VELSEN De distributie van Textielgoederen 30.000 Formulieren voor een kleinen voorraad Hel is met de aflevering van textiel goederen hetzelfde geval als met de schoenen: veel aanvraag en weinig voorraad. Daardoor komt het. dat ook hier velen teleurgesteld worden en velen de meening zijn toegedaan, dat *y onrechtvaardig behandeld worden. Dat blijkt uit een klacht, die wij van een lezeres ontvingen. Zij vraagt hoe het komt. dat in Bloemendaal en Haarlem reeds ver gunningen zijn uitgereikt, terwijl er in Velsen geen vooruitgang schijnt te komen. Verder merkt zij op, dat de winkels, die er eerst zoo verlokkelijk uitzagen, nu reeds door Haarlemmers en Bloemenda lers zijn „leeggehaald". Wij hebben naar aanleiding hiervan in lichtingen ingewonnen. Ziehier hoe de vork in den steel zit: T-enigen tijd geleden werd ter kennis georacht, dat voor oorlogsslachtoffers in den ruimsten zin van het woord een hoe veelheid kleedingstukken was aangeko men en de winkels bevoorraad waren, zoo dat begonnen kon worden de menschen te helpen voor zoover er goederen voor radig waren. Op een gegeven oogenblik kwamen er in Velsen 30.000 formulieren aan; bij de uitreiking daarvan werd ook Volksherstel ingeschakeld. Dringende ge vallen zijn reeds afgewerkt. De afwerking kon echter niet vlugger geschieden, door dat verschillende ingezetenen, die reeds behandeld werden, drie- of viermaal naar den winkelier en den distributiedienst moesten, wijl de goederen, waarvoor zij een machtiging tot aankoop hadden, nog niet bij den winkelier in voorraad waren, zoodat de winkelier daarvoor nog geen bereidverklaring kon afgeven. Het komt sporadisch voor, dat inwoners van Haar lem of Bloemendaal in de gemeente Vel sen komen koopen, het geschiedt echter bij herhaling, dat Velsenaren naar Haar lem of Amsterdam gaan om hun inkoopen te doen. Het is met de textiel dus als met de schoenen: er is te weinig voorraad en de behoefte is zeer groot. Iedereen wil wat hebben want iedereen heeft wat noo- dig. Men kan er echter verzekerd van zijn. dat en de medewerkers van Volksherstel èn het personeel van den Distributiedienst alle mogelijke moeite doen om de afdoe ning te bevorderen. Het beschikbaarstel len van textielgoederen is nu nog een in gewikkelde procedure. Eerst wanneer er meer goederen beschikbaar zijn. zal men op een eenvoudige wijze zijn punten kun nen honoreeren. Vernieuwing in de S.D.A.P. De afdeeling Velsen-Noord der S.D.A.P. hield Dinsdagavond in het ontspannings lokaal van de Java-Deurenfabriek een openbare vergadering, welke behoorlijk was bezocht, onder voorzitterschap van den heer H. Markx. De heer W. Thomassen sprak over het „Socialisme van thans" en ..De verhou ding S.D.A.P.Ned. Volksbeweging" en hij ging uit van het bekende gezegde van den minister-president, die zeide, dat deze tijd een breukpunt is in de geschiedenis. "Wij staan thans voor het probleem van de internationale rechtsorde, aldus spr. De atoomsplitsing kan zoowel vernieti ging als vooruitgang beteekenen. Het Socialisme, een eeuw geleden ge boren als een roep om gerechtigheid van de arbeiders, uitte zich als een ideaal; een bolwerk voor de buitenkerkelijke ge meenschap. Het wezen is thans volgens spr. nog niet gewijzigd. De stand van vandaag is naar zijn oordeel, dat de S.D.A.P. een geestesgoed is voor de natie, die tevens internationaal georiënteerd is. Spr. zou zich niet verwonderen als na het congres in December a.s. theoretisch de partij niet zal worden een volkspartij. Op duidelijke wijze schetste spr. dat een prin- cipieele vernieuwing gaande is, waarbij