IJmuider Courant Nieuwe Begrippen Verbetering van situatie op Z. Celebes Polen, Noorwegen en Nederland flOo JaafgMig No, I Hi DO Te Haarlem: Gr. Houtstr. 1 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad 3 >lreetcur-.nooftt redaetcn Vrijdag 7 December 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. DAT nieuwe begrippen omtrent de on derlinge verhouding der volken veld moeten winnen is een overtuiging, die al in vele toonaarden op» deze plaats tot uiting is gebracht. Ik heb veel over Fe derale Unie geschreven, door prof. Hui- zinga in zijn laatste, posthume werk be titeld als het reddende beginsel. Die benaming is niet overdreven. Als wij die richting niet uitgaan, als wij ons niet af- keeren van het opgedreven nationalisme en werkelijke vereeniging van volleen onder centraal bewind, met behoud van zelfbestuur, tot ons streven maken, ziet de toekomst er somber uit. De tijd is daar. waarin de moed voor groote ver anderingen tot uiting moet komen. Het oude is uitgeput. Vooral het oude Europa is uitgeput. Het stelsel van de gewapende staten en staatjes, alle levend in een sfeer van zelfgenoegzaamheid, elkaar beloerend in steeds toenemende achterdocht, heeft zichzelf overleefd. Wie dat begrijpt en verandering wil is geen vage idealist, die zich tot vriendelijke gedachten over het welzijn der menschheid beperkt, maar eenvoudig iemand die de werkelijkheid onder oogen ziet. Want dat een stelsel zichzelf overleefd heeft wil maar niet zeggen, dat wij er genoeg van hebben en nu wel eens iets beters zouden willen zien. maar dat het onuitvoerbaar is ge worden. Velen ir. ons land beseffen dat nog niet, evenmin als de meesten beseffen hoe arm Nederland is geworden Het zal niet lang meer duren voor hun oogen op dit laatste punt geopend zullen worden. Er wordt nu nog van den hoogen boom geleefd en de staatsschuld stijgt maandelijks met tal- looze millioenen. Terwille van het nood- - zakelijke eerste herstel leven wij nog var. onze schulden. En hoe! Het zou in elk geval goedkooper kunnen dan het nu ge schiedt. Maar straks komt, onvermijde lijk, de harde werkelijkheid. Evenzeer zullen behoudende menschen. die het gemakkelijk vinden zich weer in de vcoroorlogsche verhoudingen te ver plaatsen. straks ontdekken dat de fictie van de onbeperkte souvereiniteit van den staat onhoudbaar is geworden. Zij zullen moeten gaan denken over vele dingen, zij zullen dierbare oude achterdocht en afzijdigheid zien wijken voor de frissche nieuwe gedachten van vooruitstrevende menschen, die zullen overwinnen. Over winnen. niet alleen omdat zij zooveel frisscher en ruimer en menschelijker zijn, maar omdat het moet! Ik weet dat deze gedachten ook in het algemeen nog weinig weerklank vinden in ons land en dat menigeen zal denken als erover geschreven wordt: dit is alles te hoog gestemd; het zal wel weer het oude lied worden. En hij klampt zich vast aan het oude of beperkt zich, zelf voor uitstrevend man zijnde, tot plannen be treffende de vernieuwing van het binnen- landsch beleid. Dat zijn belangrijke plan nen, maar men komt er niet mee door ze los van de onvermijdelijke verandering in de buitenlandsche verhoudingen te zien. Want die zal zoo sterk overwegen, dat zij een nieuwen geest geboren zal doen worden, die ook de binnenlandsche verhoudingen doortrekken en beïnvloe den moet. Dat zie ik niet, zooals de be wustwording van ons volk ten aanzien van onze verarming, als harde werkelijk heid, maar integendeel als een groote belofte, als de opening van een nieuwe era Wij zijn jarenlang afgesloten geweest. Wij zijn r.og niet „bij" in de wereld van 1945. Wij zijn achter op technisch, weten schappelijk. economisch, sociaal en cul tureel gebied. Het is veel. Wij zijn ook, wat zonder twijfel erger dan dit alles is, onze rechtszekerheid kwijt. Daar wil ik nu niet over uitweiden. Maar onze achter stand bij het buitenland