IJmuider Courant Spanning om Spionnen Ook Amerikanen op Java? De Radiotelefonie op de Visscherij irgaiiff No. 18108 Te Haarlem: Gr. Houtstr, Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad I>lrcetcur-ïlo<>rili'e<l:u'(i'ur: Kobcrt Peerobooin Donderdag 8 l>eoen»lH>r 1045 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal 4. Tsjecho-Slovakije werd vermoord Woensdag kwam de Amerikaansche procureur Alderman aan het slot van wat hi| noemde een der treurigste hoofdstuk ken in de geschiedenis der menschheid, n.i. de vernietiging van het kleine Tsje cho-Slovakije. Alderman geeselde met scherpe woorden en in een met sarcasmen doorspekt betoog het optreden van het moderne bandietendom, in casu de N&zi- re-gcering van het Derde Rijk. De wereld kent de feiten. De weerzin wekkende wijze, waarop de Duitschers den ouden Tsjechischen president Hacha het mes op den keel zetten in de nachte lijke bijeenkomst van 15 Maart 1939 te Berlijn is reeds veel eerder uitgelekt. Voor de groene tafel te Neurenberg heeft zich gisteren hel: kat-en-muis-spel geopenbaard, waarmee de Nazi's de Tsje- cho-slovaaksche rijksregeering heeft klein gekregen. Aangeblaft door de hooge bloedhonden te Berlijn, werd Hacha on wel en de lijfarts van Hitler was dadelijk bij de hand. De regie was wél verzorgd.. Wanneer de Duitsche eischen niet in gewilligd zouden worden, zou een over weldigende Nazi-macht het bedreigde land in enkele oogenblikken onder den voet loopen. Hacha heeft geteekend, hij wilde zijn land voor het allerergste be hoeden. Ras, bloed en bodem Dat het bij de agressies niet ging om sprookjes van bloed, bodem of ras blijkt duidelijk uit Gdring's bevelen tot verre gaande exploitatie der bodemrijkdommen in de vertrapte landen. Ook de Britsche aanklager Shawcross produceert een verpletterende hoeveel heid documenten. Geschonden verdragen staan minutieus opgeteekend op een tabel aan den wand van de rechtszaal en een telling komt tot een totaal van 69. De opsomming van deze wandaden, die de Britsche prosecutie bij monde van Sir David Maxwell Fyfe naar voren brengt, is droog en dor. Maar achter deze feiten verschuilt zich een golf van ellende. De plechtige formuleering van de verdragen staat in schrille tegenstelling tot de in fame schending. Tal van internationale staatslieden, wier levenswerk het was, den oorlog door een systeem van inter nationaal Techt uit te bannen, werden met name genoemd, terwijl de Britsche aanklacht uitgroeide tot een overweldi gende gedocumenteerde beschuldiging. Deutschland wird eingekreist Hoe goed herinneren we ons nog de „angstkreten" van het Duitsche Rijk. Hoe infaam camoufleerden deze de werkelijke bedoelingen van de Berlijnsche leiders, gericht op wereldverovering en rechts verkrachting. De vroegere aanstichters van het Duit sche gangsterdom laten de vloed van be schuldigingen gelaten over zich gaan Wat kunnen ze anders doen? Zal Hess nog moeilijkheden opleveren? Professoren, die bij het Neurenbergsche proces aanwezig zijn om psychologische Poolsche critiek op Engeland Volgens radio Warschau bevatten de Poolsche bladen critiek op de Engelsche regiering, die bedoeld is om misverstand over eon aantal punten te vermijden. De ze punten zijn: 1. De Poolsche regeering verlangt den terugkeer naar Polen van alle Pool sche strijdkrachten in West-Europa. Waarom, zoo vraagt men zich in Polen af, blijven volledig uitgeruste Poolsche troepen in Engeland, Duitschland en Ita lië? De Britsche regeering heeft deze vraag nimmer beantwoord, maar het is duidelijk, dat de Poolsche regeering hier over misnoegd is. 2. De kwestie van Polens nieuwe gren zen in het Westen. De Engelsche regee ring erkent de Curzonlijn (die Polens Oostelijke grens regelt), maar wil kenne lijk Polens grondgebied verkleinen, aan gezien zij de territoriale compensatie in de Westelijke provincies niet erkent. 