Gaat Nederland weer ter Walvischvaart? Sport in het Kort Hoe men jacht maakte op iabrioi«hip en r brachten dat by Spitsbergenm bedryf. Men het grootste der zoogdieren Nadat de Nedcrlandsche walvischvaart gedurende ruim anderhalve eeuw cn wel van de eerste jaren der 17e tot de tweede helft der 18e eeuw een bloeiend bedryf was geweest, heeft men later nog tot twee- maai toe, n.l. in het begin der 19e eeuw en omstreeks hot jaar 1870 getracht, deze oude specifiek Nederlandsche jacht op het grootste der zoogdieren ter hand te nemen, beide kceren echter zonder resultaat. Na deze laatste poging was het uit met de Nederlandsche walvischtraan-industrie en moesten wy de vangst aan andere naties overlaten, onder welke naties Noorwegen spoedig een eerste plaats zou gaan in nemen. En thans begint het er op te gelyken, dat Nederland weer een rol gaat spelen in dit antarctische bedryf, immers zoo ver namen wy, bestaan er plannen om ccnige tankschepen tot walvischvaarder te ver bouwen, om daarmee als drijvende traan- fabriek uit de Zuidelijke IJszee de Noor delijke is nagenoeg doodgevischt het kostbare product te halen, dat de laatste jaren een der belangrijkste grondstoffen vormt voor de maragarinefabricagc. voor welke grondstof Nederland in hoofdzaak op het buitenland is aangewezen. Nadat gedurende eenige eeuwen de jacht i op walvisschen door de Basken was uitge oefend, die eerst de Golf van Biskaje leeg- I vischten en daarna genoodzaakt waren, hun bedrijf naar de Noordelijke IJszee te verplaatsen, werden in 1612 in Amsterdam en Hoorn eenige schepen voor de walvisch vaart uitgerust. Engelsche concurrentie. I Het begin was moeilijk. De Engelschen, die eenige jaren eerder met de walvisch- visscherij in het hooge Noorden waren begonnen, deden de onzen een felle con currentie aan. Het bedryf had met aller lei moeilijkheden te kampen en botsingen met de Engelschen waren schering en in slag. Het werd beter, toen de Staten- Generaal zich er mee gingen bemoeien. De Noordsche Compagnie werd opgericht en de schepen van de compagnie werden van dien tijd .af geconvoyeerd. In 1619 kreeg men een eigen station op Spitsbergen, dat den sprekenden naam kreeg van Smeeren- burg en dat langen tijd het centrum der Nederlandsche traanindustrie is geweest. I Immers de gevangen walvisschen werden toen niet meer naar Nederland gevoerd, maar werden in Smeerenburg in de traan- kokerijen verwerkt, waardoor het bedryf belangrijk gerationaliseerd kon worden. De Noordsche Compagnie verzuimde echter haar bakens te verzetten, toen ook het vangstgebied rond Spitsbergen uitgeput I raakte. Het waren daarna de Zaankanters, die schepen naar Groenland ter walvisch- I vangst gingen uitzenden. Het bloeitijdperk. Tijdens de Zaansche periode geraakte de walvischvaart tot grooten bloei. Ons land was in dien tijd niet alleen op het gebied der handelsvaart en haringvisscherij, maar ook op dat der walvischvaart nummer één in de rij der zeevarende naties. In 1680 voeren meer dan 250 schepen, bemand met 14.000 koppen ter walvischvaart en wanneer men bij deze cijfers nog denkt aan het bedryf op den wal, dan ligt het voor de hand. dat eenige tienduizenden I hun brood aan den walvisch dankten. De statistiek weet te vertellen, dat van 1669 tot 1779: 14226 reizen naar Groenland en Spitsbergen werden gemaakt en dat in die periode ruim 44 millioen gulden netto aan de walvischvaart werd verdiend! In de tweede helft der 18e eeuw ge raakte de Nederlandsche walvischvaart in I verval en behoudens eenige latere pogin gen, waarover we hierboven reeds schre ven, is dit bedryf nooit meer door de Hollanders uitgeoefend. In de verval- periode der Hollandsche walvischvaart kwam de Amerikaansche tot grooten bloei. Daar werd de traan in hoofdzaak voor verlichting gebruikt. Toen in den Ameri- kaanschen