Besprekingen over den export van visch Kort en bondig Met het uitvoeren der plannen kan worden begonnen Eenigen tijd geleden hebben wij in ons blad reeds medegedeeld, dat door de Vak groep Groothandel in Visch besprekingen zouden worden gehouden over een moge lijken uitvoer van zeevisch. Uit een mede- deeling in het laatste nummer van De Visscherijwereld blijkt, dat nadat reeds eerder de besturen van Sectie I: Versche zeevisch en Versche haring en Sectie 2: Gezouten haring en andere Gezouten visch ln verband met een besluit van een be stuursvergadering van de Ondervakgroep Export van visch hierover besprekingen hadden gehouden, deze aangelegenheid in middels bij het Bedrijfschap ter tafel is gebracht. De plannen der IJmuidenaren zijn volgens bovengenoemd blad bij het Bedrijfschap in goede aarde gevallen. De secretaris neeft een bespreking gehad met het Rijksbureau voor Voedselvoorziening en heeft aan de besturen der Secties mede gedeeld, dat met de uitvoering van de plannen kon worden begonnen. Uit de nadere mededeelingen hierom trent blijkt, dat de uitvoer en ook het af sluiten van de orders uitsluitend in com binatie mag geschieden. Daarmee zal wor den belast een commercieel lichaam van de Ondervakgroep export of van de ge- heele Vakgroep. Door marktonderzoek in de landen van bestemming zal worden vastgesteld, welke soorten visch te plaat sen zijn en tegen welke prijzen. Het Be drijfschap voor Visscherijproducten als Ledenvergadering van het Witte Kruis Afscheid y i den De afdeeling Velsen van het Witte Kruis hield in haar eigen gebouw aan de Ken- nemerlaan een ledenvergadering. De heer P Waardenburg voorzitter, gaf bij zijn inleiding een terugblik over de gebeurtenissen der laatste jaren en her dacht allereerst hen, die het leven hebben verloren. Spr. memoreerde de evacuatie en noemde het een verheugend feit, dat de afdeeiing nog over haar eigen gebouw kan beschikken. Het plaatselijk bestuur weigerde toestemming aan de N.S.B. om in het gebouw der afdeeling moedercursus sen te organiseeren, waarna de gemeente lijke subsidie werd ingetrokken. Dank zij de aanwezige reserves en de medewerking der leden kon het werk worden voortgezet. Spr. uitte tenslotte zijn erkenning voor de zorgen van het personeel. De heer D. J. Scholten las voorts de no tulen en bracht als secretaris het jaarver slag uit. Het voornaamste feit van 1944 was het 50-jarig bestaan. Het 25-jarig be- stuursjubileum van den heer J, H. Unger werd eveneens vermeld. De bloei der af deeling werd zelfs in 1944 gekenmerkt door een ledenwinst van 126. De omvang der werkzaamheden komt tot uiting in het feit dat er in 1944 voor de wijkverpleging 4689 bezoeken bij 214 patiënten werden afge legd. Het aantal uitgeleende verpleegarti- kelen bedroeg 1484. Op 1 Januari telde de afdeeling 5829 leden. De heer J. M Jimmink, penningmeester, deelde in zijn jaaroverzicht eveneens in teressante gegevens mede en hij stelde vast. dat hoewel de financieele zorgen der afdeeling niet gering waren, de uit komsten over 1944 niet onbevredigend zijn. De contributie bedroeg 12160.75, terwijl 115 aan giften werd ontvangen. Het ont breken der subsidie beteekende een ver liespost. De heeren A. Rolloos en A. Zuidervaart werden als nieuwe bestuursleden gekozen. Bovendien werd besloten de contributie van 2.tot 2.50 te verhoogen. De heer Unger eerelid. „Daar de heer Unger, oud-voorzitter, de gemeente Velsen definitief heeft verlaten, eindigt volgens het reglement het lidmaat schap der afdeeling. Het bestuur heeft echter gemeend, bij dit afscheid het eere lidmaatschap der afdeeling te moeten aan bieden." Met deze woorden bracht de heer Waardenburg den scheidenden voorzitter de hulde die hem toekwam, hetgeen door de aanwezigen met een luid applaus werd bevestigd. Spr. herinnerde aan den arbeid van den heer Unger, die de belangen der afdeeling steeds correct, hoffelijk en be scheiden heeft behartigd. Een fraaie groote foto van het Witte Kruisgebouw bleek een welkom geschenk te zijn. De heer Unger uitte waardeerende woor den over de samenwerking en hoopte, dat de afdeeling zich in een blijvenden groei