'n Tractatie Stoomtrawler Rijnstroom voor elke gelegenheid tlffe Kort en bondig in aanvaring met Noorsche vrachtboot Een der matrozen sprong op de vrachtboot over Donderdag is alhier binnengekomen de stoomtrawler Rijnstroom IJM 86, die in den nacht van Woensdag op Donderdag ter hoogte van Texel in aanvaring is ge weest met een Noorsche vrachtboot. Door deze aanvaring is de boeg van den trawler ernstig beschadigd. De trawler, die onder beheer staat van de Reederijdirectie Weimar was j.L Maan dag naar de visseherij vertrokken. Het schip had een gelukkige vangst, hoofdza kelijk schelvisch en daarom besloot de schipper terug te keeren voor de Vrijdag markt. Toen men zich ter hoogte van Texel bevond doedme plotseling de vrachtboot vlak vóór den boeg van de Rijnstroom op. Uitwijken of stoppen was niet meer mogelijk en er volgde een hevige botsing. De trawler ramde de vrachtboot met den voorsteven. Aan boord van den trawler ontstond een pa niekstemming, daar de bemanning vrees de, dat hun schip ernstige averij had be komen. Spoedig bleek echter, dat de scha de nog al meeviel. Er was geen leekage ontstaan. De boeg was echter door de botsing ernstig beschadigd. Men kon de reis dus zonder gevaar voortzetten. Toen allen van den schrik van de aan varing bekomen waren, ontstond er op nieuw ontsteltenis; men kwam namelijk tot de ontdekking, dat men een der op varenden, den matroos Guit, een Katwe ker, doch wonende te IJmuiden, miste. Spoedig bleek echter, dat Guit zich aan boord van den Noorman bevond. IL U bet nagerecht ook serveert, als een forscbe, stevige fetstpuddtng, of als toetje na een tnticm dineetje, ..A, we.. HONIG'S PUDDING steekt overal bovenuit door zijn verrukkeltjken smaak en zijn niet te evenaren samenstelling Adv. Wat het Witte Kruis deed in 1944 Het Witt Kruis is zijn mooie taak ook in den oorlogstijd blijven verrichten. Meer dan 50 jaar lang hebben de inwoners onzer gemeente nu kunnen profiteeren van een zegenrijken arbeid van deze nut tige instelling, welker ontwikkeling gelij ken tred heeft gehouden met die van de gemeente. Dat het werk van het Witte Kruis door de ingezetenen gewaardeerd wordt, bleek uit het jaarverslag over 1944, dat melding maakt van een vooruitgang van het leden tal met 126 leden. Wel een bijzonder re sultaat als men bedenkt, dat zoovelen in het verslagjaar, inwoners van Santpoort en Velsen-Noord, moesten evacueeren. Hei ledental bedroeg op 31 December jJ. 5829. De financieele zorgen waren niet ge ring, maar de uitkomst was niet onbevre digend. Ook in 1944 moest de vereeniging het zonder gemeentesubsidie stellen. Aan contributie werd ontvangen f 12160.75 tegen f 11816.50 in 1943. Door de wijkver pleegsters werden 4684 bezoeken afgelegd bij 214 patiënten. Besommingen van Donderdag Stoomtrawlers: IJM 71 Bloemendaal f 26540. IJM. 94 Zwarte Zee f 30138. Kustvisschers: IJM 218 f 89, IJM 239 f 259, IJM 245 f 187, IJM 251 f 160, IJM 208 f 310, IJM 264 f 745, IJM 202 f 417, KW 72 f 339, KW 181 f 104, KW 205 f 155, KW 12 f 432, KW 125 f 72, KW 95 f 161, KW 128 f 86, KW 190 f 310, KW 34 f 207, KW 152 f 150, KW 202 f 308, KW 98 f 298, KW 180 f 144, KW 199 f 572, KW 148 f 2747, KW 160 f 67, KW 28 f 88. KW 226 f 218, SL 5 f 969, HA 4 f 773, HA 89 f 113, HD 184 f 402, TX 5 f 919, ZV 3 f 55. EG 1 f 232, KW 72 f 339, KW 181 f 104, KW 205 f 155, KW 12 f 432, KW 125 f 72. KW 95 f 161, KW 28 f 86, KW 190 f 310, KW 34 f 267, KW 152 f 150, KW 202 f 308. KW 98 f 298, KW 180 f 144, KW 199 f 572, KW 148 f 2747, KW 160 f 67, KW 28 f 88, KW 226 f 218. .Versche haring: KW 4 f 8875. Toen Guit de botsing zag aankomen, is hij naar voren geloopen en toen de aan varing geschiedde is hij op de vrachtboot over gesprongen. Deze bekwam