IJmuider Courant Een Document Dramatisch beroep op de wereld Europa leefde op een vulkaan E.V.C. eischt «Oc Jaargang No. tRHW» Bureaux: ICennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Diu.-xliur 27 November 1943 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4 T~\e bewijsvoering te Neurenberg wordt met belangrijke documenten, gevonden in de BerÜjrtsche archieven, gestaafd. Daar is de tekst bij van een redevoering, door Hitier op 22 Augustus 1939, dus vlak voor den Duitsehen inval in Polen, voor zijn generaals gehouden. Wij hebben gisteren al enkele punten uit dit tot dusver ge heime Duitsche staatsstuk vermeld. Het loont de moeite meer te citeeren. Het teekent het individu, dat welbewust een wereldoorlog ontketende. Hitier vergeleek zich met Dzjengis Khan, die in blijde opgewektheid mil- lioenen vrouwen en kinderen had ver moord en toch in de geschiedenis voort leeft als een groot statenbouwer". „Wat de West-Europeesche beschaving var. mij denkt, doet er niet toe. Ik zal iedereen laten neerschieten, die een woord van critiek laat hooren". „Alles hangt af van mijn eigen bestaan, want waarschijnlijk zal nooit, meer iemand het vertrouwen van het Duitsche volk hebben zooals ik. Er zal vermoedelijk nooit meer een man opstaan met meer autoriteit, dan ik bezit. Mijn bestaan is daarom van de grootste waarde, maar het lean elk oogenblik bedreigd worden door een misdadiger of een idioot". „Ik zal een propagandistische aanleiding tot den oorlog maken, onverschillig of die waar is of niet.. Den winnaar zal niet ge vraagd worden, of hij de waarheid sprak. Als men een oorlog begint doet recht niet terzake, maar alleen de overwinning. Ik eisch meedoogenloosheid, brutaal geweld en uiterste gestrengheid. Ik zal een doods koppen-regiment naar Polen sturen met bevel, meedoogenloos alle vrouwen en kinderen van Poolsch ras af te maken". „Mijn beslissing staat vast Ik zal Enge land en Frankrijk op het gunstigste oogen blik aanvallen. Het schenden van de neu traliteit van België en Nederland is daar bij van geen beteekenis. Niemand zal erover spreken als wij gewonnen hebben. Wij zullen de schending van de neutrali teit niet op zoo'n idiote manier laten blij ken als in 1914". ..Feitelijk zijn er slechts drie groote staatslieden in de wereld: Sialin, ikzelf en Mussolini. De Duce, de zwakste, heeft het niet klaargespeeld de kracht van de monarchie of van de Kerk te breken. Sta lin en ik zijn degenen, die slechts in de toekomst zien. Onze kracht ligt in onze snelheid en onbeschoftheid." Er wordt niet bij vermeld of ook deze „rede" met het hysterische gegil gepaard ging, dat bij de openbare uitbarstingen in de Kroll Opera de geestdrift van de par tij-claque placht in te leiden. Maar het zal wel niet ontbroken hebben, want zelfs in tweegesprekken kreeg Hitier de schreeuw- en gilaanvallen, waarvan ver- scheidenen van zijn bezoekers getuigd hebben. De onthulling van dit betoog kan ons niet meer verbazen. Wij hebben vijf jaar tijd gehad om vast te stellen dat wij met een misdadigen gek, aanvoerder van een bende misdadigers, te doen hadden. De treurige herdenkings-plechtigheid, die vandaag in Haarlem is gehouden ter eere van 422 in onze onmiddellijke omgeving vermoorde landgenooten, getuigt nog maar van een deel van het resultaat. Want hoevele millioenen zijn gevallen, velen van hen na de afschuwelijkste folteringen te hebben doorstaan, als gevolg van Hit- Iers „bezielende toespraak" van 23 Augustus 1939. die den wereldoorlog in leidde? Tot Ir. A. A. Mussert, die vanmorgen voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag is verschenen, zijn deze gruwelen en het besef van zijn aandeel in het ge beurde evenwel nog niet doorgedrongen. Of misschien laten ze hem koud. Het A. N. P. meldt omtrent zijn aankomst: „Om streeks half tien arriveerde de gevange nis-auto uit Scheveningen met Mussert en de twee gedetineerde getuigen Carp en van Dien. Mussert 6tapte lachend uit de auto en constateerde, dat de belangstel ling hem meeviel. Hij droeg een effen donkerblauw costuum. Hij poseerde, nadat hij in de verdachtenbank had plaatsgeno men, rustig voor de persfotografen en keek daarna met interesse rond. Uiterlijk had hij weinig van zijn zelfvertrouwen verlo