Gezondheidstoestand in Velsen bevredigend Korf en bondig Echter vele gevallen van diphterie en scabies De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen cn Gezondheidsdienst, dr. L. S. Limborgh Meyer, heeft ons op ons verzoek eenige inlichtingen ver schaft omtrent den gezondheidstoe stand in onze gemeente, waar ook. evenals elders, de tijdsomstandigheden hun invloed op den lichamclijken wel stand der inwoners hebben uitge oefend. welke invloed uit den aard der zaak ongunstig is geweest. We informeerden natuurlijk het aller eerst naar de gevolgen van de honger- periode. ..Die zijn we alweer te boven ge komen", zeide de directeur. Dat er sterf gevallen door den honger zijn voorgeko men. betwijfelde dr. Limborgh Meijer. Van de huisartsen had hij geen enkel geval vernomen. Gevallen van oedeem zijn voor gevallen en ook sterfgevallen in verband met den voedingstoestand, maar hierbij mag men niet bepaald van verhongerden spreken. Toestand in de vesting De algemeene voeding6toestand was binnen de vesting, waartoe IJmuiden, Vel sen en Driehuis gerekend moeten worden, beter dan in Santpoort. Dit kwam voor namelijk doordat alle invaliden, ouden van dagen en gepensionneerden geëvacueerd waren en er dus een valide bevolking ach terbleef. Vrijwel alle achtergeblevenen werkten direct of indirect voor de Duit sche weermacht, niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen. De menschen ver dienden goed, aten soms met den Duit- 6chen pot mee en waren ook nog wel eens in de gelegenheid een tochtje naar „de Noord" te maken om levensmiddelen te halen. En koude heeft men in het vesting- gebied ook niet geleden, want er was af braakhout genoeg. Half IJmuiden is door de overgebleven bewoners opgestookt, meende dr. Limborgh Meijer. en in Santpoort. Tal van ambtenaren, onderwijzers, enz. waren na de evacuatie in Santpoort te rechtgekomen. Dit waren niet de menschen die er het baste voor stonden. Zij hadden geen tijd om naar de Noord te gaan en geen geld om „zwart" te koopen. Boven dien moesten ze eiken dag te voet of op slechte fietsen naar hun werk binnen de vesting. Santpoort telde voorts vele clan destiene bewoners, die moeilijkheden met hun bonnen hadden. Van de oorspronke lijke bewoners. die tot de beter gesitueer den gerekend mochten worden, waren niet veel meer over. Hun villa's waren bezet door twee of drie families uit IJmuiden. Na afloop van den oorlog bleek de voe- dingstoestand in Santpoort belangrijk minder dan in IJmuiden en omgeving. Kort na de capitulatie der bezetters is in Santpoort op veel grooter schaal dan bin nen de vesting extra voeding verstrekt en werden op ruime schaal Roode Kruispaket- ten uitgedeeld. Niet verontrustend. De algemeene gezondheidstoestand acht te dr. Limborgh Meijer niet verontrustend. De bevolking heeft zich snel hersteld van de gevolgen van den honger. Dit geldt vooral de kinderen. Zeer nuttig werk heeft de kinderkeuken gedaan, die in de maan den Maart April en Mei, de moeilijkste maanden dus, honderden kinderen gevoed heeft. Reeds daarvóór hadden eenige eigenaars van auto's clandestien voedsel uit Fries land gehaald. Een deel daarvan werd ver kocht om de kosten te dekken, de re-st werd geschonken aan gezinnen die er het slechtst aan toe waren. Uit dit werk is feitelijk de kinderkeuken ontstaan. Er werd een vrij groote commissie samenge steld, waarin geestelijken, predikanten, geneeskundigen enz. waren opgenomen. Op