IJmuider Courant Bouw Terugtrekking van Inheemsche Ned. Indische troepen uit Batavia? Wettigheid vergeefs betwist ■v- «Oe Jaargang No. 18185 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dlreeteur-Hoordredacteur: Robert Peereboom Woensdag 21 Nov. 1915 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. ONDER den korten, krachtigen titel „Bouw"' is het openingsnummer ver- 6chenen van het nieuwe centrale weekblad j voor het bouwwezen. Het is heel mooi uitgevoerd en geniet bij zijn verschijning geen geringen bijval van olficieele zijde, want vijf ministers hebben artikelen op hun naam. Natuurlijk opent dr. ir. Rir.gers, de minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, de rij. Zijn op hem volgende ambtgenooten van Sociale Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. van Financiën en van Handel en Nij verheid bewijzen door hun tegenwoordig heid en hun betoog, hoe veelzijdig de be langen zijn, die bij de bouwvakken zijn betrokken Bovendien behoort het vraag stuk van den huizenbouw, van herstel en van nieuwen bouw, tot de allerbelangrijk ste in de lange rij problemen, die het na- ooriogsche Nederland ter oplossing zijn voorgelegd. De Troonrede heeft pas een bouwplan voor 1946 aangekondigd. In de openings-vergaderingen van de Nood- genieenteraden wijden alle burgemeesters bijzondere aandacht aan de volkshuisves ting. En zonder uitzondering sommen zij groole tekorten in den woningvoorraad op. In sommige plaatsen zijn die extra groot tengevolge van Duitsche verwoestingen of Duitsche afbraak voor „militaire doelein den". In andere is het tekort eenvoudig ontslaan doordat vijf jaar lang de normale bouw van nieuwe woningen gestaakt is geweest. Ook in die gevallen is het al ernstig genoeg. In Engeland werd onlangs een enquête gehouden over de vraag, welke binnen- landsche voorziening van overheidswege de bevolking het meest dringend achtte. De groote meerderheid wees de voorzie ning in het huizentekort aan. Bij ons zijn de nooden grooter dan in Engeland en in den huidigen toestand zouden wij wellicht het herstel van het bedrijfsleven op de eerste plaats zetten. Maar de verbetering van de volkshuisvesting zou er snel op volgen en er is geen twijfel aan. dat zij binnen korten tijd nr. 1 op de lijst van wenscheüjkheden zal zijn. Het weekblad „Bouw" beroemt er zich op. dat het gemeenschappelijk orgaan is van alle vertakkingen van de bouwnijver heid. Voor het eerst zitten hier alle bij de bouwwereld betrokken werkers om een tafel. De opsomming vormt een lange lijst, want zij omvat, behalve overheid en be drijfsleven, werkgever en werknemer, ar chitecten en ambachtslieden, deskundigen op het gebied van de volkshuisvesting en stedebouwkundigen, bouweconomen en technici. „Bouw" is van meening, dat deze aan gelegenheid bespreking in de krant ver dien*. want hier zijn nu veler wenschen omtrent concentratie van krachten, beter wederzijdsch begrip, eenheid in het be drijfsleven enz. verwezenlijkt. Dat beaam ik van harte. Het is een mooi voorbeeld, dat hier gegeven wordt en dat navolging moge vinden. De vlag kon daarbij niet gelukkiger gekozen zijn. Onder Bouw ver staan wij in onze taal meer dan de arbeid van de specifieke bouwvakken alleen. Wij moeten bouwen op ieder gebied. Het korte woord zou als titel en met een uitroep- teeken erachter als motto voor ons ge- heele werkprogramma kunnen dienen! Bouw! En als ge dat met succes wilt doen. ga dan met alle menschen op het betrok ken gebied om één tafel zitten en breng een gemeenschappelijk plan tot uitvoering. Dat heeft de bouwwereld met dit tijdschrift gedaan en dat zal haar maar ook anderen kunnen inspireeren. Anderen, die soms hun tijd verdoen met eindelooze gedach- tenwisselingen en disputen en herhaalde lijk in de fout vervallen, hun krachten te versnipperen over organisaties die het zelfde werk verrichten en elkaar in de wielen rijden. Er zit in dit nieuwe weekblad bovendien een sterke drang tot het betreden van nieuwe wegen. Het wil