Ned. Droogdok Mij. te Amsterdam Bankbiljettencirculatie verméerdert nog. Een zilveren feest Op Maandag 17 December zal de Ne derlandsche Dok Mij N.V. te Amsterdam haar 25-jarig bestaan herdenken. Opgericht in 1920 door eenige belang rijke reederijen en banken in Amster dam, voornamelijk op initiatief van den heer J. H. C. Salberg, die het bedrijf tot zijn dood in 1942 leidde heeft de maatschappij in de achter haar liggende periode van 25 jaar voor- en tegenspoed gekend, doch niettegenstaande de tegen spoed groeide ze gestadig uit tot een van de grootste ondernemingen op scheepsbouw- en reparatiegebied in de Amsterdamsche haven. De eerste jaren werden uitsluitend re paraties aan schepen en scheepsmachi ne-installaties uitgevoerd. In de latere jaren werd ook de bouw van schepen, scheepsmachines, ketels, bruggen en an dere constructiewerken ter hand geno men. Op het gebied van scheepsreparaties werden in de loop der jaren vele belang rijke opdrachten uitgevoerd, o.a. werd in 1939 aan het achterschip van het Noorsche motortankschip „Jaguar", welk schip op den Atlantischen oceaan in tweeën gebroken was en waarvan slechts het achterschip kon worden ge red en binnengesleept, een nieuw voor schip gebouwd, van geheel moderne con structie en inrichting, waardoor een practisch nieuw schip werd verkregen. Het schip heeft zijn deugdelijkheid in den oorlog wel bewezen. Het heeft na melijk gedurende deze jaren voor de eallieerden gevaren en is behouden ge leven. Nadat in de eerste jaren binnensche- n en kleinere zeeschepen werden ge- uwd, kwam m 1930 een opdracht van De ,,vorstverlet-regeling" Hoe die werkt De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin nadere aanwijzingen worden gegeven hoe de vorstverletrege- ling moet worden toegepast ten aanzien van die arbeiders, die buiten hun woon- laats werkzaam zijn bij den wederop- ouw. Deze arbeiders zullen, wanneer de vorst invalt, niet onmiddellijk naar hun woonplaatsen kunnen terugkeeren, doch zij zullen moeten wachten tot op goede gronden kan worden aangenomen, dat de vorst zal aanhouden en de mogelijk heid van transport naar de woonplaats aanwezig is. Voor een juiste uitvoering van de vorst verletr egel ing wordt door den dienst wederopbouw aan de werkuit- voerders verzocht, om, zoodra het wer ken in verband met „onwerkbaar weer" onmogelijk wordt, aan alle arbeiders, die bij hem in dienst zijn, een schriftelijke verklaring ter hand ie stellen, waaruit, blijkt, dat zij. tengevolge van „onwerk baar weer" gedurende een bepaalde pe riode niet hebben kunnen werken. Deze verklaringen moeten door een stempel van het hoofd van het bureau van den dienst wederopbouw, onder wien het werk ressorteert, worden bekrachtigd. Niet gestempelde verklaringen zijn on geldig. Uiteraard kan deze verklaring niet direct volledig worden ingevuld, omdat niet bekend' is, hoe lang de vorst zal aanhouden. Voor het geval de periode van „on werkbaar weer" slechts enkele dagen duurt, worden de arbeiders niet naar huis getransporteerd. Bij de hervatting van het werk vult de werkgever de ver klaring aan met den datum, waarop we derom met werken wordt begonnen. De arbeider kan deze verklaring, nadat zij door den dienst wederopbouw is ge stempeld, opzenden naar zijn gezin, waarop het gezinshoofd of diens plaats vervanger over die dagen een overbrug- gingsuitkeering kan aanvragen. In schrijving bij het Gewestelijk Arbeids bureau behoeft in dit geval voor die vorstperiode niet plaats te hebben. Houdt het „onwerkbaar weer'' langer den enkele dagen aan, dan worden de arbeiders indien mogelijk, naar huis vervoerd. De afgestempelde verklaring wordt daarna door de arbeiders aange boden bij het