groote schaal werd toen voedsel ge kocht, soms bij schepen vol. Een commis sie kwam tot stand die zich belastte met de oprichting van een kinderkeuken. Het eten werd in een der plaatselijke melkin richtingen gekookt. De kinderen werden door den G.G.D. onderzocht en wanneer bleek, dat zij extra-voeding noodig had den, tot de keuken toegelaten. Het werk werd min of meer gesanctionneerd door burgemeester Van der Weide. Vele gevallen van diphterie. Minder goed was dr. Limborgh Meijer te spreken over de vele gevallen van be smettelijke ziekten. Er heersc'nt veel diph terie in onze gemeente, trouwens ook el ders is dat het geval. Reeds spoedig na de bezetting kwam er een toeneming van het aantal gevallen van diphterie. Vóór den oorlog waren er per jaar niet meer dan 5 a 10 gevallen. In 1942 werden al 123 ge vallen geconstateerd of meer dan in de vijftien voorafgaande jaren samen. In 1943 steeg het aantal gevallen tot 429. Daarna trad een daling in; in 1943 waren er 349 gevallen, in 1945 tot heden 145 ge vallen. De toestand is dus wel iets beter, maar het aantal gevallen is nog ontstel lend groot. Het aantal sterfgevallen is vrij beduidend. Allerlei factoren hebben meegewerkt tot deze uitbreiding. Voor opneming in een ziekenhuis komen alleen die gevallen in aanmerking, waarbij levensgevaar aan wezig is. De patiënten, die om sociale rede nen opgenomen dienden te worden, moeten thuis verpleegd worden, wat natuurlijk besmetting van andere leden van het ge zin tengevolge kan hebben. Verder is er gebrek aan serum, het opzenden van keel- Elijm naar het laboratorium in Utrecht werd door het slechte vervoer onmogelijk. Gelukkig heeft later het gemeentelijk laboratorium te Haarlem het bacteriolo gisch onderzoek verricht en Haarlem heeft ook nog wel voor serum gezorgd. Voorts waren er nog tal van andere moeilijk heden, die remmend werkten op de be strijding dezer gevreesde ziekte. Diphterie en onderduikers. De Duitsche militaire geneeskundige dienst had natuurlijk ook wel gehoord van de veie gevallen van diphterie in onze gemeente. En men kent de angst die de Duitschers voor besmettelijke ziekten had den. Op zekeren dag kreeg dr. Limborgh Meijer bezoek van den chef van den ge neeskundigen dienst. .Wat zou u er van denken, als we aan alle huizen waar diph terie of roodvonk hcerscht een bordje plaatsten met ..verboden voor militairen"? Dr. Limborgh Meijer vond dat een prach tig idee en zoo verscheen er een kaart: „Wehrmacht-angehörigen ist das Betreten dieses Hauses wegen ansteckender Krank- heit verboten". Dit bordje werd een prachtig veiligheids- schild voor onderduikers. Waar zoo'n bordje uithing kwam geen S. D. binnen. En zoo heeft voor menig huis zulk een bordje gehangen, waar de „patiënt" een gezonde onderduiker was! Scabies. Scabies komt hier, evenals overal in zeer groote mate voor. Deze zeer besmet telijke ziekte deed haar intrede door on voldoende reinheid, maar zij drong lang zamerhand door tot gezinnen, waar de hygiënische toestand voorheen niets te wenschen overliet. Gebrek aan wasehmid- delen, gebrek aan ondergoed, waardoor aan de lichamelijke reinheid geen voldoen de zorg besteed kon worden, werken de uitbreiding zeer in de hand. De ziekte wordt echter met de grootst mogelijke energie bestreden. „In Sant poort hebben we haar al onder de knie", zeide de directeur. Daar zijn al 1000 per sonen behandeld. Sedert eenige weken wordt de rest van de