Musserts verdediging De Haarlemsche Oorlogsslachtoffers De a.s. Verkiezingen De verdediger sprak 1V2 llur Mussert zelf 3 uur ..Het oogenblik, waarnaar het Neder- landsche volk gedurende vijf lange jaren heeft verlangd, ja zelfs gesnaktaldus mr. Wijckerheld Bisdom „is aange broken Mussert staat voor zijn rechters." De haat welke men tegen Mussert koes tert is ongeëvenaard De verdediger wijst er op, dat men in Nederland ook den po- litieken tegenstander zijn vrijheid, mis schien zijn leven niet anders wil ontne men, dan door middel van rechtspraak Voor politieke fouten is de rechtszaal niet de plaats om deze te beoordeelen. Men moet zich los maken van de politiek. Dit proces heeft niet als onderwerp het na- tionaal-socialisme. Ook mag men aan Mus sert niet aanrekenen wat tal van indivi duen. die geen lid van de N.S.B. waren, gedurende de bezettingsjaren hebben mis daan. Zelfs voor de daden van de indivi- dueele N.S.B.'ers is Mussert niet straf rechtelijk verantwoordelijk. Wij hebben ■alleen te zien naar zijn eigen daden. Het is alleen het proces tegen ir. A. A. Mus sert., aldus mr. Wijckerheld Bisdom. In het vervolg van zijn pleidooi heeft de verdediger van Mussert, Mr. Wyeker- held Bisdom, betoogd, dat men Mussert niet mag straffen voor hetgeen mr. Carp gedaan heeft bij het opstellen van het statuut voor den Germaanschen Volken bond. Mussert schr'ef in deze quaestie. alleen een brief aan Hitier en daarin was geen sprake van het brengen van Neder land onder vreemde heerschappij, want Nederland was toen al onder vreemde macht. Vorming van Statenbonden leidt altijd tot beperking van souvereiniteit van het eigen land. Het is de vraag of het Germaansthe Statenplan verder ging dan geoorloofd moet worden geacht. De „ongrondwettigheid" van het plan inzake den Raad van State is te betwisten, in verband met de bijzondere tijdsomstan digheden. Het is bovendien onzeker of Mussert zelf zich heeft gerealiseerd dat dit plan tegen de Grondwet was. Mussert heeft herhaaldelijk bij de Duit- Bchers gepleit voor de belangen van het Nederlandsohe volk. Met kracht heeft hij zich steeds verzet tegen fusilieeren van Nederlanders. Hij was echter volkomen onmachtig tegenover de Duitschers. In dit proces is we! gebleken, dat als er een man was die niets heeft kunnen bereiken bij de Duitschers dit Mussert wel was. Als po liticus bevond Mussert zich in een uiterst moeilijke positie. Hij had geen ervaring en werd slecht ingelicht, ten deele zelfs bedrogen. Van lage motieven bij Mussert is niet gebleken. Men mag Mussert .zien als een tegen stander, doch niet als een gewone misda diger. Wanneer hij tot iederen prijs aan de macht had willen komen, had hij dit gemakkelijk kunnen bereiken door nog verder met de Duitschers mede te gaan. Wanneer wij moeten aannemen, dat Mus sert niet uit laag bij de grondsche motie ven heeft gehandeld, dan mag men dit, tot bewijs van het tegendeel, ook bij zijn volgelingen veronderstellen. Dit kan ons dichter brengen naar de oplossing van groote politieke problemen van ons land. Dit kan de collectieve haat die ons soms nog beheerscht doen wegnemen. Pleiter besloot zijn betoog met den wensch, dat op waarlijk Nederlandsche wijze recht gedaan zal worden met in achtneming van alles wat voor en tegen den verdachte pleit. Hierop hield Mussert zelf een verdedi gingsrede die niet minder dan 3 uur duurde. „Wanneer een chirurg alles gedaan heeft om een patient het leven te redden en deze patiënt geneest dan later door de zorgen van een ander in een ziekenhuis en men werpt dan den chirurg toe dat hij den patiënt pijn heeft gedaan, dan kan deze chirurg niet anders zeggen, dan dat dat de waarheid is. En toch beoordeelt men zijn werk dan fout. En zoo voel ik mij nu ik hier sta". Vervolgens gaf Mussert een breedvoe rig overzicht van de gebeurtenissen der laatste 5 jaar. „Iets minder eenzijdig dan de openbare aanklager gedaan heeft", zoo merkte hij op. Hij heeft willen voor komen dat Nederland werd ingelijfd" en dat heeft hij willen bereiken door het voorstel van den Germaanschen staten bond. Bij eiken Statenbond moet men souvereme