Vischuitvoer Steekbeitel-actie Sport in het Kort naar België en Frankrijk Handel kan en mag niets ondernemen De plannen om te geraken tot den uit voer van visch naar België en Frankrijk is het onderwerp van een artikel, dat ons werd toegezonden door den heer J. L. Uit zinger, vischhandelaar alhier. Allereerst bespreekt hij de vischvoorzie- ning in België. Naast eigen visscherij komen er vrij groote hoeveelheden visch uit Denemarken, zoo schrijft hij. De be kende Deensche auto's ziet men vrijwel door geheel België. De prijsschommelin- gen zijn soms vrij groot. De laatste dagen waren de groothandelprijzen voor wijting 1525 ires, kabeljauw 4050 frcs, zonder kop 5060 frcs, tong 5070 frcs, schel- visch 2030 frcs, rog 2030 frcs, witte koolvisch 915 frcs. De vischwinkels zijn regelmatig ruim van visch voorzien. De visch wordt vrij, dus zonder bon verkocht. Men ziet koopers, maar van in de rij staan is geen sprake. (Vermoedelijk doordat de prijzen voor het gewone publiek te hoog zijn. Red. IJm. Crt.) Het vervoer zal, naar de heer Uitzinger meent, moeten geschieden per auto. Frankrijk heeft een beperkte vis scherij en ontvangt aa. forellen uit De nemarken. De visch is op den bon, maar de consument ontvangt weinig of niets. En de prijzen? Hammen zonder kop 60— 70 frcs, heek 6070 frcs, tong 130150 frcs, groote tarbot 150160 frcs, gevilde rog 40—50 frcs, tongschar 80100 frcs, groote schol 80100 frcs. (Prijzen als bij België per kilo). De auto is ook hier het aangegeven ver voermiddel, meent de heer Uitzinger, bij voorkeur wagens welke dieselolie stoken. Wat betreft benzinewagens moet overleg worden gepleegd met de consulaten in Brussel en Parijs. Per spoor duurt het traject IJmuïdenParijs circa een week. Verder toont de schrijver aan, dat in beide landen regelingscommissies bestaan, samengesteld uit groothandelaars en im porteurs. Hij vervolgt dan: Uit boven staande blijkt wel, hoe de Overheid in België en Frankrijk het groote nut inziet, van de samenwerking met den handel waar het gaat om handelsbesprekingen te voeren. Dat men ook in ons land de wen- schelijkheid hiervan begrijpt, meen ik te kunnen vaststeilen uit het hoofdartikel in de Econ. Voorlichting van 9 Nov. 1.1. Maar, zoo vraag ik mij af, hoe staat het met de voorlichting in de betreffende landen waar het gaat om de mogelijkheid om te komen tot exporteeren? Ik heb er helaas noch in België, noch in Frankrijk veel van kunnen merken. Zeker, er is onge twijfeld wel eens een ambtenaar in een of ander land geweest, maar wat wist hij te vertellen over visch, soorten, momen- teele- en de te verwachten aanvoeren in de komende maanden? Het is een belang van de eerste orde, dat er in ons land eiwit-rijk voedsel is. Maar van eenige voorbereiding om tot export te komen, vooral in verband met de zeer groote aanvoeren die ongetwijfeld verwacht kun nen worden, hoe.staat het daarmede? En wat moet de vischexporteur beginnen de komende jaren, als hij in dezen tijd verdrongen wordt van de internationale voor de Nijverheidsschool Men schrijft ons namens de afdeeling Velsen van ..Volkherstel": Een van de voorwaarden om weer een geordende maatschappij te krijgen, is wel de belangen van onze jeugd te behartigen. Dit betreft 'vooral het onderwijs. Nu zult U misschien zeggen: „Dit is iets, waar de Regeering voor moet zorgen", maar nu is er toch iets in de gemeente, waaraan wij, als inwoners van Velsen, zelf wat kunnen doen. "Wij hebben in onze gemeente een prach tige instelling voor Nijverheidsonderwijs, waar onze jongens worden opgeleid tot goede vakmenschen. Voor deze opleiding is noodig, gereedschap, vooral timmerge reedschap, en wel hoofdzakelijk steek beitels. Hiervan zijn er veel weggeroofd, langs normalen weg 2ijn zij nog niet te verkrij gen, want de fabrieken, die