IJmuider Courant 2)e 7lazi~fiet Het Beleid Britsche strafexpeditie tegen Javaansch dorp Dachau, Buchenwald, Auschwitz... fiOe .Taargaug No Tc Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Plrocteur-Hoofdredach Robert Peereboom Vrijdag 14 December 1945 Uitgave van de Stichting Voor!: Uting te Haarlem. Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal 4. DE regeering heeft de Tweede Kamer een lijvige nota doen toekomen om trent een aantal punten van regeerings- beleid. Dit aantal is groot, al vormt het geenszins een volledig overzicht van aan hangige vraagstukken. De nota is eigen lijk een vervolg op de Regeeringsverk'.a- Ting, die eind Juni verscheen. Op menig j punt herhaalt zij die, op vele punten ge- 1 tuigt zij van gedeeltelijke verwezenlijking van de aangekondigde plannen. En zij constateert een groot aantal feiten Tot de nieuwe onderwerpen, sinds de aanvaar ding van het bewind door het kabinet - Schermerhorn aan de orde gekomen, be- hooren helaas de troebelen in Indië, waar over de nota uitvoerig spreekt, maar op een paar belangrijke punten zwijgzaam heid doet gelden. Teveel onderwerpen komen in deze no ta aan de orde om ze in deze korte be schouwing ook in den meest summieren vo:m te kunnen aanstippen. Ik verwijs dus den lezer naar het uitvoerige overzicht in het vorig nummer met de aanbeveling, er nauwkeurige aandacht aan te beste den en de verzekering, dat zeer veel hem of haar persoonlijk raakt. Dat geldt niet alleen voor aangelegenheden, die zoozeer in de algemeene dagelijksche belangstel ling staan als de voedselvoorziening. Het is belangwekkend, dat bij de samenstel ling van het distributie-pakket de moge lijkheid zal worden geopend van een keuze tusschen goedkoopere en duurdere artikelen van gelijke voedingswaarde. Het is ook interessant dat de regeering constateert, dat ondanks de belangrijke verbetering in de voedselvoorziening ter nauwernood het physiologisch minimum is bereikt. Maar er zijn meer zaken die ons allen raken, in vele gevallen op langer termijn en vele andere, die voor bepaalde bevolkingsdeel en van de grootste betee- kenis zijn. In het algemeen moet men opnieuw er kennen, dat de huidige regeering zich in een waren doolhof van moeilijkheden en netelige kwesties bevindt, dat zij met energie een uitweg tracht te vinden en zich niet door tegenslagen en teleurstel lingen laat ontmoedigen, dat zij een merkwaardige bereidheid blijft toonen om het bestaan van verkeerde toestanden te erkennen en kennelijk leeft in het ver trouwen, dat het Nederlandsche volk be grijpt hoe moeilijk haar taak is. Dit laat ste niet zonder reden, want men kan niet zeggen dat in het algemeen de „good will", die het kabinet-Schermerhorn in den aanvang van zijn bewind verwierf, na een half jaar verminderd is, al is wel gebleken dat het enkele zwakkere figuren onder zijn leden telt. In deze nota herin nert het aan zijn formatie, daarbij op merkend dat geen overleg werd gepleegd met besturen van politieke partijen, die trouwens in Juni niet alle in duidelijken vorm haar bestaan hadden hervat, maar wel met leidende personen van verschil lende richtingen. De beide formateurs hebben niet alleen instemming met hun werkprogram gevraagd, maar er in bijna even sterken mate den nadruk op gelegd, dat de leden van het kabinet elkaar on derling vertrouwen moesten schenken. De regeering noemt dit „de menschelijke zij de, die de samenwerking beheerscht". Het is alles menschelijk, ook het program, maar de factor van onderlinge persoon lijke waardeering is natuurlijk van be lang en draagt bij tot hetgeen de En- gelschman pleegt aan te duiden als „team spirit." Verscheidene punten uit deze nota zul len nog tot commentaar nopen. Er is da delijk aanleiding om die te geven op de uiteenzetting betreffende Indië, die den ernst van den toestand wel scherp be licht. De regeering spreekt onomwonden van een diepen en blijvenden invloed, dien de oorlogsgebeurtenissen op de be volking van Java hebben doen gelden. Zij erkent, dat niet dadelijk een goed in zicht is verkregen in „de diepgaande so ciale omwenteling, die