Nederland kent het „Atoomgeheim" Kinderen en Atomen 540.000 Nederlanders gedeporteerd De nieuwe bonnen Amerikaansche geleerden verbaasd Bij hun bezoek aan de Philips-Laborato- ria in Eindhoven wilden de Amerikaan sche professoren, die deze week in ons land hebben vertoefd, den Philipsmen- schen iets vertellen over de werking van hypermoderne kostbare apparatuur voor het veranderen van atomen. Zeer ver baasd waren de geleerden, toen hun daar op een dergelijk apparaat, dat voor 85% gereed is en op een na het grootste van de wereld zal worden, werd getoond. Deze verbazing werd bewondering, toen zij hoorden dat dit zeldzame toestel, dat 250 ton weegt, tijdens de bezetting onder het oog van de Duitsehers is gebouwd, met ijzer en koper van de Duitsche weer macht, zonder dat de bezetters er ook maar eenig vermoeden van hadden. Dr. ir. F. A. Heyn, die op het gebied van atoomonderzoek in de Philips-labora- toria werkzaam is, deelde mede, dat in Kindhoven reeds sedert 1934 uitgebreide atoomonderzoekingen plaats hebben. Ook de beroemde splitsing van atomen is er onderzocht. Dr. ir. Heyn voegde er aan toe., dat het atoo.ngeheim heelemaai geen geheim is cn dat als het zou moeten en er geld aan werd besteed, dc Nederlandsche geleerden binnen een jaar atoombommen zouden kannen vervaardigen. Wat de Amerikanen verder zagen Het gezelschap der 36 Amerikaansche professoren, dat op ultnoodiging van Prins Bernhard aan de Nederlandsch-Ameri- kaansche week heeft deelgenomen, heeft zich Woensdag in vier groepen gesplitst. De eerste groep bezocht de Wieringer- meer en bezichtigde de pompinstallaties en de herstelwerkzaamheden aan den dijk. Anderen bezochten Arnhem en Nijmegen, terwijl de derde groep een bezoek bracht aan de Rotterdamsche haven, Delft en Leiden. Het grootste aantal deelnemers was dat van de excursie naar Den Haag (Vredespaleis) en Amsterdam, in welke laatste stad de professoren in het Rijks museum de Rembrandtcollectie hebben bezichtigd. Aan het einde van den dag woonden alle deelnemers een vertooning bij van de nieuwe documentaire film „Friesland 1945". Het bezoek van de Amerikanen werd Sx Radiotoespraak van Prinses Juliana Voor de actie „Nederland helpt In- die" zal. op den derden jaardag van den Japanschen overval op Pearl Har bour, Prinses Juliana een radiorede houden. De uitzending vindt plaats on heden. Vrijdag 7 December, dés avonds om 20.00 uur over de beide Hilversum- sehe zenders. Ook nog zullen spreken oud-minister Weiter en de heer Kett- wich Verschuur, directeur-generaal van het Néderlandsche Roode Kruis. W etsontwer pen Ingediend bü de Tweede Kamer Ingediend is een wetsontwerp tot toe treding tot de overeenkomsten van Bret- ton Woods. Het betreft hier de beide over eenkomsten betreffende het internationale monetaire fonds en de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling, ontworpen op de „United Nations monetary and fi nancial Conference" te Bretton"Woods. Verder is Ingediend een wetsontwerp betreffende de verzekering van arbeiders die in ernstige mate bloot staan aan on gevallen die een gevolg van de oorlogs handelingen zijn (het opruimen van mij nen, enz.). Sint en Piet in Soestdijk Toen Sint in de afgeloopen vijf jaar zich een weg door het oorlogsgeweld moest banen, om ons land te bereiken, heeft hij één gezin gemist, dat heel moei lijk ontbeerd werd. Dat gezin was in Ca nada. Maar dit jaar heeft de grijze bisschop het Paleis