zal mogen verheugen. Bijzonder hartelijk was het afscheidswoord van den heer J Woltman, die als tolk van het personeel een schilderij, voorstellende een bekend Velser plekje, overhandigde. Stormvogels 3Beverwijk 2 54 Met de rust was de stand nog gelijk (22), dank zij het feit, dat Beverwijk in de laatste seconden het tweede doelpunt maakte. »- Ook in de tweede helft wogen beide elftallen aardig tegen elkaar op, doch de Stormvogels-backs waren lastiger te pas- seeren dan hun Beverwijk-collega's. Op een gegeven moment had Stormvogels een 42 voorsprong. Via 43 en 53 werd het tenslotte 54. Terr as vogelsWA 24 De Terrasvogels hadden V.V.A. uit Am sterdam op bezoek. Met de rust hadden de Vogels, die o.m. invallers voor Kraak en Rusman hadden, met 20 de leiding, doch na de rust namen de V.V.A.'ers het spel in handen. Tenslotte wonnen zij met 4—2. monopoliehouder voor den export zal on der geen voorwaarde aan individueele ex porteurs uitvoervergunningen afgeven. Voor zoover noodig zullen er deputaties uit belanghebbende groepen worden uit gezonden om het marktonderzoek uit te voeren. Cultureele filmavond De Buur^vereeniging Zeeweg organiseert a.s. Woensdagavond in Flora een culturee- ien filmavond. Lode van Gent voor Volksonderwijs De afdeeling Vel6en-IJmuiden van Volks onderwijs belegt a.s. Zaterdagavond een openbare bijeenkomst in de gymnastiek zaal van de U.L O.-school te ÏJmuiden- Oost. De heer Lode van Gent, ethnoloog te Utrecht zal spreken over het onderwerp: „Met ae camera dwars door Noord-Afrika en de Sahara". De lezing wordt toegelicht met gekleurde lichtbeelden. VELSEN Geslaagde jubileum-sportdag van IEV JKlnlieim wint den beker Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de R.K. Sportvereeniging „I.E.V." is Zondag in Van Gelder's Sportpark een jubileum-sportdag gehouden, waarbij de V.V. „Kinheim" als tegenstandster fun geerde. De aardigste wedstrijd was die tusschen de veteranen van beide clubs. Vele „oud jes" bleken het nog lang niet te zijn ver leerd; aardige spelmomenten waren te zien. De jubileerenden zetten den aanval in, maar toen de geel-zwarten wat ingespeeld waren, was het linksbuiten N. Ellen, die doelpuntte (01). Kinheim bleef voort durend sterker, maar zoowel J. Stals als de I.E.V -keeper Van Son bezaten nog een behoorlijke handigheid. Na de rust geluk te het J. Ramakers met een mooien kop bal uit een voorzet van A. Morcus den stand op 02 te brengen. De huldiging. Vóór het begin van den grooten wed strijd werden bij ontstentenis van Kin- heim's voorzitter de jubileerende I.E.V.- ers gehuldigd door den heer J. Warten- horst. De voetbalvoorzitter van I.E.V. be antwoordde de hulde en zeide, dat het sportieve element op dezen dag den door slag mocht geven. De heer W. J. Brantjes vertrouwde voorts op een prettige wijze van samenwerking in de toekomst. In deze ontmoeting kwam het klasse- verschil al spoedig tot uiting Wel zette I.E.V. den aanval in, maar Kinheim, ge wend aan de spelmethode, gooide het spel open. Een goede voorzet van P. de Boer stelde den toeloopenden Kuilenburg in staat te scoren (01). Na de rust had I.E.V. eveneens groote moeite met de K.-verdediging, maar liet niet los. Alles werd in 't werk gesteld een gelijk spel te behalen. Aan deze voorne mens maakte Kuilenburg wederom een einde door een hoogen voorzet van P. de Boer met een hoogen kopbal juist onbe reikbaar voor Van Tunen te besluiten (0—2). Tijdens de rust van dezen sportleven wedstrijd werd door I E.V.-athleten een 800 M. loop gehouden. Zes man kwamen aan de start, van wie J. Smit met 2 min. 1 sec. eerste werd, gevolgd door J. Te- kamp. J. A. Smit, Th. Schavemaker en B Melis. C. Kuilman was uitgevallen. J. Smit verbeterde door zijn prestatie het clubrecord. Door de onderstaande uit slagen werd „Kinheim" winnares van den beker. I.E.V adspKinheim adsp 22; IE V. Jun.Kinheim Jun. 71: IEV. 2Kin heim 2 3—5: Kinheim 3—I.E.V. 3 2—2: I.E.V. veteranenKinheim veteranen 02: I.E.V. 1—Kinheim 1 0—2. De stand was dus 48. Aanvoerder W. Groeneveld nam den beker van dezen geslaagden jubileum sportdag in ontvangst. Aan de winnaars van den 800 M. loop