Sport in het Kort Korf en bondig SANTPOORT Het Cremerhuis bijna gereed voor zijn gasten Duin en Kruidberg was nagenoeg uitgewoond Geleund tegen een brecden en hoogcn duinrug, waarop de houtjagers dezen winter nog boomen genoeg hebben laten staaji om er dezen zomer een koele scha duw te garandeeren, ligt daar op de grens van den duinstrook, die hier vele kilo meters breed is, en de door de spoorbaan van Haarlem naar Velsen doorsneden wei den, het fraaie landgoed Duin en Kruid berg. Captains of industry, groote staatslie den, Indische planters zijn hier de gasten geweest van den stichter van dit majes- tueuse en ook min of meer pompeuse paleis, van wijlen minister J. Th. Cremer, zelf ook een man. die op politiek, cultu reel en economisch terrein eens een voor aanstaande plaats innam. Staatsman, mede-oprichter van het Indisch Instituut, beheerder van ondernemingen met een wereldnaam, was hij in zijn kringen een man van groot formaat. Toen hij in 1923 stierf, was Duin en Kruidberg nog in zijn volle glorie. Later werd het landgoed door de familie ver laten en nog later werd het bezet door de Duitschers en daarna diende het als huisvesting voor Canadeezen en Ameri kanen. En zoo was er in het vredesjaar 1945 weinig meer over van den luister van het nog betrekkelijk nieuwe (het werd in 1909 in gebruik genomen) landgoed. Het was uitgewoond. En thans is een legertje arbeiders en werkvrouwen al sedert eenige maanden bezig om de sporen der latere bewoners te doen verdwijnen. Er wordt geschilderd, getimmerd, gewit, parketvloeren, die schuil gingen onder een laag vuil van de Duïtsehe laarzen, worden afgeschraapt en laten hier en daar al weer hun mozaïek zien. Wij hebben het reeds eerder gemeld: het gebouw is door den heer Herbert Cremer te Amsterdam, oudste zoon van den stich ter, ter beschikking gesteld van de afdee- ling Amsterdam van het Roode Kruis, om het in te richten als herstellingsoord voor gerepatrieerden uit Ned. Oost-Indië. Aan den heer C. J. Henke, architect te Am sterdam werd opdracht verleend, het ge bouw voor zqn nieuwe bestemming in orde te maken. Maandagmiddag heeft de opzichter, de heer F. H. Holtes ons rondgeleid door de tallooze zalen en kamers van het groote gebouw. Hij vertelde ons, dat het bijna geheel opnieuw moest worden ingericht, zoodat men voor een moeilijke taak stond, vooral tengevolge van het gebrek aan materiaal en aan alles, wat er voor de inrichting noodig was. Men kwam in een huis zonder meubelen, zonder keuken gerei, zonder serviesgoed en zonder bed den. Half September werd met het werk begonnen en men had gehoopt, half De cember klaar te zijn, maar het wordt iets later. Wanneer de eerste gasten arrivee- ren is de zaak echtep gereed. Het gebouw was naar de eischen van den tijd ingericht, maar men schreef toen 1909 en wat toen nieuw was, is thans ver ouderd. De trots van het huis waren een paar deuren, die zich vanzelf openden; maar niet door een foto-electrische cel, maar met behulp van een vernuftig me chaniek. De lichtinstallatie werkte op 110 Volt gelijkstroom en bovendien was de dynamo door de Duitschers gestolen. Er is nu een aansluiting op hel net van -het P.E.N. gemaakt, waardoor nieuwe leidin gen gemaakt moesten worden. Bijna het geheele huis wordt in beslag ger.omen, van de keuken in het sous- terrain tot de slaapkamers op de tweede verdieping. In totaal zullen 60 a 65 gas ten gehuisvest kunnen worden; de eer sten worden verwacht met de Oranje, alhoewel het niet uitgesloten is, dat ook per vliegtuig gasten worden aangebracht. De kamers worden ingericht voor twee tot vier personen. Op de eerste verdie ping komen conversatiezalen, een lees kamer, eetkamer. directiekamer en de secretariskamer. De eetkamer komt in de oude familiekamer, die een getrouwe na bootsing was van de familiekamer in het oude woonhuis der Cremers. Op de vol gende verdieping zijn de slaapkamers en