Soekarno draagt de macht over Neurenberg proces Ex - Hoofdinspecteur P. IJtsma •Oe Jaargang No. 18187 I 8 yya *y* f f*\ t T V* VrJjdae 28 November 10411 Bureaux: Kennemerlaan 154, I III j. J I I V J 1 I Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Dlrectenr-Hooftlredacteur: Robert Peerebooin per kwartaal 4. Nog ernstige botsingen op Java Soekarno heeft vandaag op een bijeen komst formeel het nieuwe kabinet" geïn stalleerd. Soekarno zei bij deze gelegen heid. waarbij zoowel het oude als het nieu we kabinet" tegenwoordig waren: „Ik hoop dat de regeeringsmachine goed zal ïunc- tlonneeren. Wij beleven het meest kritieke en belangrijke oogenblik ln onze geschiede nis en slechts door een nauwe samenwer king van alle zonen van Indonesië kunnen wij de moeilijkheden overwinnen. Ik weet dat het oude kabinet op harmonieuze wijze met het nieuwe zal samenwerken. De „premier" Soetan SJurir zei dat hij alle mogelijke hulp van het oude „kabinet" had gekregen. ..Wij staan voor moeilijkheden die wij alleen gezamenlijk zullen kunnen overwinnen en wij werken ten nauwste samen omdat wij weten dat het voor ons land is De grond waarop wij staan Is niet zeer sterk en daarom moeten wij ons volk 'doordringen van de noodzakelijkheid de wereld een vereenigd front te toonen". Na de plechtigheid hielden de beide „kabinet ten" met Soekarno en Hatta een gemeen schappelijke zitting. Hoewel in Batavia de laatste 24 uur geen Incidenten z\|n voorgevallen, worden er uit andere centra door de Indonesiërs ernstige botsingen gemeld. Woensdag was reeds een eompagnle gur- klia's erin geslaagd Amliarawa te bereiken. Pen volgenden dag kwam de tweede com pagnie aan, die haar weg vechtend had moeten banen. Zij telde een doode en ne gen gewonden. De Indonesiërs verloren 150 man. De zuivering van Soerabaja heeft voort gang ondanks koppig maar ondoelmatig verzet Dag en nacht wordt er geschoten op de posities der extremisten ln en bulten de stad. De Britsche strijdkrachten zijn nu in de zakenwijk en de bestuurswijk doorge drongen en hebben veel van de voornaam ste gebouwen bezet. De Indonesiërs hebben een eigen munitie-opslagplaats. Tet verzet der Indonesiërs neemt langzaam maar ze ker af. In Batavia zijn verscheidene plunde raars gearresteerd en gewapende extremis- Geen herhaling van een wereldbrand! Attlee en Eden over de Atoombombesprekingen Heden heeft de Britsche premier Attlee in het Lagerhuis verdere bijzonderheden verstrekt over zijn besprekingen te Washington inzake de atoomenergie. Attlee zeide dat het niet mogelijk is het probleem van de atoombom af te zonderen van dat in zake het gebruik van andere vernietigende wapens. Meer dan iets an ders heeft zij aangetoond, dat wil de be schaving blyven voortbestaan, er geen „herhaling moet komen van den eersten en tweeden wereldoorlog." Daarom heb ik bij mijn besprekingen niet alleen gedacht aan de uitschakeling van de atoombom uit het tuighuis der naties, maar heb ik in hoofdzaak ov<v*. ogen wat voor een wereld orde er noodig is in een tijdvak waarin de wetenschap zulke verschrikkelijke wapens in menschenhandcn heeft gelegd." Attlee zeide vervolgens dat het waar schijnlijk nog vele jaren duren zal voordat de atoomkracht voor vreedzame doelein den kan worden aangewend. Zou het ver standig zijn. nu de organisatie der Ver- eenigde Naties nog maar pas geboren is, de wereld bekend te maken met de metho den om zulke vernietigende wapens te maken? De atoomkracht is geen aangelegenheid die door Engeland, Canada en de Ver. Staten alleen kan worden opgelost. Dit is een wereldkwestie en voor haar oplos sing hebben wij noodig