De Rotterdammers verliezen met 4-0 Sport in het Kort Thuiskomst 4163 Luidsprekers Gemeente Velsen Bondselftal wint den beker Is de wedstrijd om den gouden onaf hankelijkheidsbeker ooit met grooter be langstelling tegemoet gezien dan Zondag? Nu voor het eerst na zes jaren de wed strijd. die ter gelegenheid van de honderd jarige herdenking van onze bevrijding van het Napoleon'isrhe juk in 1913 is in gesteld. weer kon worden gespeeld, is hij van dubbele beteeken is gewerden: een be- teekenis. welke bij allen, die dezen wed strijd hebben gadegeslagen, diep moet z.ijn doorgedrongen. Het was dan ook geen wonder dat het terrein reeds dagen van tevoren was uitverkocht. Ook bij de spelers ontbrak het heilige vuur niet doch dit werd. vooral in de eerste helft, getemperd door het gladde veld De uitslag van 4-0 in het voordeel van het bondselftal is ongetwijfeld ge flatteerd. want de beide ploegen verschil den in sterkte niet zoo heel veel. In het Bondselftal was Lenstra vervangen door Braams van Excelsior en in het Rotter- damsch elftal had Daudey van Hermes- DVS de plaats van v. d. Heyde als links back ingenomen. Braams deed het vooral ln het begin wel aardig, doch Daudey was de zwakke slee in het Rotterdamsch elftal Tlii miste de velfverzekerdheid van rechtsback Louwe. In het Bondselftal was dc- verdediging het beste deel van de ploeg met Wilders als uitblinker. Van den Engel als rechtsbuiten is ongetwijfeld op zijn retour. Hij is lang niet meer zoo be- wegeliik en volstaat er mee den bal, zoo dra hij hem krijgt, zoo spoedig mogelijk weer af te geven. Smit is ook niet meel de ..fighter" van voorheen, alleen zijn techniek is nog steeds uitstekend. Stolk fungeerde in het Bondselftal als goal- getter. Twee doelpunten van uitstekend gehalte kwamen van zijn voet. Wilkes in het Rotterdamsch elftal viel hoegenaamd niet op Dit zal ongetwijfeld te wijten zijn aan zijn secondanten Bor- rani. die te individueel speelde, en No- teboom op de middenvoorplaats.' van wien hij evenmin veel steun ondervond. Van der Stoep als rechtsbuiten was de beste buitenspeler van beide elftalln. Hij was zeer bewegelijk en De Jong en Stijger hadden hun handen aan hem vol. Borrani kreeg kort na het begin een prachtige kans om de score voor de Rot terdammers te openen, toen Wilders De Jong te hulp moest snellen en Borrani alleen voor Kraak kwam te staan. Zijn 6chot ging echter hoog over. Even later stormde Braams op Land man 3an. doch zijn schot vond geen ge nade. Toch z.ou Braams het eerste doel punt scoren. Na 21 minuten kreeg hij een pass van Smit. hij zette goed door en met een tam schot passeerde hij Landman (1—0). Vooral in de voorhoede van het Bonds elftal werd het spel erg kort gehouden, daar de balcontröle door de bladheid van het veld anders heelemaal op niets uit liep. Dit zagij we aan den anderen kant( waar de spelers het met lange trappen probeerden, doch zonder succes. De tweede helft begon met een Rotter damsch offensiep. doch alle aanvallen strandden op de hechte verdediging van het Bondselftal, geholpen door de mid denlinie. Zooals het in die gevallen meest al gaat: aan den anderen kant kwamen de