Amersfoort Rustplaats der gevallenen Gistermiddag werd in Amersfoort een indrukwekkende plechtigheid gehouden op de begraafplaats Rusthof, waar de stoffelijke resten van de op 20 Juli e Au-: 1043 geiusilleerde ondergrondsche strijders uit het Ordedienst- en Inlich tingendienst-proces weder ter aarde wer- d - herteld. ramen der gevallenen zijn: J. van y,u om. J. W. van Pienbroek, C Wegerif, "V van Hattem, R. Blauw, K. L. Kamp, 'V. H. van Doorninck, B. A. Tuyl, F. A. an Oven, J. Stenger, A. Snijders, W. Xaoymans, J. Strobos, F. M. Brejaart, B. M C. Braat, J. J. D. ten Bosch, Jhr. J. Schimmelpenninck, A. W. M. Abbenbroek, »hr. mr. W. Th. C. van Doorn, Chr. F. '•an den Berg, W. H Hertly, S. Vaz Dias, K. Hartogs, J. van Straelen, A. Wijnberg, J. F. H. de Jongemelly, G. J. F. Vinke- stein, E. A. Latuperisse, A. C. van Rijen, ,W. Mulder, A. L. J. E. M. Moonen en A. !A. F. Althoff. De bijzetting geschiedde met militaire •er en in het bijzijn van zeer vele mili taire en burgerlijke autoriteiten, o.a. kapt. J. C. Bührmann als vertegenwoordiger van H M. de Koningin, luit.-gen Roëll, vice- ndm. Stoeve en gen.-maj. H. A. Koot. Luit-gen. Roëll, die in Juni 1940 den Ordedienst heeft opgericht, voerde in de aula het woord ter herdenking van de slachtoffers en voor een korte uiteenzet ting over de werkzaamheden van O.D. en 1 D. Hij waarschuwde ernstig tegen het gevaar, dat het vaderland hen die vielen zoo gemakkelijk vergeet voor hen die nog leven, maar soms weinig deden en zich thans naar voren dringen om onverdiende voordeelcn te genieten. De leger-predi- kant ds. Vaandrager leidde een korten dienst. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt of nevelig. Oostelijke wind. In het Noorden lichte vorst des nachts, overigens temperatuur om het vries- punt. De berechting der Oorlogsmisdadigers Ieder dient hieraan mede te werken Veel is er tot dusver al geschreven over landverraders, weinig echter over oorlogs misdadigers. Hiertoe worden al die niet- Nederlanders gerekend als Duitschers, Oostenrijkers. Italianen, enz., enz., die zich aan ernstige misdaden tegenover ons volk en andere volken hebben schuldig ge maakt. Vooral in ons land hebben deze men schen vergrijpen gepleegd, die waarschijn lijk in de geschiedenis hun weerga niet hebben. We herinneren slechts- zoo deelt de Regeeringsvoorlichtingsdienst mede aan de 105.000 Nederland- 6che joden die in Polen vermoord werden; aan de hongerblokkade der Wes telijke provinciën, waarbij 50.000 burgers omkwamen; aan het neerschieten van een kleine 400 menschen na den aanslag op Rauter; aan het vernietigen van het dorpje Putten. Daarbij komen een groot aantal zinlooze vernielingen. het onder water zetten van kostbare cultuurgronden en zoo kunnen we door gaan. Deze gruwelen moeten gestraft worden. In Londen kwam dit reeds op 13 Januari 1942 tot uiting bij de onderteekening van de Declaration of St. James. Nederland werd hier vertegenwoordigd door prof. Gerbrandy en jhr. Michiels van Verduy- nen, Nederlandsch gezant te Londen. Het hof te Leipzig, dat na den vorigen oorlog de oorlogsmisdaden moest oordee- len, vonniste slechts een gering percen tage. Het zal nu anders gaan. Het ver zamelen van namen en gegevens geschiedt in ieder land door een nationaal bureau. In Nederland staat dit onder leiding van mr. A. M. baron Van Tuyll van Seroos- kerken; secr. is mr. Bijl te Amsterdam. Men onderscheidt ontwerpers en uitvoer ders van de crimineele plannen. De eer sten zullen in Neurenberg terechtstaan, de anderen worden in elk land afzonderlijk berecht. Een persoon kan. natuurlijk tot beide groepen behooren. Iedereen wordt opgeroepen, mede te helpen aan het bijeenbrengen van ge gevens over deze lieden en er geen enkele te vergeten. Wanneer men plaats, datum en functie van een oorlogsmisdadiger weet ten tijde van zijn optreden kan in een centraal registratiebureau te Parijs nage gaan worden met wien men te doen heeft. Het werk dat zoodoende verricht wordt, is van het grootste belang voor onze inter nationale rechtsorde. