Prinsjesdag De bruid De Pers over de Troonrede Het kille, mistige weer en het ontbre ken van de Gouden Koets en mede van al wat kleurrijk is op Prinsjesdag, had dui delijk zijn invloed, gezien de geringe be langstelling van het publiek langs den weg. Ook binnen, waar de plechtigheid van de opening der Staten-Generaal zich af speelde, viel dit keer niets te bekennen van blijde luister. Op heel de bijeenkomst zette het statige zwart als het ware een domper. De meerderheid der Kamerleden was in jacquet, terwijl President De Vos van Steenwijk voor deze gelegenheid zijn gekleede jas te voorschijn had gehaald. Maar al ontbrak dan uiterlijk alles wat aan vroegere blijheid had kunnen doen terugdenken, onze harten liepen over van dankbare ontroering bij het beleven van dit historische moment: voor het eerst na zes jaren opening der Kamers door Lands Vorstin. Nadat zij, ook al in volkomen soberen eenvoud gekleed, vergezeld door Prinses Juliana en Prins Bernhard, haast onge merkt was binnengetreden nog liepen de ministers in deze, ietwat onwennig ge leid door den Premier, „die dit nog moet leeren", door de zaal door ongesteld heid ontbrak mr. van Kleffens en haar plaats onder den Troonhemel had inge nomen, viel cr bij het uitspreken van den aanhef der Troonrede ontroering in de Koninklijke stem te beluisteren. In vrij snel tempo droeg de Koningin het belang rijke staatsstuk voor, dat grooter omvang had dan gebruikelijk. Jammer, dat dit keer de acoustiek van de Ridderzaal veel al een echogeluid veroorzaakte. Nauwelijks was de rede uitgesproken of de nestor der Tweede Kamer, luit.-gen. Duymaer van Twist, haastte zich om tra ditiegetrouw zijn: „Leve de Koningin" te doen hooren, waarmee vervolgens zijn mede-afgevaardigden instemden. Vermeld zij nog, dat de drie Indonesische leden hun nationaal, volgens godsdienstig voorschrift voorgeschreven hoofddeksel droegen Terstond na afloop van de plechtigheid Ontmoette ik eenige, dit keer ook in statig zwart gekleede. leden van het Corps Di plomatique. Wel bleek mij, dat in die kringen in het bijzonder de passage met betrekking tot het Ned.-Indische probleem indruk had gemaakt en wel een zeer goe den. E. v. R. Aan de grens ingehouden gelden Regeling op komst De regeling betreffende de aan de grens door repatrieerenden ingeleverde gelden, is vervat :n een Kon. Besluit, alsmede in een ministerieele uitvoeringsbeschikking welke binnen enkele dagen zal worden gepubliceerd. Het in September 1944 afgekondigde „be sluit regeling in- en uitvoer Nederlandsch en vijandelijk geld 1944" verbood den in- en uitvoer van vijandelijk papiergeld geheel en stond den invoer van Neder landsen geld zonder speciale vergunning alleen toe aan repatrieerenden tot een maximum van 50.Ter aanvulling hiervan is nu bepaald, dat de minister van Financiën aan repatrieerende Nederland eche onderdanen den invoer van vijande lijk papiergeld kan toestaan, onder voor waarde. dat dit geld in eigendom wordt overgedragen aan den staat met vergoe ding van de tegenwaarde in Nederland- 6che guldens tegen een door den minister vast te stellen koers. Deze koers zal worden vastgelegd in een binnen enkele dagen te verwachten be schikking. Tevens zal de terugbetaling van ingeleverd Nederlandsch geld worden ge regeld. O.a. zal overlegging van een bewijs van politieke betrouwbaarheid worden verlangd, tot welk doel alle P.O.D.'s in afwijking van de thans daarvoor geldende regeling, dergelijke bewijzen aan particu lieren (i.e. de betrokken gerepatrieerden) zullen verstrekken. R.K. Werkliedenverbond Het R.K. Werkliedenverbond hield te Hilversum een vergadering. