IJmuider Courant Luchtaanval bij Ambarawa Sport in het Kort Getuigen klagen aan Intercommunale Vriendschapsbanden door de evacuatie Jaargang NV». 18104 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad cUr-Hoofd redacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 December 1045 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Strijdmacht in Bandoeng gevormd Op de wekelijksche persconferentie heeft dr. Van Mook verklaard, dat „de deur voor besprekingen nog steeds open staat". De heer Sjarir en zün collega's worden als goedgekozen deelnemers in de besprekin gen beschouwd, maar het is moeilijk zich zulke besprekingen voor te stellen in de schaduw van wanorde, nood-evacuatie en onverwachte dood voor vele slachtoffers in dezen oorlog, aldus dr. Van Mook. „leder bewijs, dat zü in staat zijn dit extremisme te beteugelen, zou ons buitengewoon wel kom zyn, daar 't den weg zou openen naar begrip, iets, dat moeilijk te bereiken lijkt hü voortdurende aanvallen met woorden en wapenen." Voorts heeft dr. Van Mook nog gezegd, dat er eenige geringe aanwijzingen wa ren voor een iets minder gespannen ver houding, welke wellicht de vereischte voorwaarden zouden kunnen scheppen voor een hervatting van de besprekingen met de Indonesiërs. Wanneer dit evenwel zou zijn, is nu nog niet te zeggen. Een aantal vooraanstaande inwoners van Bandoeng heeft zich in een petitie namens alle bedreigde personen op Java gericht tot ieder en tot elke organisatie, die be reid en in staat is om te helpen. Een artilleriestelling der extremisten na- tojj Ambarawa is door de Britsche lucht macht van geringe hoogte af bestookt. Door salvo's uit deze kanonnen waren reeds 30 personen gedood en 60 gewond. In den nacht van 28 op 29 Nov. hebben de Indonesiërs aanvallen op kleine schaal gedaan op de Britsche posities te Soera- ba ja. In Bandoeng heerscht nog dezelfde ver warring. Drie Indonesische functionaris sen zjjn .naar de stad gevlogen om er bij de bevolking op aan te dringen daar geen tweede Soerabaja te maken. Andere be richten maken evenwel melding van het aanvoeren van Indonesische versterkin gen door de lucht van Soerakarta, Djok- Fancy-Fair in Londen Duitsche Ambassade onder den hamer Dat ook Engelschen mee kunnen doen aan Bouvenirjacht-tot-elken-prijs bleek, toen de zer dagen in Londen een veiling werd ge houden, waar de voormalige Duitsche am bassade in stukken en brokken publiek werd verkocht. Er kwamen o.a. veel persoonlijke eigen dammen van von Ribbentrop onder den ha mer. Deze laatste nazi-gezant in Engeland, die het bestaan had zijn entree bij Koning George VI te maken met een drievoudig Heil Hitler en zich daarmee tot onsterfelijke belachelijkheid verhief, had bij zijn vertrek tn 1939 veel goederen moeten achterlaten, die nu eveneens geveild werden ten bate van de schatkist. En het werd een voordeelig zaakje. De stroom van kooplustigen was zoo groot en de besteede prijzen zoo absurd, dat handelaren en opkoopers niet aan bod kwa men. De eerste vier uren werd voor bijna ♦wee ton verkocht. Een prachtkoopje had Mr. Saure, hotel eigenaar, die nu zijn gasten het ongetwijfeld exquise genoegen kan bezorgen van te mo gen loopen over een tapijt, dat eens door Herr von Ribbentrop werd betreden. Dil voorrecht kost hem slechts ongeveer f 4800. De man. die wel eens in een gezantenjas wilde wandelen kreeg zoo'n kleedingstuk voor een luttele f 2700. Een bekroonde bull dog kreeg van zijn baas een kleedje, dat de ze met nog een paar andere voor duizend piek kocht Mrs. Ward werd na een blik semsnel spel van bieden en overbieden in twee minuten eigenares van een driedeelig meubelstel. ..Ik koop voor mijzelf". ver klaarde zij desgevraagd en verdween. Kos ten dezes: ruim f 5000 terwijl de waarde in de buurt van de f 2000 ligt. Vier hande laren boden op een maniehouten bureau met den opzei, .het voor hoogstens f 1500.