ze moeten vervaardigen, draaien nog niet. Er moet een oplossing gevonden wor den, het mag niet gebeuren, dat er tweee klassen jongens naar huis gestuurd wor den, wegens gebrek aan gereedschap. Onze gereedschapsactie voor het~geteis- terde gebied, is dank zij de medewerking van het 'publiek schitterend geslaagd, maar nu gaan wij onze eigen gemeente eens helpen. De eerste behoefte is 35 steekbeitels, groot en klein. Laten wij nu allemaal onze gereedschapkisten en schuren eens na kijken of er soms timmergereedschap ligt, dat weinig of nooit gebruikt wordt. Sta het dan met liefde af; onze Nijverheids school zit er zoo dringend om verlegen, al is het roestig of stuk, de jongens maken het zelf weer in orde. Zij zullen U er dankbaar voor zijn. Laten wij trachten met en voor elkaar te werken aan het herstel van onze zwaar getroffen gemeente. Het gereedschap kan worden gebracht aan het Bureau: Volksherstel, Zeeweg 347 te Driehuis, of aan de Nijverheidsschool Tiberiusplein te IJmuiden. Is dit een bezwaar, dan even een briefje aan één van deze adressen en het wordt gaarne aan huis afgehaald. markt? Regecrcn is toch vooruitzien? Wie van onze Ministers zei ook weer: „Er moet geëxporteerd worden". Verwachtte Z.E. ook niet meer initiatief van den in- dividueelen handelaar? Hoe denkt onze Regeering, het Bedrijf schap en de handel over dit alles? Het vreemde geval doet zich in IJmui den voor. dat de handel zelf niets kan en mag ondernemen en het Bedrijfschap niets doet omdat de leiding maandenlang op dienstreis in het buitenland is. Verzilvering vacantiebonnen De goede samenwerking, die in de afge- loopen oorlogsjaren tot stand is gekomen tusschen den correspondent van de Stich ting Vacantiefonds Bouwbedrijf in de ge meente Velsen en de arbeidersorganisaties van de bouwbedrijven bestaat ook nu nog. Daardoor zal er voor de a.s. feestdagen weer gelegenheid zijn, om vacantiebon nen in te leveren op een centraal punt, zulks met het oog op een goede naleving van het contract. De verzilvering (er wordt direct 100 proc. uitbetaald, als de bonnen goed opgeplakt zijn) geschiedt Maandag 17 December en Dinsdag 18 De cember in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Ook vischrecords in Ostende De trawlers van Ostende doen, wat hun vangsten en besommingen betreft, voor die van IJmuiden niet onder, ja overtref fen ze somwijlen. Het record staat daar 'hans op naam van den motortrawler Vanderweijden O' 293, die onlangs het fe nomenale bedrag van 1.800.000 frs. besom- de. De Vanderweijden heeft een bruto- inhoud van 131 ton en is uitgerust met een 240 P.K. Sulzer-motor. De heropening van „Thalia" Vrijdag 7 December zal de bioscoop Thalia haar deuren heropenen De directie heeft voor dezen voor haar zoo blijden dag een van jolijt en humor tintelende film uitgezocht n.l. Leven in de Brouwerij met George Formby. Zaterdag worden twee, Zondag vier voorstellingen gegeven. De bewoners van het Westelijk deel van Umuiden en de vele militairen zullen de heropening van de Thalia-bioscoop zeker met blijdschap begroeten. Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Woensdag 5 December de let ters F. G en H en Donderdag 6 December de letters I, J en K. Alléén voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (Dorp). Sint Nicolaas bij „Onder Ons" De Buurtvereeniging „Onder Ons" Ce derstraat en omgeving houdt Woensdag een Sint Nicolaasfeest. Om 2 uur arriveert de hooge bezoeker met den trein en rijdt dan naar Flora, waar een kindercabaret zal optreden. Sint-Nicolaas bij de Ver. „Zeeweg" Zaterdagmiddag was de Sint bij de kin deren van de „Vereeniging Zeeweg" op bezoek. Hij kwam per rijtuig naar het Patro naatsgebouw, waar de kinderen hem har telijk toezongen. Verschillende kinderen heeft hij per soonlijk ontvangen, en Zwarte