IJmuider Courant Luchtaanval op Javaansch dorp Von Ribbentrop in extase over Pearl Harbor «Oo Jaargang No. 18202 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad -Hoofdredact) Robert Pcereboom 1>liLs<1ag 11 Beoember 104.'» Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem, Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Zestien Engelschen en Britsch-Indiërs in hinderlaag gesneuveld Tijdens een aanval op een gemotoriseerd convooi. dat van Batavia naar Bandoeng trok. zijn 16 Engelschen en Br. Indiërs door Indonesiërs gedood. Dertig Br. In diërs liepen verwondingen op. Onder de dooden was een Engelsch officier en een Engclsch soldaat. Het convooi was Zondagochtend uit Ba tavia vertrokken. Het ondervond eerst moeilijkheden in Tjibadak, maar het grootste deel zag kans dien dag tot Soeka- boemi te komen. Een detachement der achterhoede wist echter pas Maandag die plaats te bereiken. Als represaille voor het gebeurde heeft de R.A.F. na de bevolking tijdig te hebben gewaarschuwd, een luchtaanval uitgevoerd op Tjibadak. dat met den grond gelijk ge maakt werd. De aanval werd uitgevoerd door 13 bommenwerpers. Bovendien wer den nog bommen geworpen op speciale doelen, die in brand geraakten. Volkomen verrast United Press meldt over den aanval op het twee mijl lange en 70 voertuigen sterke convooi, dat bij de dorpen Tjibadak, Kempa en Tjimani een hinderlaag was gelegd, die de Engelsche soldaten volko men verrast heeft- Een duizendtal Indone siërs sprongen uit kuilen langs den hoofd- weg en wierpen handgranaten, terwijl anderen uit boomen het vuur openden. Bij het zich vervolgens ontwikkelend gevecht bedroegen de Bntsche verliezen vijftig man, terwijl de Indonesiërs veertig doo- j den hadden en een aanzienlijk aantal ge wonden. Gedurende den slag weiden am munitie en medische voorraden uit de lucht afgeworpen. Nadat de aanvallers waren afgeslagen, werd het konvooi her- gegroepeerd en vertrok naar Soekaboemi, acht voertuigen achterlatend, waarvan twee in brand. Het Brltsche vliegtuigmoederschip Co lossus is te Tandjong Priok aangekomen en zal 750 Europeesche evacués voor Co lombo aan boord nemen. Sjarirs reactie op Singapore Sjarir heeft vandaag verklaard, dat „in dien de Britten pogen recht en orde te herstellen door geweld, alle Indonesiërs naar beste vermogen weerstand zullen bieden". Sjarir deed deze mededeeling zonder eerst de verklaring van Christison af te wachten, welke deze had toegezegd. Sjarir verklaarde o.m. nog: „Indien onze onafhankelijkheid wordt aangeval len. zullen wij gedwongen zijn weerstand te bieden. Indien de Britten meer troepen aanvoeren en dientengevolge gevechten op groote schaal beginnen, zullen alle In donesiërs er tegen in verzet komen. Men heeft ons te verstaan gegeven, dat het verwijderen van al de zgn. extremisten de ■weg zal banen naar vreedzame besprekin gen tusschen de Nederlanders en de zgn. gematigden. Dit zal waarschijnlijk een il lusie blijken te zijn. Er kunnen geen vreedzame besprekingen gevoerd worden als men bloed laat vloeien in Indonesië." Europeesche gevangenen Naar A.N.P.-Aneta uit betrouwbare bron te Batavia verneemt, zijn ongeveer drie duizend Europeanen. Ambonneezen en Menadoneezen te Pekalongan in gevan genschap. Zij leven daar in ellendige om standigheden. Ook te Tegal en Cheribon worden Europeanen en Indonesiërs, die den Nederlanders trouw gebleven zijn, door Indonesiërs gevangen gehouden. Indonesische strijdkrachten, die hoe langer hoe agressiever worden, hebben aanvallen gedaan op R.A.F.