- in de wacht te sleepen. Toen de hamer voor den derden keer viel werd Mr. Jack Pomeroy eigenaar voorbijna zesduizend gulden. Op deze wijze zal de velling waarschijnlijk zoowat eer. millloen gld. opbrengen. Een kleine debetpost op de Engelsche oorlogsre kening! De wijziging in de kieswet (Van onzen Haagschen correspondent) In aansluiting op ons bericht van giste ren inzake de verandering van de Kies wet deelen wij nog mede, dat het stelsel der evenredige vertegenwoordiging bij de wijzigingen niet overboord geworpen kan worden tengevolge van het feit, dat de evenredige vertegenwoordiging In de Grondwet is voorgeschreven. Doodstraf tegen Ex-Burgemeester geëischt Voor het bijzonder gerechtshof te Am sterdam stond terecht M. van der Kuur, die als waarnemend burgemeester van Hoogkarspel een aantal onderduikers aan den S.D. heeft overgeleverd, tengevolge waarvan een dezer den dood vond en de overigen maandenlang van hun vrijheid werden beroofd De procureur-fiscaal elschte de doodstraf. jakarta en Batavia. Door samenwerking van Nederlanders. Indo-Europeanen. Brit ten. Indische en Chincesche jongeren en Japanners is er ren formidabele strijd macht gevormd. Ondanks de bijna onover brugbare moeilijkheden is de stemming onder do Europeanen uitstekend. Het groote voedselconvooi naar Ban doeng is, ondanks de pogingen van Sjarir om de vijandelijkheden te matigen, buiten Batavia toch beschoten. Zes leden van het escorte werden gedood 3400 evacués zijn Vrijdag uit Batavia naar Singapore vertrokken, vanwaar zij met de N Amsterdam naar ons land zul len vertrekken. HANDBAL. Het programma voor Zon dag as. luidt: le kl. dames: Simson Concordia (2 uur): VriendschapZeeburg. Ileeren Concordia—Achilles. 11 uur (N. Sportpark j; 2e kl. dames Raplditas 2 Bato: OSS—IJmond. Ileeren HAV—OSS, 2 uur; BGVIJmond. 3 uur: HOCBato. 3 uur 3e kl. dames Raplditas 3OSS 2. 2 uur; BeverwijkHOC 2. 2 uur. Heeren IJmond 2Concordia 2. 2 uur; Bato 2— HOC 2. 9.30 uur KORFBAL. De wedstrijd Blauw Wit 2- Sport Vereent is omgezet in Sport Vereenl- Blauw Wit 2 HOCKEY. Ten einde te kunnen komen :ot de samenstelling van het weste lijk elftal, ter voorbereiding van de nationale heeren-hockeyploeg, wordt Zondag 9 Dec. om 2 uur op het terrein van BMHC te Bloe- mendaal een wedstrijd gespeeld tusschen 2 proefelftallen. De BMHC'ers De Roos en Van Olphen spelen in een ervan resp. middenvoor en linksback. Hess huichelde geheugenzwakte Vrijdagochtend zijn de eerste getuigen verklaringen in het Neorenbergsohe proces afgelegd. Uiterst belangrijke mededeelin- gen werden afgelegd door den vroegeren generaal E. Lahausen, één der weinigen die den aanslag op Ilitlcr in Juli 1944 over leefd hebben. Hij was het hoofd van den geheimen berichtendienst van het OKW. en bij vele intieme besprekingen tusschen de Nazi-raddraaiers aanwezig. Zijn ver klaringen onthullen o.m. de weerzinwek kende plannen, die Hitier tijdens den veldtocht in Polen aan zijn directe mede werkers openbaarde. Het bombardement van Warschau, de eerstgenoemde opdracht gaf, den in 1942 uit Duitsche gevangenschap ontvluchten Franschen generaal Giraud te vermoorden. Deze opzet werd met succes door Canaris gesaboteerd. Hess heeft weer een geheugen Aan het einde van de zitting van Vrijdag werd Hess gehoord. Alhoewel zijn ver dediger hem niet toerekeningsvatbaar acht en op grond hiervan een nieuw onderzoek van zijn cliënt vroeg trad Hess eenige oogenblikken later zelf voor de microfoon en verklaarde met een vergenoegd gezicht. AAtl