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 18.01 Waterstanden. 18.04 Georges van Pa rijs. 18.30 Kwartier voor den Arbeid. 18.45 Tony Schifferstein. 19.00 Nieuws. 19.15 Re portage. 19.30 Cantabilé-septet. 20.01 Ne derland herrijst. 20.15 Het Concertgeb. Ork. ïn de pauze: Cultureele agenda. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Ensemble George Frank. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwij ding. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 Nieuws. 18.30 Ted Brooks Rhythm ic war tet. 19.00 Helen Ludolph en Rutger Sehoute. 19.00 Programma voor de Ned. Strijdkr. 20.01 Vaudevllle-ork. 20.30 Land- bouwpraatje. 20.45 Jan Corduwener. 21.00 Re geeringsvoorlichtingsdienst antwoordt. 21.15 Cahamf 91 11 at v. Doodstraf geëischt tegen Jannetje de Boer Woensdagochtend had. mr. V. A. Ruis. als president van de 3de kamer van het Am- sterdamsche Bijzonder Gerechtshof, een zeer gecompliceerde verraderszaak. waarbij talrijke personen uit Edam en Purmerend betrokken waren, te ontwarren en te be rechten. Het Ingewikkelde van deze zaak was, dat de meeste verdachten ook als getuigen te gen elkander optraden. De vrouw van den vroegeren burgemeester van Edam, gaf het haar ten laste gelegde (doorgeven van de namen der illegalen aan de Dultsche po litie) toe. Het bleek uit het getuigenver hoor, dat de burgemeester de gewoonte had namen van ondergrondsche werkers bekend te maken- in leder geval had hij een dagboek waarin hij de namen van il legale werkers noteerde. HU werd door de „ondergrondsche" ontvoerd en zUn vrouw trachtte hem door het verraden van de namen terug to krUgen. De hoofdverdachte Jannetje de Boer, had in Februari 1945 op den weg een groep menschen zien staan, waarvan zU wist. dat zij ondergrondsche werkers waren, die ook de hand gehad hadden in de ontvoering van den burgemeester. ZU volgde een van lien op de fiets en stapte naar den Orts- kommandant. Het gevolg was, dat Snijders en de boer waar liU binnen gegaan was door de Duitschers gearresteerd werden en la ter gefusilleerd. Dit de verklaringen der getuigen (bijna allen gedetineerd) bleek dat Jannetje de Boer In tal van verraderszaken de hand heeft gehad. Dc advocaat-fiscaal mr. W. Bakhoven wees op het uitstekende recherchewerk, dat de P. O. D. In Purmerend heeft gedaan. De houding van den burgemeester was zoo hinderlijk voor het Illegale werk in Purme rend en omstreken, dat besloten werd den kwaaddoener te ontvoeren. Tegen de burgemeesterevrouw eischte hij 10 jaar gevangenisstraf, waarvan 8 in een rij ks werkinrichting Tegen W. eischte mr. Bakhoven levens lange gevangenisstraf. Twintig Jaar gevangenisstraf, waarvan 18 Jaar In een rijkswerkinrichting, was de elsch tegen S. de Boer. Tegen de vrouw van 8. de Boer. die een minder belangrijke rol speelde, eischte de Advocaat-Fiscaal 10 jaar. De 31-jarige verdachte Jannetje de Boer uit Purmerend trof wel de zwaarste schuld. Tegen deze hoofdverdachte eischte mr. Bakhoven de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. Vervolging van Landwachters De afd. Amsterdam van de „Vereeniging van ex-politieke gevangenen uit den bezet tingstijd" heeft haar teleurstelling uitge sproken dat de Landwacht als een Neder- landsche