Dt KROON Nederland en de Walvischvaart Sport in het Kort IJMU1DEN Invoer van bevroren IJslandsche kabeljauw De heer J. L. Uitzinger schrijft ons: Laten wij vooropstellen, dat onze regee ring voor een bijna bovenmenschelijke taak staat. Een ieder die, na de bevrijding, eens in het buitenland rondgekeken heeft, heeft kunnen vaststellen dat de regeering- Echermerhorn niet alleen bergen werk verzet, maar ook, dat Nederland een der eerste landen is waar het harde werken duidelijk zichtbare resultaten afwerpt. Het Gezag steunen, is dan ook de plicht van iedereen: kritiek uitoefenen is één der zegeningen van den na-oorlogschen tijd. Wij lezen in de Nederl. Staatscourant van 20 Nov. 1945 nr. 115 dat de regeering er toe is overgegaan een partij bevroren kabeljauw te koopen in IJsland, New Foundland en Canada. De maximumprijs waarvoor de kleinhandel deze bevroren visch mag verkoopen, is vastgesteld op f 1.30 per kilo. Nu is bevroren visch een artikel, dat niet zoo heel erg gevraagd wordt in Ne derland, zelfs niet na den afgeloopen hon gerwinter. Maar, zoo vragen wij ons af, waarom moet bevroren kabeljauw veel duurder verkocht worden dan onze prima versche Hollandsche kabeljauw? Hiervan bedraagt de verkoopprijs voor den klein handel thans nog 75 cent tot f 105 per kilo, en het laat zich aanzien dat deze prijzen binnenkort aanmerkelijk zullen worden verlaagd. En ten slotte is de prijs voor bedoelde bevroren kabeljauw toch altijd nog 200 a 300 procent duurder dan de prima versche Deensche kabeljauw, waarvan de smaak toch minstens zoo goed is als van onze Hollandsche versche ka beljauw. Het is toch een eerste vereischte dat ons volk goed en goedkoop voedsel krijgt? Dergelijke transacties worden afgesloten zonder eenig overleg met het bedrijfsleven, en hiertegen verzetten wij ons met klem. „Schoenmaker blijf bij je leest", en dit slaat in de eerste plaats wel op het inkoo- pen van voedsel. Met IJmuider kinderen naar Engeland jDs. G. F. Callenbach vertelt Ds. G. F. Callenbach is met een groep kinderen 2Yz maand in Engeland geweest en heeft Donderdagavond over zijn bele venissen aan den overkant van de Noord zee in de Goede Herderkerk een interes sante causerie gehouden. Den 9en Sep tember vertrokken eerst de „kwartier makers" met een vliegtuig, gevolgd door een bommenwerper met 25 jongens. Om 6 uur waren ze opgestegen en 6.15 wazen ze op Croydon, maar de reis had toch 1 uur en een kwartier geduurd, want in Engeland is de klok een uur bij ons ach ter. De jongens hebben natuurlijk in Londen hun oogen uitgegeken. Ze hebben nog Westminster Abbey en het Parle mentsgebouw bezichtigd en op Trafalgar- square heeft een verkeersagent het heele verkeer stopgezet om de kinderen over te laten steken. Spreker gaf een uitvoerige beschrijving van het kamp, dat was opge richt in een stad Yl ttur van Leeds. Het was uiterst leelijk maar zeer practisch. Het lag midden in een mijndistrict. Ds. Callenbach schetste daarop het kamp leven. De dag was van minuut tot minuut ingedeeld, van opstaan en morgenwijding tot den tijd van naar bed gaan. De kinde ren gingen naar school, speelden en maak ten vele uitstapjes. Het eten was zoo overvloedig, dat er eerst geremd moest worden om ongelukken te voorkomen. De eerste week was moeilijk want toen moch ten de kinderen op last van den Engel- schen geneesknudigen dienst niet hei kamp uit. Maar de dag was zoo vol, dat ze zich niet behoefden te vervelen. Er werden ook films vertoond, dat waren eerst oorlogsfilms, maar Ds. Callenbach maakte daar bezwaar tegen omdat de kin deren al zooveel van den oorlog gezien en gevoeld hadden. En