IJmuider Courant Zeven Eeuwen S jarir wil geen besprekingen Nieuwe regeering van de Gaulle 60e Jamvrnnjr No. 1SIH6 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 22 Nov. 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. M3RGEN zal .'iet zeven eeuwen gele ien zijn, dat Haarlem door graaf Wil lem II stadsrechten werden verleend. Het feest van de 700-jarige stad zal op be scheiden wijze worden gevierd. Hopelijk komt er een na-feest in den loop van 1946, met den historischen optocht die er bij hoort Dat ligt tenminste in het plan. Onzekerheid ten aanzien van de naaste toekomst, met name -financieele onze kerheid. stemt tot het maken van voor behoud. In 1940 moesten de plannen tot het houden van een dergelijken optocht voor de Hildebrand-herdenking worden afgelast, nadat de voorbereiding ver was gevorderd. Wie zich de mooie ontwerpen van Herman Moerkerk herinnert kan het nog aan het hart gaan. Te hopen is, dat er ditmaal slechts uitstel zal zijn en dat de enthousiaste voorbereiders zullen sla gen. Al te lang is Haarlem van zulke feestviering verstoken geweest, ook vóór den oorlog. Het zal goed zijn. Het brengt leven in de brouwerij, het vormt een van die bijzondere aantrekkelijkheden, die het bestaan van een stad niet ontberen kan zonder droog en saai te worden. Wij zijn wat al te veel geneigd om aan te nemen dat „het koele Noorden" op dit punt onverschillig blijft. Wie de Haar- lemsche stadshistorie ter hand neemt, komt snel tot andere gedachten. Wat heeft zich in die zeven eeuwen een lange reeks kleurige en feestelijke gebeurtenis sen in het eertijds zoo kleine stadje af gespeeld! Wat heeft de grijze Groote Markt, in oude tijden Het Zand, een praal en luister aanschouwd, zoowel in de tijden van de Graven van Holland als later in die van de stadhouders uit het Huis van Oranje en ook in het tusschen- liggende tijdperk! Er zullen menschen zijn, die viering van een 700-jarig stadsbestaan overbodig vin den en met kille nuchterheid verklaren, dat het bereiken van zulk een mijlpaal eenvoudig een gevolg is van het onver biddelijk voortschrijden van den tijd en niet meer dan statistische beteekenis heef!. De nuchterste redeneering is vaak niet de beste. Men kan deze op alle ju bilea toepassen, maar wat zou het leven dor en kleurloos worden, als wij werd ge volgd! In de jachtigheid en spanning van de twintigste eeuw is het meer dan ooit noodig dat men bij de mijlpalen eens even 6tilstaat en omziet en zich bezint, om te beseffen wat er tot stand gebracht en nog meer gebeurd is en welke blijvende waar den nu tot kostbaarheden ;n ons leven geworden zijn. Zoo is het ook met de eigen stad, de eigen omgeving met haar kenmerkende karakteristiek en haar eigen sfeer, die van het verre verleden blijft fluisteren. Gisteren heb ik iets geschreven over dat Amerikaansche stadje van vijfduizend huizen nabij Newport News (Virginia), dat de nieuwste Amerikaansche bouwtech niek in drie maanden tijds heeft doen ver rijzen, met scholen en winkels en een kerk incluis. Het is bewonderenswaardig, maar aLs ge u poogt voor te stellen hoe het er daar uit zal zien, „hoe men er zich zal voelen" en u foto's van dergelijke Amerikaansche nederzettingen herinnert, zult ge toch wel blij zijn dat ge in een stad woont die niet drie maanden, maar zeven eeuwen oud is. Ik roep dit beeld maar even op als krasse tegenstelling. Wij hebben reden om onze oude stad dank baar te zijn voor hetgeen zij ons gegeven heeft en nog geeft en er ons over te ver heugen, dat zij de vijf oorlogsjaren zon der te groote schade heeft kunnen door staan. Er woonden, naar verondersteld wordt, niet meer dan drieduizend menschen in het kleine stedeke, omgeven door bos- schen, dat in den jare 1245 stadsrechten verwierf. Het staat vast dat er nog maar achttienduizend waren, toen ruim drie eeuwen later het Spaansche beleg en de inneming van de stad Haarlem teisterden. En weer drie eeuwen later waren er nog maar 36000 inwoners. Dat is pas achten zestig jaar geleden en de Haarlemmers zijn nu 151.000 in getal. Dit zijn wel aardige cijfers om over te praten, maar