vooruit. Het schrijft over nieuwe bouwmethoden, maar ook over betere arbeidsvoorwaarden, over ra tionalisatie en industrialisatie. over nieuwe bouwmaterialen, over verbetering van het vervoer en drooglegging van pol ders en ook over nieuwe werkwijzen in het buitenland, waarbij o.a. „prefabricage" in Amerika vermeld wordt. Dat is het stel sel van de demonteerbare woningen, waar bij de onderdeelen in massa pasklaar in fabrieken worden vervaardigd. Het is pret tig hierbij te kunnen vermelden, dat een groot Hollandsch bedrijf dit stelsel op het oógenblik voor den bouw van noodwonin gen in Zeeland toepast. Het Amerikaan- sche bericht meldt dat nabij Newport News (Virginia) in drie maanden tijds een dorp van 5000 huizen werd gesticht met scholen, een kérk en winkels. Wij stellen andere eischen dan de Amerikanen en hebben geen behoefte aan bliksemsnel- verrijzende nieuwe centra maar wel aan herstel en uitbreiding van de oude, waarbij wij wenschen. dat met zorgvuldi- gen aanleg, met de eischen van modernen stedebouw en met aesthetica wordt ge rekend. Toch zijn ook die Amerilcaansche fabricagemethoden van groot belang. Dit is maar een enkel voorbeeld, dat tot velen zal spreken. Hoofdzaak in dit be toog blijft de samenwerking door Bouw gesymboliseerd en toegepast. Als de be trokkenen die over de geheele linie weten door te voeren en vol te houden ziet het er voor de oplossing van het groote bouw- vraagstuk m ons land goed uit. R. P. Order van Geallieerden bevelhebber Volgens een Reuter-bericht uit Batavia moeten op order van den Geallieerden bevelhebber alle Nederlandsche en ïn- landsche troepen uit Batavia worden te ruggetrokken. Uit een later binnengeko men A.N.P.-Aneta telegram blijkt, dat hier alleen sprake is van „inheemsche soldaten, behoorende tot het Kon. Ned. Indische Leger". Het verwijderen dezer troepen moet ge- geschieden vanwege het uitbreken van ernstige onlusten en wanordelijkheden. Voorts wordt in een officieele Britsche mededeeling verklaard, dat Britsche troe pen thans van Magelang teruggetrokken worden om elders een gelijksoortige taak te vervullen. Op vele punten in het centrum van Ba tavia zijn gistermiddag de gevechten weer opgelaaid, o.a. op het Koningsplein. De strijd duurt voort. Men vermoedt, dat een aanzienlijk aantal jeugdige Indonesiërs, door de Japanners opgeleid en bewapend, de stad binnenkomt. „De republikeinsche" staatssecretaris van het ministerie van Voorlichting", Boedlardjo, heeft namens de „Republikeinsche regeering" een ver klaring afgelegd, waarin gezegd wordt dat de gebeurtenissen, die tusschen 17 en 19 November in Batavia zijn voorgevallen, „veel schade hebben gedaan aan de sfeer van algemeene vrede en orde, in het bij zonder aan de betrekkingen tusschen het Geallieerde bezettingsleger en de Repu blikeinsche regeering." In de verklaring worden een aantal incidenten genoemd, die in deze dagen zijn voorgevallen. Generaal Christison is in Batavia terug gekeerd, nadat hy te Soerabaja de Chi- neesche en Arabische wijken heeft bezocht, waar hij op de meest vriendschappelijke wijze is ontvangen. Volgens een officieele Britsche verklaring bevinden zich in het havengebied van Soerabaja 5000 Nederlan ders, die niet wenschen te vertrekken, onder de hoede van de Britten. Er moe ten ongeveer 20 000 goed-uitgeruste Indo nesiërs in de stad zijn met mitrailleurs, mortieren, van licht-, middelbaar en zwaar kaliber en kanonnen van 15,5 en 7.5 cm. De opstandelingen hebben een sec tor in handen, doch houden er geen gene rale staf en geen aanvalsplan op na. Ter wijl een groot aantal Indonesiërs met de troepen mee terugtrekken, bljjven alle Chineezen in Soerabaja achter en zij her stellen zich verrassend snel. Zij steunen de Britten veel door verborgen centra van verzet cn wapen depots te helpen opspo ren. De Britsche officier, die deze gege vens verstrekte, deelde tevens mede dat er nimmer sprake is van grootschecpschc bombardementen. Een andere Britsche officier heeft in een rapport over den