3. Het Poolsche goud in Engeland. En geland heeft voor 10 millioen p. st. Poolsch goud in bezit en eischt van Po len een som van 71 millioen p. st. Polen daarentegen heeft Engeland ?een»e:sch tot schadevergoeding voorgelegd, wegens het niet verstrekken van hulp in 1939. zooals beloofd. studies te maken hebben verklaard, dat het niet onmogelijk is dal Rudolf Hess nog meer moeilijkheden zal geven tijdens den loop van het proces. Zij achten het aan nemelijk, dat Hess door het samenzijn met zijn vroegere kameraden zijn verdediging volkomen overhoop heeft gehaald Hij heeft den gevangenisprediker gezegd, de geregelde godsdienstoefeningen niet te willen bijwonen, vermoedelijk om het niet te laten voorkomen, alsof hij door angst tot religie komt. Na maandenlange onderhandelingen wa ren de Ver Staten en Argentinië tot over eenstemming gekomen over de uitlevering van Duitsche spionnen, o.a. van den be- ruchten Von Wieland, leider van de Nazi- spionnage in geheel Zuid-Amerika Zeven spionnen zouden met een Amerikaansch schip worden gedeporteerd, doch slechte vier werden aan boord gebracht en deze werden korten tijd voor het vertrek op bevel van de Argentijnsche politie weer van het schip gehaald. Dit incident heeft een nieuwe spanning tusschen de beide landen veroorzaakt. Het woord is aan.... Zeemvsclie belangstelling voor liet dichten van het dijkstal l»ij ltaniniekeiis. waarbij men dozer dag^-n helaas weer tegenslag heeft ondervonden. (P.) Nederlandsche troepen zouden op Malakka voor vertrek naar Indonesië worden uitgerust Volgens den corr. van de Daily Mail in Batavia zou Amerika deelnemen aan een oplossing van de moeilijkheden in Indonesië. Een Amerikaansch marine commandant zou reeds op Java zjjn ge arriveerd en er zouden reeds maatrege len worden genomen voor het inrichten van een Amerikaansch hoofdkwartier te Batavia en Soerabaja. Ook wordt een Amerikaansche generaal-majoor met zjjn staf te Batavia verwacht. Dr. van Mook en zjjn gezelschap zjjn hedenmorgen uit Batavia naar Singapore vertrokken. Woensdagmorgen is generaal Christison vergezeld van zijn persoonlijke staf daarheen gegaan. Omtrent de te voe ren besprekingen veronderstelt men. dat deze zich over het algemeen zullen bezig houden met de situatie op Java. De aan wezigheid van de Nederlandsche militaire leiders geeft grond voor de gissing, dal het toekomstig gebruik van de Nederland sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, die tot dusver van de operaties zijn uitgeschakeld, zal worden besproken. De huidige situatie op Java laat bijna geen andere mogelijkheid voor drastisehe ver sterking van de geallieerde strijdkrachten. In militaire kringen te Batavia verwacht men, dat het Z.O. Azië-commando thans zijn bezwaren tegen het gebruiken van Nederlandsche troepen zal laten varen. Verder verwacht men. dat de tot nu uit gestelde derde ontmoeting tusschen Ne derlanders en Indonesiërs misschien zal volgen, zoodra Christison te Batavia ïs teruggekeerd. Omtrent de door dr. van Mook in Ne derland mogelijk te voeren besprekingen, wordt in Batavia gezegd, dat het karak ter dezer besprekingen niet voorspeld kan worden, omdat de politieke situatie op het oogenblik zoo verward is, dat zij geen duidelijk beeld geeft. Ook worden zekere veiligheidsmaatregelen van essentieel be lang beschouwd om een gunstige sfeer voor een beter begrip en een overeen komst te scheppen. Op de trams in Batavia is een leuze verschenen, uit welke men zou kunnen afleiden, dat de bevolking het terroris tische gezag begint moede te worden. Deze