IJmuider Courant Ihq. een pa tol owdeg) Duitsche oorlogsmachine van 6+ millioen menschenkrachten Veertig doodstraffen geëischt «Oc Jaargang No. 18204 Te Haarlem: Gr. Houtstr. Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Poereboom Donderdag 13 Dw. 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Hoopvoller toestand op Java? ai Keuters speciale correspondent uit Batavia meldt, wordt de mogelijkheid, dat de Nederlanders nog een laatste poging zuilen doen een groot bloedbad op Java te voorkomen, door voorstellen aan de Indonesiërs met betrekking tot den toe- komsligeu status van Indonesië binnen het Koninkrijk, te Batavia druk bespro ken. Het uitstel van het vertrek van den heer Van Mook wordt door weingelichte kriugen in verband gebracht met een nieu we politieke stap bij de Indonesiërs. Volgens de officieuze London Press Service zijn waarnemers te Londen van meening, dat de toestand op Java als hoopvoller mag worden beschouwd. Men koestert hoop op een eventueele overeen komst tusschen de Nederlanders en Sja- rir. Op het oogenblik vinden informeele besprekingen plaats tusschen beide par tijen, die op Nederlandsch initiatief be gonnen zijn. De voornaamste reden, dat deze besprekingen niet uit liet beginsta dium zijn gekomen is, dat Sjarir en zijn medestanders hun handen gebonden voe len door de extremisten, die letterlijk amok maken. Het geallieerde opperbevel heeft besloten met kracht van wapenen een eind te maken aan de extremistische excessen en het heeft daartoe de geal lieerde strijdkrachten op Java versterkt. Als begin is West-Java grondig gezuiverd. Dit was noodzakelijk ten eerste om de Japanneezen te ontwapenen en de ge- interneerden te redden, en ten tweede om de eenig mogelijke omstandigheden te scheppen waaronder onderhandelingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs ge voerd kunnen worden. De terreur die de extremisten trachten uit te oefenen is niet vereenigbaar met deze doelstellin gen. Men gelooft, dat wanneer Sjarir bevrijd is van de bedreiging der extremisten, hij bereid zal zijn de Nederlandsche voorstel len voor autonomie voor Indonesië als basis voor besprekingen tc aanvaarden, mits deze voorstellen een gedetailleerd beeld geven van het schema, dat in de rede van de Koningin van 1942 gegeven is. Beslag op spoorwagons Teneinde de Britsche aanvoerwegen in stand te houden, hebben Britsche troepen alle spoorwegstations tusschen Tandjong Priolc en Batavia overgenomen. Op een aantal spoorwagons is beslag gelegd. Het volksleger heeft speciale polilieafdeelin- gen voor de spoorwegen ingesteld, die in het bijzonder tot taak hebben ervoor te zorgen, dat geen onbevoegde personen zich bemoeien met goederen op de stations De eerste Rapwi-trein is in Bandoeng aangekomen. Een Britsche bron beschreef de Indonesische bewakers als „flinke po- litie-officieren, die een goede militaire training hebben ondergaan en wien een goede politieke ondergrond is gegeven." Java was gisternacht het tooneel van felle contrasten. Bij Ambarawa in Mid- den-Java waren toestellen van de R.A.F. in actie, terwijl 400 K.M. Westelijker man nen van het volksleger een geallieerde goederentrein naar Bandoeng excorteer- den. Ambarawa zelf zou in lichte laaie staan. De vrachtwagens, die bij Soekaboemi door Indonesiërs waren aangevallen, zijn Woensdag te Bandoeng gearriveerd, na dat het escorte versterkt was door Britsch-Indische troepen en pantserwa gens. Bij den aanval Zondagmorgen op •het convool zijn een Engelsch officier en 19 Britsch-Indische soldaten gedood, ter wijl 2 Britsche officieren en 63 Britsch- Indische soldaten gewond werden. Europeesche ingezetenen van Palem- bang hebben gevraagd naar een veiliger plaast te worden overgebracht, b.v. Ban- ka. Billiton of de Molukken. Over den toestand op Java bericht het Britsche communiqué van Woensdag het volgende: Buitenzorg: Op het kamp Kota Paris is een georganiseerde aanval gedaan, wel ke echter zonder eigen verliezen werd af geslagen. Twee Rapwi-kampen werden beschoten, waarbij echter geen verliezen waren te betreuren Een convooi ont moette tegenstand, die na de komst en hulp van tanks werd uiteengeslagen. Bandoeng: 