3 Jaar voor verrader, Een brief aan het bestuur der C.H. Unie 1 Jaar voor slooper Het Amsterdamsche Bijzondere Ge rechtshof behandelde gisteren behalve de vervolging van de 3 N.S.K.K.-mannen nog 4 andere zaken. R. C H. J. van Duin was gedagvaard ter zake dat hij zijn buurvrouw bij een N.S.B.'er aangegeven zou hebben, omdat zij palen van de Duitsche Weermacht ver stookt en een muur bekalki had Hij ontkende dit laatste in zooverre, dat hij gedoeld had op het later gekalkte vers: „Al plakken ze de boel nu vol, straks hebben wij de grootste lol." Het eerste sloeg natuurlijk op Mussert, het tweede op de aanplakactie der N.S.B. Volgens de getuigenis van den N.S.B.'er, die er niet voor gevoeld had, de buurvrouw in kwes tie „op te hangen'' (deze woorden zou verd. gebezigd hebben), was de verkla ring van verd. betreffende het tijdstip en het rijmpje onjuist. Het bleek bij het ver hoor. dal verdachte hoogloopende ruzie had met de buurvrouw. A's getuigen traden o.a. twee propa gandisten van De Waarheid op, die ver klaarden dat Van Duin altijd actief gehol pen had aan de ^bonncmentswerving en de colportage van het toen ondergrond- 6che blad Doordat verd. geregeld clan destiene bladen las, rekende de president hem het verraad des te zwaarder aan. Een verzoek van den advocaat-fiscaal om de dagvaarding te wijzigen, werd na *2 uur beraad afgewezen. De eisch luid de 3 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de beide kiesrechten voor 10 jaar. Intimidatie van twee zijden. De eerste zaak in de middagzitting be trof de 33-jarige secretaresse S. H. Bijs ter. Zij was met goedkeuring ,van den ondergedoken Joodschen eigenaar De Vries Verwalterin geworden in den Am- sterdamschen Bazar. In opdracht van De Vries verkocht haar man zoo nu en dan achtergehouden goederen, waarna het geld door de vrouw via rechercheur Gi- liam aan De Vries werd afgedragen. Verd. had geen definitieve balans kunnen over leggen en had onder pressie bij den S.D., waar zij terechtgekomen was in haar groote zenuwachtigheid over twee aan haar gerichte dreigbrieven. zich laten ontvallen, dat Giliam misschien wel wist waar De Vries woonde. Zoowel Giliam als verdachte hebben voor dit feit in Duitsche gevangenschap gezucht. Rechercheur Giliam verklaarde, dat hij het inmiddels gescheiden echtpaar had laten arresteeren, omdat hij vond dat het zich dingen permitteerde, die niet over eenkwamen met hun geldelijke draag- krachl. Verdachte wist echter zeer aan nemelijk te maken, hoe zij zich diverse dingen aan kon schaffen. De president maakte Güiam er op attent, dat zijn zeer lichtvaardige beschuldiging ernstige ge volgen kon hebben. Getuige De Rid der, de ex-man van verd.. bevestigde de radeloosheid van zijn vrouw na het ont vangen der dreigbrieven. Zoowel de pre sident als een van de rechters gaven hem een grondige terechtwijzing, eerst naar aanleiding van het'feit, dat hij niets ge daan had om zijn vrouw te helpen en later toen hij geheel ongevraagd en niet ter zake een zeer ongunstig beeld van zijn vroegere vrouw gaf. Voor een nader ge- tuigengehoor zal de zaak op 27 Dcc. voort gezet worden. De schim van Krist doemt op. De 19-jarige hulp in de huishouding bij den arts J E. Broers is volgens haar zeg gen 6 x bij Krist, den Haarlemschen po- litie-bloedhond, geweest, onder wiens in vloed zij gestaan schijnt te hebben. Hoe dan ook, zij verried o.a. door het zenden van briefjes, dat haar mevrouw. die Joodsch is, huisde bij kennissen en dat bij Broers thuis een radiotoestel aanwezig was. Bij een huiszoeking is dit dan ook gevonden Verdachte bekende het ten- lastegelegde, maar verklaarde geheel uit angst voor Krist gehandeld te hebben en aangebracht te hebben dat dr. Broers na den aanslag op den beruchten Faber ge zegd had: „Die heeft zijn portie gehad!" De verklaringen van den heer Broers op de zitting waren niet ongunstig voor het meisje. In zijn requisitoir verklaarde mr. B. J. Besier, de verhouding tusschen Krist en het meisje niet meer te kunnen vaststel len en ook andere gegevens dermate on- De Radio geeft vanavond: Hilversum I 301 m. 18.01 Gram.muziek; 18.15 Cabaret: 18 30 „Het rijk overzee": 18.45 Negro spirituals; 19,00 Nieuws; 19.15 St.