verschillen... De organisatie van de Voedselvoorziening en het Bedrijfschap voor Visscherijproducten De organisatie van de voedselvoorzie ning is een verschijnsel van de verander de economische omstandigheden schrijft J V. in „De Visscherijwereld". Hoewel ook in oorlogstijd gecreëerd, moet zij dus niet worden beschouwd als een oorlogs product, dat nu de oorlog is geëindigd, zoo snel mogelijk moet worden geliqui deerd. Evenals bij de organisatie van het bedrijfsleven waren voor de nu te be spreken organisatie vóór den oorlog reeds de kiemen aanwezig en heeft de oorlog, zooals hij dat in meer gevallen heeft ge daan, slechts den ontwikkelingsgang ver sneld. Na een beschrijving van de voorgeschie denis, de structuur der organisatie en het karakter daarvan bespreekt de schrijver het Bedrijfschap voor Visscherjj- producten. Dit Bedrijfschap is ingesteld bij besluit van 7 November 1942, waarmee de liqui datie van de Nederlandsche Visscherijcen- trale intrad. Deze verandering geschiedde echter tamelijk geruischloos en omdat er uiterlijk niet veel veranderde, wordt in de kringen van het visscherijbedrijf nog al tijd gesproken van de Nederlandsche Vis- scherijcentrale. Ingrijpende veranderingen. Toch hebben er wel degelijk ingrijpen de veranderingen plaats gevonden, die voor de toekomst nog van groot belang kunnen zijn. Indien wij in het bovenstaan de voldoende duidelijk zijn geweest, dan zal men hebben begrepen, dat ook het Bedrijfschap voor Visscherijproducten een organisatie is geworden; weliswaar een organisatie met een sterk ambtelijken in slag, maar toch geen uitsluitend over heidslichaam meer. Dit beteekent, dat de bedrijfsgenooten invloed kunnen uitoefe nen op den gang van zaken. Dit kan in de eerste plaats door middel van het bestuur, dat voor het grootste deel bestaat uit de voorzitters van de onder het bedrijfschap r essor teer end e groepen nl. de Bedrijfs groep Zeevisscherij en haar vakgroepen, de Vakgroep Groothandel in Visch, de Vakgroep Vischvrw kende Industrie en de Vakgroep De ailhandel in Visch. Het bestuur is het hoogste orgaan van het be drijfschap en bezit alle bevoegdheid, die niet aan den voorzitter of eenig ander or gaan is opgedragen. Zoo stelt het bestuur o.m. de verordeningen vast met dien ver stande. dat het bestuur het regelen van door het bestuur aan te wijzen onderwer pen kan opdragen aan den voorzitter. Het bestuur kan dus veel invloed uitoefenen op de gestes van het bedrijfschap, hoewel in het oog moet worden gehouden de bij zondere positie van het bedrijfschap, zoo als wij deze hierboven schetsten, te weten dat het niet primair de belangen der be drijfsgenooten behartigt, maar het alge meen belang. Dit brengt mee, dat het zijn van bestuurslid van het bedrijfschap een verantwoordelijke en belangrijke func tie is. De belangen der bedrijfsgenooten. De behartiging der belangen der be drijfsgenooten is de taak van de bedrijfs groep, vakgroepen ein ondervakgroep. Daar zij echter opgenomen zijn in de or ganisatie van het bedrijfschap, kunnen zij steeds het bedrijfschap op de belangen maar of U HONIG'S PUDDING opdient als heerlijke roomt ge vla met vruchten oj da kinderen zoo leuk VOOt ie puddinkje. de smaak van HONIG'S PUD DING kent slechts (én beoordeeling: Verrukkelijk De Irene spoedig in de vaart Er wordt hard gewerkt om den stoom trawler Irene weer voor de visscherij ge reed te maken. Reeds is het dek hersteld en is een nieuwe mast geplaatst. Men hoopt dat de trawler Maandag 26 Novem ber weer naar zee zal kunnen gaan, nadat het 53/2 jaar uit het visscherijbedrijf ge weest is. De Irene werd