Kort en bondig IJMUIDEN Geesteiijne en moreele steun aan de jeugd „Goed voorgaan doet goed volgen" luidt een oud Nederlandsch spreekwoord Dat het tegenovergestelde ook een grond van waarheid bevat is de laatste jaren bewe zen. Op het pad der verwildering zijn ouderen de jongen voorgegaan, waarbij deze opmerking niet achterwege mag blij ven. dat de moreele ontreddering, die bij de ouderen zich geopenbaard heeft, als een bewuste uiting van minder goede ka raktertrekken beschouwd moet worden, terwijl bij de jeugd, met twee ooren die alles nooren en twee oogen die alles zien, het verschil tusschen goed en kwaad ver vaagd is door het vele kwaad dat zij om zich heen zagen. De commissie voor geestelijken en mo- reelen steun aan de jeugd, staande onder toezicht van Nederlands Volksherstel, heeft zich op het pad begeven met het 6choone doel, de jeugd weer in het goe de spoor te leiden, hetgeen zij wil berei ken door de jongens en meisjes, die bui ten elke jeugdvereeniging staan, in het vereenigingsleven te leiden, opdat zij in dat vereenigingsleven door clubwerk, sport eri spel uit de verwildering komen. De actie hiertoe weTd Woensdagavond begonnen met een avond voor de jeugd in Thalia, die een groot succes is geworden. Bijna 500 jongens en meisjes vulden de zaal. Zij hebben genoten van het tooneel- spel „Prins Ping, Pang, Pong" en met aandacht geluisterd naar de woorden van den heer H. M. Strating. De kinderen kregen een circulaire mee naar huis, bevattende de adressen van de in deze gemeente bestaande jeugdvereni gingen van elke richting. Een nieuwe industrie IJmuiden is een nieuwe industrie rijker geworden, een industrie, die een artikel vervaardigt, dat hier nog nooit gemaakt werd. In een perceel aan den IJmuider straatweg bouwt de firma Wals en Co. electro-motoren en 6cheepsdynamo's. De fabriek, thans nog van bescheiden om vang, maar die binnenkort vergroot zal worden, bouwt thans per week een 50-tal electromotoren tot IV2 P-K- Met uitzon dering van het motorhuis, dat in onbe- werkten vorm van de gieterij komt, wor den de motoren in de fabriek geheel af gebouwd. Reeds voor den oorlog beschikte de fir ma Wals Co. over een complete machi ne-installatie, maar deze werd, toen ons land door de Duitschers bezet werd, op geborgen. Sedert eenigen tijd is het be drijf thans in werking en reeds vele mo toren zijn afgeleverd. 3innenkort worden meer nieuwe ma chines gekocht. Als ook die in bedrijf zijn zal de productie tot ongeveer 80 motoren per week kunnen worden opgevoerd. Het puin van IJmuiden Op den Zuidelijken Kanaaldijk tusschen IJmuiden en VeLsen ligt over een groote uitgestrektheid een breede borstwering van puin terwijl langs den Stationsweg te Velsen een heele puinberg verrijst. De p -nhoop langs het kanaal vormt als het ware een nieuwe afsluiting van de spoor baan ter vervanging van het zware hek van dwarsliggers, die den vorigen winter in de kachels en fornuizen van de ver kleumde en verkommerde ingezetenen zijn opgestookt. Daar liggen langs den kanaalkant en elders de overblijfselen van de winkelgalerij op het Kennemer- plein, van de honderden winkels en woonhuizen, die eens vormden de Mahu- straat, de Houtmanstraat, de James Watt straat en tientallen van andere 6traten. En de bergen van puin worden steeds hooger, steeds langer, want nog veel