Alle safes geblokkeerd Sport in het Kort Belastingambtenaren gaan ze controleeren Er is een koninklijk besluit afgekon digd, waarin tijdelijk nieuwe bevoegd heden zijn toegekend aan ambtenaren der belastingen. Daarvan zal dadelijk gebruik worden gemaakt voor het instellen van «en algemeen onderzoek naar den in houd van alle safes en van alle trom mels. paketten e.d., die in gesloten bewaargeving bij banken enz. berus ten. Om te voorkomen, dat inmiddels raken worden weggehaald, verbiedt het besluit bovendien een safe of trommel te openen of iets te verwijderen zonder toe stemming van den inspecteur. Den banken is het verboden, daartoe op eenigerlei wijze medewerking te verleenen. Zoo zijn den thans alle safes en alle gesloten trom mels, die zich bij banken bevinden, ge blokkeerd, om eerst na onderzoek te wor den vrijgegeven. Om te beginnen is iedere huurder van een safe en iedere bewaargever van een trommel enz. (wier namen alle door de banken moeten worden opgegeven) ver plicht uiterlijk op Zaterdag 24 November een schriftelijke, onderteekende aangifte in te dienen, waarin de safe-inrichting of trommelbewaarplaats aangegeven is, als ook een opgave van den inhoud. Volstaan kan worden met opgave van aantal en soort der effecten, vreemd geld en alle bescheiden betreffende in vreemd geld luidende vorderingen of waarden; goud, paarlen, edelgesteenten, platina en andere kostbaarheden. Ziin geen zaken als hiervoor genoemd in de safe of trommel e.d. aanwezig, dan moet daarvan aangifte worden gedaan. Kan men de bedoelde zaken niet op geven, zonder eerst de safe of trommel te openen, dan vermelde men dit in zijn aan gifte, onder opgave van de bijzonder- Berechting politieke gevangenen De presidenten van een 7-tal tribunalen hebben te Nijmegen een bijeenkomst ge houden om verschillende quaesties te be spreken die samenhangen met de berech ting van politieke verdachten. Een ernstige zaak werd genoemd dat een besluit tot vrijlating door een of ander rechtscollege genomen, onderworpen is aan een nadere beslissing van den procureur-fiseaal. Hier mee wordt aldus de opgestelde verkla ring het beginsel van de zelfstandigheid der rechterlijke macht prijsgegeven. Herin nerd wordt o.a. aan het proces tegen do- miné Niemöller. die door den rechter in Duitschland werd vrijgesproken, doch aan de deur der rechtszaal door de uitvoerende maent weer werd opgepakt. Enkele presi denten van tribunalen hebben de vraag gesteld, of zij (omdat de nu gevolgde hou ding zoo zeer indruischt tegen de meest elementaire beginselen van onzen rechts staat en slechts den indruk van een politie staat kan vestigen) hun mandaat niet ter beschikking moeten stellen. De Regeeringsvoorlichtingsdienst maakt bekend, in verband met de uitspraak van den Bijzonöeren Raad van Cassatie betref fende den landwachter Van Wijk moet er op gewezen worden, dat dit ontslag van rechtsvervolging op formeele gronden in elk geval niet beteekent, dat de betrok kene in vrijheid wordt gesteld. Hij blijft in hechtenis en zal zich eerlang moeten ver antwoorden inzake hulpverleening aan den vijand. Restaurants bon-vrij Alleen vleesch uitgezonderd Teneinde het herstel van het zakenleven en hel maatschappelijk verkeer te bevor deren, zullen de restaurant-bedrijven en de hotels voortaan toewijzingen voor le vensmiddelen ontvangen, zonder dat zij daarvoor consumenten bonnen behoeven in te leveren. Hiervan is uitgezonderd de toe wijzing voor vleesch. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301 M. 18.01 Hoarce Heidt. 18.20 Voor de rijpere jeugc. 18.45 Reginald Foort. 19.00 Nieuws berichten. 