Vischomzet reeds meer dan 10 millioen IJmuiden heeft groote moderne trawlers noodig De omzet in den Rijksvischafslag, die van het begin der na-oorlogsche periode tot 1 November 8.2 millioen bedroeg, is in de maand November met ruim 1.8 millioen gestegen, zoodat de totale omzet na den oorlog het kolossale bedrag van 10 miilioen heeft overschreden. De hoeveelheid aangevoerde vïsch, die tot 1 November 8.8 millioen kg. bedroeg, steeg in de maand November met 2.7 millioen kg. De gemiddelde prijs per kg. der aan gevoerde visch was in November belang rijk lager dan in de maanden daarvoor n.l. 67 ets. tegen bijna een gulden in de vorige maanden. Deze daling is niet zoo zeer het gevolg van een algemeene ver laging der vischprijzen, maar vindt haai ooi-zaak in den aanvoer van groote hoe veelheden versche haring, die tot de „goedkoopste" vischsoorten behoort. Hiervoor ontvangen de aanvoerders 35 ets. per kg. De meeste vischsoorten be halve de kleine visch, zijn duurder. Zoo gaat het met den aanvoer steeds crescendo en alhoewel het publiek dit niet op. stel en sprong bemerkt, kan het niet uitblijven of ook de vischvoorzie- ning ondervindt de goede gevolgen daar van. Wij hebben reeds eerder opgemerkt, dat de hoeveelheid aangevoerde visch niet evenredig is met den onize*. wan neer we de cijfers van thans met die van andere jaren vergelijken. Met omzet cijfers ver beneden 10 millioen bedroeg de aanvoer in de laatste vier jaren voor den oorlog ongeveer 50 millioen kg. per jaar met een gemiddelden prijs per kg, van 15 ets. De prijs is thans dus meer dan viermaal zoo hoog als voor den oorlog. Maar er is, zooals reeds werd gemeld, een nieuwe prijsverlaging op komst. Een stijging van den aanvoer :n De cember, vergeleken bij dien van Novem ber, kan niet verwacht worden. Decem ber heeft steeds bij November ten ach ter gestaan, welke maand steeds een top- maand was. Bijzondere omstandigheden leiden er toe, dat dit jaar het verschil wellicht grooter is dan in de vóór-oor- logsche jaren, toen de kustvisschers een minder groot aandeel in den aanvoer hadden; en het zijn juist deze kustvis schers, die in December wel geleidelijk van het tooneel zullen verdwijnen of althans een kleiner aandeel van den aan voer voor hun rekening zullen nemen. Tengevolge van het veelal stormachtige weer op de vischgronden zijn ook de vangsten der trawlers kleiner dan anders en dan zijn er nog de op handen zijnde feestdagen, die ook van invloed zijn op den aanvoer. Besommingen van Woensdag StoomtrawlersIJm. 48 Ewald 10.468; IJm. 59 Luther 16.819. Versche haring Kw. 32 945 Kustvisschers: Kw. 148 421; EH 9 S 105: IJm. 245 15: IJm. 226 223; UK 7 52; UK 31 58; UK 87 57; UK 52 34; UK 174 17; UK 115 56 UK 59 101: UK 143 160; UK 79 103; UK 172 32. Motorlogger Kw. 104 89. Bureau voor Arbeidsrecht weer opgericht Naai- wij vernemen is onlangs het Centraal Bureau voor Arbeidsrecht (rayon Haarlem), instelling van het Nederlandsch Verbond voor Vakver- eenigingen, weer opgericht. Het bureau te IJmuiden houdt zitting ten kantore van den Centrale Bond van Transportarbeiders. Het correspondent schap wordt waargenomen door den heer A. J. Blaas, Accaciastraat 42, IJmuiden-Oost. Helpt blinden op straat De snelle toeneming van het verkeer heeft er toe geleid, dat vele „nieuw bakken" weggebruikers ten tooneele zijn verschenen. Daarbij is een algemee ne neiging tot wild en roekeloos rijden ontstaan. De A.N.W.B. acht het dan ook noodzakelijk om op het herkennings- teeken der blinden te wijzen. Dit teeken bestaat uit 'n witgeschilderden wandel stok met onder den