De scholierenstaking te Haarlem In aansluiting op ons bericht van giste ren over de scholierenstaking te Haarlem kunnen wij nog het volgende melden: Wat den achtergrond van deze quaestie betreft, is mede te deelen, dat van be stuurszijde ons indertijd een uiteenzetting werd gegeven, die op het volgende neer kwam: De lijst met de namen der jongens werd gegeven door den voorzitter (die later is afgetreden). De overige bestuurs leden hebben, voorzoover zij contact met elkaar konden zoeken, zich op.het stand punt gesteld, dat de lijsten niet mochten worden afgestaan. Handelend optreden in de zaak konden zij niet. want voor hun eigen veiligheid was het gewenscht, dat zij onderdoken. De bestuursleden meenen dat hun in deze zaak geen verwijt kan treffen en dat er voor hen geen reden was om af te treden. Zij hebben, toen dr. v. d. Eist na de bevrijding zijn ontslag aanvraag had ingezonden, verschillende pogingen in het werk gesteld, om hem te bewegen op dit besluit terug te komen. Ook de leeraren hebben daartoe een po ging bij dr. v. d. Eist gedaan, maar ook zonder resultaat. Hieraan kunnen wij toevoegen, dat dr. v. d. Eist, naar ons indertijd werd gezegd, van meening is, dat de overige bestuurs leden in de bewuste dagen toch niet de gewenschte houding hebben aangenomen. Zij hadden, zoo meende hij, een bestuurs vergadering moeten houden en als be stuur^ moeten weigeren om de lijsten te geven. Door dit niet te doen hebben zij, zoo meent hij, er toe bijgedragen, dat zijn gevangenneming niet de gewenschte uit werking had: te beletten dat de Duitschers toch de lijsten kregen. Veel is ons in den loop der laatste maan den ter oore gekomen over deze aangele genheid. waaruit wel duidelijk bieek. dat dr. v. d. Eist de overtuiging had, dat hij met dit bestuur niet meer in de gewensch te harmonie kon samenwerken. Dit heeft hem dan ook tot de ontslag-aanvraag ge leid. Het bestuur en de stakers. De voorzitter van het bestuur Ir. J. Ouwehand deeldg ons mede, dat het be-r stuur er niet aan denkt om met de sta kende jongelui te gaan onderhandelen. Dinsdagmiddag zijn de klasse-leiders bij den secretaris van ons bestuur gekomen met de vraag of dr. v. d. Eist niet terug kon komen. De secretaris heeft toen ge zegd: ..Het bestuur zou ook niets liever wenschen". Daarop antwoordden de jon gelui: „Ja, maar dan moet het heele be stuur weg". Wij zullen zoo vervolgde Ir. Ouwe hand deze staking natuurlijk „breken". Donderdagmiddag zou het bestuur verga deren, waarna aan de conrectoren op dracht gegeven zou worden om in deze krachtige maatregelen te nemen. Als de 3 klasseleiders geen excuus maken zullen zij van de school verwijderd worden. Tenslotte verzekerde de heer Ouwe hand nog eens dat het bestuur nog steeds op het standpunt staat dat indertijd aan ons werd kenbaar gemaakt. „Geen enkel thans zittend" bestuurslid kan zoo ver volgde hij aansprakelijk gesteld worden van den ook door hen betreurden gang van zaken met de lijsten. Mgr. L. J. Willenborg overleden Donderdagmorgen om II uur is pastoor Laurentius Jacobus Willenborg van Bloe- mendaal.'in de Mariastichting, waar hij al eenigen tijd ernstig ziek lag. overleden Een operatie heeft dit leven vol activiteit en doorzettingsvermogen niet kunnen ver lengen. Pastoor Willenborg, die op 17 Sept. 1876 in Zaandam werd geboren, studeerde te Roermond en aan het Seminarie Hage- veld. Zijn priesterlijke studiën voltooide hij aan het groot-Seminarie te Warmond, waarna hij op 15 Aug. 1900 tot priester werd gewijd. Tot 1916 was hij achtereen volgens assistent te Buitenveldert en ka pelaan in Leiden, Delft en Haarlem. Daarna werd hij benoemd tot bouwpastoor voor de nieuw te stichten parochie te Bloemendaal, in welke functie hij veel pionierswerk verrichtte. Het is aan zijn Initiatief en doorzettingsvermogen te dan ken dat de parochie verrijkt werd met in stellingen als het campagne-jeugdhuis, de Benedictus-Stichting, het fraaie kerkhof en vele moderne schoolgebouwen De stichting van het Ziekenapostolaat in 1925 was ook zijn werk. Ook was hij geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Zusterschip van de N.