desbetreffende Geweste lijk Arbeidsbureau, waarna dit Gewes telijk Arbeidsbureau den arbeider als werkzoekende met terugwerkende kracht tot den datum van stopzetting van het werk inschrijft. Tegen vertoon van deze inschrijvingskaart kan het ge meentebestuur een overbruggingsuit- keering laten uitbetalen. Wanneer het „onwerkbaar weer" lan ger duurt dan enkele dagen, doch de af voer van de arbeiders door een of an dere oorzaak wordt vertraagd, dienen ae arbeiders tegen het einde van de eerste week van hun gedwongen werk loosheid de in hun bezit zijnde afge stempelde verklaring van de werkge vers te zenden naar htm gezin, waarop deze gezinnen dan overbruggingsuit- keering kunnen ontvangen. Op soortge lijke wijze zal van week tot week gehan deld dienen te worden tot het werk -we derom wordt hervat of afvoering van de arbeiders naar de woonplaatsen ge schiedt. het departement van Defensie voor het gouvernementsschip, tevens mijnenleg- ger, „Rigel" en in 1935 een opdracht van de Kon. Paketvaart Mij. voor den bouw van het 5000 ton metende m.s. „Maet- suyker". Tevens bewoog zich de Neder - landsche Dok Mij. op het gebied van bruggenbouw, o.a. werd door haar de bouw van de brug over het Merwede- kanaal bij Muiden uitgevoerd. De maatschappij bezit thans behalve uitgebreide werkplaatsen op scheeps- en machinebouwgebied, drie gegraven dok ken, van resp. ca. 140, 170 en 210 m lengte en drie hellingen van resp. ca. 130, 140 en 160 m lengte. Schepen tot ca. 30.000 ton kunne!! in het grootste dok worden opgenomen en schepen tot ca. 18.000 ton op de grootste helling worden gebouwd. In de Septemberdagen van 1944 werd ook van het bedrijf der Nederlandsche Dok Mij. een groot gedeelte van de werfinstallaties door de Duitschfci s ver nield. Na de bevrijding werd echter di rect energiek aangepakt en dank zij de medewerking, die van alle zijden werd ontvangen, konden spoedig de dokken en hellingen weer in gebruik worden genomen. Het bedrijf is thans in zooverre hersteld, dat weer met een per soneel van ca. 1500 m^n wordt gewerkt, voornamelijk aan reparaties van sche pen, machines, bruggen enz. Op den dag van het jubileum zal voor het personeel 'n feestelijke bijeenkomst plaats vinden in de cantine op de werf, 's-avonds worden de feestelijkheden voortgezet in het Citytheater en Theater Carré. De directie zal des middags van 3 tot 4,30 uur een receptie houden in het Victoria-hotel. De koelliuisruimte te Rotterdam Verleden week is gemeld dat de koel huisruimte te Rotterdam onvoldoende was, waardoor het Amerikaansche Li- bertyschip „Port of Sydney", geladen niet eenige duizenden tonnen gekoeld vleesch, niet te Rotterdam zou hebben kunnen lossen en zijn reis hebben moe ten voortzetten tot de haven van Am sterdam, waar wel voldoende koelhuis ruimte aanwezig was. De zaak ligt zoo meldt het A.N.P. nader evenwel andei-s. Om de Rotterdamsche koelhui zen te bereiken was namelijk noodig een vrije binnenvaart in de eerste Katen- dreehtsche haven, waarvan de uitbag gering tijdens de oorlogsjaren was ver waarloosd. Reeds eenigen tijd echter werd aan de uitdieping der haven ge werkt en op het oogenblik is deze zoo ver gevorderd, dat het s.s. „Salland" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, dat uit de Vereenigde Staten, te Rotterdam arriveerde en onder meer ruim 1300 ton bevroren vleesch meebracht, zonder moeilijkheden is binnen kunnen varen en het vleesch aan het koel- en vries veem heeft afgeleverd. Dit is nog maar goed 1/3 deel van hetgeen dit koelhuis kan bergen. „Het laatste schot" ls de titel van een documentatie film vervaardigd over Neder land in de eerste dagen na de bevrijding. Heden wordt de première gegeven van de