reikte kapelaan Keet een boekwerk en diploma's uit. Commissie van Advies vergadert De onlangs door den burgemeester en wethouders dezer gemeente benoemde commissie van Advies, bestaande uit 20 leden, zal hedenavond haar eerste verga dering met het college houden. Maria Cornelia Fröbelschool wordt heropend De Maria Cornelia Fröbelschool in de Eendrachtstraat gaat Donderdag 22 No vember a.s. haar deuren voor de kleuters weer openen. In de vacature ontstaan door het over lijden van mej. A. S. van der Meer is tot hoofd dezer school benoemd mej. Van Smalen uit Amersfoort. Arbeidsjubileum De heer D. van Roon zal Zaterdag 24 November a.s. den dag herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N V De jubilaris was en is nog steeds werk zaam in de afdeeling papierexpeditie. Dezer dagen zijn verschillende nieuwe overspanningen geplaatst op de pijlers van de spoorbrug bij Oosterlieek. die destijds door de Duitschers is opgeblazen. Een der overspanningen hangt In de bokken om geplaatst te worden. (p.) Vergeefsche reis van de Clasina Luther Niet alle trawlerrcizen loepen zoo ge lukkig af als de laatste reis van de Viking- bank, die zooals men elders in dit blad kan lezen, gisteren niet minder dan 62.000 besomde. De Clasina Luther kwam Zater dag van haar reis, die Maandag 12 Nov. j.l. was begonnen, terug en besomde niets, want het schip kwam zonder vangst thuis. De Clasina Luther was een der eerste booten, die na het bekende conflict naar zee waren gegaan. De trawler stoomde eerst naar Rotterdam om lich daar te laten demagnetiseeren. Toen men. na deze operatie te hebben ondergaan, wilde ver trekken, was het dik var mist. Dit be zorgde het schip een oponthoud van twee etmalen. Toen de mist was opgeklaard vertrok de Clasina Luther van Rotterdam en stoomde ze, zoo hard ze kon naar de visscherij. Maar van visschen zou niets komen. Tengevolge van de slechte kolen kon geen stoom worden gehouden en zoo doende moest de terugreis worden aan vaard. zonder dat men één viscbje gevan gen had. De recordreis van de Vikingbank De stoomtrawler Vikingbank IJM183, die zooals wij gisteren meldden, Maandagmor gen aan den afslag was met ruim 2000 kis ten visch, besomde niet minder dan ƒ62.000. Verdeeling aanvoer versche haring Naar De Visscherijwereld verneemt, zal de verdeeling van de versche haring te IJmuiden, Vlaardingen en Seheveningen als volgt geschieden: rookerijen 50 pCt conservenfabrieken 30 pCt.. en versche handel 20 pCt. Deze regeling is onmiddellijk in werking getreden. De prijs der bunkerkolen De prijs, waartegen bunkerkolen aan verbruikers mogen worden verkocht be draagt voor IJmuiden voor levering franco in de bunkers ten hoogste 24.per ton. BEVERWIJK Filmvoorstelling Hoogovenstaten 1945 Onder auspiciën van de Vereeniging Hoogovenstaten 1945 zullen Woensdag voor de leden dezer vereeniging met hun huisgenooten twee filmvoorstellingen in het Kennemer Theater worden gegeven Vertoond wordt de film „2000 Mijlen onder zee met de K 18". SANTPOORT St. Nicolaas naar den Terrasweg Dinsdag 4 December komt Sint Nico laas een bezoek brengen aan de kinderen van den Terrasweg De goede Sint wordt met muziek van den trein gehaald en gaat dan naar het Hervormd Jeugdge- bouw, waar hij de kinderen van den Ter rasweg zal ontvangen Prot. Chr. Reclasseerings- vereenlging Op de Maandagavond gehouden verga dering van de afdeeling Haarlem der Prot Chr. Reclasseeringsvereeniging werd medegedeeld, dat. in de jaren 1940 tot 1944 werden uitgebracht 227 voorlichtingsrap porten en afgelegd 3189 celbezoeken. Het Bestuur had gemeend in zijn geheel te moeten aftreden. In het nieuwe Bestuur werden gekozen tot voorzitter Mr J, A. Spijksma en tot leden mevrouw Mr. J. H. G. SchutteStruick en de heeren F H Richters, A. Wiersinga, P. P. Hartendorf, M. Hoek en F. Borst, Vóórdat de verga dering werd gesloten bracht de heer Wier singa den afgetreden voorzitter Mr K. F. A. J. Pliester, die zich wegens drukke werkzaamheden niet meer beschikbaar had gesteld, dank voor het vele werk door hem voor de Vereeniging en voor de re- classeering verricht. BINNENLAND ln een kindertehuis te Arnhem dat thans gebruikt wordt als verblijfplaats voor 11 N.S.B.