Mussert voor zijn rechters De Distributie Ir. Anton Adriaan Mussert, gewezen hoofdingenieur, leider van de N.S.B., zooals op de rol vermeld stond, is heden voor zijn rechtere verschenen, om zich te verantwoorden voor het geen hij in de jaren 1940-1945 gedaan heeft. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage was samengesteld uit: mr. A. L. M. van Berckel, president, prof. mr. P. G M. van Oven en mr. H. Burgersdijk, civiele raadsleden en luitenant-generaal P. W. Best en generaal-majoor H. Ch. G. van Lawick, militaire leden. Als procureur-fiscaal had mr. J. Zaayer aan de groene tafel plaats genomen, als griffier fungeerde mr. C. G. Iordens. Als toegevoegd verdediger van Mussert trad op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom uit Utrecht, die bekend is uit verschillende politieke processen uit de bezettingsjaren, toen hij voor Duitsche rechtbanken ver schillende Engeland-vaarders en verzets lieden verdedigde, o.a. het bekende „Geu zenproces" en het proces tegen het comité „Vrij Nederland". Geen groote belangstelling. De publieke belangstelling was grooter dan bij het proces tegen Max Blokzijl maar toch niet groot. Reeds omstreeks middernacht stonden er 4 personen aan den ingang van het gebouw om zeker te zijn een plaats te krijgen op de publieke tribune. Op de gereserveerde tribune zat o.a. de heer M. Kohnstamm, de secretaris van de Koningin. De bewaking. De bewaking van Mussert en van zijn naaste medewerkers die als getuige zullen optreden, was zeer scherp. Gister is het geheele gebouw onderzocht en gecontro leerd en daarna onder bewaking gesteld. Alle belangstellenden die heden in het gebouw werden toegelaten werden nauw keurig gecontroleerd. Omstreeks half tien arriveerde de ge vangenisauto uit Scheveningen met Mus sert en de twee gedetineerde getuigen mr. Carp en Van Dien. Mussert stapte lachend uit de auto en constateerde met galgen humor, dat de belangstelling hem meeviel. De drie mannen werden direct naar de cellen in de kelders van het gebouw over gebracht om daar te wachten tot het pro ces zou beginnen. Mussert was gekleed in een effen don kerblauw costuum. Hij poseerde, nadat hij in de verdachtenbank had plaa*6 geno men, rustig voor de talrijke persfotogra fen en keek daarna belangstellend rond. Uiterlijk had hij weinig van zijn zelfver trouwen verloren. Hij maakte èn physiek èn geestelijk een gezonden indruk. Precies 10 uur kwam het hof binnen. De president mr. van Berckel deed Mus sert de gebruikelijke vragen en daarna was het woord aan mr. J. Zaayer, den pro cureur fiscaal, voor het uitspreken van de tenlaste legging. De dagvaarding. De voornaamste punten uit deze reeds gepubliceerde ten lastelegging zijn: Het trachten Nederland onder Duit sche heerschappij te brengen. Het pogen den grondwetteiyken re- geeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te werpen en hulpverleening aan den vijand. Mr. Zaayer heeft deze drie punten uit voerig uitgewerkt en toegelicht met tal rijke citaten. De tenlastelegging omvat vijf getypte foliovellen. Mussert hoorde staande met kennelijke belangstelling het voorlezen van dit do cument aan. Mnssert over den bond van Germaansche volken. Op een vraag van den president of Mussert de citaten erkent, antwoordt hij: Ja. Hij bracht echter naar voren, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad Nederland onder vreemde heerschappij te brengen, integendeel, alles heeft gedaan om dit te voorkomen. De president toonde Mussert een aantal stukken, waaronder de befaamde nota be stemd voor Hitier, waarin hij de idee van een bond van Germaansche volkeren, waarvan Nederland ook deel uit zou moe ten maken, onderschrijft. Mussert noemde deze nota zijn politieke geloofsbelijdenis. Als Hitier den oorlog gewonnen zou hebben, aldus Mussert. zou hij aftreden als leider van het Duitsche volk en uit sluitend optreden