IJmuider Courant De Duitsche Adelaar vertrad ons land Geen Amerikaansche soldaten op Java flOe Janrgrnng No. 18200 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad DirwioiU'-Jlooltti'ediieteur: Robert I'eereboon» Knterdilg 8 December 1915 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. De 10e Mei en zijn prélude Als blikken hadden kunnen douden, zouden er in de beklaagdenbank te Neu renberg gisteren vele slachtoffers geval len zQd. toen de Britsclie assistent-aan klager de documenten een oogcnblik ver getend. de Duitschc leiders hoonend gee- selde wegens hun trouwbreuk ten aanzien van Nederland. Thans is in zijn vollcdigen omvang de misdadige opzet van de Nazi's met be trekking tot hun kleine. Westelijke nabu ren van alle vergoelijkende franje ont daan en staan de monsterachtige bedoe lingen van Hitier en consorten in hun volle naaktheid voor ons. Thans blijkt de gewetenlooze schending van alle recht, de vertrapping van alle beloften, de menschonteerende vergui zing van humaniteit en wettigheid. Wij herinneren ons nog maar al te goed de verklaringen van hel Duitsche staats hoofd op den 6en October 1939, waarin hij den nadruk legde op de traditioneele vriendschap tusschen Nederland en Duitschland. Reeds den volgenden dag gaf Hitier Von Brauehitsch bevel, de Nederlandsche grens te observeeren. Tezelfder tijd moes ten alle voorbereidingen voor een invasie in de lage landen getroffen worden. Den 9en October volgden instructies voor een 7.00 spoedig en krachtig mogelijke door tocht door Nederland, België en Luxem burg. De feiten klagen aan. De feiten. Dat zijn verklaringen van Hitler tegenover de Koningin, bijv. die van 26 Augustus van 1939. waarin hü Ne derlands neutraliteit plechtig waarborg de. Dat zijn orders uit het „Führerhaupt- kwartier" om ingeval van oorlog met Polen de luchtbases in Nederland en Bel gië zoo spoedig mogelijk te bezetten. Dat zijn bevelen van het Nazi-opper hoofd betreffende de bezetting van een zoo groot mogelijk gebied der kleine de mocratieën. Van 15 Oct. 1939 af, den dag waarop het laatstgenoemde bevel gegeven werd, stond het vast. dat Nederland's neutraliteit geschonden zou worden. De machine liep. het wachten was op betere weersomstandigheden. Alle gedetailleerde voorbereidingen, die in Duitschland geschieden, werden met den mantel der geheimhouding bedekt, want wanneer Nederland iets van den boozen opzet zou merken, was de kans groot dat het een combinatie met zijn buurstaten zou vormen. Onder het mom van vredelievendheid. Een latere instructie van Keitel aan Göring verwerpt het oorspronkelijke plan de invasie bij algemeenen order te doen geschieden. Men vraagt zich nog af, wat de houding der Nederlandsche troepen zal zijn en maakt het huichelachtige plan de operatie een vredelievend karakter te geven, daar, waar geen weerstand zal worden ontmoet. Nogmaals wordt bepaald dat Nederland tot de Grebbe-Maaslinie met inbegrip van de Waddeneilanden on der de Duitsche soldatenlaars zal worden vermorzeld. Den 28en November stelt Keitel vast, dat, indien een doorbraak bij Luik mislukt, Walcheren moet worden bezet. Uitstel van executie Elf documenten, alle in het bezit van het Openbaar Ministerie te Neurenberg, verschoven het tijdstip van den aanval, aangeduid als „het plan-Gclb" naar een Naar zuiverder atmosfeer Conferentie te Moskou moet opheldering brengen Bevin, Molotof en Byrnes zullen op 15 Dec. te Moskou samenkomen. - De confe rentie is voornamelijk belegd om de at mosfeer tusschen de grootc mogendheden te zuiveren en hun in staat te stellen deel te nemen aan de algemeene vergadering van de organisatie der Ver. Volken met een zooveel mogeljjk op elkaar afgestemde politiek. Zij zal volgens Londcnsche in zichten beschouwd moeten worden als een voortzetting van de regelmatige be