2)e scheeaea-misète Avonturen van Wag en Warrel De Minister-President over actueele vraagstukken Op een wintereonferenlie van den Vrijz. Christel. Studentenbond te Amsterdam, hield de minister-president prof, ir. W, Schermerhorn een rede over actueele vraagstukken. Hij sprak over de naweeën van den oorlog, over den vruchteloos lijkenden strijd tegen een ongekende bureaucratie, waardoor veel geklaag en gekanker word: veroorzaakt- „Waar biijven wij nu met onze verantwoordelijkheid? vroeg de minister-president en hij vervolgde: ..Te genover de machteloosheid staat de vraag van het gezag. Gezag is een probleem in alle menschelijke verhoudingen. Truman, Attlee en Molotof beslissen over de menschheid. Zit hier geen lek in onze democratische begrippen?" Over de gebeurtenissen in Indonesië zei prof. Schermerhorn o.s „Het bezits instinct in ons volk is duidelijk voelbaar. De ongekende gruwelen en de bedreiging van nog duizenden, kunnen niet anders dan wraakgevoelens tegenover een ge deelte van de Indonesische bevolking op wekken. met alle gevolgen van dien. Nederlandsche soldaten rondom Batavia moesten ervaren, dat hun gezinnen door extremisten werden uitgemoord. Uit wraakzucht hebben deze soldaten daarop een Indonesisch politie-bureau volkomen uitgeroeid Tegenover deze verhitte we reld schijnt het idee van gerechtigheid voor de Indonesische bevolking te staan, maar dan zeg ik: „dan draag ik ook ver antwoordelijkheid voor de gerechtigheid die gedaan wordt aan hen, die daar leven cn op ons woord vertrouwen." Dan heb Jk te denken aan den hongersnood, die «ver een millioenen-bevolking komt en die alleen met blanke hulp kan worden verholpen." Nadat prof. Schermerhorn zijn stand punt over de gerechtigheid, die Duitsch- land thans ondervindt, had uiteengezet, reide hij: „Eens zal het duidelijk worden dat Europa als één geheel dient» gezien te worden en de volkeren van Europa met elkaar moeten leven. Ook Duitschland zal een plaats moeten krijgen in dit geheel van volkeren. Ik ben niet bereid een po litiek te voeren, gebaseerd op het spreek woord: oog om oog, tand om tand. De export van voedingsmiddelen naar Duitschland zal volgend jaar weer moeten aanvangen a?s een begin van een nood zakelijke volkeren-samenleving." Ook de behandeling van de politieke delinquenten besprak de minister-presi dent. „Ook hier dient gerechtigheid te geschieden. Het nationaal-socialisme is volmaakt onaanvaardbaar; ook indien het niet Duitschland, maar Engeland ware geweest, dat ons in 1940 had aangevallen, zouden de N.S.B.'ers nooit goede vader landers zijn geworden. Wraakzucht is een van de sterkste krachten, die hier werk zaam zijn en wij zullen dit vraagstuk niet eerder tot een oplossing kunnen brengen, dan nadat deze kracht eenigermate ver stild is. Ieder van ons draagt in dit op zicht verantwoordelijkheid. De gevange nen zelf zijn zich er in vele gevallen ter dege van bewust, dat zij een offer moeten brengen Tenslotte gaf de minister nog een be schouwing over het begrip „gezag", waar van hij de drie pijlers roepingsbewustzijn, gehoorzaamheid en verantwoordelijkheid noemde. Ieder moet gehoor geven aan de innerlijke stem, die hem verantwoordelijk stelt „Wanneer ik aan het orgaan van de overheid denk", zoo vervolgde de mi nister, „dan is het juist het gebrek aan innerlijke gehoorzaamheid, dat zoo nij pend is. De apathie in ons land kan niet weggewerkt worden door pers of radio. Dat hangt niet van mij af, maar van u en naar ik hoop van Gods geest in de barten van ons volk De jaarbeurs te Utrecht Gewoonlijk bewoog bij voorgaande beurzen het aantal deenemers zich tus schen de 600 en 700, terwijl nu het aantal aanvragen de 1000 reeds gepasseerd is. De drie vaste gebouwen, met tusschen- liggende ruimte en het Vreeburgterrein zullen worden bezet. Er wordt zelfs over wogen om over het oude gebouw van de Galeries Modernes op de Neude de be schikking te krijgen om daar een bepaalde groep in haar geheel onder te brengen. Christiansen zal hier terechtstaan Christiansen, de Duitsche militaire be velhebber in het bezette Nederland, zal In ons land terecht staan. Op de lijst van Duitsche oorlogsmisdadi gers is ook geplaatst staatssecretaris dr. Wimmer, die in den bezettingstijd com missaris-generaal voor bestuur en justitie was. Hij is gedetineerd in de gevangenis te Schevc-ningen. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 3#1 M. lfl.Ol Hawaiian muziek. 18.16 Jane Bron. 18.30 Engelsche les. 19.01 Nieuws. 19.30 Gabriël Faure, 20.01 Nederland Herrijst. 20.15 Gram.- muziek. 21,00 Vragenkwartiertje. 21.15 Ga briël Faure. 21.45 Sylvestre Trio. 22,15 Mensch en maatschappij. 22.30 Componist van de week. 23.01 Nieuws. 23.20 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 18.01 Nieuws. 18.30 Gram.muziek 18.50 Voor je slapen gaat19.01 Ensemble Geor-ge Frank. 19.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten. 20.01 Kamermuziek. 20.40 De werkende Vrouw. 20.55 Jan Corduwener en Orgelcon cert. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.20 Dansmuziek. Nederland heeft 1 Milliard dollar noodig Vetklaring van dr. F. H. Fentener van Vlissingen Volgens een verslag in de New York Times heeft dr F. H. Fentener van Vlis singen verklaard, dat Nederland buiten de reeds overeengekomen lecning van 100 millioen dollar nog een leening van 1 milliard dollar van de Ver. Staten noodig heeft voor het herstel van zijn productie middelen. Dr, Fentener van Vlissingen zeide, dat de tegenwoordige overgangsperiode op het Europeesche vasteland slechts kan worden overbrugd door Amerikaansche financieele hulp, maar dat de Ver. Staten ook bereid moeten zijn goederen en diensten te aan vaarden. Hij voegde hieraan toe, dat Ne derland en Nederlands buurstaten grond stoffen uit de Ver. Staten behoeven voor het herstel van hun beschadigde en ver woeste fabrieken. De Nederlandsche re- gcering is voornemens de installaties der industrie te moderniseeren en in verband daarmede zijn Nederlanders naar Amerika uitgestuurd om de Amerikaansche pro ductiemethoden te bestudeeren, In deze overgangsperiode koopen de Nederlan ders slechts hetgeen noodig is voor den wederopbouw van de industrie en voor de voeding en kleeding der bevolking. Bij het aanschaffen van installaties en bouwmate riaal geeft de Nederlandsche regeering voorrang aan die maatschappijen, die kun nen exporteeren en aldus voor deviezen zorgen, zooals vöedsdlbedrijven, kunst zijdefabrieken en industrieën van electri- sche artikelen als b.v. Philips. Afpersers De 50-jarige J. en de 35-jarige D. W.. oom en neef, stonden terecht voor de Rotterdamsche kamer van het Haagsche bijzondere gerechtshof. De oom was boekhouder geweest bij een Joodsche familie en daardoor was het hem bekend, dat deze gouden voor werpen in bewaring had gegeven aan het echtpaar J. M. R. Toen dezen winter de honger aan de deur klopte,rijpte in den oom een boos plan. Hij bewoog zijn neef er toe, naar de familie R. te gaan met een in het Duitsch gesteld briefje, dat den indruk kon wekken, als wist de Sicher- heitspolizei, dat er Joodsche eigendom men verborgen waren. De neef, die wachtmeester bij de politie was, wist den ouden menschen schrik aan te jagen en verkreeg aldus niet alleen de gouden sieraden van de Joodsche familie, maar ook nog een gouden ring van mevr. R.. plus een bedrag van duizend gulden. De neef bedroog echter zijn oom, door een van de gouden horloges, waaraan een medaille bevestigd was, alsmede een bedrag van 800 gulden, voajr zichzelf te behouden. Van de overblijvende 200 gul den. welke hij zijn oom ter hand stelde, kreeg hij nog 100 terug, als belooning voor zijn hulp. Later ging de neef-politie man nog twee maai naar het echtpaar R. terug, eens om een kruik jenever te eischen, welke hij kreeg en later om nog 5000 gulden af te persen, hetgeen hem echter niet gelukte. De procureur-fiscaal eischte tegen den oom vijfjaar gevangenisstraf en tegen den neef, wiens schuld hij zwaarder acht te, acht jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Gevangenen geslagen De 27-jarige G. Goedknecht is door de Rotterdamsche kamer van het Haagsche bijzondere gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met ontzetting uit het kiesrecht gedurende 20 jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij, als blok oudste in het kamp te Amersfoort, hulp aan den vijand had verleend door mede gevangenen te slaan. De eisch was vijf tien jaar. De distributie De Zeevisch Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den vervolge de hoeveelheid zeevisch, welke per bon verkrijgbaar is, de volgende hoeveelheden bedraagt: 500 gram versehe zeevisch of 250 gram zee visch in mooten of 200 gram gefileerde versehe zeevisch. 