greep twee roode ringen. Neem ten opzichte van deze personen de noodige voorzichtigheid en beleefd heid in acht. Merkt gij, dat iemand, met een dusdanig teeken uitgerust, den rij weg wil oversteken, houdt uw voertuig dan in en stop zoo noodig, zoodat hem ruimschoots de gelegenheid geboden wordt om den overkant van den weg te bereiken. Beschouw deze handelswijze als eerste gebod van „beleefdheid op den weg". „De varende gemeente" Zondag 16 December zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam des morgens om 10 uur, aoor dr. L. D. Terlaak Poot, ds. K. H Kroon worden bevestigd als predi kant voor de varende gemeente van ecinppers en zeelieden te Amsterdam. Na Nieuwjaar kan echter een zeer be langrijke toeneming van den aanvoer verwacht worden. De loggers, die tot laat in het najaar aan de haringvissche- rij hebben deelgenomen, komen na eeni- gen tijd van rust weer ter beschikking van de trawlervisscherij en. wat zeer verheugend is, het aantal schepen dav weer klaar is voor de visscherij breidt zich voortdurend uit, vat echter minder geldt voor de trawlers dan voor de log gers. Van deze laatste catagorie zal wel spoedig een kleine 100-tal hun vangsten in IJmuiden aanvoeren. Min der schot zit in den terugkeer der trawlers, waarvan het aantal, dat in bedrijf is de vijf-en-twintig nog steeds niet kan overschrijden. Wanneer IJmui den zijn oude plaats weer zal willen gaan innemen, zal het de beschikking dienen te krijgen over een flink aantal stoomtrawlers, vooral groote. En die dienen nieuw van de scheepswerf te komen, daar booten van het grootere type haast niet meer over zijn. IJmuiden heeft groote, moderne traw lers noodig, die n:et alleen in de Noord zee, maar ook in de IJszee de visscherij kunnen uitoefenen. Radio-berichten voor militairen Ingevolge een met den bevelhebber van de Nederlandsche Strijdkrachten getroffen regeling is het mogelijk aan Nederlandsche Militairen, zich bevin dende in het Vereenigd Koninkrijk, de Vereenigde Staten en Duitschland, per radio berichten te doen toekomen. Het gaat hier om telegrammen, in. verband met ernstige ziekte en over lijden. Deze kunnen aangenomen wer den aan een der radio-posten B.N.S. en moeten onderteekend zijn door een bur gerlijke of militaire instantie i burge meester, commandant Koninklijke ma rechaussee, officier v. gezondheid, enz Een radio-post van de B.N.S. is Am sterdam: Smaragdstraat 17, Tel. 93702. S.O.S.-berichten door de radio De persdienst van Herrijzend Neder land verzoekt ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Een dezer dagen zijn nauwkeurige bepalingen vastgesteld voor de uitzen ding van S.O.S.-berichten aan familie leden door de radio. Daarbij is vastge steld, dat S.O.S.-berichten uitsluitend gericht mogen zijn tot burgers- Zij wor den alleen uitgezonden, indien er geen ander middel van communicatie bestaat. De telegraaf- eh telefoonwet verbiedt menschen per radio op te roepen, die wellicht telegrafisch of telefonisch, of via een politiepost, bereikbaar zouden zijn. Tot uitzending van een S.O.S.-bericht bestaat alleen aanleiding in geval van levensgevaarlijke ziekte, waarbij het noodig is de naaste verwanten (man vrouw, kinderen, vader, moeder, broer, zuster of schoonouders te waarschuwen). Indien een S.O.S.-bericht telefonisch wordt opgegeven door een burger, (ver zoeken per brief zullen in den regel ter zijde worden gelegd), dient het offici eel bekrachtigd te zijn door een behan delend geneesheer, den burgemeester of de politie. Wanneer men den naam en het adres van zulk een autoriteit vlot opgeeft wordt aangenomen, dat het be richt betrouwbaar is. Overlijdensberichten kunnen slechts in zeer bijzondere gevallen b.v. als zij op schippers betrekking hebben, worden geaccepteerd. Men richte verzoeken tot het uitzenden van SO.S.