gemeente onder handen genomen. De behandeling, die in Santpoort met belangelooze hulp van da mes van de U.V.V. geschiedde, geschiedt nu in het badhuis van Concordia met be hulp van eenige vrouwelijke leden van de transportcolonne van het Roode Kruis en van eenige verplegers uit Haarlem. Dr. Limborgh Meijer verwacht, hier tegen het eind van het jaar gereed te zijn. De dubbele bewoning en de volksgezondheid. Ten slotte hebben we dr. Limborgh Meijer gevraagd, of naar zijn meening de dubbele bewoning ongunstigen invloed op de volks gezondheid zou kunnen uitoefenen. De directeur achtte deze dubbele be woning zeer funest, niet alleen voor de lichamelijke, maar ook voor de geestelijke gezondheid. Hij verwachtte van deze nieu we opeenhooping van menschen uitbrei ding van het aantal gevallen van besmet telijke ziekten, van tuberculose en vooral van huidziekten. Een te nauwe behuizing leidt tot vervuiling, die toch reeds door het tekort aan zeep in de hand wordt ge werkt. De schurft is met kracht bestreden en wanneer men de menschen nu weer bij elkaar gaat stoppen, zou al het werk wel eens voor niets geweest kunnen zijn. We zijn tot nu toe van kleerluizen, de over- brengsters van de vlektyphus gespaard ge bleven, maar wanneer de hygiënische toe standen slechter worden, vreesde de direc teur het ergste. Wanneer het lichaam ge regeld gereinigd wordt, komt vlektyphus niet voor. De tuberculose heeft zich, door gebrek aan ruimte in sanatoria zeer uit gebreid. Vele t.b.c.-patiënten worden thuis verpleegd. Een al te nauw contact binnens huis kan funeste gevolgen hebben. Deze nauwe samenwoning is ook scha delijk voor de geestelijke gezondheid, ook al worden de gezinnen gescheiden. Ei- wordt tegenwoordig toch al veel gevergd van de huismoeders; wanneer daar nu nog het gescharrel in een hulpkeukentje, moei lijkheden met de kinderen enz. bij komen, loopt de maat over. Ook uit een psychisch oogpunt moet deze dubbele bewoning dus ontraden worden. Tenslotte wees dr. Limborgh Meijer nog op de gunstige resultaten van het uitzen den van kinderen naar het buitenland. Vele zwakke kinderen zijn gesterkt terug gekomen. Dr. Limborgh Meyer hoopte, dat spoe dig het geneeskundig schooltoezicht, waar aan de laatste jaren weinig gedaan kon worden, weer ter hand genomen zou kun nen worden. Er zal binnenkort een twee de gemeentelijke geneeskundige be noemd worden, wiens taak hoofdzakelijk het schooltoezicht zal zyn. Postma damkampioen van Groot-IJmuiden Het damtournooi om het kampioenschap van Groot-IJmuiden is beëindigd. In de hoofdklasse hebben elf spelers deelgeno men. In de laatste ronde wist F. Dukel met T. Postma. die het geheele tournooi de leiding heeft gehad, gelijk te komen, waardoor een beslissingsmatch noodzake lijk was. Deze beslissingsmatch heeft T. Postma op fraaie wijze gewonnen, waar door het hem voor het eerst is gelukt dam kampioen van Groot-IJmuiden te worden en nog wel ongeslagen met 6 gewonnen partijen en 4 remise. Binnenkort zal een match worden geor ganiseerd tusschen T. Postma, damkam pioen van Groot-IJmuiden en B. Dukel, damkampioen van Bloemendaal. Postma zal hedenavond een simultaan-séance ge ven voor de militairen in School H. Onderlinge competitie Damclub IJmuiden Dinsdagavond is in café Royal de onder linge competitie van D.C.Y voortgezet. De uitslagen der vierde ronde luiden als volgt: B. DukelF. Dukel 2-0; J. SmitC. Suyk 1-1; D. OttJ. Kramer 