-barakken in Kxamat. Ze maakten gebruik van gewe ren, machinegeweren en handgranaten, maar hun pogingen, de barakken met fakkels in brand te steken, mislukten. Op geheel Java wordt het onrustiger. Op Djetak, ten N. van Ambarawa, wer den aanzienlijke concentraties van Indo nesiërs gemeld. Bij Semarang werd een groep van tweehonderd extremisten uit eengeslagen. Tusschen Waroe en Tamai op O.Java stuitte een gemotoriseerde pa trouille op 200 Indonesiërs, die daarop de wijk namen Op den weg naar Grissee opereerde Maandag een compagnie, bij gestaan door tanks. Een Moso.uito werd bij een verkenningsvlucht neergeschoten, de bemanning werd gedood. Bij Bandoeng werden posities der Indonesiërs, die een voortdurende bedreiging vormden voor de Europeesche zone. door de Engelschen aangevallen. Indones:coho 'roeoen worden In de omgeving van Ra'-n-ia geconcen treerd en wel bij die buitenwijken der stad, welke niet door Brltsche troepen zijn bezet. De ontvoeringen houden aan. De opperbevelhebber der Geallieerde landstrijdkrachten van het Zuid-Oost- Aziatische Commando, generaal Sir Miles Dempsey, wordt morgenochtend te Bata via verwacht Men neemt aan dat zijn be zoek verband houdt met de aan generaal Christison verstrekte volmachten aan gaande het herstel van de orde op Java. Mannen moeten op Java blijven Op last van het Ned Indische departe ment van oorlog is het thans aan alle mannen tusschen de 18 en 55 jaar verbo den Java te verlaten. De Nederlandsche militaire autoriteiten te Bandoeng zijn, met toestemming van de Engelschen, be gonnen met de registratie van alle Euro peanen, Indo-Europeanen, Amboneezen, Menadoneezen en Timoreezen in den leef tijd van 18 tot 55 jaar, met het oog op hun latere inlijving bij het Kon. Ned. Ind. Leger. Reeds is de medische keuring van recruten begonnen in een tempo van 100 per dag. Japans grootgrondbezit verdwijnt Aan de Japansche regeering is bevel gegeven het grootgrondbezit af te schaf fen. De grond zal verdeeld worden onder de kleine boeren. die in staat gesteld moeten worden deze tegen redelijke prij zen te koopen. Deze maatregel, welke van vérstrekkende beteekenis zal zijn voor de toekomstige structuur van de Japansche maatschappij, zal meer dan de helft van het Japansche volk bevrijden van een toe stand van slavernij. Frankrijk verlangt veiligheid Maandagavond heeft generaal De Gaulle voor de Fransche radio het woord ge voerd. Hij zeide. dat Frankrijk in 145 jaar tijds tot zeven maal toe is overval len. Viermaal is Parijs door een vijand bezet geweest. Thans is het onze plicht de door de nederlaag van den vijand her wonnen nationale onafhankelijkheid te bewaren. De positie van Frankrijk juist tusschen de beide zeer groote mogend heden van deze wereld noodzaakt ons een streng evenwicht te bewaren. Voorzoover zulks van ons afhangt, koesteren wij vriendschap naar hel Oosten en naar het Westen. Het woord is aan.. Chesterfield: De dwaze begrippen van een man, die in een systeem gevangen zit en de wereld Ti iet kent, stellen hei geduld van iemand, die de wereld wel kent, op een zware proef. Kinderen van NederlancLsehe- en Indonesische ffbïntcrnccrden, die meer dan :i'/; jaar onder de Japansche bezetting geleden hebben, In het Jahore Rharu ziekenhuis waar zij herstellende zijn van doorstane ontberingen. (P) Hoe Rusland leeggeplunderd had moeten worden Pearl Harbor! de verraderlijke overval van 8 December 1941, die een lange reeks agressies inluidde, de onverwachte blik seminslag in den Pacific, die ook voor ons Indië den oorlog naderby bracht. Tijdens de Maandag-zitting van het Neurenbergsche proces werd de Europee sche achtergrond van het helsche drama in den Stillen Oceaan belicht en de we reld zag de lugubere, verheugde toe schouwers van hetgeen zich in het Verre Oosten afspeelde door een belangwekkend document, de aanteekeningen van Ciano tijdens de tragische ontwikkeling in het begin van December 1941. onthuld. 