De gemeente loopt weer vol Kort en bondig Begrafenis Lex Althoff Sport in het Kort Dagelijks nog veertig verzoeken om een Vestigingsvergunning De verhuiswagen is een dagelijksch verschijnsel in het stadsbeeld van IJmui- den. En achter den verhuiswagen komt de vrachtauto vol-beladen met kasten, tafels, bedden en beddegoed, vloerzeilen, kortom met al die duizend-en-écn dingen, die sa men het gecompliceerde huishouden vor men van den Nederlandschen burger, in casu den teruggekeerden geëvacueerde. Bescheidener huisgezinnen kunnen het met een vrachtwagen af, waarop het huis raad vastgesjord met touwen, naar de oude woning wordt gebracht, waar het meer dan 2J4 jaar geleden uit werd ge sjouwd of gereden. Dikwijls houden de wagens met de in boedels stil voor een huis, waaraan het te zien is, dat het wel eens een woning is geweest, maar dat nu in niets meer gelijkt op het veilige en beschutte dak, dat we in onze volksliederen bezingen. Soms staat zoo'n huis vlak naast een ruïne en meest al ontbreken in vóór- en achtergevel vele ruiten. In de benedenverdieping is het in den regel tamelijk dicht, hetzij met glas, hetzij met planken, maar boven hebben regen en wind dikwijls vrij entrée; daar gapen glaslooze kozijnen, waarvoor maar al te vaak het hout om ze dicht te timme ren niet te krijgen was. Blijft dat zoo doorgaan? hebben we ons afgevraagd. Is IJmuiden nog niet vol; zijn er voor al die menschen nog steeds hui zen beschikbaar? Een der leiders van de afdeeling Huis- vesting-Velsen van het Districtsbureau voor Oorlogsslachtoffers te Haarlem, dat sedert eenigen tijd is ondergebracht in Huize Meershoef bij de pont, heeft ons het een en ander over de her-bewoning van onze gemeente verteld. „We zitten met een ontzettend tekort aan woningen", zeide hij, welke mededee- ling voor ons natuurlijk geen verrassing was. Het bureau heeft nu van Augustus af 6200 aanvragen ontvangen en per dag komen er nog gemiddeld ongeveer 40 bin nen; in het begin waren dit er soms wel honderd. Van de 6200 aanvragen werden er 2600 afgewezen en 3000 ingewilligd. Er liggen dus nu nog 600 aanvragen op be handeling te wachten, welke 600 aanvra gen ongeveer 2500 personen omvatten. Vijf en twintig honderd menschen staan dus als 't ware voor de poorten van Velsen en vragen om binnengelaten te worden. Vermoedelijk komt van deze 600 gezinnen ongeveer 70 proc. voor toelating in aan merking. De aanvragen worden beoor deeld en dan wordt uitgezien of er wo ningen beschikbaar zijn. De urgente ge vallen worden het eerst in behandeling genomen. Om het aantal beschikbare woningen te vergrooten worden er nu woonhuizen dubbel bewoonbaar gemaakt. Dit is reeds met een honderdtal geschied. De wonin-^" gen, die daarvoor in aanmerking komen worden zoodanig vertimmerd, dat er étagewoningen van gemaakt worden, zoo dat de gezinnen geheel gescheiden van el kaar kunnen leven. Er zullen nog veel meer woningen „verdubbeld" worden, want anders komen we er niet, aldus onze zegsman. Onrechtmatige bewoning. Honderden gevallen zijn er van men schen, die buiten het bureau om clan destien dus een woning betrokken heb ben. Dit mag natuurlijk niet. Veelal is dit het geval met menschen, die bier een eigen woning hebben, maar ook dit mag niet. Wanneer het menschen betreft, die hier geen bezigheden hebben, moeten ze er weer uit en als ze dit niet uit eigen be weging doen, worden drastische maatre gelen gebruikt. Reeds hebben 42 gezinnen- de clandestien door hen betrokken woning weer moeten verlaten. Zijn het menschen, die hier hun werkzaamheden hebben, dan worden ze afgevoerd naar de randgemeen ten. als Haarlem, Bloemendaal enz. Zoo veel mogelijk wordt er op gewerkt, dat diegenen, die een vestigingsvergunning hebben gekregen, weer in het huis, dat ze verlaten hebben, terugkomen. Er is steeds een nauw contact met de militaire autoriteiten, zoo werd ons ver teld en er bestaat een goede