niet alleen de over eenstemming van de regeeringen, maar de wil en het vertrouwen der volken. „Ik zou gaarne zien, dat iedereen, elke man en vrouw in dit land en in de wereld zou aanvoelen het sterk persoonlijke be lang dat hij moet stellen in het succes van de organisatie der vereenigde naties." Ook Anthony Eden. de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, heeft tijdens het debat het woord gevoerd. Eden zag geen andere eindoplossing om de wereld te beveiligen tegen het gevaar van de atoomenergie dan „dat wjj allen onze huidige ideëen over souvereiniteit af schaffen. Wij moeten op de een of andere wijze het Nationalisme zyn scherpte ont nemen. Dit zal de eerste plicht van de Ver eenigde Naties zijn. Alle afspraken die wjj in West-Europa maken, zijn gericht op voorkoming van Duitsche plannen voor de overheersching van Europa. Zjj vormen een aanvulling op de afspra ken die de Sovjet-Unie ln het Oosten maakt en alle accoorden tusschcn ons en onze Westelijke buren zijn evenmin ge richt tegen de Sovjet-Unie als Moskou's accoorden met zijn buren gericht zjjn tegen ons. Tenslotte vroeg Eden aan Attlee of aan de Sovjet-Unie een en ander was medege deeld over de besprekingen te Washington Attlee antwoordde, dat hiervan mededee- ling was gedaan aan de regecring te Mos kou alvorens hier de desbetreffende ver klaring was afgelegd. iix- aangehouden. In Semarang verhindert het t#:ort aan troepen het uitvoeren van effectieve controle op wapens, hoewel de stad voor een steeds groote deel bezet wordt. Naar vernomen wordt ls de chef van po litie te Djokjakarta in Semarang gearres teerd maar een aantal andere extremistische leiders zouden naar Pekalongan gevlucht zijn. Medan wordt rustig gemeld. Te Padang zijn twee ongeïdentificeerde lichamen ge vonden. Een verkennlngsafdeellng is naar fort de Koek opgetrokken. Het beperkt aantal troepen dat Ban doeng beschermt maakt de autoriteiten be zorgd. De uitgestelde besprekingen. Een officieel communiqué van het repu- blikeinsche ministerie van voorlichting be vestigt het bericht, dat de bespreking die voor Donderdagavond was voorbereid tus- schen de republikeineh en van Mook, door de republikeinen ls uitgesteld. Het 7de eeuwfeest van Haarlem Haarlem viert heden zijn 7de eeuwfeest met opgewektheid. Donderdagavond wer den de feestelijkheden geopend met een Gala-Herdenkingsavond, waarop het woord gevoerd werd door den Commiss- saris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, den heer M. A Reinalda, burgemeester van Haarlem en dr. C. Spoelder, rector var. het Gymnasium. De H.O.V. en „Zang en Vriendschap" zorgden voor een muzikale omlijsting. Hedenmorgen las de burgemeester van het bordes van het stadhuis een procla matie voor, plantten schoolkinderen boo- men. zong het Bavo-carillon over de stad en spraken pater V. J. Hutjens en dr. P. H. Schroder de schooljeugd in de Groote Kerk toe. Hedenmiddag recipieert het ge meentebestuur en is er een concert in de Groote Kerk. Vanavond wordt er een Galaconcert gegeven in de Gem. Concert zaal en een Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. deel der pogingen tot beveiliging van den vrede. Neurenbergers beducht voor aanslag. In zijn machtige, vernietigende aanklacht noemde rechter Jackson de anti-Joodsche terreur een experiment der Nazi'6 ter voorbereiding van hun optreden tegen on derworpen volken. Van de 9.600.000 Jood- sche personen in het door de Nazi's be- heerschte Europa zijn 60 pCt. vernietigd. De beklaagden zaten ernslig te luisteren naar Jackson's voordracht van huivering wekkende feiten. De beruchte Streicher. de man, die