Bensdorp-Depot Kort en bondig Ook de„ Wehrmacht"verantwoordelijk Bloembollencultuur 4163 Luidsprekers een aankomende kantoorbediende(mnL) Gemeente Velsen Trompstr.94 BINNENLAND Een massagraf is ontdekt in de Appel- bergen, een boschrljke streek onder de ge meente Haren (Gr.). Het betreft hier een graf van ongeveer 20 personen, die door de Duitsehers op wreedaardige wijze om het leven zijn gebracht. Een boete van f 100.000 en 10 maanden Interneering met aftrek van voorarrest, is door het tribunaal te 's-Hertogenbosch op gelegd aan den musicoloog W. v. Beuningen te Vught. Bovendien mag hij in 10 jaar zijn beroep van muziekpaedogoog en "journalist niet uitoefenen. De voorzitter /.ei aan den verdachte over zijn pro-Duitsch werk „Max Blokzijl kon het u niet verbeteren". Over de herstelde Maasbrug bij Bugge- num is Zaterdag de eerste trein gereden. De rit werd door versehlllendïTautoriteiten mee gemaakt. Nu is de spoorverbinding Zuid- Noord in ons land hersteld. De smokkelhandel in Limburg bloeit weer. Duitsehers. van ouds groote koffie drinkers. blijken bereid om voor koffie een trekpaard of een beste melkkoe van de hand te doen. De droogmaking van Walcheren vor dert Zaterdag is het gat bij fort Rammekens geblokkeerd Daarvoor werd gebruik ge maakt van Phoenix-caissons, van 62 meter lengte. 12 meter breedte en 13 meter hoogte, zooals die te Westkapelle worden gebruikt als golfbreker. Hiermede nadert de defini tieve afsluiting van Walcheren van de zee haar voltooiing. Naar de strijdkrachten in het Verre Oosten kunnen thans per vliegpost brieven en briefkaarten, al dan niet aangeteekend. worden gezonden, met een maximum-gewicht van 30 gram. Nadere inlichtingen verkrijg baar aan de postkantoren. BUITENLAND Wegens zwarten handel zijn meer dan 600 beambten van de Unrra in Duitschland ontslagen, in hoofdzaak Franschen en Neder landers. Eenigen van hen zijn in de Britsche zone gedetineerd en zullen gerechtelijk wor den vervolgd. De reis om de wereld maakte een Ame- rlkaansche bommenwerper in vier dagen en 40 minuten met een gemiddelde snelheid van 400 km per uur. Een ondergrondsche terreurbende te Berlijn, bestaande uit voormalige leden van de Spaansche Blauwe Divisie, is thans door de politie geheel onschadelijk gemaakt. De Duitsche gen. Dostler, die schuldig Is bevonden aan den dood van 15 Am. sol daten. is in Italië terecht gesteld. De voormalige commandant van het concentratiekamp Auschwitz, Krausen, is door de Am. autoriteiten In Oostenrijk ge arresteerd. Penicillin is na een onderzoek van drie jaar synthetisch bereid. De stof is zuiverder en behoudt haar bacteriëndoodende eigen schappen langer dan de penicillin, die op schimmels wordt gewonnen. De Britsche re geering heeft den geleerden verboden hun kennis van het nieuwe proces te publlceeren. „Menscbenvleesch is heerlijk", getuigde een Japansche korporaal in het proces van den officier Tazaki, die ervan werd beschul digd op Nieuw-Guinea het lijk van een Aus- tralischen soldaat gedeeltelijk te hebben op gegeten. Het Bijz. Militaire Gerechtshof ver oordeelde den man wegens kannibalisme tot den strop. De Radio geeft vanavond: Hilv. I, 301 M.: 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Voor de rijpere jeugd. 18.40 Sem Nijveen's Swing Kwartet. 19.00 Nieuws. 19.30 Kamermuziek. 20.01 Nederland Her rijst. 20.15 het G.G. Cabaret. 20.45 De stem onzer bondgenooten. 21.00 De Speellieden o.l.v. Wessel Dekker. 21.20 „De hoofdige boer". 