De kolenvoorziening Kort en bondig Baan vrij! Waarschijnlijk acht Eenheden De minister van verkeer en energie Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik beklom Vrij dagavond „de brug" om een en ander te vertellen van de kolenvoorziening. Hij schetste de moeilijkheden die na de be vrijding in de mijnen moesten worden ©verwonnen om de sterk gedaalde pro ductie te kunnen opvoeren. In den nor malen tijd hadden de Limburgsche mij- Jien een gemiddelde dagproductie van 45.000 ton. De productie was evenwel ge daald tot 14.000 Nu is voor het eerst weer de 26.000 ton bereikt. Men is dankbaar voor dit bereikte resultaat, maar alles wordt gedaan om tot nog hoogere cijfers te komen. Onze mijnwerkers verdienen niet dat er kwaad van hen gesproken wordt. Het kan niet ontkend worden dat in de mij nen. evenals overal elders, de geestelijke ziekte woedde, die men wel eens oorlogs kater noemde, maar men moet niet ver geten, dat daarvoor zeer reëele oorzaken waren. Bovendien was er -ook daar aan alles gebrek. Toen dat tekort zooveel mo gelijk was aangevuld, ging het veel beter. Bovendien krijgen de mijnwerkers thans el artikelen die de overige bevolking nóg niet kan bekomen, maar dit is omdat zij meer dan anderen werken aan het herstel van het land. Bovendien krijgen de andere burgers die artikelen later ook. Het is een probleem voldoende mijnwer kers te krijgen. Het is onjuist te denken dat het tekort aangevuld kan worden met N.S B.'ers en krijgsgevangenen. De minister wees op de reorganisaties die in het mijnbedrijf hebben plaats ge had Het mijnbedrijf is thans meer dan ooit het bedrijf van de mijnwerkers geworden, maar tevens het bedrijf van het Neder- landsche volk, dat het recht heeft op het volle nut. dat de bodemrijkdom ons bezorgen kan. Er zullen in Limburg nog vele moeilijkheden moeten worden over wonnen. maar de voorwaarden voor deze ©verwinning zijn geschapen en de men- Bchen zijn bereid. Er is aanleiding om de toekomst voor onze kolenvoorziening en ook de toekomst van onze mijnstreek met optimisme in te zien. Het is altijd de bedoeling geweest, dezen winter 7 eenheden voor huisbrand aan te wijzen. Langen tijd is het twijfelachtig geweest of ó-.t voornemen wel zou kunnen worden uitgevoerd. De productie vormt op het oogenblik niet meer de groote moeilijkheid. We! is het transport nog een bezwaar Toch kan nu wel zonder al te groot risico gezegd worden, dat dc zeven eenheden zeker, een achtste eenheid hoogst waarschijnlijk ter beschikking gesteld zullen worden. Er zjjn nu reeds vier bonnen aan gewezen. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog twee bonnen zullen worden bekend gemaakt, waar mee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart cn April zullen dan nog twee bonnen worden aange wezen. Ik weet zoo vervolgde de minister dat deze hoeveelheden slechts het derde bedragen van wat normaal gebruikt werd, en dat men zeer zuinig zal moeten stoken om er eeniger mate mee toe te kunnen komen. Maar als men weet, dat voor een enkelen bon bijna een volle week-pro- ductie van de mijnen noodig is, zal men Het Melkrantsoen tijdelijk verlaagd In plaats van taptemelk, die in de laat- ete oorlogsjaren werd gedistribueerd, zal ook in den komenden winter aan alle leeftijdsgroepen der bevolking gestandari- seerde melk worden verstrekt Het is nood eakelijk melkpoeder en blikjes geconden- êeerde melk te distribueefen. die uit het buitenland worden aangevoerd. Het zal niet mogelijk zijn dc rant soenen op bet huidige peil te band haven. Met ingang van 9 December wordt het rantsoen van personen bo ven de 20 jaar verlaagd van 2 liter op 1 liter (welk rantsoen in het Zuiden des lands reeds bestaat), dat van de kinderen en jeugdige personen van 520 jaar van 3V£ op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 0—1 en van 2jaar van 6 liter op 5 liter alles per week. De minister doet een beroep op de vee houders zooveel mogelijk melk aan de fabrieken af te leveren. Van de consu menten in de productiegebieden mag ver wacht worden, dat zij pogingen om hun melkrantsoen op clandestiene wijze aan te vullen. achterwege zullen laten ten gunste van de melkvoorziening der ge- heele Nederlandsche bevolking. AGENDA VOOR ZATERDAG 1 DECEMBER: Begijnhofkapel: Bach-Bee:hoven cyclus, 20 uur. Stadsschouwburg: Kindervoorstelling, 14 uur: Operette ..Gravin Maritza". 