puin moet er opgeruimd worden. Het zal er vlugger gekomen zijn, dan dat het weer wordt weggehaald, maar een bestemming heeft het. Het puin, afkomstig van de afbraak van IJmuiden, zal later dienst moeten doen als bijdrage tot den weder opbouw. zoowel hier als elders. Het is bestemd voor den onderbouw van nieuwe wegen, wegen van asphalt, van beton enz. Zoo zullen de vlamoven en de ringoven- klinkers, waarmee eenmaal IJmuiden werd opgebouwd, straks opnieuw het ma teriaal vormen voor het bouwen van een nieuwe stad. Niet alleen het puin, maar vooral ook de duizenden klinkers, die heel uit den strijd kwamen en nu op vele plaatsen opgetast staan, wachtend op een nieuwe bestemming. Besommingen vap Woensdag. Stoomtrawler. IJm. Ill Olympia f 18430. Kustvisschers. IJM. 202 f 223, IJM 208 f 167, IJM 241 f 162, IJM 249 f 137. KW 205 f 30, UK44 f 164, UK144 f 114, UK174 f 101, UK 1 f 393, UK184 f 91, UK264 f 51, UK59 f 127, UK234 f 50. UK143 f 136, UK 168 f 105 UK282 f 300, UK7 f 106, UK36 f 162, UK75 f 121, UK79 f 208, UK81 f 145, UK64 f 502, UK126 f 488, EH9 f 94, HD184 f 82, KW 144 f 15. De Gereformeerde gemeente in Oud-IJmuiden De Gereformeerde gemeente in Oud- IJmuiden, die haar kerk aan de Wilhel- minakade door een bombardement verloor, .was voor haar diensten op andere loeali- teiten aangewezen. De laatste weken kwam zij bijeen in de Marnixschool. Voortaan zullen de diensten van de Ge reformeerden van Oud-IJmuiden in de Ned. Herv. kerk aan de Kanaalstraat ge houden worden, die hiervoor welwillend door het kerkbestuur is afgestaan. De diensten worden gehouden "s morgens 9 uur en 's middags half vier in een ver warmd kerkgebouw. St. Nicolaasfeest van „In Veilige Haven" De Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" organiseert dit jaar wederom een Sint Nicolaasfeest. Voor de kinderen van 9 tot en met 13 jaar zal dit zijn op Woens dag 12 December in de bioscoop „De Pont", Velsen-Noord en voor de kinderen van 4 tot en met 8 jaar op Woensdag 5 Decem ber in de groote zaal van Thalia, IJmuiden. Donderdag 20 December wordt een „ge- zelligen ouderavond" gegeven in „De Pont". Palestijnen ter visscherij Zooals men weet, heeft een 35-tal Pale stijnen, soldaten van de Joodsche Brigade, gedurende eenige maanden een cursus ge volgd aan de Gemeentelijke Visscherij- school alhier, om zich te bekwamen in theorie en practijk van de zeevaart en vis scherij. Na afloop van den cursus werd aan alle cursisten een diploma uitgereikt. Sindsdien heeft de directeur der school, de heer P Verwaijen, zich met eenige schippers en reeders in verbinding gesteld om te trachten, voor zijn oud-leerlingen ten behoeve van hun verdere practische ontwikkeling een plaats op een trawler of een ander visschersvaartuig te verkrijgen. Het resuitaat van zijn bemoeiingen is, dat thans eenige Palestijnen op kustvisschers- vaartuiger. ter visscherij gaan, terwijl ook de stoomtrawler Utrecht eenige bewoners van het Oude land als leerlingen aan boord heeft. Voor de meesten van hen kan deze prac tische oefening slechts van korten duur zijn, daar zij binnenkort worden overge plaatst. Een viertal blijft echter hier om een volledigen stuurmanscursus op de Visscherijschool te volgen. Zij zullen ongetwijfeld de pioniers wor den van de Fale&tijnsche zeevisscherij die in den uitersten oosthoek