IJmuider Courant Het Verkeer Krachtiger Britsche actie Havenarbeiders weer aan het werk 60e Jaargang N<>. 18105 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Poereboom Maandag 3 December 1045 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. p R i£ al heel wat verbetering gekomen •*-* in de openbare verkeersdiensten. Wie bedenkt, hoe het daarmee in de eerste maanden na de bevrijding gesteld was. zal erkennen dat hij niet mag klagen. Met de spoorwegen treffen wij het natuurlijk bij zonder. omdat Haarlem bij de meest ge bruikte spoorverbinding in Nederland AmsterdamDen HaagRotterdam be trokken is. Die is dan ook. sinds de ge- beele lijn weer geëlectrificeerd is, uitste kend. De N.Z.H. doet haar best binnen de grenzen van haar stroomcapaciteit. Dus Üjkt het vrij dwaas, dat nog zoo veel men- schen om „lifts" in auto's bedelen. Het is blijkbaar moeilijk, van die nieuwe ge woonte afstand te doen. Ik zal niet uitweiden over hetgeen ons aan openbare vervoermiddelen nog tekort korr.\ cmdat gemopper op dit punt onbil lijk zou zijn. Wij weten hoe geweldige hoeveelheden spoor- en tramwegmateriaal door de Duitschers gestolen zijn. Wat de maatschappijen met hun beperkte over schotten tot stand brengen, verdient dus bewondering. Ook zijn de diensten be- trouwbaar: er wordt in het algemeen goed op lijd gereden. Met onze particuliere vervoermiddelen is het daarentegen treurig gesteld. Dat zeven maanden na de bevrijding nog zoo weinig gedaan is, om het Nederlandsche volk aan fietsen te helpen, is een tegen valler. Geen enkel volk is zoozeer op dit vervoermiddel aangewezen als wij. Dat de sandr-ang, die onze regeering op de geal lieerde bezetters van Duitschland heeft uitgeoefend om onze tallooze gestolen eigendommen terug te krijgen, er nog altijd nie; toe heeft geleid, dat wij tenminste de fietsen terugkrijgen, blijft ver beneden de verwachting. Heeft de een of andere vorm van bureaucratie zich van de zaak meesi^r gemaakt? Het lijkt erop. Met be hoorlijk-berijdbare oude fietsen zouden wij al blij zijn. Er moet immers zooveel wer,: mee verricht worden! Als een enkel voorbeeld uit eigen bedrijf, dat ook u, lezers, ten nauwste raakt, noem ik de da- gelijksche bezorging van de krant. De dagbladen staan vrij hoog in de lijst van vitale bedrijven, die naar volgorde voor toeu ijzing van fietsen in aanmerking ko men. Maar ondanks tallooze pogingen hebben wij nog steeds geen enkel exem plaar voor onze bezorgers kunnen krijgen. Evenmin voor onze redactieleden, die er vooral niet minder behoefte aan hebben. En zoo is het in zooveel ar.dese bedrijfs takken ook. Het gebrek leidt tot grooie vertraging, vermoeienis en schoenen- 6lijtage. In het gezinsleven worden de zorgen door dit laatste euvel ook aan merkelijk vergroot. want de kinderen moeten naar school loopen en bonnen voor schoenen-reparatie zijn schaarsch. Men zou de regeering dagelijks willen toeroe pen: Zorg voor fietsen! Bezorg ons meer fietser.! Pas desnoods de ongewoonste overredingsmiddelen toe om in het bui tenland meer te bereiken, maai- breng verbetering in dit miserabele tekort! Over het verkeer kan men niet schrijven zonder de auto ter sprake te brengen. Haar wederverschijning in vrij dichte massa kan niet met onverdeelde geestdrift be groet worden. Nadat haar bestuurders zich geërgerd hebben aan de verslonsde ver- keersgewoonten van fietsers en voetgan gers en dezen hun leven, tengevolge van veel vermaningen, gebeterd hebben, is het sterk gaan opvallen, hoe slecht en slordig veel automobilisten zelf rijden. Misschien werden zij daarbij door een aantal Cana- deezen geïnspireerd, van wie een groot aantal in ziekenhuizen belandde. De Hol- landsche rijders doen het voor een groot deel niet beter en het aantal ongelukken op de rijkswegen blijft groot. Men heeft geen statistiek noodig om dat vast te stel len. Wie zich gedurende enkele uren op het slagveld des verkeers waagt krijgt genoeg versche wrakken te zien. Met