-boodschappen aan „Herrijzend Nederland", afd. pro gramma-uitvoering, telefoon 9945, Hil versum. S.O.S.-berichten, bestemd voor perso nen in Duitschland, moeten vooralsnog worden geweigerd. Veel licht rond de Visschershaven Dezer dagen hebben we gewezen op onze uitstekende straatverlichting, al thans wat de hoofdstraten en verkeers wegen betreft. Een deel van de verlich ting onzer plaats valt buiten het gebied der gemeentelijke straatverlichting, n.l. de verlichting om en bij de Visschersha ven, welke wordt verzorgd door het Staatsvisschershavenbedrijf en wanneer we de gemeente voor onze straatverlich ting een pluim op den hoed steken, mo gen we ook de directie van het Staats visschershavenbedrijf een woord van lof niet onthouden. Al sedert geruimen tijd hebben ook de wegen en de terrei nen ressorteerende onder genoemd be drijf hun oude verlichting weer terug gekregen. De Strandweg, de Halkade en een deel van de Trawlerkade zijn weer door natriumlampen verlicht, voorts zijn de perrons en de terreinen achter hal len C en D met gewone lampen uitste kend verlicht en ook op andere plaatsen langs de haven zijn weer vele lampen ontstoken, zoodat overal, waar 's avonds gewerkt moet worden, voldoende licht aanwezig is. Kuiperij en inleggerij in Scheveningen Als slot van onze beschouwingen over het visscherijbedrijf inScheveningen volgt hierover nog iets over de kuiperij en de inleggerij. De kuiperij heeft minder bezwaren ondervonden dan de nettenbreierij, waar men ernstig te kampen had met het te kort aan materialen. In het begin konden de kuipers aan de groote vraag naar tonnen niet vol doen, die haar oorzaak vond in de enor me vangsten. Thans echter is de tonnen- i'abricage geregeld. De aanmaak van de ijzeren kuipbanden is nog niet weer nor maal, wegens het geringe materiaal. Ook de aanvoer van zout was moei lijk, vooral kort na de bevrijding. De reeders haalden aanvankelijk het zout met vrachtauto's, dus konden er maar kleine hoeveelheden tegelijk vervoerd worden. Op het oogenblik geschiedt het vervoer door het vrijmaken van de waterwegen evenwel weer gewoon per schip. De inleggerij is weer vrij behoorlijk op gang. Wel is waar worden er kleinere hoeveelheden haring verwerkt dan vroe ger, zoodat van export voor den oor log werd veel zure haring uitgevoerd naar Indië echter nog geen sprake is. Maar de productie ten behoeve van het binnenlandsch verbruik mag redelijk genoemd worden. Het gebrek aan glas, voor de verzending, is door het gebruik van blik bijna gecompenseerd. „In Scheveningen wordt hard ge werkt", dat is de directe indruk, die iedere bezoeker van het visschersplaats- je krijgt, bij het zien van de bedrijvig heid in en om de havens. Met een ener gie, den Scheveninger waardig, wordt er aangepakt, om Nederland weer ruim schoots ie voorzien van allerlei zee banket. Zoo zal het niet lang meer duren, of de „Hollandsche Nieuwe" zal opnieuw haar weg door Nederland en Europa vinden. België's ijle haringvisscherij De visscherij op ijle haring is ook ge durende den oorlog van groote betee- kenis geweest. Alhoewel de visscherij slechts in beperkte mate werd uitge oefend, bereikte de opbrer^st een on gekende hoogte. In de campagnes 1941- '42 tot en met 1944-"45 bedroeg de vangst resp. 10 millioen, 51.8 millioen, 58.1 mil lioen en 31.8 millioen kg. met een op brengst van resp. 80 millioen. 