van de Middel- landsche Zee wellicht eenmaal door Pa- lestijnsche trawlers (onder bevel van Ne- derlandsche schippers?) zal worden uitge oefend. VELSEN S.S.H. bij de Graadwedstrijden Bij de Zondag te Haarlem gehouden derde-graadwedstrijden van den K.T.K. hebben alle deelnemende dames-leden van de Gymnastiekvereeniging S.S.H. het derde-prijs diploma weten te behalen. Dit waren de dames R. Stals, T. Blötevogel, S den Dekker, B. v. d. Winden en A. Har- meyer. Bij deze reeds mooie resultaten slaagde ook de heer J. Smit voor eenzelfde diploma A.s. Zondag zullen wederom te Haarlem in de Gasthuisstraat graadwedstrijden voor den K.T.K. plaats hebben, nu echter voor dames- en heeren in den len en 2en graad. Ook hieraan zullen zoowel dames als heeren van S.S.H. deelnemen. Jury-cursus Suomi De Athletiekvereeniging Suomi heeft het initiatief genomen om door middel van lezingen een jury-cursus te organiseeren voor personen, die in de behoefte aan of- ficieele K.N.A.U.-juryleden zullen kunnen voorzien. Reeds heeft de secretaris van-de technische commissie van de K.N.A.U.. de heer Moerman, een lezing betreffende dit onderwerp gehouden. Voor hen, die even tueel als officieel jurylid van de K.N.A.U. willen fungeeren wordt een tweede lezing gehouden op Zaterdagmiddag, 15 Decem ber a.s. te kwart over vier. Zilveren jubileum V.V. „Kinheim" Ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig bestaan van de Velser Voetbalver- eeniging Kinheim, dat reeds op 4 April 1.1. heeft plaats gehad, doch door de gewij zigde omstandigheden niet kon worden herdacht, zal het bestuur Vrijdag 30 Nov. a.s. 's middags van 3 tot 5 uur een receptie houden in het Kennemfir Theater aan de Zeestraat te Beverwijk. Des avonds zal in hetzelfde gebouw een feestavond plaats hebben, waaraan wordt medegewerkt door het gezelschap van Paul Ostra met de cabaret-revue ,,'t Is weer oké". In deze revue treden verschillende bekende artisten op o.a. Berrie Kievits, Fiet van Leeuwen. Wouter Denijs, Gerard Walden en Jos. de Klerk. Burgerlijke Stand Geboren: J. de Groot, d., Duinvlietstraat 68. Velsen-Noord, Overleden: T. Schniedewind. 75 j., wedn. van J. Bruin, Trompstraat 8rd., IJmuiden; J. Koffeman, 9 mnd., d. van R. Koffeman en H. Koffeman. Edisonstraat 27, IJmui den; N. Stam, 40 j., echtgen. van E. Gra- vemaker, Rembrandtlaan 39, IJmuiden; H. D. v. Kooten, 3 j., zn. van G. H. van Koo- ten en M. J. S. Duijn, Hoofdstraat 12, Santpoort; B. Ruig, 66 j.. echtg. van A. Meijer, Kerkweg 4, Velsen; H. Maasland, 25 j., ongeh., Alex. Bellstraat 81, IJmuiden; J. F. Konkelaar, 74 j.., wedn. van J. Lim burg, Alex. Bellstraat 58, IJmuiden; B. v. Jelgerhuis, echtgen. v. J. de Bruin, Wijker- straatweg 285, Velsen-Noord. Kinheim traint De V.V. Kinheim heeft besloten over te gaan tot indoortraining van haar leden, waartoe de heer Bolland bereid is gevon den de leiding op zich te nemen. Bonte St. Nicolaasavond Het bestuur van de Buurtvereeniging „Schulpen" heeft voor zijn leden een bon ten St. Nicolaasavond gearrangeerd, welke Donderdag 29 November a.s. in bioscoop „De Pont" zal worden gehouden. St Nicolaas in Velsen-Noord De vier buurtverenigingen in Veisen- Noord vieren gezamenlijk het Sint Nico laasfeest. A.s Zaterdagmiddag half drie arriveert de grijze bisschop per speeialen trein aan de spoorweghalte