19.15 Reportage, 19.30 Eberhard Rebllng, piano en Haakon Stotijn. hobo. 20.01 Nederland Herrijst. „De Fox" spreekt. 20.15 Zang door Betty Hutton en Frank Sinatra. 20.30 Benedict Silbermann en zijn Novelty Serenaders. 21.00 De stem onzer bondgenoot en door een geallieerd officier. 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Alphons Dicpenbrock. 23.01 Nieuwsber. 23.15' Avond wijding. Ds. E. D. Spelberg. HILVERSUM II, 415 M. 18 01 Nieuwsberichten. 18.30 Zuid-Ameri- kaansche muziek. 19 00 Cantabile Septet. IS.30 Progr. der Ned. Strijdkr. 20.01 Jan Corduwener. 20 15 Orgelmuziek. 20.30 Land- bouwpraalje. 20.45 Omroep Kamerorkest. 21.45 A vond wijding. Ds. J. de Groot. 22.01 Nieuwsberichten. 22.20 Gramofoonmuziek. AGENDA. Begijnhofkapel: Liederenavond J. W. Hof- stra en J. Otten, 20 uur; Stadsschouwburg: Vereen, v. Reun. der H.A.S. „Des duivels prentenboek", 20 uur; Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur. Palaca: Een prins wordt opgevoed, 14, 16,15 19 en 21.15 u.;Luxor: Romantische Senorita 14—, 16.15, 19 en 21.15; Frans Hats: La béte Humaine. 14. 1630. 15 en 21.15 uur: Moviac: Oat is Holland op z'n best. 19.30 en 21.30 u. Dinsdag 20 November 1945. Muzickzaar Brinkmann: Lezing V.N.S., 19.20 uur; Gem. Concertzaal: Het Biecht geheim. 20 uur; Stadsschouwburg: „Come- dla", Comediespelen, 20 uur; Bioscopen en Moviac als Maandag. heden, die men wel kent. De aangifte moet worden ingediend bij den verhuur der van de safe of den bewaarder van de trommel (en dus niet bij een inspecteur), desgewenscht in een gesloten omslag, voorzien van de aanduiding „deblokkee ring safes of/en trommels" en met ver melding van het nummer of andere aan duiding van de safe. Met deze aangiften in handen zullen de inspecteurs het safe- en trommelonderzoek zoo snel en vlot mogelijk kunnen doen verloopen. Men wordt daartoe, zoo mogelijk ter zijner tijd door den inspecteur ongeroepen om zijn safe of trommel in zijn tegenwoordigheid te openen. Verschijnt men niet, dan heeft de inspecteur het recht tot verbreking van de afsluiting op kosten van den nalatige. Er zullen een aantal safes en trommels zijn, welker gebruikers ernstig zouden worden benadeeld, indien zij niet reeds voor de volledige deblokkeering toegang tot huin zaken zouden kunnen krijgen; men denke bijv. aan personen, die hun bedrijfskas in hun safe plegen op te ber gen. In zulke gevallen kan de ambtenaar, die in de safe-inrichting aanwezig is, toe stemming geven, dat men onder zijn voortdurend toezicht de safe of trommel opent en het noodige verricht. Bij niet richtige nakoming van de vo renstaande bepalingen wordt met zware straffen tegen alle betrokkenen gedreigd. De Troonrede Radio „Herrijzend Nederland" zal Dins dag a.s. de troonrede van de Koningin uitzenden. Daaraan zal een korte repor tage voorafgaan van het vertrek van de vorstin uit het paleis en de aankomst op het Binnenhof. Deze reportage begint om ongeveer een uur des middags. Des avonds om kwart over zeven zullen zoowel de troonrede als de reportage herhaald wor den. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Weinig ver andering. In den ochtend plaatselijk mist, overigens meest licht bewolkt. Droog weer. Weer eenige daling van temperatuur. Als de winter nadert Zorg voor de waterleiding Nu de winter nadert moet gezorgd wor den voor de waterleiding. De gebruiker is verplicht te zorgen voor het vorstvrij hou den van den watermeter en de binnenlei ding. Schade door bevriezing veroorzaakt komt op zijn rekening. Watermeters buitenshuis moeten worden afgedekt. Ontbreekt een houten afsluitdek- sel (veel zijn er gestolen!) dan zijn thans bij verschillende firma's deksels van ge wapend beton te koop. Een goede afslui ting is ook een jutezak gevuld met hooi of stroo, die de put geheel moet afsluiten. Te Rotterdam zijn eenige schepen met Noorseli hout aangekomen. Het lossen is wel een zeer ongewoon gezicht, daar de lading zonder meer over boord wordt gezet, waarna de stammen tot vlotten samengevoegd, naar do plaats van bestemming gesleept worden. 