21.30 Carlo Carcassola's orkest. 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Liederen van Schubert. 23.01 Nieuws. 23.15 Avond- wijding. Hilvs. II, 415 M.: 18.01 Nieuws 18.30 Sylvestre trio. 19.00 Orkest Jack Louis. 19.30 Nederlandsche strijdkrachten. 20.01 „Novelty Serenaders". 20.30 Landbouw- praatje. 20.45 Het Omroep-kamerorkest o.l.v. Jaap. v. Ginniken. 21.45 Avondwij ding. 22.01 Nieuws. 22.15 „Sweet and Swing". Beklaagden mogen getuigen niets vragen Nu het eerste bedrijf van het Neuren- bergsche drama gespeeld is cn dc aan klacht van den Amerikaanschen „prosecu- tor" zoo goed als ten einde is, valt als totaal-indruk op, dat het niet zoozeer Sn dc bedoeling heeft gelegen, de beschuldig den op het schavot te brengen (dit is ge makkelijk genoeg) als wel voor het forum der wereld en de historie de onuitwisch- bare schuld der oorlogsmisdadigers en van het Nazi-regiem vast te stellen. Een grootsch schouwspel is niet vertoond, veel eerder werd onbarmhartig recht gezocht en de aanleidende factoren tot het uitbreken van den tweeden wereldoorlog zijn één voor één in hun volle afschuwelijkheid blootgelegd. Natuurlijk zullen de beklaag den trachten, zich schoon te praten en de schuld op een ander te gooien, maar het oproepen van den getuige Lahausen, de man die de duistere intriges achter de schermen van het „derde Rijk" heeft kun nen volgen, is een sterke pijler onder het bouwwerk van de aanklacht. Deze Lahausen wordt over het algemeen als een vrij sympathiek mensch beschouwd maar het feit, dat ook hij den weg voor het nationaal-socialisme in de Weermacht baande, mag niet uit het oog worden ver loren, aldus het A.N.P. Menschen als La hausen en Canaris hebben Hitier de macht over Duitschland als op een presen teerblad aangeboden, hopende, dai ze zelf de lakens zouden blijven uitdeelen, wel licht met meer conservatieve middelen dan hun sadistische aanvoerder bezigde, maar toch tegen democratie en recht. Zij saboteerden somïnige bevelen. Goed. Maar zij handelden volkomen uit overwe gingen van eigenbelang, toen zij met de catastrophe voor oogen hun eigen hachje probeerden te redden, en tegen Hitier gin gen complotteeren, de mogelijkheid van een „vierde Rijk" in gedachten en de we reld misleidend, die in hen kampioenen voor het recht zou zien. Een wezenlijk ver schil tusschen de reactionnaire weermacht en het onverhulde Nazidom is niet te vin den, maar natuurlijk wordt in het proces een dankbaar gebruik gemaakt van de bestaande tegenstellingen. De toeschouwer moet verder bedenken, dat dit monsterproces een min of meer abstract karakter heeft. De beklaagden hebben „slechts" verordeningen en decre ten onderteekend, die de bloedorgie ont ketenden. Zij hebben de misdaden teweeg gebracht, zij zijn er indirect, maar zeer zwaar voor verantwoordelijk. Beklaagden mogen getuigen niets vragen. Zaterdag werd de zitting onderbroken, om het hof gelegenheid te geven zich te beraden over de vraag van Göring's ver dediger, of de beklaagden zelf vragen mo gen stellen aan getuigen. Op grond van het feit, dat, wanneer een advocaat aan de beschuldigden is toegevoegd, de ver- Onderzoek naar gestes van „Driemanschap" Naar het A.N.P. verneemt, is door het „Driemanschap" der voormalige Neder landsche Unie aan den minister-president persoonlijk verzocht een commissie in te stellen ter beoordeeling van de gestes van de Nederlandsche Unie. Prof. Schermerhorn heeft zich bereid verklaard aan dit verzoek te