250 gram gerookte of gestoomde zeevisch, of 150 gram gefileer de gerookte of gestoomde zeevisch. Nederland-Canada met vlag en wimpel Het i6 een verheugend verschijnsel, dat de vereeniging Nederland—Canada zoo gestadig groeit. Hieruit blijkt immers, dat de belangstelling in ons land voor de vrienden „over there" levend is en zich wil uiten. Wij zijn Canada's schuldena ren, zoowel materieel als moreel. Het plan is opgekomen, om een kleine tegenprestatie te verrichten. Iedere Ne derlander, klein of groot, jong of oud. wordt uitgenoodigd aan dat huldeblijk mee te doen. Het bestuur var. de vereeni ging heeft besloten een Nederlandsche vlag met een Oranje wimpel aan Ottawa, de residentiestad van Canada te offree- ren. Wanneer nu ieder aan de genoemde vereeniging, Hofweg 9, Den Haag, een naamkaartje of een stukje papier met zijn (haar) naam stuurt en er twee on gebruikte postzegels van 5 cent bij voegt, en bovendien in den linkerbovenhoek het woordje „Vlag" vermeldt, zal Canada binnenkort weten, hoe dankbaar het Ne derlandsche volk jegens het Canadeesche is. De namen zullen in een album bijeen gebracht worden en de drie gaven zullen tot in lengte van dagen getuigen van Neer- lands oprechte gevoelens voor hen, die het bevrijdden en hielpen. Een concert van Volksliederen organi seert de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden te Haarlem op Woensdag 19 Decem ber In het gebouw in de Jacobstraat. Harry van Oss en Felix de Nobel zullen daarbij optreden. De vorst der laatste dagen veroorzaakte jrrooteu ijsgang op liet IJselmeer. l)e Oranjesluizen te Amsterdam konden wegens ijsgang geen schepen meer sehntten en bleven gesloten. (P.) Nederland herbouwt zijn bruggen Heden Dinsdag 10 December is een blij de dag voor de Nederlandsche Spoorwe gen en dus voor ons gehcelc volk. Zijn wij niet door dik en dun eraan verknocht ondanks veewagens en opcn-ramcn-poli- tiek'? De spoorbrug bij Oosterbcek is ge reed gekomen en zal heden officieel wor den heropend. Er is met man en macht gewerkt om deze zoo belangrijke verbin ding te herstellen. Het terugtrekkende Nederlandsche leger had deze brug slechts gering beschadigd, de Duitschers deden het grondiger. Over een lengte van 420 M. was zü geheel vernield, de pijlers ernstig gescheurd. Met belangrijke materieele hulp van de Engelsche bondgenooten, die een aantal overspanningen van hun oudo Waterloo-bridge schonken, zjjn de wer ken uitgevoerd door de N.V. Aannemers- mij. voorheen Ncdcrhorst, de Constructie- werkplaats Penn en Banduin en de N.V. Werkspoor, in den recordtijd van vier maanden. Men zal probeeren drie treinen per dag tusschen Nijmegen en Arnhem te laten loopen. Er zal aansluiting zijn met trei nen naar Apeldoorn, dit kan echter niet gegarandeerd worden voor die in de rich ting Utrecht. Op 17 December verschijnt een nieuwe dienstregeling, waarin tevens een beperkte dienst op Zon- en feestda gen voor het Noorden en Oosten is ver werkt. De herstelwerkzaamheden aan de IJssel- brug te Kampen vorderen goed: een deel van de overspanningen is reeds geplaatst. Deze verkeersbrug zal tevens worden ge moderniseerd. O a. zal de nieuwe brug afzonderlijke fietspaden hebben. De oude toegangspoorten worden afgebroken. Zon der ernstigen tegenslag hoopt men begin 1946 met deze brug gereed te komen. Fusie tusschen Onderwijsbonden De Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft op zijn congres met algemeene stemmen besloten tot fusie met het Ne derlandsche Onderwijzers Genootschap over te gaan. De bondsvoorzitter, J. P. W. v. d. Sluijs, wees er in een korte toelichting tot de fusievoorstellen op, dat de bond belang rijke concessies heeft moeten doen, om de fusie mogelijk te maken. Zoo zal de nieu we organisatie, waarvoor de naam „Ne derlandsche Onderwijzers Vereeniging" is gekozen, het eerste jaar niet bij he: N. V.V. zijn aangesloten. Op het eerstvol gende congres kunnen echter voorstellen tot aansluiting worden gedaan. Er zal worden aangedrongen op een spoedige verbetering der ondexwijzerssalarissen. Waar