Zal Velsen schooner verrijzen dan voorheen? Sport uit IJmuiden en Velsen. En wordt IJmuiden nu een echte stad? Dc gemeente Velsen heen in den oorlog ruim 1/3 van haar 13.000 woningen door «looping of bombardement verloren. Kale vlakten, op vele plaatsen nog bedekt met puin en afgebikte steenen, vindt men thans waar eens een groot deel van Velsen's be volking zjjn rustig leven leidde. Huis naast huis, gezin naast gezin en dit in tientallen van straten, zoo was IJmuiden, zoo was Velsen-Noord. twee groote dorpen, arm aan monumenten, aan gebouwen van histo rische waarde. Met uitzondering van het oude kerkje in het dorp Velsen, de Ruïne van Brederode en enkele landhuizen, overgebleven uit de 18e eeuw. was er voor de Vereeniging „Monumentenzorg" geen enkele taak in de gemeente Velsen. Het eenigc historische plekje in de gemeente bevindt zich rond de oude Engelmunduskerk. Wat er na het ontstaan van het Noordzeekanaal langs de oevers van dit kanaal werd gebouwd, was utiliteitsbouw: fabrieken, pakhuizen en voor het meerendeel arbeiderswonin gen. Alleen in enkele landelijke deelen der gemeente als Velserbeek en Santpoort ontstond eenige villabouw, waaraan men het potlood van den architect herkent. Verder ontbrak, althans in massa, elk spoor van architectuur. Complexen van woningbouwvereenigingen, over de geheele gemeente verspreid, staken weliswaar gunstig af bij datgene, wat vóór deze werd gebouwd, maar men weet, hoe spoedig bij massabouw het „aardige" er af gaat en vooral nu, nadat gedurende een vijftal jaren het onderhoud heeft stilgestaan, missen dezè complexen elke aantrekke lijkheid. Ongeveer 4200 woningen zijn verwoest of afgebroken. Deze lagen bijna alle in IJmuiden en Velsen-Noord, voorts nog eenige tientallen in Driehuis. Santpoort daarentegen is er goed afgekomen, het geen beteekent. dat in de meest gekwetste deelen IJmuiden en Velsen-Noord meer dan 1/3 der woningen verdwenen is. We zijn zeker aan den lagen kant. wanneer we het deel der in deze afdeelingen ver loren gegane woonruimte op 2/5 van het totaal schatten. Bekwame stedebouwkundigen zyn thans bezig, plannen te maken voor den weder opbouw van IJmuiden en Velsen-Noord. Aan hen zal het zeker niet liggen, wan neer de Phoenix niet fraaier uit haar asch herrijst dan zy ten onder is gegaan. Het moet worden toegejuicht, dat het gemeente bestuur den wederopbouw van Velsen in handen heeft gelegd van bekwame deskun digen. Want van het resultaat van hun plannen zal het afhangen of Velsen, in het bijzonder IJmuiden, in de toekomst zoo zal worden, dat het nageslacht den bou wers voor hun werk dankbaar zal zijn. Het zal geen gemakkelijke opgaaf zijn, om van hetgeen er van het oude is over gebleven, een passend geheel te maken met het nieuwe. Een huis verbouwen is vaak moeilijker dan een huis bouwen en ook bij den wederopbouw van Velsen gaat het niet om den bouw van een geheel nieuwe stad, maar om een herstellen van de gaten, een pas maken van het oude met het nieuwe. En zooiets valt niet mee, vooral niet wanneer het oude zoo vol is van gebreken. Een stedebouwkundig misbaksel. De gemeente Velsen is feitelijk nooit anders geweest dan een stedebouwkundig misbaksel. Hilversum, Apeldoorn en nog zooveel andere plaatsen in ons land zijn van dorp tot stad gegroeid, Velsen als een gemeente, bestaande uit een