'J».) Overpeinzingen van een lantaarnpaal Ik mag me misschien eerst wel even voorstellen, alhoewel u me reeds lang kent van aangezicht tot aangezicht. Jaren sta ik, zonder hoofd, langs de Haarlemsche gracht te wachten op een nobeler doel, dan waarvoor ik tharis gebezigd word: de steen der hulpe van vele kleine en grootere huisdieren, of liever de paal der hulpe. Gewezen lantaarnpaal. Aangenaam. Ge wezen, omdat mijn loonheer, de gemeente, mijn werkzaamheden niet langer kon appre- cieeren en me mijn degelijke, op jarenlange ervaring gebaseerde luister ontnam, in casu mijn fiere oog, mijn schoone hoed, mijn leven en mijn wezen. Jaren heb ik in volle glorie gestaan en 's avonds in de schemering kwam een oivie, gebogen man en reikte mij de vlam van zijn onzekere kaars toe, waarop mijn oog lichtte over de baaierd van ce donkere gracht en vele menschen, als fcoozen en gelieven vlucht ten naar oorden, waar mijn toeziende schijn niet vermocht door te dringen. Toen kwam de zandlooper. U weet wel. Vader Tijd heeft hem als onmisbaar attribuut in zijn dooraderde hand en de korrels vloei den door de rauwe hals en namen mijn trots en mijn ziel mee naar de diepten der eeuwigheid, van waar nimmer iets te rug zal komen. Bezige slaven van mijn gemeentelijken levensschenker 6loegen een nieuwe, hoogere paal naast de mijne. Een vreemde, kille paal, die niet sprak en het slechts bestond, 's nachts een zielloos, geel iicht te verspreiden. Zij dankten mij af en lieten mijn schamele resten staan, ver moedelijk uit piëteit voor. mijn groene ouderdom. Aan mijn andere zijde wies een boompje tot boom en het was goed. m'n oude leden te koesteren onder de groene wade van zijn beschuttend loover. Ik weet, dat ik méér zeg aan degenen, die van de rust en de serene schoonheid van het oude stadsbeeld houden dan mijn opvolger met zijn aluminiumkleurig lijf, ongenaakbaar en koel, maar ik weet ook, dat mijn dagen geteld zijn. De wijsheid der ouden en de berusting der wijzen zijn over mij gekomen. Mijn plicht is gedaan, rest mij slechts de roemlooze dood van de smeltkroes. Maar mocht ik ééns reinoar- neeren, men spare mij voor een leven in den vorm van een natrium- of kwikdamp- paal. J- F. De rantsoenen voor jonge moeders Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat a.s. en jonge moeders in den vervolge geen 700 gram bloem, of 800 gram brood extra meer zullen ontvangen, doch in plaats hiervan 500 gram suiker. A.s. en jonge moeders ontvangen dus voortaan als extra-rantsoen per 4 weken: 1000 gram havermout; 1000 gram gort; 20 liter melk, 500 gram boter; 500 gram sui ker. 400 gram vleesch. Hockey Proefwedstrijd te Hilversum Amsterdam en 't Gooi met hun vier sterke clubs waren Zondagmiddag op het terrein van Hilversum met de beste spelers ver tegenwoordigd om aan de officials der hockeywereld te toonen, welk materiaal aanwezig is om de. samenstelling van het Nederlandsch elftal dat in het a.s. voor jaar tegen België zal strijden. De samen stelling der ploegen was als volgt: A-elftal: doel: Koelesmid (Adam); v.r.n.l. achter: De Looper (H'sum), Hoogesteyn (Be Fair); midden: Van Lith de Jeude (H'sum), Van Bemmel (A'dam) en Mouw (H"6um); voor: Tholen (Be Fair), Bijvoet (Be Fair), Eschau- zier (Gooi), v. d. Valk (Laren) en Keip