-Nicolaasprogramma; 20.01 Eddy Walls speelt; 20.20 St. Nicolaashoorspel; 20,35 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Lin den; 21.00 St.-Nicolaasprogramma; 22.45 Op den drempel van den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 Avondwijding. Hilversum II 415 m. 18.01 Nieuws; 18.30 The Novelty Serena- ders; 19.00 CJavecymbelmuziek; 19.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten; 20.01 Het Omroep orkest; 21.00 De patriot; 21.15 Gram.muziek; 22.01 Nieuws; 22.15 Dansmuziek. AGENDA VOOR WOENSDAG 5 DECEMBER Rembrandt Theater: Valstrikken, 34. 16.45, 19.15 (18 J.); Cinema Palace: Die verduivelde waarheid. 14, 16.15, 19 (14 j.); Luxor: De tuin van Allah, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.); Frans Hals: Wie is de dader? 14. 16.30. 19 en 21.15 (18 J Moviac: Kinderfeest" 14 uur; Va riété-revue 19.30 en 21.30 uur. DONDERDAG 6 DECEMBER. Bioscopen: als Woensdag; Moviac: Variété revue 19.30 en 21.30 uur; Rembrandt: tevens 21,30 uur; cinema; tevens 21.15 uur, zeker te vinden, dat hij vrijspraak con cludeerde, waarbij de verdediger zich aansloot. Uitspraak 13 December. Slooper staat terecht. Als laatste zaak behandelde het Hof de ten laste gelegde opzettelijke hulpver leening aan den vijand in 1944 en 1945 door Adrianus van der Groef uit Haar lem gepleegd. Van der Groef heeft ge werkt aan het sloopen van huizen te Zandvoort en de bovenleiding van de electrische spooriijn AmsterdamHaar lem. Hij hoorde deswege tegen zich eischen een jaar gevangenisstraf. Aan de tenlastelegging was toegevoegd de be schuldiging van Majesteitschennis. Kort voor de bevrijding zou hij de Koningin beleedigd hebben, maar dat ontkende hij ten stelligste. Het Hof zal 13 December uitspraak doen. Insluipersbende in Haarlem-Noord Sluit de deuren goed af Haarlem-Noord wordt sinds eenigen tijd onveilig gemaakt door een bende inslui pers, die zich bezig houdt met het leeg halen van vestibules. Kleeding. fietsen, alles is welkom. En het publiek heeft hierbij ook de noodige schuld. Maar al te vaak worden door surveilleerende politie- menscher. voordeuren of raampjes open aangetroffen, zoodat het voor duisterlin- gen een klein kunstje is een jas naar keuze aan te trekken en de straat weer op te gaan. Men zal dus medewerken aan de bestrijding van dit. misdrijf, door de gelegenheid daartoe niet te scheppen. Sluit zorgvuldig 's avonds uw deuren en ramen het is uw eigen belang. Wielrijder aangereden Op den Heerenweg onder Heemstede is gisteravond een wielrijder, die zonder licht Teed, aangereden door een auto. Deze moest dimmen voor een tegenlig ger en bemerkte den fietser niet, die mid den op den weg reed. Deze werd ernstig gewond en inaar het Diaconesscnhuis overgebracht. Voor het misdeelde kind De maand December is weer aangebroken. De donkerste maand van het jaar. waarin echter, juist door de duisternis, het licht zoo'n bijzonderen glans heeft. Moge het licht van offervaardigheid en naastenliefde stralen over de tienduizenden kleinen, voor wie het een levensbehoefte is! Gij kunt er toe bijdragen door Uw brieven en heilwenschen te frankeeren met lclnder- zegels, waarvan de opbrengst ten bate komt aan het misdeelde kind van alle gezindten. Deze zegels zijn de geheele maand December en de eerste dagen van Januari verkrijgbaar aan de postkantoren. Zij die gaarne inge schakeld zouden worden bij den verkoop van deze zegels, worden verzocht zich te melden bij de U.V.V.. Stadhuis, ingang Zijlstraat. In het werkcomité hebben zitting de echt- genoote van Haarlem's burgemeester, mevr. A. M. ReinalcaDeen en eenige andere vooraanstaande stadgenooten. Burgemeester kwam terug en de Raad ging heen Het A.N.P. meldt uit Eindhoven: De burgemeester van Hoog en Laag Mierde, de heer C. H. A. Herkuleyns, was sinds September van het vorige jaar gestaakt, omdat naar zijn gedragingen tijdens de bezetting een nader onderzoek moest wor den ingesteld. Hem werd o.a. verweten, dat hij tijdens de bezetting al te vlot de Duitsche eischen inwilligde en propagan da maakte voor den Nederlandschen Volksdienst en Winterhulp. Dezer dagen is het besluit afgekomen, dat de heer Herkuleyns met ingang van 1 December zijn functies van burgemeester en secre taris voorloopig mag hervatten. De ge meenteraad is met deze beslissing weinig ingenomen, de