SlacPitafieis van het verzet geëerd Vrouwen in de branding „Man overboord Plechtige herdenkingsdienst in de Groote Kerk N .Lrland heeft beden de slachtoffers aan het verzet op treffende wyze geëerd. Vierhonderd twee en twintig van hen hebben aanvankelijk bun naamloos graf gevonden in de Hoilandsche duinen bjj Haarlem, daar, in die wijde ruimte, waar in stilte en storm het ruischen van de zee eeuwig is, zullen zij hun eeregraf krijgen. Als symbool voor al die Nederlandsche mannen en vrouwen, die onder een on- menscheljjk schrikbewind hun leven voor de nationale zaak hebben gegeven, is heden het stoffelijk overschot van Hannie Schaft op den Eeregrafhof te Overveen ter aarde besteld. Zij was de eenige vrouw onder deze 422 dapperen, studente en krachtige figuur in het verzet en verloor haar leven slechts enkele weken voor de bevrijding het Westen van het land be reikte. In haar eert men ook al die andere strijders. Maandagmiddag kon men langs de in de Groote Kerk te Haarlem opgestelde baar defileeren. Duizenden hebben hun hulde willen betuigen, en toen om vijf uur, twee uur later dan aanvankelijk was vastge steld, de deuren der kerk gesloten moes ten worden, stond er nog een rij men- echen te wachten. In de kerk lag een bloementapijt van honderden en nog eens honderden kransen en bloemstukken, wee moedvolle hulde voor zoo groote offers. ■UI iP "ft--*1 Haarlem bewijst een moedig: meisje de laatste eer. Het défilé langs het stoffelijk overschot van Hannie Schaft, opgebaard in de Groote Kerk. Hedenmorgen is een plechtige herden kingsdienst gehouden, bijgewoond door H M. de Koningin en Prins Bernhard, den minister-president, prof. ir. W, Schermer- horn, den minister van binnenlandsche zaken dr. L. J. N. Beel, burgemees ters, vertegenwoordigers der Kerken, van den Grooten Raad der Illegaliteit, de Groote Advies Commissie, Volksherstel, Stichting 1940-1945, vele andere organisa ties en instellingen en de naaste familie leden der gefusilleerden. Rond de voor den preekstoel opgestelde baar was nog slechts een gering aantal kransen overge bleven van de vele. welke er gisteren wa ren. Onder deze waren de kransen van de Koninklijke Familie. De overige waren reeds naar den Eeregrafhof overgebracht. De Kon. Liedertafel ..Zang en Vriend schap", onder leiding van Frits Schuur man, opende de plechtigheid met het Wilt heden nu treden uit Valerius' Gedenck- klank. Dr H Wamsteker sprak namens het Comité Eeregrafhof en zeide. dat het vandaag is alsof één groote familie, met de Landsmoeder in het midden, haar dier bare zonen ten grave draagt. Niet ieder was het gegeven aan den actieven verzets strijd deei te nemen. Wel echter voelde het Nederlandsche volk zich gedragen en putte het kracht uit de onverzettelijkheid, waarmede een deel van ons volk tegen de overweldigende overmacht bleef strijden. Zoo kon het gebeuren, dat op een klein deel na heel Nederland afwijzend stond tegenover elke Duitsche bezetting. Op hun beurt vonden de verzetplegers steun in deze algemeene afwijzende houding. Daarom beleeft ons land heden een natio- nalen symbolischen gedenkdag. De aankomst van de Koningin. Wil Nederland het offer dezer menschen waard zijn, dan zal het moeten toonen in staat te zijn de door hen in daden omge zette gedachten uit te dragen tot zegen van de menschheid. Na opgemerkt te heb ben, dat een nationaal monument voor de gevallenen in het binnenlandsch verzet zal moeten verrijzen, eindigde spr. met de verklaring, dat deze begrafenisplechtig heid een nationaal herdenken is, dat meer beteekent dan de laatste eer te bewijzen aan de gevallenen. „Het is een kreet tot bezinning, gericht tot ons gansche volk. Moge Nederland dezen roep verstaan." (De plechtigheid duurt voort). AGENDA VOOR DINSDAG 27 NOV. 1945. Chr. Ger. Kerk Floresstraat: Afscheidspre- dicalie ds. Henstra, 19.30 uur; V.N.S.: Lezing over W.