daarop kwam Micky Mouse. In de buurt waren drie snoepgoed- fabrieken en dat was ook gevaarlijk want overal werden de kinderen met lekkers volgestopt. Ook hier moest regelend op getreden worden. Schitterende uitstapjes werden gemaakt o.a. naar Leeds en Sheffield. In laatstge noemde stad werden de jeugdige bezoe kers door niemand minder dan den Lord Mayor ontvangen. Ontzettend veel hebben de kinderen mee naar huis gekregen, o.a. elk drie paar schoenen, een mantel of een jas, een wol len jurk of pak enz. Spreker had niets dan lof over de hartelijke gulle ontvangst door onze bondgenooten, die op hun beurt blij waren, iets voor de oorlogsslachtoffers te kunnen doen. Trawlers ter haringvisscherij? - Naar wij vernemen zullen binnenkort eenige trawlers op de haringvisscherij gaan. Deze overgang van de Noordzee- visch op de haring is min of meer nood gedwongen; het i6 een gevolg van het feit, dat geen nieuwe trawlnetten voor de ge wone vi&scherij beschikbaar zijn. Agenda voor IJmuiden VRIJDAG 7 DECEMBER. De Pont: De Romantische Senorita, 20 uur. Thalia: Leven ia de Brouwerij. 20 u. ZATERDAG 8 DECEMBER fliWfippn; A2s Vrijdag. Pastoor L. Rinkel 40 jaar priester De ingeleverde radiotoestellen Het was 3 December 40 jaar geleden, dat onze vroegere plaatsgenoot en oud pastoor der Oud-Katholieke gemeente van den H. Engelmundus te IJmuiden, de Zeereerwaarde heer L. Rinkel, te Amers foort zijn priesterijding ontving. Eerst was deze bekende plaatsgenoot pastoor te Schoonhoven en Zaandam. Eten 4en Maart 1923 kwam hij als opvolger van pastoor G. v. d. Poll in IJmuiden. Onder zeer groote belangstelling had in 1930 de herdenking van zijn zilveren priesterfeest plaats. Bij zijn vertrek als pastoor naar Dordrecht eind October 1937 bleek de warme vriendschap van velen, ook van niet-Oud-katholieken. voor dezen herder. Thans zal in zijn huidige standplaats Zon dag 9 December a.s. te 10.30 uur een ker kelijke herdenking van dit veertigjarig priesterfeest plaats vinden. Des namiddags zal dien dag gelegenheid :ot gelukwenschen worden geboden in café-restaurant „Ter Merwe" aan het Scheffersplein te Dordrecht en wel voor met-gemeenteleden van 3 tot 4 uur en ••oor gemeenteleden van 4 tot 5 uur. Ongetwijfeld zullen vele IJmuidenaren ien oud-plaatsgenoot, wiens adres Voor straat 86 te Dordrecht is, van hun mede teven blijk geven. Noorsche kreeften naar Nederland? Van welingelichte zijde komt het be licht, dat de Nederlandsche regcering be sloten heeft een bedrag van 100.000 Kro nen uit te trekken voor den aankoop van kreeften in Noorwegen, Besommingen van Donderdag Stoomtrawlers; IJM 14 Isabel I 20213, IJM 2 Christine f 20661, IJM 95 Maria f 11245, KW 6 Vertrouwen f 7008. Motor logger: KW 91 f 2591. Kustvi6schers: KW 10 f 2890, KW 205 f 5, tJM 245 f 10, IJM 226 f 296, UK 79 f 949, UK 2 f 840. VELSEN Velser gymnasten in graadwedstrijden Bij de te Haarlem gehouden wedstrij den voor den len en 2en graad van den Kennemer Turnkring namen ook eenige leden van de gymnastiekvereenigingen S. S. H. en Sparta deel. De heer P. Munter van S.S.H. wist in den 2en graad als no, 1 te eindigen, ter wijl van Sparta de heer K. Visser in de 3e graadwedstrijden op de eerste plaats beslag legde. Tot besluit zoo'n verruk kelijke Honig's Pudding! Daarmede wordt een smakelijke maaltijd pas echt feestelijk gekroond! Van de destijds in deze gemeente inge leverde radiotoestellen zijn er 80 terug gekomen, aldus deelen burgemeester en wethouders van Velsen ons mede. Voor zoover de eigenaren daarvan bekend wa ren. zijn deze inmiddels daarmede in kennis gesteld. Thans zijn nog eenige toe stellen