De werkloosheid Is sterk dalende Het aantal geregistreerde werkloozen in ons land was op 30 Juni 1945 112.G22, welk aantal geleidelijk is teruggeloopen tot 91,941 op September. Het aantal arbeiders werkzaam bij de D.U.W. bedroeg per ein de September 37.221, terwijl het aantal personen, die geheel of gedeeltelijk wacht geld ontvingen, 197 000 op einde Juni, ge leidelijk is teruggeloopen tot 98.000 per einde September 1945. Einde September 1945 bedroeg derhalve het totale aantal personen, die nog niet in het arbeidspro ces is ingeschakeld, in ons land bijna 230.000. Theosofische beweging bestaat 70 jaar Heden viert de Theosofische Vereeni- ging in Nederland haar 70-jarig bestaan. Deze beweging stelt zich ten doel, een al- gemeene broederschap der menschen te vormen. Zij volhardt in haar strijd tegen materialisme, ongeloof en bijgeloof in na volging van de stichtster mevr. H. P. Bla- vatskv. Zondag a.s. zal in Amsterdam een Algemeer.e Conventie gehouden worden van de Nederl. afdeeling, waarop de nieuwe werkwijze in overeenstemming met de eischen van dezen tijd, za! worden besproken. Het Handvest van San Francisco Radiorede van Minister van Kleffens De minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft Vrijdag avond in een radio-redenet Handvest van San Francisco besproken en toegelicht. De oude Volkenbond heeft den oorlog niet kunnen voorkomen omdat men hem niet heeft willen gebruiken. Een bond is niet meer dan een machine en dat is een dood ding als men haar niet gebruikt. Nu wil ik volstrekt niet zeggen zoo vervolgde de minister dat alles in orde is, of komt. als men den Volkenbond maar aan het werk zet. Als er in een gezelschap één is die bepaald ruzie wil, en anderen met elkaar houden hem niet tegen, dan kómt er ruzie. Dat geldt in het internatio nale even goed als in ons gewone leven. De Volkenbond moet niet alleen ge bruikt worden, maar hij moet goed ge bruikt worden. De staten, ook de groote, moeten zich voegen naar onpartijdige uit spraken en door de meerderheid juist ge achte oplossingen. Misschien is de uitvin ding van de atoombom geschikt om hun dat besef bij te brengen. Vervolgens zette de minister uiteen waarom het te betreuren is dat de groote 6taten hun vetorecht behouden hebben. Men moest die regeling aanvaarden of afzien van een Volkenbond. En toen heeft men algemeen dezen on- volmaakten Volkenbond gekozen. Wij heb ben nu tenminste een tribune, waar wij kans hebben dat geschillen op behoorliike wijze zullen worden behandeld. Veel meer niet. Maar dat Ls toch beter dan de een'ge andere mogelijkheid: voortzetting van het op geheel ongebonden wijze naast en langs elkaar voortleven van de staten, met een maximum kans op oorlog. Nadat de minister uiteengezet had hoe de nieuwe Volkenbond zal-werken, ver volgde hij: ..Vraagt men mij nu in welke stemming Nederland de nieuwe organisatie moet binnengaan dan zou ik zeggen met gema tigd optimisme". Nieuwe Kamerleden Thans zijn door de benoemingscommissie voor de Voorloopige Staten-Generaal in de vacatures v. Bonninghausen en De Zeeuw tot leden van dc Eerste Kamer be noemd Mr. D. U. Stikker te Amsterdam en N. Stufkens te de Bilt. Voorts tot leden van de Tweede Kamer In de vacatures mej. de Jong en Wouden berg: J. B. Vlam te Hengelo (O.) en mr. C. A. M. ten Hagen te Nijmegen. De maand extra pensioen Het K. B. waarby aan de burgerlijke ge- penssonneerden een extra ultkeering van een kwartaal met een maximum van f 500 zal worden toegekend, zal zoo meldt het Vrije Volk niet lang meer op zich laten wachten. Dat wil echter niet zeggen, dat onmiddellijk daarna met de uitbetaling, die tusschen twee gewone betalingen zal moe ten vallen, begonnen kan worden. Er moet nog heel wat werk verzet