IJmuider Courant „Handschoenen uitgetrokken" Het record Mussert Duitschland's Wereldmisdaden van de Vikingbank gebroken Maandag 26 November 1945 Uitgave van de Stichting a, Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Abonnementen: p. week 31 et. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal 4. flOe Jaargang-, No. 18(89 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. \70OR het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag zal morgen Ir. A. A. Mussert te rechtstaan. De ex-leider van de N.S.B, tijdens de Duitsche bezetting zelf bekleed met den titel Leider van het Nederland- sche Volk", dat zich nimmer door hem heeft laten leiden, is nu 51 jaar oud. Hij werd op 11 Mei 1894 in hel ptaatsje Wer kendam, waar zijn vader hoofd van de Lagere School was, geboren. Op school bleek dat hij een scherp verstand had. Hij ging in Delft studeeren. behaalde er een prijs voor uitnemendheid in wiskunde en dec-d zijr. examen voor civiel-ingenieur in 1918 cum laude. Na korten tijd meege werkt te hebben aan den bouw van de groote sluis te IJmuiden, als tijdelijke in genieur bij den Rijkswaterstaat, ging hij in 1920 over naar den Provincialen Wa terstaat van Utrecht. Zeven jaar later werd hij hoofdingenieur. Hij had zich met verscheidene belangrijke ontwerpen bezig gehouden en verschillende publicaties op vakgebied gedaan. Maar intusschen was hij zich sinds 1925 op politiek gebied gaan bewegen en had in 1931 de N.S.B. gesticht, 6amen met van Geelkerken. Dit leidde in 1934 tot zijn ontslag als hoofdingenieur. Aan deze feiten uit de oorspronkelijke carrière van Ir. A. A. Mussert wordt hier herinnerd omdat zij aantoonen wie hij was: een knappe ingenieur van den Wa terstaat. In tegenstelling met zoovelen, die tot zijn politieke volgelingen zouden gaan behooren, was hij niet mislukt of teleur gesteld in zijn verwachtingen. Maar hij wilde meer. Hij wilde een staatsman zijn. Het is niet mogelijk in dit kort bestek de geschiedenis van de N.S.B. op te halen en het is niet noodig. Er zij wel aan her innerd dat zij aanvankelijk een van de verscheidene fascistische en nationaal- socialïstische partijtjes in ons land, alle voorzien van een Leider met een groote L, was. Waarom Mussert meer volgelin gen tot zich trok dan de anderen is nooit heelemaal duidelijk geworden. Velen stoot te hij trouwens weer af. Maar toch groei de zijn beweging het snelst. Het gehalte daalde naarmate zij in omvang toenam en dat hij een paar maal „saneering" toe paste baatte hem niet. Aanvankelijk toonde de N.S.B. zich Oranjegezind. Dat verloo chende zij later. En hoe! Aanvankelijk was zij niet antisemietisch en telde zelfs Joden onder haar leden. Hen verloochen de zij later ook. De koers was Duitsch en werd steeds Duitscher, culmineerend in Musserts eed van trouw aan Hitler, die hij door veel anderen eveneens liet afleg gen. Nimmer bracht hij het verder, zelfs volgens zijn eigen verklaringen, dan tot 100.000 leden van de N.S.B. Dat was niet veel op een bevolking van negen millioen. te minder omdat de geweldige meerder heid, die in de eerste jaren het on-Hol- landsche gedoe vooral met verbazing had aanschouwd, zich steeds feller tegen zijn beweging keerde. Toen hij uit den hooi berg afdaalde, waarin hij zich tijdens de oorlogsdagen van 1940 verstopt had, werd zijn slaafsche navolging van zijn Duitsche lastgevers volkomen. Hij verried de Ne- derlandsche zaak in steeds verder gaanden vorm. Zijn vergeefsche pogingen om ons volk voor de N.S.B. te winnen, in zon derlinge tegenstelling tot het provocee- rende en vlegelachtige optreden van zijn W.A., werden steeds dwazer. Een opvallend kenmerk van de figuur Mussert bleef, dat hij op de groote massa des volks een lachwekkend effect had. Dit gold niet voor zijn naaste medewer kers, maar alleen voor hem. Er waren verschillende aanleidingen voor: zijn klei ne gestalte en de martiale en dictatoriale houdingen, die hij in kennelijke naboot sing van Mussolini poogde aan te nemen droegen er zeker veel toe bij. Ook het feit. dat hij met zijn tante getrouwd was. En misschien nog wel het meest zijn afhan kelijkheid van de Duitschers, zijn gebrek aan originaliteit, de onevenredigheid tusschen zijn persoon