40 Indo-Europeanen werden uit het Noordelijk gedeelte van de stad geëvacueerd. De telefoonverbindingen tusschen Bandoeng en Batavia zijn ver broken. Bij een poging tot herstel van orde en rust heeft de politie Indonesische plunderaars gevangen genomen en ande ren neergeschoten. De eerste Rapwi-trein met goederen is veilig aangekomen. Soerabaja: In de omgeving van Sidoard- jo. ten Zuiden van de stad werden 1500 Chineezen bevrijd Een proclamatie, in houdende een bevel tot overgave der wa penen. had weinig resultaat, uitgezonderd in het gebied van Darmo. Een groote op slagplaats voor ammunitie in de omge ving van Soerabaja werd vernietigd. Met actieve patrouilleering werd zonder be- iajvjuiikv 3**Murt£aisseii voortgegaan. Ambarawa: Er werd druk gepatrouil leerd. Men ging voort met de evacuatie van de Rapwi-magazijnen. De verantwoordelijke man Gen majoor Yamamoto. de voormalige chefstaf van het 16e Japansche leger op Java, heeft verklaard, dat hij in hoofd zaak verantwoordelijk is. vobr den steun aan ae Indonesische onafhankelijkheids beweging Generaal Yamamoto werd vo rige maand gearresteerd en verblijft nu in de gevangenis te Singapore in afwach ting van zijn vonnis. Generaal-majoor Nakamoega, die het bevel gevoerd heeft in Midden-Java, zit ook te Singapore gevangen en wordt be schuldigd van medeplichtigheid ten aan zien van het overhandigen van wapens aan de Indonesiërs. België gaat deel van Duitschland bezetten Volgens de Belgische radio heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Spaak, ver klaard, dat overeenstemming is bereikt over de afbakening van een Belgische bezettings- eóne in Duitschland. Spaak refereerde aan zijn besprekingen met Ernest Bevin over de Engelsch-Belgische betrekkingen. De Belgi sche zóne zal, volgens Spaak, binnen de Britsche bezettingszone liggen. Er zullen waarschijnlijk in het vroege voorjaar twee Belgische divisies heengezonden worden. Het proces tegen de Finsche oorlogsmisdadigers Onmiddellijk nadat Woensdag de zitting in hei proces over de oorlogsschuldvraag be gonnen was, verzocht de aanklager uitslui ting van het publiek en de pers van de ver dere zittingen. Hij motiveerde zijn verzoek met den inhoud van Rytl's verdedigingsrede. Reeds den avond tevoren had de Finsche censuur de publicatie van Ryti'? verdedi ging in Finland verboden. Ryti's advocaat protesteerde ten sterkste tegen dit verzoek, hij verklaarde dat de verdediging de zelfde rechten moest hebben als de aanklagers. Het Hof trok zich daarop ter beraadslaging terug. De actie van den aanklager is zonder twij fel het gevolg van Ryti's gedetailleerde ver wijzing naar de Russisch-Dultsche vriend schap in het begin van den oorlog, alsmede van zijn pogingen om alle blaam voor het Finsch-Russisch conflict van 1941 op Moskou te werpen. (Un. Press), Bevin over de Moskousclie conferentie In een korte verklaring over zijn aan staand bezoek aan Moskou, zeide Bevin: „Ik kan alleen hopen, dat onze bespre kingen zullen bijdragen tot de vriend schappelijke oplossing van dringende pro blemen." Churchill maakte Bevin een compliment over zijn besluit om naar Moskou te gaan en wenschte hem zooveel mogelijk succes. Hij zeide verder- ..Ik geloof, dat het heel jammer zou zijn. in dien er belemmeringen zouden oprijzen inzake de bijeenkomsten van de drie groo te mogendheden, omdat, ondanks onzen gemeensehappelijken wensch om veel grootere organisaties in het leven te roe pen. een gemis aan overeenstemming tus schen de drie groote mogendheden heel wel een obstakel kan vormen voor de toekomstige ontwikkeling. Deze persoon lijke ontmoetingen zijn van zeer groote waarde en ik vertrouw er op, dat zij in dit geval de regeling van heel veel moei lijke punten tot gevolg zullen hebben en dat zij de sympathie en goodwill tusschen de drie groote mogendheden weer zullen opbouwen." Organisatie van het bedrijfsleven De Tegeering is van meening. dat een nieuwe publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie moet worden opgebouwd .net orga nen die in staat zijn het geheele sociaa'- econornische beleid, voor zoover niet de centrale overheid cat zelf in de hand moet houden, over