echter het marxistische program geheel i6 weggevallen, hoewel veel van wat Marx heeft geschreven een leidraad zal blijven. Na gewezen te hebben op het feit, dat door vele partijgenooten de vernieuwing als een verwatering wordt gezien, hetgeen zeker niet het geval is, ging spr. over tot de wording van de Ned. Volksbeweging, een manifestatie van vernieuwing na den oorlog. De Volksbeweging bestaat uit ver schillende groepeeringen, die thans on derhandelen om straks wellicht een stuk gemeenschappelijk socialisme te kunnen opbouwen. Doch hiertoe is buitengewone samenwerking van alle groepeeringen noodig, teneinde een vaste politieke lijn te verkrijgen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt. Afhalen van nieuwe bonkaarten. Voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten zijn aan de beurt: Donderdag 15 Nov. ie Santpoort de letters A tot en met D en Vrijdag 16 Nov. de letters E tot en met K. Afhalen in het Badhuis aan de "Wüste- laan. Burgerlijke stand. Geboren: K. Vrolijk, z., Ger. Doustraat 51, IJmuiden; H. M. Leeuw, d., Edison- straat 5, IJmuiden; Ph. Kleine, z., J. Koste- lijklaan 21, Velsen; P. Dekker, z., Noor derlaan 32. Velsen-N. Overleden: E. J. H. Wilmink, 49 j., echtg. van N. Dekker, De Ruljterstr. 54, IJmui den; A. C. van Hoozendaal, 58 j., echtg. van P. C. Grimbergen, Zeeweg 13j, IJmui den. Chr. Schoolver. vergaderde. De Chr. Schoolvereeniging „Uw Ko ninkrijk kome" kwam Maandag na vijf jaren bezetting bijeen in de Chr. School aan de Van Langeveldstraat onder voor zitterschap van den heer L. W. Kuiper. Uit het jaarverslag van den heer A. Geerlofs, secretaris, bleek dat de school aan de Van Langeveldstraat thans door ruim 140 kinderen wordt bezocht. Het verslag van den penningmeester gaf blijk van een gezonden financieelen toestand. De bestuursleden hadden allen hun mandaat ter beschikking gesteld, doch tij dens een vlotte verkiezing zagen allen zich herkozen met uitzondering van der. heer Kuiper, die zich wegens vertrek naar elders niet meer herkiesbaar 6telde. In diens plaats werd de heer H. D. Lok horst gekozen. Het bestuur wordt thans gevormd door de heeren J. Deinum, Joh, Gutteling, A. Koene. B. Reitsma, C. Hol ling, A. Geerlofs en H. D. Lokhorst. Bij monde van den heer Holling werd den aftredenden voorzitter namens de vereeniging hartelijk dank gebracht voor alles, wat hij gedurende een reeks van jaren als bestuurslid voor de school heeft gedaan. Doodstraf tegen v. d. „Dit mensch hoort „Wanneer slechts een van de vier feiten, welke aan dezen verdachte Van der Voet zijn ten laste gelegd, was bewezen, dan zou men kunnen aarzelen welke straf hij heeft verdiend, maar bij deze cumulatie van feiten, welke Uw college heden heeft hooren uiteenzetten, kan geen twijfel meer bestaan. Deze man hoort niet meer in de samenleving thuis en deswege re- auireer ik tegen hem de doodstraf". Dit was het slot van het requisitoir van den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof in Amsterdam, mr. B. J. Besier, dat Dinsdag de zaak behandelde tegen den N.S.K.K.