-Amsterdam in aanbouw De directeur van de Holland—Amelika Lijn de beer F. C. Bouman, die voor het eerst sedert 1939 een bezoek brengt aan de V. S.. heeft op een persconferentie verklaard dat de maatschappij het voornemen heeft voor het eind van 1946 regelmatige toeristen-trips :e organlseeren. De heer Bouman, die tot Januari in de V. S. blijft vanwege de re organisatie van den dienst, zeide verder, dat er een zusterschip van de „Nieuw Amster dam" dat de 22.000 ton groote Statendam" moet vervangen, in aanbouw is. Verder zul len twee schepen van 10.000 ton .n Nederland worden gebouwd, die in het begin van 1947 gereed zullen komen. De „Nieuw Amsterdam", „Noordam", ..Westerdam", „Veendam" en „Volendam" zullen den dienst over den Atlantischen Oceaan onderhouden. De „Delftdijk", de ..Drechtdtjk" en een. Duitsch prijsvaartuig zullen voor den dienst op de Pacifiekust ge bruikt worden. Op de route Java—New York zullen de ..Sommelsdijk" de „Stoterdijk" en waarschijnlijk de in de V, S. gebouwde „Lim burg" diens dtoen. De Generale Synode Een dezer dagen hield de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk een vergade ring in huize „Blankenburg" te Wasse- Tot afgevaardigde in het Algemeen Col lege van Toezicht werd benoemd ds. W. A. Zeydner. De voordracht van den Her vormden Raad voor Pers en Publiciteit tot benoeming van een voorzitter werd teruggezonden met het verzoek een ander dubbeltal te overwegen. Ook zal dezen raad gevraagd worden, op korten termijn rapport en toelichting van zijn werkzaam heden uit te brengen. Tot leden van den Raad voor Uitwendige Zending werden benoemd prof. dr. K. H. Miskotte en ds. T. J. van Oostrom Soede. Alle leden van de commissie, die de werkorde voorbereidden, zijn herbenoemd t.w. prof. P. Scholten, ds. K. H. E. Grave- meyer, prof. J. Severijn, dr. E. Emmen, ds. A. A. van Ruler, dr. H. de Vos, dr. Th. K Haitjema, prof. dr. Kraemer en ds. J. Boonstra. Prof. Kraemer moest echter tot zijn spijt door zijn vele werk op in ternationaal gebied bedanken. Op de vraag, of er ook relatie zal zijn met de gescheiden kerken en de Remon- strantsche Broederschap, herinnerde de scriba aan de doelstelling van de Gen. Synode. De commissie zal zeker alle aan dacht aan de eenheid der Christenheid besteden. Doordat het werk der synode in den oorlog zeer is gegroeid, heeft men beslo ten ds. Gravemeyer te benoemen tot al gemeen gedelegeerde, predikant in alge- meenen dienst en adviseur bij de Gen. Synode. In dc hierdoor ontstane secretaris- vacature adviseert de algemeene synodale commissie te voorziep door benoeming van dr. E. Emmen. Na stemming over deze kwestie werd tot benoeming over gegaan. Ds. Emmen. Dr. Emmen verklaarde de benoeming in beraad te houden. Mocht h>j deze aan nemen, dan beteekent dit een opgeven van zijn predikantsplaats in Haarlem en tegelijkertijd een aanstelling in algemee- nen dienst. Dr. E. Emmen werd 18 Maart 1902 te Den Bommel gebOTen, waar zijn vader predikant was. Na zijn theologische stu die in Utrecht, Marburg en Groningen werd ds. Emmen in 1929 predikant te Kuïnre, waarna hij via een benoeming te Noordhom in 1931 en Breda in 1935, Haar lem tot standplaats kreeg. Dat was in 1939. Hij had toen reeds naam gemaakt door vele artikelen in theologische tijd schriften en was inmiddels in 1936 aan de Groningsche Universiteit gepromoveerd op het proefschrift „De Christologie van Calvijn." De nobelprijswinnares voor de letterkunde Gabrièle Mistral. Haar werkelijke naam is Lucila Godov. In 1889 werd deze be gaafde schrijfster in Vicuna (Chili) ge boren uit een arm onderwijzersgezin. De