Sport in het Kort Kort en bondig Visscherij-Snufje IJMUIDEN Puinruimers ontevreden Veisen niet meer „geteisterd gebied" Zooals bekend, is op 12 November j.l. een nieuw contract voor de bouwvakarbei ders, waartoe ook de puinruimers behoo- ren, ingegaan. Dit nieuwe contract (Con tract I) bracht een aanzienlijke verbete ring van het uurloon, dat voorheen over eenkomstig Contract I Burgerlijke en Uti liteitsbouw 72 cent bedroeg. Naar ons van de zijde van het bestuur der E V.C. wordt medegedeeld, hebben de betrokken arbei ders tot heden het achterstallige loon niet uitbetaald gekregen. Bij een onderhoud, dat eenige arbeiders met Wederopbouw hadden, werd medegedeeld, dat het uur loon met 2 cent verhoogd was De arbei ders hebben zich toen in verbinding ge steld met het bestuur der E.V.C naar aanleiding waarvan het bestuurslid de neer Starken een onderhoud had met de directie van Wederopbouw te Veisen, welke eveneens mededeelde, dat het uur loon met 2 cent was verhoogd. Hem werd voorts gezegd, dat de arbeiders vielen onder Contract II, Water-, Spoor- en We genbouw, hetgeen een verlaging van het uurloon met zes cent beteekende. Naar aanleiding van het bovenstaande heelt het bestuur der E.V.C. zich tot het college van Rijksbemiddelaars gewend, met het verzoek in dit geschil op korten termijn uitspraak te doen. Tevens werd bij genoemd College geprotesteerd tegen het feit, dat Veisen ln het nieuwe contract niet meer wordt gerekend tot de geteis terde gebieden, hetgeen voor buiten de gemeente wonende arbeiders een belang rijke verslechtering van hun positie be- teekent. Verder werd er tegen geprotes teerd, daL VeLsen niet weer is opgenomen in de eerste loonklasse. Directie van Hoogovens weigërt E. V. C. te erkennen. Naar wij vernemen heeft de directie van Hoogovens, naar aanleiding van een bij haar ingekomen verzoek om erkenning van de Eenheid? Vakcentrale, te kennen gegeven, dat zij, als lid van den Metaal- bond. die geen aanleiding heeft gevonden, tot erkenning van de E.V.C. over te gaan, zich in overeenstemming met dit stand punt zal gedragen. Van de zijde der E.V.C. vernemen wij. dat 11 December a.s. voor het personeel der Hoogovens een vergadering zal wor den belegd. Openingsvoorstelling Thalia. De bioscoop Thalia heeft Vrijdagavond na een langen tijd van rust haar deuren weer geopend en een talrijk publiek heeft deze eerste voorstelling bijgewoond; wel een bewijs, dat met de opening van deze derde bioscoop in de gemeente in een be hoefte wordt voorzien. De zaal was over vol ook vele genoodigden waren aan wezig toen de directeur, de heer Ph. Opbergen zijn openingswoord sprak. Hij bracht allergekst dank aan hen. die hun medewerking aan "de heropening hadden ver-eend en wees op de vele moeilijkheden waarmede men te kampen heeft gehad, doordat toestellen en vele andere onmis bare dingen gestolen waren. De directie zal zich in het'bijzonder toeleggen op het vertoonen van goede Fransche films, die ongetwijfeld b.ij he,ij,publiek in den smaak ziullen vallen. Voor deze openingsvoorstelling had de directie beslag gelegd op „Leven in de Brouwerij" met George Formby in de hoofdrol. De aaneenschakeling van de zotste zotternijen en de onmogelijkste ge beurtenissen maakt deze film tot een ge weldigen „laehschlager" en herhaaldelijk daverden de lachsalvo's door de zaal. Interessante opnamen van episoden uit den strijd om Stalingrad en van de te rechtzitting van Bergen-Belsen gingen aan de hoofdfilm vooraf. Na de filmvoorstelling was er voor de genoodigden een gezellig samenzijn in den foyer. Bijzonder Kerkewerk. In de Goede Herderkerk wordt een drie tal bijzondere samenkomsten gehouden. Zondagavond spreekt ds. G. F. Callenbach over „God heeft een plan: met ons Volk", Dinsdagavond II December behandelt dr. £-, Emmen het onderwerp: „Met Uzelf" en