Soestdijk niet leeg gevonden. Te oordeelen naar de vriendelijke woor den, waarmee hij de kleine meisjes, die dit gezin heeft, toesprak, zijn Trix, Ireen en Margriet niet vaak stout geweest. Vijf December is voor alle Nederlandsche kin deren een feestdag. Dus ook voor de drie kleinen in het wilte paleis, 's Avonds had Sint Nicolaas met zijn aanwezigheid het huiselijke festijn opgeluisterd, maar hij kon toch niet naar Spanje vertrekken, eer hij afscheid had genomen van de drie prinsesjes. Op een groot kinderfeest voor de kinderen uit Baarn en Soestdijk heeft hij zijn kleine vriendinnetjes nog eens de hand gedrukt en uit de zak van Piet kwa men drie pakjes, speciaal door de Cana- deezen aan Sint gegeven om ze weer aan de meisjes uit te reiken. Na een hartelijk: „Dank U wel Sint Nicolaas" uit de drie kleine monden, bracht de schimmel den ouden kindervriend naar zijn hoofdkwar tier. De Rijksdienst voor Lichamelijke Opvoeding en Sport. Tot directeur van den rijksdienst voor lichamelijke opvoeding en de sport is be noemd dr. J. Miedema. besloten met een diner op Donderdag avond in Hotel des Indes te Den Haag op uitnoodiging van de Nederlandsche regee ring. De min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. G. van der Leeuw presideerde de tafel. Ook Z.K.H. Prins Bernhard nam aan den maaltijd deel, evenals de Amerikaansche gezant dr. Stanley Hornbeck. Vandaag zouden de professorale bezoe kers ons land weer verlaten. Na de fietsen de schoenen! 16.500 Teleurgestelde Heemstedenaars Er zijn 16.500 teleurgestelde Heemste denaars. Als men de zuigelingen niet mee telt. dus bijna alle inwoners van die gemeente. Dit heeft het Centraal Distributiekan toor in. Den Haag op zijn geweten. In October werd door dit bureau in dc pers medegedeeld, dat de productie van schoenen zooveel verbeterd was, dat er weer bonnen verstrekt konden worden. Gegadigden daarvoor zouden door dc plaatselijke distributiediensten worden oo geroepen. Tevens werd medegedeeld, da; eerst de loopende aanvragen van vorige jaren zouden worden afgehandeld. Het ging dus lichten aan den Oostelijken hemel in het dal der pessimisten, dal overbevolkt was met "menschen, die ver langend uitzagen naar nieuwe schoenen'. Het leed was nu immers gauw geleden. Kinderen die niet naar school konden, omdat zij geen schoenen of klompen had den. zouden niet langer thuis behoeven te blijven. Volwassenen zouden niet lan ger voor natte voeten behoeven te vree zen. Het Distributiebureau in Heemstede riep begin October de ingezetenen op. die behoefte hadden aan nieuwe schoe nen. Hoe groot die behoefte was, bleek uit het feit, dat niet minder dan 13.500 formulieren werden aangevraagd, ook al moest men eenige uren in een rij staan om zijn beurt af te wachten. Een week daarna moesten die formulieren ingevuld teruggebracht worden. Algemeen vroeg men: „Wanneer krijgen wij nu de bon nen?" Het antwoord luidde: „Daarvoor krijgt u een oproeping." Toen gingen die duizenden menschen verlangend zitten te wachten. En de 3000 menschen die nog een aanvraag van vo rige jaren hadden loopen, evenzoo. Maar die voelden zich zoo gerust, alsof zij de nieuwe schoenen al aan de voeten hadden. Zuster Anna zag nochtans niets komen. Ongeduldigen trokken naar het Distri butiebureau Daar kregen zij de mededee- ling: „De bonnen zijn er nog niet, wij hopen dat ze spoedig komen!" Het ongeduld zwol aan. Geen wonder, want de slechte schoenen werden nóg