doelpunten. Na 25 min kwam er een tegenaanval en Van der Stolk joeg met een vliegend 6chot den bal juist binnen den rechter paal. (2—0). Vijf minutij later GYMNASTIEK. De Technische Commis sie van den Kennemer Turnkring ontwierp voor 1946 het volgende programma, waarvan de Bondskeuruttvoertng. de landenwedstrijd, de alhletiekkampioenschappen KNGV gehou den worden in combinatie met Concordia, Bato en Turnlust: Januari: begin training keurkorpsen en 2e voorturncursus: Februari: nationale invitatie-wedstrijd en begin halve competitie; Mei: examen Bondsturner(ster) le klasse en vereenigingswedstrijd. vrije oefe ningen enz,; Juni: driekringenwedstrijd, Bondskeuruitvoering en evt. Lighal-uitvoe- ring: Juli: demonstraties op openbare plei nen. algemeen optreden, shiitingsavond Sport week, offtcieele wedstrijd NederlandBelgië; Aug.: alhletiekkampioenschappen KTK en atletiekwedstrijden adsp., athletiekkam- pioenschappen KNGV en vervolg training keurkorpsen: October: vaardigheidsproeven gymnastiek adsp.; Nov.: graadwedstrijden; Dee gvmnastiekwedstrï.iden adsp. ATHl-ETIF.K. Zaterdagmiddag organiseer de de Gooische athletiek-club te Laren een nationalen loop door de stad. De uitslagen luiden als volgt: A-klasse: 1. Slijkhuis (AAC) 11 min. 33.4, 2. Weenink (Suorrii). 11 min. 57.8, 3. J. Meyer (AAC) B-k!as=e: 1. Van Wimgaarden (Suomi) KORFBAL. N. Holland le kl. K2O. kwar-* tier 7—3; Samos-Bl. Wit 3—7; Rohda—W.; kwartter 2—15; Swift—SVK 5—6 2b: DVD— DF.D II 9—2: O'kwartier 2—Luto 15; W.' kwartier 2—DTV 2 4—5; SV—Watervliet 2—2. HOCKEY. Proefwedstrijden. Den Haag AB 1—3:: Venlo—Tilburg 3—1; Hilversum AB 01. Hockeydag dames: Groningen LHC 2—1; Hreslongbeker heeren: BMHC 2 A'dam 2 0—0; Alliance—THC "25 4—0: Zandvoor: 2—FAHC 2 14: A'öam 3Strawb. 4—0; HBS—Hermes 2—0; Strawb. 3—TJvogels 2 15; Janette Walen-beker dames: Quick- Breda 5—3; UnionTilburg 21: Kameleon— SCH C 0—1; Baarn—Laren 2—3; FIT—HBS 3—3; Lelden—RW 2 3—1; BDHC-Gooi 0—2; HOC—MRHC 3—2; BDHC 2—Victoria 0—1; KievitenHDM 0—5. Amsterdam-beker da mes: Hermes—HBS 2 3—3; Strawb.—Leider. 2 3—2; Zaadvoort—Strawb. 2 50; Zuidwück —Alliance 1—0; Gooi 2—BDHC 3 1—0; RW IV—Strawb. 3 2—1; Rijswija—BDHC 4 2—3. AUTOMOBILISME. In 1945 zuilen in Zandvoori nog geen snelheidswedstrijden voor automobielen gehouden kunnen wor den. daar de voltooiing van het nieuwe circuit niet vóór begin 1947 verwacht mag worden. Ook Zeist krijgt een baan. en wel van 6.5 KM lengte en 10 M. breedte. In dien deze laatste vóór 15 Juni a.s. gereed Komt, is de KNAC bereid er de Groote Prijs van Nederland te organiseeren. werd dezelfde speler weer „vrij gelaten en direct herhaalde hij het spelletje: met een diagonaal schot vrdween het leer achter Landman (3—0). Even later zond Braams een gevaarlijk schot in, doch Landman kon den bal nog via den paal keeren. Toen echter de bal na een schot van den rechtervleugel ook via zijn handen tegen den paal, doch in het veld terug kwam. was Smit er bij om den stand op 40 te brengen. Na afloop reikte burgemeester Oud den beker aan aanvoerder Smit uit, nadat hij een toespraak had gehouden, waarin hij zijn vreugde uitte over de herwonnen onafhankelijkheid