-vrouwen en 39 kinderen van N.S. B.-ers, Is brand ontstaan. De Brltsche en Anrhemsche brandweer slaagden erin het vuur tot de bovenverdiepingen te beperken. Een der kinderen is door het vuur gewond. J. H. F. Graaf du Monceau wordt met 1 Jan. eervol ontslagen als opper-cerejnonie- meester. als grootmeester in het huis van de Koningin en als kanselier der huisorden. Hij is benoemd tot opper-ceremoniemeester en groot-meester honorair. „Oranje Hotel", een dramatisch ge denkschrift in bedrijven, is Maandagavond voor het eerst door het Zuid-Nederlandsche tooneel te 's-Gravenhage opgevoerd. In dit stuk treden alleen mannen op. De vertooning maakte veel indruk. Kinderverlamming was indertijd oor zaak dat de kazerne te Weert werd geïso leerd. Nu is de quarantaine opgeheven en zal het 4e bataljon naar Indiè vertrekken. ..Een Duitsche terreurmoord", zoo is thans de concliisie in het onderzoek dat de P.O.D. te Helmond heeft ingesteld naar den dood van den heer Winterman, directeur van een zuivelfabriek te Helmond. Het slachtoffer werd indertijd langs den weg gevonden met schoten door hart en hals. Zijn dood was een zoogenaamde vergelding voor een moord op een Duitsch-gezinden slager. Prof. dr. C. v. Gelderen, hoogleeraar ln de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is in den ouder dom van 73 jaar overleden. Het s.s. AmsteJ. dat op weg was naar Zweden om een lading hout te halen, is nabij Fahmarc op een mijn geloopen en ge zonken. De geheele bemanning is gered. BUITENLAND Hoogc nazi's in Spanje genieten daar nog steeds van hun vrijheid. Ongeveer 400 der meest uitgelezen spionnen, saboteurs en Gestapo-officleren zijn in aangenaam verblijf aan de Middellandsche Zee „geïn terneerd". De Tijger van Malakka, gen. Jasmas- hita, ex-opperbevelhebber op de Phillippij- nen, is in het proces dat te Manilla werd gevoerd, schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde. Stalin terug in Moskou, dat is de Rus sische verwachting. Er is een dagorder na mens hem verschenen. Zijn gezondheid zou buitengewoon goed zijn. 43.589 Politiek verdachten telde België op 1 Jan. 1945 volgens Inlichtingen van het dept. van Justitie. Hiervan waren er 32.491 geïnterneerd krachtens het wetsbesluit van October 1918. Alfred Krupp zal als oorlogsmisdadi ger terecht staan, zij het niet voor het tri bunaal van Neurenberg. Nieuw Ned. gezant in Portugal wordt jhr P. A. van Buitingha Wichers die op een lange en zeer afwisselende diplomatieke loopbaan kan terugzien. HAARLEM EN OMGEVING. Corry Koppen en Wiep Zijlstra. pianis ten. zullen Zaterdag 24 November in de Be gijnhofkapel te Haarlem een recital geven voor 2 piano's. Teylers museum, dat in den oorlogs tijd gesloten was. Is thans heropend. H. Winkler is met ingang van 12 Mei ontheven van zijn functie van burgemees ter van Haarlemmerliede. Alle aanspraken op pensioen zijn vervallen. Een Gereformeerd kerkkoor is te Haar lem opgericht, ter bestudeering van de Po- lyphonische muziek der oude meesters. St. Nicolaas komt Woensdagmiddag bij de kinderen van de vereeniging „het Leid- sche kwartier" Om 1 uur wordt St. Nicolaas in optocht van het Goederenstation afge haald. Dan gaat men naar de Tempeliers straat, naar het gebouw van den H.K.B. De Postharmonie werkt mee. Ds. P. C. ten Brink te Santpoort heeft het beroep van de Geref Kerk te 's-Gra venhageLoosduinen aangenomen. Skymaster op terugreis De „Skymaster" is hedenmorgen om 7 uur plaatselijke tijd uit Batavia vertrok ken voor de terugreis naar Nederland. Het vliegtuig had twintig passagiers aan boord en zal via Penang vliegen. Als passagiers bevonden zich aan boord de dames: M. A. Munck Nortier, J. Glaser. T. Steen, H. W van de Poll, P. Vos, D. Bijl, H. de Jonge, P. Peters, K. Schade en M Mijn- arends. Veertien mannelijke passagiers maken de reis mede, n.l.: P. Leendertz, E. A. Glaser, P. Mijnarends, L J A M. Wagenaar, H. Garschagen, J. Denouter Hinloopen, M. de Lange, C. A Driessen, H Martin. P Vos. B Lugten, C. M. Slot boom en W. E. Bohm.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3