strijd sterke vermoe dens geuit over het gebruik van oorlogs- gas door de Indonesiërs en wel in den vorm van flesschen, die, met chloorgas gevuld, naar den tegenstander worden ge worpen. Uit Batavia wordt gemeld, dat het Rapwi-gebouw te Semarang door extre misten is bezet. Sjarirs ..kabinet" heeft officieel ver klaard. dat de Indonesiërs „bereid zijn hun De Skymaster reeds in Cairo Het Indië-vliegtuig is op zijn terugreis Karachi gepasseerd en in Cairo aangeko men. In deze plaats zal men een dag blij ven om de repatrieerende passagiers in de gelegenheid te stellen, de noodige kleeding uit de voorraden, die daar speciaal met dit doel gereedliggen, aan te schaffen. Vrijdag verwacht men de „Skvmaster", die 216 K.G. post aan boord heeft, te Am sterdam terug. taak te vervullen als lid van de familie der Vereenigde Volken". Het motorschip „Oranje" is de haven van Melbourne binnengeloopen met aan boord 857 Nederlandsche oud-geïnterneer den uit de Java-kampen, die voor reke ning van de Nederlandsche regeering een rustkuur van 4 maanden in Australië zul len ondergaan. Arrestaties in Roemenië Eenige dagen geleden zijn verscheidene leden van de Agrarische Partij en van Bratianoe's Nationale Liberale Partij ge arresteerd. Zij maken allen deel uit van de oppositie. Onder de gearresteerden zou zich ook Bratianoe. algemeen secretaris der Liberale Partij bevinden. Atoombommen en Vrede President Truman gaf dezer dagen tij dens een persconferentie uitdrukking aan zijn vast geloof in een duurzamen vrede. De wereld moet nu de kans voor den vrede aangrijpen. Het alternatief is de totale vernietiging, zoo zeide hij. Dezelfde president verklaarde, dat de Vereen. Staten nog steeds atoombommen produceeren, doch legde er den nadruk op, dat dit slechts met experimenteele oogmerken geschiedt. Alle landen moesten volgens hem deelnemen aan het instellen van de commissie tot beheer van de atoomenergie- Men is in Washington voor nemens dit tegen Januari 1946 voor te stellen. De president deelde mede, van geen der geallieerden een officieel commentaar op zijn atoomenergie-communiqué te heb ben ontvangen. Vandaag een nieuw Fransch kabinet? Gisteren heeft De Gaulle besprekingen gevoerd met drie communistische leiders, die zich na afloop bevredigend over den keer der onderhandelingen hebben uitge laten. 's Avonds gaf het bureau van den generaal een verklaring uit, waarin werd medegedeeld dat de communisten het voorstel van De Gaulle, in een driepartijen- kabinet onder zijn leiding zitting te nemen, hebben aanvaard. Tegelijkertijd werd Schumann, de leider van de katholieken, door den generaal ontvangen. Na een ver gadering van de socialistische fractie in het Kamergebouw verklaarde Gouin, de voorzitter van de assemblée: „Het gaat den goeden kant uit." Inderdaad kon gisteravond gezegd worden, dat de Fran- sche regeeringscrisis feitelijk is opgelost. Men verwachtte, dat het kabinet vandaag zou worden gevormd. IJMUIDEN Het kamp achter het prikkeldraad Prikkeldraad is een hatelijk goedje; het is gevaarlijk als -men er mee in aanraking komt. want het maakt bloedende wonden en kapotte kleeren. En het is irriteerend want is het niet het symbool van de on vrijheid? In IJmuiden heeft men in de oorlogsjaren ruimschoots de gelegenheid gehad, om zich aan het prikkeldraad te ergeren, het prikkeldraad dat was gespan nen langs de huizen en over de trottoirs en waarin men door de verduistering ver ward zat eer men het wist. De bezetters maakten er een ruim gebruik van, hetgeen te zien is aan de groote hoopen verroest draad, die bij het opruimingswerk ver zameld worden. Maar nog is niet overal de prikkeldraad versperring verdwenen. Een groot deel van IJmuiden, n.l. het blok, dat begrensd wordt door de Snelliusstraat, de Marconi straat, de Havenkade en de Burgemeester Rambonnetlaan, is nog omgeven door prikkeldraad. Dat is het kamp der Duit sche krijgsgevangenen, het kamp, dat nu al gedurende eenige maanden het mik punt is geweest van een berg van