samenwer king ten opzichte van het vrijmaken van door de Duitsche krijgsgevangenen be woonde huizen. In het blok, bij de Snel- liusstraat. dat onlangs door dé militaire autoriteiten werd vrijgegeven is nu al een aantal gezinnen gevestigd. Bevolking werkt niet mee. De opmerking werd gemaakt, dat de be volking weinig begrip van den toestand schijnt te hebben. Men tracht zooveel mogelijk aan de dubbele bewoning te ont komen. Men vergeet daarbij, dat het hier maatregelen geldt, die noodgedwongen ge nomen moeten worden, om den menschen, die hier wegens hunne werkzaamheden moeten wonen en thans nog overal rond- Besommingen van Dinsdag Stoomtrawlers: IJM2 Christine f 28720, IJM14 Isabel f 25637, IJM97 Bruinviseh f 18686; kustvisschers: IJM251 f 192, IJM262 f 1957, IJM249 f 736, I.JM202 f 656, IJM245 f261, IJM213 f133, IJM239 f238, IJM310 f 134, KW180 f 213, KW61 f 386, KW53 f 127, KW72 f 513, KW125 f 123, KW95 f 256, KW12 f299, KW205 f 279, KW160 f114, KW128 f 195, KW98 f 142, KW226 f 153, UK282 f 501, UK246 f679, UK7 f 209, UK60 f801, UK1 f603, UK44 f 1137, UK143 f556, UK121 f372, UK174 f520, UK172 f 300. UK185 f506, UK 79 f319, UK64 f558, UK53 f299, UK31 f643, UK142 f656, UK36 f 304, UK75 f 1177, UK149 f362, UK190 f 19. HA4 f300, WRI16 f165, SL5 f1324, EG1 £146, HD184 f453. zwerven, een dak boven het hoofd te geven. Men moet zich cenige opofferingen getroosten ter wille van hen, die er zoo veel slechter aan toe zijn. Z&kenmenschen. Groote moeilijkheden ondervindt het bureau bij het onderdak brengen van za- kenmensèhen. Tallooze winkelpanden zijn met een gewoon woonhuis niet gebaat, maar iets anders is er niet beschikbaar, zoodat wij van den nood een deugd moe ten maken. Met het gemeentebestuur, in het bij zonder met den wethouder van Sociale Zaken is er geregeld contact, in het bij zonder bij dubieuse gevallen. „Ons werk is moeilijk; maar er wordt hard gewerkt om de zaak zoo goed moge lijk te regelen". Toen we Meershoef verlieten, passeerde juist weer een verhuiswagen. RichtingIJmuiden! Haring in overvloed De logger KW42 ging Maandag naar zee ter haringvisscherij. Heden was het schip weer binnen met niet minder dan 600 kis ten haring. Het schip had 6lechts met een halve vleet gevischt. Wel een bewijs dat niet ver van onze kust zich enorm veel haring ophoudt. Wanneer de weersgesteldheid gunstig blijft kan er nog heel wat haring verwacht worden. Te groote haringvangsten Van de haringvisscherij kwam binnen de haringlogger SCH64, D. Korving, met 21 last haring. Verschillende haringschepen, welke deze week binnenkwamen hebben belangrijke schade aan netten, tengevolge van de groote vangsten, waardoor deze „in den grond loopen". Eén schip verloor zelfs de geheele vleet, hetgeen een groote schade post beteekent. SpartaStormvogels Stormvogels komt als volgt uit: Kraak Visser, Van Dongen; Zwemmer, Goedhart, Snoeks: Roelofc, Van Gemert, Van Pel, De Boer, Opbergen. Damclub IJmuiden tegen Damclub Het Oosten A.S. Zondag te elf uur speelt het tien tal van D.C.Y. voor de Noord-Hollandsche damcompetitie haar derden wedstrijd en wel tegen Het Oosten uit Amsterdam. D.C.Y. komt vermoedelijk weer uit met een invaller van H. Laros. Chr. Besturenbond „IJmuiden" De Christelijke Besturenbond „IJmui den" belegt a.s. Vrijdagavond een propa- ganda-vergadering, met als spreker de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond over den strijd om nieuwe bedrijfsvormen. De heer J. Vis ser zal declameeren en ds. E. G. van Teij- lingen, gereformeerd predikant alhier, spreekt een slotwoord. VELSEN Burgerlijke Stand Geboren: F. Bijl, d., Kerkweg 144, Sant poort. J. A. Böhm, z., Hoofdstraat 130, Santpoort. T. H. Dijkstra, z., Meerweiden- laan 47, Velsen-Noord. A. de Vries, z., de Ruyterkade 30, IJmuiden. Overleden: M. L. J. en J. de Vreugd, 7 mnd. zn. v. A. de Vreugd en H. Mors, Fr Naereboutstr. 