Sport in het Kort Kort en bondig IJMUIDEN Export van visch naar België? Het Belgische ministerie van Ravitail leering deelt mede: Besloten werd den invoer van versche visch toe te laten en aan te moedigen. Het zal volstaan ingeschreven te zijn in het Handelsregister als vischhandelaar om van dezen maatregel te kunnen genie ten. Globale vergunningen zullen worden uitgereikt en de internationale betahngs- formaliteiten zullen aanzienlijk vereen voudigd worden. Als landen van herkomst komen uit sluitend in aanmerking Nederland, Dene marken. Noorwegen en IJsland. De schikkingen treden in zwang op 1 December. Tot zoover het bericht van het Belgische ministerie. Wij kunnen hieraan nog toe voegen, dat thans de Nederlandsche re geering stappen onderneemt om te onder zoeken welke vischsoorten en tegen welke prijzen, geëxporteerd kunnen worden, o.a. naar België en Frankrijk. Engelsche vischhandelaars gaan visschen In Aberdeen heeft een groep vischhan delaars een kapitaal van 150.000 pond sterling bijeengebracht om een reederij op te richten. Vischverzenders in Huil hebben tijdens den oorlog vier trawlers aangekocht om hun eigen visch te vangen. Hun maat schappij, de Hull Merchants Amalgamated Trawlers Ltd. heeft haar schepen de na men gegeven van Alamein, Tobruk, Der- na en Benghasi, alle namen van steden, waaraan Rommel onprettige herinnerin gen had. Toch Kanaalvisscherij? Vóór den oorlog ging na de „behouden teelt" der haringschepen op de Noordzee in den regel een aantal loggers ter vis- 6cherij op ijle haring in het Engelsche Kanaal. In de oorlogsjaren is er van deze visscherij natuurlijk niets gekomen en ook dit jaar waren de omstandigheden van dien aard, dat verwacht werd, dat ook dit jaar de ijle haring in het Kanaal, althans door de Nederlandsche visschers. met rust zou worden gelaten. Naar wij thans vernemen, wordt toch nog de mogelijkheid overwogen, een twin tigtal loggers aan de Kanaalvisscherij te doen deelnemen, waarvan 10 uit Vlaar- dir.gen. 5 uit Scheveningen en 5 uit Kat wijk. Het is nog niet bekend, welke Ka- naa'.haven als aanloophaven zal worden gekozen. Voorheen gingen de Kanael- visschers te Dieppe aan wal, maar het mag worden betwijfeld, of deze haven voor dit doel beschikbaar is en niet. even als Calais is gereserveerd voor het mili taire verkeer. De haven van Duinkerken 16 wel vrü, maar gevaarlijk door mijnen, ook mag netische. Deze haven zou dan alleen voor gedemagnetiseerde schepen in aanmer king komen. Besommingen vqn Woensdag Stoomtrawlers: IJm. 117 Prinses Bea trix f22430, KW6 Vertrouwen, niet ge lost; kustvisschers: UK144 f 118, UK64 f 347, UK115 f 140, UK93 f 83. UK168 f 120, UK282 f 20, SL5 f 271, EH9 f 129, IJM241 f470. Een damwedstrijd KeilerLaros? Er worden besprekingen gevoerd om een damwedstrijd van tien partijen te organiseeren tusschen den oud-kampioen van Nederland R. C. Keller en H. Laros, den bord-één-speler van Damclub IJmui- den. Zoo mogelijk zullen vijf partijen in IJmuiden worden gespeeld. Kerstactie Leger des Heils Het Leger des Heils gaat dit jaar, als vóór den oorlog, weer zijn bekende Kerst actie voeren Een belangrijk onderdeel van deze actie is het Kerstfeest voor mer.schen boven 60 jaar. Men kan zich voor deelneming aanmelden vóór Donder dag 20 December aan het gebouw Edison- straat 14. Het telefoonnummer is 4672 en het gironummer 4-38968. Sint-Nicolaas bij de Buurtver. „Van Speijck" De Buurtvereeniging „Van Speyck" gaat 7 December het Sinf-Nicolaasfeest vieren in de bovenzaal van Café Royal. Het feest begint 's middags half twee en Sint Nicolaas wordt, als hij het niet te druk heeft, om half vier verwacht. Den ouders hoopt het actieve bestuur een feestavond te kunnen aanbieden op 19 December in Flora aan den Zeeweg. Nieuws van Damclub ömuiden D.C.Y. heeft Dinsdagavond een gezel- ligen Sinterklaasavond gehad. 