-Indië. 19.30 uur; Gem. Concertzaal: Volksconcert. 20 uur; Stadsschouwburg: Over 12 dagen tegen middernacht. 20 uur; Rem brandt: De witte Engel, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur (18 j.); Palace: Het Spookhol, 14, 16.15, 19 en 21.50 uur (14 J.); Luxor: De tuin van Allah. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur (18 j.); Mo viae: Non-S top-Variété-Revue, 19.30 en 21.30 uur. AGENDA VOOR WOENSDAG. Stadsschouwburg en bioscopen: als Dins dag: Frans Hals: De goucen poort, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). Prijsvraag Teylers Stichting Directeuren van Teylers Stichting heb ben besloten, den termijn van beantwoor ding van de prijsvraag van Teylers Twee de Genootschap over de beteekenis van Fr. Schleïermaeher voor de theologie in Nederland, welke termijn op 31 December van dit jaar eindigt, te verlengen tot 1 Januari 1947. „Der Kommandant ist nicht hier" Wij lezen in „De Vrije Harlinger": November 1945, zeven maanden na den oorlog. Iemand belt het kantoor der Ma rinetroepen op Terschelling op en vraagt naar den commandant. Een vrouwenstem antwoordt hem: ,.Nein, der Kommandant ist nicht hier. Er ist nach der Dienstetelle gegangen" Groote verbazing en verontwaardiging. Er wordt geïnformeerd en er blijkt, dat een der Duitsche meisjes, in 1940 met de Duitschers meegekomen, na ontslagen te zijn van huisarrest, bij de Marinetroepen op Terschelling in dienst is gekomen en fhans netjes de telefoontjes van den com mandant aanneemt. We hebben blijkbaar nog niet voldoen de ervaring opgedaan met de Duitsche dienstmeisjes van vóór 1940, merkt het blad op. Zinken pasmunt Uit overweging, dat in de tegenwoordige omstandigheden geen aanleiding bestaat tot handhaving van het verbod tot oppot ten zinken pasmunt, heeft de minister van financiën dat ingetrokken. Mijnenvegers omstreeks Kerstmis in Indië. De reis van de Nederlandsche mijnen vegers, die in convooi op weg naar Indië zijn, verloopt nog steeds goed. De ver wachting bestaat, dat de schepen om streeks Kerstmis op de plaats van bestem ming zullen zijn. Zoo spoedig mogelijk zullen zij met het schoonvegen van de In dische wateren beginnen. De Radio geeft vanavond: Hilversum I, 301 m. 18.01 Melodieën van E. de Curtis; 18.30 Piet Coomans; 19.00 Nieuwsber.; 19.30 Concert d. Zwitsersche kunstenaars; 20.01 Departemen ten spreken; 20.15 Filmorkest; 21.00 Vragen- kwartier; 21.15 Orgelconcert; 21.40 Concert voor viool en piano; 22.15 Mensch en maat schappij; 22.30 Edcy Walis; 23.01 Nieuwsber.: 23.15 Avondwijding. Hilversum II, 415 m. 18.01 Nieuwsber.; 18.30 Janie Bron; 18.45 Orgel en piano; 18.50 Voor je slapen gaat; 19.00 Cowboy-liedjes; 19.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten; 20.01 Theodora Ver- steegh zingt; 20.30 De werkende vrouw; 20.45 Jan Corduwener; 21.05 Lener Strijkkwartet-, 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuwsber.; 22.20 Wil Walis met Sweet en Swing. Opruimingswerkzaamheden in het Noord zeekanaal. Door de Internationale .Bergingsorganisatie wordt thans, in samenwerking met de KngcLscho marine, die hiervoor vier lichters beschikbaar stelde, het 9000 ton groote versperringssohip gelicht. Op de romp zijn de z.g.n. stroppen aangebracht, die door hun zware gewicht het schip, indien dit een bepaalden stand be reikt, znllcn doen rcchtkantelen. (P.) Indië. De oogen van vele Nederlanders zijn gericht op de gebeurtenissen in de Oost. Daar vechten vrouwen en mannen tegen een overmacht, soms geïsoleerd van allen bijstand, in de huizen en de kampen wordt het leed van goedwillende menschen geleden. Een brief van Tsjitske van Ton geren, de eerste vrouw, die voet aan wal op Java