bodem petroleum werd ontdekt, kwam ook over den Oceaan spoedig het einde. De Noren aan bod. De Noren hebben door alle tijden heen een belangrijke walvisch-visscherij gehad. Ze oefenden die veelal uit in de nabijheid van de kust, hetgeen tot gevolg had, dat het ging als bij de Basken: de wateren nabij de kust werden doodgevischt, de Groenlandsche walvisch en de potvisch, een landwalvisch, reeds uitgedund in de Hollandsch-Engelsche periode, verdwenen nagenoeg geheel. Maar de Noren deden, wat anderen verzuimden: zij verzetten de bakensen zij wijzigden hunne vang- methoden. De logge Groenlandsche wal visch en de potvisch, die met een met de hand uitgeworpen harpoen gevangen kon den worden, waren niet meer „voorradig". Deze zeemonsters van 30 M. lang waren in het arctische gebied vrijwel uitgestor ven. En nu was de vluggere vinvisch aan de beurt, maar daarvoor had men een andere vangmethode noodig. Deze vond men in den vorm van het harpoen geweer, terwijl weer later met een mortierkanon de harpoengranaat in het walvischlichaam werd geschoten. Door deze harpoengranaat of harpoen- bom wordt het getroffen dier niet alleen gedood, maar door de gassen, die tenge volge van de ontploffing in de lichaams holte van het slachtoffer ontstaan, komt het getroffen dier aan de oppervlakte en ligt het dus gereed voor verdere behande ling- Moederschepen met jagers. In het begin dezer eeuw kwam er een heele ommekeer in de vangtechniek. De was nu geheel onafhankelijk van inrich tingen aan den wal. Met snelle jagers werden de walvisschen gevangen en naar het moederschip gesleept, aan boord waar van zich een complete fabrieksinstallatie bevond. Aan boord wordt het spek ge kookt en verder ook de bijproducten ver werkt. Maar in de Noordelijke IJszee was het bedryf door de geringe vangst niet meer rendabel en daarom wendden de schepen en hun jagers den steven naar het Zuiden. De Zuidelijke IJszee werd het jachtgebied, niet alleen van de Noren, maar ook van de Engelschen en de Duit- schers, die zelfs eens een moederschip van 45.000 ton in de vaart hadden, de Unitas. Zoo'n modern fabriekschip heeft een bij- zonderen bouw. In den achtersteven be vindt zich namelijk een opening met een helling naar het achterdek, langs welke helling de geheele visch aan boord wordt getrokken, waar dan de verwerking kan beginnen. Men kan zich voorstellen hoe het er op zoo'n schip gaat uitzien, wanneer de gevangen visch wordt opengesneden en eenige duizenden kilo's ingewanden zich op het dek verspreiden. Door de moderne wijze van verwerking gaat feitelijk niets van den visch verloren. Volgens een arti kel van drs. A. G. H. Hildebrandt, in 1943 gepubliceerd in Economische Statistische Berichten leverde één blauwe vinvisch in het seizoen 1932-'33 114.6 vat traan op. Het ont-oliede spek wordt gebruikt voor het vervaardigen van synthetische textiel- vezels, leden en kunstdarmen en van de beenderen wordt, nadat hieruit de olie is gehaald, beendermeel gemaakt voor pluim veevoeder en kunstmest, vleesch ex tract enz. Doordat scheikundigen van de Unie lever er in slaagden, walvischtraan nog bete. te harden dan voorheen door welk proces de traan reukloos wordt, is het thans mogelijk margarine te fabriceeren van bijna uitsluitend walvischtraan. Zoo gaat Nederland dus nu weer ter wal vischvaart, nadat Nederlandsche walvisch- vaarders meer dan anderhalve eeuw lang den walvisch in de arctische en antarcti sche^ wateren met rust hebben gelaten. Eerst zal er één moederschip met tien jagers worden uitgerust, in de toekomst zal de vloot worden uitgebreid. Het oude Nederlandsche bedryf zal weer worden uitgeoefend. Maar den harpoenier, die met een krachtigen worp de harpoen in het lijf van den walvisch boort, zooals dit op de oude Groenlandvaarders geschiedde, zul len we niet terugzien. Het