viertal agglo meraten, kon als geheel nooit het uiterlijk en de hoedanigheden van een stad ver krijgen. Maar de zelfstandig gelegen afdee lingen, zooals IJmuiden en Velsen-Noord met een opeenhooping van menschen, vol doende om er een stad mee te vullen of beter gezegd een opeenhooping zoo groot, dat er een stad voor noodig was om ze te bergen, konden dat ook niet. IJmuiden en Velsen-Noord bleven groote dorpen, voor al Velsen-Noord. dat achter zijn lintbe bouwing langs den WijkerstTaatweg een paar moderne woonwijken en voor het overige een Noord-Hollandsch tuinland schap verborg. Van Velsen-Noord is de vernieling van dien aard geweest en zijn ook de andere omstandigheden, als de aanwezigheid van bouwgrond zoodanig, dat de wederopbou- wers hieraan een gemakkelijker taak zul len hebben dan aan IJmuiden, dat boven dien als voorstad van Amstserdam. als vermoedelijke marinebasis en als wellicht zooals voorheen de grootste vis- schershaven op het Europeesche vaste land, hooge eischen aan de bekwaamheden der bouwmeesters 6telt. Fouten van IJmuiden. Als we hierboven schreven., dat Velsen een stedebouwkundig misbaksel is, dan hadden wij daarbij speciaal het oog op IJmuiden, dat het product is geworden van een al te bekrompen grondpolitiek en waar het ontbreken i/an een idealistischen vooruitzienden blik bij onze vroegere ge meentebesturen de oorzaak is geweest van tal van fouten. Waarbij nochtans als ver ontschuldiging mag worden aangevoerd, dat IJmuiden wortel ging schieten in een tijd, toen de techniek der stedebouwkunde nog in de windselen lag. Dat IJmuiden een plaats van beteekenis zou worden, was vooral duidelijk toen ongeveer een halve eeuw geleden de stoomtrawlvissche- rij tot ontwikkeling kwam. Bewust of on bewust is aan den mond van het Noord zeekanaal te veel het belang van den par ticulieren grondeigenaar ontzien, dat op den plattegrond van IJmuiden forsche lijnen getrokken konden worden en zon der twijfel zou Amsterdam's voorstad er heel anders hebben uitgezien, wanneer het gebied rond den IJmond tot het grond gebied van de hoofdstad had behoord. In dat geval zouden de particuliere grond- exploitanten, die feitelijk 6teeds een be hoorlijke ontwikkeling van dit gebied in den weg gestaan of bemoeilijkt hebben, de kans daartoe niet gekregen hebben. In elkaar geduwd, geperst in een keurs lijf van particuliere terreinen, die het ge meentebestuur, in den tijd dat ze voor een appel en ei te koop waren, verzuimde te koopen, groeide IJmuiden langs den Zui delijken oever van het Noordzeekanaal in hoofdzaak Oostwaarts, waar men vast liep tegen de spoorbaan, terwijl in het Zuiden de bouwgronden als het ware voor het oprapen lagen. Stadsbestuurders van onzen tijd zien beter dan hun voorgangers het nut in. dat er voor een gemeente ligt in het bezit van grond,-getuige de aankoop van Schoonenberg, waarvan wij in ons blad van gisteren melding maakten. Parti culiere grondexploitatie maakt den grond duur en zoo verrees het groote dorp IJmui den waar een flinke stad had kunnen ver rijzen; het groote dorp met nauwe straten en met huizen van één verdieping, met een aanwas als het geïsoleerd liggende schilderskwartier en zonder behoorlijke pleinen, zonder een centrum, zonder ge zellige winkelstraten. Hoe daar iets goeds van te maken. Een huis verbouwen is