critiek, critiek in woord en geschrift. We hebben woningen noodig, zegt men, daar staan achter dat prikkeldraad vele tientallen woningen, woongelegenheid dus voor tientallen gezinnen. Waarom heft men dat kamp dan niet op? Deze critiek is begrijpelijk, maar is ze wel verstandig? Men weet toch. dat de Duitschers die daar wonen in het proces van de liquidatie van den oorlog niet ge mist kunnen worden Ze worden daar heusch niet gehouden om op hun verhaal te komen van de gevolgen van den oorlog. Wanneer men ze ziet rijden in vrachtauto's wanneer men ze ziet loopen door de stra ten, behoeft men niet te meenen, dat ze een rijtoertje of een wandeling-voor-hun- plezier maken, maar dan gaan ze naar of komen ze van hun werk, het werk dat men liever door Duitschers dan door Neder landers laat doen. Hoe lang ze nog hier zullen blijven? On getwijfeld niet langer dan ze beslist noo dig zijn. Dit is ons verzekerd tijdens een onder houd. dat wij met een bevoegde instantie hadden. Ons werd medegedeeld, dat van de zijde van deze bevoegde instantie al het mogelijke wordt gedaan om de bevolking tegemoet te komen. Er zijn evenwel, zoo deelde men ons mede, verschillende oor zaken. waaraan het toe te schrijven is, dat het met het ontruimen niet zoo vlot gaat als men dit wel zou wenschen. Men wees ons er nog op, dat het kamp eenigen tijd geleden tot de helft werd in gekrompen. In dit vrijgekomen gedeelte is Wederopbouw al weer druk bezig om do huizen bewoonbaar te maken. Neurenberg Alle verdachten: wij zijn onschuldig Op den eersten dag van het wereldge richt te Neurenberg werd de dagvaarding (waarvan wij in ons blad van 10 November een overzicht hebben gegeven) voorgele zen. De urenlange aanklacht, de somber ste en zwaarste lijst van misdaden ooit opgesteld, stelde het geduld van allen op de proef. Zij werd voorgelezen in het En- gelsch, Fransch. Russisch en Duitsch: de zee van ellende, in vijf lange jaren door het Nazibewind over heel Europa uitge stort, leek opnieuw in alle hevigheid te bruisen en te kolken. De twintig verdach ten luisterden maar met een half oor. de Voor liet eerst na 6 jaar werd door H.M. de Koningin de zitting der voor- loopige Staten-Öeneiaal geopend. Overzicht tijdens hot voorlezen der Troonrede door JLM. de Koningin (P.) meesten hunner legden de koptelefoon neer. Alleen Rosenbergs aandacht bleef gespannen, alsof hij iets nieuws vernam. Goering leunde soms met zijn nog steeds zwaar lichaam als een baliekluiver over den rand der beklaagdenbank. Hij knikte bevestigend toen zijn daden werden ge noemd. De brutaalste indruk van het heelo gezelschap maakte Seyss-Inquart, die met een vuurrood geagiteerd gezicht en een verward opstaande kuif naar alle zijden zat rond te kijken en heftig gebarend zijn buren Speer, Streicher en Frank aan sprak. Achter de verdachten stonden be wegingloos acht Amerikaansche politie mannen met groote witte helmen en ter zijde stonden er nog twee. De belangstel ling ook onder de Duitschers voor het pro ces bleek uit den geweldigen toeloop van menschen voor het gebouw. De Ameri kaansche politie had speciale veiligheids maatregelen genomen. Er stonden tanks om het gerechtsgebouw opgesteld en de politie hield met stenguns op de daken de wacht. Binnenkort zullen zestien journa listen van Duitsche dagbladen, die allen tegen het nationaal-socialisme hebben ge streden. het proces op de perstribune^mo- gen volgen. Teheran richt zich tot Moskou De gevechten in N -Iran veroorzaken verliezen aan beide zijden. De regeering heeft Moskou verzocht de souvereiniteit van Iran te willen eerbiedigen en ae Rus sische militaire autoriteiten te willen in- strueeren zich te onthouden van inmen ging in interne aangelegenheden. De re- geeringstroepen zijn niet van plan te wij ken en verdedigen zich hardnekkig. Troe pen die voor het herstel van de orde in Azerbeidsjan waren vertrokken kregen van de Sovjet-autoriteiten bevel terug te keeren naar Teheran.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1