voldoen en echter niet in zijn ambt van minister president daartoe een commissie van vooraanstaande Nederlanders samen te stellen. hield 200ste Vergadering in het bedrijf te vestigen. Een andere regeling van toewijzing van teeltrecht zal moeten worden gevonden. Wat de maatregelen voor de toekomst betreft, achtte spr. ernstige overweging van stichting van een permanenten de- monstratietuin noodzakelijk, evenals het eischen van bepaalde broeiproeven voor de bloemenkeuringen. Ook meende spr., dat bij de collectieve propaganda andere wegen zullen moeten worden ingeslagen. Het wetenschappelijk onderzoek zal een zeer belangrijke functie te vervullen heb ben en er zal toezicht moeten worden ge houden, dat ieder de resultaten van dit onderzoek ook toepast. Zoo zal een kwa liteitsproduct worden verkregen, waar mee de markten heroverd en nieuwe kun nen worden gewonnen. In het begin zijner rede heeft dr. Ver- hage de overledenen herdacht. Aan het slot memoreerde hij het 25-jarig jubileum van den secr.-penn. der Ver. Op zijn voorstel werd ook het volgende telegram aan de Koningin gezonden: „Majesteit, het bloembollenvak, ver tegenwoordigd door de afgevaardigden der afdeelingen in de algemeene vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, betuigt Uwe Majesteit zijn trouw en aan hankelijkheid en is bereid onder Uw hooge leiding de belangen van ons vaderland te dienen." De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft heden te Haarlem haar 200ste alg. verg. gehouden onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage, die in zijn openings rede erop wees, dat de bloembollenkwee kers, in tegenstelling met wat in vele andere bedrijven is gebeurd, hun kapitaal voor een belangrijk deel hebben kunnen behouden. Ook was het bloembollenbe- drijf direct na den oorlog tot export in staat. Er zijn bollen uitgevoerd tot een bedrag van ruim 25 millioen. Het heeft echter de noodige moeilijkheden gekost om het zoover te brengen. De deur is nu echter open, ook al is het vaak nog maar op een kier. De kort geleden in Scandi navië gevoerde besprekingen hebben niet tot een alleszins bevredigend resultaat ge leid. In Zweden is met kracht aangedron gen op afschaffing van de contingentee- ringsmaatregelen. De uitslag van deze po gingen is nog niet bekend, maar wanneer in Zweden zonder dergelijk soort maatre gelen bloembollen zullen mogen worden ingevoerd, dan zal dat alleen zijn omdat men in regeeringskringen te Stockholm een zeker vertrouwen zal stellen in beslui ten hier te lande om overvoering van de markt daar te voorkomen. Om onzen uitvoer in de naaste toekomst uit te breiden zal een verstandige prijs politiek en een zeer actieve verkooppoli- tick noodzakelijk zijn. Voor deze laatste «uilen deviezen beschikbaar moeten wor den gesteld. Spr. zeide verder, dat, daar de bedrijfs- jfnaatregelen voorloopig niet zullen wor den opgeheven, alles zal moeten worden gedaan om niet meer verstarring te krij gen dan strikt noodig is. Ook moeten )fc>nge menschen gelegenheid krijgen zich Een motie van orde der afd. Lisse in zake het teeltrecht, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de bestaande rege len en een commissie op breeder basis tot onderzoek van dit recht werd ge vraagd, werd na ampele discussie met groote meerderheid aangenomen. dediging ook geheel aan dezen raadsman moet worden overgelaten, werd dit ver zoek afgewezen. Ook eergisteren stond het verhoor van den getuige Lahausen weer