Piet be hoefde bij geen van hen gebruik te maken van zijn grooten zak. Sint Nicolaas en zijn knecht deelden met milde hand versnaperingen rond en veel te vlug moest hij weer vertrekken, omdat vele andere kinderen elders op hem wachtten. Mr. Lawoe verraste de kinderen daar na met zijn goocheltoeren, die bij allen zeer in den smaak vielen. Nadat de voorzitter degenen die de ver eeniging in staat hadden gesteld om dit feest te doen slagen, had bedankt, gingen de kinderen verheugd naar huis terug. Besommingen van Maandag Stoomtrawlers: IJM 183 Vikingbank f 19674. IJM 91 Amstelstroom f 14209, IJM 48 Ewald f 19100, IJM. 59 Cl. Luther f 23673. IJM 114 Mar. Elisabeth f 16057, IJM 71 Bloemendaal f 15170. IJM 94 Zwar te Zee f 17206. KW 1 Zes Gezusters f 4056. Motorlogger: KW 89 f 5345. Kustvisscher: UK 119 f 56. VELSEN Sint-Nicolaas kwam in Velsen-N. Het was Zaterdagmiddag, ondanks het feit, dat de bevolking van Velsen-Noord sterk gedimd is, een drukte van belang bij de spoorweghalte Hoogovens, waar St. Nicolaas en zijn knecht per specialen trein arriveerden. De Sint werd namens de vier buurt- vereenigingen op hartelijke wijze ver welkomd door den heer P. Kee, algemeen voorzitter, waarbij de Harmonie St. Cae- cilia vroolijke St. Nicolaasliederen ten gehoore bracht. Daarop volgde onder pittige marsch- muziek een rondrit door Velsen-Noord, waarbij geen enkele der bewoonde stra ten werd overgeslagen. Bij hotel „De Pont" werd de stoet ont bonden. i KinheimTerrasvogels 21 Vóór den wedstrijd bood de Terrasvo gels-aanvoerder Kinheim ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan bloemen aan, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat beide tegenstanders elkander nog vele malen zouden ontmoeten, waarop aan voerder Groeneveld dankte. In de eerste helft ontwikkelde zich een vrij gelijk opgaande strijd, waarbij Kin heim voortdurend aanvallend was en de T.-verdediging handen vol werk gaf. En kele snelle uitvallen, vooral over den lin kervleugel, waren niet van gevaar ont bloot. De ruststand, die blank bleef, gaf de verhouding goed weer. Daarna echter speelde Kinheim tegen den wind in, waardoor een betere balcontrole mogelijk was. Aanval op aanval volgde op het T - doel, maar de doelman was op zijn post. Toch kon een doelpunt niet uitblijven. Na een kwartier zette Kuilenburg goed voor en v. d. Steeg gaf K. de leiding (1—0). De zege was lang niet zeker, want T. kwam geducht opzetten. Na vijf minuten zette de snelle linksbuiten voor en Groeneveld doelpunttein eigea doel. Dit bracht een wijziging. Groeneveld ging naar vo ren en v. d. Steeg achter spelen. In deze periode werd ook Rem vervangen door A. Prinsen. Er ontstond au tamelijk forsch spel, maar de arbiter hield de teu gels strak. Kinheim trok geheel ten aan val en uit een hoekschop van Starreveld kopte Groeneveld keurig in (21). Vlak tegen het einde schot de T.-rechtsbuïten juist naast en met T. in den aanval won Kinheim dezen moeilijken wedstrijd. Hoogoven Schaakclub De uitslagen van de verleden week ge speelde partijen luiden: Groep A: G. L. de HaasP. Lansen 1—*0; J. KroonH. Aarsen 0—1. Groep B: R. VisserW. Stee man 10; J. C. de HaasT. Tol 10. Groep C: C. SchoutenJ de Vries VaV2 M. SpulsA. A. Schelvis 01; J. Ringers J. Plugboer Vz', S. Hooglandv. d. Broek 01; J. Spits—A. Schoemaker 01: h. Spijker—G. Offerhaus 10. Groep D: A. SchelvisS. Kistemaker 10; A. Burg graafA. Kistemaker 10. Groep E: E. LuikmanB. Stek 01; P. DekkerL. Verschoor 0—1; H. PeekeiM. Luster 10; H. van LaarenF. Bakker 10. Om het kampioenschap van IJmuiden: W. 