Is Haarlem Flinke belooning Luidsprekers bandenbonnen S« O. s« Firma M. C. Hoole Jr. een dochters lad van Den Bosch? een moederstad van Alkmaar, Medemblik, enz. In haar studie over het Haarlemsche Stadsrecht van 1245 heeft mej. Dr. G. H. Kurtz, archivaresse van Haarlem, er reeds op gewezen, dat de meeste bepa lingen ven het handvest op bestaande gewoonten zijn opgebouwd, maar dat r weinig bij is. dat speciaal met het oog op de Haarlemsche toestanden ontworpen is. Dc codificatie van de handvesten is dan ook niet van de hurgers van Haarlem uitgegaan, maar afkomstig uit de grafe lijke kanselarij, die daarvoor weer oude re stadsrechten tot voorbeeld nam. Het is zoo vervolgt mej Kurtz een vondst van Dr Huizinga, dat het Haar lemsche stadsrecht teruggaat op dat van 's-Hertogenbosch uit het eind der 12de eeuw. dat op zijn beurt weer veel ont leend had aan Leuven's stadsrecht, Op zijn beurt is het Haarlemsche stads recht wederom het voorbeeld geweest voor die van andere steden, namelijk voor Delft. Alkmaar. Beverwijk en West- Friesche steden. In het Prov. Noordbrabantsch Dagblad schrijft de neer H J M Ereling een ar tikel. waarin verder gaande conclusies zijn opgenomen. Hij betoogt, dat een landsheer als hij aan een plaats stads rechten verleende, het stadsrecht van een reeds bestaande stad als grondslag nam en er dan zoo noodig andere bepa lingen aan toevoegde. Zoo ontstonden dan de Moedersteden en de Dochterste den Dat overhevelen van stadsrechten bracht mee, dat er tusschen de steden allerlei intieme betrekkingen van gelde- lijken - en stadsrechterlijken aard verre zen Wanneer de schepenen van de dochter- stad zich voor een moeilijk geval ge plaatst zagen, en geen beslissing durfden te nemen, of een vonnis te vellen, dan gingen zij op hofvaart bij de moeder stad er. vroegen daar aan hun ambtge- tiootcn om advies. Het stadsrecht nu dat Haarlem op 23 November 1245 tot stad verhief, werd aan de jonge stad door den Hollandschen graaf Willem II geschonkerr, die het aan het stadsrecht van 's-Herto.genbosch on»- leend had Het was dit oude Brabant- sehe recht, dat van Leuven naar 's-Her togenbosch kwam. van den Bosch naar Haarlem ging. van Haarlem naar Alk maar. Medemblik. Schellinkhout en Hoo- gewoude. om tenslotte te Burghorn te belanden. Waarom Graaf Willem II voor Haarlem zijn oog op het Bossche stadsrecht heeft laten vallen, laat zich niet meer met ze kerheid vaststellen. Maar wij mogen aan nemen, dat de nauwe familiebetrek kingen tusschen den graaf en het Bra- bantsche Huis. zijn belangen in Brabant en de invloed var. den Hertog Hendrik I, daaraan niet vreemd zijn. Het goed-ge- codificeerde Bossche stadsrecht kan hem ook hebben aangetrokken. In het oudste Bossche stadszegel staan drie boomen. die als een herinnering aan het bosch. waaruit de stad gegroeid zou zijn, beschouwd worden. En nu zien wij in het oudste stadszegel van Haarlem, rechts en links van een ommuurde stads poort, ook boomen staan. Zouden die boomer. oorspronkelijk misschien op 's-Hertogenbosch hebtfén gewezen? Ab- De Haarlemsche Postfanfare De Haar";. Postfanfare gaf Maandagavond «n concert, waaraan Haarlem s Postaal Man nenkoor medewerkte, een combinatie waar van de nieuwe cirigent Adr. Nleman doel treffend gebruik maakte in een door hem gecomponeerde Faust-Fantasie, in 3 Vader- ïandsche Liederen (waarmee het concert begon) en in een Wals van Strauss. De com binatie klonk verrassend homogeen en goed. Men kon ook in de nummers voor orkest bemerken dat Niemar.. (die vele Jaren altist in de H. O. V. was) den klank van een strijk, orkest wil benaderen en dat htj zich de diii-, geertechniek daarvan heeft eigen gemaakt: alle klank was voor de zaal berekend, alle Inzetten en afbrekingen waren puntig en precies. Alleen in de American petrol- marsch, waar een