ren. Hij maakte lichamelijk en geestelijk een gezonden indruk". Deze man staat terecht onder de be schuldiging getracht te hebben. Nederland onder Duitsche heerschappij te brengen, gepoogd te hebben den grondwettelijken regeeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te werpen en hulp te hebben verleend aan den vijand. Deze man vereerde Hitier, legde een eed van trouw aan hem af en liet anderen dat. ook doen. Musserts „leiding" stortte duizenden in het ongeluk. Maar hij stapt lachend uit een auto en constateert „met galgenhu mor". dat de belangstelling hem meevalt. Het is anders gegaan met Ley, den Duit sehen minister uit de Hitler-bende. dien Mussert indertijd met zooveel eerbied in het bezette Nederland ontvangen heeft. Deze Ley had ook in Neurenberg terecht moeten staan, maar hij heeft zich in de gevangenis opgehangen. Niet uit angst voor het vonnis, maar omdat hij. blijkens zijn afscheidsbrief, tot de ontdekking was gekomen dal het alles een dwaling was geweest: het Derde Rijk en het nationaal- soeiaüsme met de rassenleer, de bloed- en bodem-theorie en den oorlog. Alles. Want men had God verlaten. Daar in Neurenberg is er dus één tot Krachtiger optreden der Britten op Java N Alliens de Ruropeanen en Indo-Euro pea nen op Java hooft de heer Gutvvirth van het Roode Kruis nldiuir een dringend beroep op de geheele wereld gedaan on» hulp te verleenon tot de evacuatie van de 200.000 Europeanen en Indo-Euro peanen. die ten gevolge van de toestanden op liet eiland In acuut levensgevaar verkeeren. De geïnterneerden in de kampen loo|>en gevaar te worden ontvoerd of afgesneden; bij transporten wordt er met hen gesold, zij staan bloot aan het vuur der extremisten. De oetlsel positie in de kampen Ls onhoudbaar, In vele ge vallen zelfs slechter dan tijdens de Japnnsche bezetting. Er zün schepen en nog eens soheiK-n nood is. om de vrouwen, kinderen en andere bedreigden naar veili ger oorden te brengen. Oproep is vooral gericht tot Amerika cn ondersteund door een vertegenwoordigster van de Xederlandsche vrouwen in lnterneerlngskanipen. der ..Nationale Conventie" hebben vele van de 125 leden crltlek uitgeoefend op het ..werkcomité", daar dit ls samengesteld uit aristocraten en lntellectueelen. Zij drongen er op aan dat ook andere groepen In het co mité opgenomen zouden worden, en vooral vertegenwoordigers van de strijdende jeugd. In de spanning op Java is eenige verlich ting gekomen, nu het Britsche geduld met het georganiseerde exiremistische bandieten- dom ten einde blUkt te zijn. Dr krachtiger houding der Britten is nlei gericht tegen de nationalisten als zoodanig, daar niet alleen de regeering van Sjarir, maar ook Soekarno ge heel machteloos is, de huidige situatie te beheerscben. De militaire acties richten zich alleen tegen de extremisten, zoo heeft de heer Denning, politiek adviseur van gen. Christison, in een officieele verklaring ge zegd, DE MILITAIRE SITUATIE OP JAVA. In het communiqué van het Geallieerde hoofdkwartier weiden botsingen gemeld in een plaatsje bij Batavia en te O. van Am- barawa, terwijl nieuwe gevechten dreigden te Semarang, waar nog cteeds sluipschutters en plunderaars aan het werk zijn. De stad is door Britsche torpedojagers beschoten. Bij Ambarawa heeft cle R A F. aanvallen gedaan op concentraties van Indonesiërs, waarbij vergeefs gecamoufleerde transportcolonnes en opslagplaatsen over een afstand van twee mijlen met machinegeweer- en kanonvuur werden aangevallen, in de plaats zelf wer den straten en hulzen gebombardeerd. Een sterke Geallieerde tankmacht is opgetrokken naar het strijdtooneel van Batavia. In Ban doeng hebben de Gurkhatroepen de toestand nu volkomen in de hand. De laatste haar den van onrust worden opgeruimd door Britsche en Japansche troepen; tanks en pantserwagens verschenen in de straten. De Gurkha's hebben er de ktninefabrïek bezet, die een welbekend arsenaal der extremisten was. Het schijnt dat de pas benoemde Indo nesische burgemeester van Bandoeng met de Biitten wil samenwerken. Hij heeft gelast dat alle barricades moeten verdwijnen en dat er een einde moet komen aan het schie ten. In Soerabaja deden de Indonesiërs te genaanvallen. ondersteund door granaatvuur. die echter werden afgeslagen. Een