door de Duitschers eerst als Roode Kruisschip gebruikt en daarna aan de oorlogsvloot toegevoegd. Bij de bevrijding lag de Irene in IJmuiden: spoe dig daarna werd de trawler vrijgegeven. der bedrijfsgenooten wijzen. Het bedrijf schap onderhoudt daarom met de groepen nauw contact en vraagt hun advies, waar dit gewenscht is. Zooveel mogelijk worden de groepen ook met taken belast, die zij beter dan het bedrijfschap kunnen uitvoe ren. Als voorbeelden hiervan noemen wij het erkenningstelsel en de verdeeling van visch. Zoo wordt de samenwerking tus- schen hel bedrijfschap en de groepen steeds beter. Wanneer wij ons niet ver gissen ligt het in dc bedoeling van de Re geering om de groepen in de toekomst meer en meer met werkzaamheden te be lasten. die voorheen uitsluitend bij de be drijfschappen berusten Hiermede zullen de organisaties der bedrijfsgenooten voor een verantwoordelijke taak geplaatst wor den en is het zaak. dat de organisaties er voor zorg dragen, dat hun apparaat in staat is om deze taak uit te voeren. Afscheid majoor Tijssen De leerlingen van den cursus Eerste Hulp bij Ongelukken van het Roode Kruis, die gehouden wordt in een der zalen van het hoofdbureau van politie, hebben Don derdagavond afècheid van hun militairen instructeur, majoor Tijssen genomen. Deze werd toegesproken door dr. Mac Daniel, die hem namens de leerlingen voor de prettige iessen bedankte. Ofschoon wij Nederlanders min of meer afzijdig staan voor deze wijze van werken, heeft men thans wel een anderen kijk daarop ge kregen, zeide spreker. Namens de leden van het Roode Kruis werden majoor Tijssen bloemen en eenige geschenken aangeboden. Aantal kunstvisschers breidt zich uit Nu op het IJsselmeer de palingvisscherij ten einde loopt, komen de schokkers en de botters, die dezen zomer en dit najaar deze visscherij op het IJselmeer uitoefenden, naar IJmuiden om aan de kustvisscherij deel te nemen. Deze scheepjes zullen voor- loopig wel IJmuiden als aanvoerhaven behouden, om binnenkort van hier uit de visscherij op sardijn uit te gaan oefenen. Er worden groote aanvoeren hiervan ver wacht. daar ongeveer 200 kustvisschers voor deze visscherij beschikbaar zijn. Besommingen van Donderdag Versche haring: IJM KW 4 f 1 Kustvisschers: IJM 251 f 218, IJM 218 f 243. IJM 262 f 2479. IJM 213 f 1003, IJM 264 f 283, IJM 255 f 117. IJM 310 f 117, IJM 239 f 260. IJM 202 f 770, KW 178 f 1092, KW 160 f 384, KW 95 f 280. KW 152 f 276. KW 12 f 961, KW 205 f 603, KW 125 f 243. KW 185 f 469, KW 181 f 136. KW 61 f 668. KW 98 f 357, KW 165 f 133, HA 4 f 846, HA 89 f 182. UK 116 f 131, SL 5 f 1160, EH 9 f 701, HD 184 f 592, HD 293 f 50. UK 282 f 650, UK 184 f 524, UK 230 f 379, UK 85 f 331. UK 7 f 485, UK 60 f 1309. UK 190 f 353, UK 31 f 638, UK 161 f 422, UK 185 f 525, UK 215 f 902, UK 172 f 698, UK 75 f 507. UK 126 f 1061, UK 246 f 295, UK 199 f 411, UK 1 f 764, UK 144 f 83, UK 105 f 616, UK 142 f 1287, UK 16 f 832, UK 53 f 2303, UK 121 f 1100. UK 143 f 489, UK 168 f 338, UK 59 f 345, UK 87 f 527, UK 174 f 886. Een landwalvisch In het artikel ..Gaat Nederland weer ter walvischvaart?" in ons blad van Woensdag brengt de zetter een landwalvisch ten too- neele. Nu mogen er landhaaien bestaan, landwalvisschen zijn er niet. De lezer zal wel hebben begrepen, dat de 1 een t had moeten zijn. Haringvisscherij Alhier zijn binnen van de haringvissche rij de KW79 met 30 last en 70 kisten ver sche. de KW4 met 600 kisten versche en de IJM268 met 24 last en 100 kisten ver sche. Haringaanvoer te Scheveningen Van de haringvisscherij kwamen bin nen de loggers: SCH 443, T. Bruin, met 35 