aanta'. tamboers van het corps meewerkten overschreed het klank volume de zaalcapaciteit. Een aardige marsch van eigen hand toonde óok zijn geschiktheid om voor koper-ensemble te schrijven, De Suite var. Filleul bleek nog al droge muziek. Het mannenkoor zong onder zijn eigen dirigent P. M. Gerdes werken van Mendels sohn. Loots en Kools. De klank was vooral in de zachte gedeelten goed. in de sterke eoms wat geforceerd. Met name Kool's ..De Kuiper werd aardig en pittig voorgedragen. K. DF. JONG. Vele kleintjes Het zijn allemaal snoepdiefstalletjes, die de politie ir. Haarlem onder haar oogen krijgt, maar al deze kleintjes vormen toch samen de gedachte, dat de wereld nog verre van eerlijk is. Het aantal diefstallen van tasschen, por tefeuilles en pakjes, die de winkelende huisvrouwen ever, naast zich neerleggen is fantastisch. Er lijkt een gilde van dit soort dieven te bestaan, dat zeldzaam ge wiekst is. Het foefje van kleeding, radiotoestel of klok „ter reparatie halen is ook nog steeds gangbaar. Men kan niet voorzichtig genoeg zijn. Onbeheerd laten staan van bestelwagens Is ook meestal fataal. Een handelaar in boter en kaas, die gisteren even iets moest afleveren, miste bij zijn terugkomst 73 pakjes boter uit zijn' wagen. Er wordt voorts op gewezen, dat het verboden is brandhout te vervoeren zon der geldig gemeentelijk vervoerbewijs. soluut onwaarschijnlijk behoeft dat niet te zijn. Oude zegels houden meer gehei men verborgen. Tot zoover de heer E., die archivaris van den Bond is. Mej. Kurtz onderschreef de juistheid van de gegevens, die haar reeds bekend waren toen zij haar boekje schreef, maar die zij daarin niet zoo uit voerig kon verwerken in verband met den beperkten omvang Het eerste slachtoffer Gisterenmiddag waagde een jongen van 13 jaar zich op het ijs van der. Klopper singel te Haarlem. Zijn moeder riep hem terug, waarop hij omkeerde, doch onge veer 8 meter van den kant door het ijs zakte. Een voorbijganger trachtte vergeefs hem te redden; aan een buurman van den drenkeling gelukte het het knaapje naar boven te brengen. De pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, die drie uur duurden, mochten niet meer baten. Er kan niet genoeg gewaarschuwd worden tegen deze waaghalzerij, die niet alleen levensgevaar voor de onvoorzichtigen op levert. maar eveneens voor de vele ande ren. die er hun leven voor in de waag schaal moeten stellen. Burgerlijke Stand HAARLEM 10 December 1945 BEVALLEN: 7 Dec W. C, Mitinema—Claas- sen. d.; 8 Dec., M. Rezenhartvan Dijk. d.; A. Konine—Kootje, z.; A Veldtde Wit. d.; 9 Dec.. F. Beumer—van Velzen, d A. B A. Dijkhoff—Buijs. d.; T M. C. Koenekoop— Verver, z.; M. C. Bussing—v, <1. Velde, z.; 10 Dec.. J. M. L. Moedvan der Lelij; M. E. LatnmersCappelhoff. z. OVERLEDEN: 5 Dec.. C. Bosman—van Rooij. 82 j., de Clercqstraai; 7 Dec., H. C. de Graaff, 36 Pijlslaan; P. F, de Haan, 84 j., Hasselaersplein; J. J. M van der Kemp— Montagen. 90 j., Joh. v. Vlietstraat; M. Jak, R7 j.. Bakkerstraat; J. P. Königs—de Vries, 53 j.. Croeservstraat; H. 1,. Schouten. 16 j., Kamperlaan; 8 Dec.. M. M. Bokelman—de Kruijff. 8i j.. MeerkoetstraatA: M. J. Trous- set—Uij ten broek, 34 j., Rijksstraatweg; J. van Maren—Bakker. 80 j.. Rijnstraat; E. van Ossenbruggen, 59 j.. Havikstraat. ONDERTROUWD: 10 Dec.. G M. van Har ten en C.. van Assendorp; J. K. Bloemendal en M C. van Reijn; H F. A Le Fèvre en M. R. A. de Wit; M. Koopman en H. Stam; G. Presburg en C. Blauw; 6 Dec., W. F. van dei- Blom en H Meijers. GEHUWD 10 Dec.. I. H. Schelasnitzki en E Bramson. De verrekening met Canada De rekening wordt nu opgemaakt, die onze regeering in Ottawa zal aanbieden voor het verblijf van het Canadeesche leger op ons grondgebied De kosten voor huisvesting, werkzaamheden ten bate van het Canadeesche leger en andere dienst