blijven de 350.000 paar per maand? Hier volgen de ervaringen van een ra deloos geworden vader in Heemstede: Twee jaar geleden ben ik begon nen een schoenenbon aan te vragen voor mijn zoontje van 9 jaar. Voorloopig zon der succes. Er waren toen, zoo werd aan genomen, geen schoenen. Alleen de zwar te markt kon helpen, maar dat kostte handen vol geld. De jongen was zuinig met zijn zwarte zwarte schoenen, maar hij kon het niet helpen, dat zijn maat in die twee jaar opliep van 35 tot 39! Toen na de bevrijding onze schoenen fabrieken gingen werken en minister Lieftinck plechtig verzekerde, dat zwart koopen onvaderlandslievend is, heb ik besloten op den normalen weg te gaan. Eindelijk gelukte het mij door te dringen tot den adjunct-directeur van het Heem- steedsche Distributiebureau, die beloofde mij ter wille te zullen zijn, omdat mijn verklaring, dat de jongen geen schoenen en geen klompen had om naar school te gaan, hem tot medelijden noopte. „Geeft u" zoo zei hij „uw aanvraagformu lier, dat inderdaad twee jaar oud blijkt te zijn, morgenochtend persoonlijk af aan onze schoenenafdeeling, met de mededec- ling van mij, dat het bovenop gelegd moet worden, zoodat het dan onmiddel lijk behandeld kan worden." Thuis gekomen heb ik getracteerd, want nu was het immers zeker, dat ik schoenen zou krijgen! Maar dag na dag, week na week, ver liep. Na een maand belde ik den adjunct directeur eens op. Toen zei hij: „Geduld hebben, er is kans dat alle Nederlanders 2. Daar staat een bed, een klein bedje maar en het is gemaakt van gevlochten dennenaalden. Er staat nog meer. Een kleine meneer met glimmende schilden en een parmantige snuit. Ja, jullie zien het goe<i, het is een tor. Wag Wemel, verstandigste tor van de Ruischende Wouden, een beetje eigenwijs en een aartsgrappenmaker. Wag, dit zijn de kinderen, die graag mee? van je willen weten. Zoo, nu kennen jullie elkaar ten minste een beetje. in 1946 een paar schoenen krijgen'" Alle hoop was dus weer verdwenen. Ten einde raad stuurde ik begin November een telegram aan het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag met een smeekbede om hulp. Na een maand niet vlug, maar reden tot klagen had ik niet, want ik hoorde, dat een andere vader een half jaar op antwoord heeft moeten wach ten! kreeg ik de mededeeling, dat mijn zaak ter behandeling was overgedragen aan den leider van het distributiekantoor te Heemstede. Twee dagen daarna werd ik uitgenoo digd op het Distributiekantoor te Heem stede te komen, voorzien van alle be scheiden en stamkaarten. Zou het nu komen? De eerste ambtenaar die mij te woord stond, zei: „Waarom bent u in Den Haag gaan klagen, als u bij ons gekomen zou zijn, zou u reeds lang zijn geholpen." Toen dacht ik: „nu breekt mijn klomp!" De tweede ambtenaar begon uit .een ander vaatje te tappen. Hij zei, dat het alleen de bedoeling was van mij infor maties te hebben. Het oude formulier zou opgezocht worden en als het gevonden werd, dan zou overwogen worden of er termen van voorrang waren. Eindelijk ben ik kwaad geworden. In die twee maanden was ik op mijn lijdens weg niet voor-, maar achteruit gegaan. Ik eischte nu van den directeur een dui delijk antwoord, ik wilde weten waaraan ik toe was. Na 48 uur kwam het. Het was vriende lijk gesteld, het speet den directeur dat hij, hoewel hij inzag, dat mijn zoontje noodzakelijk schoenen moet hebben, geen bon kón geven, want in het heele Distri butiegebouw is geen enkele bon aan wezig! Men moet dus wachten totdat er nog eens bonnen komen van het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag. Wist de directeur van het C.D.K., toen hij mijn zaak ter afdoening aan Heemstede gaf, niet dat er in Heemstede geen bonnen waren? Mij is m Heemstede gezegd, dat er herhaaldelijk in. Den Haag om gevraagd is. Wat nu te doen? Minister Vos zegt, dat onze fabrieken 350.000 paar schoenen per maand produ- ceeren. Minister De Leeuw wil, dat de kinderen weer trouw naar school gaan om den achterstand in het leeren in te halen. Minister Lieftinck wil niet, dat wij zwart koopen. Ik heb weer twee dagen rust, want mijn zoontje heeft nu voor dienj korten tijd de Zondagsche schoenen van een oom ter leen gekregen. Maar dan?

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2