De zuivering Werkverruiming Kort en bondig By het Hoogcr Onderwijs. Het valt niet te ontkennen, dat, tenge volge van de zuiveringsmaatregelen en hun toepassing, aan de universiteiten en de hoogeseholen een weinig bevredigende toestand is ontstaan zoo deelt de regee ring mede. Verschillende tegenstellingen ondermijnden het voor den arbeid nood zakelijke vertrouwen. Eenerzijds werd het rechtsgevoel van vele leden, vooral jonge re der academische gemeenschap, door de zuivering niet bevredigd. Volgens vele anderen werd te fel opgetreden. Er ont stond een tegenstelling tusschen twee groepen van docenten, eveneens op som mige plaatsen tusschen twee groepen van studenten, om niet te spreken van de ccherpe tegenstelling, die tusschen docen ten en studenten hier en daar aan het licht trad. Van regeeringswege is gepoogd niet om tusschen deze tegenstellingen door te zeilen, maar om zooveel mogelijk recht te doen zonder aanzien van persoon of groep. Inzonderheid werd door herhaalde besprekingen gepoogd het vertrouwen van jonge menschen, die gedurende den bezettingstijd getoond hadden karakter vastheid en fierheid te bezitten, niet te zeer teleur te stellen. De kunstwereld. Met betrekking tot de zuivering van kunstenaars in het algemeen welke tot nu toe is geschied vanwege het Militair Gezag, zal de Kamer binnen korten tijd een voorstel tot wettelijke regeling wor den ingediend. Overheidspersoneel. Verwacht mag worden, dat de zuive ring, voor zoover de onder het dep. van binnenlandsche zaken ressorteerende ca tegorieën van overheidspersoneel betreft, omstreeks 1 Februari 1946 nagenoeg ge heel zal zijn geëindigd. Het bedrijfsleven. Wat de zuivering van het bedrijfsleven betreft, kan worden medegedeeld, dat het apparaat hiervoor (nl. een groot aantal zuiveringsraden) thans vrijwel gereed is. De land- en tuinbouw Mededeelingen over onze voedselvoorziening Mededeelingen over de voedsel voorziening. Het zal zoo betoogt de regeering voor het herstel van de positie, welke land- en tuinbouw als bestaansbron in nemen, noodzakelijk zijn, dat krachtige maatregelen worden genomen om zijn productie te vergrooten, de kwaliteit zij ner voortbrengselen te verbeteren en door rationalisatie den kostenden prijs aan te passen aan het binnenlandsche en inter nationale prijspeil. De toekomst van den export van land bouwproducten is nog zeer onzeker, al mag worden verwacht, dat de vraag naar zekere veredelingsproducten, als zaai zaden, poc'r -v-pelen en bloembollen, waarvan da :rt gaande is, van meer duurzamen aard zal zijn. De voedselpositie laat export van zui velproducten nog niet toe, doch reeds op korten termijn moet ook hier worden ge streefd naar uitvoer, al kan dit meebren gen, dat van bepaalde producten een ma tige rantsoeneering moet worden gehand haafd. Behalve voor versterking van onze deviezenpositie, is zulks gewenscht om voor onze producten op de buitenlandsche markt wederom een afzetgebied te schep pen. Wat de voedselvoorziening betreft, kan naar voren worden gebracht, dat na de bevrijding van ons land ontegenzggc-lijk een belangrijke verbetering is ingetreden, hetgeen echter niet wegneemt, dat bij de huidige voeding ternauwernood het phy- siologische minimum wordt bereikt. Onze vetpositie kan tengevolge van de vrij groote ingevoerde toeveelheden grondstoffen niet ongunstig worden ge noemd. wel moet er echter mee worden gerekend, dat voornamelijk margarine en vet zal moeten worden gedistribueerd, aangezien de boterpositie allerminst gun stig is. Het huidige vleeschrantsoen moet te laag worden geacht. Doch vooruitgang kan eerst worden tegemoet gezien, nadat onze eigen varkensstapel in belangrijke mate is uitgebreid. Atoomenergie voor medisch doel. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat aan de universiteit van Rochester (Ver. St.) sedert 1943 in het geheim uitgevoerde on derzoekingen plaats hadden omtrent, de mogelijk goede resultaten van de produc tie van atoom-energie voor medische doeleinden. De observatie van het effect van zoowel chronische ais groote plotse linge doses radiumstralen, heeft naar wordt bericht, belangrijke resultaten op geleverd voor de behandeling van shock, zooals die in de gewone medische practijk voorkomt. Geen enkele arbeider van de vele duizenden, die bij de productie van de atoombom in honderden fabrieken door het geheele land betrokken waren, ondervond nadeeligen invloed van ra- diumstraling of dergelijke verschijnselen. Misdadigers van Belsen spoedig terecht gesteld Tenzij de Engelsche minister van oor log, Lawson, een verzachting van de von nissen wenscht, zullen 11 van de ter dood veroordeelden te Belsen binnen enkele dagen ter dood gebracht worden, meldt de Daily Worker De executies worden door den officieelen Britschen beul Pier- repoint, te Hameln aan den Wezer vol trokken. Alleen werkloozen bij de D.U.W. Nadat een gedeelte van het land be vrijd was, is daar tot stand gekomen de Dienst tot Uitvoering van Werken in het bevrijde gebied (D.U.W.), later ge naamd „Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken." Deze dienst is in de plaats gekomen van den Rijksdienst voor Werkverruiming. Besloten werd dat D.U.W. dezelfde loonen zou betalen als het vrije bedrijf. Deze nieuwe loonpolitiek heeft in sa menhang met andere omstandigheden tot moeilijkheden en klachten van de zijde van het bedrijfsleven aanleiding gegeven. Wil de D.U.W. een nuttige functie vervullen en schadelijke neven werkingen voorkomen, dan moet zoo merkt de regeering in haar nota op aan ten minste twee vereischten worden voldaan. In de eerste plaats zullen bij D.U.W.-werken alleen die arbeiders ge plaatst worden en in dienst gehouden mogen worden, die in het normale be drijfsleven geen plaatsing kunnen vin den. In de tweede plaats zullen de ar beidsvoorwaarden zoodanig moeten wor den geregeld, dat bij een prestatie, die als normaal kan worden aangemerkt, dezelfde beloon ing wordt verkregen als in het vrije bedrijf voor soortgelijke werkzaamheden geldt. Deze voorwaarden konden in den eer sten tijd na de bevrijding niet worden vervuld. Nu zal er evenwel de hand aan gehouden worden. Ook in de loonpolitiek is eenige wij ziging moeten worden gebracht. Beslo ten is de D.U.W.-werken te onderschei den in civieltechnische werken, waarop de loonregeling voor het bouwbedrijf toepassing vindt en cultuur technische werken, waarvoor de loonregelingen in den landbouw zullen gelden. Bovendien is het percentage dat in accoord kan worden verdiend boven het uurloon, tot 10 pet beperkt. Benoeming hoogleeraar B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor te benoemen tot gewoon hoogleeraar in de sterrenkunde met wiskunde Dr. H. Zan- stra, te Durban (Zuid-Afrika), tot gewoon hoogleeraar in de wiskunde Prof. Dr. J. G. van der Corput, te Groningen; en Prof. Dr. C_ J. Gorter, thans buitengewoon hoog leeraar. tot gewoon hoogleeraar in de expe- rimenteele natuurkundige propaedeuse. Voorts stellen B. en W. voor. Prof. Dr. P. Terpstra opnieuw te benoemen tot buiten gewoon ïtoogleeraar in de mineralogie en de