worden, voor de grootte van de ultkeering van elk der 90.000 in aanmerking komende gepensionneerden berekend zal zijn I geen geval zal men ln November de uitbetaling kunnen verwach ten. en het is de vraag, of men er nog voor bet einde van het Jaar op kan rekenen. Hoewel de betreffende diensten uiteraard de noodlge spoed betrachten. Bekend illegaal werker overleden Donderdag Ss te Amsterdam de lieer L. G. C. Kemper uit Haarlem op 28-Jarigen leeftijd overleden. De heer Kemper, lid van de firma de Vries en Kemper, was illegaal bekend onder den naam van Ludo, in welke kwaliteit hij vele Haarlemmers met zijn verzameling van valsche stempels heeft geholpen bij het verkrijgen van toewijzin gen, vergunningen voor vervoer en derge lijke zaken. Hij was een der eersten die ln onze stad het actieve verzetswerk opnam. De begrafenis zal plaats hebben Maan dag 19 November na de plechtige Re quiemmis om 9.30 uur ln de parochiekerk van O. L. Vrouwe van Zeven Smarten aan den Rijksstraatweg. Het bedanken van Dr. J. v. d. Eist Als rector van het Chiïstelijk Lyceum te Haarlem Eenige maanden geleden hebben wij me degedeeld, dat dr. J. v. d. Eist ontslag had aangevraagd als rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem. Door het bestuur en ook door de leeraren zijn pogingen in het werk gesteld om dr. v. d. Eist te bewegen op dit besluit terug te komen. Die pogingen hebben evenwel niet het gewenschte resultaat gehad. Wij vernemen thans dat van regeerings- wege een onderzoek wordt ingesteld naar de bestaande moeilijkheden, met de bedoe ling, zoo mogelijk alsnog een oplossing te vinden. De Haarlemsche feesten Het Gala-Concert A.s. Vrijdag, den dag dat het 700 jaar ge leden zal zijn dat Haarlem, stadsrechten verkreeg, geeft de H.O.V. een feestcon- cert met een programma van werken van Haarlemsche componisten, terwijl de uit voerenden stad- en oud-stadgenooten zul len zijn. George Robert draagt de „Sonata da chiesa" voor orgel van Hendrik Andriessen voor; Willem en Hendrik Andriessen spelen de „Passacaglia" voor 2 piano's van Leander Schlegel en Willem Andriessen speelt zijn eigen pianoconcert. Het orkest voert uit de „Kuhnau-varia- ties" van Hendrik Andriessen en „6 ka rakterschetsen" van Philip Loots. Dit geheel Nederlandsche concert vangt aan met de „feest-ouverture" van J. B. van Bree. Willem Andriessen dirigeert de werken voor de pauze. Hendrik Andriessen diri geert de tweede programma-helft. Men mag met recht spreken van een bij zonderen avond. Geldstroom naar de spaarbanken Het blijkt, dat het proces van de geld- zuivering een geldstroom naar de spaar banken heeft veroorzaakt, terwijl in Juli 1945, bij de inlevering van de bankbiljet ten van honderd gulden, welke als de eer ste phase van de geldzuivering kon wor den beschouwd, de inlagen bij de Rijks postspaarbank reeds het recordbedrag van ruim 224 millioen gulden hadden bereikt, geeft de maand September, aan het einde waarvan het belangrijkste deel van de geldzuivering plaats vond, hei bedrag der inlagen bij de rijkspostspaarbank het enorme bedrag van 422.44 millioen gulden te zien. De Radio Overeenstemming bereikt De besprekingen tusschen de regee ring en de omroepvereenigingen over den vorm van den omroep, hebben tot een gunstig resultaat geleid. Overeengekomen is, dat de omtoepvereenigingen ieder met één afgevaardigde zitting zullen nemen in het bestuur der Stichting, terwijl zij daarnaast de gelegenheid krijgen de pro- grammastof, elk voor haar aandeel, zelf standig voor te bereiden. De aldus ver gaarde programmastof zal evenwel niet zonder meer uitgezonden worden, doch tal in onderling verband worden gerang schikt en. voorzoover het niet principieele programmadeelen betreft, ook naar zijn