ds. I. P. van der Waal behandelt Woens dagavond 12 December het onderwerp: „Met Uw Gezin". Verzilvering vacantiebonnen E. V. C. Het bestuur van de Eenheids Vakcen trale, afdeeling Bouw, zal op Vrijdag 14 December en Zaterdag 15 December va cantiebonnen van de bouwvakarbeiders in ontvangst nemen en wel in café De Grif fioen. Indien de bonnen goed opgeplakt zijn, dat wil zeggen waarde bij waarde en soort bij soort, wordt direct uitbetaald. Losse bonnen worden niet in ontvangst genomen. Toch nog versche haring. Het haringseizoen op de Noordzee is feitelijk ten einde, maar Vrijdag 30 No vember was de KW 4. die den laatsten tijd geregeld met .versche haring aan de markt kwam, nog een haringreis gaan maken. Na een week te hebben gevischt bleek, dat het uit was met de groote vangsten, maar toch had men nog 300 manden bij elkaar gevischt. De geheele vangst be stond uit ijle haring. Ook slechte vangsten komen voor. Dat de visch niet altijd voor het op scheppen is, is dezer dagen gebleken. De stoomtrawler Pax kwam in den nacht van Donderdag op Vrijdag, na zes dagen uit te zijn geweest, binnen met slechts 80 man den visch. Een der opvarenden was ziek geworden, reden waarom de schipper be sloot, terug te keeren, ook al omdat het met de vangst niet wilde vlotten. Ook drie trawlloggers, die Vrijdag aan den afslag waren, hadden slechte vangsten. HOF. HFrr LAND JiOKTE. Do Sell. 15 is tijdens een storm over de bnnken been op hot Znndvoorselie strand geslagen. Men breekt zich liet hoofd over de kwestie van liet vlot krijgen. VELSEN P. Ytsma vrijgesproken Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen P. IJtsma, vroeger hoofdinspecteur van politie te Veisen. Hem was ten laste gelegd dat hij aan den S D. zou hebben meegedeeld, dat de politiebeambte C. M. v. d. Voort betrokken zou zijn bij een dis tributiefraude en dat hij op 13 Juli 1942 W. Cbr. Suwerink heeft gearresteerd en aan den S.D. heeft overgeleverd. Ook zou hij zich aan majesteitsschennis hebben schuldig gemaakt. De adv. fiscaal had deswege zes jaar en drie maanden gevan- genisstiaf geëeisclil Het Hof heeft hem echter van het ten laste gelegde vrijge sproken. Afhalen levensmiddelenkaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Maandag 10 Dec. de letter S en Dinsdag 11 Dec. de letters R. T, U en V. Alleen voor inwo ners van IJmuiden, Driehuis en Veisen (dorp). Burgerlijke stand. Geboren: J. Nanne, z„ Trompstraat 118, IJmuiden: L. J v. d. Linden, d., Gladio- lenstraat 19. Santpoort; A. W. Koks, z., Hofdijklaan 92. Driehuis-Veisen; A. J. Adriaansen, z„ De Lethstraat 19, Velsen- Noord; P. Eriks, Zeeweg 397, Driehuis- Velsen; P. C. de Doodt, z., De Ruyter- straat 59, IJmuiden. Overleden: A. Kallen born, 68 j., echtg. van F.. Burgstede, Terrasweg 47, Sant poort; R. Jansen, 6 weken, z. van L. Jan sen en K. Pronk, Heerenduinweg 48rd„ IJmuiden. Ondertrouwd: J. Dijkdrenth, Burg. Ram bonnetlaan 115. IJmuiden en M. Hoek, id. Toek. adres: IJmuiden. Zeeweg 283; H. J. Koppes, Batavia en C. E. van Diepen, Velseröroekstraat 15, Santpoort. Toek. adres: Ned.-Indië: J. H. de Ruiter, Tuin dershofje 15. IJmuiden, en M. J. Willems, D. Hartoghstraat 23, IJmuiden: P. G. Kneppers, Corn. Matersweg 31, Beverwijk en S Levasier. Trompstraat 44, IJmuiden J. Been. Nachtegaaliaan 16, IJmuiden en H. Ploeger, J. van Galenstraat 21. Meppel Toek. adres: IJmuiden. Nachtegaallaan 14: P. C. Maas, T. Siegenbeekstraat 25. Leiden en H. H Oud, Wdstelaan 43, Santpoort. G. Verschuren, Pres. Kruger- stvaat 53. IJmuiden en C. A. Eerhart, Thorbeckestraat 43. Haarlem. Getrouwd: C. RijndersG. Timmer, Koedijk, Kanaaldijk 273; W. F. Zweiphen- ningA. Scholten. IJmuiden, Tuinders straat 43; G. J. HaverM. W. van de Donk. Santpoort, Bloemendstraa tweg 162 H. M. JanssenJ. M. Lamers, Haarlem, G. v. d. Wielenstraat 3; J. KoperH. T. de Pagter. Bloemendaal, Iepenlaan 72; J. RoodnatD. Mars, IJmuiden, Schoolstr. 