JextieldLstii&utie wordt eenvoudiger Nederland De toekomst der beschaving Met ingang van 10 December a.s. wordt de textieldistributie vereenvoudigd. Dan zal onder- en bovenkleeding kunnen wor den gekocht op door den distributiedienst te verstrekken punten, dus zonder bereid verklaring. De bereidverklaring blijft echter gehandhaafd voor het aanschaffen van huishoud- en woninginrichting-arti kelen, schipperstruien en derg.. bedrijfs- en vakkleeding. Zulk een verklaring zal pas mogen worden afgegeven nadat de distributiedienst hoeft vastgesteld voor •welke artikelen betrokkene in aanmer king komt. Hierdoor wordt dus een vlot tere wijze van verdeeling bereikt, helaas nog geen uitbreiding van het aantal te verkrijgen goederen. Kousen in distributie. Onder de aan ons land toegewezen Ame- rikaansche goederen bevindt zich een par tij kousen. Deze zijn weliswaar niet van het maaksel en de kwaliteit, welke men in ons land gewoon is, maar de kousennood heeft geleid tot het besluit deze partij toch in distributie te brengen. Zij zullen voor zoover het ongeminderde kousen betreft op een aan te wijzen bon van de textiel- kaart zonder inlevering van punten ver krijgbaar worden gesteld. Voor cotton- kousen uit binnenlandsche productie zal men echter vier punten moeten geven. Een nieuwe W achtgeldregeling De minister van Sociale Zaken heeft een nieuwe wachtgeldregeling vastgesteld die <>p 1 Januari 1946 in werking 2al tre den. Volgens deze regeling is het normale overheidssubsidie in wachtgelden, door ondernemingen aan haar personeel ver strekt, op 60 vastgesteld. Ondernemin gen, die thans reeds subsidie genieten, behouden ook na 31 December 1945 voör- loopig aanspraak daarop, zonder dat zij een nieuwe aanvrag-2 hebben ingediend. Echter is bepaald, dat men, om na 31 Maart 1946 subsidie te kunnen ontvangen, een daartoe strekkend verzoek vóór 16 Januari 1946 op de gebruikelijke wijze moet sndienen bij den directeur van het betrokken gewestelijk arbeidsbureau. De nieuwe regeling wordt overigens reeds met ingang van 1 Januari 1946 voor alle subsidie genietende ondernemingen van kracht Met name vervallen van dien datum af de hoogere uitkeeringsbedragen en de hoogere subisfdiepercentages (boven 60 die tot nu toe gegolden hebben. Hoogere subsidies dan de normale ech ter. die toegekend zijn in verband met den financieelen toestand eener onderne ming, blijven voorloopig gelden. Ook deze verlenging geldt evenwel slechts tot en met 31 Maart 1946, terwijl men daarna slechts voor een meer dan normaal sub sidie in aanmerking kan komen, indien een desbetreffende aanvrage vóór 16 Jan. 1946 is ingediend. Roovers gaven zich uit voor S.D.-ers. De procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 'e Gravenhage deelt mede, dat op zijn last zijn gearresteerd de aan nemer Reinder Zwolsman, 33 jaar en de 45-jarige Jan van Soest. Deze arrestaties staan in verband met roofovervallen, ge pleegd door een groep personen, die zich daarbij uitgaven als behoorende tot den S. D. Verdere arrestaties hebben niet plaats gehad. Rijwielen niet banden. De distributiediensten zullen binnen kort bekend maken op welke dagen aan vragen voor rijwielen met banden kunnen worden ingediend. In aanmerking komen: le. practiseerende artsen, vee-artsen, wijk verpleegsters, verloskundigen en invali den voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederopbouw en de voedselvoor ziening; 2e. personen die belangrijke werkzaamheden verrichten ten behoeve van den wederopbouw of de voedselvoor ziening. Aanvragen, op welke niet on middellijk een bon kan worden verstrekt, vervallen niet, doch worden later in be handeling genomen. Er behoeft dus niet telkenmale een nieuwe aanvrage te wor den ingediend. Onderzoek naar de stemmenverdeeling In „Elsevier's Weekblad" Is het resul taat van een opinie-onderzoek gepubli ceerd, waaraan het volgende is ontleend: Een groot aantal menschen werd ge vraagd, welke partij zij bij de komen de verkiezingen hun stem zouden geven, hetzij aan een reeds bestaande, hetzij aan een nieuwe partij of groepeering. Hierbij bleek dat ongeveer een