De Theebon Nederlandsche kinderen terug uit Zwitserland Het was gisteravond een drukte van belang op het Centraal Station te Amster dam toen daar de trein met repatrieeren- de kinderen uit Zwitserland aankwam. Zij Werden vergezeld door een aantal Zwitser- eche Roode-Kruis zusters, die ons een en ander over de reis vertelden. Het jonge volkje was Maandagochtend elf uur uit Bazel vertrokken. Vooral in België en Nederland was er veel vertraging ont staan; bovendien werkte van Brussel af de verwarming niet. zoodat de kinderen koud en verlangend waren verder te rei zen. Ondanks het late uur hadden zij veel praats, terwijl de vele geschenken van pleegouders en Roode Kruis, als goede warme kleeding, „echte" bergschoenen, vulpennen en horloges, trotsch vertoond werden. Ondertusschen babbelde men een behoorlijk mondjevol Zwitsersch-Duitsch. Van de ongeveer 75 kinderen uit het rayon Haarlem waren de meesten eerst eenigen tijd in tehuizen, daarna verspreid bij particulieren ondergebracht geweest. Overal prijkten op petten en mouwen em blemen en wapenen, o a. van Bazel, Arzsa, Schaffhausen. enz. Toen de Haarlemsche trein om kwart voor twaalf hier aankwam, was een groote schare ouders aanwezig voor het ongetwij feld blijde weerzien. Naar men ons vertelde, zou er heden op nieuw een aantal kinderen met denzelfden trein en begeleidsters naar Zwitserland vertrekken. Ned. Spoorwegen doen hun best Met ingang van Maandag 19 November zal de treinverbinding AmsterdamRot terdam belangrijk verbeteren door een halfuursdienst. Tien min. voor elk half en elk heel uur vertrekt de trein uit Amsterr dam die dan een uut en 35 min. later in de Maasstad aankomt. In verband met de verdere uitbreiding zal ook de Zondags dienstregeling een aanzienlijke verbetering ondergaan, Nederlanders komen uit Indië terug Half December wordt de „Oranje" ver wacht met een transport zieken en met of na Kerstmis de „Nieuw Amsterdam" met circa 3000 weduwen en weezen uit Ned.- Indië. De dienst der repatrieering, welke is belast met het geheele transport van Indië naar het vaderland, verwacht, dat in de komende 6 maanden ongeveer 50.000 repatrieerenden in Nederland zullen aan komen. Het vervoer zal voor een klein deel per vliegtuig geschieden en voor een groot deel per schip, waarvoor de En- gelsche regeering een aantal booten heeft toegezegd. Tijdens de reis zullen distributiebeschei den. persoonsbewijs, een geldelijk voor schot en winterkleeding worden uitgereikt ©m den repatrieerenden der. moeilijken gang naar de verschillende bureaux te besparen. Het C.B.V.O. zal reeds vóór den aankomst zorgen voor huisvesting, opdat de gerepatrieerde terstond zal vinden. Bij aankomst in Nederland zal het comité „Nederland helpt Indië" aan iederen ge repatrieerde een pakket aanbieden, terwijl dit comité tevens voor een aanvulling ven textiel en toiletartikelen zal zorgdragen. Wanneer verdwijnen de bonnen? In het leader van de rubriek „Departe menten spreken" heeft Woensdagavond een huisvrouw eenige vragen aan den Directeur van het Centrale Distributiekantoor te den Haag. den heer van Noordwljk. gesteld Op de vraag, hoe lang de distributie in ons land nog zal moeten blijven bestaan, ant woordde de ondervraagde, dat dit afhangt van velerlei factoren, zooals Import, ko- lentoevoer, vervoer en deviezen. Alles, wat in het buitenland gekocht wordt, moet be taald worden, zoodat een definitief uitsluit sel over deze kwestie nog niet mogelijk is. Wel wordt er van de zijde van het C. D. K. naar gestreefd, om de bonnenlijst