film „Caesar en Cleopatra", waarmee de Engelsche filmmagnaat Arthur Rank de wereldfïlmmarkt poogt te heroveren. Aan de schatkist worden natuurlijk nog steeds zware eisehen gesteld, doch daartegenover komen ook groote bedra gen binnen uit hoofde van belastingen, zekerheidsstellingen en andere aan den Staat over te maken verplichtingen. Het gewone tegoed van het Rijk bij de Ne derlandsche Bank is in de achter ons liggende week, volgens den weekstaat, opgemaakt per 10 December, met ruim f 15.000.000 achteruitgegaan tot een be drag van f2.520.355.682, doch behou dens mutaties van eenige tientallen mil- lioenen van de eene week op de andere blijft dit saldo den laatsten tijd vrij sta- tionnair. Met het herplaatsen van schat kistpapier heeft de agent van het mi nisterie van financien blijkbaar geen moeite en voorzoover kan worden be oordeeld, is in de achter ons liggende week al het afloopende papier ver nieuwd. Hoewel de disconto-tarieven in de open markt, behoudens de langere termijnen, zich nog steeds bevinden bo ven het peil, waartegen door den agent promessen worden afgegeven, is de si tuatie, zooals uit bovenstaande blijkt, toch verbeterd en een kleine aanwijzing hiervoor wordt ook gevonden in de ver mindering van de beleeningen met bijna f4.000.000 tot f138.289 904 en het toe nemen van de andere saldo's met ruim f 18.000.000 tot f380.173.193. De geblok keerde saldo's zijn evenwel ongeveer ge slonken met f41.000.000 tot i 491.521.146 waarvoor de overschrijvingen op de re- Luchtbeschermingsdiensten De liquidatie De minister van binnenlandsche zaken heeft een rondschrijven gestuurd aan burgemeesters, betreffende de gemeen telijke luchtbeschermingsdiensten. Hier in wordt o.m. gezegd: Behoudens in de door mij aan te wijzen gemeenten, waar tengevolge van het oorlogsgeweld nog luchtbeschermingswerkzaamheden moe ten worden verricht, of waar uit de vaste kern van den luchtbeschermings dienst hulpverleeningsgroepen zijn ge vormd, worden de gemeentelijke lucht beschermingsdiensten opgeheven. Aan het hoofd, het personeel en de overige functionarissen van den lucht beschermingsdienst wordt ontslag ge geven. Het in vasten dienst aangestelde hoofd van den luchtbeschermingsdienst wordt op wachtgeld gesteld. Deze, als mede de andere ontslagen bezoldigde luchtbeschermingsfunctionarissen, die nen bij voorrang in aanmerking te ko men voor de vervulling van met hun voormalige luchtbeschermingsfunctie zooveel mogelijk overeenkomende over- heidsbetrekkingen, terwijl him pogingen om elders werk te vinden, zooveel mo gelijk moeten worden gesteund. In som mige geteisterde gemeenten, in gemeen ten van waai- uit hulpverleeningsgroe pen waren gevormd en in eenige groote gemeenten, waar in verband met de liquidatie van den dienst leden van de vaste kernen nog werkzaamheden had den te verrichten, werd een gs^eelte van het personeel van de vaste kernen voorloopig nog in dienst gehouden. Dit personeel dient thans uiterlijk 1 Januari a.s. ontslagen te worden. Indien daartoe termen aanwezig zijn kan het personeel van de vaste kernen de aan hem eventueel van rijkswege verstrekte dienstkleeding behouden. Voor zoover brandweermaterieel, het welk destijds in het raam van de lucht beschermingsmaatregelen van rijkswege aan de gemeenten in eigendom is ver strekt, niet noodig is voor de organieke vredessterkte van de gemeentelijke brandweer, kan dit materieel in overleg niet de inspectie voor de luchtbescher ming en het brandweerwezen, verkocht worden. De sirenes van de alarmeer inrichtin gen moeten gedemonteerd en, nadat zij zoo noodig ontroest en overgeschilderd zijn, in afwachting van daaraan nader hand te geven bestemmingen, in droge