als bondspresident. Al leen de twee punten „gemeenschappelijke weermacht en economie" zouden onder 2ijn directe bevelen staan. Er ontstond een korte discussie tusschen den president en den verdachte over de bevoegdheden van den voorzitter van den bond. welke Mus sert niet zoo verstrekkend beschouwt, al moest hij ten slotte toegeven, dat er geen enkele waarborg is, dat deze voorzitter als hij wil niet als een volkomen autocraat kan optreden. Het getuigenverhoor. De eerste getuige, het hoofd van den bijzonderen dienst van de P.O.D., die aan Mussert de eerste verhooren heeft afge nomen, zei, naar aanleiding van een vraag van den verdediger, dat Mus-sert den in druk maakte oprechte, waarheidsgetrou we antwoorden te geven. Mr. Carp, samensteller van het statuut van den bond van Germaansche volkeren verklaarde, dat de aanwijzingen, die hij van Mussert had gekregen, er op neer kwamen, dat waarborgen moesten worden geschapen, opdat de vrijheid en geestes- gerechtigdheid van Nederland gehand haafd zou blijven en bovendien, da' de ninternatïonaliseering" dus het verlies der nationale waarden, tegengegaan zou worden. Het statuut zegt o.m., dat de lei ding van den bond in handen za! zijn van den Führer van het Duitsche rijk. De president merkte hierover op, dat hieruit toch duidelijk blijkt, dat Duitsch- land alle macht zou hebben. Mussert antwoordde er op, dat dit juist het punt was waarom deze bond nooit is doorgegaan (gelach) althans een van de redenen, vferbetert hij zichzelf. De president stelde, nadat hij de vele stukken en documenten had geraadpleegd, verschillende vragen. Mussert antwoordde kort en duidelijk. Hij erkende dat hij Hitier heeft beschouwd als Führer aller Germanen. Ook het feit. dat hij den eed van trouw aan Hitier heeft afgelegd, geeft Mussert onmiddellijk toe. maar hij merkte met na druk op, dat hij als toevoeging had ver langd: „Dat hij nooit een daad behoefde te verrichten, welke in strijd zou zijn met de eer, de waardigheid en de belangen van het Nederlandsche volk". Van deze toevoeging is in Berlijn echter bitter wei nig nota genomen Als derde en laatste getuige kwam kapi tein P. van Houten, hoofd van het bureau documentatie van centrale zuivering. Het is mogelijk geweest reeds in Londen een uitvoerig dossier tegen Mussert samen te stellen, waarover de getuige den president uitvoerig inlichtte. Ook de radioredevoe ringen werden vastgelegd op schrift en veelal ook op giamofoonplaten De ccd aan Mussert. Hierop bracht de president den eed van trouw aan Mussert persoonlijk, welke deze het kader der N.S.B. heeft afgenomen, ter sprake. Mussert erkent het belang van dezen eed in verband met het belang van het feit, dat hij zelf den eed van trouw aan Hitler had afgelegd. Talrijke citaten werden door den presi dent voorgelezen, citaten waaruit blijkt, dat Mussert een zoo nauw mogelijke ver bondenheid met Duitschland zocht en waarin hij zijn trouw aan Hitier herhaal de malen betuigt. (De zitting duurt voort) De Italiaansche rege eringscrisis De Italiaansche regeering Parri is af getreden. Minister Pietro Nenni heeft naar aanleiding van dat aftreden ver klaard, dat het besluit genomen was naar aanleiding van de houding die door de Christen-Democraten was ingenomen. De ze groepeering houdt vol, samen met de liberale partij, dat zij geen verbreking van de coalitie der zes partijen wenscht. De linksche en onafhankelijke bladen leveren een felle critiek op deze mentaliteit en brengen hulde aan Parri's persoon en han delwijze, die ze verklaren te kunnen on derschrijven. Omgekeerd noemen de libe rale kranten Parri's ontslagrede een ..me lodramatische en hysterische uitbarsting van chantage". Prins Umberto heeft het ontslag van het kabinet aanvaard en reeds besprekingen gevoerd met Carlo Sforza voorzitter van de adviseerende kamer, later met de secretarissen der betrokken zes