zoo spoe dig mogelijk tot het verleden te doen be- hooren. ..Mijn kantoor zal de eerste zijn om de vlag uit te steken, wanneer een be langrijk artikel geschrapt wordt van de lyst" Terug uit het gastvrije Zwitserland. Een groep kinderen uit Haarlem en onigeung na hun aankomst op het station. „Oog en Oor" Een zelfstandige dienst De regeering acht het oogenblik geko men om het onderscheid in -taak en functie tusscherf den Rijks Voorlichtingsdienst de inlichtingen-bureaux „Oog en Oor" ook organisatorisch tot uitdrukking te brengen, door beide diensten zelfstandig naast el kaar te plaatsen. Overeenkomstig deze be doeling is thans naast den Rijks Voorlich- tings Dienst, geleid door den heer P. A. Wansink als directeur, in het leven geroe pen de regeeringsdienst „Oog en Oor", waarvan drs. C. Nicolai als directeur op treedt. Uit den aard der zaak liggen er op het terrein van de beide diensten vele aan rakingspunien, zoodat een nauwe samen werking zal blijven bestaan, terwijl op gronden van efficiency overal, waar dit mogelijk is, een coördinatie van werk zaamheden gehandhaafd zal blijven. Volleerd leerling van Goebbels en Hitier Nadat gisteren de raadsman van Max Blokzijl, Mr. A. V. de Lauwere in zijn verdediging verwerping van het vonnis tegen den verdachte had bepleit, besloot Mr. J. Langemeyer, de advocaat-fiscaal tot het direct nemen van conclusie. Zijn meening was. dat de doodstraf wel degelijk in dit geval toegepast moet wor den. De stelling van den verdediger dat het voeren van propaganda slechts een poging tot hulpverleening aan den vijand zou zijn, verwierp Mr Langemeyer. Het woord hulp sluit op zichzelf succes niet in. Huipverleening behoeft dan ook, om strafbaar te zijn, niet direct tastbare sultaten te hebben. Propaganda voeren voor het nationaal socialisme was strijden voor de Duitsche zaak. Sprekende over de strafmaat betoogde mr. Langemeyer dat de doodstraf met de allergrootste terughoudendheid moet wor den toegepast. Van dezen verdachte is echter zeer weinig te zijnen gunste te zeggen en veel, zeer veel, te zijnen na- deele. „Nu de overwinning is behaald kan het mogelijk zijn. dat wjj het propagandavoe- ren zooals verdachte dat heeft gedaan als minder bclangrqk aanmerken. Max Blok zijl heeft zich een volleerd leerling var Goebbels en Hitier getoond. Zjjn propa ganda was uiterst geraffineerd. Hjj heeft ongetwijfeld dat gedaan wat de vijand het meeste wenschte nl. te trachten de bevol king welwillend te stemmen tegenovei den bezetter. Waarschijnlijk heeft geen Nederlander waardevoller diensten aan den vijand bewezen dan Blokzijl. Op grond hiervan spreek ik mij nit tegen verwer ping van het vonnis van het Hof." Als laatste zaak behandelde de Raad van cassatie de zaak contra Henri Bon- gers uit 's-Gravenhage die vrijwillig in Duitschen krijgsdienst was getreden en daarom door het Bijzonder Gerechtshof tot 8 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Mr. Langemeyer noemde verdachte een maatschappelijk mislukte slappeling en achtte een straf van drie jaar op zijn plaats. Uitspraak in beide zaken 5 December. Barakken voor Duitschers gebouwd. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam werd 6 jaar geëischt (waarvan 5 jaar in een rijkswerkinrichting door te brengen) tegen J. L. te Koog aan de Zaan, die in zijn fabriek barakken heeft ge maakt voor de Duitscbe luchtmacht. Verdachte beweerde dat hij pas ont dekt had dat de barakken voor de Duit sche luchtmacht waren toen ze klaar wa ren. Hij had de barakken in den Helder onder dwang opgesteld. De president wees er op, dat het kapi taal van verdachte in de oorlogsjaren aangewassen is van f 15.000 tot f 182.000 Verdachte zei dat de winst lager is om dat er een post van f 50.000 onder is van verzwegen belasting. De verdediger, Mr. Minderop, meende dat verdachte in moreel opzicht geen col laborateur is. Uitspraak over 14 dagen. Nocturne Naar Trouw verneemt zal 7 December de eerste theebon worden aangewezen. Er wordt daarop thee verstrekt welke beter is dan vóór den oorlog in Nederland werd gedronken. Vier Kamerleden bedanken De volgende benoemd verklaarde leden an de Staten-Generaai hebben voor deze functie bedankt; Prof. dr. J. H. W. Verzijl te Utrecht, dr. J. P. Kruyt te Utrecht, me vrouw dr. H. VerweyJonker te Eind hoven en de heer H. W. van Randwijk te Amsterdam. Beide eerstgenoemden waren benoemd verklaard tot leden der Eerste Kamer, beide laatstgenoemden tot leden der Tweede Kamer. „Klessebes" gepakt. Er is een inval gedaan in het perceel Gerard Reynstraat 58. te 's-Gravenhage. In dit huis, dat met geheime kasten en berg plaatsen in alle opzichten tot een geschikt „onderduik-oord" was ingericht, hield zich op een tweetal medewerkers van het voormalige cabaret van Paulus de Ruiter, n.l. Rienks en zijn echtgenoote Ceesje Speenhoff; de laatste beter bekend als „klessebes". Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. De .LJzeren man van Laren" overleden. Dinsdag is te Laren op 67-jarigen leef tijd plotseling overleden de heer B. K. Scharp, beter bekend als „Skarpia, de ijzeren man van Laren". Deze sterke man is tot dusver nog wei nig geëvenaard in zijn prestaties. Tien jaren lang was hij de onbetwiste athleten- ster aan het tooneelfirmament. Maar ook later bleek hij een krasse oude heer. Toen hij 63 jaar was sloeg hij nog een spijker met de bloote hand door een plank en brak hij een hoefijzer doormidden. Ook waagde hij het nog, een volwassen per soon met zijn tanden van den grond te heffen. De begrafenis heeft heden om 12 uur op Zorgvlied te Amsterdam plaats gehad. De effectenregistratie. Het ministerie van Financiën deelt mede dat de interne voorbereidingen voor de effectenregistratie onverminderd voort gang vinden en dat het geenszins in de bedoeling ligt deze registratie uit te stel len. De voorafgaande inlevering van coupon- en dividendbladen, bedoeld om het werk voor de inleveringskantoren over een lan gere periode te verdeelen, behoeft niet volledig stopgezet te worden. P.T.T.-Personeel De loon en Het bestuur van de Bedrijfsfederatie voor P. T. T.-personeel te Haarlem schrijft ons. dat de loonen van het personeel van de Posterijen. Telegrafie en Telefonie slechts zeer weinig verhoogd zijn. De indruk was gewekt dar, er een algemeene loonsverhoo- glng van 25 pet. zou komen, waardoor het inkomen zich eenigszins zou aanpassen bij het gestegen prijspeil, maar daarvan is niet veel terechtgekomen. Om dit aan te toonen worden de loonen opgesomd die gegeven worden aan een gehuwd ambtenaar zonder kinderen. Van deze loonen worden nog in gehouden pensioenstorting en de loonbe lasting. Werkman le klasse. Voor 1 Jan. 1945 f 26 72—f 33.41 na 1 Jan. 1945 f 27.36 Het minimum-loon wordt gegeven bij aanstelling, daarna volgen periodieke ver hoogingen. zoodat het maximum na 6 Jaar bereikt wordt. Vakwerkman. Voor 1 Jan. 1945: f 30.45 36.75. Na Jan. 1945: f 30.77—f 37.63. Monteur of instrumentmaker. Voor 1 Jan. 1945: f 33.97—f 40.64, Na Jan. 1945: f 34.77—f 41.61. Brievenbestellers: Voor Jan. 1945: f 29.51 f 36.19, Na Jan. 