2-0; KoetsierA. Ligthart 0-2; P. v. d. VeldeKoper uitgest. RiedemanH. Koelemij 1-1; J. WaalP. Beets 2-0; T. PostmaF. Dukel 2-0; Van DixhoornLiehtendahl 2-0; D. Ottv. d. Bos 2-0; C. KaanJ. Bal 0-2; P. Swier Koper 0-2; T. PostmaVooys afgebr. Besommingen van Woensdag Stoomtrawlers: IJM87 Neptunus f21341, motorloggers: versche haring: KW42 f 10080 kustvisschers: IJM218 f47, IJM213 f1487, IJM251 f213. KW226 f98. KW180 f140, KW 72 f 230, KW206 f1281. KW152 f82, KW125 f96, KW95 f38, KW199 1756, KW202 f58, UK44 f 764, UK215 f 808. UK59 f 963. UK61 f492. UK31 f548, UK64 f419, UK1 f573, UK105 f 1110. VELSEN Andere loonregeling bij de Hoogovens Voor de arbeiders der Hoogovens is een nieuwe regeling ingegaan voor de betaling van werkuren bij arbeid in twee- of meer ploegendienst. Voor arbeid, verricht op dagen, waarop de arbeiders vrij zouden zijn met behoud van loon (feestdagen enz.) wordt een toeslag van 100 betaald. Over de uren van het rooster, gelegen tusschen Zondag 2 uur voormiddag en Maandag 2 uur v.m. wordt een toeslag van 75 op het uurloon gegeven. Voor andere uren, vallende in den middagdienst resp. in den nachtdienst wordt een toeslag van 10 resp. 15 betaald. Behoudens de bevoegdheid van de direc tie om de arbeiders een ander werkroos- tet aan te wijzen, wordt over de uren, waarop de arbeider moet werken boven de uren van het voor hem geldende roos ter overwerktoeslag betaald voor de uren die hij meer dan 48 in een bepaalde loon- week werkt. De regeling is van terugwerkende kracht van 1 November af. Successsen van Suomi-anen Tijdens het afgeloopen weekeind heb ben de athleten van de H.A.V. „Suomi weer fraaie successen geboekt. In Laren werd de loop door Laren ge organiseerd, over een afstand van ruim 3000 m. Joop Weenink werd (als gewoonlijk) weer tweede achter Slijkhuis, doch de achterstand is iederen wedstrijd kleiner. Deze was nu 23 sec. Jaap v. Wijngaarden zet zijn zegetocht in de B-klasse voort en won ook hier op fraaie wijze. Siege de Boer en Arnold van Veen werden resp. 5e en 7e in de C- klasse. G. Winkel liep Zondag in Tilburg over een afstand van 3600 m, en won hier zijn derden wedstrijd in successie in 11 min. 31.6 sec. Zondag a.s. wordt de loop door Tuin dorp Oostzaan gehouden en ook hier zul len de Suomi-anen trachten, de kleuren hunner club hoog te houden. Na-uitreiking levensmiddelenkaarten Na-uitreiking van levensmiddelenkaar ten aan hen, die door bijzondere omstan digheden niet in de gelegenheid waren, op den aangegeven dag te komen ge schiedt Vrijdag 23 November te Santpoort en Zaterdag 24 November te IJmuiden- Oost. De Rechtbank houdt zitting De Haarlemmer J. W. D. had zin om te gaan rijden en trok het uniform van een sergeant van 't Royal Can. Army Service Corps aan. Hij nam een baal sigaretten ter handen bood deze een arts aar., om dien te bewegen zijn auto voor een korten tijd uit te leenen. Helaas bleek hij geen goed chauffeur te zijn, want de auto werd in duigen gereden en D. verdween. De Offi cier eischte, mede met het oog op het niet vlekkelooze strafregister van den verd. 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 mnd. voorw. In zijn verdediging legde mr. Van Löben Seis in het bijzonder den nadruk op de onzekerheid, of aan dit misdrijf mis dadige plannen ten grondslag lagen en vroeg een geheel voorw. 6traf. Uitspr. 