het „dirtimen" is het ook slechter gesteld dan ooit tevoren. Het is allesbehalve een ge noegen om 's avonds, bijvoorbeeld van Den Haag naar Haarlem, een auto te be sturen. Veel ongelukken zijn al gebeurd doordat autorijders, totaal verblind door tegenliggers, van den weg af raakten en tegen palen of boomen reden. Behalve door slecht rijden heeft het terugkeerend automobilisme zich geken merkt door de zonderlinge toewijzing van rijvergunningen. De beschamende vertoo ning met het tekort aan auto's voor de dokters is er een van de leelijkste gevol gen van. Dat zooiets mogelijk is, en maan denlang kan voortduren, bewijst een treu rig gebrek aan hetgeen de Engelschman aanduidt als „public spirit" en het best vertaald kan worden door „gevoel voor het algemeen belang". Er rijdt sinds de bevrijding een aantal menschen in auto's rond, dat daarop geen tiende van het recht, dat medici en andere nuttige leden der samenleving hebben, kan laten gelden. Het zijn natuurlijk dezelfde lieden, die met volle lichten over drukke wegen stormen en ongelukken veroorzaken. In vakbladen lees ik, dat nieuwe auto mobielen in Amerika en Frankrijk ont worpen zijn en dat het lichte wagentje in deze verarmde wereld een groote toekomst heeft. Wij moeten er het beste van hopen. In garagetaai plachten die dingetjes, als tegenhanger van de „sleeën", met den naam „kinderewagens" aangeduid te worden. En de naamletters van een bekend merk werden indertijd met de (hier vertaalde) woorden ..het ziekenhuis verwacht u" ver klaard. Maar misschien schept de techniek, zich eenmaal met toewijding op het genre I>r. II. J. van Mook, de Lt Gouverneur-Generaal van Ned.-Indlë, In gesprek met geallieerde oorlogscorrespondenten tijdens een jierseonferentie, welke dr. van Mook te Batavia hield. (P.) in Hoe „Soekarno's burgerlijk bestuur" werd behandeld United Press meldt, dat de situatie te Bandoeng onhoudbaar is. tenzq de Britsche troepen een krachtiger actie ondernemen. De leiders van de Rapwi hebben er bij het Britsche hoofdkwartier te Batavia op aangedrongen meer troepen te zenden, daar de Europeanen het vertrouwen verliezen in de Britsche beschermende actie, die tot dusver onvoldoende is gebleken om de Indonesische aanvallen, waardoor de le vens van GO.OOO Europeanen bedreigd wor den. af te wenden. Een groot deel der woonwijken is onbewoonbaar geworden en er is geen versch voedsel beschikbaar. Geëvacueerde vrouwen uit Ambarawa en Semarang deelen mede dat voortdurend uit Djokjakarta Indonesische versterkin gen op Midden-Java aankomen. Vóór de aankomst der Britsche troepen in Mage- lang, namen de extremisten het plaatse lijk bestuur over en onthoofden het door Soekarno ingesteld burgerlijk bestuur, waaronder den rechter en den commissa ris van politie, alsmede den plaatselijken leider van het Roode Kruis en den burge meester. Vier Indonesische priesters wer den later in de kerk vermoord. Dakota-mysterie opgehelderd De zwaarverminkte lichamen van be manning en passagiers van de onlangs neergeschoten Dakota zijn naast de rivier bij de gevangenis Bekasi begraven aan getroffen. De misdaad is uitgevoerd door jonge leden van „De Zwarte Stier", een extremistische organisatie. De R.A.F. valt aan De reeds gemelde Britsche aanval met raketbommen op Indonesische artillerie stellingen bij Ambarawa heeft, naar geble ken is, doel getroffen. De Indonesiërs heb ben geen granaatvuur meer afgegeven. Mosquito's en Thunderbolts hebben doelen in het gebied van Bandoeng met raket- bommen en machinegeweren aangevallen. De toestand op Sumatra Leden van de extremistische jeugdorga nisatie. de z.g. Pemoeda's, hebben een broeinest op West-Java, in het Bantam- district en schijnen ook de zeestraat te be- heerschen. Een aanzienlijk aantal van hen steekt geregeld naar Sumatra over om al daar onrust te stoken, tengevolge waarvan de spanning ook op Sumatra voelbaar is. JDe „republikeinsche gouverneur" van Su matra, dr. Hassan en de