worde eenvoudig uitgedrukt in dit voorbeeld: als ik over de nieuwe begrippen, hier vandaag op nieuw naar voren gebracht, nu in een Engelsche krant schreef, zou de groote meerderheid van de lezers daar anders tegenover staan. Zij zou het aanvaar den. En de Engelschen staan voor de zelfde noodzaak om nieuwe wegen in het buitenlandsch beleid in te slaan, als wij. Een treffend voorbeeld levert het hoofd artikel in „The Observer" van 25 No vember. The Observer is een van de voornaamste conservatie%'e weekbladen in Engeland. Het artikel betuigt zijn vol ledige instemming met een Lagerhuis rede van den conservatieven ex-minister van Buitenlandsche Zaken Anthony Eden, waarin deze betoogd heeft dat hij geen veiligheid voor de wereld mogelijk acht, tenzij wij allen onze oude denkbeelden over souvereiniteit afschaffen. „Dat is", zegt de Observer, „vroeger nooit het standpunt van de conservatieven geweest, die het gewoonlijk hun plicht geacht heb ben, voor een eerlijk, openhartig nationa lisme op te komen tegenover het wrakke internationalisme van links. De Volken bond zou misschien niet mislukt zijn als de Conservatieven, toen zij aan het be wind waren, hem sterker gesteund had den." Op deze ronde erkenning laat het blad de opmerking volgen, dal. als Rechts ge woonlijk verkeerd gezien heeft, Linies toch niet steeds gelijk heeft gehad. Aan beide zijden hebben zich teveel traditio- neele sentimenten en te weinig realisti sche gedachten doen gelden. Rechts heeft het bedwingen van het nationalisme als een onoplosbare moeilijkheid gezien eS DeRegeeringsvoorlichtingsdienst afd. Groote Oost meldt Te Watampone is een vergadering ge houden van de voornaamste vorsten van de Boegineesche landen van Zuid-Celebes onder leiding van den Australischen batal jonscommandant namens de Australische officieren. De Conica van Makassar en Nica-officieren waren mede tegenwoordig. In een vriendschappelijke bespreking wer den diverse misverstanden uit den weg geruimd. Sommigen veronderstelden, dat Nederland niet zou behooren tot de Ver- eenigde Naties. Zij hadden den indruk, dat deze alleen bestonden uit Amerika, Rusland, Engeland en China. Nadat ver heldering op dit punt verkregen was. werd de categorische vraag gesteld, of inder daad de Nica in het Australische leger- verband was opgenomen, en als zoodanig dus ook namens den Australischen bevel hebber optrad. Dit werd door den ver tegenwoordiger van het Australische op perbevel bevestigend beantwoord. De aan wezige vorsten verklaarden daarop, dat indien, de Australische bevelhebber daar toe last gaf, dit voor hen aanleiding zou zijn voortaan inderdaad met Nica samen te werken. Dit is Inmiddels geschied, zoo dat een gunstige ommekeer in den poli- tieken toestand op Zuid-Celebes verwacht mag worden. Sjarir heeft zijn „kabinet." met twee „ministers" uitgebreid. In een officieel bericht wordt gemeld, dat 53 jonge Indonesiërs z.ijn gearresteerd bij een raid in hel Kramal-district te Batavia en dat» zij gevangen worden ge houden voor ondervraging. Britsche wa pens en uniformen werden ontdekt en ook enkele telefoontoestellen. Uit het Noord-Westelijk deel van Ban doeng zijn 30 vrouwen en kinderen gered. In het Zuidelijk deel gaat het ontvoeren van Europeanen en Indo-Europeanen voort. In het Padangdistrict op Sumatra wor den een brigade-majoor en een Roode Fransclien willen stemrecht voor 20-jarigen Het comité van de Fransche nationale vergadering heeft zich met 30 legen 12 stemmen ten gunste van de invoering van een verplicht stemrecht voor alle Fran sche mannen en vrouwen verklaard". Voorts werd mei algemeene stemmen be sloten voor te stellen, dat het beginsel der evenredige vertegenwoordiging en het stemrecht op den leeftijd van 20 jaar zullen worden aanvaard. Soldaten zullen ook aan de stemming mogen deelnemen. Volgens de voorstellen van het comité zal ook stemmen per post zijn toegestaan. Kruis-werkster vermist. Men vermoedt, dat zij zijn ontvoerd. Te Magelang bevindt zich geen Rapwi- personeel meer. De evacuatie van de Am- barawa- en Banjoebiroekampen zal op 10 Dec. voltooid zijn. Dr. van Mook niet naar ons land Naar wg uit Den Haag vernemen ver wacht men daar niet. dat dr. van Mook naar ons land zal komen. Men weet niet of de situatie misschien over enkele weken aanleiding zal geven tot het voeren van besprekingen tusschen de regeering en den luitenant-gouverneur-generaal, maar momenteel ziet men geen reden voor een overkomst van dr. van Mook. Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Geleidelijk dalende temperatuur, meest zwaar be wolkt, geen neerslag van beteekenls. ma tige wind tusschen Oosi en Zuid-Oost. Er mag een periode van matige vorst worden verwacht. Het woord is aan.... Shakespeare: Wat gij wilt kunt gij eerder met een glimlach gedaan krijgen, dan door er met uw zwaard op in te hakken. De laatste dagen van Hitler Hanna Reitsch, de bekende Duitsche test-pilote, die naarmen aanneem', de laatste is geweest, die Hitier levend ge zien heeft, heeft tegenover Amerikaan- sche officieren van den geheimen dienst haar verhaal herhaald, dat iedereen in de Berlijnsche rijkskanselarij volgens af spraak op 30 April zelfmoord pleegde. Be halve Hitier waren ln den schuilkelder: Eva Braun, Martin Bormann en Goebbels met zijn vrouw en kinderen. Haar verhaal is ten aanzien van Bor mann echter in tegenspraak met dat van andere getuigen, die hebben verklaard, dat Bormann in een tank uit Berlijn trachtte te ontsnappen, waarbij dit voer tuig door een Russischen granaat werd getroffen. De misdadige weg naar Wereldbeheersching Güriug is natuurlijk, volgens zijn eigen beweringen, de onschuld zelve, met be trekking tot het uitbreken van den oor log. Hg stond met een specialen koerier in verbinding met Lord Halifax en heeft getracht een wereldbrand te voorkomen. De meest dramatische dagen vóór den opmarsch in Polen kwamen in al hun dreiging weer voor den geest, toen aan de band van documenten de gebeurtenis sen werden gereconstrueerd. De Engelsche prosecutie bracht bij monde van Griffith Jones niet veel nieuws naar voren, daar het grootste gedeelte van zijn materiaal betrekking had op de onderhandelingen tusschen Henderson, Hitler en Von Ribbentrop als laatste po ging van Engeland cm Duitschland tot inkeer te brengen. Göring verwachtte stellig een Britsche Interventie, maar na <ien aanval op Rolen was hij er ook van overtuigd, dat een oorlog onvermijdelijk was. Volgens den vroegeren Rijksmaar schalk verwachtte Hitler geen Engelsche tusschenkomst en toen de garantie van Groot-Brittannië aan Polen bekend werd, heeft hij geaarzeld met de doorvoering van de Poolsche bezetting. Göring vroeg •ten, dat de oorlog; n, dagelijks krijgen. die te Neurenberg (P.) Links heeft het te eenvoudig geacht. Maar nu ligt het verschil van meening niet meer tusschen Rechts en Links. De landen, die zullen gaan samenwerken in den opbouw van een nieuw stelsel van internationale zekerheid zijn diegene, die gemeenschappelijk geloof stellen in vrede door recht. The Observer besluit met zijn politieken tegenstander Bevin hulde te brengen voor zijn geestdriftige toewijding aan de zaak van „world order and justice". Het is deze nieuwe, vooruitstrevende taal van een Engelseh conservatief blad, geschreven ter ondersteuning van een der voornaamste conservatieve leiders, die ik u ter overdenking opdraag. Want zij bewijst treffend dat nieuwe begrippen in de wereld veld winnen, al hebben zij in ons land nog weinig vorderingen ge maakt. Hoe wijder wij de ramen openzet ten voor den frisschen wind uit he* Wes ten, hoe sneller hun veroveringstocht «al ziiru R. P. Leeningovereenkomst Engeland-V.S. definitief De Engelsch-Amerikaansche leening overeenkomst is te Washington ondertee kend. Engeland krijgt een crediet