hardheid van het leven vermocht echter niet de kleine Lucila de schoonheid er van. te ontnemen: toen zij nog maar am per schrijven kon maakte zij reeds ver- Op 16-jarigen leeftijd werd zij onder wijzeres en pas veel later, toen het leven haar ten volle had beroerd, openbaarde zich in haar de geniale poëte. Zij maakte kennis met de liefde en den dood: Haar verloofde pleegde zelfmoord, en niet in de laatste plaats hieraan is de groote ge voeligheid van haar warme hart te dan ken en de sombere klanken, die vaak den sehoonen ondertoon vormen van haar werk. Met den dag werd Gabriele Mistral, zooals zij zich noemde, bekender. Zij werd naar Santiago geroepen om de leiding van een lyceum op zich te nemen, en daarna stichtte zij in Mexico een onder wijsinstituut, dat nog haar naam draagt. Haar land vond in Gabriele een waardig vertegenwoordigster in het instituut voor intellectueel e samenwerking van den Volkenbond en ook als Chileensch consul te Genua, te Nice en te Rïo de Janeiro, waar zij op het oogenblik nog de functie van conSul-geneiTj^ uitoefent, was zij meer dan eens in staat haar diplomatieke gaven naast haar poëtische talenten te gebruiken. Dit jaar viel haar de eer te beurt, den Nobelprijs voor Letterkunde te verwer ven. Voor zoover wij weten, is lot nog toe geen van haar werken in het Neder- Jandseh vertaald, maar gezien het uitzon derlijke talent van Gabriele Mistral zal de eerste vertaling van haar werk wel niet lang op zich laten wachten. De oorlog ter zee. Wat onze koopvaarders presteerden. Onder auspiciën van het comité „Onze Marine", hield luitenant ter zee eerste klasse, I. Rotgans, te Amsterdam een lezing over het werk van de Nederland- sche koopvaardij en marine in dezen oorlog. Luitenant Rotgans, die, toen de oorlog uitbrak officier was op een Neder - landsch koopvaardijschip, beschreef eerst de lotgevallen van dit schip. Op 13 Mei 1940 verliet het de haven van IJmuiden, nadat eerst een Duitsche bommenwerper getracht had het tus- schen de pieren tot zinken te brengen, hoewel het 1000 Duitsche krijgsgevan genen aan boord had met bestemming Engeland. Nadat het schip in. Engeland van een lichte bewapening was voorzien, voer het in dienst van de ravitailleering voor Engeland's industrie en bevolking. Groot is de taak geweest, die onze koopvaardij, samen met die van de Vereenigde naties, heeft verricht. Zij heeft den eersten steen gelegd voor de eindoverwinning. Maar groot waren ook de offers, die gebracht moesten worden. Als een derde van een convooi behouden kon worden, was men toen al voldaan. Publicatie van verlieslijsten werd dan ook in Engelsche kranten verboden. De Duitsche onder zeeërs sloegen in deze periode fel toe, maar de schepen, die veilig hun bestem ming bereikten, voèrden de grondstof fen aan, waarmee de groote luchtarma- da van de R.A.F. is opgebouwd. Ook in de Pacific en de Indische wateren, heeft deze koopvaarder zich verdienstelijk gemaakt, zoo ravitailleerde hij de troe pen te Singapore, transporteerde vlieg tuigen uit deze stad naar Batavia, ter wijl hij voortdurend door de Japanners bestookt werd. Vervolgens gaf spreker een gedetail leerde beschrijving van het convooi- varen, waarin de meest moderne bevei- ligmgsmethodes, als kleine vliegtuigdek- schepen en de zoo beroemde „radar inrichting" besproken werden. „Nooit mogen we zoo zei spreker terugvallen in de politiek van „geen man en geen cent". Een goede koop vaardij en marine zijn van groote be- teekenis voor de bescherming en ravi tailleering van een land. Oorlogs- Molestverzekering De Nederiandsche Bank heeft haar algemeene vergunning nr. 22 a zoodanig aangevuld, dat de overboeking van voor schotpremies en heffingen, alsmede van omslagen of naheffingen, dan wel van voorschotten daarop wegens molest- schade ten laste van een geblokkeerde rekening van verzekerden tegen molest- schade, voortaan