slechter! Het is nu 7 December, maar de bonnen zijn er nog niet. Op het Heemsteedsche bureau vernamen wij, dat Cr sinds Sep tember geen enkelen bon uit Den Haag ontvangen is. Herhaaldelijk heeft men er naar gevraagd, maar zonder resultaat. Er hapert iets, neen veel, aan de orga nisatie. Het lijkt op een voor-den-gek- houden. Waarom maakt het Centraal Di stributiekantoor de menschen eerst blij en komt daarna de belofte niet na. De menschen, die behoefte hebben aan schoe nen, zien massa's schoenen In de winkels staan. Waarom zijn die gemaakt? Alleen voor étalage-versiering? Max Blokzijl vraagt gratie Dè verdediger van Max Blokzijl heeft een verzoek om gratie ingediend. Noodlottig ongeval bij Hedel Op den weg van Hedel naar 's Herto genbosch is Donderdagmiddag na het in vallen der duisternis een onverlichte jeep in volle vaart op een militairen truck wagen gereden, waarvan de chauffeur er betrekkelijk goed afkwam. De jeep werd nagenoeg versplinterd, de bestuurder en de beide naast hem zittende Canadeezen werden op slag gedood. Drie passagiers achterin werden op den weg geslingerd en licht tot zwaar gewond. Volgens hun verklaringen moet de bestuurder van de jeep beschonken zijn geweest. Naar één boerenorganisatie Ir. J. Vet, secretaris van de landelijke stichting voor den landbouw, heeft tijdens eèn vergadering in de Wieringermeer een en ander verteld over de toekomstige or ganisatie van den landbouwer, wiens be langen voorheen behartigd werden door drie centrale landbouworganisaties. In de toekomst zal het onmogelijk zijn, den boer vrij te laten in zijn bedrijf, zoo zeide spr. Eén bedrijfsorganisatie voor en door de boeren ingesteld, zou ideaal zijn, daar het er om gaat. gehoor bij de overheid en vertrouwen bij de landbouwers te vinden. Ben geschenk voor de prinsesjes. Deze poppen werden vervaardigd door de technische afdeeling tc Amsterdam van den dienst van den kwartiermeester- generaal. Zij werden door den res. Gen. Maj. v. d. Bergt» aan Prins Bernhard tijdons diens bezoek te Rotterdam aan geboden met het verzoek, hiermede de prinsesjes te verrassen. <P.) Mijn buurman heeft een zoontje, zoo'n wolk van een vierjarigen knaap met een geestig vraag-snoeije en ietwat kromme draafbeentjes, die den geheelen dag in de weer zijn hun eigenaar naar het, op dat moment meest interessante plekje van den aardbol te dragen. Des buurmans na komeling is een wijze jongeman voor zijn prillen leeftijd. Alle kinderen van alle men schen zijn wijze afgietsels van de deugden hunner ouders en dus maakte Petertje hierop geen uitzondering. Zijn vierjarige levenservaring heeft menig feit, dat buiten zijn gezichtskring maar onder het bereik van zijn gehoor geschiedde, overgeplant gaar de beperkte ruimte van huis en tuin en zoo zien wij hem meermalen op zijn hurken zitten do- ceeren tegen een aandachtig luisterenden kikker, die te hooren krijgt, dat hij een lieve „kikkel" is, gezien zijn tot nog toe onbevlekte reputatie als vèrspringer of dat hij vandaag maar „tout" is, omdat hij zijn pooten niet geveegd heeft, voor hij een bezoek aan Petertje's heiligdom, de tuin, bracht. Meer dan eens moet Mams hem onder luid protest van het verleidelijke slootje achter het huis halen, waar hij de grillige bewegingen van een aantal schrijvertjes volgt, die zijn kleine verstand verbazen door hun schijnbaar doelloos gekrabbel. Hij houdt net een onsamenhangend, maar o zoo logisch betoog over het feit, dat