zij hebben met de werkelijke beteekenis van het verleden weinig uit staande. Dat kenmerkte zich veel meer door Haarlems positie als grafelijke resi dentie, in later tijden als provinciale hoofdstad, ten allen tijde als centrum. En door zijn nijverheid, door zijn cultuur, door het aandeel dat het bij vele gelegen heden nam in de staatkundige ontwikke ling, door zijn belangrijke bijdrage aan den grooten opbloei der schilderkunst in de Gouden Eeuw en zoo meer. Uit dat alles spreekt een kostbaar verleden, dat ge tuigt van een groot wordingsproces. Bezinning brengt het bereiken van zoo'n mijlpaal. Bezinning niet alleen op het ver leden, maar ook op de toekomst. Dat Haarlem naar grootte der bevolking de vijfde stad des lands is en in werkelijkheid, vanwege de volkomen samengroei met de stadsdistricten op Heemsteedschen en Bloemendaalschen gemeentegrond, eigen lijk de vierde, is geen feit dat op zichzelf tot jubel en trots aanleiding geeft. De kwestie is: beantwoordt het snel-gegroeide nieuwe stadscomplex aan de eischen, die men eraan stellen mag? En wat moet ge daan worden, om een goede toekomstige ontwikkeling te verzekeren? Groote aan tallen alleen hebben niet veel waarde, zelfs niet als het records zijn. Daarom is het goed, dat dit stadsjubileum er zoovelen toe brengen zal over de toekomst te den- met Nederlanders Nieuwe gevechten, op Java Het ..Indonesische kabinet" heeft ver klaard dat het weigert deel te nemen aan besprekingen waaraan ook door Neder landers wordt deelgenomen. Het „kabinet" heeft zich echter bereid verklaard om alle vraagstukken met de Britten te bespreken. United Press deelt omtrent bovenstaan de nog mede. dat in een Indonesisch com muniqué verklaard wordt, dat het besluit is genomen „tengevolge van de Neder- landsche daden, verstoring van den vre de onder de Indonesiërs". De „Indonesi sche regeering" is bereid een Neder- landsch bevel om een einde te maken aan onderzoekingen naar schietpartijen, plun dering en brandstichting te accepteeren, als een bewijs, dat de Nederlanders hun houding hebben gewijzigd". Maberley Denning, de politieke adviseur van Mountbatten, heeft bij zijn komst te Singapore verklaard dat men niet op een spoedige oplossing van de moeilijkheden op Java behoeft te hopen. Heden zou de heer Denning te Batavia terugkeeren. Weer gevechten. Op Midden-Java ontsponnen zich op nieuw gevechten, toen Indonesiërs een in- temeeringskamp bij Ambarawa onder vuur namen. Tezelfdertijd werd een batal jon van de 23ste Br.-Indische divisie te Magelang afgesneden. Deze troepen zijn thans, naar in een officieel Britsch com muniqué te Batavia werd bekend gemaakt, alle uit Magelang teruggetrokken, daar hun taak geëindigd was. Deze taak be stond uit de ontwapening der Japanners en het evacueeren der Nederlanders. Er was een overeenkomst gesloten tusschen de Britsche troepen en de extremisten, dat de Britsche commandant geen bestuurs daden van het Nederlandsche gezag zou toelaten. Een bericht, inhoudende dat aan Ned.-Indische troepen toestemming zou zijn gegeven om aan land te gaan van de schepen Altara en Nieuw-Amsterdam, die thans op weg zijn naar Java. wordt door het Geallieerde Hoofdkwartier tegenge sproken. Volgens een Reuter-bericht uit Batavia hebben Indonesiërs de wegen nazr Sema- rang afgesneden, waardoor de Britsche en Br.-Indische troepen in moeilijkheden ge raakten. Veertig minuten nadat de Britten telefonisch dringend hulp hadden verzocht 6tegen 10 Dakota's van het vliegveld bij Batavia op om in Soerabaja versterkingen Zondag verkiezingen in Oostenrijk Een bijzondere correspondent van het Fransche persbureau A.F.P. geeft een be schouwing over de op aanstaanden Zon dag te houden verkiezingen in Oostenrijk. De katholieke boeren en conservatieven van de Westelijke provincies zullen voor de volkspartij stemmen: de arbeiders in Weencn en industriecentra zijn voor de socialistische partij. De communisten, die uit vooruitstrevende jongeren bestaan, waaronder vele vooraanstaande intellec- tueelen, zullen waarschijnlijk ondanks een groote propaganda niet meer dan 12% der