last (waarvan 15 last versche) SCH 125. M. den Heyer, met 900 kisten versche, SCH 53, A. Taal, met 30 last haring. Waterloo-Nieuws Het programma voor Zondag a.s. luidt: Waterloo ISpaarndam I 9.45 uur; Water loo II—D.E.M. IV 12 uur; D.E.M. VI— Waterloo IV 12 uur. Waterloo I komt tegen het nog ongesla gen Spaarndam als volgt in het veld: C. Aeda: M. Verswij veren, P. G. Swieserijn; P. Zwaan, P. Sloot, A. van Zonderen; H. Verswijveren. S. Zwanenburg. W. v. d. Vlis, P. Dekker, D. J. de Bruin. Het programma van VVD Zaterdagmiddag wordt op het terrein te Heemstede gespeeld: V.E.W. I—V.V.Y. I; V.I.V. IV.V.Y. III en op het Waterloo- terrein om 3 uur: V.V.Y. IIV.V.B. I Het Stormvogels-bestuur In zijn eerste bijeenkomst heeft het nieuwe Stormvogels-bestuur zich als volgt geconstitueerd: G. J. Bremerkamp, voorzitter; Joh. Martens Jr., 2de voorzit ter; Chr. Wijmer, secretaris; P. C. Heere, 2de secretaris; Jac Zwemmer, penning meester; A. W. Driessen, 2de penning meester; L. Menist. Joh. Verwoerd, P. Broersen, commissarissen. VELSEN Baas J. Bosch gehuldigd De heer J. Bosch, werkbaas in de afd. electricienswerkptaats bij Van Gelder Zo nen N.V., herdacht gisteren onder zeer groote belangstelling zijn vijf-en-twintig jarig arbeidsjubileum. Zooals gewoonlijk werd hij des morgens, vergezeld van zijn echtgenoote, ontvangen op het directiekantoor, waar hij in tegen woordigheid van de heeren ir. A. J. Allan, procuratiehouder, ir. T. F. Hubrecht en W. J. de Haan, resp. bedrijfsingenieur der centrale en chef van de E. W. door den heer J. Smit, procuratiehouder, op harte lijke wijze werd toegesproken. De jubilaris ondervond hier groote waar deering. die zich tevens uitte in den vorm van een enveloppe. Vervolgens werd de heer Bosch gehuldigd in zijn afdeelings- kantoor, waarbij een groot deel van het personeel zijn belangstelling toonde. Benoeming organist Tot organist van de Ned. Herv. Kerk te Velsen, is inplaats van den heer Peter van Woerden, die elders verblijft, benoemd onze plaatsgenoot de heer Adriaan Ver schoor. Het Kerkkoor staat onder leiding van den heer Egbert Vos uit Haarlem. Jubileum-sportdag Zondag zullen in verband met het zil veren bestaansfeest van de V.V. Kinheim en het tweede lustrum van de R.K. Sport- vereeniging I.E.V. tusschen verschillende elftallen van beide vereenigingen wed strijden worden georganiseerd om in het bezit te komen van den prachtigen beker, welke voor dezen sportdag is uitgeloofd. Dit sportevenement, dat in Van Gelder's Sportpark wordt gehouden, vangt aan met wedstrijden voor adspiranten en junioren en begint om 12 uur. Noordzeekanaal wordt uitgebaggerd Deze week heeft de baggermolen Noord- zeehaven van A. Volker's Aanneem Mij. een aanvang gemaakt met het uitdiepen van het Noordzeekanaal. De molen baggert thans aan de West zijde van de spoorwegbrug te Velsen, ter hoogte van het overzetveer. 1 E V vierde haar tweede lustrum De R.K. Sportvereeniging „In Eenheid Vooruit" hield Woensdagavond in bioscoop „De Pont" haar eersten feestavond ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan en het dient direct gezegd, dat de?e, dank zij de medewerking van meer dan 100 perso nen. w.o. de heeren P. J. Piepers, piano en De Jong, viool, die voor de entre-acte muziek zorgden, uitstekend is geslaagd. Onder de aanwezigen waren bestuurs leden van plaatselijke voetbalvereenigin- gen, alsmede de geestelijke adviseur, ka pelaan J. M. E. Keet en de oud-g. a. kape laan N. v. Paaschen. In zijn opening herinnerde de algemeene voorzitter van I.E.V.de heer B. G. Luttik- huizen aan het ontstaan en de onlv/ikke- ling