zeven leden verklaarden eenparig, dat zij weigerden met den heer Herkuleyns samen te werken en hebben allen hun ontslag ingediend. In een brief aan het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie hebben 49 leden, waaronder minister prof. mr. P. Lieftlnck. prof. mr. F. de Vries, J. M. Krijger en vele andere bur gemeesters. Kamerleden, predikanten enz„ zich legen de vroeger besproken plannen tot federatieve samenwerking tusschen de Anti- Rev. Partij en de C. H. U. verklaard. Zij wijzen op de partijbeginselen tegen een an tithese-politiek. De Ned. Herv. Kerk heeft zich ontwikkeld in de richting van samen werking, zij wijst een isolement van de hand. Ook ten aanzien van de radiokwestie en vele sociaal-economische problemen en vooral ook de Indische aangelegenheid beslaan er be zwaren tegen de voorgestelde samenwerking. Het schrijven concludeert, dat er voor de C. H. Unie nog groote mogelijkheden aan wezig zijn, wanneer zij zich tot het Neder- lnndsche volk richt met den eisch van ver nieuwing van staat en maatschappij in Chris- telijken zin. Lichamelijke Opvoeding en de Sport Een rijksdienst ingesteld Bij koninklijk besluit is op de gemeen schappelijke voordracht van de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, van sociale zaken, van binnenland- 6che zaken, van oorlog, van marine en van justitie, en gelet op de wenschelijk- heid van een coördinatie van de te tref fen maatregelen en voorzieningen op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, door verschillende ministeries, ingesteld een „rijksdienst voor de lichame lijke opvoeding en de sport". De dienst ressorteert onder den minis ter van onderwijs. De leiding wordt op gedragen aan een directeur. Waschtarieven Het directoraat voor de prijzen deelt mede, dat de wasseherijen naar keuze hun op 9 Mei 1940 geldende tarieven met 50 mogen verhoogen, of hun op 18 September 1944 geldende tarieven met 25 Wanneer de wasch per K.G. wordt be rekend, mag voor natwasch niet meer dan 0.25 tot 0.35 worden berekend, voor droogtoegeslagen wasch 0.32 tot 0.40, voor mangelwasch 0.30 tot 0.45, voor perswasch 0.40 tot 0.55 en voor geheel opgemaakte wasch 0.45 tot 0.60. Het gratierecht Bij de bijzondere rechtspleging wordt ten aanzien van de gratieverzoeken in groote lijnen dezelfde procedure gevolgd als bij de gewone strafrechtspraak. Een veroordeelde kan binnen 8 dagen na het uitspreken van het vonnis gratie aanvra gen. In die gevallen, waarin de Bijzondere Raad van Cassatie de doodstraf uitspreekt en door den veroordeelde gratie wordt gevraagd, wordt door de Kroon niet al leen aan de Kamer die de straf heeft op gelegd gevraagd of het juist ware op het gratieverzoek in te gaan, maar moet ook door een algemeene vergadering van den Bijzonderen Raad van Cassatie een be slissing over dit advies worden genomen. Rechtsherstel voor Ambtenaren Schadeloosstelling 70 pCt. In ons nummer van Vrijdag deelden wij mede dat de regeering het voornemen had een regeling te treffen voor het toe kennen van een vergoeding aan over heidspersoneel dat door de Duitschers ontslagen is. Thans is in het Staatsblad een besluit daarover verschenen dat maat regelen voorschrijft over het weder in dienst stellen en het geven van een scha deloosstelling voor den tijd waarin geen salaris werd ontvangen. De schadeloos etelling ie inderdaad op 7026 bepaald. Het feest van herinneringen Vanavond.... Sint-Nicolaasavond. Het feest van inlevering van een half pond boter, twee ons suiker, zooveel gram bloem. Het feest van de extra-snoepbon en van pepernvan peperduur ge kochte cadeaux met minimale gebruiks waarde. verpakt in gedichten op houthou dend papier. Een vleugje bitterheid in het zoete feest, wat de materieele kant betreft De Sinterklaas van 1945 heeft nog geen krullen in zijn baard, maar hoe kan het ook anders, na die vijf afschuwelijke jaren Sint-Nicolaasavond wordt ditmaal voor al een feest van herinneringen. Herinne ringen aan de jaarlijksche climax van huiselijke gezelligheid, waarbij de leden van het gezin blijk gaven van hun liefde en toewijding voor elkaar op een wijze, dat valsche schaamte geen rol kon spelen: maar de kleine plagerijtjes verrieden im mers o, zooveel! De voor-oorlogsche over vloed van lekkernijen