Velsen-Hoog- ovens, waarna met begeleiding van de R K, Harmonie St. Cecilia een rondgang wordt gemaakt door het nog bestaande en bewoonde deei van Velsen-Noord. De rondgang eindigt bij „De Pont". SANTPOORT Concert „Da Pacem" Gisteravond gaf het R K. gemengd koor „Da Pacem" voor een geheel bezette zaal in De Weyman onder leiding van Theo Spook zijn eerste concert. Het koor werd 4 Juli van dit jaar opgericht en dit was voor den voorzitter, den heer J. W. A. Westerhoven, aanleiding in zijn openings woord den aanwezigen om clementie te verzoeken. Zoo op zijn plaats we dit verzoek op dat moment vonden. zoo geheel overbodig achtten we het, toen de laatste klanken van den slotzang de zaal gevuld hadden, want zelden zal naar onze meening een koor van den jeugdigen leeftijd van „Da Pacem" op zijn eerste concert zoo goed voor den dag gekomen zijn. Er werd be schaafd. frisch en zeer muzikaal gezon gen door het ruim 80 leden tellende koor. en uiterst accuraat werden de intenties van den dirigent, die als zoodanig óók zijn debuut maakte, opgevolgd. Het Haarlemsche dubbelmannenkwartet „Harmonie" onder leiding van Henk Arisz kwam voor Amicitia in de plaats. StormvogelsHBS Beide clubs zijn overeengekomen Zondag den wedstrijd in Den Haag op het HBS-terrein te spelen. HFC 2Stormvogels 2 Stormvogels II komt uit met Keemink; Schriemer, Wijker; Hoogendijk, Glas, Hes- sel; Luppens, Venus. Ketting, Meyer, v. d. KuyL St. Nicolaas bij Terrasvogels Nauwelijks in Holland aangekomen, be zocht St. Nicolaas Woensdagmiddag reeds de Terrasvogels-jeugd, die in grooten ge tale was opgekomen en met introducé's de zaal van Zomerlust vrijwel geheel bezette Voor St. Nicolaas arriveerde werd de jeugd door een tweetal leden van de ont spanningsgroep der Terrasvogels getrac- teerd op een poppenkastvertooning, die zeer in den smaak viel. Het hoogtepunt van den middag was natuurlijk de komst van Sint Nicolaas die vergezeld was van twee zwarte Pieten. Het viel ons op. dat de Sint in de 5 jaren, waarin hij door om standigheden ons land niet bezocht, niet merkbaar ouder was geworden en qua op vattingen zelfs moderner: Hij sprak n.l. de jeugd voor de microfoon toe. Simultaanséance voor Stabiel De HaarlTnsche hoofdklasse-dammer P. H. Meure heeft een simultaan-séance ge geven voor de Santpoortsche Damclub „Stabiel". Vóór den wedstrijd overhan digde de heer Meure aan Stabiel een me daille, die deze club gewonnen had bij de „bevrijdingswedstrijden" van de Haar lemsche Damclub, dooi het grootste aantal punten in dezen wedstrijd te behalen. De heer Meure speelde tegen 17 borden; na 3 uren was de strijd geëindigd. Het resultaat was: gewonnen 11 partijen, ver loren 5, n.l. tegen de heren J. M. Janssen, Zuidbergen, remise 1 tegen den heer J. J. Oosterling, G- Kok, E. Zuidbergen en G. Bakhuijs. Over 14 dagen begint de districtscompe titie, waarin Stabiel zal uitkomen tegen H.D.C. II, D.C.H., Tep, Kijk Uit, D.C.Y. II en H.R.K.D. Moskou sympathiek tegen beweging in N. Iran Naar verluidt, zou het Sovjet-Russische volkscommissariaat van buitenlandsche zaken de Iraansche regeering te verstaan gegeven hebben, dat Moskou in aanmerke lijke mate sympathiek staat tegenover de eischen, welke in de verklaring van de „algemeene volksvertegenwoordiging van Iraansch Azer'oeidsjan" naar voren zijn gebracht. Deze