rechten voor een deel opoffe ren. Het stond voor oogen een bond van gelijkgerechtigde volken. Ook het Engel- sche volk zou daarin thuishooren. „Mijn standpunt zoo vervolgde Mus seri was: de slechtste Nederlandsche regeering in den Haag is mij liever dan welke andere ook Ik heb dat nooit kun nen bereiken, maar welke macht had ik achter mij? Enkele tienduizenden goed- willenden. Dat was alles En als ik een ijdeltuit genoemd word. dan wil ik slechts opmerken dat ik in 1940 maar een opmer king had behoeven te maken om als stad houder van Himmler aan de macht te kunnen komen. Mijn pogingen om als re gent op te treden, moet u zien als mijn pogingen om die Duitsche kliek, die het volkomen begrijpelijk overigens heel wat plezieriger vond in den Haag dan in Polen, te doen inkrimpen en hun macht te ontnemen. Het is juist dat ik actieve deelneming in de Duitsche oorlogsvoering heb bevor derd, maar dat deed ik om de Himmler- kliek uit Nederland den wind uit de zei len te nemen en ons te beveiligen tegen het Aziatische gevaar. Het doel van onzen strijd was coute-que-coute te voorkomen dat Nederland zou vallen onder de wil lekeur van Himmler. en de offers die daartoe noodig waren, heb ik laten bren gen door mijn eigen menschen, door de N.S.B. Ik heb mij verzet tegen de invoe ring van de algemeene dienstplicht. Het Duitsche nationaal socialisme heeft een eigenschap gehad en dat was zich ge haat te maken op een talentvolle wijze. Duitsehland is dan ook volkomen gefaald in de poging om van Europa een eenheid te maken. Ik hoop, dat het Engeland zal lukken. Hitier wilde dit imperialisme dat Duitschland's optreden kenmerkte niet. Het was zijn omgeving, die haar wil door zette. Deze kliek dreef haar annexionisti- sche streven door. Steeds wanneer ik trachtte mijn weg te gaan, belette de rijkscommissaris mij dat. Ik heb gedaan, wat mogelijk was om de gijzelaars te beschermen, omdat ik dit gijzelaarssysteem onredelijk vond. Hierna sprak Mussert over het feit, dat leden der N.S.B. geen ambtenaar èn geen officier konden zijn. Dit is ook de oor sprong van de befaamde „gekruiste ar men" fabel. Omdat wij uit het leger zijn gezet moeten wij met gekruiste armen toezien, heb ik verklaard voor een jour nalist, die dit echter een beetje veran derd heeft. Wat betreft mijn besprekingen met Adolf Hitler welke ik vier maal heb ge had kan ik u zeggen, dat ik nooit voor mijn plezier of ijdelheid naar hem ben toegegaan. Ik was de pleitbezorger voor Nederland. Na den dood van Schmidt was het mij niet meer mogelijk in direct contact met Hitier te komen. Himmler heeft toen ge zegd: „Met Mussert reken ik wel af, na den oorlog". „Wat ik heb kunnen bereiken is niet veel geweest, maar alles, wat ik heb kun nen bereiken, is winst geweest", riep Mus sert uit. Hij besloot: „Ik heb als idealist gehan deld, ik heb gedaan, wat mijn plichtsge voel mij voorschreef, ik weet, dat mijn leven in handen is van het hof, ik blijf den vaderland getrouwe tot in den dood". De uitspraak werd bepaald op 12 De cember. Het A.N.P. rectificeert de mededeeling in het verslag van den eersten zittings dag, dat de getuige van Dien, ambtenaar van den P.O.D. gedetineerd was. Dit be rustte op een onjuiste inlichting. GcluutscxprcKsies van den ex-Taichtmaanscbalk der tijdens liet proces te Neurenberg:. Imftwaffe Een schatting komt tot 2690 Dezer dagen is zooals wij reeds mede gedeeld hebben door het Centraal Bu reau voor de Statistiek een schatting ge maakt van het aantal oorlogsslachtoffers in Nederland. Niet meegerekend de ver liezen in Nederlandsch-Indié, wordt het aantal dooden geraamd op 200.000, of 22 per 1000. (Voor Engeland is het cijfer slechts 7 per 1000.) Indien Haarlem in verhouding een even hooge tol aan den oorlog betaald heeft, zou dit voor 145.000150.000 inwoners tij dens de oorlogsjaren" beteekenen 3000 doo den. Wij hebben getracht voor Haarlem een schatting te maken. Juiste cijfers zijn nog niet te geven omdat het onderzoek nog niet is afgeloopen. Bovendien zullen er al tijd onzekere factoren blijven bestaan. De 5 oorlogsdagen in Mei 1945 eischten het leven van 34 