nationalistische leider Shafei te Padang hebben verklaard, te willen samenwerken met de Britten en bereid te zijn tot informeele besprekingen met de Nederlanders, teneinde waarbor- toeleggend, iets dat niet alleen voor stads- gebruik geschikt is, dat den bestuurder niet uitput en dat minder tot sprongen geneigd is. Dan zal het meevallen. Een voordeel blijft, dat er niet al te hard mee gereden kan worden. Omtrent het luchtverkeer blijven wij nog in afwachting, al is de K.L.M. weer op bescheiden schaal begonnen. Zij zal ons zeker niet teleurstellen. En de lucht taxi voor binnenlandsch verkeer kondigt zich even zeker aan als het particuliere vliegtuig in moderne uitvoering. Er zullen veel nieuwe vliegvelden noodig zijn. Voor nieuwe „autostrada'6" wat een woord zal er hopelijk voorloopig geen geld zijn. Want ze maken ons land te leelijk. R. P. Bandoeng gevraagd gen te krijgen voor het economische leven van het land. Zq voegden hieraan toe, dat zij den Nederlanders niet officieel konden ontmoeten, aangezien daartoe eerst bevelen uit Java moeten komen. Zij hoopten, dat alle Nederlandsche plantages en zaken weer spoedig geopend zouden worden, om dat alleen daardoor de welvaart kan terug- keeren. Sjarir zou vandaag een verkaring afleg gen tegenover de Engelschen en daarin zijn spijt betuigen over het gebeurde te Bekasi. waar de bemanning van het Dakota-vlieg- tuig werd vei moord Verder zou hij gewag maken van zijn pogingen om de extre mistische jeugd binnen de perken te hou den. Een onderzoek, door de Engelschen in gesteld naar aanleiding van ongecontro leerde berichten over wandaden van Am- boneesche soldaten, die twintig Inlandsche kinderen met de bajonet zouden hebben afgemaakt, heeft deze geruchten volkomen ontzenuwd. Het woord is aan. Lao-Tse: Wie anderen overwint, is sterk. Wie zichzelf over wint is machtig. De evacuatie van de bewoners der kam pen te Ambarawa is door de aankomst van een uit zeventig vrachtauto's bestaand convooi versneld. Ook door de lucht en over zee worden de Rapwi-kampen van hun bewoners ontdaan. In de afgeloopen week zijn 2000 vrouwen en kinderen van Batavia, waar zij opgestoten waren io interneeringskampen. per vliegtuig naar Bandoeng vervoerd. De Britsche politie heeft te Batavia den beruchten Japanschen politie-inspecteur Phan gearresteerd, die verantwoordelijk is voor den moord op een groot aantal Europeanen en Indonesiërs. De toestand bij Bandoeng wordt het beste gedemonstreerd door het bericht dat generaal Hawthorne op het vliegveld landde, maar geen kans zag in de stad te komen en onverrichterzake naar Batavia moest terugkeeren Er zouden momenteel 55.000 Britten op Java zijn. „Groote Drie" weer bijeen Te Moskou verwacht men algemeen, dat Stalin daar binnenkort zal terugkeeren. Er doen geruchten de ronde, dat de maar schalk een deel van zijn bevoegdheden aan anderen, o.a. aan Molotof, zou over dragen. Eveneens hardnekkig zijn in Mos kou de geruchten, volgens welke in het begin van 1946 een nieuwe conferentie van de Groote Drie zou worden gehouden. Reeds zouden belangrijke voorbereidingen hiertoe getroffen zijn. De conferentie zou in de Ver. Staten worden gehouden. Nog zuinig met benzine De vooruitzichten voor de benzinetoe wijzingen in de komende maanden zijn verre van gunstig. Zoo ooit, dan zal voor December de uiterste zuinigheid geboden zijn, waartoe een beroep op iederen ben zineverbruiker wordt gedaan. Mocht ge durende de maand December verbetering in den aanvoer komen, dan zal aan de rijksverkeersinspecties door het ministerie van Verkeer en Energie, toestemming wor den verleend de toewijzingen te verhoogen. Tegemoetkomende houding Zaterdagmiddag heeft het bestuur der Rcedersverecniging een bespreking gehou den met het bestuur van den Centralen Bond, bö welke bespreking de vertegen woordigers der werknemers in het vissche- ïijbedrqf de grieven der havenarbeiders naar voren brachten. By deze bespreking die tot resultaat had, dat