'Er werd eerst een groote gongwedstrijd gehouden, welke door den heer B. Dukel gewonnen werd. Later deelde Sint Nicolaas aan allen versnaperingen uit. Dinsdag 11 December speelt het tweede tiental van D.C.Y. voor de eerste klasse competitie zijn eersten wedstrijd en wel tegen Damclub T.E.P. uit Haarlem. Burgerlijke Stand Geboren: J. Nanne, z., Trompstraat 118, IJmuiden. L. J. v. d. Linden, d.. Gladio- lenstr. 19, Santpoort. A. W. Koks, z., Hof dijklaan 92, Driehuis-Velsen. Overleden: A. Schol. 42 j., echtgen.e v. R. Boogaard, Trompstraat 101, IJmuiden. Sint-Nicolaas bij Comité- en Insingerschool Woensdagmorgen bracht Sint Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet, een bezoek aan Comité- en Insingerschool, die voor deze gelegenheid bijelkaar waren gekomen in de Emmaschool. Sint Nicolaas werd door het waarn. hoofd den heer De Korte ontvangen en de kinderen zongen hem toe. De hooge bezoeker ging vervolgens alle klassen rond en onderhield zich met verschillende kleintjes, waarbij bleek, dat het hem aan paedagógische talenten niet ontbrak. Zwarte Piet deelde daarna geschenken en versnaperingen uit. Vele kinderen hadden voor het eerst van hun leven met een echten Sint ken nis gemaakt. Immers deze had zich door de omstandigheden in geen vijf jaar kun nen laten zien. VELSEN Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Vrijdag 7 De cember de letters L, M en N en Zaterdag 8 December de letters O, P en Q. Alléén voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Comité „Nederland helpt Indië" Op initiatief van den burgemeester van Velsen is in deze gemeente opgericht een plaatselijk Comité „Nederland helpt In dië", dat een onderdeel vormt van het landelijk Comité, waarvan Prins Bernhard der Nederlanden het Eere-Voorzitterschap bekleedt. De organisatie stelt zich ten doel de belangstelling te wekken voor de hulp verleening in Indië, het verzamelen van pelden en goederen, welke van nut kun nen zijn voor de getroffenen in Indië en de voorbereiding van de huisvesting van uit Indië hier terugkeerende Nederland sche gezinnen. Tn het plaatselijk Comité zijn ingescha keld vertegenwoordigers der bestaande organisaties t.w. Volksherstel, H.A R.K., U.V.V. en Roode Kruis. Het Comité is als volgt samengesteld: presidente: mevr. M. H SzékelyLulofc, leden: mevr. P. E. Dollemanvan Eiber gen Santhagens, mej. C. Ledeboer, C de Jong, J. de Meza. W. C. Suwerink. J. L. Uitzinger. W. F. Visser. P. Waardenburg en E. L. Nopper, secretaris. Gemeenteblad van Velsen weer verschenen Voor het eerst na langen tijd is het Ge meenteblad van Velsen weer verschenen, Nummer 1 is echter al gedateerd op 10 Augustus, doch kwam eerst gisteren in ons bezit. Het eerste blad is Bijlage II behoorende bij de verordening tot regeling der bezol diging van de ambtenaren, de verordening tot regeling der loonen van de gemeente werklieden en de verordening regelende den kinderbijslag van het gemeenteperso- neel. SANTPOORT