1945: f 30.22—f 37.05. Daaruit blijkt zoo vervolgt het be- bestuur dat vele ambtenaren met min der dan f 30 per week naar huis gaan, waarmee ze moeten zien dat zij htm huis houduitgaven dekken. De loonen van het P. T. T. personeel zijn lager dan van het Haarlemsche gemeente- personeel en het belastlngpersoneel. Er ls alle reden om op verhooging aan te dringen. De regeering heeft een com missie benoemd die de salarisregeling van het overheidspersoneel opnieuw In studie zal nemen. Het is gewenscht dat daarmee spoed betracht worde. Reorganisatie der Politie Thans is verschenen het koninklijk be sluit tot reorganisatie der politie. De politie zal bestaan uit gemeente- en rijkspolitie. De rijkspolitie wordt samen gevoegd uit de marechaussee, alias gen darmerie, rijksveld wacht en gemeente- veldwacht. Er is bepaald dat de burgemeesters en onder zekere omstandigheden de Com missarissen der Koningin de verantwoor delijkheid dragen voor en de bevelvoe ring hebben ten aanzien van de hand having der openbare orde en rust in de gemeenten; ook dan. wanneer geen ern stige storing daarvan dreigt of aanwezig is. Ten opzichte van de rijkspolitie blijft de toestand als vroeger. Wij hebben reeds gemeld, dat het de be doeling is dat alleen groote gemeenten in het vervolg een gemeentelijk politiecorps zullen hebben. U kent hem. Groot een meter drie en tachtig op sokken en klein van hart. Zijn haar blijft nooit zitten zooals het haar van een Stetson-meneer, zijn pantalon schreeuwt om een strijkbout. Misschien ligt hier de diepe oorzaak van zijn schroom voor het zwakke geslacht. Misschien ook niet. Maar de schroom is er. Hij telt drie en twintig herfsten, omdat lentes zoo af gezaagd is. In die drie en twintig heeft hij slechts een met een meisje doorgebracht, maar dat werd een desillusie. Roode na gels, nog rooder mond en héél hooge hak ken bleken een hekel te hebben aan war rige haren en een harmonicapijp aan een vlekkenpantalon. Maar verleden week is hij thuisgekomen en heeft zijn hoofd ter ruste gelegd en zijn hart het kloppen ont zegd. Zijn hart klopte toch en wel veel luidruchtiger, dan het andere avonden deed. Een ondefinieerbare blond-bruin, Hollandsch-peper en zout kleurig meisje heeft stormen in zijn onontgonnen brein gewekt. Hij verviel in lyriek, maar zijn spiegel verstond hem niet en deed hem irriteerend na. Nu had hij eigenlijk de spiegel met een zwaar voorwerp op de post „glasschade" moeten doen belanden, maar zie, hij trok zijn regenpijpen aan en is op zijn fiets gestegen om voor den zoo- veelsten keer zich in de verte aan zijn vlam te gaan warmen. Zij was bank juf frouw. Een bank, waar men zijn geld kwijt kan en het later misschien weer terug kan krijgen. Uit dien hoofde waren haar dagen gevuld met veel geschreeuw. Alle menschen wilden namelijk geld heb ben en maar weinigen kregen hel. Haar dagen waren ook lang, soms tot de lichten in de huizen zich terugtrokken in de nachtpitjes en de regen tegen de donkere huizen liep, in wilde vlagen, zooals de regen in Holland dat kan doen. Dan stond de man van een meter vijf en tachtig, want nu was hij niet op zijn sokken, voor het gebouw, waarin de hoop zijns harten werkte aan de vervolmaking van profes sor Lieftinck's plannen. Zoo is dat vele, vele avonden achtereen gegaan, en de koude druppels vielen op zijn jas en daarna op zijn vel en hebben zijn bran dende genegenheid gebluscht. Als zij hem overdag tegenkwam, want ook dat ge beurde, zwaaiden zij als vroeger, maar zijn zwaai was niet haar zwaai, zijn zwaai