Jr. (Gooi). B-ploeg: doel: Meyboom (Gooi); v.r.n.l. achter: Meyers (Gooi), en C. Kruize (Laren); midden: Keip Sr. (Gooi), Loggere (Laren) en De Waal (Gooi); voor: De Vree- de (Gooi), Moret (Gooi), R. Kruize (Laren), Blekemolen (Be Fair) en Ras (H'sum). Hoewel individueel vele aardige staal tjes van kunnen werden getoond, was het peil van den wedstrijd niet bijzonder hoog. Van het begin af toonde de voorhoede der B-ploeg aanmerkelijk meer in de mars te hebben dan die der tegenpartij. Men kon van verschillende goede aanvallen genie ten, doch doelpunten bleven uit. Eerst 10 min. na de hervatting wist het B-elftal zijn overwicht in een doelpunt uit te druk ken door Blekemolen, die vallende scoor de. De Amsterdamsche doelman deed vele malen prachtig werk. In de verdedigingen waren C. Kruize en De Looper de besten; in de middenlinie Loggere, Van Bemmel en Van Lith de Jeude, in de aanvalslinie de voorhoede der B-ploeg, waarbij Moret en Bijvoet die na de rust van plaats wis selden, elkaar weinig toegaven. Zaterclagmiddagcompetitie Eindelijk is de competitie begonnen. In de eerste afdeeling werd slechts een drie tal wedstrijden gespeeld, waarvan de ont moeting tusschen V.E.W. en IJmuiden de belangrijkste was. V.E W. heeft zichzelf overtroffen door de IJmuidenaren met niet minder dan 40 te kloppen. Het is zeker vier jaar ge leden, dat de sterke IJmuidenaren een dergelijke nederlaag leden. Niet alleen heeft V.E.W. goed veldspel te zien gege ven, ook haar tactiek was uitstekend. De gevaarlijke buitenspelers van der Heijden en Hoek werden geschaduwd, waardoor de schotvaardige Wapenaar geen goed aan gegeven ballen kreeg. Bovendien was doelman Dubbelman prachtig op dreef. In de Heemsteedsche voorhoede was de rechtsbinnen de man, die gang in het spel bracht. Telefonia ontving Kennemerland met een onvoltallige ploeg. Zonder zich in te spannen, wonnen de bezoekers met 130. Telefonia zal heel wat beter voor den dag moeten komen, wil zij in deze afdeeling een dragelijk figuur slaan. Ook met Twee de Jeugd gaat het bergafwaarts. Evenals Telefonia kwamen Spek c.s. onvoltallig in het veld, waardoor het sterke SIZO gemakkelijk won. Met de rust was de stand reeds 51 voor de Hillegommers. Daarna werd deze zelfs tot 81 opge voerd, waarop een heftig offensief der thuisclub volgde. De eindstand werd 84. VELSEN—R.C.H. (1—2). R.C.H., dat met een tweetal invallers uitkwam is er niettemin in geslaagd om de overwinning in de wacht te sleepen. Velsen speelde enthousiast doch vrijwel zonder eenig spelbegrip. R.C.H. was tech nisch ver de meerdere. Dat de rust met 0—0 aanbrak was voor Velsen al een goede prestatie. Samson en Wette scoorden na rust voor R.C.H. Het harde werken van Velsen is tenslotte beloond zoodat de eindstand 21 werd. Door dit resultaat bezet R.C.H. de eerste plaats, met een fractie van een doelpunt verschil boven Haarlem, in groep B der beker-voorcom petitie. E.D.O.—VEENDAM (3—0). Voor het fonds voor getroffen vereeni- gingen werd deze wedstrijd op het E.D.O.- terrein gespeeld. De lange reis zal wel de oorzaak zijn geweest, dat de Veendammers zoo weinig gepresteerd hebben. Als de E.D.O.-voor- hoede niet zoo weinig schotvaardig was geweest, zouden de dubbele cijfers zeker genoteerd zijn. Tot de rust wisten de be zoekers met kunst en vliegwerk de stand op 00 te houden, ondanks de groote veldmeerderheid van E.D.O. In de tweede helft was de E.D.O.