legerformatie wordt gequalifi- ceerd, daartegen geprotesteerd en snelle en afdoende berechting geëischt van de Landwacht en allen die zich tegen den vrijheidsstrijd van het Nederlandsche volk hebben verzet en hierdoor tallooze slacht offers hebben gemaakt. Ter bevoegder plaatse is de aandacht van het A.N.P. er op gevestigd, dat in de principieele uitspraak van den Bijzonderen Raad van Cassatie is overwogen, dat „de Nederlandsche Landwacht door den leider der N.S.B. uit leden der N.S.B. was opge richt als een beschermingscorps ter hand having van de openbare orde en ter be scherming van het leven en de goederen der ordelievende bevolking" en „niet in Duitschen dienst was". Daarop laat het Hof volgen: „dat de Nederlandsche Land wacht weliswaar den vijand op velerlei wijze hulp heeft verleend, doch dat dit aan den verdachte Van Wijk bij de dag vaarding niet ten laste is gelegd." Het Koninklijk Huis Aan mevrouw L. Verbrugge's Graven deel is, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hofdame van de Koningin; zij is benoemd tot hofdame-honoraire. Benoemd is tot hofdame van de Koningin jonkvrouwe C. B. Röell. J. C. E. baron van Lijnden is benoemd tot grootmeester van het Huis van de Koningin. De groot-officier en kamerheer in bui tengewonen dienst, R. A. baron Van Har- denbroek van Hardenbroek is benoemd tot opper-ceremoniemeester en kanselier der huisorden. De distributie Toeslag op bijzonderen arbeid. Met ingang van 25 November wordt de toeslag voor bijzonderen arbeid als volgt gewijzigd: Per 14 dagen wordt boven het normale rantsoen verstrekt: Voor zeer zwaren arbeid: 500 gram sui ker. 4800 gram brood, 625 gram margarine, 200 gram kaas, 600 gram vleesch, 8000 gram aardappelen. Voor zwaren arbeid: 2400 gram brood, 250 gram margarine. 300 gram vleesch, 6000 gram aardappelen. Voor langdurigen of nachtarbeid: 1200 gram brood, 125 gram margarine, 100 gram vleesch, 2000 gram aardappelen. KINDERBISCUITS OP RIJSTBON Het Centraal Distributiekantoor deelt me de. dat men op bonnen, welke recht geven op 250 gram rijst of kindermeel desgewenseht In plaats van deze artikelen 250 gram kinder biscuits kan koopen. TAAI-TAAI ENZ. OP ONTBIJTKOEKBON Het Centraal Distributiekantoor deelt me de, dat taai-taai, Amsterdamsche korstjes en soortgelijke artikelen verkrijgbaar zijn op de bonnen voor ontbijtkoek. VERDEELING HARING Van bevoegde zijde is een regeling ge troffen voor de veredeling van de versche haring te IJmuïden Vlaai-dingen en Sche- veningen. De rookerijen krijgen de beschik king over de helft van den aanvoer. De con- servenfabrieken ontvangen dertig procent en de handel in versche visch krijgt de be schikking over twintig procent. De prijzen De directeur-generaal voor de prijzen heeft zich den laatsten tijd in het bijzonder bezig gehouden met de prijzen van speelgoed, wild en gevogelte. SPEELGOED Vroeger kwam het meeste speelgoed uit het buitenland. Het Nederlandsche bedrijfs leven heeft zich nu evenwel toegelegd op de fabricage daarvan, met het resultaat, dat de poppen- en speelgoedwinkels weer gevulde etalages hebben. Een speelgoedcommissie heeft in overleg met het directoraat-generaal der prijzen voor alle artikelen prijzen be paald. Al zijn zoo wordt opgemerkt de prijzen, waartegen nu speelgoed verkrijgbaar is. nog niet zoo laag als men wel zou wen- schen. zij vallen zeker binnen de grenzen der redelijkheid en behoeven voor de viering van St. Nicolaas en Kerstmis geen beletsel te zijn WILD EN GEVOGELTE. Gestreefd is te bereiken dat er Kerstbout jes op tafel kunnen komen. Voor wild en gevogelte zijn de prijzen op het oogenblik vrij behalve voor wilde eenden en