gaat nu op mo derne wijzeeen knal en nog een en daar komt het doode dier aan de opper vlakte, terwijl de mannen aan boord van d|n jager gereed staan om het enorme dier een touw om den staart te binden om het naar de drijvende fabriek te sleepen. Het sportieve element is uit de walvisch vaart verdwenen. Het is een strijd gewor den van de moderne techniek tegen een weerloozen zeekolos, die niet meer, als in vroegere tijden, als de harpoen hem in het lichaam was gedrongen, met een ge weldig geblaas en een hevig slaan met den staart onderdook, om zijn zwaren 6trijd tegen zijn belagers te beginnen, welke strijd afwisselend door den mensch en door het dier gewonnen werd. S. B. Besommingen van Woensdag. Versche haring: KW79 f 1406; kustvis- schers: HA89 f248. HA4 f92 EG1 f 162, WK 116 f 201. SL5 f 1218, HD184 f 229, UK7 f 624, UK60 f 1235, UK143 f819, UK16 f494, UK85 f232, UK174 f703. UK184 f315, UK142 f956. UK1 f757, UK199 f322. UK75 f605, UK246 f 259, UK105 f 1380. UK31 f 772, UK161 f 276, UK190 f 367, UK230 f 597, UK185 f 139, UK 144 f297, ÜK168 f433, UK59 f458. UK282 f378, UK87 f435, IJM251 f115, IJM213 f931, IJM219 f 1922, IJM202 f410, IJM218 f175, IJM239 f261, IJM255 f140, KW185 f 389, KW95 f238. KW 199 f689, KW72 f 568, KW98 f303, KWöl f587, KW205 f403, KW100 f 117, KW202 f119. Nieuws van S. V. A.s. Zondag speelt het eerste elftal van S.V.Y. c-en thuiswedstrijd op het Waterloo- terrein tegen het eerste elftal van het Haarlemsche „Spaarnestad'. De eerste twee wedstrijden leverden S.V.Y. drie winst punten op. Zondag komt S.V.Y. uit als volgt: A. van Veen, P. Clots, J. v. d. Linde, T. Kremer, IC. Kistemaker, C. van Burgel, J. Buis, J. Bakker, H. v. d. Linde, J. Luster. M.. Kistemaker. Openb. vergadering van het N.V.V. Fusie met de Eenheids Vakcentrale Het Nederl. Verbond van Vakvereeni- gingen hield Woensdagavond een open bare vergadering in Flora, onder leiding van den heer D. Verbaan, voorzitter van den IJmuider Bestuurdersbond. De voor zitter wierp in zijn openingswoord een terugblik op de oorlogsjaren en herinner de aan de velen, die sneuvelden of den dood vonden in een concentratiekamp. Een oogenblik van stilte werd aan hun nagedachtenis gewijd. In het bijzonder noemde spreker Mr. Drilsma en J. v. d. Kerkhoff, beiden goede kameraden. De spreker, de heer H. Oosterhuis. 2e voorzitter van het N.V.V. zeide, dat het werk der vakbeweging niet alleen moet zijn een strijd voor hoogere loonen maar ook voor een betere internationale samen leving. In dit licht moeten we ook zien de internationale congressen, gehouden in Londen en Parijs. Het Londensche congres, gehouden toen Londen nog daverde van het oorlogsru moer werd georganiseerd om te beraad slagen over vraagstukken op internatio naal vakbeweging6gebied. Het belangrijk ste vraagstuk in Londen was: hoe kunnen wij na het winnen van den oorlog komen tot het winnen van den vrede? Men was het er over eens, dat men na den oorlog moest komen tot een volkomen uitroeiing van het Nazidom. De geallieerde legers en het geallieerde arbeidende volk heb ben den oorlog gewonnen. In de Londen sche resolutie werd bepaald, dat geen ge noegen zou worden genomen met alleen te zijn een I.V.Vmaar dat men deel wenschte te hebben aan de besprekingen op internationale congressen, waar de vrede zou worden geconsolideerd. Het moet niet meer zijn, als op den ouden Volkenbond, dat werkgevers en vertegenwoordigers van de verschillende regeeringen uitmaken hoe de positie van den arbeider internationaal zal zijn. In ternationale veiligheid en sociale zeker heid moet het wachtwoord van den ar beider zijn. Nauw met elkaar verbonden dienen de arbeiders de brandende vraag stukken te helpen oplossen. De organisa tie van het Wereldvakverbond heeft in Parijs haar beslag gekregen. De geest, die heerschte