Kort en bondig VELSEN „Deensche kinderen" weer terug Gemiddeld elf pond zwaarder geworden De twaalf kinderen uit de gemeente Vel gen, die door tusschenkomst van Neder lands Volksherstel naar Denemarken wa ren uitgezonden, zijn Vrijdagnacht om streeks twee uur bij de ouders thuisge bracht. Vol spanning hebben de ouders de thuiskomst van bun kroost verbeid. Des avonds acht uur werd de autobus, die de kinderen van Utrecht naar Velsen zou brengen. b|j het bureau van Volksherstel aan den Zeeweg verwacht. Het werd 9 uur, 10 uur en nog geen autobus. Toen zijn de vaders en moeders, die hun kinderen zouden afhalen, naar huis gegaan. En ongeveer 2 uur 's nachts kwamen ze thuis, per auto thuisbezorgd. Het is een moeilijke reis geweest, ver namen we, van verschillende ouders. Een dankbare moeder vertelde ons dat haar zoontje Woensdagmorgen 11 uur al uit Ringsted in Seeland vertrokken was. De reis geschiedde per vrachtauto, was na tuurlijk erg vermoeiend, maar de verzor ging was uitstekend. De kinderen hadden meer dan voldoende levensmiddelen, waarvoor het Deensche Roode Kruis had gezorgd. Natuurlijk hebben we de kinderen ge vraagd hoe ze het bij hun pleegouders ge had hadden. Er waren er bij, die wel direct weer terug wilden; een beter bewijs, dat ze een goedé verzorging hebben genoten, is niet denkbaar. Ze zijn verwend, ver troeteld, ze vormden een deel van het ge zin. En' Deensch dat ze geleerd hebben! Of ze nu in Ringsted of in Holbak of er gens anders gehuisvest waren, bij den schoenmaker in de stad of bij den boer op het land, het was overal hetzelfde. „Mijn zoontje is elf pond aangekomen" zei een moeder. Een andere moeder, van wie twee jongens mee waren geweest ver telde dat de een twaalf, de andere tien pond was aangekomen. Het heele dozijn woog dus wel 130 pond meer dan bij het vertrek, maar als we hun bagage mee rekenen, komt er zeker nog we! 130 pond bij. De linnenkast van moeder was na tuurlijk slecht voorzien, zoodat de meeste kinderen slechts het hoog noodige meege geven kon worden. Met een schamel stel letje kleeren gingen ze uit, gepakt in een handkoffertje of een doos, bepakt en be laden kwamen ze terug en de meeste moe ders behoeven zich voor de naaste toe komst over de garderobe van hun kroost geen zorgen te maken. „Mijn jongen ging op een paar kleppers heen en met een paar prachtige schoenen ls hij teruggeko men" En dan had hij nog een mooie jas. een trui. kousen en nog veel meer en bo vendien een heel pak levensmiddelen. Een andere moeder vertelde, dat haar doch tertje drie jurken had gekregen, voor haarzelf een jurk, voor vader een trui. een zak tabak en nog veel meer. Vele kinderen hebben het verzoek mee naar huis gekregen om het volgende jaar hun pleegouders weer op te zoeken en een Deensche familie heeft beloofd, naar IJmuiden te zullen komen om met de ouders van hun pleegkind kennis te ma ken. Zoo worden zonder rondetafelconferen ties of congressen internationale vriend schapsbanden geknoopt, die niet genoeg gewaardeerd kunnen worden. Door deze vriendschapsbanden ontslaat een verbroe dering tusschen volk en volk, een samen werking, een onderling hulpbetoon van onder-op, die de basis vormt voor een vreedzame internationale samenleving. Nederlandsche kinderen trokken naar het land van belofte; dat was hier Denemar ken. Maar voor andere kinderen was het Zwitserland. Zweden. België, Frankrijk. Engeland. Zij legden den grondslag voor deze samenwerking. Roomsch-Katholieke Sportvereenïging De Roomseh-Kath. Sportvereenïging Velsen heeft een nieuwe onder-afdeehng in oprichting. Naast voetballen, zwemmen, wandelen, turnen, ontspanning en in de naaste toekomst honkbal, is de vereenï- ging nu een actie begonnen om te komen tot de