en dank bracht aan on ze bevrijders, waarvan vertegenwoordi gers aanwezig waren. De Afd. Haarlem In de A-afd. wist DEK. dat voor de rust met 10. man speelde, zijn wedstrijd tegen Velsen III met 4-0 te winnen en heeft daar mede eeiulge nuttige puntjes vergaard, die Velsen overigens ook wel had kunnen ge bruiken. Concordia moest in afd. B tegen het sterke KCI-I IV met 0-4 het loodje leggen, waar door RCH met 5 wedstrijden ongeslagen aan de kop gaat. De wedstrijd ging tot de rust gelijk op. maar daarna waren de RCH- ers niet meer te weerstaan. DSK boekte een 3-2 overwinning op Hil- linen II in een meting van tegen elkaar op gewassen krachten, waarbij de DSK-verde- diging uitblonk. IV versloeg zijn eveneens zwakke broeder RCH V op diens terrein met 7-3. Officieuze Zwemkampioenschappen Zaterdag en Zondag vonden te Amsterdam, georganiseerd door de A. Z. 1870, de offi cieuze nationale zwemkampioenschappen plaats, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. De beste tijd van dit tweedaag- sche zwemfeest werd Zaterdagavond ge maakt, toen Kees Hoving van de R.Z.C. in zijn serie over 100 m. borstcrawl een tijd van 1 minuut 0,1 sec. noteerde, een tijd van internationaal formaat. Het merkwaar dige was. dat Hoving den eindstrijd, waarin hij veel meer tegenstand ondervond, 1 min. 2 sec. liet afdrukken. De H.D.Z.-ster Termeulen won op dit num mer het dameskampioenschap In den goe den tijd van 1 min. 8.1 sec., welken tijd zij ook in haar serie op Zaterdagavond had De uitslagen luiden 100 m. borstcrawl heeren: 1. Hoving (R.Z.C.) 1 min. 2; 2. Van Merkesteyn (Z.C. Haarlem) 1,03.6. 100 m borstcrawl dames: 1. Mej. Termeu len (H.D.Z.) 1.08.1; 2, mej. van Schaik (Meeuwen) 1.096 100 m. rugslag heeren: 1. Van Schouwen (D.J.K.) 1.12.7: 2. De Groot <Y) 1.14.8. 100 m. rugslag dames: 1. Mevr. Koster- van Feggelen (Meeuwen) 1.16.7; 2. mej. Gall- lard (A.D.Z.) 1,17.0. 200 m. schoolslag heeren: 1. Van Feggelen (Meeuwen) 2.54.1; 2. Kruithof (R.Z.C.) 2.56.0, 3. Solkamans (Haarlem) 3.00.8. 200 m. schoolslag dames: 1. Mej. Haver slag (Robben) 3.01.0; 2. Mej. A. de Groot (A.D.Z.) 3.05.5. Schoonspringen dames: 1. Mej. Muytjens (A.D.Z.) 89 64; 2 Mej. van Engelen (H.D.Z.) 89.10. Schoonspringen heeren: 1. Van Dongen (Nijm. Zwemclub) 92.47 punten. 400 m borstcrawl heeren: 1. Van Merken- steyn (Haarlem) 5. 23.0: 2. Goudeket (Y) 5.25.0. 400 m. borstcrawl dames: 1. Mej. v. Schaik (Meeuwen) 5.48.6; 2. Mej. Termeulen (H.D. Z.) 5.50,2. 4 X 200 meter borstcrawl heeren: 1. Y 10.18,6: 2. D.J.K. 10.26.4; 3 Z.I.A.N: 4. Rob ben; 5. U.Z.S.C.; 6. Haarlem 11.16.0. 4 X 100 meter borstcrawl dames: 1. Meeuwen 5.07.7; 2 R.D.Z. 5.12.0; 3. Rob ben; 4. A.D.Z; 5. Y 5.29,7; 6. U.Z.S.C. 5.31.2. Waterpolo: A.Z.