Kort en bondig IJMUIDEN Nieuws van de Damcl. IJmuiden Het eerste tiental van DCY speelt a.s. Zondag zijn vierden wedstrijd voor de Noord-Hollandse he damcompetitie en wel tegen „Oostzaan". DCY komt. met het vol gende tiental „in het veld": H. Laros, B. Dukel, C. Suijk, T. Postma, H. de Boer, J. J. H. Mertens, A. Ligthart, H. v. d. Keijde, J. A. Dixhoorn, T. Basstra Reser ves zijn: K. de Jong, F Dukel, Vrijhof, Van Straten en J. Kramer. De uitslag van de 5e ronde van het DCY- tournooi is als volgt: J. SmitKoper 2-0, B. DukelVooijs 2-0, J. WaalC. Kaan 2-0, C. KaanNieuwenhuizen 2-0, BalOtt afgebr. Postma—Beets 2-0, LigthartKra mer 2-0, BosseG. Postma 0-2, P. v. d. VeldeNieuwenhuizen 2-0. ScholDix hoorn 1-1, VrijhofKoetsier 1-1. Het programma van V.V.IJ. Het programma voor Zaterdag luidt: VVYJohez 3 uur. terrein Waterloo; RCH 1VVY II, 3 uur, Heemstede; Kennemer- land IV—IJmuiden III, 3 uur Bloemendaal. HBSStormvogels Stormvogels vertrekt met: Kraak; Van Dongen en Dekker; Snoeks. Zwemmer, Goedhart; Roelofs, Van Gemert, Van Pel, De Boer, Opbergen. Rustige dagen in den Rijksvischafslag Nadat er j.l. Zaterdag aan den afslag een aanvoer was van ongeveer 6000 kisten, was de aanvoer deze week zeer gering. Donderdag was er slechts één kustvisscher binnen en' de totale omzet bedroeg dien dag nog geen 400 gulden. Ongeval op de KW 144 Woensdagmorgen kwam in de Visschers- haven binnen de KW144 met 7 last versche haring. De logger was 6 dagen uit, toen een der matrozen het ongeluk had te vallen en daarbij eenige ribben te kneu zen. De man klaagde over hevige pijnen en daar het hospitaal-kerkschip nog steeds niet in dienst is, besloot de schipper naar IJmuiden te gaan. De man werd per auto weggehaald, waarna de logger, nadat de bemanning de versche haring had gesteurd weer naar zee vertrok. Het uitbetalen der besommingen Zooals wij eenige dagen geleden hebben gemeld, geschiedt de uitbetaling aan aan voerders van viseh thans alleen op girale rekening. Een uitzondering werd gemaakt ten aanzien van een bedrag van 1000 per reis, welk bedrag op vrije reke ning kon worden overgeschreven of in contanten worden uitbetaald. Van deze regeling profiteeren de kleine kustvisschers, die per week eenige reizen maken en dan evenzooveel keeren een bedrag van 1000 (tenminste indien zij met hunne besommingen aan dit bedrag toekomen) uitbetaald krijgen. Naar wij vernemen, wordt thans overwogen niet 1000 per reis, doch per week aan de aanvoerders uit te betalen. Gemeentelijke Visscherijschool De heer J. J. Daalder, leeraar 6cheeps- werktuigkunde, motorenkennis en teeke nen, is met ingang van 1 December be noemd tot leeraar aan de Zeevaartschool in Den Helder. Hedenavond zal de heer Daalder afscheid nemen van de school, waaraan hij zeven jaar lang zijn nuttige lessen heeft gegeven. Thalia gaat weer draaien Bioscoop Thalia is wonder boven won der aan den ondergang door sloopen of bommen ontkomen. Het staat er nu vrij eenzaam, niet meer aan een nauwe straat als voorheen, maar met een vrij uitzicht op het Noordzee-kanaal, daar alles wat daartusschen stond, afgebroken is. Het gebouw is dus gespaard en heeft niet al te veel schade geleden, maar de apparaten zijn verdwenen. evenals het projectiedoek en de tooneeldecors. Toch gaat Thalia binnenkort weer draaien. De directie heeft de beschikking gekregen ©ver de noodige toestellen. De bioscoopzaal zal opgeknapt en de verlichtingsinstallatie verder verbeterd worden. De inwoners van IJmuiden kunnen dus spoedig weer de film in Thalia zien draaien. De koffiekamer in de vischhal Van de koffiekamer in de vischhal werd voorheen op gezette tijden een druk ge bruik gemaakt. Vischkoopers en visch- knechts stroomden in het schaftuurtje binnen om hun boterham onder het genot van een kop koffie te nuttigen. De koffiekamer heeft ook haar deel van de schade bekomen, alhoewel de scha de niet onherstelbaar was. Aangezien vooral met het oog op den naderenden winter, een goed beschutte plaats voor een korte recreatie onmisbaar is in de koude open hallen, heeft