schreef dat de Joodsche kwes tie in Europa niet kon worden opgelost zoolang er nog een Jood in de wereld leef de, zat kleintjes in de bank. Thans be weert hij, dat hij slechts Zionist is en dat hij alleen wilde, dat de Joden naar Pa lestina zouden gaan. Uit de officieele do cumenten. waarmee Jackson zijn betoog staafde, bleek ook. dat de Duitschers een plan hadden om Slalin te vermoorden, waartoe de Japanner Oshima medewerking zou verleenen. De aanklager vermeldde nog speciaal het doorsteken van dijken in Nederland, waarvan het doel was de ver nietiging van de Nederlandsche volkshuis houding. De economische plundering stelde hij aan de kaak alsmede het wegrooven van kunstschatten, waarvan Rosenberg een schitterende catalogus van 39 deelen liet samenstellen. Tot slot zeide Jackson, dat de procesvoering te Neurenberg gebaseerd is op nieuw recht, waarover de beklaagden verbaasd zijn, maar zij stoorden zich in het geheel niet aan recht. Het proces is een deel van de pogingen om den vrede beter te beveiligen. De Ver. Staten zijn het minst wraakzuchtig, want zij hebben het minst geleden, maar zij zijn niet min der vastbesloten de overtreding van het Volkenrecht te bestraffen. Het middel om oorlog te voorkomen is de staatslieden verantwoordelijk te stellen. De ochtendzitting van Donderdag droeg het karakter van een college over de in richting der Nazi-partij. De openbare aan klager der V. S. liet aan den wand een reusachtig schema ontvouwen, waarop de organisatie der N.S D.A.P. werd geschetst ter aanduiding van de rol. die de beschul digden hebben gespeeld in het geraffineer de- systeem, dat de Nazi's eens in staat stelde Duitïchland en Europa onder den voet te loopen. Het college duurde enkele uren en bleek den beklaagden meer be langstelling in te boezemen dan den an deren toehoorders. In de middagzitting zette de Amerikaansche aanklager zijn beschuldigingen voort met een verhande ling over de wereldbeschouwing der Nazi's. Hierbij maakten Göring en Sevss-Inquart om het hardst aanteekeningen. Göring. Von Ribbentrop. Speer. Seyss- Inquart. Von Neurath en Fritsche hebben M. A. Reinalda burgemeester van Haarlem Bij Kon. Besluit ls de heer M. A. Rei nalda, tot dusver waarnemend burgemees ter van Haarlem, tot burgemeester dier gemeente benoemd. De schatten van den modernen Attila Hitiers huisknecht en vertrouweling, Ar thur Kannenberg, heeft in een verhoor verhalen gedaan over een geheime berg plaats in Berchtesgaden, waarin voor mil- lioenen aan schatten en kostbaarheden verstopt zijn. Hiertoe behooren veel histo risch porcelein, tapijten, zilver, meubilair en een keur vanpiano's, waaronder die van Rich. Wagner. Volgens Kannenberg zou bij de nederlaag in Mei veel ervan ge stolen zijn door SS-lieden. Bepaalde nazi's hadden hem met den dood bedreigd, als hü zijn moad voorbij zou praten. een verklaring geteekend, waarbij zij er kennen de belangrijke posten te hebben bekleed die worden genoemd in de acte van beschuldiging. Franck, Jodl, Frick, Streicher, Dönitz en Rader teekenden eveneens een dergelijke verklaring. Keitel weigerde te teekenen. Tevens wordt gemeld, dat in den ge zondheidstoestand van Kaltenbrunner. dank zij de aan hem besteede zorgen, een aanzienlijke verbetering is gekomen. Rommel's nichtje is bang. Christine Rommel, een negentienjarig nichtje van den voormaligen veldmaar schalk van het Duitsche Afrika-corps, een van de vele Duitsche burgerpersonen die diensten in en bij de rechtszaal te Neu renberg verrichten, heeft den correspon dent van de Daily Mail te kennen gegeven dat de Neurenbergers beducht zijn voor een aanslag door