3 December: De onderhandelingen tusschen Japan en'de Ver. Staten zijn op het doode punt gekomen. De Ja- Pansche ambassadeur vraagt den Duce. of hij direct na het uitbreken van de vijandelijkheden. Amerika den oorlog wil verklaren. Mussolini be houdt zich het recht voor. eerst over leg te plegen met Berlijn. Hij is ver heugd over den loop der gebeurtenis sen en meent aan den vooravond te staan van een lntercontinentalen oor log. 4 December: Berlijn reageert voor zichtig. 8 December: Ciano heeft een onder houd met Von Ribbentrop, die in de wolken is over den aanval van Pearl Harbor. Ook Mussolini is verheugd. „Eindelijk klaarheid in de betrekkin gen tusschen de totalitairen en Ameri ka" Dit korte uittreksel spreekt voor zich zelf. Het zet de Nazi-l'ascistische oorlogs- dryverjj te kyk en werpt een beschuldi gend licht op de voormannen van toen. die onder het mom van pacifisme bewust naar een wereldbrand stuurden. Alhoewel Duitschland niet geheel ge rust was over den afloop van het „groote avontuur", daar het maar al te goed de kracht van Amerika kende, heeft het ei zich „rücksichtslos" ingestort. DuitschlandRusland een spel met den dood Nadat den aanval tegen Griekenland en de rest van de Balkan in snel tempo wa ren afgehandeld, kwamen Maandag de plannen met Rusland te berde. Ergerlyk openhartig werd door Alfred Rosenberg de systematische leegplunde- ring van de Sovjet-Unie in kaart gebracht. „Wy zien absoluut geen verplichtingen bet Russische volk te voeden met produc ten uit dit land van overvloed" zoo ver klaarde deze beruchte demagoog. Hy werd later door Hitier benoemd tot commissa ris voor de uitvoering van het roofpro- gramma. Fritsche, de man die voor de microfoon steeds een waas van vaderlandsliefde over den Nationaal Socialistischen opzet wist te leggen, werd door den aanklager Al- derman direct aangevallen Hij was na melijk door .mijnheer Göbbels" aange steld tot propaganda-leider voor het Oos ten. Rusland zal ineenstorten De plannen van het Duitsche opper bevel waren gebaseerd op de veronder stelling. dat de Russische weerstand na den aanval snel ineen zou zijgen De ver- overingsopzet blijkt duidelijk uit aantee keningen van April 1941, die groote stuk ken van Rusland als toekomstig Duitsch gebied noemen. Een onzeker punt vorm de de te verwachten haard van verzet rond Moskou, maar ook dit zou snel „er- ledigt" worden. De militaire voorbereidingen voor den grooten aanval moesten zoo lang mogelijk gecamoufleerd blijven en wanneer zij toch mochten uitlekken, dan moesten ze worden voorgesteld als invasie-preludium tegen Engeland. De Gestapo in de beklaagdenbank Ernst Kaltenbrunner heeft zijn plaats ir. de beklaagdenbank ingenomen, maar de koele houding van zijn medebeschul digden zal dezen man, leider van de be ruchte Duitsche gestapo niet meegevallen zijn. Hij voelde zich blijkbaar allesbehalve op zijn gemak. Het laat zich aanzien, dat zijn gezondheidstoestand hem niet zal toestaan, het geheele proces bij te wonen. Herstel der Spaansche Monarchie? Kwestie in beslissend stadium United Press verneemt van gezagheb bende zyde dat de pogingen tot herstel van de Spaansche monarchie snel hun climax tegemoet gaan, daar de betrekkin gen tusschen Don Juan en Franco in cca beslissend stadium zijn getreden. Terwijl de republikeinen wanhopige pogingen doen om de Westersche mo gendheden over te halen de diplomatieke betrekkingen met Franco