de directie het herstellen van de schade met spoed doen geschieden. Binnenkort zal de heer Stam zijn oude plaats weer gaan innemen, want het werk nadert zijn voltooiing. Ongetwijfeld tot groot genoegen van de oude klanten. Besommingen van Donderdag UK162 f339,70 Haringvisscherij Alhier is binnengekomen van de haring visscherij de KW4 met 500 kisten versche haring. VELSEN De noodwoningen in Velsen-Nrd. Met den bouw van de 150 noodwoningen aan de Noorderlaan in Velsen-Noord wordt flink voortgang gemaakt. De wo ningen worden gebouwd in twee groepen van 100 en 50 woningen, aan beide zijden van de Noorderlaan. De bebouwing der terreinen geschiedt in blokken met een flinke tusschenruimte, zoodat het geheel een landelijk karakter krijgt. Zooals men .weet zijn de woningen groo- tendeels bestemd voor het personeel van Hoogovens. Huishoudelijke Voorlichting Op initiatief van de Commissie voor geestelijken en moreelen steun heeft zich uit verschillende vrouwenorganisaties in onze gemeente een damescomité gevormd, dat ten doel heeft, huishoudelijke voor lichting in den ruimst en zin des woords te geven. Circulaires voor aanmelding zijn uitgereikt en daarop zijn ongeveer 300 aanmeldingen voor de verschillende cur sussen ontvangen. Deze cursussen, die op velerlei gebied gegeven zullen worden, hebben plaats in Velsen-Noord, Santpoort en IJmuiden-Oost. De lessen worden ge geven door bevoegde leeraressen. Het les geld is zeer laag gesteld, zoodat de kosten voor niemand een beletsel zijn om de cur sussen te volgen. Aardappelschillen niet in den vuilnisbak! Blijkens een door burgemeester en wet houders ontvangen schrijven van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening is het te verwachten, dat de veevoederposi tie voor den aanstaanden winter nog niet bevredigend zal zijn, zoodat het weder om noodzakelijk is, dat zooveel mogelijk aardappelschillen en etensresten ingeza meld worden. In verband daarmede vestigen B. en W. er nogmaals de aandacht op, dat het on verantwoordelijk is om schillen, en etens- resten in de vuilnisbakken te deponeeren. In het belang der veevoedervoorziening en dientengevolge van de melk- en vleeschvoorziening is het dringend ge- wenscht de schillen en etensresten af zonderlijk te bewaren en deze geregeld mede te geven aan de in de betreffende wijk loopende schillenophalers. St. Nicolaasavond van „Schulpen" De bonte St. Nicolaasavond. welke Don derdag in bioscoop ,,De Pont" door de Buurtvereeniging „Schulpen" voor haar leden is gehouden kenmerkte zich door zulk een gezellige sfeer, dat de talrijke buurtbewoners, die de zaal geheel vulden, het toch al late einde nog te vroeg von den. De voorzitter van „Schulpen", de lieer P. Kee. schetste in zijn openingswoord de bedoeling van dezen avond en zeide hier door het saamhoorigheidsgevoel van de buurtbewoners te willen aankweeken en bracht dank aan de „eigen" krachten, die dezen avond verzorgden. Het programma werd geopend met een vlot gespeeld tooneelstukje over O.W.'ers, „Arme Rijken", waarvan de heer C. C. J. Bakker de leiding had. Dezen werden als waardeering bloemen aangeboden. Conférencier Bonnema hield vervolgens een vlotte, gezellige stemming onder de aanwezigen, waarbij een gedicht over den aftocht van de Duitschers veel hilariteit verwekte. Een muziekgezelschap van buurtbewoners luisterde een en ander op en vooral de refreinzanger oogstte veel succes. Met gezang werden Sint en Piet verwel komd en aardig toegesproken door den heer Kee. welke den ouden bisschop mededeelde, dat de Wijkeroogers zullen trachten Velsen-Noord weer in zijn ge heel te herbouwen en te vernieuwen. Een aardige schets van den heer Bon nema had aller aandacht en groot succes. Met een liedje en een gitaar bleek ook al in te slaan, evenals enkele tap-dansers. Jammer was het, dat dc entre-act meer malen te veel tijd ophield. Doch al met al hebben de aanwezigen genoten, temeer door de verschillende tractaties, die nog werden aangeboden. Hoe Velsen Zondag voetbalt Het wordt Zondag voor de Velser clubs een