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn,hield een rede over de lotgevallen van de organisatie en andere oorlogsgebeurtenissen. Pater Stok man geeft een boek uit „De katholieke ar beidersbeweging in oorlogstijd". Zonder succes hebben de Duitschers getracht ook de zielen der arbeiders te stelen. Nu begint het opbouwwerk. „Wij waren, wij zijn, wij blijven, bereid tot federatieve samenwerking met de andere deelen van de Nederlandsche bonafide arbeidersbewe ging, onder conditie, da: men zulks rede lijk mogelijk maakt" zoo zei spreker. Het verbond verklaart bijzonder urgent een afdoende ouderdomsverzorging en voorkoming van terugval in de voor-oor- logsche stcunverleening en werkverschaf- fir i voor valide en bona-fide arbeiders. De sociaal-economische omwenteling schijnt zich thans verder te voltrekken; he; individualisme van de vorige eeuw had reeds plaats gemaakt voor een ge mengd systeem: ten deele individualis tisch, ten deele solidaristisch. Wij beleven thans kennelijk een nieuwe phase, welke ons brenger, zal van het midden- naar het eindstadium een naar vorm en in houd bevredigende solidaire maatschappij, de zoo begeerde: nieuwe gemeenschap. De katholieke arbeidersbeweging zal ook aan deze komende ontwikkeling haar aandeel nemen. Na de opening vond een plechtige doo- denherdenking plaats door kanunnik Pas toor van Sehaik. De voorzitter deelde mede dat weer 93% van het ledental van 1941 is bereikt. Een stem uit het bedrijfsleven Het voorloopig comité van de federatie van het bedrijfsleven ter bestrijding van de economische dictatuur heeft te Amster dam haar eerste vergadering belegd, waar het woord werd gevoerd door den heer L. Zijp. Spreker beklaagde zich erover dat het ambtelijk apparaat voor het bedrijfs leven een kluister was geworden. De rege lingen van boven af vernietigden elk ini tiatief. Hij betoogde dat de bureaucratie millioenen kostte aan belastinggeld. Ter illustratie haalde hij aan, dat het dep. van Handel en Nijverheid m 1937 464, thans 14000 ambtenaren telde. Voorts weet spr. het aan bureaucratische rompslomp dat er 15.000 K.G. eipoeder ter waarde van 75.000 verloren gegaan was in den tijd dat er groot gebrek heerschte. Spr. ein digde met zich aan te sluiten bij Truman's uitspraak: „Regeeringscontrole op het economisch leven dient zoo snel mogelijk te verdwijnen." Minister Mr. E. N. van Kleffens De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, moet op medisch advies, gedurende enkele weken de ver vulling zijner ambtsbezigheden onderbre ken. De minister zonder portefeuille, mr. J. H. van Royen, zal zijn functie waar- Een aantal bladen heef t gisteravond reeds een beschouwing gewijd aan de Troonrede. Het Alg. Handelsblad beluistert „een groot verlangen naar bestendiging van dat Nederlandsche élan, dat in de oorlogs jaren vele scheidsmuren wegvaagde en een eendracht ontwikkelde, welker kracht ook thans onmisbaar is. Maar er spreekt ook werklust uit, zóózeer dat het program veel grooter is dan een regeering in een normale regeerperiode kan hopen zelfs maar gedeeltelijk te verwezenlijken. En tenslotte klinkt er zelfvertrouwen uit. Dat achten wij verheugend, zelfs al zien wij groote gevaren in een socialistischen koers voor onze uiteindelijke vrijheden, maar in dezen verwarden tijd moet een regee ring weten wat hij wil, bn