zette, werpt op deze toestanden een objectief licht. In October kwam zij niet een transport vrouwen uit Semarang, dat onder haar leiding stond, te Batavia aan. De onrust groeide in Java's hoofd stad. „Het was meest opgeschoten goed, wat je door de straten zag rijden, gewa pend met puntige bamboestokken en ge weren". Op een morgen werden de vrou wen en mannen, die het transport onder hun hoede hadden, opgeschrikt. Een aan tal Indonesiërs drong hun hotel binnen en in pyjama werden de tijdelijke bewo ners naar buiten gesleept. Met veel moei te werd een toestemming tot aankleeden verkregen, waarop de menschelijke vracht op een truck werd geladen. Op een hoofd post werd alles onderzocht, en hierna werden de „arrestanten" naar het gewe zen Britsche consulaat gebracht. Vijf lan ge dagen werden ze in onzekerheid gela ten over hun lot, tot ze naar de gevange nis getransporteerd werden, waar de be handeling overeenkomst vertoonde met Buchenwald of Dacnau. De twee leidsters, waaronder Tjits, werden in een cel opge sloten. Een krijgshaftig Indonesiër kwam zijn opwachting maken en zwaaide angst aanjagend met zijn zwaard. De twee vrou wen werden voor parachutisten aangezien, daar zij in N I C.A-uniform waren ge kleed. Hun gebrekkig Maleisch kon den bewaker niet van hun onschuld overtui gen en zij werden op de knieën gedwon gen, het zwaard op den hek. Uiterlijk kalm, maar met een bang hart hebben de meisjes volgehouden, dat zij niets met eenige militaire instantie hadden uit te staan De cipier beweerde dienzelfden morgen 10 menschen te hebben onthoofd en dat zijn twee vrouwelijke gevangenen bij het ochtendgloren een zelfde lot zou den ondergaan. Dien nacht werden er meer burgers binnen gebracht. Hun eenige hoop was gevestigd op de Engelschen, die naar zij wisten, in aantocht waren De 26ste October, de stemming zakte meer en meer, het oliepitje wierp angstaanja gende schaduwen op de vochtige muren. Zoo nu en dan viel een woord, een be moediging in de stilte van den tropischen nacht. Plotseling: stemmen. Engelsche stemmen! Door de wanden drong het ge roezemoes van de onrustige stad door. De spanning steeg. Steeg tot een beklemmen de stilte. De zware deur zwaaide plotse ling open en daar stond de hooge gestalte van een Britsch officier. De troepen van brigade-generaal Mallaby, welke eenige dagen later zoo laf vermoord werd. had den de gevangenis bezet en de „gevange nen" werden onder voorloopig toezicht van eenige Britsch-Indiërs gesteld. Den volgenden morgen ging het met een dich te auto naar de haven, waar een Engel sche flottïeljeleider wachtte. Een grootere oorlogsbodem bracht de meisjes naar Singapore, waar een meer dan hartelijke ontvangst haar deel werd. De Nieuw-Amsterdam stoomde me, volle kracht Ceylon tegemoet. De avondscheme ring viel in en aan dek heerschie een traag beweeg van zon-vermoeide, in khaki gestoken lichamen, die zich meerendeela in zittende of liggende houding bevonden, kijkend naar het spel van ondergaande zon en licht golvend water. Slechts enke len bevonden zich in de hutten, daar November in den Indischen Oceaan hitte beteekent tegen kleumen in het kikker landje, dat de Hoilandsche soldaten en Nica's zoojuist ontvlucht waren Plotseling weerklinkt een zwaar gedreun van de machines en het groote schip helt angstwekkend over. Uit zijn gesoes opge schrikt krabbelt ieder haastig overeind. Direct daarop 6pelen zoeklichten over het water. Door de loudspeakers klinkt een voor bevelen gevormde "stem: „Er is ver moedelijk een man overboord. Ieder die iets naders daarover kan mededeelen, moet zich in de Main Orderly Room mel den. Alle anderen begeven zich onmiddel lijk naar hun hut." Een gedraaf, gepraat en vele uitroepen zijn het directe gevolg hiervan. Een uur later herneemt het schip zijn koers, nadat vastgesteld is, dat allen aanwezig zijn. Lou Lummelman vond dat hij zijn klce- ren wel eens kon uitspoelen en zag uit zijn patrijspoort het voorbijschietende water. Waarvoor anders dan voor zulke plotselinge gelegenheden had hij een klos touw meegenomen? Vlug grabbelde hij in zijn koffer en reeg het touw door de mou wen van zijn hemden en de pijpen van zijn broeken. Twee slagen om zijn pols en dan op de kooi geklommen. Onder hem scheerde het water met een 35 K.M.