Ledenvergadering U.V.V. Vrijdagmiddag houdt de afdeeling Sant poort van U.V.V. een ledenvergadering. De agenda bevat naast mededeelingen van algemeenen aard de verslagen van de diensten enz. en een bestuursverkiezing. Jeugddienst Ned. Herv. Kapel In de Ned. Hervormde Kapel wordt a.s. Zondagmorgen 10 uuur een bijzondere Jeugddienst gehouden. Deze dienst wordt geleid door den „local preacher", die met de Irenebrigade uit Engeland gekomen is. Sint-Nicolaas op den Terrasweg Sint Nicolaas heeft Dinsdagavond een bezoek aan den Terrasweg gebracht. Dit bezoek zullen de kinderen niet gauw ver geten. Om zes uur werd de Sint van den trein gehaald. Met muziek en fakkels trok een flinke stoet naar het Jeugdhuis, waar de kinderen allerlei lekkernijen en ook speelgoed kregen. De commissie, diè dit feest op touw heeft gezet, mag tevreden zijn over haar werk. Voor de Stichting 1940-'45 Ten bate van de Stichting 1940'45 wordt a.s. Maandagavond in het Ned. Her vormd Jeugdgebouw een kunstavond ge geven. De medewerkenden zijn mevrouw Lida VoorenkampLangerveld, viool, me vrouw Vincent, piano, mej. J Hertier, zang en Jhr. Alting van Geusau, decla matie. BEVERWIJK BEROEPEN. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven is J. A. Peters, Ned. Herv. predikant te Bever- ZANDVOORT Schip op het strand Men heeft zich op St. Nicolaasavond on gerust gemaakt over een bericht, volgens hetwelk zich een Scheveningsch schip in nood bevond voor de kust bij ZandvoorL Het blijkt thans, dat het schip, de SCH. 15 voor het Casino hoog op het strand ligt. Het is bij laag water aangekomen. In het begin van den avond Is de Neeltje Jacoba uit IJmuiden uitgevaren om de boot op sleeptouw te nemen, maar aangezien de SCH 15, die een waarde vertegen woordigt van meer dan f 100.000, al over de banken heengeslagen was, moest men onverrichterzake tcrugkeeren. Uit een te lefonisch gesprek met de kustwacht is ge bleken, dat de SCH 15 op sleeptouw was genomen door de SCH 210. De bemanning van de SCH 15 is, toen het schip 2ich tij dens den storm in gevaar bevond, over gegaan op de SCH 210. Voorzoover bekend verkeeren de opvarenden in goeden wel stand. De reddingboot van Zandvoort be hoefde niet uit te varen. Men wil probeeren het schip vlot te sleepen, maar gezien de positie van den logger, zal het wel door uitgraving in zee gebracht moeten worden. Het vaartuig is onbeschadigd. Hoe de Duitsche plannen uitlekten Men zal zich misschien herinneren, hoe de noodlanding van een Dultsch militair vlieg tuig bij Mechelen-sur-Meuse in begin Januari 1940 aanleiding gaf tot wilde geruchten over Duitsche inva'.splannen. De Belgische regee ring heeft thans de toedracht van dit ge heimzinnige geval onthuld. Het gelande toe stel had den Duitschen Majoor van de val schermtroepen Rhelnberg aan boord, die terstond na de landing getracht had achter een haag een aantal documenten te verbran den. Een Belgische soldaat wist dit te ver hinderen en nam Rhelnberg en de papieren mee naar het nabijzijnde Belgische hoofd kwartier, waar de Dultscher de documenten van de lessenaar van den commandant graai de en in de kachel wierp. De Belgische soldaat stak zijn hand in het vuur en haalde er de papieren uit, die alleen maar ge schroeid waren. Zij bevatten in hoofdzaak uitgebreide instructies aan de Luftwaffe en de valschermtroepen voor een invasie in de lage landen. Het Belgische