moeilijk, moeilij ker wordt het wanneer dat huis tevens grooter moet worden. „IJmuiden zal schooner en grooter herrijzen dan het was", is er gezegd. Het zal niet meevallen. Hoe zullen de bouwkundigen, die met het werk belast zijn, hun taak ten uitvoer brengen? Zullen ze op de overgebleven fundeeringen hui zen, winkels, kerken en scholen bouwen, mooier dan deze waren? Of zullen ze breede straten met kloeke huizen te voor schijn tooveren opdat het dorp een stad worde? Dit laatste is niet gemakkelijk, want in den grond ligt ccn millioenenwerk, de rioleering en daarmee zal toch bij den wederopbouw rekening gehouden moeten worden. Van officieele zijde werd eenigen tijd geleden de opmerking gemaakt, dat de wederopbouw van IJmuiden zou geschie den in samenwerking met Amsterdam. In dezft woorden liggen vele mogelijk heden besloten; zij houden een goede be lofte in, niet alleen voor den wederopbouw maar ook voor den aanleg van groote wegen naar het havenkwartier, verbete ring van de tunnclpassage. enz De puinhoopen verdwijnen, de grond, eens ingenomen door meer dan 4000 wo ningen ligt weer braak, :n afwachting van een nieuwe bebouwing. Moge die zoo wor den, dat zij ons de fouten van het voor geslacht doet vergeten en dat de woorden: „IJmuiden zal schooner en grooter her rijzen dan het was", bewaarheid worden. Sint-Nicolaas gearriveerd Sint-Nicolaas is Zaterdag in IJmuiden gearriveerd, waar hij op bezoek was bij de kinderen van de Planciusstraat, zulks op uitnoodiging van de onlangs in die straat opgerichte buurtvereeniging D.B.O. Met een gevolg van ongeveer 300 kin deren en een muziekcorps voorop reed Sint Nicolaas op zijn schimmel naar het gebouw van hét Leger des Heils. De kinderen werden ruimschoots ont haald en ontvingen fraaie geschenken. Voorts werden eenige kinderstukjes op gevoerd. H.B.S.Stormvogels 34 Wederom heeft Stormvogels in een uit wedstrijd op beide punten beslag weten te leggen, doch had in de ontmoeting tegen Sparta een gelijk spel de verhouding beter weergegeven, thans was de zege dubbel en dwars verdiend, niet alleen, omdat Stormvogels in het veld de meerdere was. doch ook, omdat het veldspel veel beter en het tempo veel hooger was aan Storm vogelszijde. Het groote verschil bij beide ploegen lag o.i. in hoofdzaak in de beide midden linies. Terwijl die van Stormvogels niet alleen goed verdedigde, doch ook zeer be hoorlijk den aanval steunde, bemoeide die van H.B.S. zich alleen met haar verdedi gende taak. De beste IJmuider halfback was ongetwijfeld Goedhart, die ons als kanthalf heel wat beter bevredigde dan als spil. Maar ook Zwemmer en Snoeks waren heel goed op dreef. In de achter hoede was Van Dongen de man, en de buteerde Dekker lang niet slecht. Met de rust stond Stormvogels met 21 achter. Dit was gezien het door beide par tijen vertoonde spel wel eenigszins tegen de verhouding in, want Stormvogels was het meest in den aanval geweest en haar spel had uit een technisch en tactisch oogpunt bekeken ook op een hooger plan gestaan. Eén tactische fout werd echter gemaakt en dat was het te ver achter blijven van De Boer en Van Gemert. Beide spelers, doch vooral De Boer bouwden goede aanvallen op, doch waren bij voor zetten van Opbergen en Roelofs te weinig present. Na de rust brachten zij in deze speelwijze verandering en hadden de Haagsche