-vaar- tje langs den scheepswand dat had Loutje kunnen weten, als hij maar even zijn hersens gebruikt had. Hij wurmde het pak kleeren door de patrijspoort heen en stak zijn hoofd en eenen arm er ook door om het te zien vallen. Op het oogenblik dat de kleeren in het water vielen, voelde hij een ruk als van een schichtig paard en Loutje schoot met zijn heele boven lichaam naar voren, brullend om hulp. Een dek lager snelde een van de man nen die ook juist in zijn hut was, naar de patrijspoort en zag iets wits snel door de strooming meegezogen worden. Het alarm sein in werking te stellen was nog slechts een kwestie van seconden en zoo kon het gebeuren dat een zeekasteel zijn onstui mige vaart moest minderen voor een bun del waschgoed. Duitsche Oorlogsmisdadigers staan terecht De eerste drie in Nederland Voor het eerst stonden heden in Neder land Duitsche oorlogsmisdadigers terecht en we! te Almelo, waar een geallieerde militaire rechtbank zitting hield. Ook een Nederlandsche officier maakte daarvan deel uit. Vier leden van den Sicherheitsdienst hadden zich te verantwoorden wegens moord op den Engèlschén vliegerofficier, Gerald Hood, en een jongeman uit Nijver- dal. Bote van der Wal, bij wien de piloot een tijd lang verborgen was gehouden. Deze dubbele moord had plaats niet lang vóór de bevrijding van Twenthe, n.l. in het midden van Maart van dit jaar. Nadat de slachtoffers eenige dagen in het huis van bewaring opgesloten hadden gezeten, werden zij op een avond wegge voerd tot even buiten Almelo en met een schot in den nek gedood. Men slaagde er in de schuldigen, vier leden van den S.D. op te sporen, behalve den hoofdman, kom- missar Hardigen, den voornaamsten schul dige die helaas nog steeds niet is ge vonden. De behandeling der zaak duurde drie dagen. De vertalingen, waarbij men zich be diende van Nederlandsch, Duitsch en En- gelsch. namen veel tijd in beslag. De S.D.-mannen beriepen zich bij hun verweer voortdurend op de orders, die zij kregen van hun officieren, naar het be kende: Befehl ist Befehl. De openbare aanklager wees er op. dat de mannen weliswaar opdracht kregen van hun meerderen, maar toch wel ter dege hebben geweten, dat zij een misdaad begingen door zonder eenigen vorm van proces twee menschen neer te schieten. Na een uitvoerig pleidooi van den toege- voegden verdediger werd het doodvonnis door ophanging uitgesproken tegen twee der beklaagden, n.l. Sandrok en Schwein- berger, terwijl de twee anderen. Hegemann en Wiegmann veroordeeld werden tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Toen de tolk het vonnis aan de veroor deelden bekend maakte, toonden zij groote verslagenheid. Het vonnis moet. alvorens te kunnen worden uitgevoerd, eerst be krachtigd worden door de hoogste Engel sche militaire autoriteiten. De Koningin schenkt f 250.000.- Voor hulp aan Indië. De Koningin, die tijdens haar verblijf in Engeland haar nationaal inkomen, voor zoover het niet strikt noodig was om in haar dagelijksch bestaan te voorzien, be stemd heelt om te helpen de nooden te lenigen van de zoo zwaar geteisterde be volking van Nederland en Ned.-Indië, heeft een bedrag van 250.000.— beschik baar gesteld voor het comité „Nederland helpt Indië",

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2