fabriek en een ziekenhuis werden door de Britten bezet, die met tanks optrokken en thans nagenoeg de geheele stad beheerschen. I»E RADIOSTATIONS Het radiostation V3n Batavia zendt niet langer uit als „Radio Indonesia", maar is nu geheel door de Geallecrden overgenomen en kondigt zich aan als „Omroep der Geal lieerde strijdkrachten lil Batavia". Intus- schen zijn er nog altijd revolutionnalre ra diostations In den aether. Zondagavond zond radio Djokjakarta weer uit; er ls ech ter geen bewijs, dat dit dezelfde zender was. Radio Soerakarta bewaart definitief het stilzwijgen. NAAR INTERNATIONALE BEMIDDELING? De Indonesische minister van Voorlich ting" dr. SJarlfoedin heeft verklaard, dat de Indonesische regeering een beroep zal doen op internationale bemiddeling als de be sprekingen met de Britten en de Nederlan ders zouden mislukken. Op de bijeenkomst Het woord is aan. den Volksmond: Gooi je hart over de hin dernis en spring het na. Comité Nederland helpt Indië. Naar aanleiding van vroegere opwekkingen vestigt bovengenoemd comité nogmaals, de aandacht op de noodzakelijkheid, onze uit Ind:e repatrieerende landgenooten zoo goed mogelijk te ontvangen. Hiertoe kunnen voor al hotels, pensions en particulieren medewer ken door zich bereid te verklaren hen te huisvesten. Zy die hiertoe genegen zijn wor den verzocht volledige opgave van de be schikbare ruimten en vooi waarden te doen bij de U, V. V.. Stadhuis, Ingang Zijlstraat, Haarlem Voor die meisjes, die naar Indië zouden willen vertrekken word: het volgen van spe ciale cursussen aan de Huishoudscholen, die onder auspiciën van het Indische Instituut worden gegeven, warm aanbevolen. KORFBAL. In de vergadering van j.l. Zaterdag werd het nieuwe bondsbestuur als volgt samengesteld: E. Hanekroot, voorz.; P. Plooyer, seer H. Arends, compet. leider; J. Vogelpoel penn. en als commissarissen de hee- ren A. J. Dinkelberg, J. Sterk en D. Wou- terse.. Van het oude bondsbestuur keeren derhalve niet meer terug de heeren R. de Boer en C. Ligtvoet. De voorzitter, de heer S. A. Wilson, dankte deze heeren voor het vele werk. dat zij voor korfbal hebben ge daan. Namens den Haarl. Korfbalbond voer den daarna nog de heeren Hanekroot en Arends het wooid. bezinning gekomen. En toen hij doorzag wat hij gedaan had toen hij het verleden in al zijn afgrijselijkheid voor zich zag, kon hij niet meer blijven leven. Maar waanwijze Anton is nog niet zoover. Die lacht en ziet er goed uit en zegt dat de belangstelling hem meevalt. De ijdeltuit R. P. De eerste dag van de nieuwe week le Neurenberg begon met een opsomming van feiten, betrekking hebbende op de Duitsche oorlogsvoorbereidingen. De her innering aan de adembenemende periode, waarin de agressies elkaar opvolgden, wordt weer levend. Het diabolische spel, waarin rassentnystiek. „lebensraum" en intuïtie de schoonschijnende coulissen waren, wordt nu in a! zijn geraffineerd heid blootgelegd. De buitenlandsche poli tiek van het „Derde Rijk" wordt duidelij ker in zyn boosaardigen opzet, naarmate de stroom bewijsmateriaal wast. Alderman, de voornaamste woordvoer der van den Amerikaanschen aanklager onthulde de Duitsche bedoelingen met Tsjechoslovakije. welk land volgens de ..plannen" niet te plotseling moest wor den aangegrepen, daar dit optreden de wereld te veel zou schokken, maar dat door middel van geheime infiltratie, di plomatieke intrige en geënsceneerde ge beurtenissen een conflict kunstmatig moest worden aangekweekt. Een moord op den Duitsehen gezant te Praag paste zelfs in dit misdadig voornemen. Naarmate dc jaren verstreken, kregen de plannen van Hitier vasteren vorm en een aanvalsschema naar Oost en West werd opgesteld. Dc bezetting van België en Nederland was hierby inbegrepen. Ook de befaamde Obersalzburg-rede van Hitier heeft te Neurenberg een punt van bespreking uitgemaakt. Hierin noem de het Duitsche staatshoofd de Europee- sche politici o.m. „Schweinehunde". De Duitsche expansiezucht naar het Oosten, door de Nazi-propaganda uit den treure met den dekmantel van anti-bolsje wistische tendenzen bekleed, en bij de legerleiding bekend als het plan „Barba- rossa" had reeds 6 maanden voor de aan val in 1941 plaats had. in een concreet krijgsplan vorm