stemmen krijgen. De volkspartij, welke uit niet-marxistische elementen be staat, zal vermoedelijk de meeste stem men behalen, hoewel in die partij zich nu reeds een groep, welke overhelt naar de Wester'sche democratie, aan het vormen is. Buitenlandsche huwelijken van Nederlanders Er is een nieuw besluit verschenen be treffende huwelijken van Nederlanders met vrouwen van vreemde of vijandelijke nationaliteit. Hierin wordt o.a. bepaald: Een vrouw van vijandelijke nationaliteit, gehuwd met een Nederlander tusschen 10 Mei 1940 en nu. verliest haar Nederlan derschap bij inwerkingtreden van dit be sluit. Vrouwen van deze groep, die alsnog met Nederlanders trouwen, verkrijgen hierdoor de Nederlandsche nationaliteit niet. Vrouwen van niet-vijandelijke vreemde nationaliteit, gehuwd met Nederlanders in vijandelijk gebied of in door den vijand bezet of geannexeerd gebied, tusschen Mei 1940 en nu, resp. de datum der be vrijding van dat gebied, verliezen hun Ne derlanderschap. Vrouwen van deze groep, die alsnog met Nederlanders ln vijandelijk gebied huwen verkrijgen daardoor geen Nederlanderschap. Door de vrouwen van deze groepen kan een verzoek tot naturalisatie worden ge daan. Een commissie zal den Minister van Justitie bij de uitvoering van dit besluit adviseeren. en zich bezig houden met alle belanghebbenden In dezen. ken en er zich op te beraden. Want bij een snellen groei passen snelle en ingrijpende maatregelen. Er zal aanleiding te over zijn om daarop terug te komen. R. P. te halen. Twee compagnieën Br.-Indische troepen werden aan boord genomen. Te Soerabaja hebben de Punjabs van de 123ste brigade het gebied bezet, waarin zich de werkplaatsen van de electrische centrale en het omroepstation bevinden, dio behoorlijk functionneeren. 43 Neder landers zijn uit dit gebied geëvacueerd. 175 geïnterneerden, meerendeels vrouwen en kinderen, zijn bevrijd. De Britsche minister van Oorlog heeft in een antwoord aan het Lagerhuis ver klaard, dat er teekenen zijn die er op wij zen dat de Japanners den Indonesiërs on- dergrondschen steun verleenen. Er zijn ongeveer 50 000 Japansche soldaten en 25.000 Japansche burgers op Java. Het meerendeel van hen is geconcentreerd in de binnenlanden van het eiland tot het oogenblik, dat de toestand de voleinding der ontwapening zal toelaten, aldus de Britsche minister. Dc Inhecmsche Ncdcrl. troepen Het besluit van het Geallieerde opper bevel om Indonesische soldaten, behoo- rend tot het Ned.-Indische leger, uit Ba tavia terug te trekken, werd, aldus Robert Kiek, reeds eenigen tijd verwacht, want de discipline van de Ambonneezen, Timo- reezen en Menadoneezen liet te wenschen over. Genoemde soldaten, die meerendeels door de Japanners gevangengenomen wa ren en eerst onlangs naar Java zijn terug gekeerd, hebben daar zeer onaangename ervaringen opgedaan. Toen zij bijv. hun kampongs bezochten, stieten zij od verzet der Republikeinen, die dreigden hun wo ningen in brand te steken. De familieleden die hun verwelkomden, ondervonden groo te moeilijkheden van de extremisten. Dien tengevolge werden de soldaten steeds ver bitterder en op wraak belust Het is nog niet bekend waarheen zij zullen worden gezonden. De "Vs cents postzegel uit de Weldadig- heids&erie voor liet kind. welke van 1 December tot 6 Januari a.s. door het Staatsbedrijf der Posterijen uitgegeven zal worden. VELSEN Speelgoedactie van Nederlands Volksherstel A.s. Zaterdag 24 November zal huis aan huis een inzameling van speelgoed ge houden worden met het doel de minder bedeelde kinderen in onze gemeente een orettig St. Nicolaasfeest te bezorgen. Kijkt U allen de kasten en zolders eens na of U iets hebt te geven. Het is de be doeling het speelgoed daar te halen waar het niet meer gebruikt wordt, en te bren gen bij de kinderen die het met blijdschap ontvangen- Een kinderhand is gauw ge vuld, vele van onze kinderen hebben veel moeten missen in de oorlogsjaren, laten wij nu dankbaar zijn dat wij weer in vrij heid mogen organiseeren en iets voor onze kinderen kunnen doen De onderwijzers van alle scholen hebben zich met hun oudste