der vereeniging, maar vooral aan de moeilijkheden van de laatste jaren. Aan een zevental leden zal voor hun 10-iarig onafgebroken lidmaatschap een diploma worden aangeboden. De leiding berustte bij den heer G. Gel dermans. Het uitgebreide programma werd door de R.K. Harmonie St. Caecilia met pittige marsch- en walsmuziek ge opend. Van de Tiroolsche jongens-operette was veel werk gemaakt en dc zang van de knapen was aardig en in overeenstemming met de mooie decors van den heer E. Stravers. De schetsen welke ten tooneele werden gepracht en een vlotte uitvoering hadden, lieten niet na de aanwezigen de lachspie ren te doen ontspannen. Vooral „De ver loren Zoon" en A DO.I.E.V., schets uit het vorige competitie-seizoen hadden een groot succes. De deelen van het programma, volgende op het vroolijke, waren getiteld ..Wij eeren onze gevallenen" en ..Hulde aan het Va derland". Hieraan werkten mede de R.K. Harmonie St. Caecilia, dames-, heeren- en jongenskoren, alsmede mej. R. Zwets als declamatrice en andere declamators. Het volkslied, gezongen dooT een koor van 120 zangeressen en zangers vormde een treffend slot van dezen succesvollen feestavond, waarvan gisteren een her haling werd gegeven. SANTPOORT Sint Nicolaas komt! De Winkeliersvereeniging „Santpoort" zal Woensdag 5 December des middags 2 uur Sint Nicolaas van den trein halen. Deze maakt dan. met muziek voorop, een wandelrit door het dorp. Op het Broek- bergerplein zal Zwarte Piet de jeugd tracteeren. Vrijdag 7 December zal meester Lawoe optreden, des middags half twee in Zomer- lust voor kinderen van 6 jaar, des middags 3 uur in De Weijman voor de leerlingen van de le en 2e klasse en tot slot in het Stationskoffiehuis voor de kinderen van Santpoort-Station tot 6 jaar en van de le en 2e klasse der lagere school. St. Nicolaas-viering De Santpoortsche Winkeliersvereeniging heeft ten opzichte van de viering van het St. Nicolaasfeest bepaald een sympathiek gebaar gemaakt. Zij laat n.l. op 5 Decem ber den grooten heilige overkomen en biedt de jeugd op 7 December, gratis een goochel- en poppenkast middag aan in Zomerlust". .De Weyman" en het „Sta tionskof fiehuis' Nijmeegsche oorlogsverhalen' Een klein dorpje ergens buiten Nijme gen. Een slechte weg, vol diepe kuilen en ongelukkige hobbels probeert er te komen, maar moet meer dan eens om het wrak van een tank heen gaan en dan een stuk van een weiland meenemen. Nog raast de lucht van vliegtuigen, nog flitsen de mon dingsvuren langs de horizon en nog is het levensgevaarlijk over den weg te gaan. Maar reeds zijn de eerste teekenen van verslapping merkbaar, de Luftwaffe is zoo goed als verdwenen en het antwoorden van de Duitsche artillerie is veraf en on regelmatig Voorzichtig maken zich uit de overblijfsels van een schuur twee schim men los, die in de richting van een boer derij sluipen, welke er verwonderlijk goed is afgekomen. Tenminste volgens de nor men van deze geteisterde streek: Er is nog een gammel dak aanwezig en zoowaar is de geschonden hofstede nog in het bezit van een deur. De twee Engelsche soldaten gaan de boerderij binnen, klimmen over een omvergeschoten lusschenmuur. vloe ken een paar keer zeer hartgrondig en gaan dan op een hoop stroo van ondefi nieerbare kleur liggen. Als zij den volgen den morgen hun kampement aan een na dere inspectie onderwerpen en in de ieege, gaterige veestal komen, fluit-ketst een kogel langs Ronald's hoofd, even iater ge volgd door nummer twee, die beter ge richt is, want Pat bloedt uit zijn oorlel. Een kort vuurgevecht klettert door de be huizing met als resultaat, dat vier ver