351.5 mil lioen, 305 millioen en 167 millioen francs. Dergelijke resultaten werden voor den oorlog op verre na niet bereikt. In het recordjaar 1934-'35 bedroeg de opbrengst slechts 12.3 millioen francs. Mocht dit seizoen de ijle haringvis scherij wederom gunstige resultaten af werpen zoo wordt verwacht, dat groote hoeveelheden naar Frankrijk, Duitsch land en Tsjecho-Slowakije uitgevoerd zullen worden. Rijkspostspaarbank en belastingen Inleggers bij de Rijkspostspaarbank kunnen tot elk bedrag belasting van hun spaarbanktegoed voldoen. Zij moeten zich dan, met hun spaar bankboekje en een ingevuld girostor- tingsformulier tot een P.T.T.-kantoor wenden. Het bedrag wordt dan van hun boekje afgeschreven en op de postreke ning van den ontvanger der belastingen gestort. Ook over het tegoed van zijn echtgenoote kan men hiertoe beschïk- kenmits deze daartoe schriftelijk machtiging verleent. Een en ander geldt eveneens voor spaarbankboekjes, welke na 7 Juli j.L werden afgegeven. SANTPOORT Kerkconcert in de Ned. Herv. Kapel Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. Kapel alhier een kerkconcerbt gegeven, waaraan medewerkten mevrouw Zwik- ker, altzangeres te Aerdenhout, de or ganist Geert Weert uit Elburg, Sant- poorts Vrouwenkoor, Santpoorts Dub- belmannenkwartet en het Christelijk Kinderkoor. De avond, die beschouwd moet worden als een inleiding tot het Kerstfeest, is voor de aanwezigen een mooie avond geweest. Gezongen werden Nederlandsche liederen, w.o. eenige Oud-Nederlandsche kerstliederen. Het vrouwenkoor, dat het grootste aandeel in deze uitvoering had en het kinder koor gaven goeden zang te beluisteren. Van het dubbelmannenkwartet kan dit echter niet gezegd worden. De zangers waren er herhaaldelijk uit en mogen nog wel eens flink repeteeren, voordat ze zich weer in het openbaar laten hoo- ren. De altzangeres beschikt over een mooie, heldere stem. In het bijzonder kwam dit tot uiting in het „O Mensch, loof God" en in haar solopartij in de Kersteantate. uitgevoerd door het vrou wenkoor. Ook de organist deed verdien stelijk werk. Kerstwijding Woensdag 19 December a.s. wordt in de Gereformeerde Kerk een kerstwij- dingsbijeenkomst gehouden. Als spreker treedt op ds. H. J. ten Brink met als on derwerp: „Uit duisternis tot licht". De heer P. Wapenaar zal het liturgische ge deelte verzorgen, waarbij het Gerefor meerd Evangelisatiekoor onder leiding van den heer P. Klui zijn medewerking zal verleenen. Bijeenkomst in de Necl. Herv. Kapel A.s. Maandagavond wordt in de Ned. Hervormde Kapel een bijeenkomst ge houden, waarin ds. Noorman zal spre ken over het onderwerp: „God heeft een plan met den mensch". Het Kapel koor zal hierbij zyn medewerking ver leenen. VELSEN in Velserbeek wordt hard gewerkt Sporen der bezetting worden uitgewischt Alhoewel Velserbeek door de bezet ting betrekkelijk weinig geleden heeft, heeft deze ook hier haar sporen achter gelaten. De inrijhekken vend wenen, de voliere kwam ledig uit den strijd te voorschijn, het aantal herten was sterk verminderd, in plaats van zwanen dre ven er twee woonschuiten in den vij ver. Maar het ergst van al was het bé tonnen wegdek, dat op last der Duit- schers in een groot gedeelte van de Lindenlaan en de Beukenlaan was aan gebracht, met welk doel is ons niet be kend. Inmiddels is er al veel gedaan om de sporen der bezetting uit te wisschen. De beide woonschepen zijn uit den vijver verdwenen; ce zwanen zijn ech ter nog niet teruggekomen, terwijl ook de voliere nog leeg is. De inrijhekken zijn grootendeels weer terug. En er