20 uur; Rembrandt: Valstrikken, 2.30. 4.45. 7.15 en 9.30 uur (18 j.). Palace: Die verduivelde waarheid, 9. 4.15, 7. 9.15 uur (14 j.), Luxor: De tuin van Allah, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Wie is de dader? 2. 4.30. 7, 9.15 uur (18 J Moviac: Non-stop-variété-revue, 19.30 en 21.30 uur. AGENDA VOOR ZONDAG: Stadsschouwburg: Politiek G.G. Cabaret, 14.30 en 20 uur. Bioscopen en Moviac: Als Za terdag. AGENDA VOOR MAANDAG. Begijnhofkapel: Roel Riphagen, 20 uur. Stadsschouwburg: Operette „De Koningin van Montmartre". 20 uur. Bioscopen en Mo- >iac: Als Zaterdag. begrijpen dat we niet meer kunnen toe wijzen zonder onze electrische centrales, gasfabrieken en vooral de industrieeele bedrijven in gevaar te brengen. „Als goede Nederlanders zullen we na tuurlijk kankeren zoo besloot de mi nister maar laten we in' het geheim in ons hart het blijmoedig voornemen ma ken, ook dit offer te dragen voor den op bouw van ons vaderland." BINNENLAND De zaak-Van Genechten wordt voor den bijzonderen raad van cassatie te 's-Graven- hage behandeld op Maandag 24 December te 10 uur. Van Genechten ls door het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage ter dood ver oordeeld. De Nederlandsch-Belgische spellingscom- mïssie is te Brussel geïnstalleerd door den heer Buisseret. minister van openbaar onder wijs. Hij hoopte, dat de commissie spoedig tot een algemeen bevredigende oplossing zou komen in deze uiterst klesche aangelegen heid. zooals men weet, staat de Nederland sche afvaardlvhig onder leiding van dr. G. Bolkestein, oud-minister van onderwijs. G. F. Ferwcrda is op diens verzoek eer vol ontslag verleend als regeerlngcommissa- rls voor repatrieerlng, onder dankbetuiging voor de diensten. Het werk der repatriee rlng in Europa wordt als geëindigd be schouwd. De mininium-loonen voor het banket bakkersbedrijf. vastgesteld in 1942, zijn door de rijksbemiddelacrs. in afwachting van een herziening, verhoogd met 25 pCt., ingaande 1 October 1945. Het aantal auto's in ons land, dat In 1938 ruim 200.WK) bedroeg, wordt thans ge raamd op een kleine 100.000 (hierbij niet in begrepen de voertuigen van het M.G. en de buitenlandsche militaire en civiele vervoers middelen). In Augustus 1938 kwamen 65 ver keersongevallen voor, in Augustus 1945 98. dus 51 pet meer. Hel aantal slachtoffers dat overleed nam toe van 68 tot 104. De vaarplicht voor Nederlandsche vis- scherijbemanningen die in 1940 naar Engeland overstaken en waarvan schepen door de Kon. Marine werden gevorderd, is thans op geheven. De meeste schepen zijn reeds In Nederland teruggekeerd. Voor het herstel van den pluimveestapel zal voor het komende broedseizoen aan een aantal pluimveehouders waarschijnlijk toe wijzing worden verstrekt van 300 kippenkui- kens. en tegen najaar 1946 een vergunning tot het aanhouden van 125 hoenders. Zooveel als mogelijk is zal voor voeder worden ge zorgd. Zij. die meen en hiervoor in aanmer king te komen, stellen ziCh voor 15 Dec. a.s. in verbinding met den PI. Bureauhouder. BUITENLAND In MantsJoer(je zouden de Russische troepen op 3 December gereed rijn het land te verlaten. De Chineesche regeering ls ech ter niet in staat gebleken om tijdig eigen troepen aan te voeren, dus is overeen geko men. dat de Russen nog zullen blijven. Het wetsvoorstel voor nationalisatie van banken, in Frankrijk betreft de Banque de France en nog 4 der voornaamste cre- dietinstellingenDe regeering hoopt de wet er spoedig door