vijfde deel der gevraagden geen besluit kon nemen. Zij, die wel weten wal zij wil len, voelen zich voor twee-derde tevre den met de oude partijen, een derde wenscht iets nieuws. Het stemmenverlies van de diverse partijen ten gunste van de nieuwelingen en de communisten zou volgens deze statistiek (in procenten van het kiezersaantal} bedragen: S.D.A.P. 3, R K.S.P. 7, A.R. Partij 4, Christ. Hist. 5. De communisten zouden een win6t van 2 pCt. boeken. Op 10 Dcc. zullen ook nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de tex- tielkaart kunnen worden gekocht, n.l.: bedjasjes en bedschoencn; blouses voor dames en meisjes alsmede voor jongens tot 15 jaar: blouse-beschermers; boven kleeding voor kinderen van 0—3 jaar: coins de feu; gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren, meisjes en jongens: gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar; mantelcostuums, on derblouses; onderkleeding voor babies (01 jaar); onderkleeding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar; overhemden met vasten boord; pantalons voor heeren en jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's en kamerjassen, regencapes, regenjassen en regenmantels van kunst zijde; rokken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder); schorten voor kinderen tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. Indien deze goederen echter in voorraad zijn. mogen deze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de puntenwaardee- ring verlaagd. Centrale sportschool op komst. Dezer dagen maakten wij melding van de instelling van een Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport. De in stelling van dezen dienst beteekent een grooten stap in de richting van een her ziening en uitbreiding van de regeerings- bemoeiïngen met de vraagstukken, die zich op dit terrein voordoen. Wat de schooljeugd betreft, is een ver wezenlijking van deze doelstellingen bin nen afzienbaren tijd te verwachten, dank zij de voortzetting van de werkzaamheid van de Inspectie voor de lichamelijke op voeding binnen schoolverband. Buiten schoolverband zijn het de jeugdvereni gingen, waarmee de Rijksdienst contact zal onderhouden. Voor politie, brandweer en militairen te land en ter zee worden speciale plannen beraamd in overleg met de betreffende ministeries. Studiemate riaal wordt verzameld voor de organisa tie en uitbouw van de lichamelijke opvoe- ding in bedrijfsverband. Via de overkoepelingsorganisatie, die nog in statu nascendi verkeert, zal contact worden onderhouden met de sportbonden. Hierbij zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de vorming van sportlei ders. Binnen dit kader hoopt men te ko men tot verwezenlijking van de plannen tot stichting van een centrale sportschool. Minister van der Leeuw over de Onderwijsvernieuwing De minister van onderwijs, prof. dr. G. v. d. Leeuw, hield Vrijdagavond „op de brug" een rede over de toekomst van de Nederlandsche beschaving. Wij bevinden ons zoo zei de minister ook in cul tureel opzicht in een noodtoestand. Het Nederlanderschap moet meer zijn dan een quaestie van den burgerlijken stand die vanzelf spreekt en waarvoor men in oorlogstijd warm loopt, het is een ideaal en een overtuiging. An ders dreigt de winst van dezen oorlog verloren te gaan. Alleen een gepast gevoel van eigen waarde, een sterk gevoel van wat „Neder lands geestesmerk" is, kan aan de be schaving karakter verleenen. Daarom is het toe te juichen dat het Nationaal In stituut (onder voorzitterschap van Prins Bernhard) waarin de meest uiteenloopen- de geestesrichtingen vertegenwoordigd zijn, zich in het bijzonder tot taak heeft gesteld de verlevendiging en verheffing van ons nationaal bewustzijn. De tweede voorwaarde waaraan moet worden voldaan, zal onze beschaving een toekomst hebben, is de gezondheid van het gezin. De school moet aanvullend optreden, maar een aanvulling die van het grootste belang is. De vernieuwing van het onderwijs. Waar blijft die? vraagt men. De minister antwoordt: Ik kan u verzekeren dat er hard gewerkt wordt. Het is echter ge makkelijker over deze materie brochures