ook kan geschieden op een geblokkeerde rekening van een ver tegenwoordiger van de molestverzeke- ringsmaatschappij Vier eeuwen geleden Ter gelegenheid van het feit, dat 400 jaar geleden het vermaarde Concilie van Trente werd geopend, heeft de Paus een brief gericht tot den Aartsbisschop van deze Noord-Italiaansche stad. Hierin doet de Paus op alle Christenvolken een beroep tot eenheid, niet slechts een een heid van de katholieken, maar van al degenen, die hoewel gescheiden van den „Stoel van Petrus", getrouw zullen blij ven aan het geloof en aan de beginselen van den Christclijken godsdienst en in het bijzonder getrouw aan de „Allerhei ligste Drievuldigheid" en de goddelijk heid van Jezus Christus. De Paus her innert voorts aan de redenen, die tot het bijeenroepen van het Concilie van Trente hebben geleid, alsmede aan den opbloei van geloof en zedelijk leven, die hiervan over heel de wereld het gevolg was. De brief besluit met het gebed voor de eenheid der Christelijke kerken, dat in de laatste zitting van het Concilie werd gestort. Het Concilie van Trente, bijeengeroepen vanwege de Hervorming, werd 13 December 1545 geopend en met langdurige onderbrekingen op 4 Decem ber 1563 gesloten. De Amsterdamsche Haven Naar normale tijden De vereeniging „De Amsterdamsche Haven' deelt mede: Telkens weer berei ken ons berichten, die erop wijzen, hoe langzamerhand het leven, en niet in de laatste plaats dat van de Amsterdamsche haven, opnieuw opbloeit. Hiervan ge tuigt ook het schrijven, dat de S. M. „Nederland" richtte aan haar afladers. Zij verklaart hierin in het M. S. „Sapa- roea", dat op 18 December van Amster dam naar Indië zal vertrekken, ook „ruimte voor verzending van goederen voor particuliere rekening" te kunnen aanbieden. Een ieder zal beseffen, van hoe groot belang dit feit min of meer een „precedent" is. Wij allen hopen, dat het een symptoom is van een toe komstige overstelpende bedrijvigheid in de haven van Amsterdam. Menschen in Oorlogstijd De 78-ste Den nacht als den dag verlichtend, don derden de kanonnen op Monte Cassino los. Het was „zero hour' tijdstip van den aanval op de door de Duitschers sterk verdedigde bergveste. 34th Coy P.P.C.L.I. lag op den uiter sten linkervleugel. De compagniescom mandant gaf het commando: „Now!'* Voorzichtig kropen de gedaanten over do borstwering de onheilspellende donkerte in. Voor de andere eenheden lag de aan- valstijd 10 minuten later, maar de 34e moest eerst een omtrekkende beweging maken. In de 8e minuut was zij al flink gevorderd, zonder noemenswaardig •.-uur van den vijand, maar juist toen brak een onverwacht moordend vuur van links ios. waar volgens de waarneming van den vorigen avond geen vijanden aanwezig waren. Mitrailleurs ratelden, het doffe plop van de loopgraafmortieren klonk ertus- schen en om soldaat Lesage heen vielen de eerste slachtoffers van het tegenvuur, dat op geen ongelegener oogenblik had kunnen komen. De nevelgranaten hadden hun gordijn slechts in het centrum gelegd en juist de linkerflank miste iedere dek kingsmogelijkheid. De Quincey, Marïton en Saunders vielen bij hetzelfde salvo, anderen riepen hun monotoon: „Stret- cher-bea-rer!", in de haast ijdele hoop, dat de ziekendragers hen nog tijdig uit het vuur vandaan konden sleepen naar de noodverbandplaatsen, enkele honder den meters terug. Oprukken was al niet meer mogelijk, je probeerde tusschen twee kietelsteenen nog dekking te zoeken en eenigen vielen Zelfs terug op den klei nen rotsrand aan het begin van de heliing. Duckworth had zeker een goed plaatsje gevonden, want Lesage hoorde zijn Bren- gun, die altijd zoo'n eigenaardig bijgeluid maakte, er lustig op los paffen. „Duckïe" had met zijn haviksoogen zeker tegenstan ders ontdekt en Lesage schoot een licht- kogel af. Meteen begon ook links een Bren te rat-tat-tatten: de mof had een