't HartJ. Stals 10. G. Zandbergen W. Deelder 1—0. De standen der competitie zijn: Groep A: G. L. de Haas 9. gesp. 6 p. 1 afgebr. A de Bruin 6-4-0; G. Paardekooper 5-3' - -3; W. Verhagen 5-2V--2; B Wulms 6-2 V2- 0; P. Lanser 4-2-2; J. Beentjes 5-2-5; J. Kroon 6-2-0, H. Aartsen 6-1'/ï-2'; W.'t Hart l-Va-l. Groep B: P. Veldheer 12-6&-1; R. Visser 6-5VÓ-0; J. Stals 6-4-1: J. Hille- eamp 7-4-0; G. Zandbergen 4-3V>-2; J. de Haas 5-3-1; A. Slinks 5-2V--0; ~YT. Stee man 7-212-I; T. Tol 6-' i-O; J. van Steke- lenburgh 5-0-0. Naar Den Helder. H.O.S.C. trekt 15 December met een 25-tal spelers naar Den Helder om deel te nemen aan de massakamp, georgani seerd door de Schaakvereeniging Schaak mat aldaar, naar aanleiding van haar 10- jarig bestaan. IEV had geen moeite (05) In den vrij eenzijdig gespeelden wed strijd te Bergen tegen de gelijknamige club heeft I.E.V. zich door een groote overwinning van de bovenste plaats ver zekerd in 4 C. Bergen werd door de direct ingezette aanvallen der Velsenaren geheel op eigen speelhelft teruggedrongen, waardoor het spel niet tot volle ontplooiing kon komen. Toch had één der weinige B.-uitvallen bijna succes uit een vrijen trap, maar Van Tunen stopte schitterend. Steeds viel I.E.V. aan, maar doelpunten bleven uit, totdat een back hands maakte en Schoor! na een half uur den strafschop benutte (0—1). Na de rust gaf IJ2.V. meer open spel te zien en Bergen moest zich door zware verdediging den Velsenaren elke kans ontnemen. Nieuwenhuizen kreeg den smaak beet en voerde in z'n eentje regel matig den stand op tot 05, zonder dat Bergen de eer wist te redden. V.V.B. herstelde zich Na de onverwachte nederlaag van de vorige week heeft V.V.B. zich Zondag tegen de lijstaanvoerders C.S.V. volkomen hersteld door de Castricummers niet al leen te verslaan, maar hun tevens de bo venste plaats te ontnemen De eerste helft kenmerkte zich door een vrijwel gelijk opgaanden strijd, waarbij C.S.V. door beter veldspel en techniek iets meer in den aanval was. Toch waren de aanvallen van V.V.B. iets gevaarlijker. Ongeveer was een half uur gespeeld, toen uit een gezamenlijken aanval van V.V.B. Bakker den bal kreeg toegespeeld en deze voor de voeten van Spruit deponeerde. Deze aarzelde niet en wist den slecht weggewerkten bal prompt in te schieten (10) Na de rust was V V.B. sterk in den aanval, maar door geluk en goed werk van den keeper bleven doelpunten voor- loopig uit. Miehei had in deze periode zeer weinig te doen en de overwinning was ondanks enkele goede uitvallen van C.S.V. niet in gevaar. Vijf minuten voor het einde maakte Stek met een mooi dia gonaal schot aan den twijfel een einde (2—0). Jubilaris bij de Papierfabriek De heer G. Jongejans zal Donderdag 6 December a.s. den dag herdenken, waar op hij vijf-en-twintig jaar geleden in dienst kwam bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. De jubilaris is gedurende dien tijd werkzaam in de afdeeling mechanische werkplaats. Weer mooie successen van Suomi Zilveren sleutels naar Velsen De Zondag j.l. gehouden „Sleutelloop" te Leiden, georganiseerd door de A. V. Holland, is voor Suomi weer een groot succes geworden. Het parcours was ongeveer 900 M. lang, dat deels over de sintelbaan, deels door den Leidsche Hout voerde en dat vier maal geloopen moest worden. Joop Wee- nink werd in de A-klasse natuurlijk weer tweede achter Slijkhuis. Jaap van Wijngaarden blijkt de sterkste B-klasser van ons land te zijn; dit bewij zen wel zijn zes overwinningen, die hij in successie behaalde. Ook Zondag won hij weer op zijn sloffen. In de C en D-klassen moesten de Suo- mianen de zilveren sleutels verdedigen, die zij twee jaar geleden gewonnen had den. Dit is hun op fraaie wijze gelukt. In de C-klasse werd Udo van Wijngaarden tweede. Siege de Boer vijfde, Arnold van Veen achtste en Frans van der Ree elfde. G. Winkel liep in de D-k'.asse er. werd weer eerste en in totaal vierde. Door dit resultaat hebben deze vijf athleten Suomi tot een van de sterkste, zoo niet de sterkste