leuze luidt: ,,Wij Indonesiërs wen- schen vrede jeugdbeweging jullie bloed is veel te heet." Het revolutionnaire radiostation van Soerabaja, dat 20 mijl ten Z. van de stad uitzendt, heeft thans de val der stad toe gegeven Er wordt een beroep gedaan op de solidariteit der extremisten om de stad te heroveren. De periode van vandalisme en terrorisme in Bandoeng is reeds weken geleden be gonnen met vele ontvoeringen, moorden en chantagegevailen. hoofdzakelijk gericht tegen personen van de Rayvi. Volgens een boricbi van United PresS hebben de Engelschen dagenlang werkeloos toege keken, waarschijnlijk omdat zij zich niet sterk genoeg achtten om op te treden tegen benden, die vaak meer dan 250 man sterk waren en die onverdedigde Euro- peesche huizen aanvielen en in brand sta ken met petroleumbommen. Zij ver moordden ieder die uit de vuurzee tracht te te ontkomen. De climax in deze serie wandaden kwam vorige week voor, toen de Indonesiërs een aanval deden op het Borromeus-ziekenhuis, waarbij zij zoover doordrongen, dat enkele paviljoens onder hun machinegeweervuur kwamen te lig gen. Door deze aanvallen werd o.m. de eens zoo mooie woonwijk rond het depar tement van openbare werken zoo goed als vernield. Maandagmiddag togen de Brit sche troepen eindelijk aan het werk om de gevaarlijke plaatsen te zuiveren. Het grootste deel der burgerbevolking is opgepakl in „beschermingskampen" en evacuatiecentra, waar onvoldoende voed selvoorraden aanwezig zijn. Ondanks de aankomst van versterkingen vermoedt de Europeesche kolonie, dat de Engelschen de gebeurtenissen niet ernstig genoeg op nemen. Dit gevoel is in hoofdzaak de reden geweest, dat vorige week een aan tal jongeren de zaken in eigen hand heb ben genomen Intusscnen is een aantal voormalige Nederlandsche krijgsgevange- Talleyrand: Om iemand goed te lee- ren kennen moet men even aandachtig zijn nen in de vroegere Koninklijke Militaire Academie ondergebracht, waar zij opge leid en heruitgerust worden. Ais zij ge reed zijn. zullen zij de bewaking der bur- ger-interneeringskampen op zich nemen. As. Zondag zullen 400 Nederlandsche en Ambonneesche soldaten te Bandoeng bij de Britsche troepen worden ingedeeld. De Britten zouden spoedig een convooi naar Bandoeng zenden, waarvoor de repu blikeinen vrijgeleide zouden hebben ge geven. Hooge Britsche officieren zeggen, dat dit de laatste kans voor de republi- keinsche „regeering" is om te laten zien, dat zij de bevolking in de hand heeft. Men had Woendsag een algemeene gewa pende Indonesische opstand vei wacht, en daarom werd den geheelen dag boven Java op geringe hoogte door vliegtuigen gepatrouilleerd, Men heeft echter geen ongewone Indonesische activiteit waar genomen. De R.A F zou heden aanvallen doen op verschillende Indonesische concen traties. Nederlandsche troepen op Malakka worden gereed gemaakt voor vertrek naar Java. Groote Vijf bijeen? Volgens den diplomatieken correspon dent van Exchange Telegraph zullen de Groote Vijf waarschijnlijk binnen zes weken te Londen bijeenkomen, tijdens de eerste zitting van de plenaire vergadering van de U.N.O. (de Organisatie van Ver- eenigde Naties). Dezelfde correspondent- meent te weten, dat koning George VI waarschijnlijk de inaugurale bijeenkomst van deze eerste zitting van de vergade ring der U.N O. 2al openen. Treedt Hirohito af? Naar uit gezaghebbende bron verluidt, wordt de troonsafstand van Hirohito in het a.s. voorjaar verwacht. In hooge politieke kringen spreekt men van April of Mei. Reeds zouden in het paleis strikt geheime voorbe reidingen getroffen worden voor dit groote gebeuren. Hirohito zou opgevolgd worden door zijn zoon. den 13-jarigen kroonprins Tsoegoenomylaa, voor wien een