volle sportdag, daar zoowel Kinheim als I.E.V. en V.V.B. moeten spelen. De geel-zwarten krijgen de Terras vogels in Van Gelder's Sportpark op be zoek en gezien de bereikte resultaten tot heden, waarbij Kinheim als lijstaanvoer der van 3C fungeert zullen de Velsenaars den Santpoorters geen gemakkelijke taak bezorgen. Toch dient voor hen te worden opgepast, te meer daar wellicht de jubi leumviering de voetbalbeenen zwakker doet zijn. Kinheim komt uit met een anderen middenvoor door een door Ver- hoofstad tegen A.D.O. '20 opgeloopen knie blessure en verschijnt met: C. Druyven; P. Rem en W. G. Groeneveld; C. de Boer, H. J. v. d. Wateren en S. de Vries; P. de Boer, H. Prinsen, J. Starreveld, A. v. d. Steeg en O. Kuilenburg. Verder worden gespeld: Stormvogels 3— Kinheim 2; VSV 4Kinheim 3; Kinheim 4SVIJ 2 en Kinheim Jun.DEM Jun. b. I.E.V., welke club het ook goed doet, gaat naar Bergen om de gelijknamige voetballers te bestrijden en komt uit met: W. van Tunen: J. v. d. Zon en W. Miehei; G. Oorthuis, P. v. d. Berghe en J. Meurs; J. Schavemaker, J. Wittebrood, G. Nieu wenhuizen, A. Stokman en P. Schoorl. De V.V. „Breesaap" krijgt op Water vliet het Castrieumsche C.S.V. op bezoek, hetgeen geen gemakkelijke opgave is, ge let op de 6 punten uit 3 wedstrijden, welke C.S.V. thans heeft. Bovendien heeft de C.S.V.-aanval een versterking gekregen. V.V.B. komt uit met; N. Michel; C. v. d. Bosch en H. Lantsink; G. Zandvliet, J. de Boer en Hoen; P. Stek, Sterke, L. Spruit, Bakker en C. Duineveld. SANTPOORT Vergadering A. R. Kiesvereeniging De A R. Kiesvereeniging hield Woens dagavond een vergadering in de Ned. Hervormde kapel. De voorzitter de heer J. Meijer wees in zijn openingswoord op den komenden tijd, waarin den Anti Re- volutionnairen een moeilijke taak wacht. Een bundeling van alle krachten zal noo- dig zijn. De heer J. Verkruisen bracht als afge vaardigde naar den Statenkieskring ver slag hiervan uit. De voorzitter vertelde daarna het een en ander over het Cen trale Convent en wat daarin door Mr de Wilde was besproken, n.l. de historische herstelling van de Indië-kwestie. de fu sie met de Chr. Historischen enz Ver volgens werd de te voeren actie bespro ken. Tot lid van het Centraal Comité werd gekozen de heer J. de Jong Czn. te Hil versum. In plaats van het bestuurslid ds H J. ten Brink werd gekozen de heer W. Wiersma. KinheimTerrasvogels Terrasvogels komt als volgt uit: Douma: De Ruyter. Rusman; Heylig. Dordmundt, Klumper; Bunschoten, Kraak, Zaal, Schoon Goedhart. Stichting van den Arbeid Te Utrecht is een congres gehouden van de Stichting van den Arbeid. Duizend per sonen waren aanwezig, waaronder de mi nister van Sociale Zaken, de heer W.Drees* Mr. D. U. Stikker wees er in zijn ope ningsrede op. dat het voor het eerst m de historie is, dat in ons land op eigen initia tief een representatieve bijeenkomst wordt belegd van groot formaat in de ge organiseerde werkgevers- en arbeiders beweging. Dit is een bewijs van de evolu tie der denkbeelden op dat gebied Onze sociale verhoudingen voor den oorlog sta ken niet ongunstig af bij die ir. andere landen, en de ontwikkeling ervan kan met gerustheid tegemoet worden gezien. Toer. echter de oorlog kwam, bleek er ondanks de verscheidenheid toch eenheid te kun nen zijn. Aan het verzetswerk namen ook de vakorganisaties deel. De in dezen tijd ontwikkelde gedachte om de verantwoordelijkheid mee te dra gen in een bedrijf, heeft geleid tot de Stichting van den Arbeid. Alle mogelijke sociale maatregelen worden hierbij be trokken. De medezeggenschap der Arbei ders wordt geenszins van de hand ge wezen. er moet hierover met de regeering van gedachten worden gewisseld. In de toekomst zal er nauw contact bestaan tus- schen de Stichting en de overheidsorga nen. De Stichting is reeds door de regee ring erkend en aanvaard als adviseerend lichaam voor het college der Rijksbemid delaars. De arbeidersorganisatie komt langzaam weer op dreef. Reeds 75 der arbeiders is alweer bij de drie bekende vakcentrales aangesloten. De Eenheidsvakcentrale