24. IJmuiden. F. Hippe, 82 j., wed.e. v. J. Siksma, IJmuiderstraatweg 184, IJmuiden. P. de Vries, 44 j echtgen.e. v. H. de Bruine, Wüstelaan 11, Santpoort. L. H. de Jager, 53 j., echtgen. v. M. G. Heins, P. C. Hooftlaan 50, Driehuis-Vel- sen. D. Dekker, 52 j., echtgen.e. v. W. de Jong, de Ruyterstr. 62, IJmuiden. SANTPOORT Turnver. „Santpoort" Op 25 November a.s. zullen 17 dames leden van de Turnvereeniging „Santpoort" deelnemen aan de graadwedstrijden, uit geschreven door den Kennemer Turnkring te Haarlem. Zij komen uit in de derde graad. Op 2 December zullen in de eerste en de tweede graad beide 2 dames van T.V.S. uitkomen. Dameskrans Eben Haëzer Men verzoekt ons te melden, dat het 10- jarig bestaan van de Dameskrans Eben Haëzer a.s. Donderdagavond herdacht zal worden en niet Dinsdagavond. Jubilea bij de Nederlandsche Spoorwegen Woensdag 28 November zullen de heeren D. Bos, W. Kaaij en Joh. Sierink door het spoorwegpersoneel gehuldigd worden in verband met hun 25-jarig dienstjubileum dat echter reeds in September 1944 viel, doch toen door de omstandigheden niet gevierd kon worden. Want alle drie heb ben 17 September 1944 geen oogenblik ge aarzeld om aan het bevel der regeering tot staking gehoor te geven. Het personeel heeft gemeend, hun collega's alsnog op de gebruikelijke wijze te moeten huldigen. „Santpoorts Bloei" De ledenvergadering van „Santpoorts Bloei", welke gisteravond gehouden zou worden, is uitgesteld tot Donderdag a.s. Zij wordt dan wederom in het Jeugdhuis gehouden. Lezing over Indië Op 10 December a s. houdt jhr. Alting van Geusau vopr de Stichting 19401945 in het Jeugdhuis een lezingjovef Indië. De gedenkramen voor de Ned. Hervormde Kerk Op een in het Hervormd Jeugdgebouw ge houden gemeenteavond van de Ned. Herv. Kerk hebben de bezoekers de ontwerpen kunnen bezichtigen voor de gebrandschil derde ramen, die het herdenkingscomité het kerkbestuur heeft aangeboden, zulks in verband met het 100-jarig bestaan der kerk. De ontwerpen, geteekend in kleuren op ware grootte, waren zoo geplaatst en zoo verlicht, dat de bezoekers waanden, de glas-in-lood-ramen reeds in werkelijkheid voor zich te zien. De ontwerper, de heer N. Schrier te Haarlem, gaf een toelichting op de motie ven, die in de ontwerpen verwerkt zijn. Raam no. 1 geeft weer een beeld van oor log en vernietiging, zooals dat in Openb. 6 wordt uitgedrukt door de vier paarden. No. 2 stelt voor een schip in een woeden den orkaan, ontleend aan Matth. 8 26; no. 3 schildert het behoud van het geloof vol gens Ps. 31 4, een rots in een kokende zee op de rots een kathedraal en een bijbel, onder aan de rots jeugd en ouderdom, die zich op de rots veilig stellen. In het vierde raam leest men Jes. 2:4: „En zij zullen geen oorlog meer leeren." Hier zijn drie smeden aan het werk, die oorlogstuig ver werken tot spaden en ploegijzers. Deze figuren zijn omgeven door den vredes engel en hebben tot achtergrond het nieu we Jeruzalem, de stad des vredes. De heer Schrier hield vervolgens een causerie over het vervaardigen van ge brandschilderde ramen. Namens het comité werd medegedeeld, dat het voornemens is, gelden in te zame len voor nog vier ramen, die zullen wor den geplaatst aan de tegenovergestelde zij de. Deze zullen voorstellen: de roep van Christus tot de wereld, het menschdom gaande in de duisternis van dezen tijd naar Gods licht. Barmhartigheid als gebod van Christus, het vierde de samenvatting van alle ramen. BINNENLAND Het Carlton-hotel te Amsterdam, dat indertijd door een neervallend Engelsch vliegtuig zeer zwaar is beschadigd, wordt thans met hulp uit Amerika hersteld. Reeds is een gedeelte officieel heropend. Prof. dr. J. Th. Beysens, een bekènd R.K. geleerde, is in den Haag op 81-jari- gen leeftijd overleden. Prof. Beysens was doctor honoris causa van de universiteit te Leuven. Gemaskerde mannen zijn aan de Bel gische grens bij Ossendrecht een woning binnengedrongen. Zij schoten den bewoner