stekelingen met hun handen omhoog van de hooizolder komen, een beetje grimmig en een beetje zuur-lachend. De vier zonen van Germanje worden ingerekend en ook dit kleine stukje Holland is bevrijd. J. F. Tooneelver. „Jan v. Dommelen" Bovengenoemde vereeniging is na de - bevrijding reeds eenige keeren met suc ces met een cabaret-programma voor het voetlicht gekomen. Dit geschiedde echter steeds onder auspiciën van andere ver eenigingen. Inmiddels is „Jan van Dommelen" ech ter ook aan de voorbereiding van een eigen uitvoering bezig. Zij doet dit onder leiding van den heer F. Hünsche. In stu die is genomen „Een huis vol herrie". Velsen—R C H In deze ontmoeting, welke nog gespeeld moet worden voor de voorronde der beker wedstrijden, komt Velsen als volgt uit: Stet; Tromp, Kuypers; Gerrits, Maarschalk Wijker: Kramer, v d. Poll. Bakkum, Hirsch. Ninaber. Santpoorts Bloei Hoewel het naar buiten met direct is gebleken, is de vereeniging „Santpoort'6 Bloei" die tijdens de laatste jaren der be zetting was „ondergedoken", reeds eenige maanden uit haar gedwongen slaap ont waakt. Door overlijden, evacuatie enz. was het bestuur onvoltallig geworden, doch onder leiding van den secretaris mr. Vorst man, werd het met enkele heeren aange vuld tot een voorloopig bestuur, waarvan mr. Vorstman het voorzitterschap be kleedt. De andere leden zijn de heeren Chr. de Vries, M. W. Jonker. J H. Copier, G. F Hempel, H. A. Robbé, Groskamp, A. Tabernal, C. J. v. d. Kamp. H. J. Antonisse C. G. v. d. Kolk en N. Hop. Het voorloopige bestuur heeft tegen 20 November a.s. in het Jeugdhuis een ver gadering uitgeschreven. In den oproep zegt het o.a.' Na de bevrijding kon „Sant poorts Bloei" weer opduiken. doch de vreugde werd wel ernstig getemperd, toen het bericht kwam. dat onze ijverige en on volprezen voorzitter, de heer J. Th. N. v. Beem, op weg naar 2ijn vaderland, het lot van vele gedeporteerde Nederlanders had gedeeld en was gestorven. Op de Dinsdag a.s te houden vergade ring zal de secretaris, de heer Chr. de Vries, verslag uitbrengen over de werk zaamheden der vereeniging sinds de be vrijding. Verder zal o.a. het winterpro- gramma worden vastgesteld. BEVERWIJK De Matthaus Passion in Beverwijk Tot nu toe is onze plaats verstoken ge bleven van een opvoering van de Mat thaus Passion van J. S. Bach. Het Doops gezind Gemengd Zangkoor heeft echter het lofwaardige initiatief genomen, om jaarlijks dit werk in Beverwijk uit te voeren. Weliswaar zal dit nog niet in 1946 het geval zijn, men begrijpt dat hiervoor de tijd van voorbereiding te kort is, doch al les is er op gericht om in de lijdensweken vóór Paschen 1947 dit grootsche evenement binnen onze muren te doen plaats vinden. Het zal geschieden in samenwerking met het Doopsgezind Zangkoor uit Haarlem, zoodat een koor van bijna 200 zangeressen en zangers zal kunnen worden gevormd. De begeleiding zal worden toevertrouwd aan een beroepsorkest en hiervoor zal men zich voorschijnlijk van de medewerking van de Haarlemsche Orkest Vereeniging verzekeren. Voorts zal een 8-tal solisten van naam worden gengageerd. De uitvoe ring zal plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk, zoodat dus velen in de gelegenheid kunnen worden gesteld, de Matthaus-Passion te beluisteren. Het werk zal worden uitgevoerd in Beverwijk onder leiding van den heer H. van Dijk. den di rigent van het plaatselijk koor. Mocht nog worden besloten ook in Haarlem een ver tolking te geven, dan zal het daar geleid worden door den heer Jac. Zwaan, den dirigent van het Haarlemsche Koor.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3