waardes worden beoordeeld door een, door de stichting aangewezen, coördina tie-commissie, zoodat geen doublures ont staan, de programma's op hoog peil blij ven en deze de noodige harmonie en het gewenschte evenwicht vertoonen. De kerken zullen binnen gestelde tijcis- grenzen over de uitzending van kerkdien sten geheel zelfstandig kunnen beslissen. Verwacht wordt, dat bij het coördinee- ren van de programmastof zal blijken, dat een aantal programmadeelen, die vroeger gescheiden werden voorbereid en uitge zonden, thans door de stichting als or gaan, waarin de verschillende stroomin gen samenvloeien, zullen kunnen worden verzorgd. Aldus zal een omroep ontstaan, waarin de saamhoorigheidsgedachte tot uiting komt, terwijl de vóór den oorlog bestaande vrije uitingsmogelijkheden be houden zullen blijven. In belangrijke aan gelegenheden van organisatorischen en technischen aard, den omroep betreffen de, zal het stichtingsbestuur het beslissen de woord spreken. Gelijk bekend mag worden veronder steld. is deze regeling bestemd om te wer ken in den overgangstijd, d.w.z. tot het dr> normaal gekozen volksvertegenwoordiging in de gelegen- h -;il /.ra geweest haar oordeel over hc* vraagstuk in zijn geheel uit te spre ken Commissaris der Koningin in Friesland Met Ingang van 1 December is benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vide Frieslandn Mr. H. P. Linthorst Homan. Du heer Linthorst Homan werd in 1905 te Assen geboren. Hij studeerde te Leiden. Na zyn promotie was hij werkzaam op het secretariaat ran Philips te Eindhoven. Tij dens den oorlog dook hij onder en wist naar Engeland te komen, waar bij werkte onder het kabinet Gerbrandy. Na de bevrijding maakte bij deel uit van het Militair Gezag, bet laatst In den rang van kolonel als sous-chef van den staf vanluitenant-gene- raall Kruis. De radio geeft: HILVERSUM II, 4.15 M. 15.30 Cosi fan tutte van Mozart. 17.00 „Zwarte Griet", hoorspel voor kinderen. 17.30 Gram.muziek. 18.01 Actualiteiten. 18.30 Gevr. platen. 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. [20.01 Omroeporkest olv. Marinus van 't Woud. 20.45 Hoorspel „De Inbreker". 21.00 Rubriek van den opbouw. 21.15 Jan Cor- duwener non-stop. 21.15 Avondwijding Kap. P. Janssens. 22.01 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. HILVERSUM I, 301 M. 16.00 Sylvestre-trio. 16.30 Lucienne Boyer. 16.45 A. Meyers bespreekt de moderne Afri- kaansche letterkunde. 17.00 Met een lied door Europa. 17.30 Gram.muziek. 18.01 Ster van den dag. 18.20 Gram.muziek. 18.30 Het Westersch cultureele leven. The Prairie Ramblers en Bob Mallin. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Janny van Wering, clave- cymbel en Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel. 20.01 Lichtbaken van pater Henri de Greeve. 20.15 Bonte avond. 21.30 Sport- praatje Chris Geudeker. 21.45 Filmmuziek door Louis Levy en zijn ork. 22.15 Drs. O. Damste over: Stoïsche verzekerdheid. 22.30 Romance. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. Ds. A. L Broer. 23.30 Rustige lichte muziek. ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Van man tot man. Ds. W. Willemse. 9.00 Nieuws. 9.20 Lichte muziek. 9.30 Wa terstanden. 9.33 Zondagmorgenconcert. 10.30 Prot. Jeugddienst. Ds. F. Kooyman. 12.01 Middagsconcert mmv. Jussi Björling. 13.00 Nieuws. 13,20 Orkest Carlo Carcassola. 14.00 De Spoorwegen spreken. Dr. P. Th. Posthu mus Meyes. 14.10 Roemeensche volksktan- ken. 14.30 Radio Phil, orkest olv. Albert v. Raalte met Hei-man Schey, bariton. Cla- vecimbel: Hans Brandts Buys. 16.30 Luth. kerkdienst. Dr. B. J. Kooiman. Ds. Van Heest en Ds. Rremers. 17.30 Oude muziek. 18.01 Reginald Foort. orgel en Jessie Mat thews, zang. 18.30 Muziek van de week. 19.00 Nieuws. 