schade in den zijwand maar heeft de reis kunnen voortzetten met den Hollandschen „schip breukeling" aan boord. Over eenigen tijd zal hij wel weer komen opdagen. De Rijnstroom zal voorloopig uit de vaart genomen moeten worden om de schade te herstellen Nederlandsche visschers naar Polen Woensdag is een visschersbemanning van 8 koppen naar Fleetwood vertrokken. Zij zullen van Engelang uit ter visseherij gaan met een Poolschen treiler, die ge durende den oorlog voor de Geallieerden dienst deed. Er zal op de Noordzee ge- vischt worden en de vangst komt in de Poolsche haven Gdynia aan de markt; gedurende een half jaar lang zal dit 6chip daar dan gestatïonneerd zijn. Vangstopbrengsten op de giro Volgens mededeeling van het ministerie van Financiën zal uitbetaling aan aan voerders van visch van heden af alleen op girale rekening geschieden. Een uit zondering wordt gemaakt ten aanzien van een bedrag van f 1000 per reis, welk be drag op vrije rekening kan worden over geschreven of in contanten kan worden uitbetaald. Orgelconcert uitgesteld Het concert, dat hedenavond ten bate van Nederlands Volksherstel in de Goede Herderkerk gegeven zou worden, is uit gesteld tot Vrijdag 30"November a.s. De reeds gekochte programma's blijven geldig. VELSEN Papiermachine „18" voorloopig niet meer in bedrijf Naar wij vernemen heeft de directie van Van Gelder's Papierfabrieken het voor nemen te kennen gegeven om de groote papiermachine no. 18. welke enkele weken geleden na jarenlangen stilstand opnieuw in gebruik was genomen, voorloopig niet meer in bedrijf te stellen. Dit houdt verband met den geringen kolenaanvoer. Wel is in het begin dezer week door den aanvoer van een kleine hoeveelheid kolen de papierproductie met twee kleinere machines hervat kunnen worden. Daar de „18" uiteraard een groote hoeveelheid stoom verbruikt, kan door de thans gevolgde methode van werken in den komenden winter het bedrijf waar schijnlijk zonder arbeidsstagnatie worden voortgezet. Van de Velser voetballers Er wacht den voetballers uit Velsen- Noord een belangrijke Zondag; de derde klasser Kinheim gaat op bezoek bij het Heemskerksche A.D.O. '20 en I.E.V. speelt in Van Gelder's Sportpark tegen U.S.V.U. (Uitgeest). Na de goede Kinheim-resultaten tot nu toe zal A.D.O. een zware tegenstander blij ken te zijn en alles zal er op gezet moeten worden om althans een gelijk spel te be halen. Behalve Beverwijk IIKinheim II staan nog twee vriendschappelijke ont moetingen op het programma: Kinheim IIITerrasvogels III en Kinheim IV (vete ranen)Terrasvogels IV. Kinheim I komt uit met: C. Druyven; P. Rem en W. G. Groeneveld: C. de Boer. H. J. Verwateren en S. de Vries; P. de Boer, H. Prinsen, J. Verhoofstad, A. v. Steeg en O. Kuilen burg. I.E.V. ontvangt de Uitgeesters met: W. v. Tunen; J. v. d. Zon en J. v. d. Vlies; G. N. Oorthuis, P. v. d. Berghe en W. Michel; J. Schavemaker. J. Wittebrood. G. Nieu- wenhuisen, A. Stokman en P. Schoorl. Protest tegen „slappe berechting" De raad van illegaliteit te Velsen heeft een circulaire het licht doen zien, waarin geprotesteerd wordt tegen de „slappe be rechting" van degenen, die schuldig zijn aan oorlogsmisdrijven, „Terwijl nog dage lijks duizenden in den lande gebukt gaan onder het leed, hen door den bezetter en zijn handlangers aangedaan en terwijl de stoffelijke resten van onze gevallen strij ders voor vrijheid en voor recht uit de massagraven worden gedolven om hun een laatste eervolle rustplaats te geven, aar zelen zij wier taak het is, den schuldigen aan deze misdaden en dit leed hun ge rechte straf te geven," aldus de circulaire. De circulaire besluit met de woorden: „Wij vragen geen beulswerk, maar een rechtspraak naar eer en geweten." Bestuur S. S. H. samengesteld In de laatst gehouden bestuursvergade ring van de Gymnastiekvereeniging „S. S. H." is het tijdens de jaarvergadering gewijzigde bestuur thans definitief ge vormd. Het bestaat uit de heeren C. van Voorbergen, voorzitter; Jo Smit, secreta ris; mej. Jo de Vries, penningmeesteresse; de heeren C. Koeten, 2e voorzitter; P. Munter. 