te krijgen. Andere kleinere banken zullen onder staatscontrole komen te staan. De tijger van Malakka, gen. Yamasjita, die verantwoordelijk geacht moet worden voor de wreede behandeling van burgers en zijn onschuld betuigd tegenover zijn vijf krijgsgevangenen in het Verre Oosten, heeft rechters. De Simplon Orient Expres gaat op 7 Januari weer rijden. De oorlogsverliezen van het Britsche imperium bedroegen 1.439.959 man, waarvan 541.740 dooden en vermisten. HAARLEM EN OMG)VING De tweede vergadering van den Haar- lemschen nood raad wordt op Woensdag 19 December gehouden. Ds. G. H. v. cl. Woord te Purmerend heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Spaarndam aangenomen. BU het M. O. te Haarlem zijn benoemd.' P. Rol te Haarlem tot tijdelijk leeraar in de lichamelijke opvoeding aan de H.B.S. A, J. Schröcer te Heemstede tot leeraar in de wiskunde aan de le H.B.S. B en J. v. Wa- mel te Haarlem tot leeraar in de wiskunde aan de 2e H.B.S. B. Het Haarlemsen Operette-gezelschap be gint haar programma na 5 jaar non-activi teit met „De Koningin van Montmartre" in den Stadsschouwburg te Haarlem. De opvoe ringen geschieden op Maandag 3 en Vrijdag 14 Dec. onder regie van Ely Huyboom. Joh. van 't Vlie dirigeert. Het geblokkeerde geld Het ministerie van financiën deelt mede, dat voortaan voor levensonderhoud, huwelijk, geboorte of overlijden deblok keering van tegoed op de geldkaart kan worden verkregen, mits de aanvrager over geen enkele andere deblokkeeringsmoge- lïjkheid beschikt. Bij voldoen aan de ge stelde voorwaarden kan het geheele nog op de geldkaart beschikbare bedrag in eenmaal worden uitbetaald. Een regeling, waarbij het tegoed van de geldkaart onder bepaalde voorwaarden zou kunnen worden gebruikt voor aan vulling' van de linnenkast en dergelijke, is in overweging. Concert in de Bakenesserkerk Het orgel der Bakenesserkerk, dat in 1934 tegelijk met het kerkgebouw werd geregistreerd, bezit, zooais elk behoorlijk kerkorgel, pijp- en tongwerken. De eer ste klinken vol en mooi; dit bleek vooral in het prachtige 1ste Choral van Hendrik Andriessen, waarin ook de tongwerken een rol van beteekenis vervulden, hoewel ze volgens de verklaring op het programma onbruikbaar geacht worden, wegens het slechte mechaniek. Om in de kosten eener verbetering te voorzien, geeft de organist Hendr. Lasschuit eenige concerten, waar van Donderdagavond het eerste plaats vond. Hij begon met een werk in d-mineur van Pachelbel (16531706), daf in ietwat primitieven vorm Bach aankondigt en speelde voorts een Concerto van onzekere herkomst en Franck's niet zeer belangrijke Andantino, waarin de verhouding tusschen de sterkte van melodie en begeleiding in het 3e gedee te veel beter was dan in het lste. Zijn spel was zeer te prijzen. Mevr. Bep MissetVan Andel zong eenige liederen van Bach, Schubert, Cath v. Rennes en Jul. Röntgen, aanvankelijk wat zwak en onvast, doch in Röntgen* „Het Leven" scheen zij los te komen: zij zong dit klankrijk en vurig. Mogen de volgende concerten meeT be zoekers trekken! K. DE JONG. Tot de groote obstakels die de Duit- schers in den weg naar het herstel van onze scheepvaart gelegd hebben, behoort de casco van een 9000-tonner. die gebouwd is in het z.g. Duitsche Hansa-programma. Deze romp is tezamen met dien van een 3000-tonner voor de Hembrug gezonken. Deze laatste wordt bij stukjes en beetjes weggehaald. De groote romp echter is met een ballast van zand en grint onder zware slagzij komen te liggen, toen door de ont ploffing van de aangebrachte springlading in den bodem het water binnenstroomde. De Koninklijke Marine in dit geval een bergingsteam onder overste Berck had tot opdracht het vaarwater van het Noordzeekanaal te ruimen, maar kon niet over het noodige materiaal beschikken. Welkome hulp daagde toen op van de zijde der Royal Navy. De grootste Engel- sche bergingsspecialist, commodore Mac Kenzie, die o.a. de