de havenarbei- deis heden weer aan het werk zouden gaan, was ook tegenwoordig de Rqksbe- middelaar de heer Renooq. De vertegenwoordigers der arbeiders hebben bij deze besprekingen in het bq- zonder gewezen op het feit, dat tot de staking niet alleen was besloten uit pro test tegen verkeerd gegroeide toestanden in het visseherijbedrijf. ontstaan doordat de trawlers een tqd lang onder bewind voering hebben gevaren, maar ook tegen verschillende instanties, waartegen grieven bestaan. De afgevaardigden van den Centralen Bond hebben in de eerste plaats aange drongen op het handhaven van de thans geldende regeling van het ploegenstelsel, met de handhaving van het loonstelsel van vóór den oorlog. De reeders hebben zich hiermee accoord verklaard. In het vervolg zullen dus trawlers, die 2000 en meer kis ten visch aanvoeren, door vier ploegen, elk van 13 man gelost worden. De aanwezigheid van den Rijksbemid delaar gaf den bestuurders van den Cen tralen Bond aanleiding, er op te wijzen, dat reeds op 4 Augustus j.l. bij de Ree- dersvereenigingen der haringvisseherij voorstellen waren ingediend over het los sen der loggers. Na eenigen tijd had een bespreking plaats met de besturen dezer vereenigingen, die tot een volledige over eenstemming leidden. Later krabbelden de reeders weer terug, in het bijzonder de Katwijksche vereeniging „De Vuurbaak". Opnieuw werden besprekingen gevoerd, die echter tot geen resultaat leidden, waarop deze kwestie eenigen tijd geleden in handen van den Rijksbemiddelaar werd gegeven. De conferentie had tot resultaat, dat de vertegenwoordigers der werknemers de toezegging deden, dat het werk Maandag zou worden hervat. Hetgeen inmiddels is geschied. Andere grieven. Zooals wU in ons blad van j.l. Zaterdag reeds hebben opgemerkt, is. er onder de havenarbeiders groote ontevredenheid over het intrekken van extra-voeding voor der Reeders zwaren arbeid. Bij het C.D.K. stelt men zich op het standpunt, dat het werk op de trawlers en in de vischhal niet als zwa re arbeid kan worden beschouwd, omdat in den regel met groote tusschenpoozen wordt gewerkt. Havenarbeiders en visch- knechts zqn de meening toegedaan, dat hun werkzaamheden van dien aard zijn, dat zij alleszins recht hebben op den toe slag. Een andere grief is, dat nog steeds het schaftlokaal niet gereed is en dat bij het herstellen der hallen geen aandacht is be steed aan de sanitaire installatie. Klompen, schoeisel en kleeding zijn dringend noodig. De verstrekking daarvan is, met het oog op den aard der werkzaamheden, ten eenenmale onvol doende. Het bestuur der organisatie heeft al maanden geleden bq de bevoegde in stanties hierop gewezen en zelfs een brief hierover aan de eere-voorzitster van Volks herstel. Prinses Ju'iana gschreven. Een inspecteur van de HARK heeft een onder zoek ingesteld, maar tot nu toe is er niets gedaan en de menschen doen hun moeilqk werk in koude en nattigheid slecht gekleed en nog slechter geschoeid. En ten 6lotte is de wijze, waarop he: loon door het C.A.B. wordt uitbetaald, niet naar den zin der arbeiders. Zq krij gen, zooals de uitbetaling thans geschiedt, geen voldoende overzicht van hetgeen ze in de uitbetalingsweek hebben verdiend, noch van wat van hun loon voor belasting, ziektewet, enz. wordt afgetrokken. Vikingbank met versterkte bemanning De stoomtrawler Vikingbank kwam zoo als men weet, van zijn laatste reis terug met 2000 kisten visch. De vangst was zoo groot, dat de bemanning slechts een deel van de schelvisch kon strippen. Dit heeft de reederij doen besluiten, het aantal op varenden uit te breiden. Het aantal matro zen tot dusver acht, werd met drie uitge breid, zoodat met schipper en stuurman mee thans 13 man aan dek varen. Met vier man in de machinekamer en den kok be staat de bemanning dus uit 18 personen. Ook weer een record. Zelfs de IJsland- of de Witte-Zeebooten hadden zulk een groote bemanning niet.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1