backs niet alleen Van Pel, doch ook beide genoemde bmnenspelers in het oog te houden. H.B.S. nam in de eerste helft door v. d. Vegt de leiding, nadat Kraak daarvoor eens op schittenden wijze een doelpunt had voorkomen. Direct hierop echter maakte Van Gemert na keurig combinatiespel gelijk (11). Vlak voor de rust bereikte Oldemans den bal iets eerder dan Kraak en 't was 21. Na de hervatting speelde Stormvogels zoo mogelijk nog beter dan voor de rust. Goedhart c.s. stuwden herhaaldelijk hun voorhoede op. Hier deed de Boer prachtig werk met den bal, speelde Opbergen veel doortastender, dan voor de rust en schoot Van Pel er lustig op los. Hij maak te 5 doelpunten, waarvan er 2 wegens buitenspel werden geannuleerd: Storm vogels leidde dus met 42. Vijf minuten voor het einde bracht Oldemans den stand op 43. TOG—Velsen 2—1 Het heeft maar een haar gescheeld, of Velsen had aan het ongeslagen thuis- record van T.O.G., dat al sinds geruimen tijd bestaat, een eind gemaakt, want de tweede helft was reeds voor een flink deel voorbij, toen Velsen nog steeds met 1—0 de leiding had. Dit doelpunt was op eenigszins eigenaardige wijze tot stand gekomen, n.l. doordat een der Amster- damsche achterspelers keihard tegen den aanstormenden v. d. Pol schoot, waarna de bal onhoudbaar in het doel verdween. Voorop zij gezegd, dat een overwinning den Velsenaren niet toekwam. daarvoor was het spel hunner voorhoede te veel op enthousiasme en te weinig op wèloverlegd spel gebaseerd en bovendien was het spel van T.O.G. gelijkwaardig aan dat van Velsen doch de wijze, waarop zij ten slotte een nederlaag moesten incasseeren, wekte tenslotte ook allerminst bevredi ging. Eerst kreeg T.O.G. een dubieuze pe nalty toegekend waaruit de gelijkmaker ontstond en daarna trapte de T.O.G.- rechtsbuiten na in buitenspel-positie den bal ontvangen te hebben, den bal langs Demmers, die, tusschen twee haakjes, z'n doel goed verdedigd heeft. Kans. om in de resteerende minuten den gelijkmaker te scoren, kreeg Velsen vooral door het goede werk van den T.O.G.-spil niet. HFC 2Stormvogels 2 41 Met rust stond Stormvogels nog maar met 10 achter en gezien het door de Vogels vertoonde spel was de situatie zeker niet hopeloos. De rechtervleusel VenusLuppens speelde vast niet slecht. Ketting verdeelde het spel goed. v. d. Kuil toonde zich een goeden verbindingsspeler en Cupido speelde op den linkervleugel een zeer behoorlijke partij. Wat echter ontbrak was de „finishing touch". Na de rust voerde H.F.C. den stand op tot 20, alvorens Cupido na goed voor bereidend werk van eenige zijner mede spelers of waarlijk schitterende wijze een tegenpunt maakte. Bijna maakte dezelfde speler ook den gelijkmaker, doch nu miste hij op een haar zijn doel. Hiermede scheen de Stormvogelsvoorhoede haar kruit ver schoten te hebben. H.F.C. daartegen wist Keeminks plaatsvervanger De Bruyn, die z'n doel niet slecht verdedigd heeft, hij stopte o.a. een keihard van dichtbij ingeschoten bal op fraaie wijze nog tweemaal te passeeren (41). D.C.IJ. wint van Oostzaan IJmuiden heeft Zondag te Oostzaan ge speeld tegen Damclub Oostzaan en met 128 gewonnen. Hierdoor blijft D.C.IJ. met Joseph Blankenaar en Gezellig Sa menzijn aan den kop. De uitslag luidt als volgt: Oostzaan IJmuiden: 1. J. KuyperH. Laros 02 2. W. Koning—B. Dukel 0—2 3. J. Wals—C. Suyk 1—1 4. C. Engel—T. Postma 11 5. D. VeenJ. J. Mertens 02 6. P. SchaftA. Ligthart 02 7. J. AlbringDixhoorn 11 8. M.