in het centrum der belangstelling en een scherpe onder vraging leidde tot een verdere ontraadse ling van Duitsche plannen ten aanzien van Polen, en de verborgen bedoelingen van Canaris en Lahausen. Laatstgenoemde werd voor de voeten geworpen, dat hij een der eerste officieren was, die naar een post bij de Duitsche Weermacht dong. Ge tuige beantwoordde dit met de opmerking, dat het voor hem van het grootste belang was, dat de hooge posten niet door Himm- ler-satellieten zouden worden bezet. Officieel© publicatie. VOORSCHOT BISCUITS Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwpro ducten deelt mede, dat het tweede voorschot biscuits, hetwelk grossiers van fabrikanten hebben ontvangen, volledig in voorschot aan detaillisten kan worden verstrekt. De artikelen gebak en biscuits moeten ech ter tegen toewijzingen worden afgeleverd. TOEWIJZINGEN SPIJSOLIE. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen 328 en 422 voor 2 dL. 180 gram) spijsolie in de week van 2 t.m. 8 Dec. a.s. bij de plaatselijke distributie diensten in moeten leveren ter verkrijging van toewijzingen no. 482. Eventueele restant bonnen (ten hoogste stuks) moeten aan 15 Dec. a.s. bij de plaatselijke diensten in leveren voor een toewijzing no. 482. De toe wijzingen 482 zijn geldig voor detaillisten van 9 tot en met 22 Dec., voor grossiers van 9 Dec. tot en met 5 Januari a.s. TOEWIJZINGEN VOOR DETATLLTSTEN. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten in de week van 2 t.m. 8 Dec. a.s. voor onderstaan de artikelen toewijzingen zullen uitreiken voorzien van de daarachter vermelde num mers: zout 470, 471; peulvruchten 472; jam 473; brood 446; (Am, bloem) 447; (inl. bloem) 448 (reductie); 449 zout; vermicelli 474; gort 475; eieren artikel 37; melk 476, 477; vleesch ontvangstbewijs met vleeschzegels; vleesch- waren artikel 52; aardappelen 478, 479. De toe slag bedraagt voor peulvruchten, jam. ver micelli en gort 50 pCt. en voor de overige ar tikelen, waarvoor de evenredige bevoorra ding geldt 10 pCt. Bovenstaande toewijzingen zijn. met uitzondering van die voor melk en aardappelen, geldig voor detaillisten van 9 Lm. 22 Dec. a.s. Voor grossiers van 9 Dec. t.m. 5 Jan. a.s. De toewijzingen voor melk en aardappelen zijn geldig van 9 t.m. 15 Dec. a.s., de toewijzingen 446 t.m, 449 zijn geldig t.m. 15 Dec. Grossiers in tabak ontvangen in bovengenoemde week een toewijzing g 16 of g 17 op basis van de ingeleverde coupurus 426. vermeerderd met 10 pCt. Inlevering kan uitsluitend plaatsvinden in veelvouden van 100 rantsoenen. PROVINCIALE PUBLICATIE TOEWIJZINGEN ZUIDVRUCHTEN, Het Centraal Distributiekantoor deelt me de, dat op de aan grossiers in Zuidvruchten uitgereikte toewijzingen G 22 en G 25 50 gr. gedroogde Zuidvruchten per rantsoen zullen worden afgeleverd in plaats van. 100 gram. De aan detaillisten verstrekte en nog te ver strekken toewijzingen 425 en 468 blijven recht geven op 100 gram gedroogde Zuid vruchten per rantsoen. TOEWIJZINGEN FRUIT. Het Centraal Distributiekantoor maakt be kend, dat handelaren in fruit in het Noor den des lands de van hun klanten ontvan gen bonnen F 02 der fruitkaart geplakt op de opplakvellen op Maandag 3 of Dinsdag 4 December a.s. bij de plaatselijke distributie diensten moeten inleveren. De diensten zul len toewijzingen no. 431 uitreiken, welke de handelaren van 5 t.e.m. 7 December a.s. bij het plaatselijk verdeelkantoor of bij gebreke hiervan bij de grossierscombinatie, waar onder zij ressorteeren, moeten inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Met deze toe wijzingen kunnen de handelaren zich bevoor raden gedurende het tijdvak van 9 December t.e.m. 5 Januari a.s. N.V. Drukkerij SINJEWEL WILLEMSPLEIN 15-16 FROGERSTRAAT 43-49 IJMUIDEN Telefoon brogijhtg 5* Btoraniê Rembrandtlaan 15, ÏJm.