kA/UIUCliUCIUCIIl <111 n Ö1C111ÜU, UC I <1 uitroeiing der Poolsche Joden en van de var* nu aan Zlin geheugen weer te - zijner beschikking staat. Hij heeft om tactische redenen geheu genzwakte voorgewend en daarmee ook zijn advocaat om den tuin geleid. Het raadsel-Hess is door de2e verklaring zeker niet opgelost. Moet deze opzienbarende Hess' ontoerekenbaarheid worden uitge verklaring als een zooveelste bewijs van legd? De kleine mogendheden willen ook een stem De kleinere landen, die het zwaarst on der de Duitsche wandaden geleden heb ben. wenschen zelf hun deel van de be schuldiging uit te spreken. Zoowel de Westelijke als de Oost-Europeesche kleine staten hebben een dergelijk verzoek doen hooren. Wanneer dit in principe wordt toegestaan, zal ongetwijfeld ook Neder land zijn stem verheffen. Het is echter de vraag, of zulks practisch mogelijk is. ge zien de vele tijd. die een dergelijke aparte behandeling van de aanklacht zou vergen. intelligentia. den adel en de geestelijkheid van Polen werden op dien onheilsdag voorbereid en uitgewerkt. Bij monde van Lahausen werd de rechtbank eveneens in gelicht over Canaris, zijn chef. een van de geheimzinnige mannen van Duitschland, de geestelijke vader van het Duitsche ver zet tegen het Hitlerregime. die een groo- ten afschuw van het Hitlerregime had. Canaris, door getuige Lahausen als een hoogstaand mensch geschetst, viel in 1945 als offer van zijn overtuiging en heeft steeds tegen het barbaarsche optreden van het Germanendom gestreden. HU sprak de profetische woorden, „dat de wereld eens rekenschap zal vragen, ook aan de Wehrmacht". Keitel zong daarna het oude liedje van „orders van hoogerhand en feitelijke on schuld van de uitvoerders van SS. en SA- bevelen." Canaris moest in bepaalde streken van de Oekraïne een opstand voorbereiden en Von Ribbentrop zeide hem later, dat er zoodanige maatregelen waren getroffen, dat alle gehuchten in Polen in vlammen zouden opgaan en dat alle Joden vermoord zouden worden. De reactie in de beklaag denbank was heftig. Von Ribbentrop maakte ontkennende gebaren tefeen de anderen, die het ook niet met deze be schuldigingen eens leken te zijn. Lahausen bevestigde echter nogmaals zijn uitlatin gen. De behandeling der Russen Canaris' protest tegen het afmaken van vele duizenden Sovjet-krijgsgevangenen voor het front der Duitsche troepen had als eenig gevolg, dat deze massamoord een paar meter verder van de soldaten ge schiedde. Het effect van deze massamoor den was als dat van een bo*ierang, de Russen vochten met grooter animo en de neiging tot overloopen werd vrijwel teniet gedaan. De Russische rechters wilden allerlei in lichtingen hebben van den getuige over de executies der Sovjet-gevangenen. Bezwarend voor Keitel waren de ver klaringen van Lahausen, volgens welke Het woord is aan.... Confucius: Een onwetend voli. ten oor log voeren wil zeggen: het wegwerjyen. IJMUIDEN Proteststaking der Havenarbeiders Drie trawlers worden niet gelost Om verschillende grieven te bespreken, hebben de havenarbeiders gisteren een drukbezochte vergadering gehouden. Het bleek, dat er groote ontevredenheid was en er gingen stemmen op, om in staking te gaan. Hedenmorgen werd in de koffiekamer van den Rijksvischafslag opnieuw verga derd, met het resultaat, dat besloten werd uit protest, de trawlers die binnen zijn, niet te lossen. Dit zjjn de Vikingbank. 