2e secretaris; mevr. M. Michel Verkerk. 2e penningmeesteresse en me;. C. de Pagter, commissaresse. SANTPOORT „Santpoorts Bloei" De heer Joh. Th. N. van Beem herdacht Donderdagavond kwam „Santpoorts Bloei" voor het eerst na de bevrijding in leden vergadering bijeen in het Jeugdhuis onder leiding van mr. L. Vorstman. In z.<n openingswoord herdacht mr. Vorstman o.a. het op zoo'n tragische wijze verscheiden van den voorzitter der ver eeniging, den heer Joh. Th. N. v. Beem, die na de bevrijding op weg naar het va derland tengevolge van ondervoeding en uitputting in Duïtschland was overleden. Santpoort in het algemeen en ..Santpoorts Bloei" in het bijzonder heeft veel aan den heer Van Beem te danken. Doordat de heeren Van Beem, Visse, v. d. Burg en ir. Verhoef niet meer beschik baar waren, hadden de overgebleven be stuursleden het bestuur gecompleteerd met eenige andere heeren. Hierna bracht de heer De Vries als waarnemend secretaris verslag uit over de sinds de bevrijding door het bestuur ver richte werkzaamheden. Aan de bevrijdingsfeesten en de inzame ling van Volksherstel werkten 2 bestuurs leden mede. Voelhorens werden uitgesto ken ten opzichte van de vertooning van cultureele films. Aandacht werd besteed aan de afwatering van den Velserbroek- polder, de handhaving van het natuur schoon, uniforme winkelsluiting, evacua tie-perikelen, dubbelbewoning van huizen en het weder in orde brengen van het electrisch baanvak HaarlemIJmuiden. Tot leden van de kascontrole-commissie werden de heeren Meyer en Bremerkamp benoemd. De heeren mr. L. Vorstman. Chr. de Vries, M. W. Jonker, J. H. Copier, G. F. Hempel, A. Tabernal, J. H. Visse. H. J. Antonisse en A. Dol werden tot leden van het „noodbestuur", dat tot de as. Mei- vergadering zitting zal hebben, aange wezen. Op voorstel van den heer Bremerkamp werd besloten aan de Wüstelaan een Joh. Th. N. van Beem-bank met plaquette te plaatsen. Wie ter nagedachtenis van alle andere gevallenen iets wil doen, „opdat er kome een blijvende herinnering aan hen, die vielen." zal „Santpoorts Bloei" zeker aan zijn zijde vinden. Velsen—Zeeburgia Velsen komt als volgt in het vela: Stet; Tromp. Kuypers; Gerrits, Maarschalk, Wij- ker; Nijssen, Van der Pol, Bakkum, Hirsch, Ninaber. Kwartetwedstrijden v. „Stabiel" De damclub „Stabiel" heeft deze week de kwartetwedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: A. J. BuyckE. Zuiderduyn 2—0; J H. Balchuys—Oosterling 2—0; N. Zonneveld—J. M. Janssen 0—2; C. Oudendijk J. Buren 0—2; P. de KortG. Zuiderduyn 0—2; G. Kok—H. M. Janssen 0—2; L. Lans— J. Offenberg 2—0; D. Dam—P. de Korf 1—1; J. Oudendijk—F. v. d. Eynden 0—2; F. Bon tenbal—H. Bontenbal 2—0. A.s. Maandagavond 8 uur zal de bekende Haarlemsche hoofdklassespeler P. H. Meure een simultaanséance geven. Ook niet-leden kunnen daaraan deelnemen. BINNENLAND De treinverbinding Apeldoorn—Arnhem —Nijmegen wordt begin December hervat. Er zuilen vier treinen per dag m iedere rich ting rijden. Ofschoon de spoorbrug bij Ooster beek eveneens begin December gereed zal zijn. kan toch de dienst tusschen Arnhem en Nijmegen nog niet worden hervat bij gebrek aan locomotieven en rollend materieel. Voor loopig zullen op dit traject dus autobussen blijven rijden. Vier Nederlandsche zeelieden, die m dienst van de koopvaardij waren, worden in de gevangenis te Halifax nog vastgehouden. Zij weigerden