-voor- hoede omgezet en toen giDg het vlotter. G. Lasschuit opende fraai de score. Toch moesten de uitstekend spelende Schijve- naar en KL Zandstra er aan te pas komen om de voorhoede te helpen, zoodat E.D.O. door hen den stand op 30 kon brengen. Franken tweede klasse-kampioen BILJARTEN, De te Hoorn gespeelde kampioenswedstrijden klein biljart tweede klasse hebben het volgende resultaat op geleverd: g.pt. v.pt. car. brt. h.s. h.g. a.g. Franken 7 0 2100 131 133 37.50 20.38 Berkelmans 5 2 1908 116 104 30.00 13.44 Cornelissen 4 3 1762 105 104 27.27 13.87 Barzilay 4 3 1762 159 77 15.00 11.08 Boekei 3 4 1556 123 91 21.42 12.65 Kruithof 2 5 1387 95 80 18.75 14.60 Van Veen 2 5 1774 127 98 23.07 13.69 Melenboer 1 6 1403 112 83 21.42 12.52 Naar de eerste klasse promoveeren: J. Franken en H. Cornelissen, Tilburg; J. Ber kelmans, Vught; P. Kruithof, Barendrecht en B. van Veen, Culemborg. VOETBAL. Bondselftal-R'damsch elf tal 4-0; Utrechtsch elftal-Mijnstreekelftai 2-1; Competitie eerste klasse III: Ensch. Boys- Wageningen 1-0; Quick-Be Quick 1-1; Go Ahead-PEC 6-1; Tubantia-NEC 1-2; Heracles -Enschede 3-3: V b.: Leeuwarden-Frisia 2-3; I. 2a: Alemaria-Alkm. Boys 1-5; ZVV-W. Frlsia 2-5; 3a: Beverwijk-ADO 1920 4-3; 3d: De Germaan-SDW 3-4; Bekervoorr.compet.: Velsen-RCH 1-2; Herstelfonds: EDO-Veendam 3-0; Afd. Haarlem le kl.: Velsen III-DEK 0-4; Conoordia-RCH IV 0-4; DSK-Hillinen II 3-2; RCH-Zantvoortm. IV 3-7; Zaterdagmid- dagcorap.: VEW-IJmuiden 4-0; Telefonia- Kennemerland 0-13; Tw. Jeugd-SlZO 4-?. Op 1 Januari a.s. zal op het veld van H.F.C. de traditioneele wedstrijd H F.C. tegen de oud-internationalen weer worden gespeeld. DAMMEN. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer J. W. van Dartelen te Heemstede als administrateur van den Nederl. Dambond werd Vrijdag avond j.l. in „De Leeuwerik" te Haarlem een drukbezochte receptie gehouden. Vele afgevaardigden van de Haarlemsche en Noord-Hollandsche vereenigingen namen deze gelegenheid te baat den jubilaris te huldigen. Namens de Nederlandsche dam spelers werd het woord gevoerd door den heer P. D. de Graaf (Amtserdam), als lid van de huldigings-commissie, die den ju bilaris het cadeau van dammend Neder land overhandigde, een praehtig radiotoe stel, alsmede een album met de namen der vereenigingen en personen, die hunne bij dragen hiervoor hadden afgestaan. Om 8 uur ving hierna een feestavond aan en werd door de Tooneelgroep „Blankenaar" (sa mengesteld uit leden van de kampioens club „jozef Blankenaar") een blijspel in drie bedrijven opgevoerd. BOKSEN. De Haarlemmer J. Brouwer wist Zaterdagavond in Hilversum van den Rotterdammer T. Brommer op punten te winnen. Promotor was de heer Van Helle mond, die een aardig programma had sa mengesteld. De boksers, die zullen uitkomen op de Nederlandsche bokskampioenschappei» voor amateurs, welke 23 en 24 dezer te Am sterdam worden gehouden, zijn thans be kend. In resp. het vlieg-, bantam-, veder-, zwaargewicht 2u)len deelnemen: voor Noord-Holland: Schneider, Kabalt. Da Jong. Paré, Bos, Walraven, van Hellemond, Niemans. In de eerste klasse ging Concordia op den goeden weg voort. De dames stuurden het Amsterdamsche Sagitta met een 10-1 ne derlaag naar huis, terwijl de heeren tegen een onvoltallig Atilla een gemakkeljjke 16-7 overwinning behaalden. In de tweede klasse wonnen de Rapiditas heeren volgens de verwachting met 6-3 van B.G.V., terwijl H.O.C. de beide punten in Velsen' aan Ymond liet. Bij de dames won Bato met 2-1 van Conc. 2, In de derde klasse heeren namen de Con cordia reserves de leiding door een 7-4 over winning te behalen op Rapiditas 2 HOCKEY. Kort geleden is te Halfweg een hockey-club onder den naam „Hafweg" opgericht. Het bestuur is als volgt samenge steld: A. Vermeulen, voorz.; W. Scheffer Jr., secr.: J. de Ruiter en mej. W. Cornelissen, comroiic

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2