tamme konijnen. Een wilde eend kost f 4,20 per stuk (pan klaar) en een tam konijn kost f 3,25 per pond (panklaar). Vakcursus Woninginrichting Woensdagavond werd te Haarlem met enkele inleidende woorden door verschil lende vakgroepfunctionarissen een vak cursus voor woninginrichting en aanver wante beroepen geopend. De sprekers we zen op de groote waarde van een derge- lijken cursus in verband met de vak examens en de Vestigingseischen. Een aan tal menschen uit de praktijk zullen de les sen leiden. Er zijn al 26 leerlingen van diverse leeftijden ingeschreven, terwijl het gemeentebestuur van Haarlem eenige leslokalen in H.B.S. A welwillend ter be schikking stelde. Effecten in de geblokkeerde safes In ons bericht over de geblokkeerde safes in het nummer van Maandag werd medegedeeld, dat o.a. een opgaaf gedaan moest worden van aantal en soort der effecten. Het blijkt evenwel dat dit niet geheel juist is. Daarom plaatsen wij uit de officieele bekendmaking de volgende pas sage daarop betrekking hebbende: „Op gave inhoud, voor zoover deze bestaat uit buitenlandsche effecten, dan wel mantels, couponbladen of dividendbladen daarvan, tenzij zij waardeloos zijn. Volstaan kan worden met opgave van aantal en soort (geen nummer) van de stukken." Interview met een self-made mart Welgedaan zit hij in zijn stoel, met het overwicht van den man die weet wat hij wil en ook dat wat hij wil spoedig werke lijkheid zal zijn. Met iets dat het midden houdt tusschen vriendelijke nieuwsgierig heid en lichte verstoordheid om het bre ken van de sfeer van autoriteit, waarmee zijn machtige positie hem omkleed heeft, kijkt hij me aan. Persmuskieten hebben den naam lastig te zijn, omdat zij altijd het naadje van de kous en de bevestiging van vork aan steel willen weten. Ook in mij vermoedt hij dergelijke eigenschappen en ik probeer met een gekeuvel over koeien en hun kroost zijn gevoelenstwee- slachtigheid weg te vagen. „Wat heeft u tot devies genomen om een dergelijke positie te bereiken?" „Leven en laten leven." Het is gelukkig dat ik in een fauteuil zit, want anders was ik achterovergeslagen van een dergelijke origineele wijsheid. Nu weet ik eindelijk, v/aar die alleszeggende spreuk geboren is: in het gave brein van dezen grooten geest, die de heele wereld in zijn vestzak heeft. Dan volgt een radde beschrijving uit zijn bescheiden saamgeknepen mondje, dat met een zekere terughoudendheid de oor zaken en resultaten van zijn succes aan de massa, verpersoonlijkt door een jongen man met een opschrijfboekje, die wenschte dat hij steno geleerd had, prijsgeeft en daarmee vele minder gevorderden in maat- schappelijken welstand de kans van hun leven biedt, om nog iets te bereiken. Het besef van zijn belangrijkheid doet de on wennigheid uit zijn spreektrant vervenen, doch zijn bescheidenheid verbiedt hem een al te zeer aan de kaak stellen van de domheid en onhandigheid der menigte. De pen raast over het papier in een ver- geefschen wedloop van den geschiedschrij ver met den geschiedenismaker. Als langzamerhand de meest opzienba rende verklaringen afgelegd zijn, beginnen pen en schrijflust het ook af te leggen. Dan komt de stereotiepe slotzin van den in zijn zucht naar nieuws bevredigde: „Meneer Jansen, ik dank u wel voor de bijzonderheden, die u me heeft willen verschaffen en hoop u ook met uw gouden jubileum als magazijnchef bij de firma Bitterzoet te kunnen complimenteeren. Een gezellig feest verder!" D. W. B. Op 30 October jj kwam de Geallieerde Ad vies-Commissie voor liet Verre Ooste» voor het eerst bijeen. Van links naar reelits: (aan tafel zittend) T. A. Stone (Canada) -C. A. Berendsen (Nieuw-Zeeland)-P. E. Naggair (Frankrijk)-Ambassadeur Wei Tao Ming (China) -Lord Halifax (Enge land)-Staatssecretaris James Byrnes (Vereenigde Staten) -Dr. A. Doudon (Nederland)-I)r. IT. V. Evatt (Australië) -GeneraaJ-Majoor Frank M. Coy (Ver. Staten) en Sir Girja S. Bajpai (Br-Indië). (P.) Nieuwe koers in het Onderwijs Dr. G. Bolkestein over het Engelsch-Amer. voorbeeld In een drukbezochte bijeenkomst van de Vereen. Geloof en Wetenschap sprak oud- minister Dr. G. Bolkestein over de onder wijsmethoden in Engeland en Amerika en hun beteekenis als voorbeeld voor ons land. Vooral ons nijverheidsonderwijs staat gun stig bekend, maar zoowel hierin als In ons lager en middelbaar onderwijs kan nog veel worden verbeterd. Spreker ontwikkelde in zijn betoog, op welke wijze het Angelsaksisch schoolwezen een belangrijk deel van zijn aandacht wijd de aan karaktervorming en sportieve trai ning en aan het kweeken van kameraad schap. en door dit alles- opvoeding tot zelf standigheid. Ter versterking van het saam horigheidsgevoel zou ook bij ons een da- gelljksche korte ochtendbijeenkomst in da aula der school, zooals daar gebruikelijk ls, zeker bijdragen. Amerika, meer dan Engeland, heeft het oog vooral gericht op de practische zijde' van de opleiding. In plaats van doelloos in tellectualisme neemt men het psychotech nisch onderzoek als maatstaf voor de maat schappelijke bruikbaarheid. Veel wordt er ook aan de Jeugd zelf overgelaten. Iets geheel nieuws, dat thans in Neder land ter navolging wordt geprobeerd is het overgaan in ieder vak afzonderlijk, waardoor het doubleeren van „sterke" vakken wordt vermeden. Spr. hoopte dat deze proeven mochten slagen, die dan een omwenteling in ons geheele schoolsysteem zouden ver oorzaken. Vermindering van het aantal leervakken, waardoor waardevoller onder werpen meer aandacht konden verkrijgen was zeker noodzakelijk. Hierbij zouden so ciale, religieuze en artistieke vorming niet mogen worden vergeten. Het sprak vanzelf, zoo besloot Dr Bol kestein. dat al deze plannen een radicale hervorming van de opleiding voor lager en middelbaar onderwijspersoneel met zich, zouden meebrengen. De prijs van dierlijk vet Het dir.-gen. van de prijzen deelt mede: Het binnenkort in distributie te brengen dierlijk vet, verpakt in eenheden van 200 of 400 gram, mag ten hoogste aan den consu ment worden verkocht tegen f 1,65 per kg. f 0,33 per 200 gram). AGENDA VOOR DONDERDAG 22 NOV. Haarlem '500 jaar stad. Gem. Concertge bouw: Officieele Herdenkingsavond met de H.O.V. en „Zang en Vriendschap" o.l.v. Frits Schuurman, 20 uur. Bethel: Ds. H. J, ten Brink, 20 uur. Nieu we Kerk: Leger des Heils, 19.30 uur. Hotel De Leeuwerik: Spiritistische lezing, 20 uur. Rembrandt: Mr. en Mrs Smith, 14.30, 16.45. 19.15 en 21.30 uur. Palace: Een prins wordt opgevoed 14, 16.15 uur Luxor: RomanLsche Senorita 14, 16.15. 19 en 21.15 u. Frans Hals: 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. Moviac: Dat is Hol land op z'n best. 19.30 en 21.30 uur. VRIJDAG 23 NOVEMBER Haarlem 700 jaar stad. Programma herden king: Carillonbespelingen 9 en 11.30 uur. Proclamatie van den wnd burgemeester. 9 30 uur. Boomplanting. 9.30 uur. Groote Kerk: bijeenkomst rijpere schooljeugd. 10.30 uur. Frans Halsmuseum: Opening historische ten toonstelling. 15 uur. Groote Kerk: Orgelcon cert George Robert en Jo Vincent, 15 uur* Stadhuis: Receptie gemeentebestuur, 15.30 u. Gem. Concertzaal: Gala-concert, 20 15 uur. Stadsschouwburg: Gala-voorstelling Haarl. hooneelclub, „De spion van den prins", 20.15 .uur. Bioscopen en Moviac: Nieuw programma.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2