regenl- schapsraad zou moeten worden ingesteld, In dezen raad zouden drie broeders van den tegenwoordigen keizer zitting nemen. Een daattoe strekkende wijziging in de famtlle- wet van het keizerlijk geslacht zou op han den zijn. Frankrijk niet in Centraal Bestuur? De Amerikaansche mtn. van Bultenland- sche zaken Byrnes, heeft verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn om zonder Frankrijk maatregelen te nemen tot het instellen van een centraal bestuur over Duitschland. naar aanleiding van Frankrijks weigering tot sa menwerking bij het nakomen van de over eenkomst van Potsdam. President Truman heeft reeds eenigen tijd geleden verklaard, dat er onderhandelingen over een herzie ning van ceze overeenkomst gaande waren. De Ver Staten hebben hiertoe nog geen voorstel aan Engeland gedaan maar de En gelsche minister van Buiten'.andschc zaken, Bevm. zeide in het Lagerhuis, dat de Engel sche regeering zulk een voorstel ..zeer nauw gezet en me: sympahtie in overweging zal nemen". Frankrijk heeft op de opmerkingen van de Ver. Staten naar aanleiding van deze kwestie nog niet geantwoord. De Seintoestellen zijn weer aan boord Toen in de Meidagen van 1940 de Duitschers ons land binnenkwamen, lag de Nederland sche haringvloot in Vlaartiingen, Schevenin- gen en IJmulden gereed om de teelt te be ginnen. En al deze harlngloggers hadden aan boord een seintoestel voor radiotelefonie van Radio-Holland, het instrument, dat meer dan welk ook, onschatbare diensten aan de visscherij en de vlssehers heeft bewezen. Zoo bevonden zich op dat tijdstip een groot aantal toestellen in gevaar. Men be greep heel goed, dat wanneer de Duitschers er de lucht van kregen dat er een paar hon derd van deze voor hen zoo ^waardevolle toe stellen op de visschersvloot niet alleen de haringloggers, ook de trawlers hadden een toestel aan boord aanwezig waren de kans dp behoud daarvan niet groot was. Toch lieten de Duitschers de schepen, die achter waren gebleven met rust en kon Radio-Holland er aan gaan denken, op welke wijze zij haar kostbaar bezit kon redden. Daarvoor bestond slechts één uitweg; on derduiken. Bij enkele toestellen tegelijk wer den ze van boord gehaald en op verschil lende plaatsen ondergebracht en zoo is de vertegenwoordiger, de heer van Scherpen- zeel er In geslaagd, alle toestellen te redden. Maar het heeft weinig gescheeld of een wagenvracht, ongeveer 30 seintoestellen met accu's enz., was In handen der Duitschers gevallen. Deze vracht was onderweg naar Haarlem en werd aan het Spaarne door de Duitsche marine aangehouden. Die was bezig een schip door een brug te varen: de brug ging niet open want er was geen stroom. Een der Duitschers tilde het «leed op. accu's en accu's beteekent stroom. De Duitschers keken verder en vonden ook de toestellen en dat in September 1944 Het liep goed af; er werd met IJmulden getelefoneerd, er ontstond een misverstand in de Duitsche gelederen en ten slotte kwam het bevel: ..Nicht beschlagnehmen". Dus ook deze toestellen waren gered. Dank zU de onderduikerstactielc zijn nu alle toestellen, die op de in ons land ach tergebleven schepen aanwezig waren, be houden. En hierdoor is het mogelijk ge weest, dat thans alle loggers, ongeveer eon 70-tal hun apparaat weer aan boord heb ben. Ook de trawlers die in de vaart zijn hebben weer een seintoestel aan boord en die welke successievelijk weer voor de visscherij beschikbaar komen, kunnen ook worden bediend. Bij het monteeren aan boord der schepen ondervindt men natuurlijk ook de nadeel Ige gevolgen van het tekort aan materiaal, maar in het kalme tempo van thans kan elk schip, dat een toestel r.oodig heeft, het krijgen,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1