-KoningH. v. d. Heijde 2G 9. K. Bruin—T. Basstra 20 10. H. Clasen—K. de Jong 1—1 Totaal 8—12 voor D C.1J Dinsdagavond houdt D.C.IJ. voor haar leden een St. Nicolaas-avond. Er wordt een gongwedstrijd gehouden. Aller op komst is gewenscht. Fryske Trou Zaterdagavond heeft, voor het eerst na het verdwijnen der Duitschers, de Frie- sche vereeniging Fryske Trou een bijeen komst gehouden en wel in Café Royal. Er was veel bezoek en er was een Friesche sfeer en Friesche intieme gezelligheid Begonnen werd natuurlijk met het zingen van het Friesche Volkslied, waarna de bij eenkomst werd geopend door den voorzit ter den heer J. Dijkstra, die schetste hoe de vereeniging door den oorlog uiteen- raakte en nu weer door de activiteit van den secretaris den heer J. de Jong op de been gebracht werd. Als gevolg van de verstrooiing van de leden tijdens de bezetting waren er twee vacatures in het bestuur ontstaan. In deze vacatures werden gekozen de heeren K. Faber en J. de Jong. Verder werd de avond gevuld door voor drachten van de heeren K. Faber en H. Doevendans, die eenige verzen voorlas van Willem Santema te Sneek, door dezen gemaakt korten tijd voordat hij gefusil leerd werd. De afgevaardigde van de zusterafdeeling te Beverwijk wekte de aanwezigen op. kennis te nemen van de actie, die thans ïn Friesland gevoerd wordt op sociaal en economisch terrein. De goed geslaagde avond zal spoedig door een tweeden gevolgd worden. Orgelconcert Feike Asma Feike Asma geeft 7 December a.s, eert orgelconcert in de Goede Herderkerk ten bate van Nederlands Volksherstel en Stichting 1940—1945. Het programma ver meldt o a. werken van Jan Zwart, J. S, Bach cn Feike Asma. Verstrekking nieuwe levensmiddelenkaarten Heden is de Distributicdienst weer be gonnen met de verstrekking van nieuwe levensmiddelenkaarten en wel aan de be woners éan IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Aan de beurt was vandaag de let ter B. Dinsdag 4 Dec. zijn aan de beurt de ielters A, C, D en E. De uitreiking ge schiedt in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg van 912.30 uur en van 24 uur. Burgerlijke Stand Overleden: J. G. van Boerum, 18 j., zn. van J. v. Boerum en D. Bakker. Kenne- j merlaan 109. IJmuiden. J. 6 m., j zn. van F. T. Brandhoff Zee weg 196, IJmuiden; A. M 5 m., j van J. J. Rutte en E. burg. Harddraverslaan 9, Santpoo. Ondertrouwd: G. 't Hart, Tu;n<iersstraat 56, IJmuiden en A. Luit. Tuindersstraat 119, IJmuiden. A Vlielstra, J. W. Teriso- straat 58, Sneek en Z. C. de Jong, Bloe- mendaalschestraatweg 133rd„ Santpoort. J. v. d. Lugt, Kompasstraat 52. IJmuiden en H. de Graaf. Torricellistraat 46. IJmui den. J Broekema, Kastanjestr 23. IJmui den en E. B. Sehmitz, De Ruyterstraat 196 IJmuiden. Toek. adres: IJmuiden. De Ruy terstraat 196. C. v. d. Bosch, Velserduin- weg 256, llmuiden en H. Rozendal, Popel straat 14, IJmuiden. Toek. adres: Arnhem. A. C. Godschalk, Snelliusstraat 49, IJmui den en B. Pahl, Eikenstraat 11, IJmuiden. Toek. adres: IJmuiden. Snelliusstraat 49. G. Hensen, Dijkstraal D 44, Veenendaal, en C. v. Wijk, Oosterduinweg 16, IJmuiden. Toek. adi-es: Velsen-N„ De Lethstraat 6. Getrouwd: J. J. E. OomsA. A. Groot, IJmuiden, Alex. Bellstraat 