6 December. J. G. v. T. zou iemand uit den brand helpen door brandhout te leveren en vroeg en kreeg een voorschot van 300. Het brandhout bleef aan de boomen hangen en v. T. had weer een oplichtingszaakje aan zijn repertoire toegevoegd. De Off. requi- reerde dan ook 1 jaar en 6 mnd. De raadsman stuurde het aan op een onder zoek door een psychiater, maar wist niet precies, wat hij in de plaats van gev.straf moest voorstellen. Uitspraak 6 December. J. J. H. zag een trui hangen en dacht: „Wien de trui past. die trekke hem aan". Het truitje bracht bij monde van den Off. 3 mnd. met zich mee. Uitspraak 6 Dec. BINNENLAND Minister-president is voortaan de titel van den voorzitter van den Raad van minis ters. Dit is de belangrijkste wijziging in het reglement van orde van den raad van mi nisters. De nood raad van Amsterdam koos tot tijdelijke wethouders de heeren B. C. Franke ISD.A.P). mr. A. de Roos (S.D.A.P.). mr. W. F. Schokking (C.H J. Dommer (S.D.A.P.), mr F. II. C. van Wijck (R.K.) en L. Seeger» (comm.). De Nederlandsclie R.K. arbeidersbewe ging. die te Amsterdam vergaderde heelt de ontworpen beginselverklaring met eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. In een maat schappelijk program sprak het verbond zich uit voor herstel van evenwicht tusschen loo- nen en prijzen. In geen enkele bedrijfstak mag het loon dalen beneden de door de Stichting var. den Arbeid, onder goedkeuring van de overheid, te stellen sociale minima. De kindertoeslag worde aangepast aan de grootte var. het gezin. Deelneming in de winst moet verplichtend worden ingevoerd. Het vraagstuk der bedrijfsorganisatie worde tot oplossing gebracht. Het overheidspersoneel moet medezeggingschap hebben inzake de bedrijfsvoering aan den voet en den top. 8 jaar gevangenisstraf is voor het Bij zonder Gerechtshof te 's Gravenhage ge- eischt tegen een verpleegster uit Delft die een predikant verraden heeft omdat hij in de kerk gebeden had voor het welzijn van het koninklijk huls. De Tweede Kamer komt hedenmiddag bijeen, o.a. om den heer Kupers in de ge legenheid te stellen tot de regeering vragen te richten over de door haar gevoerde loon- en prijspolitiek. 14 slachtoffers uit de communis UsctoO verzetsbeweging. In Amersfoort gefusilleerd, zullen Zondag op Crooswijk te Rotterdam begraven worden. Vrijdagmiddag zijn de lij ken opgebaard in het beursgebouw aan den Coolsingel waar belangstellenden toegang hebben. Prof. dr. C. van Gelderen, oud-hoog leeraar In de exegese van het Oude Testa ment en in de Semietlsche talen, kenner van vele landen van het Nabije Oosten, is op 73- jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Een Duitsche terreurmoord bij Some ren (N.B.) is thans tot klaarheid gebracht. De burgemeesters van Asten en Someren waren hierbij het slachtoffer van Duitsche wraak voor het neerschieten van twee land- wachters in Aug. 1944. De moord was tot in de finesses door SS en SD geregeld. Het derde slachtoffer wist te ontkomen door zich dood te houden, toen hij in den arm gescho ten werd. Van de liquidatie-ploeg, bestaande uit vier ..Nederlandsche SS-ers" is nog slechts één voortvluchtig. De mijnenvegers die op weg zijn naar Indië. zijn al in de Roode Zee. Schoorsteenvegers mogen ter. hoogste 2S cent meer berekenen dan in 1940, zoodat het alg. tarief van f 0.65 tot f 1,25 varieert, voor centr. verwarming ongeveer het dubbele. De schilder Han van Meegeren is zoo meld: de Volkscourant in staat van fail lissement verklaard, tegen welke beslissing hij hooger beroep heef? aangeteekend