Nazi-elementen op het gerechtsgebouw. „Ik denk, dat jullie er geen idee van hebben, hoe gehaat jullie hier zijn." zeide zij. „en hoeveel wan hopige menschen er om jullie heenloopen." Nieuwe regeling der registratie van effecten Op 16 November is in werking getreden een Koninklijk besluit tot wijziging van het be sluit Herstel rechtsverkeer en het besluit Vijandelijk vermogen De meeste van deza wijzigingen zijn van technischen aard. De be langrijkste wijziging ls gelegen in de vast stelling van een nieuw hoofdstuk 4 van het besluit Herstel rechtsverkeer, betreffende de registratie van effecten. De voornaamste punten waarop de nieuwe tekst afwijkt van de oude. zijn de navolgende: 1Niet meer de geheele effecten, doch alleen de couponbladen zullen ter registratie behooren te worden ingeleverd: 2. De tegenwoordige bezitter van een ge registreerd effect, waartegen geen oppositie wordt gedaan, wordt In het algemeen als eigenaar erkend, zonder dat verdere bewijs levering noodig ls. 3. Bij verkrijging in regelmatig beursver- keer van effecten aan toonder wordt, ook bij verkrijging na 9 Mei 1940. in het algemeen goede trouw veronderstleld, behoudens tegen bewijs. echter zal gemis aan goede trouw van een lasthebber als gemis aan goede trouw van den verkrijger worden beschouwd: 4. Wanneer een tegenwoordige bezitter van een effect een vijandelijk onderdaan is. of zijn vermogen door een tribunaal is ver beurd verklaard, zal degeen, die aanspraak maakt op rechtsherstel, in den eigendom her steld kunnen worden, ongeacht de vraag of de tegenwoordige bezitter het effect te goe der trouw heeft verkregen. 5. De mogelijkheid ls geopend voor een ze keren handel in effecten, ook voorzoover de registratie van die effecten nog niet is vol tooid. Van de verdere wijzigingen verdienen ver melding: a. De instelling van een nieuwe afdeeling van den raad voor het rechtsherstel, voor de behandeling van zaken betreffende onroeren de goederen: b. De instelling van een .kort geding" by de voorzitters van een leamer der afdeeling rechtspraak van den raad voor het rechts herstel; c De verlenging van den termijn tot het instellen van vorderingen tot het verkrijgen van rechtsherstel tot t September 1946; d. Behoudens toestemming van den procu reur-fiscaal by het bijzonder gerechtshof is het beheersinstituut voor het vijandelijk ver mogen niet meer bevoegd goederen van N. S- B ers of van personen, d e \v-°ens poli tieke delicten ziin gedetineerd te vervreem den. Deze beperking geldt niet voor goede ren. behoorende tot een inboedel, welke reeds uit de woning van den eigenaar is ver wijderd. Dat viel niet mee Een grijpgrage duisterling trachtte op den Bloemendaalsche weg een dame haar hatid- tasch te ontfutselen cij was echter zeer vasthoudend en maakte bovendien voldoende lawaai om den zwarten broeder den wijsten weg te doen kiezen. Inplaats van de tasch nam hy de beenen. voor het Bijzonder Gerechtshof De tenlaste legging P Ytsma, ex-hoofdinspecteur van politie te Velsen stond heden terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Als getuigen waren in deze zaak gedagvaard de heeren A. E. Rosendahl, W. Chr. Suwe- rink. mr. M. M. Kwint, J. P. Weijburg, F G. Grondel. C. M. van der Voort en H. Roelofs. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij: in 1942 opzettelijk aan den rijksrechercheur F. G. Grondel, die toen in opdracht van het Sonderkommando van den Sicherheits- dienst in Den Haag. ter bestrijding van fraude met distributiebescheiden, een on derzoek kwam instellen naar de te Velsen bij de politie vermoedelijk gepleegde on regelmatigheden met distributiebonnen, heeft medegedeeld, dat de verdachte in deze zaak was de politiebeambte C. M. van der Voort, althans dat deze persoon nauw betrokken was bij deze zaak: wetende dat hij Van der Voort blootstelde aan opspo ring enz., welk feit tengevolge heeft ge had, dat Van der Voort langer dan één maand van zijn vrijheid beroofd is gewor den; op 13 Juli 1942 opzettelijk W. Chr. Suwerink heeft gearresteerd en aan den S. D. heeft overgeleverd, wetende dat hij Suwerink aan opsporing enz. blootstelde, welk feit tengevolge heeft gehad, dat bo vengenoemde W. Chr. Suwerink langer dan één maand van zijn vrijheid is be roofd geworden, terwijl verdachte boven dien gebruik heeft gemaakt van de macht, door den vijand geboden, om als waar nemend commissaris van politie, dezen Suwerink van zijn vrijheid te berooven. Advocaat-fiscaal in de zaak IJtsma was mr. Besier. Verdachte werd verdedigd door Mr. Stomps. Te kwart voor elf werd met deze zaak begonnen. Verdachte zeide, gestaakt com missaris van Politie te Rotterdam te zijn. Als getuige werd ook nog gehoord E Tuinstra, ex-inspecteur van Politie te Velsen. Na voorlezing van de tenlaste legging gaf verdachte een relaas van zijn loop baan bij de politie Als commissaris van de rijksrecherche heeft hij getracht, zoo weinig mogelyk „partijmenschen" bij de politie te plaatsen. Hij had niet onder stoe ien en banken gestoken dat hij anti was. Hij heeft een onderzoek moeten instellen naar fraude, gepleegd door S.S mannen. Zijn optreden was oorzaak, dat hij er uit moest. Hij werd toen commissaris van Politie te Rotterdam. Na den oorlog ver voegde hij zich weer te Velsen, waar hem werd medegedeeld, dat hij gestaakt was. Hierover was hij zeer verbolgen. Als eerste getuige werd gehoord de heer H Roelofs, inspecteur van Politie te Rot terdam Op een vraag van den president bevestigde getuige, dat er fraude was met de bonnen. Er zouden te veel bonnen ver bruikt zijn van de arrestanten, volgens den klacht van het Distributiekantoor. Er werd een onderzoek ingesteld door den rijksrechercheur Grondel. Getuige vertel de eemge bijzonderheden over het onder zoek Het blijkt, dat brigadier v. d. Voort was belast met de verzorging van de ar restanten. Verdachte ontkende zelf bonnen te heb ben gehad. De rijksrechercheur vroeg hem te willen verklaren of de burgemeester bonnen heeft gehad. Als getuige dit zou willen bevestigen zo uhij een mooie be trekking krijgen n 1. hoofdinspecteur :e Beverwijk „Ik heb geen betere betrek king noodig" heeft getuige daarop geant woord Spreker moest toen in opdracht van IJtsma van der Voort die niet meer in functie was. opzoeken en hem naar den Haag brengen, waar hij door Grondel in de bonnenkwestie gehoord zou worden. Getuige heeft toen v. d. Voort hiervan kennis gegeven. Ze zijn samen naar den Haag gegaan. Grondel was niet aanwezig. Later werd v. d. Voort gearresteerd. Toen getuige bij zijn terugkomst het geval aan zijn toenmaligcn chef IJtsma vertelde, was deze niet verbaasd. Uit een opmerking van den advocaat fiscaal bleek, dat reeds eerder een onder zoek naar de bonnenkwestie was inge steld, Getuige werd in verband met het onderzoek van rechercheur Grondel scherp aan den tand gevoeld. Het blijkt, dat den advocaat-fiscaal bij zonderheden van deze zaak bekend zijn, waarvan het Hof niets afweet. Rijks rechercheur Hersmis hal al veel eerder een onderzoek ingesteld, dat echter tot niets geleld schijnt te hebben. De verdediger maakte de opmerking, dat het ophalen van Van der Voort even goed door een nazi-politieman had kun nen geschieden.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1