leger kon er echter het beeld van het geheele Duitsche plan uit opbouwen. (U. P.). Nobelprijswinnaars Voor den eersten keer sinds 1938 werd de Nobelprijs voor den vrede dit jaar toe gekend, en wel aan den vroegeren Ame- rikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. Tezelfder tijd werd de gereserveerde prijs voor den vrede voor 1944. toegekend aan het Internationale Roode Kruis. Eind October besloot het Carolinian In stituut te Stockholm om den Nobelprijs voor physiologie en geneeskunde toe te kennen aan drie Britsche pioniers op het gebied van het onderzoek naar de penicil line. De prijs werd gedeeld door den ont dekker prof. Sir Alexander Fleming, prof. Sir Howard Lorey en dr. E. Chain, die voor het eerst de penicilline in toepassing brachten bij de behandeling van verschil lende ziekten en de chemische formule uit werkten. Op 15 Nov. wees de Zweedsche academie den prijs voor letterkunde toe aan de be kende Chileensche schrijfster Gabriele Mistral; de eerste vertegenwoordigster van de Latijnsch-Amerikaansche litera tuur.'die dezen prijs ontvangt. Denzelfden dag kende de Zweedsche academie voor wetenschappen den Nobelprijs voor na tuurkunde toe aan prof. Wolfgang Pauli uit Oostenrijk, verbonden aan de Univer siteit te Zurich. Hij ontdekte en ontwik kelde het beginsel van uitsluiting met be trekking tot de atoomkracht. De Nobelprijs voor scheikunde werd dit jaar toegewezen aan den Fmschen professor A. 1. Virtanen voor zijn onderzoekingen en uitvindingen op het gebied van de scheikunde voor den landbouw en de levensmiddelenbereiding. De gereserveerde prijs voor 1944 werd voorts gegeven aan den Duitschen profes sor Otto Ahn voor zijn ontdekking van de splitsing der zware atoomkernen. - Verwacht wordt, dat de meeste Nobel prijswinnaars op het traditioneele Nobel- festival in Stockholm op 10 December a.s. zullen verschijnen, om de prijzen uit de handen van den Zweedschen koning in ontvangst te nemen. Frankrijk zuinig met kolen In verband met hei ernstige en acute gebrek aan steenkool heelt de Fransehe regeering een aantal maatregelen geno men ter besparing van energie. De voor naamste industrieën zullen slechts drie dagen werken, terwijl de arbeiders op basis van een veertigurige werkweek be taald zullen worden. Voorts zal de ver strekking van electriciteit voor huishou delijk gebruik gedurende vijf uur per dag worden stopgezet en zullen de schouw burgen en bioscopen korter geopend zijn. KORFBAL Programma Kon. Ned. Korf- balbond voor a.s. Zondag. Eerste klasse: DEDKoogzaandljkSamos—Oosterkwartier SVK—Westerkwartier. Tweede klasse B: DVDOosterkwartier 2; Sportief—Watervliet; DED 2—Westerkwartier 2. Derde klasse E: Westerkwartier 3Aurora; Togo—Haarlem. Programma voor a.s. Zondag van den Haarl. Korfbalbond. Eerste klasse: Oosthoek 1—Aurora 2; Watervliet 2—THB 2. Tweede klasse: Onder Ons—THB 3; Watervliet 3— Aurora 3; Aurora 4Animo Ready 2; Nieuw Flora 2—Watervliet 4. Een veldloop wordt op 9 Dec. georga niseerd door de Haarlemsche Athletiekver- eeniging des middags om half twee bij de Brouwerskolk te Overveen. Een groot aan tal inschrijvingen is binnengekomen, w.o. van athleten van naam, zoodat er een mooie wedstrijd kan worden verwacht. W. Sutherland overleden. Dezer dagen is op 66-jarigen. leeftijd te Rijswijk overleden de heer W. Sutherland, een bekend beoefe naar en propagandist voor de wandelsport. Reeds