sprekingen der drie ministers van buiten- landsche zaken, zooals die is voorzien bij de overeenkomst van Jalta. Het ligt in de bedoeling geen aangelegenheden te be spreken, welke Frankrijk betreffen, maar wel de kwestie der atoomenergie, de situa tie in het Verre Oosten, en in Pcrzië, de toestand in China en de werkwijze voor het opstellen der Europeeschc vredesver dragen te behandelen. De Fransche regeering ziet de conferen tie met gemengde gevoelens tegemoet, daar wellicht buiten haar om kwesties zullen worden behandeld, welke voor Frankrijk van vitaal belang zijn. lateren datum. Telkens redde het slechte weer Nederland's neutraliteit, maar dit uitstel was sleehts tijdelijk. Eerst Nederland, dan Scandinavië. Op 26 Februari overwoog Hitier de In vasie in ons land te laten voorafgaan aan die in Noorwegen en Denemarken. Het eiland, dat het gunstigst lag voor den zee- en luchtoorlog, in feite Walcheren of een ander Zuid-Nederlanasch stuk grond gebied zou bij een eventueel mislukken van de Luiksche doorbraak worden bezet. Op 11 Januari had de vesting Holland bezet moeten worden. Maar voor de zoo- veelste keer redde het weer ons en de actie werd uitgesteld. Een luchtaanval op de Noédb-Fransche vliegvelden werd uit gestippeld, de vliegeniers kregen toestem ming de Nederlandsche en Luxemburg- sche neutraliteit hierbij te schenden. Op 3 Maart besloot Hitier eerst Nederland te veroveren en daarna pas Scandinavië bin nen te trekken. Hij achtte ons land ech ter niet geschikt als uitgangspunt voor groote legers, wegens zijn vele water wegen en rivieren. Verloven ingetrokken! 8 Mei. Jodl noteert alarmeerend uit Nederland. Evacuaties, wegversper ringen, mobilisatiemaatregelen. Volgens den spionnagedienst vroegen de Engel- schen toestemming tol binnentrekken. Werd geweigerd. De Fiïhrer wil niet lan ger wachten. Göring wilde uitstel tot 10 Mei. Hitier geagiteerd. De actie uitge steld tot 10 Mei. Zjjn ..intuïtie" is echter in tegenspraak met dit uitstek Het code woord -„Danzig" wordt rondgeseind. Over zeven en een half uur zal de aanval be ginnen. Dit is om negen uur in den avond van den 9en Mei. De teerling is geworpen. Als een dief in den nacht vallen de Duitschers ons land binnen De eerste regel van het lange hoofdstuk over onder drukking en terreur, over vertreding van recht en menschelijkheid is geschreven. Ook Nederland heeft een ernstig, be schuldigend woord in het Neurenbergsche kapittel. Aspirant, mijnwerkers krijtren linn theo retische kennis op een si»eciale miju- werkersschoolliet pructiseli onderricht ontvangen zij in een zgu. Leermijn. die bovengronds Is gebouwd, maar waarin alles gelijk is aan «Ie gangen, die honderden meiers onder den grond lig gen. Ken ervaren mijnwerker geeft in de ..Leermijn" onderrielit in liet leggen van rails. (P.) Over bedorven voedsel Op een desbetreffende vraag uit de Tweede Kamer heeft de min. van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening geantwoord, dat het juist is. dat enkele, partijen levensmiddelen door bederf voor de voedselvoorziening ver loren zijn gegaan. Het betreft hier een hoe veelheid van 671 kg. jam en ca. 200 kg, eipoeder. die bij een geweldiger, omzet be dorven zijn geraakt door onvoldoende ver pakking of bewaring. Dan zijn er ca. 5000 kg. 