van 4.4 milliard dollar. De leening zal aflosbaar zijn over een periode van 50 jaar. de rente bedraagt 2%. Van Amerikaansche zijde is verklaard, dat deze overeenkomst bij draagt tot het herstel van den veelzijdigen handel. Truman en Attlee hebben gezegd, dat zij voor het eerst een gemeenschap pelijke code en rechtvaardige voorschrif ten voor de internationale handelspolitiek en de, internationale handelsbetrekkingen tot stand zal brengen. Eerlang zullen on derhandelingen worden geopend om voor de uitvoering van deze voorstellen tot concrete afspraken te komen, met inbegrip van definitieve maatregelen voor ontspan ning van de handelsbelemmeringen. op dat moment aan Hitler of deze stop zetting tijdelijk of voorgoed was en de laatste antwoordde, dat hij alleen pro- beeren wilde, de Engelsche interventie te voorkomen. Ribbentrop, de goede genius Ook Von Ribbentrop laat bij zijn ver hoor doorschemeren, dat hg Hitier heeft willen remmen. Toen hg hoorde van de Britsche toezeggingen 3an Polen stelde hg zich direct In verbinding met zgn chef om hem te verzoeken, zijn militaire or ders jegens Polen in te trekken. Inderdaad werd dc- aanval zes dagen opgeschort, maar de wijze waarop Hitier in die zes dagen probeerde met Engeland tot een vergelijk te komen, wees bij voor baat al op een fiasco. Het volgende be drijf in de Poolsche kwestie was dat der provocaties, het bekende hulpmiddel van de Nazi-clique. Ook Keitel daCht zeer lichtvaardig over den oorlog en twijfelde er niet aan. of Mussolini zou zich direct aan de zijde van het hakenkruis scharen. De Noorsche tragedie Major Elwyn Jones kwam tegen het einde der zitting van gisteren aan het woord, om de aanvallen tegen Noorwegen en Denemarken te bespreken. De bekende volgorde van plechtig gesloten en latei- vertrapte verdragen, provocaties en on- verhoedschen aanval was ook hier teekes nend voor de Duitsche houding. In dat verband wees Jones op de waardeloosheid van alle verdragen waar de naam Rib bentrop onder staat en hij noemde Rosen berg en Rader de hoofdschuldigen aan het Noorsche treurspel. Zij stelden Hitler de actie tegen Noorwegen voor, zij we zen op het belang van vloot- en lucht- bases aan de Noorsche kust. Ook het binnenlandsche verraai in Noorwegen werd tijdens het proces aan den kaak gesteld en Rosenberg's actie voor een geraffineerde „vijfde colonne" in Noorwegen maakt wel duidelijk, dat, wanneer een land eenmaal als slachtoffer van de ..buitenlandsche politiek' van Nazi-Berlijn was uitgekozen, geen middei te grof werd geacht om het gestelde doel te bereiken. Seyss' verdiensten voor Nederland Volgens mededeelingen van een A.N.P.- verslaggever is Seyss-Inquart van plan aan het gerechtshof te verzoeken, een aantal Ncdcrlandsche getuigen a déchar ge te dagvaarden, om aan te toonen. dat hy in bepaalde gevallen zijn invloed ten gunste van Nederland heeft aangewend. Het is natuurlijk de vraag of deze per sonen. allen niet nationaal-socialisten, bereid zijn onderdeelen van Seyss' beleid te verdedigen. Tegenover zijn verdediger heeft de verrader van Oostenrijk ver klaard, dat het aan hem te danken is geweest, dat de overstroomingen in Ne derland niet van grooter omvang zijn ge weest. Vrijdag zal de inval in ons land aan de orde komen. Kaltenbrunner hersteld Ernst Kaltenbrunner, die kort voor het begin van het Neurenbergsche proces ziek werd, is thans weer in zooverre hersteld, dat hg naar zijn cel kon worden overge bracht Na een korte rust zal hij in do beklaagdenbank plaats nemen. Als onder geschikte van opperbeul Himmler zal hij verantwoording moeten afleggen voor do misdaden aan zijn medemenschen begaan. Kaltenbrunner heeft verklaard, blij te zijn. voor het tribunaal te kunnen ver schijnen en hij hoopte in het bijzonder de getuigen te zullen ontmoeten, die tegen hem worden voorgebracht.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1