als nieuw verschijnsel zal zeker niet geweerd worden wanneer het haar ernst is met het streven naar eenhid in plaats van ver deeldheid, omdat wij gezamenlijk een op lossing moeten vinden voor den opbouw van ons verwoeste vaderland. Mr. M. G. Levenbach gaf in een acade misch betoog een beeld van de verhouding tussehen werkgevers en arbeiders in de laatste 100 jaar. Prof. mr. K. P. M. Romme, voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, hield in de middagzitting een voordracht over „Loonvorming". Het loonpeil wordt niet bepaald door factoren naar vrije keuze van de regeering. Het vloeit o.a voort uit onze gezamenlijke consumptiemogelijkheïd. Opvoering van de procedure is de motor tot verhooging van het loonpeil. Er dient overeenstemming in niveau met het bui tenland te zijn. Exportkansen moeten aan gegrepen worden. Voorts zei spr.. dat er een blijvend orgaan noodig was tot rege ling van loonen en prijzen. Dit zou zeker het terrein van de Stichting van den Arbeid raken. De vice-voorzitter, de heer E. Kupers, tevens voorzitter van het N.V.V., sprak het slotwoord in dit congres. Oud-Krijgsgevangenen richten bond op In October hebben oud-krijgsgevange nen te Bangkok besloten tot oprichting van de „Nibeg" (Ned.-Indische Bond van oud- gemobiliseerden en geïnterneerden) en een uitvoerend comité gevormd dat onder voorzitterschap staat van C. H. den Her tog. Voor ieder kamp in Siam werden uit voerende comités gekozen. Medio Novem ber telde de „Nibeg" reeds meer dan 7000 leden. De bedoeling is dat alle personen, die deel uitmaakten van land-, lucht- of zeemacht of de burgerwacht, lid worden, ongeacht de militaire rang. De bond zal zich bezighouden met de sociale verzorging en de andere belangen der leden. Een eigen orgaan zal worden uitgegeven en studieclubs en bijeenkomsten georgani seerd. Hoewel de Nibeg niet op politieken grondslag staat, streeft zij toch naar een betere democratische samenleving, waar alleen karakter en kundigheid recin geeft op leiderschap. BINNENLAND Artis is verrijkt met: twee leeuwinnen een panter, een gevlekten hyena, een wa9» beertje, een dingo, een kameel, een IJsland* schen pony, een schroefhoornschaan en een zeearend. De dieren verkeerden in staat van verhongering in Paderbom in Duitschland en zouden afgemaakt moeten worden. Door bemiddeling van de Britsche Militaire Missla werden zij ter beschikking var. ..Artis" ge steld. De Centrale Commissie voor de keuring van films zal op Dinsdag 4 Dec. door den minister van blnnenlandsche zaken in de Rolzaal op het Binnenhof worden geïnstal leerd. In deze commissie hebben o.a. zitting de tieeren dr. H. Brugmans te 's-Gravenhage J. Hin te Haarlem en L. J Jordaan te Am sterdam. Een krasse wethouder krijgt Zuid- Beyerland. De noodgemeenteraad koos met 6 van de 7 stemmen den heer D. van der Beek. die al A3 Jaar oud is. Prins Bernhard wordt voorzitter van het Nationaal Instituut, dat, zooals bekend, tijdens het verzet is ontstaan op initiatief van de verzetstrijders. Mr. rir J. In "t Veld zal de functie van vice-voorzitter als voor heen blijven bekleeden. Tot regeeringsgedelegeerden zijn door ien minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen aan zijn ministerie toege voegd als adviseur voor letterkunde mr. M. Nijhof te 's-Gravenhage, voor muziek dr. H. E. Reeser te Rotterdam en voor tooneel dr. B Hunningher te Scheveningen De Staatsloterij wordt voorloopig vrij wel in voor-oorlogschen"vorm hersteid. Het Dude trekkingsplan Is hersteld, zoodat er weer evenveel prijzen als nieten zijn. De ver koop der loten is opgedragen aan de collec- 'eurs en collectrlces der Staatsloterij, zoo- ,at geen loten meer verkrijgbaar zullen zijn 'Dij vertegenwoordigers der particuliere lo- erijbedrijven. Een commissie is bezig een re geling te ontwerpen van meer blijvenden jard, op welk ontwerp de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging zal worden ge vraagd I)e Eiigclsche ongekroonde diamant koning Sir Ernest Oppenheimer, zal Zater dagavond In Amsterdam aankomen. Tot