aanwezig waarvan alleen het merk en het nummer kon worden vast gesteld, terwijl van de resteerende elke aanduiding ontbreekt. Belanghebbenden worden tot uiterlijk 22 December 1945 in de gelegenheid ge steld om het merk en het nummer van hun radiotoestel op te geven en de aan wezige toestellen te bezichtigen op het Gemeenteterrein aan den Velserduinweg 129 te IJmuiden-Oost. eiken werkdag van des voormidd&gs 9 tot 11 uur. Indien men kan aantoonen de rechtmatige eigenaar van een dier toestellen te zijn, za! dit worden afgegeven na voldoening van een bedrag van 2.50, als vergoeding voor de kosten van vervoer, registratie en op slag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na genoemden datum van 22 December 1945 men geen rechten meer zal kunnen doen gelden op de alsdan eventueel niet afgehaalde toestellen. Houdt Uw lichaam rein De directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst schrijft ons: De huid is een belangrijk orgaan. Zij kan haar werk alleen doen, indien zij schoon is. Een vuile huid benadeelt de gezondheid: huidaandoeningen, h%iiduit- slag, huidziekten zullen het gevolg zijn, evenals een algemeene achteruitgang der gezondheid. Geregelde lichaamsreiniging is daarom noodzakelijk. Vooral in den tegenwoordi- gen tijd, nu er veel huidziekten voor komen, mag die niet veronachtzaamd worden. Wascht daarom minstens éénmaal in de week uw geheele lichaanv, liefst met zeep. Zilveren jubileum De heer A. Jongejans herdacht Donder dag 2ijn vijf-en-twintigjarig arbeidsjubi- leum in dienst bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. Zooals gebruikelijk, werd de jubilaris des morgens op het directiekantoor ont vangen, waar hem waardeerende woor den werden toegesproken en hem een enveloppe werd overhandigd. De collega's en het personeel van de mechanische werkplaats, waartoe de ju bilaris behoort, zorgden eveneens voor een blijk van belangstelling. Belangrijke dag voor de voetballers Voor Zondag staan voor de clubs uit Veisen-Noord belangrijke wedstrijden te wachten, want Kinheim, dat bovenaan op de ranglijst staat, gaat te Beverwijk te gen de gelijknamige club een semi-plaat- selijke ontmoeting spelen. Toch was een wedstrijd tegen de rood-witte „Wijkers" altijd al een speciaal geval voor de Vel ser geel-zwarten en daar Beverwijk er nog niet erg schijnt „in" te zijn, kon het wel eens spannen, zooals verleden week tegen Terrasvogels. Middenvoor Verhoof- stad is weer opgesteld, dus komt „Kin heim" compleet uit met' C. Druyven; P. Rem en W. Groeneveld; C. de Boer, H. J. v. d. Wateren en S. de Vries; P. de Boer, H. Prinsen, J. Verhoofstad, A. v. d. Steeg en O. Kuilenburg. Verder worden gespeeld: Kinheim II Waterloo I te 9.45 uur; Kinheim III Kennemers V te 9 45 uur en Waterloo IV Kinheim IV te 9.45 uur. De vierde klassers I.E.V. en V.V.B. ont moeten elkander in Van Gelder's Sport park, waar het geducht zal spannen. I.E. V. prijkt thans boven aan de lijst met 7 punten en V.V.B. zal al het mogelijke doen om er Zondag een totaal van 8 pun ten van te maken en de kleurgenooten te doen struikelen. I.E.V. mist Meurs en komt met een gewijzigde opstelling, zoo wei in midden- als aanvalslinie, waar Koek is toegevoegd. Het elftal bestaat uit: W. v. Tunen; J. v. d. Zon en W. Michel; J. Wittebrood. P. v. d. Berghe en G. N. Oorthuis; J Schavemaker, C. Koek, G. Nieuwenhuizen, A. Stokman en P. Schoort V.V.B. heeft geen wijziging en ver schijnt met: N. Michel: C. v. d. Bosch en H. Lantsink; G. Zandvliet, J. de Boer en Hoen: P. Stek, Sterke, L. Spruit, Bakker en C. DuinevoRJ. Van 20 t.m. 25 Nov. j.l. is te Londen een internationale conferentie gehouden ter bespreking van de walvischvaart. Er wa ren delegaties aanwezig uit Engeland en de dominions, de Vereenigde Staten, Noorwegen, Frankrijk en voor het eenst ook van Nederland (mr, J. J. Oyevaar, dir.