-man Arie van der Voet uit Haar lem. Te voren had de procureur-fiscaal er op gewezen, dat deze verdachte heeft be hoord tot de meest beruchte en meest ver achte individuen die in den bezettings tijd in Haarlem hebben rondgeloopen. Wijd en zijd was hij bekend vanwege zijn ruw optreden. Hij heeft zich niet ontzien om een heele reeks van invallen in huizen en garages te doen voor het vorderen van auto's, motoren en motoronderdeelen, hij heeft menschen overgeleverd aan de Duit- schers en ten slotte is hij er toe overge gaan om ook voor zichzelf te gaan stelen onder gebruikmaking van de hem door den vijand verschafte middelen. Zelf ont kent hij aan de arrestatie van den jonge man Schreuder te hebben meegeholpen, maar de getuigenverklaringen dienaan gaande zijn zoo pertinent dat de schuld van verdachte hierover als vaststaand moet worden beschouwd. En nu mogen getuigen a décharge verklaringen komen afleggen welk een goede daden hij ten aanzien van verschillende menschen heeft gedaan, maar hier staat hij niet terecht voor wat hij ten aanzien van enkele men schen goed heeft gedaan maar voor zijn misdaden tegenover het Nederlandsche volk en den Nederlandschen Staat. Duidelijk blijkt deze verdachte niet te beseffen, hoe hij in zijn plicht als staats burger is tekort geschoten. Aan dit requisitoir was de behandeling van de zaak vooraf gegaan. Verdachte Van der Voet, wien men zijn bruut optreden niet zou aanzien, bleek over een uitste kend geheugen te beschikken. Hij herin nerde zich. bijvoorbeeld nog hoe hij ruim tien jaar geleden als bediende van een kruideniersfirma in Overveen bij een be paalde klant kruidenierswaren had afge leverd, maar hij kon zich niet herinneren, waar hij op 1 September 1944 was ge weest, in Alkmaar of in Haarlem, den dag waarop de jongeman Schreuder werd ge arresteerd. Bij de beantwoording van de vragen die hem door den president en en kele andere leden van het Hof werden ge steld, irriteerde het soms om aan het eind van eiken zin het woord Edelachtbare te hooren en uit het feit dat hij, toen tegen hem de doodstraf werd geëischt, geen en kel teeken van ontroering toonde, moet men afleiden dat dit een figuur is geweest die met volle inzet van zijn klachten de Duitschers heeft geholpen bij hun schan- 1JMUIDEN Weer ter Walvischvaart. Ten behoeve van de op te richten Ne der!. Maatschappij voor walvischvaart zal voor het vangscizoen 1946'47 een tank schip tot fabrieksschip worden omge bouwd. Nederland zal in de toekomst voor dit doel moeten gaan beschikken over drie tot vier van deze schepen met elk 10 vangschepen. Ons land zal ook op de in tern. walvischconferentie die 20 Nov. in Londen wordt gehouden vertegenwoor digd zijn. Besommingen van Dinsdag. Motorlogger: KW107 f789; kustvisschers: IJM239 f233, IJM202 f510, IJM251 f184, 1JM213 f539. IJM264 f 224, IJM255 f183, IJM262 f 699. 1JM237 f 367, KW160 f162. KW205 f398, KW61 f212, KW72 f271, KW 95 f 148. KW12 f 334. KW199 f 825, KW98 f137, KW152 f231, UK31 f307. UK161 f167, UK190 f174, UK61 f447, UK7 f225, UK143 f285, UK85 f94, UK172 f192, UK16 f295. UKI84 f206. UK1 f516. UK142 f97!) UK121 f384, UK75 f471, UK168 f96, UK282 f418, HD184 f 269, VR116 f185. HA4 f389. Voet geëischt. liet in de samenleving thuis" delijken arbeid in ons land. Dat moet hem geen gewetensbezwaar hebben gekost hoewel hij verklaarde, dat hij toen de oor log al enkele jaren aan den gang was, ge tracht had bij de N.S.B. weg te komen. Hij was echter niet geroyeerd. „En U hebt zelfs ook geen poging ge daan om weg te komen", zei de President. Aan den levensloop zooals de verdachte hem zelf vertelde, kan nog ontleend wor den, dat hij in April 1940 tot de N.S.B. was toegetreden, in 1941 was overgegaan naar de Motor-W.A Daarna is hij nacht portier geworden bij het Departement van Economische Zaken in Amsterdam en in November 1943 naar de N.S.K.K terugge gaan, omdat hij „met auto's wilde om gaan". President: „Heb ik gemerkt". Juist dit feit, dat hij eind 1943 in de N.S.K.K. was gegaan, werd hem door den procu reur-fiscaal zwaar aangerekend, want toen was deze organisatie reeds