verrichtingen beloopen vele millioenen dollar. Voor huisvesting alleen moet een bedrag van 400.000 dollar per maand wor den betaald. Daar Nederland onlangs groote voor raden legeruitrusting, vrachtwagens en stukgoederen van de Canadeesche regee- ving heeft gekocht, is het waarschijnlijk, dat de koopsom hiervan voor een deel verrekend zal worden met de schuld van het Canadeesche leger aan Nederland Canada heeft reeds aanzienlijke credie- ten aan Nederland verstrekt en onlangs werd in Ottawa bekend gemaakt, dat deze verhoogd zullen worden Jk>t een bedrag van meer dan 100 millioen dollar ten bate van Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen. Weerbericht De vorst is afgeloopen Aanvankelijk krachtige Noordelijke wind, mei plaatselijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien en daling van temperatuur. Daarna een lijdelijke opklaring met afnemenden en naar het Westen terugloopenden wind. Later weer toenemende wind. met kans op wat regen. Amnestie in Griekenland Ongeveer 80.00 personen, tegen wie on derzoekingen of beschuldigingen gaande zijn wegens daden, begaan tusschen April 1942 er. Februari van dit jaar, hebben vanwege het Grieksche ministerie van justitie amnestie gekregen. Nieuwe be schuldigden over daden, in die periode be dreven. kunnen niet worden onderzocht. Pogroms in Polen Een speciale correspondent van het A. N.P. meldt, dat op het oogenblik dage lijks honderden Joodsche vluchtelingen uit Polen de Amerikaansche zone van Duitschland binnenstroomen. De oorzaak is de algemeene onrust, welke in Polen door zekere elementen, die zich tegen de vooruitstrevende regeering kanter., wordt teweeggebracht. Van de 3' z millioen Jo den in Polen zijn er 70.000 overgebleven Tegen hen richten zich in de eerste plaats ractionaire groepen, die reeds tientallen Joden hebben gedood of bedreigd. Daar door hebben deze nog maar één verlan gen: naar Palestina. En zij zijn de tochl naar het beloofde land begonnen. Zoo ar- riveeven zij in München, waar zij de Amerikanen voor groote problemen stel len. Nu zijn er reeds 3000 vluchtelingen en men verwacht, dat dit aantal vóór 1 Januari 10.000 zal zijn. Daardoor kampt men met moeilijkheden inzake huisves ting. voeding en kleeding. Schuldigen aan Finland's oorlog De openbare aanklager in het proces tegen de Finsche verantwoordelijken aar. den oorlog naast de Asmogendheden. Toive- Tarianne, heeft in zijn requisitoir hev aanvallen tegen Ryti en Tanner gericht, daar dezen naar zijn meening de zaak vertroebelen door zich te beroepen op wetten van vroeger. Prof. Kivi*" be schuldigde hij van het bemoo an den vrede door het verrichter on- nagediensten. De aanklager g. roe rig in op Tanner's invloed op dc buiten- landsche politiek Officieeie publicatie. UITREIKING NUMMERTOEWIJZINGEN. Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat de plaatselijke distributiediensten in de week van 9 t.m. 15 December a.s. voor on derstaande artikelen toewijzingen zullen uitreiken, voorzien van de daarachter ver melde nummers: versnaperingen 488 409, suiker 490. brood 491 (Am. bloem), 492 (inl. bloem), 493 (reductie), 494 (zout) bloem 495, 496, 497, rijst 498, biscuits 501. boter 502, mar garine 503. vet 504. kaas 505, eieren art. 37, melk 506. 