kristaUographie. BINNENLAND Twintig kinderen van dezelfde moeder is een zeldzaamheid. Het echtpaar P de Nijs en W. Jansen te Hoogerheid werd gisteren verblijd met de geboorte van hun twintigste kind. De luchtpost. Met ingang van 18 Decem ber zal voorlooplg eiken Dinsdag. Donder dag en Zaterdag een vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrekken. Tot nader order kan slechts post medegegeven worden voor Italië. Egypte, Britsch-Indië en Ned. Indië. Er is een nieuwe rang bij de marine. Bij kon. besluit Is bij de marine, vrouwenaf- deeling, de rang Ingevoerd van hoofdoffi cier Marva eer tweede klasse als equivalent aan den rang van kapitein-luitenant ter zee. De li. L. M. zal volgens Un Press vol gend jaar Mei een dienst Nederland—Ver. Staten openen. Er zullen twee vluchten per week worden gemaakt Te Lisse is pater Slxtus Busse O. Cap., toen hij per fiets den Heerenweg overstak, door de tram aangereden. Hij kreeg een her senschudding en is later overleden. Jhr. Tjarda v;Oi Slarkenborgh Stach- ouwer, oud-G.G van Nederlandsch-Indië, zal, volgens de N. R. Ct.. worden benoemd tot Hr. Ms. Ambassadeur te Parijs. BUITENLAND In alle wagonfabrleken en spoorweg- reparatiewerkplaatsen in de Amerikaansche zóne van Dutischland wordt dag en nacht gewerkt om het tekort aan spoorwegmateriaal op te heffen. Een opperste verdedlgingsraad is in Griekenland ingesteld. De Parijsche politie zal niet deelnemen aan de proteststaking van het personeel in Franschen openharen dienst. De 83-Jarigc Beljaers uit St. Truiden is coor den krijgsraad ter dood veroordeeld. Deze Beljaers oefende tijdens den oorlog in zijn omgeving een waar schrikbewind uit en verraadde 16 Belgen aan de Duitschers De eersle algemeene vergadering van de Ver. Volken is van 7 tot 10 Jan. uitgesteld. Wcenen telt thans 1.400.000 inwoners. Voor den oorlog 2.000.000. Prokitsj, leider van de nazl-propaganda in Servië, is in Rome gearresteerd. Een nieuwe bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken van de drie groote mogendheden in Maart van het volgend jaar heeft Truman aangekondigd, De Amerikaansche mariniers zullen China verlaten als de voorwaarden der Ja- pansche capitulatie vervuld zijn. HAARLEM EN OMGEVING Trein 1004 uit Haarlem komende is Dins dag tusschen Sloterdijk en Amsterdam op een haspel geloopen. Er is schade aan het trein stel, doch er zijn geen persoonlijke onge lukken. De bonnen V 02 en V 03 van de kaart voor Groente, Visoh en Fruit zijn vervallen verklaard. De federatie Haarlem der S. D. A. P. wees tot secretaris aan den heer P. Mooy- man. De heer W. Mensink moest om studie redenen bedanken. Christelijke Oranje Vereenlging „Prins Willem I" koos het volgende bestuur: Dr. J. J. Wallien. ie voorz Ds. L Hoorweg. 2e voorzitter. Chr. van Heerden, le secr.. Delft laan 255. A Zoiner. 2e secr.. J. J Barthel. le penningm.. P. Timmers. 2e pennlngm,, W. F. van Heulen, algem. adi., A. Schuak, P. Spiering (Dr. S. Boonzaaijer moest wegens vertrek naar Arnhem bedanken). Besloten werd om met den verjaardag van Prinses Juliana, een historisch schouwspel op te voeren. Met de voorbereiding is ai begonnen. Een stalting van scholieren Aan liet Ohr. Lyceum te Haarlem Hedenmorgen zijn de leerlingen van den bovenbouw van het Chr. Lyceum te Haar lem ongeveer 450 van de 750 in sta king gegaan. Zij zullen 3 dagen de school niet bezoeken. Zij willen hiermede uiting geven aan hun ongenoegen over den gang van zaken in de rectorskwestie aan deze school. Zooals men weet, heeft dr. J. v. d. Eist met ingang