op 18-Jarigen leeftijd vestigde hij een wandelrecord BrusselDen Haag, door dezen afstand, l«7 km aan een stuk te wandelen in 25 uur 31 minuten. Men kan hem naast zijn ouderen vriend Kees Dudok de Wit, tot wiens nagedachtenis hij leder jaar te Breu- kelen 'n herdenking en de bekende Dudok de Wit-tochten organiseerde, wel een der meest daadwerkelijke propagandisten voor de wan delsport en ae lichamelijke opvoeding noe men. BINNENLAND De doodstraf werd door het Bijzondef Gerechtshof te Amsterdam geëischt tegen K. Gouda, uit Purmercnd. die in 1942 vrijwillig was toegetreden tot het vrijwilligers legioen Nederland en Jn 1944 vrijwillig dienstnam bij de Duitsche marine. De Ncd. Vereen, tot Bestrijding der Tu berculose krijgt een rijdend tuberculosemu- seum. getrokken door een tractor, om vooral de 3iler kleinste plaatsen te bezoeken endaar het begrip van de tuberculosebestrijding bij te brengen. In verhouding met 1939 zijn de sterftecijfers meer dan verdubbeld, op som mige plaatsen zelfs vervijfvoudigd. In de partUbestuursvergadering der S. D. A. I». werd verslag uitgebracht van de besprekingen met het Ned Volksherstel ten aanzien van het op breeder basis komen der partij; vet wacht wordt, dat de besprekingen spoedig zullen eindigen. Besloten werd tot het in een vergadering bijeenroepen der vijf tig predikanten, teneinde met hen een open lijk gesprek te voeren en wel op 17 December a.s. in ..Bellevue" te Amsterdam Een „Centrale Politiebond" is te Utrecht opgericht met het doel. ce geheele Neder landsche politie in een organisatie onder te brengen. Het ledental bedraagt reeds bijna 2500. Er is tegenslag op Walcheren en wel bij het gat van Rammekens. Het water heeft den grond onder den caisson weggespoeld, waar door deze gekanteld is en een van de hoof den zoo ernstig beschadigd werd, dat een belangrijke stagnatie is ontstaan. Het is nog niet te zeggen welke maatregelen genomen moeten worden om dezen tegenslag ie boven ie komen. De verkeerspolitie van de groote steden heeft besloten den minister van Onderwijs te verzoeken het verkeersonderwijs, als ver plicht vak in het leerplan der openbare en bijzondere scholen op te willen nemen. Bijna alle Canadeesche militairen zul len, naar het Canadeesche hoofdkwartier in Apeldoorn meedeelt, aan het eind van de eerste week van Januari Nederland verla ten hebben. Het bier zal beter worden, daar men door een verhooging van het gehalte bijna de vooroorlogsche kwaliteit bereiken wil. De prijs van flesschenbier zal hierdoor een ver hooging ondergaan, deze wordt dan resp. voor lager, tusschen-, zwaar bier en stout in fleschjes van 30 en 45 cl: f0.20 en 0.27; f0.22 en 0.30; f 0.24 en 0.33; f 0.26 en 0 36. Z. Exc. prof. dr. G. van der Leeuw, min. van O.. K. en W. zal in de Vnjdagsche reeks „Praatjes op de brug" spreken over de toekomst van de Nederlandsche bescha ving. De ministers Beel, Ringers. Lieftinck, van Schaik en misschien ook Mansholt, zul len zich op 14 Dec. naar Nijmegen begeven voor het houden van besprekingen met B. en W. van Nijmegen en omliggende gemeen ten over den wederopbouw van Nijmegen. In den namiddag zal een rondrit gehouden worden door de stad en omgeving. 