oprichting van een athletiekvereeni- ging. KORFBAL. Tot leider van de indoortraining van de korfbalvereeniging „Watervliet" is be noemd de heer P. Duinker van JJmuiden- Oost. Afhalen van Levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten zijn aan de beurt voor Santpoort Dinsdag 20 November de letters T tot en met Z. Hiermede is in Santpoort de uit reiking afgeloopen. Voor de bewoners van Velsen-Noord be gint de uitreiking in het Ontspannings lokaal van de Java-Deurenfabriek Woens dag 21 November. Dien dag zijn aan de beurt de letters A tot en met K. IJMUIDEN Concert ten bate van Nederlands Volksherstel Ten-bate van Nederlands Volksherstel wordt Vrijdagavond 23 November a.s. een concert gegeven in de Goede Herderkerk. Medewerking verleenen Joop Huizinga, orgel en Miep de Geus. Uitgevoerd zullen worden werken van Bacb, Handel, Hiller, Schubert, enz. Cabaretavond van de lümuider Sportunie De IJmuiaer Sportunie organiseerde Zaterdagavond een cabaretavond in Tha lia, waarvoor groote belangstelling be stond. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer K. Filarski, die er aan herinnerde, dat de club werd opgericht 26 Januari 1939 in een oude schuur aan de Zandersstvaat. Het werk werd echter in 1940 stopgezet, omdat men zich niet wilde aansluiten bij de Cultuurkamer. Het is de bedoeling het werkterrein der Sportunie uit te breiden door het oprichten van een zweefvliegciub, een zeilclub, een canoclub enz. De voorzitter wees er nog op, dat de IJmuider Sportunie geen politieke richting heeft Na het korte openingswoord van den voorzitter volgden de cabaretnummers, waarin veel variatie was. De conferencier Toon van Nierop zong eenige liedjes en verder waren er de accordeonnist L. Uni- cur, de Zengende Transvalere en niet te vergeten de jeugdige zanger Jan Schaap, die met zijn mooien zang hij beschikt over een glasheldere, warme tenorstem veel bijval oogstte, in het bijzonder met Daddy en het Largo van Handel. Het is een mooie avond geweest en de vele aanwezigen keerden voldaan huis waarts. Het Nieuwjaarstournooi van Hoogovens Schaakclub Internationale deelneming Mocht de Hoogoven Schaakclub er bij haar traditioneele Nieuwjaarstournooi er tot nu toe steeds in geslaagd z|jn, een uit stekende eeregroep te vormen, dit jaar overtreft de eeregroep alle voorafgaande jaren, in het bijzonder door het deelnemen van buitenlandsche schaakmeesters. Het is de organiseerende vereeniging gelukt, zich de medewerking te verzekeren van H. Grab, Zwitserland, deelnemer aan vele internationale tournooien, waar hij een goed figuur sloeg; G. Stolz, Zweden, ook bekend door successen in verschillen de groote tournooien en van H. Winter, oud-kampioen van Engeland, vaste deel nemer aan de tournooien te Hastings. Met een vierden buitenlander wordt nog on derhandeld. Naast deze vier schaakmeesters van in ternationale reputatie spelen nog mee in de eeregroep N. Cortlever, Amsterdam; H. Kramer, Leeuwarden; A. D. de Groot, Amsterdam en Th. van Scheltinga, Am sterdam, die allen een voorname rol in het Nederlandsche schaakleven spelen. Cort lever, De Groot en Van Scheltinga zijn vooral bekend door hun deelneming aan het landentournooi in Argentinië, terwijl Kramer, de kampioen van Friesland, be kendheid verwierf door zijn wedstrijd tegen Max Euwe. Hoogoven-Schaakclub De uitslagen van de vorige week lui den: Om het persoonlijk kampioenschap van IJmuiden G. F. ZandbergenJ. A. Kroon 10, G. L. de HaasP. Lanser 01, J. PlugboerW. 