-Oost St. Nicolaas Cadeamx PARFUMS CRêMES TANDPASTA Gelieve PARAPLU ter. te bez. die Maandagavond uit Thalia is medegenomen; da der bekend. F. Bosman, Meeuwenlaan 34. ST. NICOLAAS EN PIET- COSTUUMS te huur. Hun- sche. Hofdijklaan 28, Drieh. RUILEN witte w. baby cape voor d. sportsch. m. 37 of winterjurk m. 40 en d.sch. m. 38 voor m. 37. Te koop lc.sch. m. 20 en wit manteltje met mutsje lft. 1 jr. of rui len. Trompstraat 120. RUILEN-1 pr. werksch. m. 42 of 1 pr. rubberlaarzen voor damessportsch. maat 36-37. Gleuving, B. Rambonnetl. 3, IJmuiden. TE KOOP een weckketel met 40 flesschen. 1 pits em. gasstel, 1 pr. klompsch. m. 41 ruilen j.jas van 18 jr. voor j.jas 15 jr. Driehuizerkerk- weg 110. VOOR ST. NICOLAAS houten trekkarretjes en autos te koop. P. Cramer, Groene- weg 50. TE KOOP een Salamander kacheltje en Phil, luidspr. J. P. Coenstraat 130. TE KOOP 6 borden en Sin ger handnaaimach. Dirk Har- toghstraat 72. Te koop groote steenen SLAAPPOP. Fr. Naerebout- straat 52. lp. prima WERKSCH. te koop m. 42. Oosterduinwe; No. 8. TE KOOP: Stoommachine en diverse j. en m.boeken. Ruilen 6 pl. borden v. divan- rek of schemerlamp. Casem- brootstr. 44. TE KOOP d.mantel m. 40, j.jas en m.jumper voor lft. 15 jr. Velserduinweg 176. DE VAKGROEP GROOTHANDEL IN VISCH IJMUIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding een ervaren kantoorbediende (mnl.) leeftijd circa 20 jaar, vg.g.v., vlot en accuraat werken, eerste vereisehte. Schriftelijke aanbiedingen aan het secretariaat I-Iaven- kade 5, IJmuiden. Melkinrichting IJmuiden, vraagt .Gemeenschappelijk Belang" leeftijd pl.m. 18 jaar. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat In Januari a.s. een controle zal worden gehouden van het 'bevolkingsregister en de Tweede Distributie- stamkaarten. In verband hiermede worden alle inwoners dezer ge meente, die nog niet in het bevolkingsregister zijn op genomen, aangeraden zorg te dragen dat zij vóór 1 Januari a.s. alhier zijn ingeschreven. Is dit niet geschied, dan zullen aan hen in Januari a.s. geen levensmiddelenkaarten kunnen worden uitgereikt. Velsen, 29 November 1945 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester (get.) M. M. KWINT de Secretaris (get.) SUWERINK, L.S. Heden verscheen het NIEUWE MODEBLAD Losse No. 0.45. A'b. prijs 0.40. Geeft U tijdig op als abonné want de oplage is beperkt. Voor H.H. Postzegelsverzameiaars hebben wij nog een passend geschenk. J. G. C. BAAS, Iiumefjstraat 33. -PTT- Aangifte radio-ontvangtoestellen Alle houders van radio-ontvangtoestellen moeten in den loop van December aangifte doen bij een postinriohting (geeh postagentschap) Tot vervoer of in opslag aanwezige radio-ontvang toestellen vallen hier buiten. De aangifte-formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij de postkantoren. 6 Dec. 7 Dec. 10 Dec. 11 Dec. In December zijn aan de beurt: S3E: Poq t/m Rob Roe-einde R 3 t/m Sc Sd t/m Stok Stol t/m Toom Toon t/m Ver Ves - einde V 17 Dec. W t/m Wil 18 Dec. Wim - einde W 19 Dec. X, IJ en Z heeft nog volop chocolade en suikerwerken op snoepbon

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 4