onder het Ja- pansch beheer is in gang gezet en nog steeds verder doorvreet". Zij stelt vast dat het gezag van de vorsten en inland- sche hoofden is ondermijnd, dat het roo- verswezen ongekende uitbreiding heeft gekregen, dat de militaire jeugdorgani saties alle gezag opzij schuiven en dat het zeer ernstige feit zich voordoet, dat de stuurloosheid der jeugd en de wan hoop der armoede zich niet alleen in na tionalistische maar ook in religieuze ex cessen ontladen Zij bezigt het woord re volutie en verklaart, dat de revolutie met name in Bantam en Cheribon een fel Moslimsch karakter draagt. Gunsti ger zijn in het algemeen de toestanden in de buitengewesten en ook op Sumatra. Hetgeen omtrent de revolutie op Java wordt medegedeeld versterkt den indruk, in den laatsten tijd reeds gewekt, dat degenen die Indië voor den oorlog ken den de bevolking anders gekend hebben dan zij nu tengevolge van oorlog en bezetting is en dat argumenteeringen, die zich op vooroorlogsclre verhoudingen gronden, dus tekort schieten. Het schijnt nuttig dat eens duidelijk naar voren te brengen. De regeering handhaaft haar politieke gedragslijn, waarbij zij de deur openhoudt, voor constructief overleg met die Indonesiërs, „die met haar samen een nieuw tijdperk willen ingaan van po litieke, economische en sociale ontwik keling, waarbij gerechtvaardigde Indone sische aspiraties tenvolle bevrediging zullen vinden". Haar beleid wijzigt zich Huizen in brandvluchtelingen beschoten Het woord is aan.. Een Britsche strafexpeditie tegen Be- kassi en haar inwoners, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn gesteld voor de re cente moorden op overlevenden van de verongelukte Dakota, en voor welke expe ditie de Geallieerde opperbevelhebber de geheele verantwoordelijkheid op zich ge nomen heeft, heeft haar orders Donder dagmorgen ten uitvoer gelegd. Er heeft ten aanzien van de expeditie geen over leg plaats gehad tusschen de Britten en de Nederlanders. „Toen ik", aldus de verslaggever van A.N.P.-Aneta, „Donderdagmorgen boven het dorp vloog stonden er nog slechts eenige huizen in brand. Verscheidene waren reeds geheel afgebrand. Na gedu rende 35 minuten in onze Beaufighter rondgecirkeld te hebben, konden we zien, dat een derde deel van Bekassi door brand was vernield. Wij konden ook verschei dene honderden dorpelingen bij de brug over de Kali Bekassi samengehoopt zien, bewaakt door Britsch-Indische soldaten. Tanks stonden op de sleutelposities van het dorp, terwijl verder weg in het veld, artillerie kon worden waargenomen. De sterkte der Britten werd geschat op een bataljon. Naast ons. in de lucht, gaven twee vliegtuigen dekking aan de Britsche troepen. De rookzuil was in Batavia zicht baar. Hun bemanningen hadden het bevel ge kregen op actieve verkenning tc gaan en met machinegeweren te vuren op iedere groep van dorpelingen, die probeerde te ontsnappen. Bij onze terugkomst te Kcma- joran. vernamen wq van de piloten der vliegtuigen, dat zij Indonesiërs hadden beschoten, die hetzij in vrachtauto's, het zij te voet probeerden uit het dorp weg te komen. In het dorp zelf werden Britsche leger- vrachtauto's met soldaten in de zijstraten gereden. De soldaten liepen de gebouwen binnen, die spoedig daarna in vlammen opgingen. Toen wij heel laag over het brandende gebied van Bekassi en zijn om geving gingen, zagen wij kleine groepen Indonesiërs, die naar de rijstvelden of langs de spoorbaan wegvluchtten. Toen wij boven de brandende stad weg vlogen stond de gevangenis de plaats van de misdaad nog steeds intakt Het aantal dorpelingen bij de brug scheen voortdurend grooter te worden, naarmate de vlammen zich uitbreidden." Een officieele Britsche woordvoerder te Batavia verklaarde nog, dat de huizen van Chineezen te Bekassi niet in brand zijn gestoken. Men meent echter dat het vuur ook naar deze huizen overgeslagen is. Sjarifoedin: Waarschijnlijk geen besprekingen Sjarifoedin heeft verklaard, dat hij niet verwachtte dat er besprekingen zouden plaats hebben tusschen den heer van Mook en de Indonesiërs voor het vertrek van den heer