en de rol, die hij voorgaf te spelen. De verbittering tegen de N.S.B. en haar leiders bleef in het geval van den aanvoerder steeds met zekeren spot vermengd. Nu moet deze man eindelijk terechtstaan. De vorm van onze openbare rechtspraak zal hem geèri gelegenheid geven tot het oproepen van een tragischen climax. Het zal weer in koele, rustige sfeer blijven, zonder de gelegenheid tot kranige houdin gen, waarop Mussert zoo gesteld is: een man die, als hij in zijn beroep gebleven was en binnen het kader van zijn werke lijke capaciteiten, als ingenieur nuttig werk voor ons land had kunnen doen. Het raadsel blijft, hoe deze man honderd duizend volgelingen achter zich heeft kun nen hebben. Hij heeft geen vast beleid, geen oorspronkelijke gedachten en een groot gebrek aan menschenkennis getoond. Ook als demagoog onderscheidde hij zich niet, want hij was geen goed redenaar. Soms werd de indruk gewekt dat de N.S.B. hem alleen behield vanwege het leiders beginsel, dat in haar program stond en dat slechts daarom iemand als Rost van Tonningen er niet in slaagde, hem te ont tronen. De kwade geesten, die hij een maal opgeroepen had. kon hij volstrekt niet baas worden. Misschien zal tijdens het proces blijken, in hoeverre hij het ooit heeft beproefd. Was hij maar ir. A. A. Mussert uit Werkendam gebleven: de zoon van den hoofdonderwijzer. R. P. De zomerzegels en kindcrzegcls van de uitgifte 1940 verliezen met 1 Januari a.s. hun geldigheid voor frankeering. „Dc handschoenen zUn uitgctrokkeu", verklaarde een zegsman van de 23ste Brit- sche divisie, toen hij sprak over de wreed heden, die dezer dagen door de Indone siërs op Java zijn bedreven en die eiken geallieerden soldaat woedend hebben ge maakt. De verhalen over wreedheden, ook jegens vrouwen en kinderen en ook b.v. tegen de bemanning van het neerge storte Dakota-vliegtuig stapelen zich op. De bemanning van het Dakota-toestel is afschuwelijk verminkt terug gevonden. De aanval op het Rapwi-kamp te Amba- rawa is geschied op een moment, dat daar geen bewaking was. Ongeveer 20 gewa pende Indonesiërs drongen door de om heining van het kamp heen en deden ..een wilden en beestachtigen aanval" op een aantal vrouwen en kinderen. Later hebben Indonesiërs getracht met behulp van 200 kleine vaartuigen een lan ding uit te voeren aan den oever van het meer bij Ambawara. Na de landing heb ben de Indonesiërs de nabijgelegen ge vangenis bezet, waaruit zij door tanks en artillerievuur werden verdreven. Het kamp wordt nu bewaakt door Britsche troepen. In Semarang is een aanval van duizen den Indonesiërs afgeslagen w.o. 400 ge- uniformeerde en goed gewapende leden van het „vredesleger". In Bandoeng is de spanning toegeno men. In Batavia zouden de laatste dagen on geveer 5000 leden van de Indonesische jeugdbeweging zijn gearriveerd, ter ver sterking van de Indonesiërs. Zij zouden in kampongs in Z. Batavia en in de rich ting van Mr. Cornelis zijn ondergebracht. Nederland komt ter sprake Zaterdag werden dc persvertegenwoor digers. die by het Neurenbergschc monster proces aanwezig zijn, overstroomd met een vloedgolf van documenten, bijeengebracht door den Amerikaanschcu aanklager. Er is een aanklacht ingediend tegen Goering, waarin deze er van beschuldigd wordt, in 1943 op bevel van Hitier de partij gezui verd te hebben, zonder acht te slaan op eventueele schuld van de slachtoffers. Een verklaring van Schacht werd voorgelezen, waarin de toestanden in de concentratie kampen oncontroleerbaar genoemd wer den, daar de publieke opinie volkomen aan banden gelegd was. Göring, die een zeer agressieven indruk maakt, kan gevoeglijk als de leider van de beklaagdengroep worden aangemerkt. Zyn rol is tot dusverre tot de pantomime beperkt: Hartstochtelijk knikt hij, wan neer zyn functies door den openbaren aan klager worden genoemd. Bjj de passage, dat hy en niet Hess des Führers eerste op volger was, kykt hy trotsch om zich heen. De inval in Nederland Uit een redevoering van Hitier tot zijn naaste medewerkers blijkt, dat wanneer Engeland effectief had kunnen ingrijpen in den slag om Polen, Nederland reeds in - 1939 door de Duitschers onder den voet zou zyn geloopen. Het gebeurde bij Venlo, waar een Ncder- landsch