-gen. voor de scheepvaart, dTS. D. J. van Dijk, als chef van de afd. visscherij van het ministerie van Landbouw, Vis scherij en Voedselvoorziening en drs. A. G. U. Hildebrandt). De deelneming van Nederland aan deze conferentie houdt verband met de Teeds tijdens de bezetting in scheepvaartkrin gen opgevatte plannen om na den oorlog Nederland in de walvischvaart weer die plaats te laten innemen, die het ruim 100 jaar geleden verloren heeft. Zooals wij reeds eerder schreven, zou dit onze noodzaak tot het importeeren van vetten verminderen. De Fransche bezetting gaf aan onze walvischvaart een klap, die zij niet meer te boven is gekomen. De walvischstand. Door intensieve jacht wisten onze op volgers de walvisschen in de Noordelijke zeeen practisch uit te roeien. Om dezen ongewenschten toestand in het Zuiden te voorkomen, zijn Teeds vroeg maatregelen overwogen om den walvisch- stand van het antarctische gebied te be schermen. In 1931 kwam onder leiding van den Volkenbond een overeenkomst tot stand, waarbij voorschriften werden uitgevaardigd om „doodvisschen" tegen te gaan. In Oslo werd het „International bureau of Whaling statistics" opgericht en in 1934 kwamen Engeland en Noorwegen overeen den aanvang van het seizoen, die ge woonlijk begin Oct. was, vast te stellen op 1 Dec. en eenige jaren later op 8 Dec. De vangstperiode duurde daardoor ge durende de laatste jaren drie maanden. Op de in de afgeloopen maand te Lon den gehouden conferentie zijn wederom besprekingen gevoerd over maatregelen tegen overbevisschlng. Zoo zijn de be palingen van de overeenkomsten van 1937 en 1938 nog eens onderstreept en is het aantal te vangen blauwe walvisschen be perkt tot 16.000. Bezoldiging gem.-ambtenaren Burgemeester en wethouders dezer ge meente hebben op grond van het Kon. Besluit van 12 April 1945, houdende vast stelling van het besluit Tijdelijke Voor ziening Gemeenteraden, besloten het Kon. Besluit van 18 April 1945, betreffende voorloopige maatregelen met betrekking tot de salarispositie van burgerlijke rijks ambtenaren enz. van overeenkomstige toepassing te verklaren op het personeel dezer gemeente, voor zooveel zijn wedde van gemeentewege wordt geregeld. Overeenkomstig dit besluit worden de bezoldiging, het wachtgeld en de non- act iviteitsbezoldiging, gerekend van 1 Jan. 1946 af verhoogd met 15 procent van de bruto-wedde. Boven deze verhoogde be zoldiging wordt toegekend een tijdelijke verhooging van vyf procent. Deze tijde lijke toelage wordt verhoogd tot tien pro cent, indien en voorzoover de bruto-wed de. vermeerderd met deze verhooging als mede met die van tien procent een be drag van 3000 's jaars voor gehuwden en eenige kostwinners en van 2200 's jaars voor ongehuwden niet eenige kostwinners, niet overschrijdt. Het minimum-bedrag van de kindertoe lage ad 60 per jaar, 1.15 per week of 5.per maand per kind. welke be dragen na 10 Mei 1940 werden gesteld op resp. 200.—, 3.85 en 16.65 wordt met ingang van den eersten dag der maand, volgende op den datum van in werkingtreding van dit besluit, terugge bracht tot resp. 150.2.90 en 12.50 per kind. SANTPOORT Successen van Turnver. „Santpoort" Aan de gymnastiek-graadwedstrijcen,- ge organiseerd door den Kennemer Turnkring te Haarlem, werden door de T. V. s.