ze „int an der pootjes" moeten doen, want anders kan Pappie niet lezen, wat er neer geschreven wordt. Bovendien verheugt Peter zich in het bezit van een driewieler, waarmee hij vooral op het stoepje moet blijven en ver der heeft hij begrepen, dat een atoom een ding is, waar alle groote menschen over praten en dat erg gevaarlijk kan zijn. Het meisje van 262 is een bijdehandje en bijna dagelijks moet onze kleine ridder in heftige disputen zijn goed recht op zijn fiets verdedigen. Gisteren werd dit oude onderwerp in een zooveelste openbare zit ting in kort geding behandeld, met het ge volg dat de bedreïgster van Peter's rijwiel een steen opnam om haar argumenten kracht bij te zetten. Peter achtte het raad zamer met het omstreden voertuig te re- tireeren in de richting van zijn tuinhek maar wilde toch de dreiging van het an dere en nu sterkere geslacht niet onbeant woord laten. Op den drempel van zijn do mein was het antwoord, dat volgens hem de sterkste bedreiging op dat moment in hield: „Als jij gooit, zal ik vPappie halen en die zal jou een etoom voor je broek geven, leelijke meid". J. F. 360.000 Teruggekomen Er zijn volgens de laatste cijfers van den voorlichtingsdienst van het ministe rie van Sociale Zaken 540.000 Neder landers gedeporteerd of uitgeweken, ongeveer 360.000 zijn teruggekeerd. Van de 110.000 Joden, die onder de ge deporteerden waren, zijn 90.000 omgeko men. Verder bevinden zich nog 7000 Ne derlanders in geallieerde landen, zooals Engeland, Frankrijk en België. Er be staat dus nog onzekerheid over pl.m. 83.000 landgenooten. Hoevelen van deze 83.000 tijdens de bombardementen op Duïtschland om het leven zijn gekomen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Des kundigen en statistici noemen echter herhaaldelijk een cijfer varieerend van 60 tot 80.000. De door de Russen gegeven cijfers zijn als volgt: in Rusland geregistreerd: 30.783 Nederlanders. Per 15 Augustus 1945 ge repatrieerd: 30.495 Nederlanders. Op 15 Augustus 1945 waren nog te repatrieeren 288 Nederlanders. Deze cijfers mochten als officieele cijfers iuist zijn, (en er is geen enkele reden om hieraan te twijfelen) het vermoeden bleef gewettigd, dat zich. verspreid over het geheele enorme ge bied. nog steeds kleine groepjes niet ge registreerde Nederlanders bevonden. Dat Voor de tweede helft van de 13e periode 1945 (9 tot en met 22 December) zijn geldig Bonkaarten Ka, Kb, Kc 513: 335 tot en met 341 800 gram brood 342 343 200 gram bloem 344 1 rantsoen gebak 345 70 gram beschuit 346 400 gram suiker 347 50 gram thee 348 349 250 gram margarine 350 200 gram kaas 351 150 gram vleesch 352 353 2 K.G. aardappelen b 31 b 32 400 gram brood b 33 1 K.G. aardappelen a 34 l!/2 Liter melk b 34 c 34 3 Liter melk Bonkaarten Kd, Ke 513: 435 436 800 gram brood 437 438 200 gram bloem 439 250 gram rijst of kindermeel 440 1 rantsoen gebak 441 70 gram beschuit 442 500 gram suiker 443 250 gram boter 1444 125 gram margarine 445 200 gram kaas 446 5 Liter melk I 447 150 gram vleesch 448 1 K.G. aardappelen d 31 d 32 400 gram brood e 31 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaar ten enz. T 03 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 03 100 gram chocolade of suikerw. X 03 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) G 02 (groentekaart) periode 23 Dec. 1945 t.m. 19 Jan. 1946. De bonnen voor vleesch, melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 15 December. De kaas zal voor de helft in buiten- landsche, volvette of 40 kaas en voor de helft in ma'gere of 20 kaas worden geleverd. Voor de week van 16 tot en met 22 Dec as. zullen nog bonnen worden aangewe zen voor vleesch, melk, aardappelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Dec. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 10 Dec. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen 352 voor aardappelen worden ingeleverd. De bon G 02 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 15 Dec. bij een han delaar in groente worden ingeleverd. Deze bon dient, voor het betrekken van groente gedurende het tijdvak van 23 Dec. tot en -IS Jan. dn vermoeden juist is, blijkt uit het feit, dat na 15 Augustus 1945 niet 288, doch belangrijk meer Nederlanders uit de Rus sische zone werden gerepatrieerd. Er wordt gedaan wat mogelijk is om het zoeken naar deze verspreide Neder landers in Rusland zooveel mogelijk te begunstigen. To: nu toe mogen de mis sies van Nederland die dit opsporingswerk uitvoeren, nog slechts in bepaalde gebie den werken. Er wordt alles gedaan om te bereiken dat zij toestemming ontvangen om in alle deelen van Rusland te komen waar kans is dat nog Nederlanders zijn. Weten en Werken Dit seizoen iveer 10 bijeenkomsten De vereeniging „Weten en Werken" te Haarlem heeft, na 4 jaar gedwongen rust, haar werk hervat. Voor dit winterseizoen zijn 10 bijeenkomsten georganiseerd. Zij worden op Zaterdagmiddag gehouden in het gebouw der Jongelingsvereeniging in de Lange Margarethastraat. De eerste lezing is 22 December. Het sprekerslijstje vermeldt: Jan Strij- bos: „Rondom de Eendenkooien". A. F. J. Portielje: „Dierenleven in Artis". Dr H. Groot: „Atoomsplitsing". Dr. P. H. Schro der: „Sprookjes en hun beteekenis". A. Meilink: „Ons voedsel en zijn calorische waarde". G. van der Laan: „Een vei'dwe- nen Prins". Dr. C. Spoelder: „Wandeling door Oud-Haarlem". Mr. Dr. J. A. van Praag: „De invloed van Spanje op de Staten van Zuid-Amerika". Dr. J. B, de la Faille: Joegoslavië. „Land en Volk". J. W. Wichers: „Uit het leven der Bijen". Voor de 10 lezingen tezamen wordt slechts een toegangsprijs van f 1 gevraagd. Natuurlijk is dat onvoldoende om de kos ten te dekken. Aan werkgevers is ge vraagd om als begunstiger op te treden. Het bestuur bestaat uit de heeren: Dr. A. A, G. Land, Voorzitter; P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, Penningmeester; J. W. Ruinen, Secretaris; Mr. A. Beets, Jac. van den Bosch, F. M. L. Ie Cavelier en H. Weidema. Agenda. VRIJDAG 7 DECEM83R Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, Lezing Dr. B. A. G. Vroklage, 20 uur. Brink- mann: Int. Ver. Bellamy, Lezing J. Hors meier Jr., 20 uur. Gem-. Concertgebouw, Tuinzaal: Duo de Man—Hielkema, 20 uur. Rembrandt Theater: Je kunt het toch niet meenemen, 14.30, 19 en 21,30. Cinema Palace: Als dooden herrijzen. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur (10 j.). Luxor: De groote show, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur (14 j.). Frans Hals: Café de Paris, 14. 16.30. 19 en 23.15 u. (18 j Spaarne- Theater: De Groote Wherry-race, 14.30. 19 en 21,15 uur. ZATERDAG 8 DECEMBER StadsschouwburgComedia, De vijfde colonne. 20 uur. Begijnhofkapel: Max Roze laar ep George van Renesse, 20 uur. L. -Mar garethastraat: Lit. Club, Dr. G. Stuiveling, Bioscopen en Mo viae: als Vxy/tafc.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2