indertijd den door U-booter, onveilig gemaakten. Atlantischen Oceaan te bevaren. Thans is hun afvoer ter hand ge nomen door Canadeesche en Nederlandsche autoriteiten. Als hoofdingenieur rijksluchtvaartdienst is benoemd Ir. A. Boelen, met standplaats Amsterdam. De begrafenisplechtigheid van de slacht offers der verzetbeweging te Rotterdam heeft niet a.s. Zondag op Crooswijk te Rot terdam plaats maar zoo verbetert het A. N. P. in zijn bericht morgen. Zaterdag. Friedrich Fraux IV, groothertog van Mecklenburg Schwerin. broeder van wijlen Prins Hendrik der Nederlanden, is te Flens burg in den ouderdom van 63 jaar overleden. In 1918 deed hij afstand van den troon. BUITENLAND De hoofddirecteur van de Wiener Kre- ditanstalt is gearresteerd. De doodstraf is voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam geëischt tegen de 31-jarige Jannetje de Boer uit Purmerend die de hand heeft gehad in verschillende verradet szaken. De „Arundo" een aan de Amerikaansche kust getorpedeerd Nederlandsch schip met kostbare lading zal worden gelicht. Een liberator is kort nadat deze opge stegen was van het vliegveld Merryfield in Somerset neergestort. De 31 Inzittenden kwa men om het leven. Een geweldige ontploffing heeft zich in een Geallieerde opslagplaats van bommen in de buurt van Bari voorgedaan, waardoor ernstige schade aan huizen toegebracht en een electrisch krachtnet vernield werd. De vermoedelijke oorzaak is de hitte van een naburige kolenbranderij. HAARLEM EN OMGEVING Te Hillegom zal bij de Ned. Herv. Kerk een tweede predikant beroepen worden. Ds. G. H. v. d. Woord te Purmerend is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Spaam- dam. De Geref. Kerk te Nieuw Vennep heeft als predikant beroepen Ds. J. Kampman te Opperdoes. De JSsperanio-cursussen, uitgaande van Menschen in Oorlogstijd Waar de Citroenen bloeien De late namiddagzon wierp lange scha duwen over het kinderhoofdige pleintje in Villers-la-MoDtagne en de twee sjokken de reizigers moesten dicht langs de huisje i loopen om het bordje te vinden met de gezochten naam Nummers waren gemaks halve maar niet aangebracht en vrage.. stond gelijk mei het bekend maken van ji niet-Fransehe nationaliteit op zijn mmsi genomen onverstandig dus. Het zoo ter loops mogelijk zoeken werd tenslotte be loond door een krullerig beschreven bordje: .Vischel Tapisserie Moderne". Het armetierige uiterlijk van het schrijn werkerijtje stond in schrille tegenstelling tot de door het bordje gewekte verwach tingen. Steunend zwaaide het voordeurtje open en in het halfduister zagen dc twee een vragend glimlachend mannetje zitten. .Ehbonsoir messieurs, welke gunstige wind doet u in dit nederige oord verzeilen?" „Waarschijnlijk dezelfde die U heeft doen besluiten Epmal voor Villers te ver ruilen." Een breede grijns toont veel ruimten met sporadisch een tand ertus- schen en een handgebaar noodt tot verder binnentreden. Even later zijn twee versch brood met gebakken ei kauwende hoofden gebogen over een kaartje op den binnen kant van den omslag van den Bijbel. Een pietepeuterig handje heeft een schets ge maakt van de Pyreneeën om het dorp heen tot een eind Spanje in waar 6e citroe nen in bloei staan. Een vuurroode lijn, hier even recht daar weer zig-zaggend, loopt naar de Zuidelijke helling van de Pyreneeën in de provincie Huesca. De route is dra in het geheugen geprent en de rest van den avond tot het optreden van de volledige duisternis zal met een sporadisch heen-en-weergepraat achter een flesch wijn doorgebracht worden. Een oude radio met vele spoelen en draadjes krijseht erbarmelijk „La java tragique" uit, het bloedige verhaal op musette-wijze van de twee gelleven in een caféetje, een jaloerschen derde, een