—Ned. Combinatie 4—2. Rustig op Java en Sumatra Samenzwering in Semarang tijdig ontdekt De Britten hebben een extremistisch plan ontdekt om hun troepen in Semarang aan te vallen. Door het tijdig ontdekken van het plan is er geen bloedbad ontstaan. De noodige maatregelen zijn genomen, zoodat dc Britten den toestand meester zijn Twee Br. Indische officieren zijn echter door extremisten vermoord. Te Batavia is het Zondag tot een ge vecht in Kramat gekomen. Dertien Am- bonneezen werden gewond. In Soerabaja worden langzame vorde ringen gemaakt De 9e Indische brigade trekt langs de spoorwegvertakkingen. De 123ste birgade vorderde een mijl. Vandaag werd bekend gemaakt, dat de nacht rustig is geweest en dat het over het algemeen op Java en Sumatra rus tig is. Lofwoord voor Nederlandsche vrouwen. In een boodschap aan het divisieblad ..Fighting Cock" (Kemphaan) prijst gene- raal-majoor Hawthorn, de commandant van de 23ste Br.-Indische divisie, het hel dendom van de Nederlandsche vrouwen gedurende de gevechten in Soerabaja. ..Temidden van tooneelen. die van de Fransche revolutie nabijkomend, dikwijls van de eigen troepen afgesneden en om ringd door wilde en bloeddorstige men- schenmassa's. waren haar kalmte en hel denmoed prachtig" zoo schrijft Hawthorn. ..Haar geduld, bereidheid tot samenwer king en gehoorzaamheid waren tijdens de evacuatie in Britsc'ne vrachtauto's naar de haven, om met de woorden van bri gade-generaal Pugh te spreken, boven alle lof verheven. Wij zijn er trotsch op, hen te hebben leeren kennen." De Bulgaarsche verkiezingen Worden door de V.S. niet erkend De eerste resultaten van de in Bulgarije gehouden verkiezingen wijzen uit. dat 70 a 85 pCt. van de kiesgerechtigden hun stem hebben uitgebracht, en wel alle op het Vaderlandsche Front. de nationale eenheidsbeweging. De oppositie heeft zich n.l. van stemming onthouden. Deze gang van zaken heeft de regeering der V. S. aanleiding gegeven tot het zenden van een nota aan de Bulgaarsche regeering, waar in zij zegt de Bulgaarsche verkiezingen niet te kunnen erkennen als in overeen stemming met de verklaring van .Talta, wanneer niet alle democratische elemen ten daaraan ongehinderd zouden kunnen deelnemen. Hierop heeft de Bulgaarsche regeering geantwoord, dat de verkiezingen drie maanden zijn uitgesteld, gedurende welken tijd de oppositie alle gelegenheid zou hebben gehad tot deelneming. Zij be sloot echter tot boycot. Voorts verklaarde de regeering: ,,Na de verkiezingen zullen wij eigener beweging stappen nemen om te komen tot verbreeding van de democra tische basis, waarop de regeering van het Vaderlandsche Front berust." Troebelen in Perzië Bezorgdheid in Tionden In N-Perzië is strijd uitgebroken tus- schen het Iraansche garnizoen en de de mocratische partij in Azerbeidsjan, die een separatistische beweging is begonnen. Omtrent den omvang van den opstand zijn r.og geen berichten binnengekomen. De Sovjet-Russische pers begroet de se paratistische beweging in Azerbeidsjan met sympathie, doch de tijding van haar activiteit is in Londen met bezorgdheid ontvangen Men is daar van meening. dat de beweging niet louter een nationaal ka rakter draagt en dat de strijd niet kan zijn uitgebroken, zonder dat de Sovjet-Unie er het noodige van wist. Twee roode divisies zijn Azerbeidsjan binnengetrokken en te Teheran hebben de Sovjet-Russen 20 000 man in garnizoen. Er verblijven nog slechts 80 man Britsch legerpersoneel in de stad, Officieele publicatie. De Secretaris-Generaal bij het Departe ment van Justitie maakt bekend, dat be zoeken betreffende sollicitaties door hem alleen kunnen worden afgewacht lederen Vrijdagmiddag vanaf 2 uur. Bezoeken over andere onderwerpen kun nen door hem alleen worden toegestaan na voorafgaand schriftelijk verzoek met op gaaf van redenen. allen, die vermogen onder hun berusting hebben van of die verplichtingen hebben aan: 1. een vijandelijken staat. 