stafofficier werd doodgeschoten, is ook in Neurenberg (er sprake gekomen. Op 23 November 1939 hield Hitier een rede voor alle opperbevelhebbers en schetste den anti-Duïtschen geest in Bel gië en Nederland. Hy gaf toe, dat het slatchoffer van Venlo geen Engelsch was, maar een Nederlander. Ook het zwijgen der Duitsche pers werd aangeroerd. Toen de Nedcrlandsche pers het incident even eens niet meer noemde, zag Hitier hierin een gereede aanleiding om een toekom stige actie tegen ons land te motiveeren. De oorlogsvoorbereidingen. Men staat versteld over de brutale ma nier, waarop de kopstukken van „Partei und Wehrmac'nt" met elkaar durven te converseeren, terwijl een hagelbui van be wijsmateriaal op hen neerdaalt. In groote lijnen.zijn Duitschland's oorlogsvoorberei dingen genoegzaam bekend, maar interes sante details over de catastrophale op schroeving van de productie, de kracht toeren. die verricht werden, om het. Duit sche potentieel voor een 'nieuwen oorlog gereed te maken, laten duidelijk uitkomen dat Hitier Duitschland willens en wetens op een conflict aanstuurde. De aanval op Polen. Als Hitler's rede voor den aanval op Polen aan de orde komt, blijkt wel, welk een aan waanzinnigen grenzende fanatici het derde rijk naar den ondergang heb ben gevoerd. „Wat de West-Europeesche beschaving van mij denkt, doet er niet toe, ik zal iedereen neerschieten, die maar een woord van critiek op mij heeft." Hitiers vrees voor een aanslag komt duidelijk naar voren in een passage, waarin hij zijn leven ieder oogenblik bedreigd denkt door een misdadiger of een „idioot". De aanval op Polen werd bepaald door Hitler's overtui ging, dat een kans van welslagen wellicht nimmer zou weerkeeren. „Wij hebben i niets te verliezen, maar alles te winnen." De Britsche militaire politie heeft in de stad 463 Duitschers w.o. 46 Duitsche ma rinemannen gearresteerd. De radiostations van Djokjakarta en Soerakarta, die geregeld ophitsende me- dedeelingen uitzonden, zijn, na een waar schuwing aan de Indonesiërs, met raket- bommen aangevallen. Negen van de zes tien raketten waren voltreffers. Tevoren waren pamfletten uitgeworpen, die de bevolking den raad gaven de steden te verlaten vanwege het komende bombar dement. Heden kwamen stations in den aether, die aangekondigd werden als radio-Soe- rakarta en radio-Djokjakarta. Men kon echter niet nagaan of het uitzenden dooi de getroffen stations inderdaad geschied de. De nationale conventie der Indonesische „republiek" is bijeengekomen. Sjarir zei in een rede o.m.: „Ik weet, dat er oorlog is in Soerabaja, Semarang en op andere plaatsen, maar wij moeten onze houding niet door de omstandigheden laten be ïnvloeden. Terwijl ik eerbied heb voor hen die hun leven hebben geofferd, moet ik verklaren, dat de leiding van het land in handen van de regeering moet berusten. De regeering zal het program leiden, dat wij moeten volgen. Onze positie is sterk, ondanks de omstandigheden en wij zijn van meening, dat wij ons niet door andere groepen in een richting kunnen laten drin gen, die wij niet. willen." Dit laatste zou slaan op de pogingen van Britsche en Ne- derlandsche zijde om een accoord te be reiken. De Indonesische „regeering" heeft de verantwoordelijkheid voor de „merdeka" op zich genomen. Een uitbarsting van Hitier, waarin deze zeide, een aanleiding tot den oorlog te zullen maken, onverschillig of die waar zou zijn of niet. werpt wel een schril licht op de enorme verantwoordelijkheid, die deze desperado aan den tweeden wereld brand had. Uit alle overgelegde documen ten blijkt wel, dat Hitier en consorten sinds 1933 uitsluitend den oorlog tot doel van hun politiek maakten. Mecningcn der verdedigers. Men gelooft in de kringen der advoca ten, dat het proces tegen het Duitsche gangsterdom fair gevoerd zal worden, daar de rechters een hoogst menschelijke en strikt juridische opvatting van hun taak hebben. Over een opmerking van een Duitsch blad, dat het Duitsche volk zal afrekenen met hen, die de oorlogsmisdadi gers verdedigen, zeide één der advocaten, dat deze opmerking slechts gemaakt kan zijn door iemand, die geen begrip heeft van recht en evenmin van democratie. De Utrecht ving 120 ton visch in vüf vischdagen Het record van dc grootste Noordzee vangst stond tot dusver op naam van de Vikingbank met 100 ton visch, gevangen by een reis van tien dagen met een be somming van ruim f 62.000. Reeds na eenige dagen heeft de Utrecht dit gewel dige record gebroken. Dez,e trawler was Zaterdag aan den afslag met 2400 kisten of 120 ton visch cn een besomming van f 70.000! Maandag 12 November was de Utrecht tiit IJmuiden vertrokken, eerst naar Rot terdam voor het demagnetiseeren. Woens dag 14 November vertrok de Utrecht- van Rotterdam; 12 uur 's middags bevond de trawler zich voor daajieren van IJmuiden, 1 Het woord is aan....