electrische piano en twee lijken met stroomen bloed en gillen van ontzetting aan het einde. Met het duister begint de voor Holland- sche kuiten zware klimpartij. De lucht is wazig en er is geen maan daarop is gerekend, want je kunt het weer hier vaak reeds een week van tevoren voorspellen. De met dekenstof omkleede voeten banen omzichtig naast den weg voort. Twee uur klimmen en de grens is nog maar op en kele honderdtallen meters Hoewel het nu de derde grensoverschrijding bir.nen tien dagen wordt, kom? weer hetzelfde gevoel van opwinding en kort daarop ijzige kalm te naar boven. In het wachthuisje schijnt een flauw licht en heel in de verte blaf fen honden attributen van de „aduanas". de Spaansche grenswacht, een insteiling van gelijke waarde als de Nederlandsche landwacht. Nu komen de moeilijkste paar uren. Naast den weg is een steile helling, die verderop zelfs verticaal wordt, daar mee den weg tot een pas makend. Een moeizame tocht van twee passen klimmen en één terugglijden begint en het daarbij gesorteerde lawaai klinkt als een oordeel. Touw en ijzeren haken komen eraan te pas. Na anderhalf uur bevinden de twee zich enkele tientallen meters boven den grenspost en vinden dat voldoende reden om eikaar te feliciteeren. Haast tegelijker tijd weerklinkt een schot, honderdvoudig weerkaatst door de omliggende bergwan den Haastig krabbelen de grensoverklau- teraars naar een soort bult van grijzen steen, waarachter zij een veilige ligplaats hopen te hebben. Meerdere schoten vol gen en van verscheidene kanten blaffen de Spaansche honden, klaarblijkelijk be lust OP menschenvleesch en volgens over levering alleen op dat van arme vluchte lingen. Hijgend van het gesjouw, maar meer nog van opwinding wordt bliksem snel een plan de campagne gemaakt en de afdaling zig-zag langs de ongebaande hel ling gaat heel wat sneller dan de bestij ging, bevorderd als zij wordt door honden- gejank en kogelgefluit. Het geroep van de Spaansche douaniers is nog het minst on heilspellende Eenige uren van gejaagde spanning in het duister, met zoo nu en dan een korte pauze ter oriënteering brengt de eerste grenszone voorbij en het rumoer vervaagt langzamerhand, want ook aan den ijver van een Spaansch doua nier zijn grenzen. Langzaam komt de zon op weer lange schaduwen werpend als den vorigen avond, nu echter naar den anderen kant de zon van de vrijheid, die iederen zucht lich ter maakt en die de citroenboomen in bloei zet, de zon van den nieuwen dag. In de diepte ligt Spanje, dat mooie land waarom zou ik niet in superlatieven spre ken het schitterendste land van Europa, niet meer zoo volkomen gastvrij als vroe ger misschien, maar toch lacht het den nieuw-aangekomenen toe. De eerste tonen van het melodieuze en toch pittige Cata- laansch komen op het ochtendbriesje aan gezweefd endaar bloeien werkelijk de citroenen! D. W. B. de daarvoor Ingestelde commissie zijn in scholen te Haarlem weer begonnen voor kin deren van 11—15 Jaar en voor de rijpere jeugd van 16—20 jaar. Op Maandagavond zijn In lichtingen te verkrijgen aan de school in de Overtonstraal van 69 uur en bij J. H. Dek kers, ten Katestraat 51. George van Renesse, pianist, zal op Woensdagavond 28 November in de Gem. Concertzaal te Haarlem een populairen Cho- pin-avond geven. Het programma bevat o m. de Barcarole en de Sonate met den Treur- marsch. Roel Rlphagen, de bekende Haarlem sche pianist geeft Maandag 16 November het tweede concert van de Debussy-cyclui in de Begijnhofkapel te Haarlem. J. Remee, dekkenlegger bij de Centrale werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen zal op 29 November zijn 35-jarig jubileui# als zoodanig vieren.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3