2. een vijandelijken onderdaan, of 3. een persoon, als bedoeld in art 6 lid 1 van dit besluit (N. S. B.'ers en politieke ge vangenen); of daarover inlichtingen kunnen verschaf fen, zijn verplicht hiervan voor 1 Januari 1946 schriftelijk aangifte te doen bij het bureau (den vertegenwoordiger) van het Ne derlandsche beheersinstituut, waaronder de aangever resorteert. Voor de aangifle moet gebruik worden gemaakt van formulieren, welke verkrijgbaar zijn bij de bureaux (de vertegenwoordigers) van het Nederlandsche beheersinstituut, waar tevens nadere inlich tingen worden verstrekt. Niet voldoening aan de verplichtingen be treffende aangifte, nader uiteengezet ln de bekendmaking in de Staatscourant van Vrij dag 2 Nov. 1945, is strafbaar ingevolge het besluit vijandelijk vermogen. Menschen in Oorlogstijd De mist hing zwaar over den St. Lau rens en onder naargeestig geloei sukkelde de „Marquess of Roya" den breeden ri viermond binnen. Veler blik richtte zich vol verwachting op het eerste beeld van de vaderlandsche kust. Ook George Ma dison probeerde met zijn scherpe, in de vijf jaar oorlog geoefende oogen de dicht heid van den mist te doorboren, als wil de hij in één ruk door den aether belan den in dat kleine huisje in Millstown. Aarzelend tastte hij zijn geest af naar den korten tijd voor den oorlog, waarin hij zijn grootste geluk had leeren kennen. In '38 waren Sheila en hij getrouwd en hij had zich gevoeld als een HBS-jongen die weet dat het aan hem te danken is. dat zijn school den honkbalwedstrijd gewon nen heeft en dan uitbundig toegejuicht wordt door wat de school aan aardige meisjes rijk is. Het was alleen van langer duur en de ietwat oppervlakkige natuur van den jongen Canadees had zich ver diept in den dagelijkschen omgang met wie hij steeds met eenigen schroom zijn vrouw noemde. De oorlog was gekomen en wat doe je als jonge man op" kantoor met een aantal heeren boven de veertig dat het véft-slaan van den vijand tot hoog ste levensdoel proclameert je neemt dienst. De eenige keer dat hij met verlof uit Europa was teruggekeerd was bijna vergald door de krakende ruzie die hij met eenige heeren uit de buurt had gehad, die natuurlijk je eersten avond thuis mee- nen te moeten bederven met het door zagen over het grootsche van den oorlog en het heldendom van onze soldaten en de infexioriteit van den tegenstanders Madison behoorde bij degenen die tot Duinkerken teruggeslagen waren en toen met moeite een plaatsje hadden weten te veroveren op een torpedojager die onder moordende Duitsche aanvallen een veerdienst tusschen Frankrijk en En geland onderhield. Het was dus te be grijpen dat hij tekeer ging tegen een der- g el ijk jingoïsme. De gedachte hieraan bracht een flauw, wrang glimlachje op zijn vochtig gewor den lippen. Wat had hij zich toen druk gemaakt! Duinkerken