1915 Reportage. 19.30 In het rosa rium van de zwarte schijf. 20.01 Ir. Darame over herstelwerkzaamheden van Werkspoor. 20.15 Brieven van onzen Londenschen cor respondent J. H. Hui7.!nga. 20.30 Vaudeville orkest olv. Cor v. d. Linden. 21.15 Literaire voordracht. 21.30 Gerard Hengeveld. 22.00 Lucrezia Bori en Tito Schipa. 22,15 Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel: 's Menschen geloof. 22.30 Fred Hartley en zijn orkest. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. Ds. P. Boendermaker. Bv. Luth. pred. HILVERSUM II, 4.13 M. 8.01 Nieuws. 8.20 Graag gehoorde piano- en vioo'.soli. 9.00 Hoogmis. Kap. Henricus Steur. 1030 Gevar. Zondagochtendconcert. 1125 Gedichten van Guido Gezeile. 11.30 Omroepkamerorkest. 12.01 Nieuws. 12.20 Orkest van Jack Louis. 13.01 Elsie Carlisle, zang, Rawicz en Landauer, piano-duo, Eduardo Bianco en zijn orkest. 13 45 Week bladen-overzicht. 14.00 Nederlandsch Kamer koor olv. Felix de Nobel. 14.30 Orgelconcert Bernard Drukker. 15.00 Indische actualitei ten. 15.15 Gram.muziek. 16.00 Benny Vreden presenteert „Thé complet". 16.30 Eddy Walis speelt. 17,00 Gramofoonmuziek. 17.30 De avonturen van Oome Keesje. 18.01 Nieuws. 18.20 Operette-selecties. 18.45 Denksport door prof. dr. F. Schuh. 19.00 Luchtige in strumentale soli. 19.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 20.01 Omroeporkest olv. Koos v. d. Griend met Jan Keessen, viool. 21.15 Uit opera's van Vincenzo Bellini. 21.45 Avond wijding. Ds. A. A. van Ruler. 22.01 Nieuws. 22.15 Op den drempel van den nacht. Waar de blonde top der duinen De schade langs de kust De kleinere plaatsen langs de kust van Noord Holland zijn niet aan den greep van den oorlog ontkomen. In Callantsoog werden vele panden afgebroken of zwaar beschadigd. Het dorpje Petten is volkomen van de kaart verdwenen, het werd in 1943 door de Duit- schers gesloopt, waardoor de woonplaats van vele arbeiders aan de Hondsbossche zeewe ring. die zelf door verwaarioozing veel ge leden heeft, niet langer bestaat. Te Bergen aan Zee zijn verscheidene groote hotels en pensions met den grond gelijk gemaakt en ruim vijftig huizen ondergingen eenzelfde lot. Ook Egmond aan Zee biedt een trooste- loozen aanblik. Achter de voormalige boule vard wijst een breede rand puin de plaats aan, waar een honderd woningen en twee hötels stonden. Castricum moest 61 hulzen missen en Kamperduin werd geheel wegge vaagd, om plaats te maken voor een beton nen bunkerdorp. Overal in deze eens zoo bloeiende plaatsen, die de aantrekkelijk heid van de Nederlandsche kust uit louris- tisch en esthetisch oogpunt niet weinig ver hoogden. is schade veroorzaakt door evacuatie, explosies en andere oorlogsweeën. Meer in het binnenland hadden de Haarlem mermeer en Diemen het zwaar te verant woorden. 34 van de woningen van Diemen en 59 bedrijven werden „opgeruimd" om schootsveld te maken voor de verdediging van Amsterdam en Schiphol. Een reis door het Westen van onze provincie wordt een lied in mineur, maar gelukkig zyn ook vroolljker geluiden te hooren. Dc lichtere schade, zooals het aanbrengen van versper ringen, mUnen op het strand en kleine „kneuzingen" is voor het grootste gedeelte hersteld en de opbouwplannen liggen klaar. Vaanzclfsprekend vormt de materiaal- schaarschtc ook hier een belemmering voor een snellen wederopbouw. Ook Moeder Natuur heeft door het Duitsche wanbestuur een geduchte knauw gekregen, maar met de vitaliteit haar eigen, richt zij zich op en de kale. ver schroeide plekken in onze blonde duinen beginnen al weer vol te loopen met groen en laag gewas. De bezetter veroorzaakte vele zandverstuivingen, door zijn onvak kundige beplanting en roekeloozen bun kerbouw. Veilig is het nog lang niet