Haarlemmers. Door oorlogsgeweld (bominslagen) wer den naar ons op het bureau van den Bur gerlijken Stand gezegd werd, meer dan 100 Haarlemmers gedood. dan men krijgt door het aantal slachtoffers dat indertijd werd opgegeven bij elkaar te tellen, maar er moet rekening gehouden worden met het feit dat later nog veel gewonden zijn overleden. Het aantal Joodsche Haarlemmers dat slachtoffer geworden is van den oorlog, werd destijds (men zie ons nummer van 5 September) door het bestuur van de Joodsche gemeente geschat op 700. Nu wij nog eens informeerden, werd verklaard, dat gebleken is, dat die schatting aan den lagen kant was. Een nadere taxatie stelt het aantal namelijk op ongeveer 1000. Op het Bevolkingsbureau der gemeente heeft men over de Joden geen gegevens omdat die indertijd van het stedelijke re gister werden overgebracht naar het Cen trale Bevolkingsregister in Den Haag. Evenzoo werden uit de Haarlemsche re gisters verwijderd en overgebracht naar het Centrale register de 300 a 400 zeelie den die hier woonden." Daarvan zijn er verscheidenen in den oorlog omgekomen. Men meende dit aantal minstens op 50 te kunnen stellen. Moeilijk is tot een raming te komen van de menschen die in Duitsehland zijn over leden of in ons land zijn gefusilleerd. Op het bureau van de Bevolking heeft men een lijst van 180 stadgenooten waarvan helaas met vrij groote zekerheid moet worden aangenomen, dat zij het leven lie- tèn. Van 60 zijn de gegevens zoo positief, dat een doodakte kon worden opgemaakt. Maar dat is nog lang niet alles. De con trole van het Bevolkingsregister was Maandag gevorderd tot de letter P. Toen had men (buiten de bovengenoemde 180) reeds 173 personen die vermist werden. Van het geheele alphabet wordt dit ver moedelijk meer dan 300. Het kan zijn dat een deel daarvan nog in Duitsehland in 'even is. Bij elkaar moet dus wel gevreesd wor den. dat het aantal Haarlemmers dat hier gefusilleerd is of in Duitsehland om het leven kwam, wel op 500 is te ramen. Tenslotte hebben wij de velen die ge storven zijn door de ondervoeding. Het aantal volwassenen boven de 60 jaar en kinderen beneden 1 jaar dat te Haar lem in de eerste 10 maanden van 1945 stierf, was 752 hooger dan over hetzelfde tijdvak van 1941. Houden wij rekening met de bevolkingstoeneming sinds 1941, dan is de hoogere sterfte voor die leeftijdsgroepen over 1945 te stellen op 715. Ook in de leef tijdsgroepen 160 jaar is natuurlijk een hoogere sterfte voorgekomen, ook al is die in verhouding belangrijk minder. Het is natuurlijk niet met zekerheid vast te stellen hoevelen er gestorven zijn als een gevolg van den oorlog. Practisch kan men veronderstellen dat de sterfte boven de normale op rekening van den oorlog komt. Onder de Haarlemmers die in de eerste 4 maanden van 1945 stierven zijn er 131 waarvan als doodsoorzaak is aangegeven „honger of uitputting". 'Het aantal oorlogsslachtoffers tenge volge van de honger, ondervoeding, koude is voor Haarlem wel op 1000 te ramen. Tellen wft de schatting voor de ver schillende groepen bijeen, dan komen w|j voor Haarlem op een totaal van vermoedelijk 2690. waaruit dus blijkt, dat het Haarlemsche cijfer vermoede lijk niet veel onder het Nederlandsche zal blijven. Ruim 1 Milliard papiergeld Blijkens den weekstaat van de Ned. Bank van 20 November was er voor f 1.010.742.285 aan bankbiljetten nieuwe uitgifte in omloop. Weerzien der boomen In den afgeloopen winter helmen wij zonder veel gewetenswroeging alles wat maar brandbaar was, ook de boomen in onze straten, aan den vuurmoloch opge- voederd. Stammen, takken en wortels ver dwenen in de bodemlooze muil, die nood- kachel heette, alles onder het motto: Wie niet hakt, zal niet koken. Zoo zoetjesaan werden de stadsdoorkijkjes al kaler en kaler. Slechts korte stompjes gaven de plaatsen aan, waar snood misdrijf jegens ons stedelijk schoon was gepleegd. Op donkere avonden kon men niet meer zijn neus beschadigen door tegen een boom op te loopen. In plaats daarvan kwam een enkele salto, wanneer de stoffelijke resten ons beentje lichtten. Niet lang geleden trokken stoere man nen er op