wordt thans hard gewerkt aan het op ruimen van het betonnen wegdek. Eenige weken geleden is een begin ge maakt met het oplichten van de zware betonnen platen, hetgeen is geschied met behulp van dommekrachten. Ze zijn nu alle losgemaakt en stoere mannen. gew;apend met zware mokers zijn thans bezig ze stuk te hakken, hetgeen een zwaar karwei is. Maar een groot deel van het dekt ligt al in puin en wanneer dit verwijderd is, kan met" het aanbren gen van een nieuw wegdek begonnen worden De fauna is onlangs verrijkt met een mooien mouflonram, cie als echtgenoot bedoeld is voor de twee mouflon-ooien, die in haar weduwenstaat een eenzaam leven hebben geleid. Er waren drie ooien overgebleven en een daarvan is met de directie van Artis geruild voor een ram. Dit merkwaardige schaap met zijn sterk achterwaarts gebogen horens, dat zijn vaderland heeft in Zuid-Europa (vooral op Sardinië komen ze veel voor) geldt als de stamvader van het Europeesche schaap. Nu er weer een ram in den her tenkamp aanwezig is, kunnen er het vol gend voorjaar weer mouflon-lammetjes verwacht worden. Van de herten is er een flink aantal overgebleven. Wat deze vlugge vier voeters betreft, is Velserbeek er beter afgekomen dan de hertenkamp in Bloe- mendaal en Haarlem, waar bijna niets meer over is. Wanneer we een maand verder zijn, zal Velserbeek weer zoo ongeveer in zijn ouden toestand terug zijn en zullen de wandelaars weer gebruik kunnen maken van de oude ingangen. Ter vervanging van de in den vorigen winter op verschillen:'e plaatsen in de gemeente gesneuvelde hoornen heeft het gemeentebestuur een groot aantal boo- men aangekocht, zoodat ook elders de schade hersteld kan worden. Burenruzie met doodelijken afloop In. het café „Het Schoorke" aan de Zeeuwschestraat te Eindhoven, had een burenruzie plaats, die eindigde met den dood van den 29-jarigen H. Bosch. Het was al eenige maanden voorgekomen, dat de ruiten van genoemd café waren ingeslagen. Vermoed werd, dat men schen uit de buurt daaraan schuldig wa ren, doch hieromtrent bestond geen ze kerheid. 's Avonds om ongeveer half tien, kwam Bosch in het café en bestel de een glas bier. Hij begon een gesprek met den caféhouder, G. v. D., waarbij hij op een gegeven oogenblik zei: „Je verdenkt mij er van, dat ik je ruiten' heb ingeslagen" Dit was het sein voor een heftige woordenwisseling. „Ik durf het te doen waar je zelf bij staat" zei Bosch, greep een stoel en sloeg een ruit kapot De caféhouder loste daarna een schot uit een Duitsch geweer, dat hij onbevoegd in bezit had. Het schot trof B. in de borst en in de slagader van zijn arm. Nadat de caféhouder zelf een dok ter en geestelijke had laten roepen, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis ver voerd, doch op weg daarheen stierf hij. De politie heeft G. v. D. gearresteerd. Hij verklaarde uit noodweer te hebben gehandeld, omdat Bosch terwijl hij zijn hand in zijn zak stak, zou hebben uitge roepen: „Ik zal je aan het mes rijgen". Amerikaansche liulp aan Tsjecho-Slowakije Het comité voor Amerikaansche hulp aan Tsjecho-Slowakije maakte dezer dagen bekend, dat het schip „Martin Behrman" spoedig in Bremen zou bin- nenloopen met voor een waarde van 276.53 dollar aan levensmiddelen, klee- ren en andere artikelen aan boord, be stemd voor Tsjecho-Slowakije. Het co mité deelde tevens mede, dat uit het buitenland ontvangen telegrammen het voor hei comité noodzakelijk maakten, voor onbepaalden tijd door te gaan met de campagne voor het inzamelen van levensmiddelen en kleerea.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 8