van Mook naar Nederland. Sjarifoedin zeide voorts, dat er van bui ten Batavia druk werd uitgeoefend op de republikeinsche regeering om ten minste enkele republikeinsche ministeries naar Jogjakarta te verplaatsen Hij voegde er aan toe. dat het republikeinsche kabinet de zaak thans bespreekt, en dat in de na bije toekomst een beslissing genomen zal worden Naar de meenine van de republi keinsche regeering kan het kabinet Ba tavia niet verlaten, omdat anders de ver binding met de Geallieerden verbroken is. maar men gelooft wel dat wellicht eenige minder belangrijke repubikeinsche minis teries naar Jogjakarta zullen worden over gebracht. Evacués uit Medan 1700 ex-krijgsgevangenen en mannen, vrouwen en kinderen geïnterneerden uit Medan zijn te Singapore aangekomen, waar zij wachten om per s s. Noordam ge repatrieerd te worden. Het s.s. Nobrdam vertrekt waarschijnlijk op den 20sten De cember uit Be'awan. 43 oorlogsmisdadigers Van de 204 oorlogsmisdadigers op Java zijn er tot dusver 43 gearresteerd. Het zijn bijna allen Japanners en Koreanen en bovendien een of twee Indonesiërs. Generaal Itosji Imamoera, de voorma lige opperbevelhebber van het Japansche leger in het Zuid-Westen van den Stillen Oceaan, wordt er van beschuldigd ver antwoordelijk te zijn voor den moord op 500 Engelsche officieren en soldaten. Luit. kolonel Anami wordt beschuldigd van het veroorzaken van den dood van 1500 Ne derlanders. Engelschen en Australiërs op Ambon, Flores en andere eilanden in den Indischen Archipel door verwaarloozing en uithongering. De News Chronicle teekent krachtig protest aan tegen deze actie evenals tegen de strafmaatregelen tegen een dorp op Sumatra, waar een Britsch majoor en een Roode Kruiswerkster vermoord zijn. dus in de groote lijn niet. Uit haar me dedelingen omtrent de veelbesproken conferentie op 31 October blijkt, dat Soe- karno daar onaangekondigd verscheen, ofschoon dr. van Mook hem had doen weten dat hij onaanvaardbaar was. De omstandigheden waren toen zoo gespan nen, dat Van Mook zich niet gerechtigd achtte hem terug te wijzen en daarmee het contact te doen afspringen. Soekarno nam geen actief aandeel aan de bespre kingen. De regeering rekent erop, 50.000 men- schen uit Indië naar Nederland te kun nen brengen vóór eind Februari 1946. En de toekomst van Indië? Ik geloof niet dat men uit deze nota te zwartgallige conclusies moet trekken. R. P. Gracian Wat goed is en kort tevens is dubbel goed Maximum-vischprijzen in Engeland Ook in Engeland treedt de regeering op economisch terrein regelend op: zo>> zijn voor verschillende artikelen maxi mum-prijzen vastgesteld, o.a. ook voor zeevisch. Deze maximum-prijzen bedra gen (reedersprijs) per 50 kg. voor tong 90, griet, tarbot en heilbot 81.55, platvisch 56.70, hake 31.50, schelvisch 26.60. kabeljauw 24.50, haai 18.55, wolf 21. rog en vleet 23.45. poon 18.55, koolvisch 18.55, andere rond- visch (wijting, leng. enz.) 24.50. A' soorten gestript en met kop. EDELEER C. O. VAN DER PLAS heeft ontslag uit zijn functie van lid van den Raad van Ned. Indië gevraagd. Millioenennota De minister van financiën heeft de in de Troonrede aangekondigde nota be treffende den toestand van 's rqks fi nanciën by do Tweede Kamer inge diend. Deze Millioenennota dient ter- inleiding van de ontwerpbegrooting voor het tweede halfjaar 1945, waar van de stukken binnenkort zullen wor den aangeboden. Gezien den geweldi gen achterstand by de administratie en de onzekerheid ten aanzien van vele kosten wenscht de minister deze be grooting slechts te beschouwen als een oefcn-begrooting en als een hulpmid del om de administratie weer geleide lik aan in beproefde comptabele ba nen te leiden. Daar hq in dit verband de normale en grondw ettelqk voorge schreven behandeling niet wel moge- iqk acht. legt hq haar alleen ter in formatie aan de Staten-Generaal voor. By afzonderiyk wetsvoorstel verzoekt de minister de noodzakeiyke machti ging om deze begrooting tezamen roet die voor bet eerste halfjaar 1945 en de nog noodzakelijke suppletoire begrootingen voor 1945 en vroegere dienstjaren alsmede