partijen. Volkspartij de sterkste in Oostenrijk? De Weensche radio omroep maakte Maandagmiddag de resultaten van de verkiezingen voor 155 van de 165 zetels in het Oostenrijksche parlement als volgt bekend: De communisten behaalden 169.000 stemmen, drie zetels, de socialis ten 1.359.000 stemmen, 72 zetels, de volks partij 1.508.000 stemmen, 80 zetels. Door deze resultaten heeft de volkspartij nog slechts drie zetels noodig voor een abso lute meerderheid. De Oostenrijksche kanselier, dr. Renner, heeft aan een correspondent van Reuter medegedeeld, dat hij van meening is, dat de uitslagen van de verkiezingen den Ge allieerden ten aanzien van de democra tische overtuiging van het Oostenrijksche volk en de democratische structuur van de regeering voldoening zouden schenken. Ongeveer 90 procent der stemgerechtig den is ter 6tembus gegaan. Europa's Gezondheidstoestand Op een persconfertenie van den medi- schen staf voor de UNRRA heeft dr. G. Stuart een overzicht gegeven van den gezondheidstoestand in Europa. Hier volgt een samenvatting van de belangrijkste details: Diphtheric Veel voorkomend in West- Europa, maar vooral in Duitschland en wel in het bijzonder te Berlijn. Typhus: In alle landen zeer toegenomen. In Duitschland was in September het aan tal gevallen 30 maal normaal. Dysenthcrie Meer voorkomend dan ge woonlijk, vooral in Groot-Brittannië, Noorwegen, Duitschland 20 maal normaal. De arbeid van 20 jaar bestrijding is door den oorlog geheel te niet gedaan. Malaria: De meest voorkomende ziekte in het Middellandsche Zeegebied. In Grie kenland epidemisch. Brochures. De Nederlandsche Volksbeweging gaf eenige belangrijke brochures uit. J. G. Suurhof schreef over „Staking. Ja of neen?" en Mr. H. Steketee over „De ambtenaar in het Nieuwe Nederland". Voor de eerste brochure schreef de minis ter-president Prof. Ir. W. Schermerhom een inleiding. Voorstel der Ver.St. inzake Iran De regcering der Ver. Staten heeft aan de regccringen van Engeland en de Sovjet- Unie voorgesteld de geallieerde troepen tegen 1 Januari a.s. uit Iran terug te trek ken. In een nota aan deze regeeringen heeft de Amerikaansche regeering medegedeeld, dat de Amerikaansche troepen tegen dien datum uit Iran vertrokken zullen zijn. Zij wijst op de beschuldigingen van de regee ring van Iran met betrekking tot de Sovjet activiteit in Noord-Iran en herinnert aan de verklaring van Teheran, waarbij de territoriale onschendbaarheid, de onaf hankelijkheid en de souvereiniteit van Iran worden gegarandeerd. Joden en Arabieren ontevreden Het plan van Bevin om voor het oplos sen der Palestma-geschillen een Engelsch- Amerikaansche onderzoek-commissie in te stellen, wordt door de belanghebbende groepen aan weerszijden zeer slecht ont vangen. Duitsche Joden uit Stuttgart die de concentratiekampen hebben overleefd, zijn uit protest tegen de Engelsche politiek een hongerstaking van 24 uur begonnen. De Arabische leiders in Palestina zijn algemeen voorstander van het verwerpen der plannen tot instelling der commissie tot onderzoek. Zij wijzen er op, dat Amerika geen ver plichtingen ten aanzien van het heilige land heeft, daar het als niet-lid der Vol kenbond niets te zeggen had over het mandaat. Daarenboven zijn zij principieel tegenstander van Joodsche immigratie en willen niet, dat het lot van het Europee- sche Jodendom verbonden wordt met dat van Palestina. Ook zou volgens hen het z.g. txusteeship-plan de uiteindelijke on afhankelijkheid van de Arabieren verder uitstellen. Suiker voor zeer zwaren arbeid Het Centraal Distributiekantoor deelt nader mede. dat de extra hoeveelheid suiker, welke verstrekt wordt aan hen, die „zeei zwaren arbeid" verrichten, nog ge durende een aantal weken 250 gram per veertien dagen zal bedragen, dus niet 500 gram. zooals dezer dagen werd vermeld. Melk. Het terugloopen van de melkproductie maakt het noodzakelijk