is tevens de dokterskamer en op de bo venste verdieping zijn weer slaapkamers. Het interne personeel wordt gehuisvest in het sous-terrain. Met de leiding van het Cremerhuis is belast de heer W. J. Tobias uit Amster dam als administrateur-directeur. Hij wordt bijgestaan door een staf van vier verpleegsters en verder komt er natuur lijk het huishoudelijk personeel. Een ge neeskundige, vermoedelijk een specialist in tropische zieken worden belast, op de zieken worden belast. Zoo zal dus dit gebouw, waarin zoovele herinneringen aan Indië voortleven er is nog een Indische hoek, waar allerlei Indische voorwerpen zijn bijeengebracht binnenkort in gebruik worden genomen als toevluchtsoord vpor een aantal „In- diseh-gasten", die met weemoed zullen terugdenken aan het vele, dat zij in hun tweede vaderland hebben moeten, achter laten. t Tooneelver. Jan van Dommelen De Tooneelvereeniging Jan van Dom melen heeft twee uilvoeringen op haar programma staan. Deze zullen gegeven worden in de Weïjman op Zaterdag 15 en 22 December. Opgevoerd zal worden „Een huis vol herrie", klucht van Stephens en Linton. Kunstavond niet doorgegaan De kunstavond, welke gisteravond ten bate van de Stichting 194019-55 in het Jeugdhuis zou gegeven worden, is wegens de lage temperatuur niet doorgegaan. Terrasvogels-feest Nadat de ontspanningsgroep van „Ter rasvogels" op 28 November j.l. al gezorgd had voor een feesmiddag voor de „jongste jeugd zorgde zij gisteren voor een ge- zelügen middag voor de „oudere jeugd". Er werden met succes eenige sketches op gevoerd. De rest van het programma werd door de film in beslag genomen. VELSEN Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw zijn Woensdag 12 December aan de beurt de letters W, X, Y en Z. Donderdag 13 December zijn de inwo ners van Santpoort aan de beurt, Dien dag moeten zij, wier namen beginnen met één der letters A tot en met D hun kaar ten in het Badhuis aan de Wüstelaan af halen. BEVERWIJK Drukkerij uitgebrand Zaterdagavond heeft een felle brand gewoed in de drukkerij en boekhandel van de fa. Jos. de Swart aan de Breestraat te Beverwijk. Het pand brandde geheel uit. De oorzaak is niet bekend. Bloemenkweekersvereeniging „Flora" De omzet aan de veiling van de bloe menkweekersvereeniging „Flora" te Be verwijk bedroeg gedurende dit jaar f 1.455.971. IJMUIDEN Drukte in de Scheveningsche rookerijen In een kleine 30-tal moderne rookerijen in Scheveningen wordt druk gewerkt aan het rooken of stoomen van de haringen, die de 33 haringloggers, de grootste helft van de thans in bedrijf zijnde haringvloot, bij millioenen hebben aangebracht. De rooke- rij is een bedrijf, dat meer dan ooit ten nauwste samenhangt met de visscherij, want slechts weinig baring is dit jaar als pekelharing geconsumeerd. Het overgroote deel werd naar de rookerijen (stoomerijen zeggen de Scheveningers) gedirigeerd. Hoe een haring een bokking wordt. De gezouten haring wordt eerst geweekt in kuipen. Daarna wordt ze in manden gedaan en door het, water gedraaid. Als dit gebeurd is, wordt de visch „gespeten", dat wil zeggen aan een stok geregen, door kieuw en bek heen. Aan een speet zit ten ongeveer 16 haringen. De speten wor den op rekken gehangen in een z.g. „bok kinghang", een afgesloten ruimte, waarin de haring gerookt wordt. Er moet voor ge zorgd worden, dat de haring goed vrij hangt, opdat ze voldoende in den rook hangt. In een hang kunnen ongeveer 900 haringen worden gerookt. Op den grond wordt „mot" gestrooid; dit zijn houtspaan ders en krullen, vermengd met zaagsel, zoodat er veel rook ontwikkeld wordt. Het rooken of het stoomen duurt ongeveer 36 uur. Bij rooken worden enkele kleinere hoo- pen „mot" op den grond gelegd en aange stoken. Als ze opgebrand zijn. na 2 uur, worden er nieuwe vuren gemaakt. Een ge opende onderdeur zorgt voor den aanvoer van lucht. Bij stoomen worden vuren aangelegd, die hooger zijn: de