507. vleesch ontvangstbewijs voor vleeschzegels. vleeschwaren art. 52. aardap pelen 503 509. tabak 510. De toewijzingen voor versnaperingen, vleeschwaren en bis cuits worden uitgereikt op basis van twee maal het aantal ingeleverde rantsoenen, de toewijzingen voor kaas op basis van een half maal het aantal ingeleverde rantsoenen. De toeslag bedraagt voor boter, margarine, vet. melk en tabak 10. pet. Voor de overige arti kelen, waarvoor de evenredige bevoorrading geldt 50 pet. Voor versnaperingen wordt geen toeslag verstrekt. Bovenstaande toewijzingen met uitzondering van die voor melk en aard appelen zijn geldig voor detaillisten van 16 t.m 29 December, voor grossiers van 16 Dec. t.m. 12 Januari. De toewijzingen 491 t.m. 494 zijn reeds in de week van 9 t.m. 15 Dec. gel dig. De toewijzingen voor melk en aardap pelen zijn geldig van 16 t.m. 22 December. Grossiers in lucifers ontvangen toewijzingen G 27 of G 28 op basis van twee maal het aantal Ingeleverde coupures 437 en 438 ver meerderd met 10 pet. Detaillisten in versna peringen en biscuits moeten opgeven, hoe veel rantsoenen zij als voorschot van fabri kant of grossiers hebben ontvangen, gesplitst per leverancier. Voor dit aantal rantsoenen worden uitgereikt: voor versnaperingen toe wijzingen 484, 485. 486 Ot 487 en voor biscuits toewijzingen 499 of 500. deze coupures geven geen recht op herbevoorrading, doch moeten worden gebruikt voor aflossing van de van fabrikanten of grossiers ontvangen voor schotten. De coupures 488 en 489 voor ver snaperingen. welke worden uitgereikt op basis van tweemaal het aantal ingeleverde rantsoenen van de bonnen 323, 417. V oi. V 02 en X 02. en de coupures 501 voor biscuits, welke worden uitgereikt op basis van twee maal het aantal ingeleverde rantsoenen van de bonnen 108 en 204 zijn wel bestemd voor herbevoorrading. TOEWIJZING TABAK. Het C. D. K. deelt mede, dat in verband met de sluiting der depóts van het rijksbu reau voor tabak van 23 t.m. 29 Dec a.s. grossiers in tabak in de week var. 9 t.m. 15 December in plaats van in de week van 16 t. m 22 Dec. de toewijzingen 469 in moeten leveren ter verkrijging van toewijzingen G 14 of G 15. De toewijzingen G 14 en G 15 worden uitgereikt op basis van hel aantal ingeleverde rantsoenen vermeerderd met 10 proeent. Kl.OMI'ENTHSTRIBUTIE In het tijdvak van 11 tot en met 15 Decem ber 194S a.s. bestaat volgens onderstaande letterindeeling gelegenheid tot het afhalen van een aanvraagformulier voor klompen (MD 333-23) bij de afdeeling Schoeisel van mijn Dienst, Zijlstraat 62. alhiei. UITSLUITEND ZIJ kunnen een formulier ufhalen, die I>U het verrichteu van hun ar beid hoofdzakeUlk op het dragen van klom pen zün aangewezen, te weten: abattoirpersoneel. arbeiders brouwhuis, ar beiders chemische bedrijven (zoutzuur, zwa velzuur. ainonlakzuur), asphaltteerders, bier brouwerijen, dekknechten binnenvaart, gra- nietschuurders, houtarbeiders (creosoteerbe- drijven). kuipers. landbouwers, landarbeiders, reinigingsdiensten. scheepstimmerlieden, schippen (binnenvaart, vervoer van mest en groente), schippersvrouwen, smeden, (geen goud- of zilversmeden of gercedscnapmakers), steenfabrieken (lorrierijders), terrazowerkers, trommeldrijvers. tuinbouw- en tuiniersbedrij- ven. veedrijvers, veeteeltbedrijven, visschers (uitsluitend zee-), voorsiageis, voorsmeden, wasscherij, bedienend personeel van wasch- machines, zoutbedrijven, zuivel beer ij ven. Dit geldt zoowel voor mannen a's vrouwen, indien deze laatsten daadwerkelijk zooda- nigen arbeid verrichten. De aard vati de verrichte werkzaamheden moet uit het aan vraagformulier blijken. De letterindeeling is als volgt: Dinsd3g 11 December A t.m. E; Woensdag 12 December F t.m. J; Donderdag 13 December K t.m. O; Vrijdag 14 December P t.m. U. Zaterdag 15 December V t.m. Z, De indiening der aanvraagformjlie.-en kan geschieden als volgt; Maandag 17 December A t.m. D; Dlnsdlag 18 December E t,rn. H; Woensdag 19 December I t.m. I.; Donderdag 20 December M t.m. Q; Vrijdag 21 December R t.m. V; Zaterdag 22 December W t.m. Z. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders kun nen. wanneer deze arbeiders arbeid verrich ten. zooals boven omschreven, eveneens in bovengenoemde tijdvakken een formulier afhalen en een collectieve aanvraag indie nen. Deze aanvraag kan door den bedrijfs leider op éèn formulier MD 333-23 geschieden, onder bijvoeging van een lijst met namen, adres en woonplaats der betrokken arbeiders alsmede een omschrijving van de verrichte werkzaamheden. Bij de indiening der formulieren behoort de werkgeversverklaring te zijn ingevuld en. onderteekend, terwijl de Tweede Distributie, stamkaart dient te worden overgelegd. De uitreiking der bonnen zal voor zoover de beperkte voorraad dit toelaat na 1 Januari a.s. geschieden, aan hen, die daartoe zullen worden opgeroepen. Betreffende de distributie van klompen voor kinderen volgt nog een nadere regeling. Haarlem, 10 December 1945. De directeur. A. VAN DRIEL. 10 December 1945. Het P. V. K. van groenten en fruit te Be verwijk maakt bekend dat in de week van 3 t.m. 8 Dec. de volgende gemeenten werden bevoorraad Winterpeen, bon G 01, rantsoen 'j p. p. consument.. Velsen N en IJmuiden 2 x geheel. IJmuiden opnieuw ged. met 1 bon p. con sument. Uien, bon G 01 rantsoen 1 bon p, consu ment. IJmuiden restant. Roode en gele kool. bon G 01 rantsoen j p. p consument. IJmuiden ged. Bloemkool, hor. 638 rantsoen 1 klelr.e p. consument of 1 groote p. 2 consumenten. IJmuiden ged. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte ons dochtertje C. J. Duller DullerNlerop Tijd. Noodziekenhuis Zwolscheweg. Zaterdag a.s. 15 Dec. hopen onze geliefde ouders G. v. WOLFEREN G. H. M. v. WOLFEREN— GUYKEN den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in den echt werden verbonden. Dat zij nog vele jaren dezen dag mogen herdenken is de wensch van hun dankbare kinderen Nel, Arnold en Jan. IJmuiden-Oost Velserduinweg 169. in geld of sigaretten voor het terug bezorgen van een Schotsche terrier genaamd Wisky bij Café Schoone, Breesaapstraat 54, IJmuiden. BLEEKWATER SODAWATER AMMONIAK Volop verkrijgbaar. Zelf flesschen meenemen. CccjiPetg 5t Bfommt Rembrandtlaan 15, IJm.-Oost HET HUWELIJK maakt Uw leven rijker en ge lukkiger. BUREAU „DISCRE- TÏA" helpt OOK Ut NIC. Wit- senkade 31, A*dam-C. Spr.u.: 9.30-12 u. v.m. Vraagt direct kosteloos inlichtingen blanco enveloppe. HUWELIJK. Welke nette weduwnaar m. vaste positie zoekt zuinige, degelijke huisvrouw, 56 jaar. Br. IJ 100 bur. van dit blad. Te koop gevraagd een Gaskachel IN RUIL AGB. 1 pr. nw. zw. d.sch. m. 37 voor m.sch, m. 35. Vlierstraat 9, IJm.-O. RUILEN een paar leeren knielaarzen voor kindersch. m. 30. Aan hetz. adr. werk- mansfiets te koop. Juliana- kade 3, IJmuiden. RUILEN 1 pr. m.sch. m. 36 voor m. 34. Julianakade 13 rood. RUILEN goede damesfiets op luchtb. voor goed spelend radiotoestel of voor winter mantel m. 44-46. Velserduin weg 194. RUILEN j. winterjas lft. 13-14 jr. voor grooter lft. 19 jaar. Evertsenstraat 33. Te koop gevr. DEKENS en LAKENS. W. a. Zeeërw. 128. Te k. o. kw. pitr. WIEG m. bedje f 25. De Ruyterstr. 130. VA V-W 23 WRTF.SIBER kunt U weer aanvragen. Levert ze zoo spoedig mogelijk in. Wij zorgen voor vlugge leverantie. A. DONKER, P. POTTERSTRAAT 24 IJMUIDEN-O. HOF.RA! daar is hij weer die mijn NAAIMACHINE heeft gekocht. Hebt U er misschien ook nog een staan, buur vrouw? Want die man geeft goede prijzen. MERK OF DEFECT C.EEN BEZWAAR. Van ouds bekend Tel. 22787. Rijksstraatweg 250. Haarlem-Noord OVERAL AAN HUIS TE ONTBIEDEN. Overwin Uw eenzaamheid enschroom Overwin Uw tegenzin tegen huwelijksbemiddeling. Wij ga randeeren U geheimhouding, zien onzen taak idealistisch en brengen gelijkgestemden en gelijkgeloovigen (arbeiders klasse. middenstanders, enz.) tot elkaar. Wij bezoeken U, of bezoekt U ons! Hoofdkantoor- Corlstraat 45 Alkmaar Tcl 2581 - Bijkantoor A'dam Amslellaan 39 huis. (bij do Berlage- brug). Tel. 29438 Geopend van 10-8 uur sZondags van 2 6 uur. Maandags gesloten Vertegenwoordigd In alle groote plaatsen. Oesgewenscht bezoek aan huij Geheimhouding «errekerd

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 4