was maar kinder spel geweest: Dioope. Noord-Afrika, Si cilië, daarna een korte rustpoos in En geland, D-dag het had hem een vol komen ander mensch gemaakt. Toen het verwoede gevecht bij ElbeufGeorge keek nadenkend naar de dichtgespelde pijp van zijn uniformbroek. Nu waren er andere dingen om aan te denken dan opgeblazen oude heertjes. Kleine Maggie is eens kijken, in '39 geboren vijf-en-een-half. Zij zal haar vader niet kennen een man met één been en krukken later misschien een kunstbeen van de hulpactie voor oorlogs invaliden. En dan vechten om een baan tje. Mijn hemel, nbbT kantoor terug! Waarom niet liever weer naar Europa daar werd op alle mogelijke manieren voor je gezorgd, al is het er soms wel een beetje roezemoezig geweest. Enfin, eerst drie maanden verlof en probeeren te wennen aan het burgerleven, aan den huwelijksband, aan de benauwende om geving van de menschen in het stadje. En tochwaar is het beter-te leven dan in Canada? De „Marquess of Róya" stoomde traag voort en de optrekkende mist onthulde de eerste vage omtrekken van het land van verwachting en vreezen „our Canada". D. W. B. BEZOEKUREN DEPARTEMENT VAN JUSTITIE Vanwege het departement van justitie wordt bekend gemaald,, dat in hèt belang van den dienst bezoeken aan dat departement uitsluitend kunnen worden ontvangen tus schen 11 uur en half een. Des Zaterdags kan geen bezoek worden toegestaan. N.V. Drukkerij SINJEWEL WILLEMSPLEIN 15-16 FROGERSTRAAT 43 IJMUIDEN Telefoon WINTERJAS groote maat aangeboden te ruilen teg. ra diotoestel event, met bijbe taling. Middenduinerweg 10, Santpoort. Gevr. 1STE KAPSTER en 2DE KAPSTER. Alb. van Pel, Kennemerlaan 94. IJmuiden. ORGELS SCHOONM., stem., rep. G. v. Roden, Leeu weriklaan 1 rood RUILEN j.sch. m. 34 voor trainingbroek of broek om te vermaken, klompen sch.m 34 voor 36. tevens 2 jurken, een zijde en een kant m. 4042 Trompstraat 38. WEGGELOOPEN een zw hondje, kruising Kees-Fox- Terrier omstr. 20 Oct. en ong. 12 Nov. een dito, teefje. Int of ter. bez. tegen bel. Tol lenslaan 18, Driehuis. WEGGELOOPEN 14 Nov een zw. hondje, verbasterde Schotsche Terrier. naam Blackie. Koeman, Nachte gaallaan 12, IJm.-O. Spoed, KAMER met ge bruik van keuken te huur gevr. Br. L 168 bur. v. d. bl TE RUILEN nw. baby-, dekentje wol nw. .truitjes voor 1 pr. h.sch. m. 42 a 43 of brandstof. Fazantenlaan 3, IJmuiden-Oost. Te koop gevr. goed on- derh. wit ENG. LED. 2 pers. met g. spir. en 3 d: bed. Adres A. Bos. de Ruyterstraat 38, Te koop gevr. groot KIN DERLEDIKANT. Stèphen- sonplein 9, IJmuidenr Te koop een pracht SCHIJVENBILJART zg.a.n. J. P. Coenstraat 57, Ijm. Te koop zes deelig NIEUW BEDSTEL, salonspiegel, ser veerboy, Kénnemerlaan 27. Voor directe indiensttreding worden gevraagd: SCHRIJFSTER ter Secretarie SCHRIJVER ter Secretarie Jongste Bediende en Aank. Bediende 1 bij den Gem. Dienst van Sociale Zaken Sollicitaties gericht aan Burgemeester en Wethouders te zenden aan den Burgemeester afdeeling Personeels zaken vóór 22 November 1945. REX THEATER VRAAGT OUVREUSES en NETTr 'VERKSTER Aanmelden REX THEATER, Groeneweg, IJmuideji-O*

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 4