46: K Mooij— E. van der Leist, Velsen-N„ Van Nidek- I straat 5; Th. Kok—P. H. E. M. Koone. Ub- bergen. Beek 86; J. MantjeA. Visser, I IJmuiden, Eikenstraat 15; J. Voogd— P. v. i Raaphorst. IJmuiden. IJmuiderstraatweg I 45; J. BuisM de Bock, IJmuiden. Korte- naerstraat 12rd.; H. B. de LangeK. Rijns- bergen. Santpoort. Bioemendaalschestraat- weg 5a; J. F. KleefstraA. Wensink, Sant poort; H. G. BreggemanM. Dekker, IJmuiden, Bloemstraat 18. Drankwet Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van Johannes Marinus Schellinger. van beroep lunchroomhouder, wonende te IJmuiden-Oost, om een verlof B. voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse, in den winkel en kamer van het perceel Lindenstraat no. 12 te IJmuiden-Oost. Vóór 15 December 1945 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. SANTPOORT Concert „Vox Humana" Het weder-optreden van ons oudste plaatselijk gemengd koor mag ongetwij feld „een goed begin" genoemd worden. „Vox Humana" is een geroutineerd keer, dat bovendien in Henk Arisz een goed leider heeft. Er werd beschaafd en muzi kaal gezongen ondanks den betrekkelijk korten tijd van voorbereiding. We consta teerden met genoegen, dat de tenorpartij er ten opzichte van vroeger kwalitatief sterk op is vooruitgegaan en de mooie alt- en baspartij behouden zijn gebleven. De sopranen waren zeker niet onvoldoen de, maar zouden toch een paar mooie „kleurstemmen" kunnen gebruiken Bij zonder vermeld dient de vertolking van Zondagmorgen" (Bonset), „Trauergesang" (Blummer) en ,,'t Haesken" (Dresden). Medewerking aan dezen avond verleen den de heer B v. d. Putten (tenor) en ..Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet". De dilettant-solist bleek over een zeer goed natuurgeluid te beschikken Het kwartet, dat in den loop der jaren i-eeds zooveel successen boekte, bleek in ziin eenigszins gewijzigde samenstelling wederom een uitstekend ensemble te zijn: Acht mooie stemmen, die uitnemend bij elkaar passen. Alleen in de groote forto's moet het hc-erenmateriaal zich terwille van de eenheid zich o.l. eenigszins mati gen. Een bijzonder woord van lof verdient Henk Arisz en zijn achttal voor de ver tolking van Bruckners hooge eisehen stel lende compositie „Graduale". Verkiezing Kiescollege Ned Hervormde Kerk Maandag 10 December zullen de kiesge rechtigde leden der Ned. Hervormde ge meente opgeroepen worden om vier ge machtigden te kiezen voor het kiescollege. Naar aanleiding van deze verkiezingen hadden besprekingen plaats tusschen het kiescollege der kerk en het bestuur der Ned. Hervormde Evangelisatie. Men werd het er over eens, dat ook te Sanlpoort de verhouding van kerk en kapel in de toe komst zich diende te ontwikkelen in den geest van gemeente-opbouw en in do nieuwe koers, die in de Ned. Hervormde Kerk merkbaar wordt. Besloten werd, om voor kerk en kapel met één lijst, uit te komen en als candidaten te stellen de heeren J. C. Asschoff. J. H. Göbel, J. Win ters en J. E. Zeilinga. Geestelijke en moreele steun aan de jeugd De commissie voor geestelijken en mo- reelen steun aan dc jeugd zal op 15 De cember a_s. een avond voor de Santpoort- sche jeugd geven in Zomerlust. Ook hier zal, evenals in IJmuiden het kinderspel „Prins Ping, Pang, Pong" worden opge voerd.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3