leerlingen spontaan gemeld om deze inzameling en uitdeeeling te organiseeren. Wij kunnen dit het beste waardeeren door allen mee te helpen deze actie te doen slagen „Velsen pakt aan". IJMUIDEN „Behouden teelt" voor de Haringvisscherij Enorme besommingen der Haringloggers Het haringseizoen loopt ten einde. Wan neer het weer zich goed houdt en de haring zich niet te gauw verspreidt, kan er nog een paar weken gevischt worden, maar aangenomen mag worden, dat het 1 De cember met dc groote vangsten afgeloopen is. Dan is het „behouden teelt" voor de haringvisschers. dan kunnen ze uitrusten van de vermoeienissen der laatste maan den. kunnen ze in den schoot der familie Sint Nicol&as vierenmet een goed gevulde beurs. Want de beurzen zijn gevuld in de vis- schersplaatsen. Er is goed gevaren, er is goed verdiend met deze teelt, hoewel ze later begonnen is. Vóór den oorlog begon de haringvissche rij omstreeks Juni. voeren de motor- cn de stoomloggers uit; Vlaardingen, Schevenin- gen en Katwijk leverden het leeuwen aandeel. Dit jaar is de haringvisscherij eerst tegen het eind van Augustus begonnen. De teelt was kort maar krachtig: er zijn enorme resultaten bereikt, beter dan wan neer ook in de geschiedenis. Vele loggers komen in deze teelt over de drie ton. In normale tijden werd. nadat het visch- seizoen op de Noordzee was afgeloopen, nog de haringvisscherij in het Engelsche Kanaal uitgeoefend. Dit jaar wordt er echter „om de Zuid" niet gevischt wegens het mijnengevaar. De Dirkje en de Claesje spoedig ter visscherij Naar wij vernemen kan de motortraw ler Dirkje van de Visscherij Mij. Piscator, die bij „de Schelde" in Vlissingen voor da visscherij wordt klaargemaakt, spoedig al hier verwacht worden. Een bemanning is reeds derwaarts vertrokken om den traw ler te halen. De Claesje wordt over eenige weken hier verwacht. De terugkomst van deze beide flinke trawlers beteekent een aanzienlijke ver- sterking van de visschersvloot. Oplossing gevonden door splitsing van het Ministerie van Oorlog Generaal de Gaulle is geslaagd in de vorming van een nieuwe Fransche regee ring. Hy zal zelf optreden als hoofd van de regeering en zal tevens opperbevelheb ber van het leger zijn en de leiding op zich nemen van de nationale verdediging. Hy zal hierin worden bijgestaan door een minister voor het leger: Michelet (M.R.P.) en een minister voor de wapening: Tilion (communist). De andere ministers zijn: Justitie: Teit- gen Sr. (M.R.P.), Binnenlandsche Zaken: Tixier (socialist), Buitenlandsche zaken: Bidault (M.R.P.), Nationale economie: Bil- loux (communist). Financiën: Pleven (par tijloos), Industrieele productie: Marcel Paul (communist), Landbouw en bevoor rading: Tanguy-Prigent (socialist). Pu blieke werken en transport: Jules Moch (socialist). Arbeid: Ambroise Croizat (communist). Onderwijs: Giaccobbi (rad. soc.), Koloniën. J. Soustelle (Un. Dem. Soc. Rep.), Posterijen er. telegrafie: E. Thomas (socialist), Bevolking: R. Prigent (M.R P.). Wederopbouw en stedenbouw: R d'Autry (partijloos), Voorlichting: A. Malraux (partijloos). Voorts zijn er vier ministers zonder portefeuille nl. Vincent Auriol (soc.) Fr. Gay (M.R.P.), L. Jacquinot (Unité Rep.) en M. Thorez (communist). Het nieuwe kabinet telt vijf socialisten, vijf leden van de M.R.P. en vijf commu nisten, voorts een lid van de Un. Dem. Soc. et Rep., een gematigde en drie tech nici: d'Autry, Malraux en Pleven. Vrydagr a.s. zal het Kabinet zich aan de Asseitv- blée nationale constituante voorstellen. Engel scli-Am erikaansclie financieele overeenkomst Te Washington verluidt uit hooge ge zaghebbende bron. dat sluiting en publi catie van een Anglo-Amerikaansche fi nancieele overeenkomst in het midden van de volgende week verwacht wordt. Hierbij werd opgemerkt, dat de overeen komst zoowel in den smaak van het Britsche publiek als in die van het con gres zou vallen. De delegatie van lord Keynes zal zich na het afsluiten van de overeenkomst naar Ottawa begeven, waar een financieele overeenkomst met Canada zal worden voorbereid.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1