't Hart 01. Groep A: W VerhagenG. L. de Haas 0—1. Groep B; J. C. de HaasJ. A. Stals af- gebr. J. HillecampR. Visser 01, P. A. Veldheer—J. A. Stals 0—1. Groep C: J. de Vries—A. A. Schelvis 10, M. D. SpulsJ. Verschoor 10, W. DeeklerH. Spuls 01, A. A Schelvis J. Ringers 01, W. L. Derks—P. v. d. Broek 01, S. HooglandA. Schoemaker 10, J. SehmitsTh. Spijker 10, H- MooyG. Offerhaus 10. Groep D: A. Schelvis—^G. v. Alfen 10, S. Kistemaker—J. Hoogzand x/iV2, A. KistemakerH. Büchi 10, P. BosJ. Schmit 10, L. SpruitH. Hartendorp 0—1. Groep E: J. StarkenJ. v. d. Gaag 01. L. VerschoorW. Strijker 10, P. Dekker P. Scheurkogel afgebr B. StekL. Roseboom 1—0, H. PeekeiH. v. Laaren 10. A. v. d. KommerS. Koet 10. Haringvisscherij Alhier zijn binnen van de haringvissche rij de KW144 met 29 last, de KW54 met 19 last en 650 kisten versche, de KW32 met 31 last, de KWlfl met 28 last en 300 kisten versche, de KW38 met 32 last en 50 kisten versche, de KW47 met 22 last en 400 kis ten versche, de KW2 met 30 last, de KW4 met 600 kisten versche. de KW37 met 29 last, de KWS7 met 36 last, de KW20 met 31 last en 100 kisten versche. de KW15 met 39 last en 250 kisten versche en de KW9 met 51 last. 100 Ton in 10 dagen De stoomtrawler Vikingbank 1JM183, die hedenochtend aan den afslag was, heeft met deze laatste reis ongetwijfeld het vangst-record van de Noordzee ge broken. De trawler, die 10 dagen uit was, kwam binnen met ruim 2000 kisten of meer dan 100 ton visch hoofdzake lijk schelvisch en kabeljauw. Vóór den oorlog kwam het wel voor, dat trawlers van de Witte Zee met een dergelijke hoeveelheid viseh binnen kwamen, maar deze waren dan 3 of 4 weken weggeweest. Ook de wijze waarop de lading werd gelost, is uniek in de geschiedenis der visscherij. Dit geschiedde n.l. door 4 ploegen van 15 man. Elke ploeg beschik te over een electrische lier, zoodat het lossen van deze enorme massa visch zeer snel in zijn werk is gegaan. Besommingen van Zaterdag Stoomtrawlers: IJM111 Olympia f17173, IJM77 Poolzee f9441, IJM117 Pr. Beatrix f24830, VL68 Pax f 14343, KW134 Katwijk II £26182, molorloggers: KW108 f 13204, KW104 f 12955, KW45 f 12281, KW97 f 9073, KW22 f9300, KW107 f880, KW52 f 14249; kustvisschers: IJM262 f2231, 1JM251 f226, IJM264 f 715, IJM208 f 394, UK162 f 3632, UK 105 f 913, UK44 f 1226, NK76 f 3754, UK16 f 1591, UK68 f 2813, UK185 f 520, UK121 f 760 UK36 f1976, UK2 3838, UK51 f3041, SL5 f 1435, KW10 f 8909. UK148 f 844, UK185 f 179 KW210 f1704. Versche haring: KW18 f5320 KW54 f 10570, KW42 f 1505, KW38 f 892. Het demagnetiseeren Naar wij vernemen is er van de zijde van de eigenaars van zeer kleine 6chepen, zooals kustvisschersvaartuigen ernstig be zwaar gemaakt tegen de verplichting, hun schepen te laten demagnetiseeren. Op grond van deze bezwaren hebben de autoriteiten thans vrijstelling van de ver plichte demagnetiseering verleend voor schepen, kleiner dan twintig ton. Mgr. J. van der Oord. O.K. Bisschop van Haarlem, die Zondag in de Kerk van St. Anna en Maria zijn eersten pontiff - ealen dienst gehouden heeft. SANTPOORT Nederlandsche Christen Vrouwenbond A s. Woensdagmiddag vergadert de Ned. Christen Vrouwenbond in de Ned. Herv. Kapel. Mevrouw Markerink-Nijhout zal spreken over het onderwerp: Zacharias" Messias-verwachtlng. Mevrouw M. Keltlng- Bruinis zal behandelen het onderwerp: Het Heilige Verbond. Dameskrans Eben Haëzer bestaat tien jaar A.s. Dinsdag herdenkt de dameskrans Eben Haëzer het feit, dat zij tien jaar ge leden werd opgericht. De krans werd opge richt op initiatief van mevr. E. M. Dudok- Bourlk en de eerste samenkomst werd in haar woning aan den Kruldbergerweg ge houden. De krans stelt zich ten doel, het vervaardigen van allerlei goederen ten bate van de Ned. Hervormde Kapel Reeds heeft men daarvan de stoffeering kunnen beta len en het bestuur een Avondmaalstel kun nen aanbieden. Thans wordt gewerkt ten bate van het schulddelglngsfonds. De vereeniging. die ook haar moeilijk heden heeft gehad, mag