van 1 Dec. ontslag uit zijn functie gevraagd, omdat er een con troverse bestond tusschen het bestuur en hem. In den bezettingstijd eischten de Duitschers van den rector de lijsten met de namen van de mannelijke leerlingen uit de hoogste klassen. Hij weigerde die te geven en is daarvoor door de bezetters gevangen genomen. Later zijn deze namen hun echter toch verstrekt op instigatie van den toenmaligen voorzitter. Naar de meening van dr. v. d. Eist hebben de an dere bestuursleden ook schuld aan het zonder effect blijven van zijn houding, en behooren ook deze hun zetel te verlaten. Er zijn reeds vele pogingen gedaan om een oplossing in deze zaak te vinden en vele autoriteiten zijn erin gemengd, tot de regeering toe, maar zij hebben nog geen resultaat gehad Dit heeft den leerlingen verdriet, die meenen. dat de houding van dr v. d. Eist de eenige goede is geweest, welke in oorlogstijd kon worden aangeno men en zij willen hem weer als rector der school terughebben. Daarom zijn zij heden een driedaagsche staking begonnen en hebben den minister-president, den minis ter van onderwijs, den rector en het be stuur in een brief kennis gegeven van wat hen tot deze stap heeft bewogen. Zij hopen, dat door deze manifestatie van gevoelens zulk een uitweg mag worden gevonden, dat dr. v. d. Eist. weer als rec tor zijn plaats in de school zal innemen. Nederlandsch Koopvaa rdijofficier onderscheiden Voor de eerste maal ln de geschiedenis der Nederlandsche koopvaardij heeft een Ne derlandsen officier uit handen van den Engelsche Koning op Buckingham Palace 't Distinguished Service Cross ontvangen. Deze eer viel te beurt aan hoofdmachinist Willem van der Zwan van de voormalige ..Koningin Emma'' van de Maatschappij „Zeeland", dat aan vrijwel alle Bntsche invasies, zooals bij Narvik. Dieppe, in Noord-Afrika, op Sicilië en Normandië heeft deelgenomen. In 1940 werd de „Koningin Emma" overgedragen aar. de Britsche koopvaardijvloot waarop van der Zwan zich onmiddellijk opgaf voor dienstneming bij de Britsche marinereserve, aangezien de machines van het toen tot .Queen Emma" verdoopte schip bijzondere behandeling vereischten van een Ingewijde als van der Zwan. Hij kreeg vergunning naar deze reserve over te gaan zonder zijn natio naliteit te verliezen en ontving den rang van luitenant ter zee der eerste klasse. Op den eersten September 1943 werd van der Zwan onderscheiden met de Oranje Nassau-Orde met de zwaarden terwijl hij later de bovengenoemde DSC ontving, die hem op den eersten Januari 1943 was toege kend, „wegens groote plichtsbetrachting en voorbeeldig gedrag, betoond gedurende moeilijke oorlogsjaren, waarin hij gedreven door den wensch voot vaderland en Konin gin te strijden groote technische vaardigheid aan den dag heeft gelegd". Luitenant ter zee van der Zwan was van zijn eerste verlof in Nederland naar Londen teruggekeerd om het DSC uit handen van Koning George te kun nen ontvangen. Het ligt in zijn bedoeling binnenkort den zeedienst te verlaten. Het verhaal der oorlogsschade op Duitschland De schadevergoedingseischen van Ne derland, waarteij de regeering gebonden is aan de bepalingen van de declaratie van Potsdam, zullen worden voldaan door uitlevering van de kapitaalgoederen in de Westelijke bezette gebieden van Duitschland. waarbij de Geallieerde con trolecommissie vaststelt wat voor Duitsch land beschikbaar moet blijven. Er bestaat nog geen uitzicht op ver goedingen in den vorm van jaarlijkschc betalingen of leveranties gedurende een langere periode. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om de Nederlandsche aan spraken op industrieele installaties te doen gelden. De regeering zal niet nalaten de Staten Generaal te zijner tijd in te lichten over de resultaten van de internationale con ferentie inzake de herstelbetalingen. Het is niet aannemelijk, dat in deze con ferentie ook compcnsaticmogelijkheden in den vorm van annexatie van grondgebied ter sprake zuilen komen. Deze aangele genheid zal dienen te worden behandeld in rechtstrecksch overleg met de groote mogendheden. De Ramblers De persdienst van Herrijzend Nederland deelt mede: Nadat hem nadere gegevens ter kennis zijn gebracht, heeft de eereraad voor de kleinkunst aanleiding gevonden tot een nieuwe uitspraak te komen inzake Theo Uden Masman en de Ramblers". Deze uit spraak houdt in, dat Theo Uden Masman tot 5 Mei 1946 niet mag optreden, in welker, vorm ook, als leider van een ensemble. Wel mag de heer Masman na 1 Januari 1946 zijn be roep als pianist uitoefenen Ten aanzien van het ensemble „De Ramblers" is bepaald, dat dit orkest na 1 Januari 1946 zijn werkzaam heden mag hervatten, waarbij dus de heer Masman niet als leider kan optreden. De naam „Ramblers" is niet verboden, omdat deze reeds door de Duitschers verboden was. He: dansorkest zal ln Januari weer geregeld voor de radio optreden. Een staartloos vliegtuig in Engeland in gebruik Engeland's eerste na-oorlogsche staartlooz*| vliegtuig, ontworpen en gebouwd doof Handley Page, vliegt thans. Dit ongewone type. waarin het principe van de vliegende vleugel belichaamd is. is geconstrueerd on» het belang van dit principe voor het toe komstige luchtverkeer te bewijzen, zoo meldt de Voorlichtingsdienst der Ned. luchtstrijd krachten. De Maux (de naam van het staartlooz* vliegtuig) wordt voortgedreven coor twe« Havilland Gipsy Major-motoren van HO pk. ieder. Het gewicht is 4000 Engelsche ponden, de spanwijdte van den vleugel is 40 voet. de lengte van de romp 18 voet. In het vliegtuig ls ruimte voor den piloot en een passagier. De kruissnelheid is 150 mijl per uur Behalve doordat hU geen staart heeft, ver schilt de Maux sterk van het gewone type vliegtuig, doordat ce vleugels met een scher pen hoek naar achteren gericht zijn. met roeren die aan de vleugeltoppen aangebracht zijn en alleen in een buitenrienting bewogen kunnen worden. De ailerons doen eveneens r - hoogteroer dienst en worden „elevens" genoemd. De groote voordeelen var. dit staartlooze type zijn: het lage gewicht, doordat het geen ingewikkeld staartstuk bezit; het onbelem merde schootsveld, als het noodig is het vliegtuig voor militaire doeleinden te gebrui ker.. en voor het burgertype een gemakke lijk te bereiken laadruimte voor passagiers en goederen vla het achtereinde in den romp. Het lage gewicht maakt het bovendien mo gelijk zwaardere vrachten te vervoeren dan met het huidige type, terwül door den min deren lucht weerstand de snelheid daarbij hooger kan zijn. Een dergelijk type biedt verder groote mogelijkheden voor het gebruik van schroef- looze aandrijving. Als er hulp noodig is Het is den laatsten tijd enkele malen voor gekomen dat landgenooten, zich. met voor bijzien van de eigen nationale instanties voor hulpverleen ing, wendden tot het Canadeesche Roode Kruis en andere buitenlandsche Roode Krulsinstellingen met verzoek om hulp. Afgezien van het feit, dat dergelijke lncldenteele aanvragen toch niet in behan deling worden genomen, moge er op worden gewezen, dat zij afbreuk doen aan de bijzon dere goodwill die het Nederlandsche