havens van Scapa Flow en Benghazi in korten tijd weer toegan kelijk heeft weten te maken, en zijn plaats vervanger mr. Hundy, verleenden met hun salvage unit van marine-specialisten as sistentie. Het duikwerk kwam voor reke ning van de Ned. marine, de Engelschen bedienden de 4 „lifting crafts" (hefsche- pen, voorzien van een lier) en de kameelen (heftanks, die ook bij het bouwen van Rot terdam's Maastunnel werden gebruikt) en de Ned. Dok Mij. onder ir. Gaasterland, verrichtte het scheepsbouwkundige werk. Ook de Nederlandsche bok Phoenix moest het zijne bijdragen aan dezen grootschen gewichthefwedstrijd en zoo werd gisteren definitief uitvoering gegeven aan de door de drie samenwerkende lichamen opge maakte plannen. In een uur tijds was het reusachtige ge vaarte overeind, zonder bij wijze van af wisseling naar de andere zijde om te slaan. Hiermede is het moeilijkste werk achter den rug en zijn de inspanningen van de ongeveer 100 man niet meer noodig. Met het leegpompen en overbrengen naar de nabijgelegen Ned. Dok Mij., waar men den romp zal herstellen, zullen nog 6lechts drie weken gemoeid zijn. Met man en macht wordt er thans gewerkt aan de herstelling van de ver nielde IJsselbrug bij Zwolle. Reeds /Jjn drie nieuwe spanningen uit Enge- laud aangekomen, die op de pijlei's geplaatst worden. Ook wordt een sponning van de oude Waterloo bridge nit Londen voor het hcrstolwerk gebruikt. Met hoopt dc brug ln het voorjaar 191-6 weer voor bet trein verkeer open te stellen. ,(P») Nijmeegsche Oorlogsverhalen Prijsschieten aan het front Nijmegen is omringd door een spinneweb van dijken, waarachter de hooge schoor - steenen van de steenbakkerijen oprijzen als waarschuwende vingers tot den luiaard, die zich zou willen onttrekken aan Neder lands herstel. Daar ls het land laag en nat, de Waal overspoelt telken jare de wijde uiterwaarden en legt een sliklaag over de groene landen. Dat is eeuwen zoo gegaan en zal nog eeuwen lang voortgang vinden, oorlog of vrede, menschenbedrijf en ont ginning ten spijt. Waar de kribben hun ïorsche armen in het water steken om den stroom in toom te houden zijn vele man nen gevallen, is veel, onnoemelijk veel leed doorstaan. De vette grond is doordrenkt van het bloed van 's werelds zonen, die daar elkaar bevochten en elkaar begroeven. Er staan nog de stille getuigen van men- schelijke verbetenheid: de verschrompelde karkassen van tanks en vaartuigen liggen langs den dijk gestrooid en tusschen de ruige landen staan de bouwvallen van eens welvarende boerderijen, van propere land bouwershuizen. van nijvere steenfabrieken. Daar. beneden u, tegen den beschermen den dijk ligt het vlakke land van den Ooypolder. Hier, in het hoogopgaande gras, hebben zij elkaar beslopen, met het ge weer in aanslag, gereed tot dooden. gereed tot uiteenrijten met de helsche handgra naat, Bijna alle burgers waren naar veiliger oorden gevlucht maar hij was gebleven bU zijn kippen en zijn fabriek. Het leven had voor hem niet veel waarde meer, voor den man met zijn doorploegde gelaat en zijn harde handen, die jaren de steenvormen hadden gehanteerd en de spade omvat,. De Engelschen kwamen, zij legerden zich ln de fabriek en maakten van de groote oven een scherfvrije beschutting. Van de andere zijde van de rivier beukte het geschut op liét oude bedrijf, de stukken werden weg geslingerd en de hooge pijp wankelde cn viel op het erf in een machtelooze puin hoop uiteen. Maar hij voerde zijn kippen en sneed er een den strot af, als dat noodig was. Toen de granaten luguber huilden, dook hij in den oven en rookte daar zijn pijp. met weinig woorden en zijn sterke oogen gericht naar buiten, onder de poort- vormige Ingangen van .zijn oven door. naar de brokstukken van zfjn trouwe fabriek, die het nu moest afleggen tegen een wille keurig geschoten projectiel. Het werd stil, de soldaten waagden zich in de winterzon, bukkend voor een onverhoedsche