zich thans weer ln een gezonden bloei verheugen. BINNENLAND Van 1 December tot en met 5 Januari zullen weer weldadigheidszegels, de zooge naamde klndcrzegeis, verkrijgbaar worden gesteld. Het 8871 ton metende Nederlandsche schip „Edam" is Zondagmiddag op de Goodwirwandvakker. geloopen. ongeveer 12 km. ten Z O. van Deal. He', schip is twee- en een half uur later op eigen kracht vlot gekomen en heeft zyn reis naar Nederland voortgezet. volgens de „Waarheid" heeft M. K. te Hilversum medegedeeld, dat hij gezien beeft, dat de vroegere soc. dem. wethouder van Amsterdam de Miranda, op 23 October In het kamp te Amersfoort, nadat hij eerst In elkaar gezakt was. omdat hij het zand- kruien niet kon volhouden, afgeranseld is en ln een kuil gegooid, waarna nog zand op hem geworpen werd. Het slachtoffer was later uit den kuil gekropen, maar den- telfden avond aan de gevolgen van deze mishandeling overleden In de verschillende provincies zullen instituten opgelicht worden die zullen wer ken als gezondheidslnsiituten voor het vee. De rijksbemiddelaars zullen een nieuwe loonregeling vaststellen voor het personeel van de suikerfabrieken. Te Amsterdam wordt opgericht een ver eeniging van vrienden van het Oostersche tapijt. Prins Bernhard heeft Zaterdag te 's Gravenhage een bataljon infanterie ge ïnspecteerd dat deze weck naar Indie ver trekken zal. De productie van dekens in ons land bedraagt nu 30.000 per maand. In het voor jaar komen er meer kolen, zoodat de pro ductie dan kan worden opgevoerd. Op 70-jarlgen leeftijd is de kunst schilder J. H. Mastenbroek overleden. De toewijzing brandspiritus is van 40 cp 20*« gebracht, omdat er spiritus zal wor den uitgevoerd naar Zwitserland. BUITENLAND Volgens de „Tempo" zouden de Noord- Een kleine vergelijking. „Kind, nu jij weer." Vader stapt vai\ hel ingenieuze traptoestel af en maakt plaats voor zijn elfjarige dochter, die het volgende kwartier voor de lichtvoorziening in den huize Dinges zorg moet dragen, een lichtvoorziening, die slechts twee moeizr- me steken breiwerk per minuut mogelij■- maakt en hoogstens het lezen van een bor met kopletters, als er tenminste doorg- trapt wordt. „Wel verrDeze schoone ont boezeming pleegt de heer des huizes, late - we hem gemakshalve Kroon noemen, als het donderkacheltje al in geen half uur teekenen van collaboratie heeft gegeven in de kwestie van het kook-probleem. De burgemeestersvrouw heeff ten Itahaansche provincies dezer dagen weer onder het gezag van de Italiaansche regee ring worden gesteld. In Japan bestaan thans niet minder dan 33 politieke partijen. In Noord-Itallë wordt een diepgaand onderzoek naar een nieuwe fascistische be weging ingesteld, een groot aantal arresta ties Is reeds verricht. De directeur van de Quantas Empire Airways zou aan de Koninklijke Luchtvaart- vereeniging te Londen hebben voorgesteld om Hydepark als vliegveld te gebruiken, waar door centraal Londen ook een luchthaven zou krijgen. In het Canadeesche lagerhuis is een hevig debat ontstaan over de vraag, of de Cana deesche regeering haar autoriteit ontleent aan de kroon of aan het volk. Hotel Drcsen te Godesberg. Hitier's He- velingshotel. waar hij in 1933 met Chamber lain over de Sudetenkwestie onderhandelde, ls thans ingericht als ontspanningscentrum voor Britsche soldaten. HAARLEM EN OMGEVING. Mej. G. v, d. Aar te Haarlem ls te Rotterdam geslaagd voor het examen cos- tumtère. Ds. W. C. v. d. Brink te Heemstede heeft bedankt voor het beroep als predikant der Gerei. Kerk ie Utrecht. Geief. Kerl: te Nieuw Vennep: J. Kampman te Opperdoes en A. Zurep te IJmuiden De heer H. Lasschuit, organist van het orgel in de Bakenesserkerk, is voornemens geregeld orgelbespelingen te houden met een kort