bewaarplaatsen opgeborgen worden. De zetel der Ver. Naties Het besluit, waar de zetel van de or ganisatie der Vereenigde Naties zal wor den gevestigd, is Vrijdag of Zaterdag te verwachten. China, Australië, de Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowakije, de Oekraine en alle Zuid-Amerikaansche republieken hebben zich voor de Ver. Staten uitge sproken. Gromyko, de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie in de voorbereidende commissie, heeft zich zeer stellig hierover uitgelaten. Er wordt een meerderheid van twee-derde stemmen vereischt. Na de stemming zal de voorbereidende commis sie een comité aanwijzen, dat ter plaatse een onderzoek moet instellen. Wat Italië terugkrijgt Tegen 31 December zullen diverse gebie den. die op het oogenblik nog onder het militair bestuur var. de Geallieerden staan, weer onder de competentie van de Italiaan- sche regeering vallen. Het betreft de eilan den Lampedusa, Linosa en Paniellaria en de provincie Udine. Venezia Giulia daarentegen valt hier buiten. Opmerkelijk is, dat Alto Adige, waarop Oostenrijk aanspraak maakte, en Val Daosta, dat door Frankrijk is opgeëischt, beide weer Ttaliaansch worden. kening van de schatkist uit hoofde van diverse verplichtingen en onttrekkingen ten behoeve van de uitbetalingen van salarissen en loonen wel in hoofdzaak verantwoordelijk zullen zijn. De saldo's waarover alleen door overschrijving kan worden beschikt, zijn met f 1.000.000 achteruitgeloopen tot f 51.226.682, waar bij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de verschuivingen tus- schen de diverse creditsaldo's bij de Ne derlandsche Bank niet alle op hun juiste mérites kunnen worden getaxeerd. De vorderingen op het buitenland zijn met bijna f 4.000.000 aangegroeid tot een be drag van f 4.450-747.088. De voorraden munt- en muntmateriaal blijven met f 713.588.263 op hetzelfde peil. De di verse rekeningen aan de debetzijde van de balans zijn ruim f 8.000.000 opgeloo- pen tot f 72.314.828. De bankbiljetten in omloop der oude uitgiften zijn met circa f 4-000.000 verminderd tot het be drag van f344.326.170. Hieruil zou de gevolgtrekking kunnen worden ge maakt, dat met de administratie dezer oude biljetten het eindpunt is bereikt en dat het thans nog resteerende saldo on geveer het bedrag vertegenwoordigt van de biljetten, welke tot dusverre voor in levering niet zijn opgekomen. De bank biljetten van de nieuwe uitgifte vertoo- nen een toeneming van f51.000.000 tot f 1.162.391.615, waarmede de behoefte aan papieren geld nog steeds wordt ge demonstreerd. Tsjechische suiker voor <1© UNRRA Herbert H. Lehman, directeur-gene raal van de Unrra heeft meegedeeld, dat Tsjecho Slowakije 2000 ton suiker aan de UNRRA heeft toegezegd. Dit is een zeer welkome bijdrage, aangezien de wereldsuikerpositie krap is. Lehman zeide verder Wij zijn in het bijzonder erkentelijk omdat deze bijdrage een dui delijk bewijs is voor den wensch van de landen, die hulp van de UNRRA krijgen om alles te doen wat in hun vermogen ligt om andere landen, die door Duitschland bezet werden, te hel pen. Vóór den oorlog was Tsjecho-Slo wakije een der grootste exporteurs ter wereld van bietsuiker. Te kleine Amerikaansche kolen verschepingen John W. Snijder, voorzitter van de commissie van „War Mobilisation" heeft Zaterdag aangedrongen op versnelling van de kolenverschepingen naar Europa, welke ver beneden het ontworpen sche ma zijn gebleven. Gerekend naar den omvang der huidige verschepingen zal Amerika tegen 1 Januari 2.192.400 ton achter zijn op de beoogde 8.113.000 ton steenkolen. De oorzaken voor dit achier- opraken zijn o.a.: onvoldoende kolen- aanvoer in de havens, waar scheeps- ruimte