te nemen. Voorts zal, omdat sociale en economi sche kwesties niet los van elkander be handeld kunnen worden, in de leiding der bedrijfsorganisatie een coördinatie moeten worden tot stand gebracht. Tenslotte is het noodig, het bedrijfsleven grootendeels in verticale kolommen. omvattende de producenten, den groothandel, de verwer kende industrie en den detailhandel yan dezelfde soorten goederen, samen te bren gen. Een voorontwerp van wet is ge maakt. Het zal noodzakelijk zijn een toporgaan voor het geheele bedrijfsleven in het leven te roepen in den vorm van een sociaal-economischen raad. die de regee ring van advies zou kunnen dienen. Bo vendien zal er in sommige gevallen nog behoefte bestaan aan organisaties, die een functie uit het sociaal-economische leven in haar geheel vertegenwoordigen. ALs sluitstuk van de bedrijfsorganisatie zal dan tenslotte een regeling moeten worden getroffen voor de rechtspraak op overtredingen van de verordeningen der bedrijfschappen, de bedrijfsrechtspraak en de administratieve rechtspraak. Nederland werd uitgekamd „Van de vijf millioen buitenlandsche ar beiders die in Duitschland zijn aangeko men. kwamen nog geen 200-000 vrijwillig.' Dit is geen citaat van een Engelsche pro pagandacampagne, maar een uitspraak van Sauckel, de man die verantwoordelijk was voor de recruteering van buitenland sche arbeidskrachten. Uit de overgelegde documenten te Neurenberg blijkt, dat Duitschland lang niet de volledige ar beidsreserve. die zich in de bezette lan den bevond, heeft kunnen uitbuiten. On gewone maatregelen moesten worden toe gepast. om de werkkrachten naar Duitsch land te krijgen. Toen deze methodes al te bar werden schreef Rosenberg aan Sauckel: „Bij het werven van Sovjetrus- sische arbeiders zijn werkwijzen toege past, die hun oorsprong vinden in de zwartste tijden van Slavenhandel". 274.000 Nederlanders In een verklaring van de Nederlandsche regccring over de massale deportatie van arbeiders uit ons land. die door den Ame- rikaanschen aanklager Dodds ter tafel werd gebracht, wordt vastgesteld, dat dui zenden mensehen werden weggevoerd en dat degenen, die weigerden, door de S.S. in concentratiekampen werden gedreven. „In Rotterdam en Schiedam zijn in twee dagen tijds 55.000 mannen opgepakt en ge deporteerd". Volgens een officieel overzicht, dat als bewijsstuk werd overgelegd, had de Duit sche oorlogsmachine 6 691.000 buitenland sche arbeiders in dienst, waaronder 274.000 Nederlanders. Sauckel aktion Luidsprekerwagens. Alle mannen tus schen 18 en 50 jaar aantreden... Haas tig afscheid, schreiende vrouwen. Hoe versch ligt ons het drama nog in het ge heugen, dat in de bewijsvoering te Neu renberg met den naam „Sauckel actie" wordt aangeduid en zooveel leed over duizenden Nederlandsche gezinnen bracht. De documenten herhalen de ons allen be kende vertooningen door de S.D. gegeven bij het „oppikken" van werkkrachten voor Duitschland. Wanneer de S.D. er in ge moeid werd, als teeken van niet-werk- willigheid, kon men op eenigen tijd con centratiekamp rekenen. Eind April 1942 beginnen de groot- scheepsche „uitzendingen", die in Neder land vaak met „onderduiken" beantwoord werden. Vele tienduizenden worden ontvoerd en zelfs wanneer het overbrengen naar Duitschland niet meer mogelijk is. gaat men door met de razzia's. Duitsche ver dedigingswerken moeten worden gebouwd door mannen van 60 jaar. Vierhonderd pagina's dichtbeschreven vellen werden over het onderwerp „moderne slavenhan- In het proces-Dachau Tegen alle 40 beschuldigden in het pro ces-Dachau is de doodstraf geëischt. De openbare aanklager zeide, dat het niet ging om de individueele schuldmaat van elk der verdachten, doch dat het doel van dit proces geweest is de medeplich tigheid te bewijzen van deze verdachten aan een algemeen plan tot het uitroeien van de gevangenen van het kamp-Dachau en wel door middel van moreele uit putting. honger, mishandeling en daad werkelijke terdoodbrenging. Sedert 1940 zijn gedurende den oorlog 161.939 gevan genen in het kamp binnengebracht en volgens ae officieele cijfers zijn hiervan 20.000 omgekomen, maar vele duizenden zijn bezweken, zonder dat