11.790 Pakjes cigarettenvloei zijn te "s-Gravenhage in beslag genomen bij een gif handelaar. Het was een kruideniersbediende. Hij had 375 pakjes bij zich. thuis werden er nog 11.405 gevonden. J000 Koppels postduiven, als eerste zen ding van een gift van 50.000 duiven van de RAF en eenige Engelsche particulieren aan de Nederlandsche liefhebbers, zijn met de Harwich-boot Prague in Hoek-van-HolIand aangekomen De duiven, die niet ouder dan drie jaar zijn. verkeeren in uitstekende con ditie, hoewel vele ervan regelrecht uit Afrika komen, waar zij dienst gedaan hebben tij dens de groote Geallieerde acties. De baldadigheid der jeugd maakte een onderwerp der bespreking uit op een dezer dagen gehouden vergadering van verschil lende autoriteiten op verkeersgebied. Het dept. van Waterstaat en dat van O K.. en W. zijn met elkaar in overleg getreden voor het nemen van maatregelen ter bestrijding van dit euvel. De ex-burgemecster van West-Kapelle en Kloetinge is door het tribunaal te Goes veroordeeld tot 10 Jaar interneering met ver beurdverklaring van vermogen, ontzetting uit openbare ambten en uit het kiesrecht. BUITENLAND. Wü verafschuwen Franco's regime, zoo verklaarde minister Bevin onder luide toe juichingen van de regeeringsbanken in het Lagerhuis, toen hij antwoordde op vragen inzake het Spaansche anti-fascister.proces. Hij voegde er aan toe, dat het niet slechts den man Franco betrof, maar het geheele regime, waarvoor de Engelsche regeering geen sympathie heeft. 23.000 Poolsche militairen wachten in Engeland op iiet bericht van hun regeering, dat zij naar Polen kunnen terugkeeren. Gen. Modelski, die met Warschau over deze zaak zou spreken is drie weken geleder, al uit Londen vertrokken. In Italië hebben de Britsche autoriteiten voorbereidingen ge troffen voor de repatrieering van 14.000 Pool sche soldaten. Ook aan Rusland zouden Ce Vereen. Staten, na de besprekingen over de leening aan Engeland, in overweging nemen een ere- diet te verstrekken. Officieus is het bedrag van 6 milliard dollar genoemd. De dood door ophanging werd geëischt tegen Jasmasjita, den voormallgen Japan- schen commandant op de Filippijnen. Loonsverhooging tot 33 pet. boven het peil van Januari 1941 en een overeenkomsti ge verhooging van den verkoopsprijs van af gewerkte producten zijn thans in de Ver. Staten toegestaan. Een half millloen Duitschers wachten in de Britsche zone nog op demobilisatie. President Truman zal misschien in Ja nuari naar Londen komen om de openings zitting van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties bij te wonen. Mac Arthur heeft een door de Japan- sche regeering gedaan verzoek om maar schalk Nasjlmoto, een neef van den keizer, van de lijst van oorlogsmisdadigers te schrap pen, afgewezen. De Japansche socialisten gaan niet in op het aanbod der communisten tot gezamen lijke vorming van een volksfront. Zij wen- schen n.l. het keizerschap gehandhaafd te zien. Een atoombom kost zoo weinig in ver- geiyking met een slagschip, dat het bouwen van slagschepen in de toekomst wel niet meer loonend zal zijn, aldus prof. Oppenheimer, vooraanstaand geleerde op het gebied van de atoomsplitsing. HAARLEM EN OMGJVING Dc letters D cn F moeten Vrijdag nieuwe bonkaarten afhalen In de Vleeschhal. Mej. H. Schutte herdacht 6 Dec. den dag, dat zij 25 Jaar geleden in dienst trad bij de administratie van ce firma Smit en Zonen te Haarlem. De huldiging door de directie en personeel had by de jubilaresse thult plaats, waar het haar aan de noodige be langstelling niet ontbrak. -j

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3