dien indruk vestigt de Troonrede". Het hooren van de Troonrede is voor de N. Haarl. Crt. een verademing. „Zij geeft weer het gevoel baas in eigen huis te zijn, zij is een duidelijke uiting, dat Nederland, evenals 132 jaar geleden, weer zijn plaats in d^ rij der vrije volken heeft ingenomen". „Een geest van vernieuwing klinkt door de plannen der regeering". Het JJarool vreest, dat er zich weldra spannimfen tusschen de „met heel veel geest van herstel" bezielde Kamers en een naar vernieuwing strevend Kabinet zuilen openbaren. Voor het blad is „de Indonesische passage, naast het bemoe digend ontbreken van eendge uiting van een annexionistisch streven in Oostelijke richting, het meest kenmerkende van de Troonrede". „Bij het uiten van critiek op het kabi- De distributie PETROLEUM. Van 21 November tot en met 24 De cember is op de bonnen 1C9 en 269 van de bonkaarten 512 2'/k L. petroleum verkrijg baar. SCHOENREPARATIE. Bon 02 van de Lederkaart is aangewezen voor 25 gram leer of rubber voor schoen reparatie. Nieuwe Vischbon Bon V 03 van de bonkar.rt voor groente, fruit en visch is met iugang van heden aangewezen voor den aankoop van 2 bok kingen per bon. De feesten te Haarlem De Herdenkingsavond Van verschillende kanten is de vraag gesteld, in welke kleedij men verwacht wordt op den herdenkingsavond van 22 November in het Gemeentelijk Concert gebouw. Het antwoord luidt: in avond- kleeding (rok) voor zoover men daarover beschikt. Men «s echter even welkom in welke andere donkere kleeding ook. De receptie. Op Vrijdag 23 November van 3% tot 5 uur zal er voor autoriteiten, besturen, corporaties en commissiën gelegenheid be staan het gemeentebestuur te complimen teeren met het 700-jarig bestaan der stad. De receptie vindt plaats* in de hal van het Stadhuis; toegang uitsluitend door den hoofdingang Koningstraat (Pandpoort). Nog kaarten te krijgen. De Commissie van voorbereiding vestigt er de aandacht op, dat voor den officieelen Herdenkingsavond op Donderdag in de Gem. Concertzaal nog slechts een beperkt aantal plaatsen voor betalende bezoekers beschikbaar is bij Concertbureau Alphe- naar. Zoowel voor de Galavoorstelling in den Schouwburg als voor het Galaconcert in de Gemeentelijke Concertzaal, beide op Vrijdag 23 November, zijn plaatsen ver krijgbaar, resp. aan den Stadsschouwburg en bij het Concert-Bureau Alphenaar en eventueel 's avonds aan de Concertzaal. net moet de billijkheid in acht worden genomen, omdat het kabinet staat voor een zware en ontzaglijke taak, aldus de N. Rott. Ct. Ten aanzien van de geleede economie zal het volgens het blad vooral op de uitvoering aankomen. „Moge deze niet vastloopen in een bureaucratischen warwinkel en vooral moge de overheid waarborgen scheppen, dat de aan de be- drijfsgenooten over te laten uitvoering niet misbruikt wordt om de belangen van bepaalde ondernemingen of groepen te bevoordeelen." De Maasbode schrijft om.: „Het woord socialisatie of nationalisatie komt in deze Troonrede anders dan in de eerste Re- geeringsverklaring van dit Kabinet niet meer voor. Niets meer dus, dat op verdere uitbreiding van de Staatsmachine wijst. Een uitbreiding, waarvan ieder in den land e thans waarlijk genoeg heeft. In plaats daarvan: een ontlasten van den Staat door de organen der betrokkenen. Dat is een verbetering die de hoop wet tigt op een terugkeer der kortere Troon reden van weleer." Ook de Volkskrant wijst op het ontbre ken van mededeelingen inzake socialisatie of