zuiver militair geworden en toetreding daartoe beteekende landverraad. HET GETUIGENVERHOOR. Bij het getuigenverhoor bleek herhaal delijk, zooals hierboven reeds is vermeld, hoe goed het geheugen van verd. is. maar steeds was hij erop uit om duidelijk te maken, dat hij geen eigen initiatief had getoond. Als getuige it décharge verklaarden de vróuw en de zuster van verd., dat hij erg ruw in den mond was. maar een klein hart bezat. Ook zeiden zij nog. van ver scheidene menschen mededeeiing te heb ben ontvangen over goede daden door v. d. Voet begaan. Mr. L. V. Hoog. toegevoegd verdediger, wees er in zijn pleidooi op, dat ver dachte bij het vorderen van auto's enz, geen eigen initiatief heeft genomen, maar alleen heeft uitgevoerd wat de D. hem hadden opgedragen. Wat de zaak- Schröder betreft meende verdediger dat verd. niet schuldig is aan den dood van dezen jongeman en hij verzocht daarom om een nader onderzoek. Uitspraak over 14 dagen Een niet verschenen verdachte. Vervolgens had terecht moeten staan Koe- lemeyer. die eveneens bij de XSKK is ge weest en herhaalde malen met v. d. Voet heeft samengewerkt. Deze verdachte echter, die in het bewaringskamp „Kruithuis" bi; Halfweg was ondergebracht, heeft kans ge zien daaruit te ontsnappen. Hij had een brief aan het Hof gezonden, waarin hij mededeelde, in de kranten te hebben ge lezen. dat zijn zaak heden door het Bljz. Ge rechtshof zou worden behandeld. Hij is thans bezig aan zijn verdediging te werken en getuigen op te zoeken. Hij had gezien, dat er voor het Hof slechts 3 getuigen zouden optreden. Wanneer hij zijn verdediging gereed heeft, wil hij voor komen. De proc.-fiscaal verzocht de zaak aan te houden en het Hof besloot het onderzoek voor onbepaalden tijd te schorsen. Palestijnen ontvangen hun getuigschrift In de boetzaai der Visscberyscbool had gisteren een eenvoudige plechtig heid plaats, n.l. de uitreiking van een getuigschrift aan de I'alestynen, die den op de school gehouden cursus met goed gevolg hadden doorloopen. Een twintigtal leerlingen had plaats ge nomen elk op een houten bankje, achter een met een groen kleed bedekte tafel za ten de directeur der school en de beide leeraren, die de Palestijnen in de geheimen der nautische vakken hadden onderwezen. Ook een officier van de Joodsche brigade was bij de plechtigheid aanwezig; burge meester mr Kwint had laten weten, dat hij door drukke ambtsbezigheden verhin derd was. Voordat hij tot de uitreiking overging sprak de directeur de heer P. Verwaijen den cursisten in het Engelsch toe. Hij herinnerde aan de prettige lessen, die alle leerlingen met zooveel oplettendheid had den gevolgd. Het speet den heer Verwaijen dat nu het oogenblik voor het afscheid gekomen was Hij zeide dat hij steeds met genoegen aan de lessen zou terugdenken en hoopte, dat ook de leerlingen, wanneer ze weer in Palestina terug zijn. vaak aan de lessen in IJmuiden zullen denken. De leeraren waren zeer met hun leerlingen ingenomen en het was hem gebleken, dat ook het omgekeerde het geval was. Na tuurlijk waren niet alle cursisten even goed maar allen kon toch een getuig schrift worden uitgereikt. Eenige leerlin gen. die thans in België zyn en die daar door niet aan het examen konden deel nemen. krijgen toch hun diploma, Nadat de getuigschriften waren uitge reikt. nam een der leerlingen hel woord, eveneens in het Engelsch. Hij zeide, ver rast te zij li door de toespraak van den heer Verwaijen Alien zullen wij voor de rest van ons leven terugdenken aan dezo mooie dagen. Van alle gevolgde cursussen was deze de prettigste; we