11 BEVERWIJK Beverwljkers kregen een extra'tje. Een pak roomboter en een blik gecon denseerde melk vormden het waardevolle geschenk, dat een groot aantal Beverwij- kers dezer dagen ontvingen uit handen van het Nederlandsche Roode Kruis. Het geschenk was afkomstig uit Ameri ka en Australië en werd uit genoemde landen ontvangen door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat voor de verdeeling over het geheele land zorgt. Ongeveer 800 Beverwijksehe ge zinnen komen voor de uitreiking in aan merking. PREDIKBEURTEN SANTPOORT. Ned. nerv. Kerk en Kapel. kerk 10: Ds. J. C. H. Jórg, H.A. Kapel 10: Jeugddienst Ds. W Duys. 5: Dr. H. van der Loos, van Baarlcm. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 en 5.30: Ds. L. Lagerwey. Goede Herder kerk, 8.30 uur: oud-kath. pastoor Th mo- leman. 10.30 uur: Ds. G. F. Callenbach. 8 uur: God heeft een plan met ons volk. Ds. Cal lenbach. Chr. Geref. Kerk (school Hout manstraat) Ds. A. Zwiep. VELSEN. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: Ds. J. Bronsgeest. Bediening H. Avondamal. 5 uur: Ds. ,T. Bronsgeest, Dankzegging. Vr(je Evan gelisatie. lokaal WUletnsbeekweg 38, 3 uur: de heer W. Akse uit Beverwijk. Leger des lleils. Samenkomsten, 10 uur, 7.30 uur ln 't gebouw Edisonstraat. Nederland koopt de wapens die liet ljevrljdde» Uitrustingsstukken van het Canadee- sche leger voor een totale waarde van bijna 11 millioen dollar worden momen teel verkocht aan de regeeringen van verschillende Europeesche staten. Naar het Canadeesche hoofdkwartier in Apel doorn meedeelt, is Nederland bij deze transacties verreweg de grootste afnemer. De Nederlandsche regeering rust thans vier divisies uit met Canaaeesche wapens en voertuigen voor onmiddellijk gebruik in de Oost. Het kocht reeds 1500 vrachtwagens en ander legermaterieel, door de Canadeezen gebruikt voor de bevrijding van ons land, voor de somma van bijna twee millioen dollar. Over een verderen aankoop van een aantal tanks en veldartillerie ter waarde van 5 millioen dollar wordt thans nog in Ottawa onderhandeld. Deze aankoop zal 44 ,,RAM"-tanks, die thans nog in Engeland gestationneerd zijn, 54 ka nonnen voor de veldartillerie (25-pon- ders), 170 anti-tankkanonnen (6-ponders) en andere speciale legeruitrusting omvat ten, zooals zware en lichte gevechtswa gens, tanktransportwagens, pantserwa gens, 26.000 Stenguns, bijna 3000 Bren- guns, 42,000 geweren met bajonetten en 1200 mortieren. Het groote „Mammoth Base Ordnance Depot" in Borden (Enge land) werd door Canada aan de Neder landsche regeering van de hand gedaan voor 500.000 dollars, evenals twee leger- werkplaatsen in Antwerpen. WIJZIGING K. N. K. B.-PROGRAMMA. De wedstrijd Sportlef J—Watervliet I is voor a.s. Zondag uitgesteld; eerstgenoemde ver- eeniging zal zich zeer waarschijnlijk uit den K. N. K. B, terug trekken. Dc Competitie.lste klasse Nederl. Dambond district Noord-Holland, zal Maandag a.s. be- ginen. Hieraan namen de volgende tien tallen ceel: Haarlemsche Damclub II; „Kijk Uit" I; ...T.E P," I; Damclub ..Haarlem" I en H.R.K.D. I, allen te Haarlem; ..Stabiel" I (Santpoort) en „IJmuiden" II. H.D.C. n speelt Maandagavond tegen Kijk Uit I. BINNENLAND Namens "300 Arnhemsche leerlingen van lagere scholen ls een telegram gestuurd aan de drie prinsesjes te Soestdijk. De..kinderen kregen een telegram terug, waarin-Beatrix, Irene en Margriet hen bedankten en harte lijk lieten groeten: Een Nederlandsche militaire wagen, waarop zich lifters bevonden, werd onder Vught door een Canadeesche truck in de flank gegrepen. Drie lifters werden gedood, vijf andere personen gewond. Jhr. E. J. B. M. von Bönninghausen, de vroegere N.S.B -burgemeester van Hilver sum. thans geïnterneerd, zal Dinsdag a.s. te Almelo terechtstaan, wegens valschheid in geschrifte. Een Austervliegtulg Is neergestort direct nadat het van het vliegveld te Voor burg was opgestegen. De twee inzittenden werden licht, gewond, het toestel ging in vlammen op. Een rangeerlocomotief van de Ned. Spoorwegen ls Vrijdagavond Jij het Centraal Station te Amsterdam in het water gevallen, omdat er een brug openstond. De machinist verdronk. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek Ingesteld. 45.000 Nederlandsche auto's zijn tijdens de bezetting verloren gegaan. De verhouding tusschen de aantallen auto's, die in de ver schillende provincies in gebruik zijn, is thans ten naastebu dezelfde als voor den oorlog. Nachtelijke bakkersarbeid op de a.s. feestdagen is met beperkende bepalingen toe gestaan. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" laat 18 December de „Saparoea" van Am sterdam naar Oost-Indle varen. Het Ned. Verbond voor gerepatrieerden houdt op Zondag 16 December een massa bijeenkomst ln het Concertgebouw xte Am sterdam. Alleen zij die indertijd gedwongen waren naar Duïlschland te gaan, worden toegelaten. Een kleine verbetering is in de benzine positie gekomen, zoodat de Rijksverkeers inspecties nog eer. kleine aanvulling voor Dec. zullen geven. Dit geschiedt echter auto matisch. BUITENLAND De rechtsche partijen hebben te Helsinki bij de eerste gemeenteraadsverkiezingen sinds 1936 de meerderheid behaaid. Telling van locomotieven, reizigerswa gons en goederenwagens zal begin 1946 op dezelfde dagen plaats hebben in alle door de Dultschers geteisterde landen van Europa met uitzondering van de Sovjet-Unie en Finland. Daarmee beoogt de Continentale Transportorganisatie het uit de diverse lan den verdwenen rollend materieel op te spo ren en aan den rechtmatigen eigenaar terug te geven. Vrije handel in fietsbanden en gegoten glas begnit op 1 Januari a.s. in België. Het honorarium van Truman wordt van 75.00 tot. ïoo.ooo dollar verhoogd. Oe U.N.R.R.A. heeft, voor 1946 een cre- diet van 1350 millioen dollar gekregen. Rijke goudmijnen zouden op 150 K.M. van Medina in Arabië zijn ontdekt. 80 Duitsche staalindustrleelen zijn sinds 30 Nov. gearresteerd. De V-projectielen op Londen hebben ee nschade van 24 millioen pond sterling aan vernieling van huizen toegebracht. Naar de aanwezigheid van uranium wordt in de goudmijnen van Witwatersrand in Zuld-Afrlka ingesteld. —De fabricatie van insuline is te Biele feld hervat. De Belgische vrouwenunie eischt stem recht voor vrouwen. MacArthur heeft opnieuw aan de Ja- pansche regeerlng last gegeven een aantal oorlogsmisdadigers te arresteeien. Ditmaal CDLXIV. Gisternacht had ik een droom, zoo wonderlijk en toch zoo werkelijk, dat het de moeite waard is, hem verder te ver tellen. Het was een mooie herfstmiddag en ik wandelde langs den Vijverberg in Den Haag. De Haagsche zwanen zwommen in den gladden vijver en kwekkerden en snaterden alsof het nog zomer moest worden. Toen kwam ik opeens een heeleboel deftige heeren tegen; ze zochten een paar banken in het zonnetje op, gingen zitten en haalden een pakje brood voor den dag. „Kijk", zei een straatjongen, „de Regee ring gaat schaften." Inderdaad, het was dc Regeering. Ik er op af. Al spoedig ontdekte ik den minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening. Ik wiide graag eens met hem praten; er lag wat op mijn hart en dat moest ik kwijt. Zou ik het durven? Ik waag het er op, dacht ik. Ik likte aan mijn pet en zei: .Excellence, een woordje alstubl:eft. Ik ben Pieterman uit IJmui den. heeft u een paar minuten voor me?" „Een paar minuten zal wel gaan," zei hij. begrijpt, ik heb het druk cn moet gauw weer gaan regeeren. Komt U m%ar even naast mij zitten." „Graag Excellentie," zei ik. „Ik zal U heusch niet lang ophouden." „Nou, steekt U dan maar van