nationalisatie, maar mist tevens noode „de gelukkige uitdrukking van „de rechts orde van den arbeid"." Bij het noemen van de economisch-so- ciale bedrijfsorganisatie ontbreekt elke zinspeling op publiekrechtelijke bevoegd heden op de verkrijging van algemeene bindende regelingen door de organen van het bedrijfsleven, zoowel op het econo mische als op het sociale terrein. Wij ho pen van harte, dat dit alles tot de nood zaak van in acht te nemen beknoptheid is terug te brengen, maar zonder één regel meer hier toch gaarne erbij hebben geslikt." De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 341 M. 13.01 Filmmuziek. 18 15 Cabaret. 18.30 Het Rijk overzee. „De Heilige Bedriegers op Java". 18.45 Krontjongorkest. 19.00 Nieuws- Sandler en zijn orkest. 20.01 Nederland herrijst. 20.15 Brieven van J. H. Huizinga. 20.30 Concert. 21.00 Hoorspel 22.10 Soiree de Vienne van Schubert-Liszt. 22.15 Prof. Dr. J. Boeke. 22 30 Componist van de week. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 18.01 Nieuws. 18.30 Harry Horlick en Ge- raldo. 19.00 Henry Purcell-programma. 19.30 programma v. d. Nederlandsche Strijd krachten. 20.00 Omroep-orkest. 20 45 Jan Corduwener. 21.00 De Patriot. 21.15 Jetty Cantor. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Op den drempel van den nacht. Achter het benedenraam met de opge- trokken vitrage, aan de straat, zitten ze beiden. De buurt weet ervan, sinds drie weken al. ze zitten te zitten en bij iedere khaki-uniform en iedere legerwagen bin nen hun gezichtshoek veeren zij half over eind in duidelijk waarneembare opwinding. Sierlijk uitgedost de moeder, in een knal- paarse jurk met een dikke kralenketting, het vettige haar glanzend gewrongd om den rooden brachycephalen schedel. Uit bundig opgedoft de dochter, want om haar gaat het toch, het bleek-spitse gezichtje een staalkaart van barbaarsche make-up Haar décolleté hijgt al drie weken voor het venster aan de straat: zou hij haast komen? Nerveus draait zij den gladden ring, dien Smokey haar met een glimlach vol belofte aan den vinger heeft gestoken, om en om, Smokey kom, om en om. Zijn onderdeel moest plotseling opbre ken, heelemaal naar Duitschland, maar hij komt terug. Terug voor de bruiloft! Alles is in gereedheid gebracht. Het zal de moeder hard vallen van haar dochter te scheiden, maar voor het geluk van je kind, nietwaar, heb je iets over. Misschien ook neemt Smokey, zoo'n goeie knul, zijn schoonmama wel mee over zee, dan is het voor Keetje in het verre Canada niet zoo vreemdig. Hoe zou het wezen in Canada? Moe en Keetje fantaseeren er soms uren lang over, als zij voor het raam zitten in haar mooiste jurk, in de schamele buurt waar de menschen steeds spottender lachen in het. voorbijgaan. Wie het laatst lacht, lacht het best! Wacht maar, als er een 6toet van legerauto's komt in het smalle straatje en zich een eerewacht vormt van stoere Canadeezen in volle wapenrusting, waartusschen Keetje en haar Smokey. in nig, stralend, naar de voorste auto schrij den. op weg naar het stadhuis! En Moe heelemaal apart met een generaal in het volgrijtuïg! Wacht maar, akelig buurvolk met je hoonende spotlach, dan zul je je oogen uitkijken, jaloersch zul je wezen, als katten zoo jaloersch. en dan lachen de gelukkige bruid en haar Moe. „Komt daar wat?" hijgt Keetje, in het spionnetje loerend Maar het is Jan van den overkant, die bij de gezagstroepen dient. Voor de zooveelste maal valt de zwaarbeproefde maagd terug in haar