hebben wat geleerd van vakken, waarvan we voorheen niets wisten. Maar wij zijn dankbaar me: alleen voor wat we geleerd hebben, maar ook oor de vriendschap die we mochten on dervinden. Daardoor waren de lessen niet alleen nuttig, maar ook gelukkig voor ons. „Getuigschrift, uitgereikt aan Baruch Syrck, geboren 15 April 1918 in Polen als bewijs dat hij het onderwas in de zeevaartkunde, kaartpasscn. internatio nale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. boeten, breien, splitsen en knoopen met goeden uitslag heeft gevolgd." Aldus luidt de tekst van het uitgereikte diploma. Vandaag gaan de cursisten een tocht maken op het IJsselmeer met de Prinses Juiiana. het oefenschip van het Onderwijs fonds voor de Zeevaar:, om hun nautische kennis aan de praktijk te toetsen. SANTPOORT De harddraverij-vereeniging vergadert. I>e heer Westcrlioven voorzitter. Onder leiding van den heer Tammes hield de harddraverij-vereeniging „Sant poort en Omstreken" Dinsdagavond in De Viersprong een vergadering. Aangezien men in de evacuatie-jaren het contact met de leden vrijwel verloren had, had het bestuur er een openbare vergadering van gemaakt, aannemende dat zij, die de presentielijst teekenden, lid wenschten te worden Dit werd door vrijwel alle aan wezigen gedaan, zoodat de vereeniging meteen weer stevig „op pooten" staat. De heer Tammes deelde mede, dat hij wegens gezondheidsredenen het voorzit terschap moest neerleggen. In zijn plaats v/erd nu de secretaris, de heer J. H. Wes terhoven, gekozen. Verder werden tot be stuursleden gekozen verklaard de heeren Klaver, Broekbergenlaan 15, secretaris; Boekei. penningmeester; Van der Kolk, Stuyt, Van Tunen en Schoo. Besloten werd in het komende seizoen naast de korte baan-draverij wederom het traditioneele ringrijden te organiseeren. Aan dit paardensport-feest zullen diverse kermis-attracties verbonden worden. Teneinde het contact met de leden nog te verstevigen, zullen dit winterseizoen voor de leden nog een paar cabaretavon den georganiseerd worden. Voetbal. Naar we vernemen, gaat de ontmoeting VelsenStormvogels op Zondag a s niet door, daar voor Velsen de bekerontmoe ting tegen R.C.H. is vastgesteld en de Bond geen uitstel verleende. Dubileum Turnvereeniging „Santpoort" Op 17 December a.s. zal het 20 jaar ge leden zijn dat de Turnvereeniging „Sant poort" werd opgericht. Dit feit zal feeste lijk worden herdacht. Het bestuur heeft besloten, twee feest avonden te organiseeren, één voor leden, donateurs en genoodigden. voorafgegaan door een receptie en één voor de jeugd afdelingen der vereeniging. waarbij ook de ouders tegenwoordig mogen zijn. Voorts staat op het programma een ontspannings avond voor de leden en tot slot een jubi leum-uitvoering in het begin van 1946. Faillissementen. Door het verbindend worden der Uitdee- lingsJijst zijn geélndigd de faillissementen van: 1. de nalatenschap van J. Nells, laatst gewoond hebbende te Haarlem, Tuinstraat 9d. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs tfl Haarlem; 2. de nalatenschap van Jacobus Fortgens, timmerman laatst gewoond heb bende te Haarlem, Tuinstraat 9d. Curator mr, dr. A. F. H, Schreurs te Haarlem, Z1K GINDS ivOMT l)K STOOMBOOTOok dc jeugd der getroffen gebieden zal met Sint Nieolaas nog verrast worden, en wel door de Delft- sclie jeugd, die voor dit doel een groote huis-aan-huis inzameling hield, waarna de padvinders, voor zoover noodig, het si>eelgoed repareoren en doorzonden. Ken klein gedeelte van het ingezamelde speelgoed. (P.)

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3