wal." „De menschen klagen, dat de visch zoo duur is." „Ja," zei de minister, „daar heb ik van gehoord." „Ziet U zei ik, „die bokking, die U daar op Uw boterham had kost 34 cent, misschen nog wel meer. Vindt U dat niet erg duur?" „Gaat nog al," zei hij. „Goedkoop is het niet, dat ben ik met U eens." „Nu moet U eens hooren. U weet na tuurlijk veel, maar alles zult U wel niet weten Weet U, hoeveel haring er de vorige maand in één week in Schevenin- gen is aangevoerd?" „Geen idee van," aldus de minister. „Dan zal ik het U zeggen: ongeveer 1100 last. gezouten en versche bijelkaar." „Is dat veel?" „Gaat nog al. Dat is 18700 kantjes of ongeveer 14 millioen haringen." „Veertien millioen haringen? Ja. dat is inderdaad veel." ,,Ja," ging ik verder, „en die veertien millioen haringen hebben de reeders on geveer il millioen gulden opgebracht. En als al die veertien millioen haringen nu eens als bokking, voor 14 cent per stuk verkocht worden, dan leveren ze 1.960.000 gulden op. „U kunt goed rekenen," zei Z. Exc. „Gaat nog al," zei ik. „Van millioen tot 1.96 millioen is een heel eind en dat begin is ook vrij hoog, vindt U niet? Het was de opbrengst van 33 schepen en ze hadden bijna allemaal korte reizen ge maakt. En nu zeg ik verder niets meer; ik zou alleen nog even een vergelijking willen maken." „Gaat Uw gang. Ik vind Uw verhaal interessant en leerzaam. Wat wou U nog meer vertellen?" „Kijk", zei ik, „ik kocht deze week op mijn bon een plak chocolade. Fijn dat ze was!" „Een vreemde combinatie, bokking en chocolade, vindt U niet?" „Zeker," zei ik, „maar als U bij de chocolade een kopje thee en bij de bok king een boterham denkt, krijgt U twee heele goede combinaties." „U heeft al weer gelijk." „Laat ik even verder gaan. Dat heele stuk chocolade kostte maar 24 cent. En de grondstof daarvoor moest een heel eind over zee worden aangevoerd, misschien wel van Opper-Guinea of uit Brazilië of uit West-Indië. En dan moeten die cacao- boonen eerst geplukt worden, dan ver scheept, dan verwerkt, er moet suiker bij en dan is er nog de verpakking, die ook duur is. En per saldo is zoo'n tablet chocolade lang niet zoo duur als twee bokkingen. En die bokking zwemt na tuurlijk als haring in zulke enorme hoeveelheden vlak bij huis, dat de vis- schers niets anders te doen hebreu dan de vleet te schieten en te halen. Dan wat zout en een beetje rook en klaar is Kees." „Ze zeggen dat alles, wat er voor de visscherij noodig is, zoo duur is." „Ja, inderdaad, maar toch zeg ik, dat de visch duur betaald wordt. En nu niet alleen door de visschers, maar ook door de eters. Excellentie, bedankt voor het onderhoud." De minister wilde nog wat zeggen, maar ik werd juist wakker, wat ik jammer vond, want ik had graag willen hooren of hij misschien van plan was een com missie te benoemen om te onderzoeken of de maximumprijs van de visch niet wat lager kan. PIETERMAN. zijn het er negen, waaronder de ex-premier Konoye, neef van den keizer en markies Kido, een der vertrouwde raadgevers van HJrohlto. HAARLEM EN OMGEVING Sint Nicolaas en Zwarte Piet. komen a.s. Zondag bij de buurtbewoners van het Slacht, huiskwartier op bezoek. Zij zullen een rond rit maken van 9 uur tot 10 uur, waarna zij naar het Speelgebouw aan de Zomervaart gaan. waar de kinderen van de Herden- kings en Ontspannlngs Vereeniging 5 Mei 1945 aanwezig zulien zijn. Het restant van de. letter H (Zaterdag is Heen aan de beurt geweest) moet Maan dag nieuwe bonkaarten afhalen Het Haarlemsche Operette Gezelschap zal. wegens succes, een herhaling geven van de operette „De Koningin van Montmartre" op Vrijdag 14 December in den Stadsschouw burg te Haarlem. Elfhonderd gulden is uit een banketbak kerswinkel te Heemstede gestolen, de ont vangsten van den St. Nic.dag.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3