-dames de volgende successen geboekt, n.l.: ie graad: Mevr A. Dortmundt—Nol le prijs met 44-1 pnt Mevr. A. de Jonge—Starink, 3e prijs met 36'j pnt. 2e graad: Mej. E. Tim mer, 2e orljs met 39 pnt.; Mej, Fr. v. Leeu wen, 3e prijs met 37 pnt 3e graad: Mevr J. Pellemansde Jonge, 2e prijs met 41 pnt.; Mej A de Vink, 2e prijs met 39V4 pnt.; Mej. R. Bastiaan. 3e prijs met 36*4 pnt.; Mei. W. Groenendijk. 3c prijs met 3614 pnt.; Mej. R. v. d. eBrg. 3e prijs met 35", pnt.: Mej. L. Schortemeyer. 3e prijs met 35 pnt.; Mej. B. Stoker. 3e prijs met 3374 pnt. De Jubileum-feestavond voor leden, dona teurs en genoodlgden ls vastgesteld op Zater dag 12 Januari 1946 in de zaal van ..Zomer- lust"; de feestavond voor adspiranten zal gehouden worden op Zaterdag 19 Januari 1946 in het Jeugdgebouw aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort. Telefoontoestellen uit Duitschland terug Nederlandsche P.T.T.-ambtenarcn heb ben Woensdag le Neurenberg beslag ge legd op een aanzienlijk aantal telefoon toestellen welke door de Dnïtschers uil ons land waren weggesleept. De toestel len met bïjbehoorend materiaal bevinden zich thans op weg naar Nederland, waar •/.ij in een dringende behoefte zullen voor- Amsterdammers op tournee gesnapt Haarlem bezit vele bekoorlijkheden, wij wisten het, Maar dat de leden van het zwarte gilde van Amsterdam Haarlem ook al als operatieterrein gebruiken, kwam de politie Donderdag aan de weet. Op de Botennarkt wandelden twee hoeren ln de nachtelijke duisternis, met twee fietsen en een koffer bij zich. Zij werden aangehoouden en weiara bleek, dat de fietsen uit het bagagedepot van het staton. waarvan zij een sleutel had den gestolen waren De koffer bevatte een sroót aantal linkerschoenen, die van een in braak bij de firma Hoogenbosch afkomstig waren Gewapend met de rijk gesorteerde sleutelbos wist de recherche uit te vinden, da: de vitrinediefstal van de vorige week bij Mag Nederland ook voor rekening van dit tweetal kwam, hetgeen bekend werd. De gestolen stoffen zijn bijna geheel in Am sterdam achterhaald BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 5 Dec.. P Swets—Cmjee, z.; C M. E Stokman—van Beusekom. OVERLEDEN: 3 Dec.. L. J„ 10 w., zvan L. j van der Beek. Voorzorgstraat; 4 Dec., C. Bastiaanse. 81 J Rijksstraatweg. ONDERTROUWD: 6 Dec., J. de Vries en S. Prinsen: F. J. v. d. Aardweg en D. v. d. Heijden; C, Scholie en E. Horeman; T. D. van Hoesen Korndörffer en C. P. Visser; D. L van Wamooij en J, E. van WooningK. Lada en E. W. Bücker; J. Reimeringer en L. E. Baudert. GEHUWD; 6 Dec.. T. J. Brouwer en r.. M. Umans; H M. Walraven en F. Steputat: J. de Hond cn S. T. Verkruissen; S. Lak en J. C de Neef; W. A. Buurman en E C. Mulder, D. Wieringa en M. J. Pik; H. Eerhardt en I. J.' B. van Elten. GYMNASTIEK. 5 Oct. was het 25 jaar geleden, dat de heer D. E. v. Alewijk direc teur werd van de Chr. gymnastiekvereeni- ging „Kracht en Vriendschap 4 Dec. is dit feit in rest. Munniks op de Groote Markt te Haarlem feestelijk herdacht. Voorzitter Lut- tLk sprak een jubilaris toe en overhandigde hem een electrische klok. Ook andere spre kers zongen den lof van den heer Van Alewijk. EEN RECORD BIJ VOETBAL. De Engel- sche bladen melden dat de rechtsbinnen van Tottenham Hotspur ln een wedstrijd tegen Mlllwall een nieuw record heeft gevestigd door binnen zes seconden na den aftrap te doelpunten. Tot dusver stond het Engelsche record, dat zeven jaar oud was. op 9'u secon de Zijn er misschien voetballiefhebbers in ons land. die bereid zijn het begin van eiken wedstrijd, dien zij bijwonen, met een stop watch te controleeren, ln de hoop oo een Nederlandsche verbetering van hel Engelschd record?

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3