de daarop aan sluitende middelen-wetten vast te stellen. Op pag. 3 en 4 van dit nummer vindt men uitvoerige mededeehngen over den toestand van 's lands financiën, zooals zij in deze nota worden ge schetst. De Duitsche concentratiekampen als evenvele symbolen van het Nazi-regi me vormden tijdens de zitting van Woensdag de hoofdschotel van de acte van beschuldiging. Lugubere namen als Dachau. Buchenwald. Auschwitz en an dere riepen de herinnering op aan de vele naamloozen. die onder de bar- baarsche Nazi-gecsel zijn bezweken. De kampen richtten zich tegen ieder individu en iederen groep, die de boos aardige Duitsche agressie in den weg stond. Reeds in 1929 kondigde Frick, die toen Min. van Binnenl. zaken van Türingen was, aan dat Mussolini's voorbeeld zou worden gevolgd om op die manier ongewenschte elementen te elimineeren In 1932 beloofde deze zelf de Frick. al zijn tegenstanders te zullen uitroeien, de communisten, de sociaal democraten en de pacifisten. De concentratiekampen waren het primaire wapen tegen de Joden. Reeds m het laatst van 1938, op dien beruch- ten tienden November, begon voor ve len het laatste deel van hun martel gang. Korten tijd later hield Himmler zijn rede, waarin hij verklaarde, dat geen menschelijke zwakheid mag wor den getoond, waar het er om gaat het Jodendom te vernietigen. De Ghetto's stroomen vol De Joden uit geheel bezet Europa werden tijdens den oorlog bijeengedre ven in dc vele Ghetto's, met dit eene doel: totale uitroeiing. Meestal begon de duivelsche machine van de Ouit- schers direct na de bezetting van een land op volle toeren te draaien. Maut hausen werd een massa-abattoir, Ausch witz één groote gaskamer, waar kin deren onder de twaalf onmiddellijk werden afgemaakt. Zieken en menschen boven de 50 wer den eveneens zonder uitstel vergast en de rest werd op arbeidsgeschiktheid ge selecteerd. Een ander kamp is speciaal ingericht voor het in serie dood en van krijgsgevangenenBij het voordra gen van al doze gruwelijkheden gaat een huivering door de rechtszaal, een huivering die reeds eerder door de ge heele wereld is gevaren bij het onthul len van deze ongedachte beestachtig heden. Stille, gruwelijke getuigen Op de groene tafel verschenen de tastbare bewijzen van concehtratie- kamp-terreur in den vorm van ge prepareerde menschenhuiden, die door de Nazibonzen ain hun vrou wen. ten geschenke wei-den gege ven. Vooral huiden van getatoueer- den waren gewild en de slachtof fers van de pronkzucht der vrou wen werden met een injectie ter dood gebracht, waarna hun huiden zorgvuldig werden bereid om als lampekapjes te dienen. Vele gevangenen van het kamp ie Mathausen. waar een „Totenbuch" werd bijgehouden, stierven aan een „Hartkwaal" en meestal in alfabeti sche volgorde De aanklager las slechts de gegevens voor van één dag en het bleek, dat in twaalf uur ruim tweehon derd personen overleden. De dagvaarding kan onmogelijk het onmetelijke drama van de Duitsche concentratiekampen in zijn vollen om vang belichten, maar grepen uit dit massale lijden geven een blik in den duizendvoudigen moon:, die in koelen bloede gepleegd werd door een sadis tische groep onmenschen. Toch kon in vele gevallen de dood door ophanging, de dood door de gas kraan en cie vele andere manieren, waarop de Duitsche beulen hun slacht offers een gewelddadigen dood lieten sterven het stralende licht van hun geest niet verduisteren. Zij wisten, dat een vernietigende straf hen zou treffen. Zij klaagden niet in de kampen, eiken dag van aangezicht tot aangezicht met den dood en zijn handlangers. Dc wereld heeft dit monsterachtige drijven van een aantal geesteliikgede- genercerden een halt toegeroepen: de wereld zal recht doen namens de tien duizenden. die verkommerden en stier ven in dc Duitsche hellekampen, opdat een herhaling van deze gruwelen uit gesloten zal zün. Stuurloos op zee De „Empire Wye" heeft tijdens Noord- westerstorm ter hoogte van Terschelling defect aan zijn roer opgeloopen. Een boot van de fa. Doeksen is ter assistentie uit gevaren.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1