beschikbaar was, gebrek aan scheepsruimte in havens, waar steenkool voor verscheping gereed lag, veel lager steenkoolleveranties van Duitschland aan de bevrijde gebieden dan men ver wacht had. Verder de staking in de steenkolenmijnen in September en de moeilijkheden in het sleepbootbedrjjf te Philadelphia, welke thans opgelost zijn. Snijder drong er op aan, dat de raad voor vaste brandstoffen alle mogelijke stappen zal nemen om tenminste de steenkolen^uota voor December te ver schepen. Daartoe moet bitumineuze kool via havens arm de Westkust verscheept worden. Bovendien moeten er kolen komen uit West-Virginia, Zuid-Illinois, Zuid-Ohio en andere bronnen. Japansche angstpsychose. In leidende kringen heerscht een psychologische crisis, veroorzaakt door de steeds toenemende vrees voor arres tatie als oorlogsmisdadiger, Hirohito ziet zijn generaals, adviseurs en per soonlijke vrienden één voor één ver dwijnen. Nu Konoye en Hirohito's boe zemvriend en adviseur markies Kido op de lijst van oorlogsmisdadigers voorkomt, staat de keizer practiscn al leen en zijn nervositeit neemt toe. De afdeeling voorlichting en opvoeding van het hoofdkwartier van Mac Arthur neemt reeds het probleem van de op voeding en entourage van den 12-jari- gen kroonprins Tsoegoe in overweging, in verband met de mogelijkheid van Hirohito's abdicatie en verbanning en zelfs zijn arrestatie als oorlogsmisdadi ger. De vrees voor arrestatie is thans zoo groot, dat hooggeplaatste personen een zwarten handel in Engelsche kranten, waarin Amerikaansch-gezinde redev ne ringen van voor den oorlog staan afge drukt, in liet leven geroepen hebben Leden van Mac Arthur's hoofdkam tier worden allerlei functies aangeboden om hen te vermurwen. De rol van de I. G. Farben Kolonel Bemhard Bernstein ver klaarde voor de senaatscommissie van onderzoek naar Duitschlands oorlogs potentieel dat, als Duitschland nooit meer de kans moet krijgen om den we reldvrede te bedreigen, de I. G. Farben vernietigd moet worden. Bernstein is hoofd van de commissie van onderzoek van kartels aan het bureau van het militair bestuur. Bernstein verklaarde verder, dat het onderzoek heeft uitge wezen, dat de I. G. Forben van het na jaar 1932 actief de plannen van de Nazi-regeering tot het voeren van een oorlog ter verkrijging van de wereld heerschappij heeft ondersteund. In Fe bruari 1933 werd door den president van de I. G. Farben een twintigtal lei dende Duitsche industrieelen in verga dering bijeen geroepen. Hitier voerde daar het woord en op verzoek van dr. Schacht werden daar gelden bijeenge bracht tot een bedrag van 3.000.000 R.M. om de verkiezing van de nazi- ipartij te financieren. In 1934 waren de betrekkingen tusschen de weermacht en de I. G. Farben zoo vele geworden, dat bij de I. G. Farben een speciaal bu reau werd ingesteld, de z.g. „Vermitt- lungstelle" voor alle transacties met de weermacht. De I. G. Farben kreeg toen instructies om het heele industrieele apparaat te mobiliseeren voor ce oor logsvoorbereidingen. De I. G. Farben maakte zich verder meester van de chemische industrieën in Oostenrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije en Frankrijk. Op deze wijze profiteerde zij in hooge mate van deze veroveringen. Volgens schatting van de leiding van de I. G. Farben zelf was op V.E.-dag 87 pCt. van de oorlogscapaciteit van 1943 in tact gebleven. Dit is veel grooter dan het oorlogspotentieel van de I.G. Far ben bü het uitbreken van den oorlog in September 1939. Het eenige dat ont breekt om de productie op groote schaal te hervatten is brandstof en grondstof- De weekstaat van de Nederlandsche Bank.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2