bij het Gerechtshof te Amsterdam. De voornaamste schuldeischer ls. behalve de Rotterdamsche Bank, de Staat der Nederlanden, die te za- men een bedrag van ruim 5 millioen gulden terugvorderen. Over annexatie sprak de te Amsterdam gehouden vergadering van de Ned. R K. ar beidersbeweging zich uit. Annexatie van Duitsch gebied als schadeloosstelling werd gerechtvaardigd geacht. Uit het gebied dat geannexeerd wordt moeten alleen die Duit schers verwijderd worden die een gevaar op leveren voor rust en orde. Alleen die gebie den moeten geannexeerd worden die zoowel economisch als historisch en cultureel vol doende samenhang vertoonen met het Ne derlandsche grondgebied. 4 millioen kippen zijn er thans weer in Nederland, maar voor den oorlog waren en 18 millioen. maar toen werd ongeveer de helft der eieren uitgevoerd. B(j sloopingswerkzaamheden aan de Rijnbrug te Arnhem stortte een stalen constructie van pl.m. 8 meter hoogte naar beneden. Twee mannen werden getroffen van wie e e n de (26-jarige J. Boot) werd ge dood en een tweede met een schedelbreuk in levensgevaarlijken toestand in een zieken huis werd opgenomen. BUITENLAND Gen. Eisenhower en maarschalk Zjoekof zijn tot overeenstemming gekomen inzake het uitwisselen van persvertegenwoordigers tus schen de door de Sovjet-Russen en de Ame rikanen bezette militaire zones van Duitsch- land. Damaskinos, de Grieksche regent, is af getreden. Zijn functie wordt ad interim waargenomen door Kanellopoelos. Belgische bezettingstroepen? De Belgi sche minister van buiien'.andsche zaken, Spaak, zal in Londen besprekingen gaan voe ren met de Britsehe regeering over even- tueele deelneming van België aan de bezet ting van Duitschland. Geallieerde troepen hebben de steden Brno en Pilzen ontruimd. Pilzen was bezet door de Amerikanen en Brno door de Russen. Hervormingen ten aanzien van het agrarisch bezit zijn In Saksen thans voltooid. Landarbeiders hebben grond ontvangen. Een bolwerk van den vrede, veel meer dan een bedreiging van den vrede, zullen de Ver. Staten vormen aldus verklaarde Eisen hower. die ook een sterk pleidooi hield voor een oefentijd van een jaar voor alle Ameri- kaansche jongens. HAARLEM EN OMGEVING De tuinarchitect H. Blceker te Santpoort, die 35 jaar les heeft gegeven aan den Haar- lemschen tuinbouwliedencursus. acht thans den tijd gekomen om zijn functie van onder wijzer en leider van dien cursus neer te leggen. Zijn heengaan wordt betreurd omdat zijn wérk zeer werd gewaardeerd. De heer C. L. Decider te Heemstede is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, met het hoofdvak dierkunde. Ds. W. R. M. Noordhoff te Haarlem komt voor op een tweetal voor predikant bij de Rem. Broederschap te Utrecht. De akte teekenen M. O. is na examen to 's Gravenhage behaald door den heer J. vj d. Berg te Haarlem. De Ned. Vrouwen Electriciteitsvereenl- giag, afd. Haarlem, hield een drukbezochte bencenkomst, waar mevrouw J. Felïus Wijnia, kookleerares van het P. E. N. te Bloemen daal. een demonstratie gaf van vischberei- ding. Alles werd geproefd en geroemd. Do dames kregen de recepten mee naar huis. De voorzitster, mevr R v. d. Noord—Magré dankte allen die medegewerkt hadden aan deze welgeslaagde demonstratie. Woensdag 28 November wordt een excursie naar het Fram Halsmuseum gemaakt. Daarvoor js zooveel belangstelling, dat de inschrijving Hog gezet u.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3