te verbreken, waarbij dan het Franco-regiem onwettig verklaard zou moeten worden en wettig niet in staat om de macht aan de monar chie over te dragen, hebben ook de roya listen niet stil gezeten. Zooals bewezen wordt door Herrera's recente bezoek aan het Vaticaan. kunnen zij op steun van do kerk rekenen, terwijl zij verder de Fran sche en Britsche verzekering hebben ge kregen dat het breken met Franco uitge steld zal worden, om een wisseling van het regiem te bewerkstelligen. Deze ver zekering werd verkregen gedurende het bezoek dat Don Juan's adviseur Lotez Olivan aan Londen bracht. De royalisten hebben thans de zaak op de spits ge dreven door een delegatie naar Madrid te zenden met een ultimatum aan Franco -waarin verzocht wordt onmiddellijk de macht over te geven, teneinde de instel ling van een „Derde Spanje" op repu- blikeinsche basis te vermijden. Tegenover dit ultimatum gesteld, ziel Franco zich gedwongen onmiddellijk zijn geheele politiek te herzien en ook de plannen voor de conventie van den Na- tionalen Kaad der Falange op te geven. Hoewel de royalisten overtuigd zijn dat Franco nog altyd van plan is dc macht te behouden, geloovcn goedingeiichtc Spaan sche kringen dat thans uiterst belangrijke ontwikkelingen op handen zijn. Het ia bekend dat Franco een „eervol aftreden" gegarandeerd is en tevens is bekend, dat Don Juan alle voorbereidingen voor een mogelijk vertrek heeft getroffen. Uitstapjes voor politieke gevangenen Heel erg gemoedelijk was wel, dat vijf politieke gevangenen uit het Kruithuis te Halfweg van hun bewakers permissie kre gen om een kopje koffie bij hun respectie ve vrouwen te gaan drinken. Na afloop werden zij op vastgestelde plaatsen door de bewakers weer verzameld en naar het kamp teruggebracht. De P.O.D. te Heem stede, die van deze feiten toevallig op de hoogte kwam, schrijft het gebeurde toe aan de totaal onvoldoende bewaking in dit en dergelijke kampen. De algeheele veiligheid zal pas verzekerd zijn, wanneer de bewaking in handen van de Gezags- troepen komt ÏJmuiden heeft katten noodig „ÏJmuiden heeft bokken noodig" schre ven wij onlangs Daarmee werden geen bokken bedoeld, die de mannetjes zijn van de „proletariërskoe", maar zware hijsch- werktuigen. En nu heeft ÏJmuiden ook katten noodig. waarmee ditmaal nu eens niet toestellen bedoeld worden, die ook een onderdeel vormen van een instru ment. waarmee zware lasten o a. uit rui men van schepen geheschen worden, maar de bekende viervoeters, luisterende naar den Latijnschen naam van felis domestica. ÏJmuiden heeft deze katten noodig om de muizenplaag tegen te gaan. Want er zijn weinig katten en veel muizen, het een en ander ongetwijfeld als gevolg van de evacuatie. Met de duizenden IJmuidena- ren, die moesten evacueeren verdwenen ook de poesjes. De geëvacueerden komen terug, maar de poesjes niet. Die zijn in middels overleden; de meeste zijn wellicht een natuurlijken dood gestorven, er zullen ook wel zijn, die tot hazepeper zijn ver werkt. Hoe het ook zii. we zien haast geen katten meer in ÏJmuiden. En de muizen tieren welig voort. Er is veel afval, er zijn weinig vijanden en in de tallooze nog leegstaande woningen vin den ze een veilige schuilplaats. Ir. de be woonde huizen tippelen ze door de keu ken. de woonkamer, ze snoepen van de kliekjes, die er thans weer zijn, kortom 7.e hebben en leven als een prins Engeland stuurde ons duiven om den Nederlandsche duivenstand weer op te bouwen Wie stuurt ons een stelletje kat ten? Rasdieren behoeven het niet te zijn. In ÏJmuiden hebben we muizenvangers noodig.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1