onderdeur blijft dicht, zoodat de haring als het ware gaar stoomt. De voornaamste moeilijkheid van de stoomerij is de geringe aanvoer van „mot", daar de krullen en houtspaanders ten gevolge van de huidige kolen- schaarschte veel gebruikt worden door bakkerijen. De aanmaak van kisten en ander ver pakkingsmateriaal is vrij behoorlijk. Vergadering der E.V.C. De vergadering der E.V.C., belegd ter bespreking van het geschil met de directie van het Hoogovenbedrijf over de weige ring dezer directie, de organisatie te er kennen wordt hedenavond gehouden in de vergaderzaal van het veilinggebouw aan de Breestraat te Beverwijk. Verkiezing Arbeiderskern Hoogovens Bij de onlangs gehouden verkiezing van een Arbeidskern bij het Hoogovenbedrijf werden verkozen 24 leden van de Een heids Vakcentrale, 15 van de Unie van Moderne, Katholieke en Christelijke bon den en 1 ongeorganiseerde. Besommingen van Zaterdag Stoomtrawler: VL 68 Pax f 3728. Motorloggers: KW 108 f 1807, KW 107 f 1178. KW 89 f 1960. Versche haring: KW f 5800. Kustvisscher: IJM 249 f 500. Maandag. IJM 77 Poolzee f 14574. IJM 73 Utrecht f 28387, IJM 111 Olympia f 18227. Daar zit geen schot in In de Duitsche buurt, daar waar de schamele resten van het Duitsche leger den dag afwachten, dat ook zij eens naar hun land terugmo gen, zijn de burgers gestadig bezig, terrein op hun voormalige overheerschers te win nen. Het front is nu al vooruitgedrongen tot de Sirenestraat, zoodat nu nog slechts deze straat, de Vleetstraat en gedeelten van de Kompasstraat, Marconistraat en Havenkade door den vijand bezet zijn. Met de vrijgekomen straten is het zoo gesteld als overal eldc-rs. "waar de oorlog overheen gegaan is. Ook hier zijn ver woesting en vernieling de sporen van den terugtrekkenden tegenstander. De huizen worden zoo goed en zoo kwaad het gaat bijgelapt, om ze toch maar eenigszins be woonbaar te maken. Ergerlijk is echter de toestand in de straten. De rijweg in alle straten is opge broken en vooral de Bakkerstraat en de Kompasstraat zijn in een ware vuilnisbelt herschapen. Hoopen afval, prikkeldraad enz. liggen er voor de huizen en al mag er dan in het bewoonbaar maken van de woningen schot zitten, in de opruiming van dit vuil zit geen schot De bewoners hebben al te bevoegder plaatse geklaagd over den toestand, maar tot nu toe is alles nog steeds gebleven zooals het was. Het ziet er troosteloos uit en de teruggekomen bewoners, wier woningen door allerlei omstandigheden elke gezelligheid missen, vinden het verre van aangenaam, boven dien hun uitzicht bedorven te zien door een gevarieerde verzameling van allerlei vuil. Kerkelijke verkiezingen De verkiezingen van vier gemachtig den voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Velsen hadden tot resultaat, dat de heeren J. C. Aschoff, W. Doeven- dans, P. de Hond en J. Winters gekozen werden. Het vraagstuk van de doodstraf Een enquete onder Amsterdamsche advocaten De raad van toezicht en discipline der orde van advocaten te Amsterdam heeft aan den raad van ministers het volgende schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld dat de orde van advocaten bij het gerechtshof te Amsterdam een bespreking heeft gewijd aan het vraagstuk van de doodstraf. De bespreking werd ingeleid door mevrouw prof mr. D. Hazewinkel Suringar, die het standpunt contca ver dedigde. Na gehouden gedachtenwisseling vond een schriftelijke stemming plaats over de navolgende vraagpunten. I Zijt gij voorstander van onbeperkte wederinvoering van de doodstraf? Ja: 6, neen: 82, blanco 1. 2. Zoo neen, zijt gij voorstander van een tijdelijke toepassing van de doodstraf als repressie tegen misdrijven gedurènde den bezettingstijd begaan? Ja: 33, neen: 49, blanco 7. 3. Moet naar uwe meening der regeering worden verzocht, in kracht van gewijsde gegane doodvonnissen, op grond van het besluit d 61 uitgesproken en nog uit te spreken, niet ten uitvoer te doen leggen alvorens de Staten-Generaal de invoering der doodstraf zullen hebben gesanction- neerd? Ja: 65, neen 21, blanco 3 VOETBAL. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van „Halfweg" recipieerde het bestuur van deze vereeniging in de Sporthal te Zwanenburg. De burgemeester van Haar- lemmerliede c.a., de heer L. H. Simons, wet houder F. H. Bos, de heer A. van der Aart en vertegenwoordigers van vele vereenigin- gen voerden het woord. De schorsing van Bert os de Harder is met groote meerderheid van stemmen door de ledenvergadering van VUC gehandhaafd, zoodat hij dus niet eerder dan 16 Decem ber 1946 kan gaan spelen. Bokswedstrijden tusschen Nederlanders en Belgen zijn in Den Haag gehouden. De Hagenaar De Wolf won op punten van Bor- remans. De Belg Glanola verloor eveneens van den Rotterdammer Jan de Bruin. Cavignac boekte een Belgische overwinning door opgeven van Kees Sprenkels. Daaren tegen moest de Belg Adant in Giel de Roode zijn meerdere erkennen. Ter eere van Willy den Ouden, die zelf een demonstratie gaf. zijn te Rotterdam zwemwedstrijden gehouden. Bij de 200 M. schoolslag heeren werd J. Solkamans, Haar lem tweede In 2 min. 58.4 sec., Kruithof was no. 1 in 2 min. 55.8 sec. De Engelsche League. De voornaamste uitslagen van de Engelsche League lulden: Noord: Barnsley—Grimsby Town 20 Bolton WanderersMiddlesbrough 2—1 Burnley—Manchester United 2—2 Chesterfield—Blackpool 03 Everton—Stoke City 6—1 Huddersfield Town—Liverpool 3—1 Manchester City—Bradford 60 Newcastle United—Blackburn Rovers 8—1 Preston North End—Sheffield United 5—2 Sheffield Wednesday—Bury 2—ff Sunderland—Leeds United 5—1 Zuid: ArsenalPortsmouth 43 Birmingham City—Southampton 40 Chelsea—Brentford 4—2 Coventry City—Wolverhampton Wand 1—0 Derby CoutnyWest Bromwich Albion 33 Leicester CityWest Ham United 41 Miilwall—Tottenham Hotspur 3—2 Nottingham Forest—Aston Villa 1—3 Plymouth Argyie—Charlton Athletic 15 Swansea Town—Fulham 2—2 BINNENLAND Dividenden over 1944 van de volgende hypotheekbanken zullen worden voorgesteld op de alg. aandeelhoudersvergadering op 20—21 Dec.: Fricsch-Groningsche Hyp. Bank N.V. f 24 per aandeel van f 1000 met storting 20 Neder!. Hyp. Bank N.V. f 16 per aan deel van f 1000 met storting 20 V» en f 8 per aandeel van f tooo met 10 V# storting; Aigem. Fi iesche Hyp. Bank N.V. uitsluitend 3 rente over het onverplicht gestorte kapitaal. De dividenden worden verminderd met 15 dividend-belasting. Coupons voor ziekenfondspremie moeten regelmatig aan den bode van het fonds wor den afgegeven, daar anders moeilijkheden ontstaan. Jhr. mr. J. D. H. de Beaufort heeft eer vol ontslag gevraagd als secretaris van den Raad van State, welk ambt hjj bekleed heef: sinds 1 Augustus 1921. Wat het verkeer in de Wleringermeer aangaat hebben dijkgraaf en heemraden be slist. dat, zoodra de dool invalt, alle verkeer van rij- en motorvoertuigen over alle wegen in de Wieringermeer verboden is. Eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend aan generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst van den gene- ralen staf. met dankbetuiging voor de veel jarige en belangrijke diensten, door hem in moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. BUITENLAND. De prix-Goneourt, de bekende Fransche prijs voor letterkunde ls toegekend aan Jean Louis Bory voor zijn werk „Mon village 1' taeure allemande". Alle spoorwegverkeer voor burgers staat stop in de Bntsche zone van Dtiitschland voor het vervoer van gedemobiliseerde Duitsche soldaten. Japan's voedselpositie is zeer zorgwekr kend. Sjidehara heeft verklaard, dat hij op het oogenbllk de rantsoenen niet kan ver- hoogen. De oud-aartsbisschop van Canterbury, dr. Lang. die onlangs overleden is, werd gisteren ten grave gedragen. Een werkgemeenschap is te Berlijn ge vormd van de vier bestaande partijen (dem. lib., soc. dem.; en commun.) welke het