op het Parijsche congres was van dien aard, dat van de resultaten het beste verwacht mag worden. Jouhaux heeft gezegd, dat internationaal het mees te verwacht kan worden, wanneer natio naal een goede grondslag aanwezig is. In Parijs sprak nog beter dan in Londen de geest, dat men moest komen tot samen werking met terzijdestelling van kleine verschillen. Natuurlijk kan de internatio nale vakbeweging niet onverschillig staan tegenover de internationale politieke vraagstukken, maar zij zal daarvan af zijdig blijven. Voor deze vraagstukken is een andere organisatie noodig. Spreker be treurde het, dat het internationale Chris telijke congres, dat te Brusseï werd ge houden, afzijdig is gebleven. Hij wees op hei belang van het houden van interna tionale conferenties om te komen tot een stemmigheid op het gebied van sociale vraagstukken. De heer Oosterhuis zeide, dat besprekingen worden gehouden over een fusie tusschen N.V.V. en E.V.C., om de eenheid in dc vakbeweging ten volle te verwezenlijken. De besprekingen zyn vriendschappelijk ondanks dat er tegen stellingen zyn. Geïnspireerd door het con gres te Parijs zal alles worden gedaan om tot eenheid te komen. Spreker verwacht, dat binnenkort zeer belangrijke dingen gepubliceerd zullen kunnen worden. De Christelijke vakbe weging zal dan niet alleen mogen blijven staan. Met een opwekking, mede te hel pen het N.V.V. sterk te maken, besloot de heer Oosterhuis zijn rede. Schorsing van zeelieden. Een belangrijke kwestie, die momenteel in het visscherijbedrijf te IJmuiden de aandacht vraagt, is de schorsing van de zeelieden, die aan verdedigingswerken ten behoeve van de Duitsche weermacht verbonden 2ijn geweest. Meestal wordt verboden gedurende drie maanden te mon steren. Enkele stoomtrawlers konden hierdoor in de afgeloopen dagen niet ter visscherij gaan. Door ile Koynl Canadian Knglneers worden op liet oogenblik de pijlers \an do grootste Bailybrug tijdens dezen oorlog gebouwd, de Maple Lea f Bridge, te Zwolle, versterkt en van ijsbrekers voorzien, om de brug tegen bescha diging voor ijsgang te beschermen. Deze brug beeft een lengte van 750 nieter en een doorvaarthoogte van 5 meter. (P4 Vergadering van de Velser Zwemvereeniging. Dezer dagen hield de Velser Zwemver eeniging een algemeene vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer P. Borst, allereerst de leden welke V.Z.V. door den oorlog waren ont vallen. Vooral aan Paul Vissink werd bij zondere hulde gebracht. Als belangrijkste punt stond verder op de agenda de be stuursverkiezing. De heer Borst, die reeds zoovele malen had medegedeeld, te zul len aftreden, hield deze maal voet bij stuk, zoodat een nieuwe voorzitter noodig was. Daar ook nog andere leden van het be stuur niet herkiesbaar waren, w.o. de hee- ren Visman en Kwak, was het noodig di verse nieuwe leden te benoemen. Er werd besloten een vrije verkiezing te houden. Bij deze verkiezing kwam de heer G. Janus met de meeste stemmen uit de bus als voorzitter. Jammer genoeg echter moest deze bedanken, daar hij geen tijd beschikbaar had. Ten slotte kwam het be stuur in de volgende samenstelling achter de groene tafel: Pum Swier, voorzitter; J. W. Schachtschabel Jr., secretaris; J. C. de Maijer, penningmeester; H, Rutgers, P. Duinker, Chr Visman en mej. M. Kwak, leden. Hierna sprak de heer Schachlscha- bel een afscheidswoord tot den voorzitter en werd besloten, den heer Borst tot eerelïd te benoemen. Het applaus dat volg de was een duidelijk bewijs van de groote sympathie welke de voorzitter in zijn ja- renlangen vereenigingsarbeid heeft ver worven. In de Pers- en Propagandacommissie werden benoemd mej. A. de Bie en de heeren H. Rutgers en J. de Jager, terwijl in de polocommissie zitting namen Corn. Janus, Chr. Visman, A. Koningstem, P. Duinker en mej. Huisman. Nieuws