tegenaanval ingezet en in het spookachtig flikkerende licht van de Very-kogels vie len velen van hen door den maaionden kogelregen van de Brehs, Stens en ver scheidene karabijnen. Het vuur der Cana- deezen werd echter zwakker, want ook de vijand liet zich niet onbetuigd. Een onbestemde angst welde Lesage naar de keel: niet de angst om te ster ven, die bezielde hem reeds 24 uur per etmaal en daaraan was bij gewoon ge raakt. Het omvatte meer. want heel zijn denken verdofte, zoodat hij zijn vuur ge heel werktuiglijk onderhield, met stijve hand de patroonhouders leegdrukkend in het magazijn en willoos vurend op de fi guurtjes voor hem. Om hem heen vielen hoe langer hoe meer schutters weg en het geroep om ziekendragers werd kla- gender en dringender. De grootste kracht van den tegenstoot was gebroken. Rechts achter en opzij begon nu het rumoer van den grooten aanval; hier had de Dood zijn oogst echter reeds binnen gehaald. 77 Dooden werden geteld in de 34e Compagnie. Zij waren echter niet de eenige verliezen: ook nog eenige tiental len gewonden en Private Lesage. Deze had zijn karabijn op een rots stukgesla gen en was, hoewel het vuren nog aan hield, teruggerend naar de eigen linie, zonder letsel op te loopen, brullend als een wild dier, ongeschikt voor verderen strijd, in feite de 78e doode van 34th Coy P.P.C.L.I., thans volkomen afhankelijk van een gemeenschap, die enkele jaren tevoren haar lot mede in zijn handen ge legd had. D. W. B. Leiding voor politieke delinquenten Toezichthouders zijn noodis;. De Stichting „Toezicht op politieke delin quenten" heeft ook een Haarlemsche afdee- ling gekregen, waarvan het voorzitterschap wordt bekleed door den kantonrechter mr. Th. F. Raedt. In het bestuur hebber, o m zit ting vertegenwoordigers van de kerken, ds. J. W. Siertsema, ds. X. P. v. d. Waal. ris C. H. Brandt (mede namens Volksherstel) en kapelaan H. H. Westdijk; mr. W. M. Paarde- kooper Overman, officier van justitie, de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer A. van Hiel, mr. F. van Blerkom. na mens de Ned. Ver. tot, 2ecletijke verbetering van gevangenen, de heer F. H. W. Vliegen namens de Ver. voor maatschappelijk werk op humanitalren grondslag, het hoofd van de afd. Sociale Zaken der gemeente Haarlem, de heer D. H. Zuurink. het hoofd der 1ste afd. de heer J. W. A. Stalpers. Van de zijde van een P.O.D. hebben in het bestuur zit ting de heer A. Wiers:nga en mr. dr. L. Erades. Voor de vrouwelijke gevallen zullen mevr. M. E. Clausing—v. du Siuys en mej. Th. W. Oliviers zorg dragen, van wie de laat ste ook met het werk voor ds N.S-B.-kinde ren is belast. De afdeeling heeft voorts een socialen werker tot haar beschikking, n.l. den heer P. Strijbosch, voordien huisbezoeker bij Maatsch. Hulpbetoon te Haarlem. Secr. is mr. M. D. Proper. De burgemeester van Haarlemmermeer, de heer J. F. Jansonius heeft zitting, in het bijzonder voor gevallen in zijn rayon. In het dagelijJtsch bestuur heb ben behalve voorz., secr. en penningm., ook mevr. Clausing en de heeren Wierslnga en Vliegen zitting. Het directe toezicht op de gedragingen van vrijgelatenen zal worden uitgeoefend door hen. die zich hiervoor vrijwillig melden. Het meest welkom zijn natuurlijk zij, die over eenig paedagogisch talent beschikken. Ongetwijfeld zal het iverk der afdeeling niet gemakkelijk zijn. Zij zal met veie moei lijkheden te kampen hebben, zooals het vin den van onderdak, werk enz., maar zij zal in haar werk moeten slagen, want de demo cratie heeft deze menschen, die behooren tot de z.g. lichte gevallen, welke hun straf al hebben gehad door den tijd gedurende welken zij zijn geïnterneerd, weer op te nemen. Daarvoor zal medewerking noodig zijn, evenals hulp en leiding, want er mag geen groep komen, die zich buiten, de samen leving gesloten voelt.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2