blikjes geconden seerde melk in consumptie te brengen. Voor zuigelingen en kleuters is deze ge- condensecroc melk minder goed dan ver- sche melk. In verband hiermede zijn de melkslijters verplicht voor deze kinderen het geneele rantsoen van zes liter per week in den vorm van versche melk (los of in flesschen) te verstrekken. Ook op rantsoenbonnen moet indien de verbrui ker dit wenscht. versche melk verstrekt worden. Voor zoover flesschen-melk beschikbaar is, moet deze in de eerste plaats geleverd worden cp de bonnen van zuigelingen en kleuters en op rantsoenbonnen, tenzij de afnemer losse melk wenscht te betrekken EAU DE COLOGNE. De verplichting eau de cologne uitslui tend op recept of doktersattest af te leve ren, is vervallen. Pleegouders in gebreke De verplichte aanmelding voor oorlogs pleegkinderen. ingevoerd bij Kon. Besluit van 13 Aug., laat veel te wenschen over. vooral in de provincies Drenthe, Over ijssel en Gelderland De pleegouders vree zen hun Joodsche pleegkinderen, die zij in vele gevallen reeds jaren bij zich hebben, kwijt te raken, als zij aan den eisch tot verplichte opgave voldoen. De Commissie voor Oorlogspleegkinderen heeft namelijk tot taak. den rechter advies uit te bren gen bij de benoeming van voogden voor die kinderen, welke in den oorlog beide ouders hebben verloren. In de eerste plaats dus Joodsche kinderen, wier ouders in Duitschland stierven en niet-Jooüsche. die hun ouders tijdens de bombardemen ten in Nederland verloren, terwijl bin nenkort de transporten van Nederlandsche weezen uit Indonesië zullen binnenkomen. Het aantal van deze laatsten bedraagt naar ruime schatting 2000. Het aantal kin deren, dat ais gevolg van bombardemen ten in Nederland ouderloos is geworden, schat men op 1000. De verblijfplaats van ongeveer 150 kinderen is door pleegouders opzettelijk niet aangegeven. Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond: Front met regen en krachtigen, aan de kust tijdelijk Btormachtigen. wind passeert in den loop van den avond en in den nacht ons land. Morgen overdag: Wisselende bewolking, enkele buien (vooral in de kuststrook), iets kouder, krachtige en langs de Wadden eilanden tijdelijk stormachtige noordwes ten wind. De eindelooze reeks Het was dezen keer een zoontje van de fam. G„ die met ontstekingspatronen speelde en na een explosie drie vingers verloor. Hij werd naar de Mariastichting overgebracht. De politie wijst er voor de zooveelste maal op. dat inlevering van ge vonden projectielen enz. niet alleen aan geraden. maar ook bevolen wordt. Straf vervolging wordt daarbij geenszins inge steld, wei tegen hen, die in strijd met de veiligheid deze voorwerpen achterhouden. Uit Haarlem f40.000 verdwenen Aan het postkantoor aan de Baljuwslaar te Haarlem is een geldzending van hi hoofdbureau bestemd voor de bijkantore ontvreemd. Deze diefstal moet verric' zijn door ingewijden, daar elk spoor vó braak ontbreekt. Vermoedelijk met ee valsche sleutel is een kast geopend, waai in het geld geborgen was. De politie heef: een grondig onderzoek ingesteld. Een vreemd geval Het was een zeer wonderlijk verhaal, dat de politie te hooren kreeg van den man. die op de Amsterdamsche Vaart uit de wrakstukken van een jeep werd ge- vischt in very high spirits. Na' ontnuchte ring vertelde d§ jeepridder, die geen mi litair was. in weerwil van de uniform die hij droeg, dat hy met een aantal Canadee- zen aan het toeren was geweest A! toe rende. waarbij de noodige geestrijke ver sterkingen werden genoten, kwam men in Amsterdam, waar de listige bestuurder zijn Canadeezen wist te spuien om alleen de wereld verder te verkennen. Op weg naar Haarlem eindigde de tochl na het „scheppen" van een wielrijder bij een lichtmast, die een zwaren knak kreeg. De Jeep was volledig in puin en het is een wonder dat zijn beschonken berijder er vrij redelijk afkwam. Een buurthuis