stoel. O, wat duurt dat wachten lang, eindeloos lang. Naar buiten turen, in den spiegel gluren, starend op de letters van zijn eenigen brief, drie weken oud. „Kay, sweet kiddie, I'll be back in Haarlem soon to marry you". Met een geleend woorden boek hebben ze er samen over gezeten en ze weten dat het beduidt: Lieve Kee, ik kom spoedig en dan trouwen we. Doch private John Kenneth Slum. bijge naamd Smokey, zal niet komen, niet a'.leen niet spoedig, maar nooit. Keetje en haar moeder weten niet, dat hij getrouwd is met een braaf vrouwtje in Canada, die met de drie kinderen nog veel verlangen- der op hem wacht dan de twee vrouwen in Holland. Smokey is het heele avontuur met het bleeke sloofje al vergeten. In Duitschland vragen nieuwe sterren zijn aandacht. Hij zal, voordat hij zijn plaats als huisvader daarginds in Montreal weer gaat innemen, eerst nog ten volle profitee- ren van zijn vacantie op het Europeesche continent. Ondertusschen wachten Moe en Keetje met een eindeloos geduld. Hun venster aan de straat wordt hoe langer hoe meer een publieke vermakelijkheid, naarmate de kleur van Moe's jurk paarser, de verf laag op Keetje's gelaat dikker en de wan- hoopstrek op beider gezicht 6cherper wordt. Maar ze zitten te zitten en bij iedere khaki-uniform en iedere legerwagen binnen hun draaïenden gezichtshoek wag gelen ze overeind en roepen „Komt daar wat?" De dagen gaan voorbij. P. H. De boomplantdag Denk om de plant-gaten In verband met den boomplantdag op 23 November bij welke gelegenheid door de Haarlemsche schooljeugd 800 boomen, zullen worden geplant, verzoekt men ons mede te deelen, dat gedurende den nacht van 22 of 23 November 800 boomgaten open zullen liggen in de navolgende stra ten: Rijnstraat, Meeuwenstraat, Zaanen- straat, Santpoorterstraat, Rozenhagenstr., Anslijnstraat. Ged. Oude Gracht, Heeren singel, Pladellastraat, K. v. Manderstraat, Bosch en Vaartstraat, "Waalstraat. Midden weg, Floresstraat, Molijnstraat, Patrimo niumstraat, Hoofmanstraat, Rustenbur gerlaan, Nagtzaamstraat, Nijlstraat, Adr. de Jongestraat, Uit den Boschstraat, Rei gerstraat, Spaarnhovenstraat, Timorstraat, Ged. Schalkburgergracht, Rollandslaan, Kopsstraat, Bakkerstraat, Nagtzaamplein, Graafschapstraat, Schouwtjeslaan Aangezien verlichting van deze gaten nog niet mogelijk is. zal men dus goed doen, tijdens de duisternis voorzichtigheid te betrachten. AGENDA VOOR HAARLEM. Woensdag 21 November Kerk der Broedergemeente: Allen één in Christus. 20 uur. Stadsschouwburg. Opera „Martha" 19.30 uur. Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur. Palace: Een prms wordt opgevoed, 14.00, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor: Romantische Senorita: 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: La béte humaine: 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Dat is Holland op z'n best: 1830 en 21.30 uur. Donderdag 22 November Haarlem 700 jaar stad. Gem. Concertgebouw: Off. herdenkings avond met de H.O.V. en Zang en Vriend schap o. 1. v. Frits Schuurman, 20.15 uur. Militair Défilé 14 uur. Nieuwe Kerk: Leger des Heils, 19.30 uur. Bioscopen en Moviac als Woensdag, Aan den vooravond van liet berechten der oorlogsmisdadigers te Neuren berg. Er werd een strenge controle uitgeoefend op een ieder die de rechts zaal wilde betreden. Sir Hartley Shawcross, de Engelsche aanklager, moet voor het betreden der zaal aan twee wachters zijn pas laten zien. (P.)

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2