gevonden. Rusland en Engeland klagen aan. De Russische aanklager Roedenko heeft vanmorgen de leiding van de Russische aanklagersgroep op zich genomen. De Britsche aanklager Shawcross zal op 3 December de Britsche aanklacht openen met een beschuldiging dat de be klaagden de internationale verdragen en overeenkomsten hebben geschonden. De Amerikaansehe aanklager Alder man las uit de in beslag genomen docu menten een massa bewijzen voor dat de nazi's reeds in 1935 wereldoorlog no. 2 projecteerden. „Es war nicht wahr" De beschuldigingen, die de hooge Nazi- bonzen moeten incasseeren zullen moeilijk weerlegd kunnen worden. Maar daar de rechtspleging in Neurenberg een demo cratische is, zal den verdachten worden toegestaan, getuigen a décharge te laten dagvaarden, die mogelijk te hunnen gun- 'riKVs logen de norloïsmiMlailigers te Xeiireiiocrg. Hernian (iooriny en Hes»> tijdens ImA verhoor van oorlo&auisdadigcn». (P.) ste kunnen spreken. Bijna alle beklaag den hebben verzocht, dergelijke getuigen te laten voorkomen, maar het is wel op vallend, dat Seyss Inquart tot nu toe nog geen pogingen heeft gedaan, bepaalde ge tuigen of documenten in het geding te brengen. In dc komende weken zullen wy dus te hooren krijgen, dat verscheidene van de verdachten opponeerden tegen de Nazi- party, dat buitenlandsche arbeiders de zelfde behandeling genoten als dc Duit sche. dat de meeste beklaagden gekant waren tegen S.S. en S.A.. dat Baldur von Schirach niet verantwoordelijk is geweest voor de behandeling der Joden, kortom, dat Duitschland het beste met de wereld heeft voorgehad. Men verwacht dat de verdediging ge bruik zal maken van de geschriften en de verklaringen van Churchill betreffende de „Anschluss" van Oostenrijk. Algemeen denkt men dat dit een van de interessant ste phases van het proces kan worden. De advocaat van Seyss Inquart heeft aan een correspondent van ITn. Press mede gedeeld dat hy bezig is alle openbare ver klaringen van Churchill te verzamelen. Het geval Hess, Het tribunaal kondigde aan dat het ver zoek van Hess was ingewilligd om den brief naar voren te brengen die Hess voor Hitler had achtergelaten toen hij naar Engeland vloog alsmede het rapport van Eden in het Lagerhuis inzake deze vlucht en tevens werd nog ingewilligd dat Ooe- ring als getuige zou worden opgeroepen voor zijn gedrag voor de vlucht. IJMUIDEN erkenning door Hoogovens De Eenheidsvakcentrale, bedrijfsgroep metaalindustrie, heeft, zoo meldt men ons. besloten van de directie der N V. Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden erkenning le eischen bij onderhandelingen betreffende loonen e.d. Zij stelt de directie in een schrijven, waarop zij vóór of op 30 No vember a s. antwoord verwacht, verant woordelijk voor eventueele conflicten, wanneer de directie niet bereid is haar houding ten opzichte van de E V C. te her zien. De E.V.C. beroept zich op vier ver gaderingen voor de arbeiders van het be drijf. die door 1000 personen zijn bezocht en waarin ontevredenheid over de ar beidsvoorwaarden blijkt te bestaan Er zijn tevens voorstellen betreffende de loonen en de k'ac - ingediend. SANTPOORT Vergadering A R Kiesvereeniging Woensdagavond wordt in de Ned Her vormde Kapel een vergadering gehouden van de A R. Kiesvereeniging. De voorzit ter zal o.m. behandelen de Historische herstelling van de Ned Indië-kwestie en de fusie van Chr. Historischen en Anti- Revolutionairen Sint-Nicolaas wandeltocht. De R K. Sportvereenigmg organiseert 2 December a.s. een Sint Nicolaas-wandel- tocht. De start zal om half elf plaats heb ben van het Stationskoffiehuis uit. De te loopen afstand bedraagt 20 K M en moet met twee uur rust in 5 uur worden afge legd. De straatverlichting. Het kan niet ontkend worden, dat wo met de straatverlichting al weer aardig op dreef komen, maar evenzeer is het een feit. dat er ook nog wat te wenschen over is. En dan denken we in de eerste plaats aan den Hagelingerweg. den drukken ver bindingsweg met Driehuis en IJmuiden, die op eenige plaatsen, zoo de maan zich niet over hem ontfermt, in Egvpt:sehe duisternis gehuld is. terwijl hij daar ter plaatse o.m. door puinhooper en korte boomstammen juist zoo gevaarlijk is.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1