verklaring, waarin ge dreigd werd met strijd voor de ..nationale autonomie", is door de ..Izvestia" onder een driekolomskop gepubliceerd en nam in dit blad meer plaats in dan het verslag van het proces te Neurenberg. T s joengking krijgt Vliegtuigen Vrijwel alle Amerikaansche vliegtuigen uit Burma en Britsch-Indië worden over de Himalaya naar China gevlogen, waar zij waarschijnlijk op het Amerikaansche vliegveld te Sjanghai worden overgedra gen aan de Chineesche regeering. Reuter meldl. dat volgens een Associated Press bericht, bij een massavlucht van 700 jagers en vrachtvliegtuigen op die route er elf door slecht weer zijn verongelukt. Nog 10 jaar bezetting van Duitschland De Amerikaansche radio deelt mede. dat generaal MacNarney, de opvolger van ge neraal Eisenhower, verklaard heeft, dat Duitschland waarschijnlijk nu nog min stens tien jaar bezet zou blijven. BINNENLANV Over de kolenvoorziening zal morgen avond minister van Schalk in de serie iadi^ toespraken „Op de Brug" een causerie houden. Sigaren zullen met Ingang van 1 Decem ber belangrijk In prijs worden verlaagd. De grooie sigaren zullen In plaats van gemid deld 18',-j cent nu ló'.i cent per stuk gaan kosten, namelijk varieerend van 820 cent. Cigariilos komen op gem. 10 cent. terwijl de zoogen. „sprietjes" van 20 in een rantsoen met meer clan 5 cent mogen kosten. Sigaret ten en tabak zullen voorloopig op het oude prijspeil blijven. Twee millloen gulden heeft de Nederl. regeering beschikbaar gesteld voor aankoo- pen van boeken en tijdschriften. Er werd gesticht een Boeken-lmport-Bureau (adres Heerengracht 124 te Amsterdam) die zich met de invoer en de bemiddeling ten behoeve van den handel zal bezighouden. Kerstboomen en Kerstgroen zullen dit Jaar in zeer schaarsche hoeveelheden be schikbaar zijn. Er is een maximumprijs vastgesteld om elke bevolkingsgroep ln de gelegenheid te stellen een boom of wat groen te bemachtigen. Dr, H. Uru unions en J. Bommer. be- hoorende tot de fractie der S.D.A P.. hebben bedankt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De benoemingscommissie zal na can- dicaatstelllng tot voorziening in de vacatu res overgaan. Hei R.K. Onderwijsinstituut Rolduc te Kerkrade heeft gisteren te lijden gehad van een feilen brand waarbij een vleugel gedeel. lelijk vernield werd. De hierir. gevestigde kostbare bibliotheek kon in veiligheid wor den gebracht. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De Konigln heeft een bezoek gebracht aan de stad Groningen. De Landsvrouwe heeft verschillende personen ontvangen om zich op de hoogte te stellen van den plaatse lijken toestand gedurende en sinds de be zetting. BUITENLAND Overeenstemming met de Engelsche ha venarbeiders is In zicht. Onderhandelingen over een handels overeenkomst tusschen Engeland en Joego slavië zullen binnenkort beginnen. Tallinn, de hoofdstad van Estland zal worden herbouwd in wijken, welke concen trische cirkels zullen vormen. John Amery, zoon van den vroegeren staatssecretaris voor Br. Indië is wegens radio-ultzendlngen in Duitschland ter dood veroordeeld. Vrouwen dienstplicht. Vertegenwoordig sters van drie Amerik vrouwen-organisaties spraken zich uit voor het plan van algemee- nen dtentpslicht. Goud van de Nat. Oostenrijksche Bank is in Duitschland ontdekt. De Oostenrijksche verkiezingen geven dit