- I Den Volksmond: Een gewillig paard, moet men niet te sporen geven. Franco in het nauw De Parysche correspondent van de „News Chronicle" verneemt uit goede bron. dat „Frankrijk de Spaansche repu- blikeinsche regeering in Mexico City bin nen enkele dagen erkennen zal". In gezaghebbende kringen in Washing ton neemt men aan, dat de gevonden zeer vertrouwelijke correspondentie tusschen Franco. Hitler en Mussolini maatregelen der Ver. Staten tegen het Franco-Spanje tengevolge zullen hebben. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington zou overwegen tegelijk me-t Frankrijk de diplomatieke relaties met Franco te ver breken en economische sancties toe te passen. Men verwacht, dat dit Engeland tot eenzelfde beslissing zou brengen. Vergunning noodig voor buitenlandsche werkkrachten Het is niet geoorloofd een buitenland sche kracht (staatloozen inbegrepen) ir» dienst te nemen of te houden, zonder de vereischte werkvergunning ingevolge de wet van 16 Mei 1934. De aanvraag hiertoe dient te geschieden bij het Arbeidsbureau, waaronder de gemeente, waar de onder nemer of werkgever is gevestigd, ressor teert. De hiervoor bestemde formulieren zijn op het betreffende arbeidsbureau ver krijgbaar en dienen volledig ingevuld en onderteekend ook aan dit adres te wor den teruggezonden, „De vergeten groep". Opgericht Is de landelijke vereeniging „DO vergeten groep", welke alle militairen wil omvatten, die in de Meidagen van 1940 voor het vaderland hebben gevochten en gewet- ger-d hebben zich in krijgsgevangenschap te begeven. Er is een voorloopig hoofdbestuur gevormd, terwijl er ook voorloopig plaatse lijke besturen zijn aangewezen. Er zijn ver gaderingen uitgeschreven, welke tot doel hebben plaatselijke afdeelingen te vormen. Staking en schorsing Voor de minder ernstige gevallen van staking en schorsing bij het Dept. van Binnenl. Zaken heeft de Minister bepaald, dat de Commissarissen der Koningin de opheffing daarvan voor 1 December on der het oog moeten zien in die gevallen, waarvan met redelijke zekerheid mag worden aangenomen dat de betreffende personen niet voor ontslag in aanmerking komen. Er is in de richtlijnen voor ge zorgd dat zooveel mogelijk rechtsgelijk heid wordt verkregen, anderzijds dat niet lichtvaardig tot deze opheffing zal wor den overgegaan, geheel afgezien van do loopende zuiveringsprocedure en de even tueel nog te nemen definitieve maatrege len. op welk tijdstip de eigenlijke reis ter vïs- scherij begon, In twee etmalen stoomen had de Utrecht de 250 mijlen naar de vangplaats afgelegd; de trawler bevond zich toen op 57 gr. N.B. Precies vijf et malen heeft de Utrecht daar gevischt en had toen 2000 kisten schelvisch gevangen. Een etmaal is de bemanning in de weer geweest met het strippen en het bergen van de visch in het vischruim. Met deze 2000 kisten schelvisch werden nog 400 kis ten schol gevangen en met een totale vangst van 2400 kisten werd de terugreis aanvaard. Zaterdagmorgen 6 uur werd met het lossen in vier ploegen begonnen. Zater dagavond half zes was de trawler „los". De 120 ton visch was dus in minder dan 12 uur gelost, wel een bewijs, dat ondanks de vele schade aan de vischhallen toege bracht, de outillage nog wel een bijzon dere prestatie kan leveren. Als de (lijk bij Ranunekens klaar Is .zal ook Souburg: droog komen. Tot lieden loopt liet dorp bij vloed nog telkens onder water tot r.i-oot ongerief van dc ruim 2000 inwoners, die hier nog verblijven. Met bootjes, en kano's wordt het verkeer onderhouden in het dorp. (P)

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1