in Holland's duinen, diep onder het zand liggen nog tallooze mijnen en waar de zee kan inwerken, dus op. het strand, worden deze helsche machines steeds ver der onder het zand gewoeld. Slechts hier en daar kan men veilig een bezoek aan het Noordzeestrand brengen. De natuur dient een handje te worden ge holpen bij haar pogingen om de duinen in hun oude glorie te herstellen en tc dien einde worden de zandverstuivingen opnieuw met helm beplant, terwijl de betonnen ver sperringen voorzichtig en met overleg moe ten worden opgeruimd. Er zullen echter heel wat golven op het strand moeten bre ken, voor de duinstrook ontdaan zal zijn van. iedere herinnering aan Duitschland's op treden. Een ooggetuige uit Java vertelt Tegelijk met den leider van het Ned. Roode Kruis is ook uit Indië teruggekeerd de res.-kapitein R. Korteweg. Kapitein Korteweg, die 3% jaar in krijgsgevangen schap heeft gezucht, vertelde in een pers conferentie, dat de voedselpositie in de kampen van de z.g. Groote Oost na drie maanden van stelselmatige ondervoeding veel ne'er was geweest dan in die op het £u:d-Oost-Aziatische vasteland. Deze drie maanden vlak na de capitulatie moesten dienen om de spirit te breken, zoo was men algemeen van oordeel. De treintran- sporten van Indië uit werden zoo goed gecamoufleerd, dat de vrouwen van mili tairen vaak niet wilden gelooven, dat hun echtgenooten naar Siam of Indo-China waren vervoerd. In de kampen voor bur ger-geïnterneerden was de voedseltoestand veel slechter. Eerst werden de vrouwen in groote steden ondergebracht, later werden c'eze concentratiepunten zoo overvol, dat ds slaapruimte steeds kleiner werd. Vrij algemeen heeft men de opvatting dat de Japanners nog tamelijk behoorlijke toestanden in de kampen lieten bes'aan, toen ze dachten den oorlog te zullen win nen. Toen zij echter eind 1942 zagen, dat het Riis liep, zijn zij begonnen met de r'el- selmatige uithongering. Naar schatting zijn hierdoor 30 van alle mannen omgeko men De houding der Ambonneezen was schit terend, aldus spreker: de Javanen en Chineezen werden teveel door de Japan ners geterroriseerd, dat zij de Nederlan ders nog konden steunen. Tot de taak van kapitein Korteweg be hoort het helpen samenstellen van gege vens over de moeilijkheid tot Tcpatriee- ring. Men is in Indië in onzekerheid of Nederland wel in staat is, de repatr; ::- en den te ontvangen. Hiertoe zal een rapport' worden samengesteld en onder de Neder landers in het Oosten worden verspreid!* AGENDA ZATERDAG 17 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Rariteiten, 20 uur* Begynchofkapel: Sonatenavond P>'. Nij- land en Felix de Nobel, 20 uur; Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith, 14.30, 16.45, 19.15, 21.30 uur; Palace: Een Prins wordt opgevoed, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur; Luxor: De roman tische senorita, 14. 16.15, 19 en 21.55 uur; Frans Hals: La bete humaine, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur; Moviac: Dat is Holland op z'n best. 19.30 en 21.30 uur. ZONDAG 18 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Ned. Operette-studio met „Gravin Maritza", 14,30 en 20 uur; Gcm. Concertgebouw: Opera-concert H.O.Vj met v. d. Ben, Marwilz, Le Fèvre en Lou- man; Doopsgez. Kcvk, Gr. Houtstr.: Con cert met koor en sol.; Bioscopen en Moviac als Zaterdag; Moviac bovendien matinee, 3 uur. MAANDAG 19 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Des duivels prenten boek (Reünisten H.A.S.). 20 uur; Begijn hofkapel: Liederenavond J. W. Hofstra en J. Otten; Biocopen en Moviac als Zaterdag. Bovenzaal café Brinkmaan. Gr. Markt: Kookdemonstratie door de Huishoudelijke Voorlichting, 14 uur.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2