te schrijven en te debatleeren dan een nieuwe wettelijke regeling tot stand te brengen. Natuurlijk, dit laatste moet ge schieden en ik zal er met alle kracht naar streven. Maar ik wil er hier toch op wij zen dat geen wettelijke regeling, hoe voortreffelijk ook, de vernieuwing van het onderwijs tot stand kan brengen. Zij kan slechts kanaliseeren wat op het oogen blik als een levende stroom vloeit. Deze stroom moet nog veel breeder en dieper worden. De vernieuwing van het onder wijs moet tenslotte tot stand komen in de geesten van hen die het geven en hen aan wier kinderen het wordt gegeven. Daarom is elk experiment op onderwijs gebied, mits wel overwogen, waardevol, ook al omdat het aantoont wat in de bestaande wettelijke Tegeling aan ver nieuwing in den weg staat. Hoe meer dus de scholen en hun leerkrachten de ver nieuwing practisch ter hand nemen, hoe spoediger zij tot stand zal komen. Daar bij zullen nog twee dingen blijken. Voor eerst dat elke vernieuwing behoort te beginnen bij de opleiding der leerkrachten zelf. Aan de opleiding van leeraren en onderwijzers zal dan ook de meeste aan dacht moeten worden besteed. In de twee de plaats zal, naarmate men tracht ook reeds binnen het bestaande kader tot een zekere mate van vernieuwing te geraken, blijken dat elke school wordt tot een levend lichaam inplaats van een „inrich ting van onderwijs". En wanneer dit ge meenschapsgevoel op elke school groeit en de jongens en meisjes er even geest driftig over spreken als over hun voetbal club en hun padvinderspatrouille, zijn wij een heel eind verder. Het derde milieu is waarin de jeugd zich zelf opvoedt, het belang der ver schillende jeugdvereenigingen. De over heid heeft hier alleen een taak' van coör dinatie en bemiddeling. De minister ver telde hoe hij in Engeland een demonstra tie van jeugddansen heeft bijgewoond. Daarvoor had hij veel waardeering. Hij zou er graag de moderne dancing voor willen ruilen. Ook op het gebied van kunst is veel te doen. Men weet wel van Beethoven, maar men luistert naar een Amerikaansch lied je. Men kent de groote namen van het tooneel, maar men neemt genoegen met de eerste de beste film. Dit is zeker niet alleen de schuld van het volk, de kunst is veel te veel geworden een bedrijf van en voor kunstenaars en hun bewonde raars. Men heeft te veel vergeten dat popula- rietit niet noodzakelijk een bewijs van artistiek onvermogen behoeft te zijn, in- tegendeel. Een zeer geleerd en zeer objec tief musicoloog zeide mij onlangs, dat aan muziek, die niemand kan nafluiten, hoe belangwekkend ook, toch iels mankeeren moest. Gelukkig is hier veel aan het ver beteren, ik denk hier aan onze nieuwste dichtkunst, die vaak zoo eenvoudig is dat een kind haar begrijpen kan. Ik denk ook aan hel sterk toegenomen bezoek van concerten en schouwburgen. Het 2al echter noodig zijn, dat ook hier de overheid optreedt, niet om voor kunst te zorgen, maar wel om te bevorderen, dat de kunst van allerlei soort ongehin derd tot het volk kan komen. De minis ter denkt hierbij vooral aan het 6treven, waaraan op het oogenblik hard wordt gewerkt, om de goede kunst ook in de niet centraal gelegen deelen van ons land een kans te geven. Een subsidie van overheidswege is niet een extra'tje, dat de staat afschuift om het kunstliefhebbers naar den zin te ma ken, maar de noodzakelijke financiering van ons aller cultureel bezit. Tenslotte wees de minister op het be lang van de bevordering van de weten schap. De schoenen Verioachtingen Uit den Haag wordt gemeld, dat ver wacht wordt dat iedere Nederlander eind 1946 een paar schoenen zal hebben ver kregen. Tot 1 October zijn in ons land 1.500.000 paar schoenen gemaakt. Thans bedraagt de productie 350.000 paar per maand. Ge hoopt wordt dat die tot 600.000 paar kan worden opgevoerd. Aanklacht tegen Driemanschap Besluit vctn de G.A.C. Naar „De Gelderlander" meldt, heeft de Groote Advies Commissie van de Illega liteit in haar jongste zitting het besluit genomen een aanklacht bij het Bijzonder Gerechtshof in te dienen tegen de heeren prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven, in