slotbeeld - volkspartij 83 (absolute meer derheid). socialisten 77 en communisten 3 tetels. - De Kath. Volkspartij in Oostenrijk heeft het verzoek gekregen een nieuwe re- geering te vormen, Nog geen spoor is gevonden van het Meteor-vliegtuig. dat op 28 Nov zonder opdracht van een Engeisch vliegveld is opge stegen. Byrnes en Halifax zijn overeengekomen de Ver. Staten en Engeland elk met 5 leden zitting te doen nemen in de Palestina-onder- zoekconmmissle. Truman moet dit echter nog bekrachtigen. HAARLEM EN OMGEVING Tijdens de plechtigheid op den eeregraf- hof te Bloemendaal waren geen manschappen van de Brigade Prinses Irene aanwezig. Het betrof hier onderdeelen van de Gezags- troepen. Jubileum J. Remce. De heer J Remee vierde heden zijn 25-jarig jubileum als dek- kenlegger bij de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen. Namens de directie werd hij toegesproken door den heer Velpman, bestuurslid van den Centralen Bond. Er werd hem een oorkonde en een enveloppe met in houd overhandigd. De gezagstroepen te Haarlem organisee ren op 3 Dec van 68 uur in het Krelage- huls een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der soldaten en hun moeders, ruim 1000 bij elkaar. Op 6 en 7 Dec. komt in het Krelage- huis St. Nicolaas voor de soldaten. De heer J. H. w. Doornebosch, adjunct commies ter gemeentesecretarie afd bevol king te Haarlem, hoopt 1 December den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst der voormalige gemeente Schoten trad. De jubilaris is een bekende figuur in de vakbe weging: sedert jaren is hij bestuurslid van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond. ln den bezettingstijd nam hij actief deel aan den verzetsstrijd en vooral voor ondergedoken Joodsche landgenooten stond zijn woning steeds open. Ned. Israël. Gemeente Haarlem. Syna goge-dienster.. Lange Wijngaardstraat 14. op Chanoekah Donderdagavond half vijf; Vrij dagavond half vijf; Zondagavond half vijf; Zaterdagmorgen, als gewoonlijk, negen uur. Zondagavond S uur. Gemeente-avond in restaurant Brlnkmann. Groote Markt 0—11. Een Bach-Bcethoven Cyclus zal door Mare Rozelaar, cello en George v. Renesse, piano op de Zaterdagen 1. 8 en 15 December in de Begijnhofkapel te Haarlem gegeven worden, waarbij alle duo sonates en solo suiten ten gehoore worden gebracht. Ds. J. A. Peters te Beverwijk staat op een drietal voor de Ned. Herv. Kerk te Lei den (vac. dr. G. J. Streeder). Bij de Ned. Herv. gemeente van Heem stede kwain een gift van 1000,binnen ten bate van de zending ln Ned.-Indië. Geknoei bij verkiezingen? Verklaring van Boelgaarsche Oppositie In een verklaring, welke Dinsdag door de Boelgaarsche oppisitie is uitgegeven, wordt de regeering ervan beticht te heb ben geknoeid bij de verkiezingen, die 18 November gehouden zijn. Men zal zich herinneren, dat volgens een Êpeciaal daar toe ingestelde semi-officieele commissie van toezicht 68 procent der kiezers zijn stem had uitgebracht en de verkiezingen geheel vrij waren. De oppositie daarente gen verklaart thans, dat slechts 40 procent gekozen heeft, terwijl de enveloppes der stembiljetten genummerd waren, zoodat niet-stemmers bedreigd konden worden met zware straffen. De dreigementen spra ken zelfs van „hoofden", die „zouden rol- len". -i

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3