wijdingswoord. Donderdag 29 Novem ber des avonds 8 uur heeft het eerste orgel concert plaats, waarvan de opbrengst is ten bate van het orgel, dat vernieuwing en uit breiding moet ondergaan. De Palest 1 ma-diorama's (Schotersingel 117 A te Haarlem die eenige jaren niet et bezichtigen waren zullen binnenkort weer te bewonderen zijn. Dr. S. Boonzaayer, thans verbonden aan den Geneeskundigen Dienst te Haar lem, ls met ingang van 15 December benoemd tot directeur van den Genees kundigen Dienst te Arnhem. Voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden in de „Vleeschhal" zijn Dinsdag aan de beurt de letters: Q. R t.e.m. Sch. Aan den Harmenjansweg heef: zich Za terdag een gasontploffing voorgedaan, toen fitters van de gemeente bezig waren met het verwisselen van den meter. De hoofdkraan kraan was vermoedelijk niet geheel dicht; één der werklieden wilde de koppeling con- troleeres door middel van een lucifer. Er volgde een hevige ontploffing, die veel glas schade in het betrokken percee! veroor zaakte. De gasfitter kreeg brandwonden in hc: gelaat en kon, na m het ziekenhui» verbonden te zijn, naar huls terugkeeren. derden male haar oliepitje een roemloozen dood zien sterven tengevolge van een overvloedigen watersnood. Aangezien woorden met verrniet in haar dic- tionnaire voorkomen, bepaalt zij zich tot een uitval naar de kat. die met ijselijk ge schreeuw in de gordijnen vlucht. Rommeldebom. Is dit niet haast het volkslied geworden van alle wïelrijdende Nederlanders, die moeizaam voortzwoeg- den, soms als truck voor een trailer fun- geerende. in welke oplegger zich de oogst van vele kilometers trappen bevond, in casu een paar kilo suikerbieten? „Man, wat stinkt die sigaar". ..Weet ik wel. maar ik moet toch rooker.?" Deze klemmende dialoog is karakteristiek voor het eerste tabakslooze tijdperk. Vele ku bieke meters hout werden in den vorm van lucifers (en ook dat artikel was houtjes- maat) verstookt om het dagelijksch rant soen lieve-vrouwen-bedstroo of in het gunstigste geval „Belgische van drie tien tjes" tot doorzetten te bewegen. „Kein Ausweis? Geh' mal mit'.' Punt. En dan Amersfoort, Vught, Neuengamme of een ander helle-oord in het vooruitzicht, Waarom zou ik verder gaan? Deze verheffende staaltjes van vijf jaren knech ting liggen u en mij nog te versch in het geheugen, dan dat ze op deze plaats op gerakeld hoeven te worden. „Zeg vent, denk er om. dat je het licht niet in de kamer laat branden we zijn bijna over ons rantsoen heen." En dan schuift hij berustend naar de keuken, waar het ook lekker is met het gas hoog onder de groente en het oliestel zoo ge zellig met zijn gele glaasje, prutteltjes produceerend uil een papje van „0 man netje, wat zul je smullen vanavond." ..Krijg ik maar één band?" „Ja me neer. onze gemeente heeft een heel kleine toewijzing ontvangen, en die moeten we zoo eerlijk mogelijk z:en te verdeelen." Tóch tevreden met die eene bander.bon kijkt de oud-hongeroptochter naar zijn roestige fiets, die volgende week getooid zal zijn met een nieuw bandje en nu gon zen gaat in plaats van het eeuwige ..rom meldebom". „Heeft u geen Craven-A? Slecht gesor teerd, deze week, juffrouw." Slecht ge sorteerd Ja, dat kunnen wij ons weer veroorloven te zeggen. Wij. vrije menschen van Nederland vergeten zoo gauw, nu de laatste kwalijke dampen van de laatste peukjes van de allerlaatste in ferieure „sjekkies" zijn verwaaid, dat we luttele maanden geleden snakten.-schreeuw den meneer, om één echte sigaret, om één uurtje gas, om één dag zonder dat .feld- grau" voor je geïrriteerde oogen. Waar mee ik maar zeggen wil, dat er niet zoo veel ten onrechte gekankerd moest wor den. J. F,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3