zij officieel ge registreerd werden. Het woord is aan.... Een Arabisch spreekwoord: Het voedsel wan den leeuw geeft den wolf indigestie. Van Genechten pleegt zelfmoord Prof. dr. R. van Genechten. de gewe zen procureur geueraal. die op 17 Octo ber door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood was veroordeeld wegens het opzettelijk in tijd van oorlog hulp vcrlecnen aan den vijand, heeft zich. naar het A. N. I*. verneemt, in de gevangenis te Schevcningen door op hanging TtB het leven beroofd. De overweging van het Hof bij het uitspreken van het doodvonnis was ge weest, dat verdachte opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp had verleend en dat voor hem, die een leidende posi tie innam, zoowel eenerzijas als ambte naar van het rijk als anderzijds in een landvcrraderlijke beweging als de na- tionaal-sociallstische de eenig passende straf de doodstraf was, daar er geen om standigheden aan het licht waren getre den, die een lichtere straf rechtvaardigen zouden In cassatie zou de zaak-Van Genechten 24 December a.s. voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heb ben gediend. Prof. Van Genechten was 25 October 1895 te Antwerpen geboren en heeft o m. gestudeerd aan de Vlaamsehe Hooge- school te Gent. Als activist is hij inder tijd uitgeweken naar Nederland. Overheidspersoneel te Parijs staakte Tijdens de staking van arbeiders in openbare bedrijven om kracht bij te zet ter. aan een eisch tot 1000 francs extra per maand om de verhoogde kosten van levensonderhoud te bestrijden, sloot ook de Metro. De ministers moesten hun be zoekers zelf uitlaten en moesten naar naastbijgelegen café's gaan om te telefo- neeren. De treinen reden gewoon. Slechts de niet noodzakelijke spoorwegemployés trokken hur. overalls tusschen vier en vijf uur uit. Het personeel der gemeente secretarieën staakte eveneens. Ér konden geen huwelijken worden gesloten. Tus schen twee en vier uur 's middags sloot ook het paleis van justitie. De rechtszit tingen werden onderbroken en rechters en juryleden mochten naar huis wandelen. del" overlegd. En dan is nog slechts het algemeen aspect behandeld Hemeltergende toestanden Met zijn vijven in een hondenhok, vleesch van afgekeurde koeien. Het is on mogelijk hier ook maar een klein deel van de Duitsche onmenschelijkheden op te noemen, die aan de dwangarbeiders be gaan werden. Over dit geheele treurspel hing dc schaduw van de S.S. Door deze misdadigersbenden werden in de Oekraïne de huizen platgebrand van degenen, die zich aan de arbeidsslavcrnjj trachtten te onttrekken. Soms moesten „slaven" wor den opgehangen tot afschrikwekkend voorbeeld. Duitschland contra de Haagsche conventie Het lijkt bijna overbodig deze aanklacht te vermeerderen met de besehuldiging, dat de inzet van arbeiders in de bewape ningsindustrie en zelfs bij operaties, vol komen in strijd is met alle normen van Internationaal recht, maar in Neurenberg wordt recht gepleegd en dan moet ook dit feit genoemd worden. Sauckel sleepte „officieel" meer dan zeven millioen mensehen naar Duitsch land en hij is dan ook de grootste slaven houder der geschiedenis te noemen Aan het einde van Dood s betoog is duidelijk uitgekomen, dat Sauckel's manipulaties met Europa's arbeidsreservoir ten doel hadden, groote volksdeelen te vernietigen. Seyss medeverantwoordelijk De Duitsche ex-minister voor bewape ning, Speer, heeft tijdens een verhoor verklaard, dat Seyss Inquart verantwoor delijk gesteld moet worden voor de uit voering van Sauckels orders in Neder land. Sauckel heeft bij zijn verhoor ge zegd. dat de aantallen arbeiders, die ons land moest opleveren aan Seyss Inquart werden opgegeven, die er dan voor zorg de, dat ze er kwamen. Dit onderwerp bood een prachtige gele genheid voor „afschuiven", welke dar. ook enthousiast benut werd. Nu blijkt plotse ling, dat het tusschen Speer en Sauckel al lang niet meer boterde, en Speer's ant woorden zijn allesbehalve vleiend voor den vroegeren „Gauleiter" Sauckel. Des wege ondervraagd gooit Sauckel dc schuld op zijn chef Bormann en die zal Hitier natuurlijk aansprakelijk stellen.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1