en luxueuze ge schenken deed velen zich hun behage- lijken welstand en dien van ons land, de veiligheid van het geborgen-zijn in eigen knussen kring zoo duidelijk beseffen. Voor velen zullen de blijde herinneringen aan „dien goeden tijd" weemoedig zijn getint. Waar bij het laatste groote feest, in 1939, broer Kees zijn gedicht van twaalf kantjes voordroeg om zijn zuster duidelijk te maken, dat de levensgroote namaak- zeesoldaat (met de doos zakdoeken in zijn stoere zeemansborsl) speciaal voor haar de feestelijkheid kwam opluisteren, staat nu alleen een stoel. Kees keerde uit Duitschland niet terug. Het valt zijn fa milieleden moeilijk het feest van van avond te vieren zonder hèm erin te be trekken zoo worden het de herinnerin gen, die als ontastbare „surprises" den avond komen vullen. De eenheid van het gewonde gezin wordt scherper dan ooit gevoeld, vanavond. Sint-Nicolaasavond zonder Kees. Er is iets veranderd, niet zoozeer met het kinderfeest, als wel met het Sint- Nicolaasfeest in ruimeren zin Het ont breken van materieelen overvloed is daar niet alleen de oorzaak van. Na vijf jaren van ontzetting is dit feest van het gezin, geworden van een feest van uitbundigheid tot een ingekeerd samenzijn, samenzijn van allen in eigen kring van vrienden en verwanten, die zich blij maar met wee moed bewust zijn'dat zij het uitbundige festijn van vroeger samen mógen ge denken. P. H. Overeenstemming? Engelsehe en Ainerikaanscho finaiicleole delegaties zouden het eens zijn Reuter vernam van bevoegde zijde, dat de Britsche en Amerikaansche delegaties, die onderhandelen over een leening aan Engeland, overeenstemming hebben be reikt over een bedrag van 4.400.000.000 dollar, bestaande uit 3.750,000.000 dollar „nieuw geld" en 650.000.000 dollar bestemd voor de afwikkeling van de leen- en pachtovereenkomsten. Hoewel deze mede- deeling niet officieel is, acht men haar juist. Men verwacht officieele bekendma king tegen Vrijdagmorgen. Het Opperbevel in het Oosten Er is wijziging gebracht in de tijdelijke voorzieningen betreffende het opperbevel over de Nederlandsche strijdkrachten in het Oosten. Krachtens de Indische staats regeling was vroeger steeds de gouver neur-generaal de opperbevelhebber van land- en zeemacht. De commandanten der vloot en van het leger waren aan hem dus ondergeschikt. Toen Ned.-Indië in 1942 bezet werd door Japan, is daarvoor een andere regeling getroffen. Het thans verschenen Kon. Besluit be paalt o.m.: Zoolang dit door de kroon, in verband met de uitzonderlijke omstandig heden, waarin Ned.-Indië verkeert, nood zakelijk wordt geacht, is er een bevelheb ber der Nederlandsche strijdkrachten in het Oosten, die het bevel voert over alle aldaar aanwezige strijdkrachten van het koninkrijk, onverminderd hun administra tieve betrekkingen tot de Nederlandsche departementen van oorlog en marine en het Ned.-Indische departement van oor log. De Ned.-Indische civiele administra tie is daaronder niet begrepen. De bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten in het Oosten is verant woordelijk aan den luitenant-gouverneur- generaal en neemt de door dezen gegeven aanwijzingen in acht, een en ander be houdens zijn verantwoordelijkheid aan en ondergeschiktheid jegens de bondgenoot schappelijke bevelvoering ter zake van de daaraan ter beschikking gestelde strijd krachten. Weer Kinderzegels Van 1 December tot en met 5 Januari zal de eerste serie kinderzegels na den oorlog worden uitgegeven. De toeslag komt ten goede aan instellingen, die ten doel hebben den materieelen en geeste lijken nood van de jeugd, die op het oogenblik grooter is dan ooit, te lenigen. De serie bestaat uit postzegels van 1'/; ct. (toeslag 21/» ct.), 2\/2 ct. (toeslag 3y2 cL), 5 ct. (toeslag 5 ct.), 7% ct. (toeslag 4l/ï ct.) en 12i/2 ct. (toeslag 51/» ct.) een heelo serie 50 ct. ZJC.II. Prins Bomhard in gesprek met Sir Ernest Oppciihcimer, een der ongekroonde koningen uit do diamantwereld, tijdens een diner te Amster dam. De heer Oppenheinier vertoeft in de hoofdstad voor het voeren van besprekingen om 011s land de belangrijke plaats, welke het vroeger in de internationale diamantindustrie innam, terug te doen krijgen. (P.)

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2