volk in het buitenland geniet. Nederland is dank baar voor de hulp, welke het uit het buiten land mag ontvangen. Het bezit daarin een erkenning van het aandeel dat het heeft ge had in de gezamenlijke inspanning om de overwinning te behalen. Voorkomen echter dient te worden, dat men. door de handels wijze van enkelen, ons volk gaat zien als een volk van bedelaars. De beul van Amersfoort Ontsnapt en weer gepakt Maandagavond wist F. van der Laar, die door den P. O. D. was ingesloten teneinde zich te verantwoorden over zijn gedragingen in het kamp van Amersfoort nij werd aan gehouden als de z g „beul van Amersfoort" uit zijn cel ln het Hilversumsche gemeente huis te ontsnappen. Toen hij uit zijn cel werd gehaald om de matras voor den nacht in ontvangst te nemen, sloeg hij een bewaker neer en ontvluchtte door het raam van de matrassenbergplaats. Hoewel enkele schoten op hem werden gelost, wist hij in de duister nis te ontkomen. Dinsdagmorgen vroeg ls deze politieke ge vangene door den Hilversumschen P O. D., die zijn spoor was gevolgd, te Nijmegen weer gearresteerd. Geldigheid van huwelijken met vijandige onderdanen Volgens het besluit Rechtsverkeer in Oorlogstijd van 7 Juni 1940 moesten o m. huwelijken, zonder toestemming van een bij dit besluit ingestelde commissie of van het Beheerinstituut met een vijandelijken onderdaan gesloten, nietig worden ge acht. Daaraan is thans een einde gekomen door het Kon. Besluit van 16 November 1945. waarin wordt bepaald, dat voortaan een huwelijk met een vijandelijken onder daan, een N S B. er of politieken delin quent of gedetineerde, zonder toestem ming van commissie of beheerinstituut gesloten, rechtsgeldig is, mits het geslo ten is met inachtneming van alle voor huwelijken overigens geldende voor schriften. Het besluit heeft terugwerken de kracht, zoodat aan in het verleden zonder dergelijke toestemming gesloten huwelijken de nietigheid wordt ontnomen. Hetzelfde geldt voor nog enkele andere rechtshandelingen die familierechtelijke betrekkingen betreffen. Op de terugwer kende kracht zijn eenige uitzonderingen gemaakt. Gasvergiftiging. Te Hilversum werden in de keuken van hun woning aan de Diependaalsche Drift, dr. A. C. van Rosstim, directeur van de bierbrouwerij „De Oranjeboom" te Rot terdam en zijn echtgenoote mevr. P van Rossum-Nijgh dood aangetroffen. Zij wa ren door gasverstikking, veroorzaakt door een scheurtje in de slang van het gasstel, om het leven gekomen. Beiden waren 65 jaar oud. Agenda. DONDERDAG 13 DECEMBER Jeugdhuis nioemcndaal: Hans Osieck, 20 uur. Bethel: Geen plaats voor Jezus. 20 uur. Ned. Prot. Bond Haarlem N.: Leger des Heils, 19.30 uur. Zuiderkapel: J. Kits en zangkoor, 20 uur. Begijnhofkapel: Wonderen der kunst, 20.15 uur. Gel), v. Vryz. Herv. N. R. V. avond Ds. G. Westmyse, 20 uur. Stadsschouwburg: Conaedia: „Pas op de stille waters (besl. voorst.). 14 u. Concertzaal: Lucle Bolman cn Sas Bunge (Tulnzaal), 20 uur, Rembrandt: Je kunt het toch niet meenemen, 14.30. 19 en 21 30 uur. Palace: Als dooden herrijzen. 14. 16 15. 19 en 21.15 uur (18 j.). Luxor: De Groote Show: 14. 16.15. 19 en 21.15 uur (14 j,). Frans Hals: Café de Paris, 14, 16.30, 19 en 21.16 uur (18 jaar) VRIJDAG 14 DECEMBER Concertzaal: Kerstoratorium H. O. V.. koor en solisten. 20 uur. Stadsschouwburg: Haar!. Operette Gezelsch. de Koningin van Mont- martre. 20 uur; H. K. B.: Haarl. Tooneel Ensemble. „Het gaat steeds beter (cabarct- revue), 19.30 uur. Bioscopen als Donderdag.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3