'vlsch in blik, liggende bij diverse detail listen te Amsterdam, niet meer voov con sumptie geschikt. Het bederf van dit product moet in hoofdzaak geweten worden aan on juist transport en onoordeelkundlgen opslag bij de detaillisten. Nu de normale handelsorganen weer zijn ingeschakeld mag worden verwacht, aldus de minister, dat het euvel van voedselbederf tot het verleden behoort. Politieke gevangenen Kerken bepleiten barmhartigheid voor lichte gevallen Het Interkerkelijk Overleg der Neder landsche Kerken heeft een persconferentie gehouden over de houding ten opzichte van de politieke gevangenen. Het woord is gevoerd door ds. K. H. E. Gravemeyer. secr. der Alg. Synodale Comm. der Ned. Herv. Kerk. mgr. F. A. H. v. d Loo. offi- ciaal van het aartsbisdom Utrecht, dr. A A. L. Rutgers, deputaat der Ger. Kerken en ds. F. H. Kleyn. pred. in alg. dienst der Rem. Broederschap. Zij hebben er nog eens op gewezen hoe noodzakelijk het is, dat tot het Nederlandsche volk doordringt begrip van gerechtigheid en van een zekere barmhartigheid, in acht te nemen ten aanzien van die 'N.S.B.-ers, die op vrije voeten worden gesteld en voorts ten aanzien van hen, met wie dit zoo spoedig mogelijk dient te gebeuren, te weten de z.g. lichte gevallen. Hieronder bleek men te verstaan vrouwen, die alleen maar N.S.B.-ster wax-en, omdat hun man lid was, en verder niets op hun kerfstok heb ben, en soortgelijke categorieën. Vooral werd er de nadruk op gelegd, dat een langer verblijf in de kampen tengevolge van de daar aanwezige collectiviteit jui6t een zeer slechten invloed op deze zwakke, maar overigens geenszins kwaadwillende elementen, kan hebben. Men vestigde ook nog de aandacht op het groote belang, be trokken bij het weer opnemen in onze maatschappelijke samenleving van de hier bedoelde personen en tenslotte werd er ook op gewezen, dat in ieder geval de kin deren, voorzoover hun heelemaal niets verweten kan worden, nooit het slacht offer mogen worden van eventueele zon den door de ouders begaan. Het conflict in de Geref. Kerk. De Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk te Heemstede heeft als predikant beroe pen Ds. J. Keizer te Krommenie. Het woord is aan.. Vondel: Wie God sluyi buy ten 't hart, die sluyt den afgod binnen. NeclerlandscTi voorstel verworpen. De voorbereidende commissie van de organisatie der Vereenigde Volken heeft met 16 tegen 3 stemmen besloten den in houd van het voorstel der Nederlandsche delegatie, strekkende tot de oprichting van een permanent comité voor vrede en vei ligheid uit de algemeene vergadering, niet in discussie te nemen. De Nederlandsche delegatie stelde daar op voor, dat de tekst van haar voorstel door de voorbereidende commissie naar de algemeene vergadering zou worden op gezonden. De Russische afgevaardigde, die het voorstel „gevaarlijk" noemde, en an deren verklaarden zich hiertegen, daar volgens hen een dergelijke handelwijze in strijd zou zijn met de waardigheid van de commissie en den indruk zou wekken, dat het Nederlandsche voorstel door de com missie werd ondersteund. De Nederland sche delegatie nam toen haar voorstel terug, doch behield zich het recht voor, dit onderwerp in de algemeene vergade ring ter sprake te doen brengen. Een tegenspraak. In een der bladen is een bericht gepu bliceerd. dat de heer A Mars, voorzitter van den Haarl. Best Bond voor 3 jaar zou zijn geschorst. Dit bericht is echter niet juist. Er is nog geer. uitspraak gedaan door den Eereraaö van het N V V. Door den heer Mars zal een ge rechtelijke vervolging tegen het bewust® blad w jrden ingesteld. Luchtaanvallen waren weer noodig Het Nederlandsche Nieuwsagentschap verneemt van gezaghebbende kringen te Batavia, dat het bericht, hetwelk melding maakt van het sturen van Amerikaansche troepen of onderdeelen van de Ameri kaansche vloot door Amerika, eiken grond mist. Wel waren t Amerikaansche gene raals voor een verblijf van eenige uren in Batavia aanwezig op weg naar hun stand plaatsen in de Pacific. Hun verblijf op .lava droeg een zuiver persoonlijk karak ter. Weer luchtaanvallen. Er werden weer luchtaanvallen uitge voerd tegen Indonesiërs die gedurende de laatste dagen weer in den aanval waren. Zes Thunderbolts vlogen Vrijdagochtend naar Ambarawa, teneinde een dichtbe groeid gebied aan te vallen, van waar uit volgens waarneming bij