neer, bonden een vrouw en roofden alles wat in huis was. Dit was evenwel minder dan de bandieten vermoedelijk gedacht hebben. Een lifter ls doodgeschoten toen een auto aan de Belgische grens bij Ossen drecht niet stopte op bevel van de grens wacht. De auto werd door Engelsche mili tairen bestuurd, maar de grenswachter dachten dat het smokkelaars waren. De getroffen lifter was een zeeman die na lange afwezigheid naar huis zou gaan. Brandstoffen voor groenteteelt zijn misschien in Januari of Februari te ver wachten als het betreft het telen van sla en andijvie in zoogenaamde warenhuizen. De treinverbinding Nümegen-Arnhem zal waarschijnlijk midden December her steld worden. Dan is de spoorbrug bij Oos terbeek klaar. BUITENLAND Gen. Elsenhower Is benoemd tot opvol ger van gen. Marshall als chef van de staf der Ver. Staten. In verband biermede is gen. Joseph McNamey, Amerik. opperbevelheb ber in de Middell. Zee, benoemd tot Com mandant van de Amerikaansche bezettings troepen in Dultschland. Adm. Chester Ni- mitz zal Adm. King opvolgen als opperbe velhebber der Amerik. vloot. De eerste Duitsche verkiezingen zullen gehouden worden in Hessen in de Amerik. bezettingszone en wel voor de gemeentera den. Slechts een vierde deel der Portugeesche kiezers heeft zijn stem uitgebracht, aldus de oppositie. De regeering had bekend gemaakt dat 60 pCt. der kiezers naar de stembus was geweest. Vliegtuigroovers hebben van een Engelsch vliegveld een schroef'.oozen een- zitier gestolen. Met een dergelijk toestel is onlangs het snelheidsrecord gebroken. Van de machine ontbreekt elk spoor. Het Panama-Kanaal zou volgens Washingtonsche plannen sterk verbreed wor den en het waterpeil zou gelijk aan dat van de zee worden. 290 milliard Dollar bedragen de kosten die Amerika voor dezen oorlog heeft betaald zooals thans blijkt uit een onthulling door den onder-min. van financiën. Verdreven Duitschers zullen in Duitsch- land worden opgenomen, zooals door de ge allieerde bestuurscommissie is besloten. Zes en een half millioen vluchtelingen zullen verdeeld worden over de vier bezettlngs- Er was geen pen te vinden, toen de ge delegeerden van 44 landen in Westmin ster het handvest van de United Nations Educational, Scientific and Cultural Orga nisation zouden onderteekenen. Miss Wil kinson. de Engelsche minister van onder wijs. leende inderhaast een gewone pen houder en inkt en het handvest kreeg zijn handteekenmgen. Noel Baker op de bres. In het Lager huis heeft de minister van staat, Noel Ba ker, verklaard, dat er nimmer tusschen de regeeringen der Oostelijke staten is bes'.o- Vandaag vindt op Amersfoortsche kerk hoven de plechtige teraardebestellin" plaats van zestien Nederlanders, die op 2.1 Augustus 1943 door de Duitschers gefus:- leerd zijn. In de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlhaber over hun veroor deeling en hun dood werd als beschuldi ging opgegeven „begunstiging van den vijand, spion- nage, sabotage en overtreding van het verbod lot het in bezit hebben van wapens". Hun lijken zijn onlangs gevonden Nu valt het stoffelijk over schot van dezen dapperen een waardige begrafe- ten deel. Tot hen behoor de Lex Althoff. Hij was in 1904 te Haarlem geboren en dus 39 jaar oud toen hij stierf voor het vuurpeloton van den vijand. Hij was journalist en was van 1924 tot 1932 aan Haarlems Dagblad ver bonden. In dat laatste jaar aanvaardde hij een benoeming aan de redactie van de Arbeiderspers te Amsterdam, waar hij in functie bleef tot in 1940, na den Duit- schen inval, de N.S.B. zich van de Arbei derspers meester maakte. Met vele ande ren nam hij zijn ontslag. Hij verrichtte ondergrondsch werk tot hij in 1942 ge grepen werd. Na meer dan een jaar op sluiting kwam het einde. Lex Althoff was een geboren journalist, een enthousiast en een idealist. Wij her inneren ons zijn werk in Haarlem in de journalistiek met de hoogste