aanflui- tende kartets Om cie verveling te verdrij ven verschoten de jongens uit Georgia, uit Ohio en uit Kansas hun patronen cp een buitgemaakte Duiische helm. die cd een staak omhoog gestoken werd. Hij heeft erbij gestaan, de man die nooit een geweer heeft vastgehouden en hoogstens den nek van een vette kip heeft omgedraaid Maar hij zou en hij moest een tommygun m zijn knuisten houden en over den korrel turen. De soldaten hebben zijn mentaliteit niet meer begrepen, toen hij het zware wapen over de knie gebroken heeft en de duister nis van den oven heeft opgezocht. J. F. Piano-avond van Simon Admiraal Simon Admiraal heeft den „Prijs van Uit nemendheid" van het Conservatorium in Den Haag verworven. Wat nog niet zeggen wil dat hij den maarschalkstaf al in handen heeft. In Beethovens op. 53 die we nu voor da 4de maal in dit seizoen hoorden deed hij op het gebied van nuanceering en tempo schommeling nog te veel dat niet in den tekst staat en vast ook niet door den auteur bedoeld is. Maar zijn klavierspel is op zich zelf mooi en gaaf. Alles klinkt, ook in de beide technisch eenigszins stroeve Capric cio's uit Brahms' op 76 (nos. 1 en 2). Een niet-moderniseerende, doch veelszins oorspronkelijke Sonate van de Joego-Slavi- sche componiste Agnes Gama vormde een frissche nieuwigheid, die hij sprankelend deed leven. En in de Sonate op. 58 van Cho pin boeiden zoowel - zijn"-pbëtlsclie voor dracht als zijn technisch meesterschap, dat in de inspannende finale zonder eenige ver slapping stijging vermocht te brengen. In het droomerige Adagio was aan de begelei dende figuren soms wat te veel nadruk ge geven. Het Scherzo klonk vlot en brillant. De radio geeft: K. de Jong ZATERDAGAVOND HILVERSUM I (301 M.): 18.01 Melodieën van P. Misraki, 18.30 Het rijk overzee, 18.45 Zang door twee Indische meis jes, 19.00 Nieuwsber. 19.30 Jack Louis, 20.01 Ned. Herrijst. 20.15 De week ts voorbij, 21.30 Sportpraatje, 21.45 Gramofoonmuziek, 22.15 Mensch en Maatschappij, 22.30 Métropole- orkest, 23.00 Avondwijding, 23.15 J7ieuwsber.% 23.30 Strijkorkest Boyd Neel. HILVERSUM II (415 M.): 18.01 Nieuwsber. 18.30 Gevraagde platen, 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten, 20.01 Jan Corduwener, 20.25 Literaire voordracht. 20.45 Omroeporkest, 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Werken van Berlioz. ZONDAG: HILVERSUM I, 301 m. 8.30 Van man tot man. 9.01 Nieuwsber. 9.20 Gitaarmuziek. 9 30 Waterstanden. 9.33 Ka mermuziek. 10.00 Hoogmis. 11.30 Bach-can- tate. 12.01 Graag gehoorde werken. 21.15 Zon nige klanken. 13.01 Nieuwsber. 13.20 Piet Coomans. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.01 Wereldprogramma. 1430 Concertgebouw orkest. 15.10 Radlo-tooneel. 15.30 Das Lied von der Erde. 16.30 Gewijde muziek. 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.01 Opera „Turan- dot" 18.45 Mehsdieénkeur. 19 00 Nieuwsber. 19 30 Métropoie-orkest. 20.01 Ned. herrijst. 20.15 Eddy Walis. 20.50 De wederopbouw. 20.57 Vaudeville-orkest. 21.35 Toespraak Drs. L. de Jong. 21.40 Sylvestre Trio.. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Dansmuziek. 23.01 Nieuwsber.. 23.1$ Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 8.01 Nieuwsber. 8.20 Zondagochtendconcert 9 45 Gedichten van de maand. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Ger. Kerkdienst. 12.01 Nieuws ber. 12.10 Ensemble. 13.01 Gramofoonmuziek 13 45 Canadeesch programma. 14.30 Kleine gedichten. 14.35 Volksliederen. 15.00 Indische actualiteiten. 15.15 Carlo Carcassola. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Thé complet. 16 45 Film orkest. 17.30 Oome Keesje. 18.01 Nieuwsber. 18.20 Dansorkest. 18.45 Denksport. 19 oo Can tabile-septet. 19.30 Voor de Ned. Strijdkrach ten. 30.01 Radio Philharrm-orkest. Pauze: Brieven uit Londen. 21.45 Avondwijding, 22.15 Dansmuziek. 22,45 Avondwijding.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2