vereeniging van Ne derland op het gebied van den veldloop gemaakt. Een laat Sinterklaas-bezoek De directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. zal aan alle kinderen van 5 tot en met 11 jaar van het fabrieks- personeel een St. Nicolaasfeest aanbieden dat Zaterdagmiddag 15 December a.s. in bioscoop „De Pont" wordt gehouden. Of schoon. zoo wordt vermeld, 5 December dan al voorbij is, zal de Sint toch nog in eigen persoon aanwezig zijn. Een uitge breid programma wacht den kinderen, waarbij versnaperingen niet achterwege blijven. Bovendien zullen bij dit feest de uit Renkum afkomstige kinderen, die als oorlogsslachtoffèrtjes in Velsen verblij ven. tegenwoordig zijn. De directie heeft voor de kinderen een aardige verrassing in petto. Wat de H.A.V. Suomi bezighoudt Verschillende leden van de H.A.V. Suo mi zullen Zondag 9 December a.s. ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de'H.A.V. Haarlem deelnemen aan den te Overveen te organiseeren Brouwers kolk loop, waarvan de afstand voor A. B en C-klassers 3^2 K.M. bedraagt en 21/» K M. voor de D- en E-k!assers. Zondag 16 December houdt Suomi op Watervliet onderlinge St. Nicolaas-veld- loopen; des avonds wordt door de feest commissie in het clubhuis op Watervliet een gezellige avond voor leden en dona teurs gearrangeerd. Dezelfde commissie heeft het initiatief genomen om op Nieuwjaarsdag, eveneens op Watervliet, des middags een voetbal wedstrijd voor de heeren en een handbal- wedstrijd voor de dames te organiseeren. Deze ontmoetingen zullen plaats hebben tegen de athletiekvereeniging „Zaanland" waarna 's avonds gezamenlijk een gezel lige bijeenkomst zal worden gehouden. Hieraan zullen eenige Zaanlarwische ar tiesten medewerken. Na afloop hiervan zullen de Zaankanters bij de Suomianen gastvrijheid ontvangen. SANTPOORT Terrasvogels-nieuws De Zaterdag en Zondag j.l. door Terras vogels-elftallen gespeelde wedstrijden hadden het volgende resultaat. Kinheim- Terrasvogels 2-1; Terrasv. 2-VVE 2 1-0; Terrasv. 3-DEK 2 3-11; Waterloo 3-Ter- rasv. 4 4-0; Terrasv. jun. a-IEV a 2-0; Beverw. jun. b-Terrasv. b. 10-1; Terrasv. jun. a-Stormvogels a 0-5. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. Geleidelijk toenemende wind, aanvankelijk uit Zui delijke richting, later ruimend naar West. Tijdelijk regen, later brekende bewolking en enkele buien. Zelfde temperatuur. GYMNASTIEK. Het K.N.G.V. is voor nemens binnenkort tot de aanstelling van een bonds-administrateur over te gaan. die t.z.t. zal worden gehuisvest in het bonds- »ebouw. waarvoor de plannen ook al Sn een vergevorderd stadium zijn. Willy den Ouden, nog steeds houdster van het trotsche wereldrecord van 1 min 4.8 sec. over 100 m. borstcrawl, is voor een ver blijf van enkele dagen In ons land aangeko men Zij Is met een Zweedschen reeder ge trouwd en nu dus Zweedsche geworden, waarmee Nederland dus haar wereldrecord ook kwijt is. Zij neemt aan de wedstrijd sport geen deel meer. a.s. Zondag zal zij in Rotterdam waarschijnlijk nog een demon stratie geven. Een groot waterpolo-tournooi wordt door H.V G.B. op 9 December a.s. georgani seerd in het Haarlemsche Sportfondsenbad. De deelnemers zijn Z.I.A.N.. H.P.C., A.Z. 1870 Merwede, D.K.R. en H.V.G.B. AGENDA VOOR DINSDAG 4 DECEMBER. Muziekzaal Brinkman»Lezing Atoomsplit sing 19,30 uur; Rembrandt Theater: Valstrik ken. 14.30. 16 45. 19.15, 21.30 uur (18 j Cine ma Palace: Die verduivelde waarheid, 14, 16.15 19 en 21.15 uur (14 j.); Frans Hals: Wie is de dader? 14. 16.30 19 en 21.15 uur (18 j.); Luxor. De tuin van Allah 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (16 J.); Moviac: Variété-revue 19.30 en 21.30 u, WOENSDAG 5 DECEMBER. Bioscopen: als Dinsdag; Moviac: Kinder» feest 14 uur. u

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3