stads bestuur bij belangrijke aangelegenheden zal adviseeren. Alle militaire organisaties in Oostenrijk zullen onmiddellijk ontbonden worden op last van den geallieerden bestuursraad. Een ultimatum van Tito aan 20.000 Joe goslavische ballingen om terug te keeren. die verblijven in de Britsche bezettingszone van Duitschland, is door dezen in den wind geslagen. Generaal Patton's toestand wordt als zeer ernstig beschreven, alhoewel het offi- c:eeie communiqué vermeldt, dal hij een rustigen nacht heeft gehad. De generaal ls van de nek naar beneden geheel verlamd. Indo-China wordt door de Britten ont ruimd en men gelooft, dat één brigadegroep reeds voor Nieuwjaar uit het land vertrokken zal zijn. Een Duitsch civiel bestuur zal door de Amerikanen In hun bezettingszone worden ingesteld per 1 Januari, zoodat dan ook de hoogste posten in de provincies aan Duit schers zullen worden overgedragen. Het nieuwe Italiaansclïe kabinet van Gasperi Is door het Comité var. Nationale be vrijding en den prins-regent Umberto goed gekeurd. De nieuwe ministers zijn Maandag avond in het Quirinaal door 'den Prins be- eedigd. Een Russische divisie zal begin 1946 op de Japansche moedereilanden aankomen. De Sovjet-Russische legerautorïteiten hebben er in toegestemd het personeel van de Chineesche regeering „wanneer en waar het ook in het Noordoosten zal landen" be- scherming te verleenen. HAARLEM EN OMGEVING Een Kerstmiddag wordt georganiseerd door de afd Haarlem van de Ned. Vrouwen ELectriclteits Vereeniging op Vrijdag 21 De cember, in restaurant Brinkmann. Gr. Markt. De altzangeres Akke de Vries zingt met luit-begeleldlng Kerstliederen en Oud Ned. Volksliederen. Er komt een gedekte Kerst tafel en kaarsenllcht. Ds. J. H. Telkamp te Aerdenliou», era, predikant van Utrecht is benoemd to: hulp prediker bij de Geref. Kerk van Zaandam, De letters Ka t.m. Kra moeten Woensdag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. De heer C. J. L'riot te Heemstede hoopt 14 December den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad als employé bij de Tankinstaiiatie van de N.V. De Baiaaf- sche Petroleum Mij. te Amsterdam, waar hij sinds 1916 de functie van procuratiehouder vervult. De Kerkeraad der Chr. Ger. Gem. van Haarlem Noord heeft In de vacature, ont staan door het vertrek van ds. D. Henstra naar Broek op Langendijk op het .weetal geplaatst de predikanten ds. N. de Jong, te •s Gravenhage West en ds. W. Kremer te Leeuwarden. De opwekkingssamenkomsten te Haar lem worden besloten op Donderdag 13 De cember in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat waarin zal spreken de heer J. Kits uit Zeist, die als leider van den Centralen Evacuatie- post aldaar gedurende ae oorlogsdagen onder duizenden doortrekkende vluchtelingen uit Arnhem en omgeving heeft geëvangeliseerd. Het Chr. Zangkoor „Eben-Haezer" zai enkele liederen zingen. Op een vergadering van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, waarop besloten is tot fusie van de bij het C. N. V. aangesloten bonden van Overheidspersoneel is benoemd tot vrijgestelde de heer W. TJeersma te Haarlem. Agenda. Stadsschouwburg: R.K. Tooneelvereen. „Rokato" De familie-dictator, 20 uur. Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 20 u. Krelage-huis: De „Ghesellen van den Spele": Hoog van den Toren (cabaret revue) 20 uur. V.N.S.: Lezing over atoom splitsing, 20 uur. Rembrandt: Je kunt het toeh niet. meenemen 14.30, 19 en 21.30 uur. Palace: Als dooden herrijzen 14, 16.15. 19 en 21.15. Luxor: De groote show 14. 16 15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Café de Paris 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 12 DEC. Vrije Kath. Kerk: Lezing 19.30 u. Stads schouwburg: Georgette Hagendoorn 20 u. Krelagehuis: als Dinsdag. Concertzaal: Hans Osicck, piano, 20 uur. Bioscopen al« Dinsdag.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3