te Haarlem. In Haarlem is een comité tot stand ge komen, dat wil komen tot de stichting van club- en buurthuizen en dat bestaat uit vertegenwoordigers van alle groepen der bevolking. In deze huizen zal de jeugd- en gezinsopvoeding krachtig ter hand geno men worden. De geheele jeugd zal er een tehuis moeten vinden, dat door zang, too- neel, kampeeren, knutselen, sport, lectuur enz. een besef van de hoogere waarden in het leven wakker roept Vrouwen en meisjes zullen er huishoudelijke voorlich ting en kinderverzorgingslessen krijgen; voor de mannen zal het werk zich richten op algemeene en maatschappelijke vra gen, ontwikkeling door groepsbijeenkom sten. lezingen enz. Dit werk vraagt de medewerking van allen die kunnen bijdragen tot een ge zonde volksopvoeding en -ontwikkeling en die daartoe het noodige verantwoorde lijkheidsbesef hebben. Als grondlagen voor dit werk meent het comité de begin selen van de Ned. Jeugdgemeenschap te moeten kiezen, die zich uiten in de woor den: „Het club- en buurthuiswerk 6telt zich ten doel de bevordering van waarden van hooger orde, waarheid, gerechtigheid en naastenliefde, zooals deze in de histo- die van ons volk gegroeid zijn uit het Christendöm en in de eerbiediging van den medemensch een van haar hoogste uitingen vindt." Verzetsman knoeide met bonnen Voor den Haarlemschen Politierechter, belast met Economische Zaken, stond te recht J. K. te Heemstede, die in 1944 een deel van de hem ter verstrekking aan on derduikers toevertrouwde levensmiddelen kaarten ten eigen bate had verkocht. K., die reeds 13 weken in Duinrust heeft ge zeten. ontkende hardnekkig en kwam met nieuwe verklaringen aandragen, waarop de Officier van Justitie zijn onmiddellijke gevangenneming vroeg en verwijzing van de zaak naar de instructie. De verdediger, mr. Schreurs, noemde de houding van verd tegenover den rechter onjuist, daar hij ruiterlijk had moeien bekennen. Uit stuk ken, die daarop ter tafel kwamen, bleek dat K. in het verzet belangrijk werk had verricht. Pleiter vroeg of de Politierech ter. den overigens mooien staat van illega len dienst van K. in aanmerking nemende, het bij de 13 weken in Duinrust wilde laten. Toen de Politierechter daarop K.'s inhechtenisneming beval, vroeg deze om een andere beslissing. De zaak werd nog eens in haar geheel doorgenomen, waarbij verd een deel van de feiten toegaf De verdediger drong opnieuw op vrijlating aan. doch de Officier van Justitie ver klaarde nog niet tot een eisch te kunnen komen Dc Politierechter zeide, dat verd. door zijn handelwijze het leven van velen in de ondergrondsche organisatie, waarvan hij 1k3 was. m gevaar had gebracht. K. werd opgesloten en de zaak zal nader worden onderzocht. Ds. Padt over Dachau Gisteravond hield ds. N. Padt uit Zut- fen in het gebouw van Vrijz. Herv. een voordracht over zijn indrukken en herin neringen uit Dachau. Hij beschreef daarin de Duitsche concentratiekampen als de spiegel van het nazidom. De perfectie van het opsporingswerk bleek wel uit zijn ar restatie in Juni 1940 aan de hand van de Duitsche gegevens. Bij zijn verhoor kreeg spr. gestenografeerde brokken van zijn preeken uit 1937—1938 te hooren. Via Arn hem en Amersfoort raakte hij naar de kampstad Dachau, waar als vreeselijke ironie op de kamphekken te lezen staat: Arbeit macht frei Erger slavendom was er nog nooit in de historie geweest. Bo vendien geschiedden alle uittartingen en folteringen onder, het gelach der ontaarde beulen. De mensch moest lichamelijk en geestelijk worden gekraakt, met als eind oplossing de gaskamers. Spr. stipte aan. da*, wij juist door de beestachtigheden, die hier jegens rmllioe- nen werden gepleegd ervoor moester, wa ken. niet in soortgelijke methoden te ver vallen bij de behandeling van politieke gevangenen. Dat is den Nederlander on waardig.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3