waardeering voor zijn persoon en zijn bekwaamheid. Wij hebben groote bewondering voor het geen hij in oorlogstijd gedaan heeft Wij zijn hem niet vergeten en zullen weldra daarvan opnieuw in dit blad getuigen. ten. tot uitzetting van iVt millioen Duitschers uit hun landen. Volgens hem zouden er den laatsten tijd zeer weinig uitzettingen uit Polen en Tsjeehoslowakije hebben plaats HAARLEM EN OMGEVING Faillissementen. De Haarlemsche Recht- bankT heeft het faillissement uitgesproken van de naamlooze vennootschap xoper- en messingwaisbedrljven N.V. gevestigd en kan- toorhoudende te Haarlem. Leidschevaart no. 14. Curator Mr. R. K. P. Kalbfleisch te Haar lem. Rechtei-Commissaris Mr. N. Reeling Brouwer te Haarlem. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis te Heem stede is door de Haarlemsche Rechtbank be- eedigd als advocaat en procureur. George van Renesse. pianist, zal op Woensdagavond 23 November in de Gem. Concertzaal te Haarlem een populairen Cho- pin-avond geven. Het programma bevat o.m. de Barcarole en de Sonate met den Treur» marsch. Ds. J. v. d. I.inden, predikant der Geref. Kerk te Haarlem, staat op een viertal voor Amsterdam. Geen Alledag-kerk wordt op 27 Novem ber in de Gr. Kerk te Haarlem gehouden wegens den officieelen rouwdienst op dien dag. De loonen voor het bouwbedrijf zijn door de Rijksbemiddelaars vastgesteld. Voor Haarlem en naaste omgeving geldt de lste klasse. De uurloonen zijn: groep I (metse laars, timmeriieden) 90 cent, groep II (op perlieden enz,) 84 cent, groep Hl (grond werkers enz.) 78 cent. K. Strijbosch, commies, chef van den Comptabelendienst van den Raad van Ar beid te Haarlem, wonend Brederoodscheweg 75 te Santpoort, viert 22 November ztjn 25- jarig jubileum. De heer S. is ook bekend in de A.R.K.A Roel Riphagen. de bekende Haarlem sche pianist geeft Maandag 26 November het tweede concert van de Debussy-cyclus in de Begijnhofkapel te Haarlem. M.O. Tcekenen. Geslaagd mej. M. J. E. Beenerd. Haarlem. Een interscholair maandblad onder den naam „Contact" bedoelt als officieel orgaan een tastbare band te leggen tus schen alle leerlingen van middelbare scho len in Haarlem en omgeving. Het eerste nummer bevat een aantal bijdragen, die in leidend willen werken voor het eigenlijke werk van het „Interscholair Comité". Brouwerskolk-veldloop. Door terrein- moeilijkheden is de jubi'.eerende Haarlem sche athlettekvereenigir.g „H.A.V." er niet ln kunnen slagen atletiekwedstrijden te or- ganlseeren als onderdeel van haar program ma voor de herdenking van het 25-jarig be staan van deze oudste Athletiekclub in Ne derland. Om deze gelegenheid voor Haarlem toch niet ongemerkt te laten voorbijgaan beeft bovengenoemde vereeniging besloten een „Brouwerskolk-veldloop" te organisee- ren en wel op 9 December a.s., aanvang des middags 1.30 uur aan de Brouwerskolk te Overveen. het befaamde parcours, waar ook al reeds 25 Jaar geleden bekende Haarlem mers hun eerste athletiekschreden plaatsten. Diverse loopers van naam. o.a. Slijkhuis, Weenink, van Gogh enz. zullen hun krach ten over een afstand van 3,5 km. meten. Ook voor „niet athleten" bestaat de gelegenheid dezen veldloop mee te loopen. Voor hen is een speciale klasse Ingeschakeld, de z.g. E- klasse". afstand 2.5 km. Schriftelijke opga ven vóór 2 December aan het secretariaat: J. Hermans, Ceramstraat 11, Haarlem. VOETBAL. Sclioten-Jan Hanzenkwartier. Zondas a.s. speelt- Schoten haar eersten thuiswedstrijd op haar terrein aan den Mui- derslotweg. ATHLETIEK. Zondag 9 December zal de Kon. Ned. Athlctiek Unie een buitengewone algemeene vergadering houden te Utrecht, welke om 1 uur begint. Op deze bijeenkomst zal het bestuursbeleid in de oorlogsjaren besproken worden. Voorts zal het bestuur zijn functie ter beschikking stellen, evenals de commissies, welke door de algemeen» vergadering worden gekozen.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3