1JM 183, de Amstelstroom IJM 91 en de Ewald IJM 48, die met een totaal van 1700 man den visch voor den afslag liggen. Hedenmiddag zullen de besprekingen met het bestuur der Reedersvereeniging worden gehouden. De grieven, die tot deze proteststaking aanleiding hebben gegeven, zijn van uit eenloopenden aai^. Een door de reeders voorgestelde verkleining der losprijzen en het niet meer verstrekken van extra rant soenen voor zwaren arbeid zijn wel da voornaamste BEVERWIJK Nederl. Ver. van Christelijke Technici Alhier is opgericht de afdeeling Ken- nemerland van de Nederl. Ver. van Chris telijke Technici Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Hogeland, IJmuider.-O., voorzitter; J Wuister. Lijsterlaan 19. Be verwijk, secretaris; F W IJkel, Bever wijk. penningmeester. SANTPOORT Concert Hedenavond geeft „Vox Humana" haar eerste concert na de bevrijding in Zomer- lust. Medewerking verleent de heer B. v. d. Putten (tenor) en „Santpoort's Gemengd Dubbel Kwartet". IJmuidenaren schenken Glas-in-Loodraatm aan Scherpenzeel Zoo langzamerhand keeren de verban nen IJmuidenaren weer naar hun haard steden terug. Oude vrienden en kennissen ontmoeten elkaar na een afwezigheid van 2l» a 3 jaar. En het eerste waarnaar men bij het weerzien informeert is: „Hoe heb ben jullie het gehad?" De antwoorden op deze vragen zijn zeer verschillend. „Goed", zegt de een, ,,'t Gaat wel" zegt de ander en er zijn ook die zeg gen: „Slecht Maar dit laatste zeggen niet de 50 a 60 IJmuidenaren, die in Scher- De Nederlandsclio minister van Oorlog, mr. J. Meynen, Inspecteerde tijdens zijn bezoek aan Engeland de Xederlandsclie cadetten lu opleiding te Warley Barracks ia Esr-ex. (P.) penzeel (Gld.) terecht zijn gekomen. Di» hebben het met hun tijdelijke woonplaats uitstekend getroffen. Ze zijn vol lof over de wijze, waarop zij door de Scherpen- zeelers zijn ontvangen en over de mede werking, die zij in alle kringen van de burgerij, ook van de zijde van het ge meentebestuur hebben mogen ontvangen. Het contingent IJmuidenaren, dat in dit aardige Geldersche dorpje terecht kwam, bestond in hoofdzaak uit directie en personeel van de Algemeene Handels Centrale, die haar fabriek aan de Zuid zijde heeft en reeds in November 1942 moest evacueeren. De directeur de heer H. Rutgers had daar van tevoren al een fabriek gehuurd en 7 November trokken 18 IJmuidensche gezinnen naar het Gel dersche, waar de werkzaamheden op be scheiden schaal werden voortgezet. En nu zijn allen weer terug en als een blijvende herinnering aan hun evacuatie tijd en uit erkentelijkheid voor de geno ten gastvrijheid zullen de geëvacueerden het gemeentebestuur een glas-in-loodraam aanbieden, dat een plaats zal krijgen in het trappenhuis van het nieuwe gemeente huis, dat in 1941 werd gebouwd ter ver vanging van het oude. dat in de oorlogs dagen van 1940 door oorlogshandelingen werd verwoest. Het ligt in de bedoeling, het raam tusschen Kerstmis en Nieuwjaar aan te bieden, hetgeen door de evacués gezamenlijk zal geschieden. Het raam, dat 3 M. hoog en 1 M. breed is, wordt vervaardigd bij Bogtman in Haarlem en belooft zeer fraai te zullen worden. Het is verdeeld in 9 paneelen. Een daarvan vertoont een afbeelding vart den vuurtoren van IJmuiden met een bin nen komend vrachtschip en heeft als pen dant een afbeelding van den eeuwenouden toren van de Ned Hervormde kerk in Scherpenzeel. welke toren op 22 April 1945 door de Duitschers werd opgeblazen, uit vrees dat de naderende Canadeezen hem als uitkijkpost zouden gebruiken. Verder bevinden zich in deze paneelen de wapens van Velsen en van Scherpenzeel. Tusschen deze paneelen staat. „Aangebo den door de evacués uit IJmuiden (Velsen) 1942-1945". Voorts bevat een der paneelen een afbeelding van een pelikaan die zich de borst openpikt en met haar bloed haar jongen voedt, symbool der zelfopoffering. De andere paneelen zijn in vlak gekleurd glas of dragen versieringen. «i

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1