hun kwa liteit van leiders van de Ned. Unie. helpt Indië Radio-rede van Prinses Juliana Prinses Juliana heeft Vrijdagavond een radiorede gehouden over de hulpverlee ning aan Indië. Na den overval op Neder land is Indië als één man opgestaan ora hulp te bieden en werd een bedrag van bijna 3 millioen .gulden bijeengebracht voor de oorlogvoering en de slachtoffers in Nederland. Nu past ons zoo zei da Prinses in Nederland slechts één ant woord en dat is met de grootste eens gezindheid en in algemeene samenwerking en met inspanning van alle krachten nu datgene tot stand te brengen, waar do land- en rijksgenooten in Indië op reke nen en op wachten. Vervolgens zette de Prinses uiteen hoe de hulpverleening geregeld is. De regee ring neemt een groot deel voor haar rekening, maar ook voor het comilé „Ne derland helpt Indië" ligt een taak die schier bovenmenschelijk groot rs. gezien de nooden, welke te lenigen zijn en de middelen, waarover wij na deze vijf jaren van bezetting de beschikking hebben. De Prinses wees op hetgeen het Roode Kruis en de vereenigingen „Oost en West" en Simavi hebben gedaan en nog doen. Krachtig werden de luisteraars opge wekt „Nederland helpt Indië" te steunen. ..Wij weten, dat geen gift te groot, geen gebaar te royaal, geen hulp te overdadig kan zijn Wij weten, dat wij hun, die hier in hun vaderland lerugkeeren zon der eenig bezit, dan dat wat hen in Suez op hun doorreis aan kleeding. schoeisel en andere dringend noodzakelijke zaken wordt verstrekt, een ontvangst dienen te bereiden, welke naast onze grootste dank baarheid en liefde tevens stoffelijk zoo danig dient te zijn, dat zij hier kunnen huizen in ons midden zonder het gevoel te moeten hebben door hun omgeving aLs oorlogsslachtoffers te worden aangewezen. Maar ook zij, die ginds blijven, omdat zij daar thuis hooren, ook naar hen gaat ons hart en daarmede onze hulp uit. Ook de millioenen. die daar voortleven, verstoken van het allernoodzakelijkste, ook zij die nen geholpen. „Het is thans geen vraag meer of het" kan of niet kan, het moet, dat is het moeten van een heilig willen. Daarom steunt de actie welke thans begint met de overtuiging geen zaak beter te kunnen dienen dan deze. Zij daar ginds kijken ons aan dat wij onze oogen niet behoeven neer te slaan in het gevoel onze plicht niet te hebben gedaan." Daarna sprak oud-minister Ch. J. I. M. Welter, die ook op krachtigen steun aan drong. Hij zei voorts: „Voor het oogenblik is uiteraard de meeste hulp noodig en ook mogelijk voor onze landgenooten, met name voor hen die van Java vertrekken moeten: in het belang van hun veiligheid. Hulpiaan de inheemsche bevolking kan eerst worden gebracht, als de chaotische toesland in Ned.-Indië althans eenigermate zal zijn opgeklaard. Deze hulp, evenals die aan de Indo-Europeesche en Chineesche be volkingsgroepen, wordt dus niet afge steld, alleen uitgesteld tot een beter tijd stip. Zij blijft op het programma." Tenslotte wees ook de heer Van Ket- wich Verschuur, directeur-generaal van het Ned. Roode Kruis op de noodzake lijkheid offers te brengen voor de hulp aan Indië. „Wanneer ooit het moment ge komen is om te geven, dan is het nu." Een gift van het Prinselijk paar. Het ligt in het voornemen van het Prin selijk paar binnenkort een belangrijke bijdrage voor het bovengenoemde doeL beschikbaar te stellen. Promoties, ir. J. E. J. Ankeismit. inge nieur 2e kl. te Haarlem Centr. Werkplaats is met ingang van 1 Nov. 1945 tot ingenieur le kl. bevorderd. Ir. G. Rosenthal, afdelings chef le kl. te Haarlem Centr. Werkpl. is met ingang van 1 Nov. 1945 den pers. tire: van hoofdingenieur toegekend evenals aan 5r. W. H. de Bruijn Kops, afdeelingschef le ki. te Haarlem Centr. Werkpl. Op energieke wijze werden «le berstelHngswerkzaamheden aan «le door de Duitsehers vernielde sluizen in de Maas ter hand genomen. Dat er flink aangepakt werd bleek wel uit het feit, dat reeds maanden geleden «le eerste booten met steenkolen naar Rotterdam konden varen. Ken kijkje op de werkzaamheden, die gestadig vorderen. (P.)

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2