was zwaar van het water, dat eiken avond op zijn jas droop. Toen is hij in woede en wanhoop, ja ook in wanhoop, al werd die bijna overstemd door woede, naar een bloemenwinkel gestapt. Nee, mijne lezers, niet naar een winkel, waar de troostende loopen van geweer en revolver den le vensmoeden tegenblonken, want hij was een Hollander en in Holland doet men zooiets niet. In den bloemenwinkel heeft hij een bouquet gekocht, niet van zijn laatste geld, want het geviel in de eerste dagen der maand, maar wel van groote roode dahlia's. Deze roode vlam heeft, hij naar de uitgedoofde gestuurd, zonder kaartje, alleen maar om iets te doen, en misschien om zijn geweten te bevredigen, en heel misschien, maar dat blijft onder ons, om zijn trots te toonen. De roode bloemen werden hem overhandigd door een meisje in een grijs mantelpak. Gister avond kwam Uw dienaar langs den bloe menwinkel. Nee. mijne lezers, niet hij stond daar maar het meisje van de bank. Het regende, en het water trok op door haar dunne zolen en haar dunnere kou sen J. F. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 18.04 Ster van den dag. 18.30 W. Steinmetz over „Volkswoningbouw". 18.45 Tony Schif- ferstein speelt oude bekende melodieen. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 „O, Tommie, kom" (cabaret). 20.01 Mr. J. F. de Jongh over „De opleiding voor maatschappelijk werk". 20.15 Concertgebouw Amsterdam. 216e Caecilla-concert door het Concertgeb. ork. olv. Eduard v. Beinum; solist Theo Olof, viool. 21.10-21.35 Pauze. Cultureele agenda. 22 15 Yge Foppema over „Heeft ons leven stijl?". 22 30 „Voor den laten avond". 23 01 Nieuws. 23.15-23.30 Avondwijding door Ds. W. Willemse. HILVERSUM II. 415 M. 18.01 Nieuws, overzicht. 18.30 Secco's Gita- nos spelen en Imperio Argentina zingt. 19.00 Rie Koster, alt; Isja Rossican, piano 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.01 Speellieden". 20.30 Ir. H. A. Ormel over „De chemische onkruidbestrijding in granen". 20 45 Jan Corduwener non-stop. 21.00 De Regeerings- voorlichtingsdienst antwoordt. 21.15 Ensem ble George Frank. 21.45 Avondwijding door Pater J. A. J. Linnebank O P. (Dominicaan). 22.01 Nieuws. 22.1522.58 Dansorkest Erie Winst one met Lena Home en Frank Sinatra. Radioregeling op komst? Naar de Leeuw. Koerier verneemt, over weegt de Regeering inzake de Radio-kwes tie een compromis te sluiten. Het ligt in de bedoeling, dat de Stichting Radio- Omroep de zendtijd over de vier vereeni- gingen gaat verdeelen. maar wel de su pervisie over de verschillende program ma's blijft bewaren. De kerkelijke uitzen dingen zullen onder de geheele verant woordelijkheid van de Kerken zelf ge bracht worden. AGENDA DONDERDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: De mooiste oogen van de wereld (Comedia), 20 uur. Gem. Concert gebouw: Theo van der Pas, 20 uur. Eras mus", Florapark: Lezingen Theo van Reyn en J. Baan, 19 en 20.30 uur. Rembrandt: Vrij en Onverveerd, 14.30, 16.45. 19,15 en 21.30 uur. Palace: Theodora maakt schandaal, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: The drum, 14. 16.15 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the band, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Re genboogcabaret 19.30 en 21.30 uur. VRIJDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg: Javaansche dans-avond, 20 uur. Gem. Concertgebouw, groote zaal: H.O.V.-ledenconcert, Krelage en Lanec. 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Donderdag.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2