van de Damclub □muiden. Dinsdagavond werd in café Royal de derde ronde gespeeld van den onderlingen wedstrijd. De uitslagen luiden als volgt: KoperNieuwenhuizen 11, J. BalJ. Kramer uitgesteld. H. de BoerC. Kaan 2—0. Schol—L. Koetsier 0-2, Ligthart—Vooys 20, VrijhofG. Postma uitgesteld. B. DukelD. Ott 2—0, v. d. Bos—Dix- hoorn 02, J. WaalLichtendahl 20. H. KoelemijJ. Smit 2—0, Suyk—v. d. Velde 20. BeetsRiedeman 20, J. Bal C. Kaan 20, VrijhofKaan 20, Bal Swier afgebr. Een 200 overwinning. In de hoofdklasse-damcompetitie van Noord-Holland zal het D.C.IJ -tiental het zwaar té verduren krijgen. Immers wist het sterke Gezellig Samenzijn uit Amster dam zijn wedstrijd tegen St. Bavo te Heemstede met niet minder dan 200 te winnen. Dit is in de hoofdklasse nog nim mer voorgekomen. Kustvisschers vangen minder. Door het onstuimige weer der laatste dagen zijn de vangsten der botters, loggers en dagvisschers over het algemeen sterk verminderd. Een handicap voor de vis- schers is voorts hel gebrek aan laarzen en oliegoed, waardoor zij zich onvoldoende tegen regen en wind kunnen beschutten. Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad verplaatst. Het kantoor van de afdeeling Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad is dezer dagen verplaatst van Traw lerkade 44 naar Industriestr.nat 23rd., te IJmuiden. VOETBAL. Lotsy heeft aan den sport redacteur van het Algem. Nederl. PersbtH'. bij zijn aankomst op Schiphol uit Zürich medegedeeld, dat in Zwitserland een actie zal worden gevoerd om de sportbeoefe naars van Nederland aan materiaal te hel pen. De actie zal stevig worden opgezet en men verwacht er groot succes van. Gevraagd naar zijn indrukken van de bestuursverga dering der F.I.F.A., deelde de heer Lotsy mede, dat de besprekingen in vriendschap- pelljken geest waren gehouden. Het bestuur heeft, besloten, de plaats van dr. Bouwens (Duitschland) als lid van de International Board, het lichaam, dat internationaal de regels van het voetbalspel bepaalt, aan Ka- rel J. J. Lotsy toe te wijzen, De verhouding tusschen de F.I.F.A. en de Britsche bonden is bijzonder goed. De perspectieven van een samengaan der Brit ten met de F.I.F.A. laten zich gunstig aan zien, maar men mag niet vergeten, dat zulk een proces langzaam moet groeien, al zijn de tijden er wel rijp voor. Ook met Sovjet- Rusland heeft de F.I.F.A. enkele weken ge leden contact gezocht. Verscheidene landen, zooals Zwitserland, Tsjecho-slowakije en Noorwegen hebben ge vraagd om een landenwedstrljd teger. Ne derland te spelen. Deze aanvragen zullen worden overwogen in het kader van het in ternationaal programma van het seizoen 1416—1947. De twee navy-teams, welke tegen ons land dit seizoen zullen uitkomen, zijn zeer sierke professional ploegen en hun kracht mag even hoog worden aangeslagen als de Engel sche elftallen, welke tegen Zwitserland en België zullen uitkomen. zondag a.s. speelt ten bate van het Steunfonds van door oorlogshandelingen ge troffen voetbalvereenigingen te 11.45 uur V. V. „Droste" tegen D. C. O. er. Ripperda 2 tegen W. M S. 2, A'dam; om 2.15 u. Ripper- da 1 tegen W. M S 1 uit A'dam. RUSSEN TEGEN CHELSEA. Na eenigen tijd noodig gehad te hebben om te acclimatiseeren, heeft .Dynamo" uit Moskou zijn eersten wedstrijd tegen den Londenschen eerste-klasser Chelsea gespeeld. De Londenaars waren niet in staat, hun ruststand van 20 te consolideer en: net einde kwam met 3—3. Meer dan 80.000 toeschou wers volgden met belangstelling het spel, dat door de Russen in tegenstelling tot de Engelschen zeer kort gehouden werd. Het schieten der gasten was niet zeer effectief; zij konden slechts met één been schieten, zij beschikken echter over de eigenschappen van de beste Engelsche profs en bleken zeer sportief,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3