verkenningsvluch ten van Donderdag artillerie weer de Rapwikampen onder vuur heeft genomen. Het terrein werd getroffen door bommen en boord wapens. Eenige gebouwen, waar in Indonesiërs zich hadden geconcentreerd werden door 3 Mosquito's aangevallen. Een van die gebouwen werd volkomen met den grond gelijk gemaakt. Ondertusscher. werden Donderdagavond 297 zieke vrouwen, waaronder 48 ernstig, uit Semarang met behulp van Dakota's weggevoerd en Vrijdagochtend vlogen 5 Dakota's naar Semarang teneinde nog meer vrouwen en kinderen vandaar weg te voeren. Een waarschuwing om niet te landen werd door hen niet ontvangen en toen zij op het vliegveld te Semarang landden vonden ze Britsch-Indische solda ten, die bezig waren èen Indonesisch ver sterkt punt op 1 \'i mijl afstand, met gra- naatvuur aan te vallen. De piloten, die van deze reis terugkeerden hadden den indruk gekregen, dat de Indonesiërs inge sloten werden op het vliegveld van Se marang. Desondanks vond de evacuatie zonder ongevallen voortgang en ongeveer 130 vrouwen en kinderen kwamen veilig te Batavia aan. Aanslag op generaal Christison? Per radio is het bericht verspreid, dat er een aanslag zou zijn gepleegd op ge neraal Christison. Van het ministerie van overzeesche gebiedsdeelen in Den Haag vernemen wij, dat dit bericht waar schijnlijk uit Amerikaansche bron komt. Van een aanslag is in ons land echter niets bekend. Dr. van Mook en de andere leden der Nederlandsche delegatie zijn per vlieg tuig van de conferentie te Singapore in Batavia teruggekeerd. Ook generaal Christison is per vliegtuig op het vlieg veld Kemajoran aangekomen. Dadelijk na zijn landing werd een handgranaat op het vliegveld geworpen, die de deur van een der hangars zwaar beschadigde, doch gelukkig geen slachtoffers maakte. Sjarifoeddin is per vliegtuig naar Ban doeng vertrokken om te trachten de ex tremistische elementen tot rust te brengen. Op de Indonesische „regeering" zal grootere druk worden uitgeoefend om de extremistische elementen onder controle te krijgen Naar verluidt hebben dc Britsche autoriteiten aan de republikei nen opdracht gegeven om de vijf Gurkha's te voorschijn te brengen, di® nog altijd vermist worden, nadat zij ont voerd zijn uit een bevoorradingskonvooi dat op weg van Batavia naar Bandoeng was. Van niet-officieele zijde verluidt dat de situatie in Batavia thans weer slechter wordt. Vrijdagmorgen ontstond er weer nieuwe strijd in het Kramat-gebieö, waar een groot gemengd interneeringskamp is en dat de afgeloopen weken het tooneel van talrijke botsingen was. Volgens nog onbevestigde berichten worden aan het eind van de volgend® v/eek Britsche- versterkingen verwacht, United Press verneemt van betrouwbar® zijde dat nog minstens een Britsche divi sie naar Java zal worden gezonden, ter wijl het mogelijk wordt geacht dat Hol- landsche strijdkrachten van naar schat ting 30.000 man deel van de geallieerd® strijdkrachten op Java uit zullen gaan maken. Een officieel Britsch woordvoerder zei- de dat de gevechten in Bandoeng Don derdag tamelijk zwaar waren geweest. 480 Indo-Europeanen werden geëva cueerd, naar verluidt zijn echter nog een honderdveertigtal door de extremisten ontvoerd. Hier zijn ze dan eindelijk. Het is een heele toer geweest ze in de krant te krij gen, die Wag Wemel en Warrel Webt daar ze er eerst niet veel voor voelden heelemaal uit de Ruischende Wouden naar Haarlem te komen, omdat het nog al koud is en ze geen van beiden erg op Koning Winter gesteld zijn, maar Wag heeft Warrel overgehaald. Of heeft Warrel Wag zoover gekregen? Dat doet er ook niet veel toe, ze zijn er en Maan dag zullen jullie wel meer van deze twee snuiters hooren. Tot Maandag dan in de Ruischende Wouden bij de Bolle Berg. Zijn jullie er allemaali

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1