uit om de laatste herinnering aan vergane glorie uit onze stoepen te ver wijderen. Een zerk van tegels of klinkers bedekte de plek des onheils. Hoe blij moest het ons echter te moede zijn, toen wij versch-gedolven kuilen zagen! Aan het begin van een nieuwe eeuw in onze stadsgeschiedenis heeft de Haarlem sche jeugd in de gapende boomkraters de nu nog sprieterige staakjes geplant, die mettertijd het stadsbeeld weer zullen op fleuren met hun lichtgroene waas in de lente, hun lommer in de zomerhitte en hun goudgele kleuren in de herfst. Mogen zij gelijk die jeugd gedijen in voorspoed, zonder een ontijdigen dood te moeten sterven! H. J. B. Toch volgens evenredige vertegenwoordiging Volgens het ontwerp voor de wijziging van de Kieswet de Kamers moeten zich daarover nog uitspreken is het de be doeling der regeering de aanstaande ver kiezingen te doen plaats hebben volgens het bestaande beginsel der Evenredige Vertegenwoordiging. De belangrijkste wijziging, die is voor gesteld is. het stemrecht te verleenen aan 24-jarigen. (Thans is de grens 25 jaar). De candidaatstellingen voor de Tweede Kamer en der Provinciale Staten zullen plaats hebben op den 2den Dinsdag van April, voor de gemeenteraden op den 2den Dinsdag van Juli. In het ontwerp is de bepaling opgeno men, dat de verkiezingen voor de Kamer en de Provinciale Staten op één dag kun nen plaats hebben. Diefstal van vaten Mosterdgas Dieven dachten olie te hebben Amerikaansche militaire politie en Belgi sche gendarmes verrichten uitgebreide na sporingen naar 18 vaten doodelijk Duitsch mosterdgas, die Zaterdag in Luik uit een Amerikaansch depot gestolen werden. De dieven zullen de vaten waarschijnlijk voor olievaten gehouden hebben. Twee etmalen later verdwenen uit een andere opslagplaats verscheidene zakken zeer explosief buskruit. De zakken waren buiten leeggestort; deze brengen op de zwarte markt hooge prijzen op. De wachten bij de Amerikaansche muni tiedepots zijn thans verdubbeld. Herstelbetalingen beginnen Binnen een week zullen de eerste dertig Duitsche fabrieken die als een levering vooruit op de herstelbetalingen zijn aan gewezen, aan de betrokken naties worden toegewezen. Volgens een hoogen Britschen stafofficier verloopen de onderhandelingen over de herstelbetalingen „goed". De Rus sen zijn kennelijk tevreden over de aanbie dingen van de Westelijke Geallieerden. AGENDA VOOR DONDERDAG 29 NOV. Bakenesserkerk: Orgelconcert met zang, 20 uur. Stadsschouwburg: Heilige Onschuld. 20 uur. Concertgebouw: Lou Bandy (voor oud- Illegalen). 19.30 uur. Rembrandt: De Witte Engel. 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur. (18 j.). Palace: Het spookhol. 14. 16.15, 19 en 21.50 uur (14 j.). Luxor: De tuin van Allah. 14, 16,15. 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: De gouden poort, 14. 16.30, en 21.15 uur (18 J.). iloviac: Non-Stop-Variété-Revue. 19.30 en tl.30 uur. AGENDA VOOR VRIJDAG 30 NOVEMBER Gebouw Ned. Prot. Bond: Psychometr. ex perimenten, 20 uur. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 20 uur. Gem. Concertzaal: Simon Admiraal. Gebouw H. K. B.: Soirée Dansante, 20 uur. Rembrandt: Valstrikken. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.30 uur (18 j.J. Palace: Die verdui velde waarheid, 2, 4.15, 7, 9.15 uur (14 j.). Luxor: De tuin van Allah, 14, 16 15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Wie is de dader?, 2. 4.30, 7, 9.15 uur (18 j.). De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 18.01 Fransche chansonnières. 18.30 Kwartier van den arbeid. 18.45 Tony Schifferstein. I9a00 Nieuwsber. 19.30 Jan Corduwener. 10.50 Giacie Fields. 20.01 Ned. Herrijst. 20.15 Con certgebouworkest. 22.15 Mensch en Maat schappij. 22.30 Wiener Bohème-orkest. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Cantabilé-septet. 19.00 Annie Hermes zingt. 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.01 Novelty Serenaders. 20.30 Vaudeville orkest. 21.00 De R. V. D. ant woordt. 21.15 Orgelconcert. 21.45 AvondWij- ding. 22.00 Nieuwsber. 22.20 Benny Goodman en orkest.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2