lid van den Raad v. State is benoemd mr. J H. Scholten. thans referendaris bij dat college. „Schillen bewaren" is weer het parool, ln een schrijven aan de gemeentebesturen neeft het Rijksbureau voor Voedselvoorzie ning medegedeeld dat het met het oog op de veevoederpositie voor den a.s. winter we derom noodzakelijk is. dat zooveel mogelijk appelschillen, aardappelschillen en etensres ten worden ingezameld. Eenige militaire auto's botsten Donder dagavond op den weg tussehen Dorst en Breda tegen elkander, waarbij een twaalftal mannen ernstig wc-rden gewond en een man het leven liet Voor het ieven van een an deren wordt gevreesd Allen zijn Beigen. zoogen. colonnerijders, die gevechtswagens naar Duitschland hadden gebracht en thans per truck huiswaarts keerden. De nieuwe commandant van het Leger des Heils in Nederland is Donderdag te Am sterdam aangekomen. Het is kol. Ch. Dur- man. Vijftig Amerikaansche hoogleeraren be zoeken ons land Zij komen Zaterdag in Den Haag aan. Het plan is een week te blijven. Zij zullen de universiteiten van Amsterdam, Utrecht. Rotterdam en Leiden bezoeken. In de ziekenhuizen is nog altijd gebrek aan gediplomeerde krachten. Er zal meer aandacht worden besteed aan verbetering der arbeidsvoorwaarden, als: verkorting van den arbeidstijd, hoogere salarissen en pen sioenen. Ook de hulsvesting, de vooroplei ding en het contact met de directies zullen moeten verbeteren. Door gebrek aan kleeding en schoeisel kan men in dit opzicht van een noodtoestand spreken. BUITENLAND Een demonstratie met de eerste auto welke door atoomenergie wordt voortbewo gen, welke Donderdag in Londen zou worden gegeven kon niet doorgaan, daar volgens de verklaring van den uitvinder, enkele onder deden van den motor door sabotage zijn be schadigd. De hertog van Saksen Coburg Gotha is gearresteerd door Amerikaansche troepen. Hij is een kleinzoon van Koningin Victoria van Engeland. De maritieme conferentie te Kopenha gen heeft een voorstel aanvaard, waarbij voor zeelieden de achturige werkdag en de achtenveertlg-urige werkweek wordt ge- eischt. 2000 Duiven zullen door Engeland aan Nederland worden geschonken, teneinde net herstel van de duivensport in Nederland te bevorderen. Voor 10 Nederlandsche studenten heeft the British Council studiebeurzen beschik baar gesteld. Di: geldt voor hel studiejaar 1946 en voor alle faculteiten 10.000 Duitsche kinderen zouden, in dien de Britsche regcering toestemde, dezen winter naar Engeland komen om niet van honger te sterven. De bisschoppen van West minster en Canterbury hebben hun mede werking toegezegd. Er zullen geen Nazi's of personen met fascistische principes in Amerika worden toegelaten, aldus de immigratiecommissie van het Amerik. Huis van Afgevaardigden. Jose Maria Sert, de wereldberoemde Spaansche schilder, Is te Barcelona over leden. HAARLEM EN OMGEVING De Bond van Gemengde- en Mannen- kwartetten geeft op Zondagavond 2 Dec. een concert in de Bovenzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem, met medewer king van Guus Spaan fluit. Joop Lenaarts hobo en Koos Hoogland piano. De Gereformeerde Kerk te Velsen heeft uit Noord Ierland een gift van f 250 ontvan gen, zijnde een gedeelte van een bedrag dat daar is bijeengebracht voor de kerken in Nederland die door den oorlog ernstig ge dupeerd zijn. De buurtvereen. Het Leidsche Kwartier hield Donderdagavond een geslaagden feest avond ln De Leeuwerik, waar de aanwezigen zich kostelijk vermaakt hebben met de vroo- lijke schetsen van het cabaret-gezelschap Het Masker. De groote belangstelling heeft het bestuur genoopt, deze voorstelling heden en Zaterdagavond te herhalen. Na het caba ret-programma volgt een gezellig samenzijn met gelegenheid tot dansen. De N. H. Exploitatie Maatschappij te Heemstede, maakte over 1944 een winst van f 2215. Deze is afgeschreven op het bestaande verlies. Het totale verlies was op 31 Dec. 1944 f 330.972. Op dien datum siond-n de onroe rende goederen op de balans voor fl.3U.877,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3