£e*t actieve (mancieele politiek Opvoering van het Nationaal inkomen Nadeelig saldo VERMOGENSAANWASBELASTING IN ONTWERP GEREED. Uit de Millioenen-- Nota Snelle liquidatie van alle overtollige Personeelformaties la de bezettingsperiode werd voor het dienstjaar 1945 geen begrooting vastge steld en daarom moesten de ministeries voorshands de helft der credïeten van de begrooting 1944-1945 als budgetaire maat staf aannemen. Voor het tweede halfjaar 1945 is een autorisatiebegrooting opge maakt, die geseheiden wordt in een ge wonen- en een buitengewonen dienst. I>e grondslag voor deze nieuwe schei ding is de mededeeling in de regeerings- verklaring, volgens welke op den buiten gewonen dienst zouden komen de uitgaven van de oorlogvoering, de noodhulp en de steun bij den herbouw en het op gang brengen van bedrijven. Het komt wen- schelijk voor, daaraan toe te voegen de kosten van voorzieningen in afwachting en ten behoeve van de wederinsehakeling van arbeiders in het productieproces, als mede de kosten van de overheidsbe moeiingen met distributie en prijsregeling en tenslotte de uitgaven, die van ouds op de kapitaalrekening worden geplaatst. T)e gemaakte splitsing is nog niet defi nitief, met name t.a.v. de sociale en eco nomische voorzieningen (waarvan een ge deelte op den gewonen dienst behoort te drukken) en zal met het oog op volgende begrootingen nog nader worden uitge werkt. Gewone dienst De uitgaven en middelen van de voor naamste hoofdstukken van den gewonen dienst der begrootïng zijn in millioenen guldens: uitgaven middelen buitenlandsche zaken 11.2 0:1 justitie 19.9 26 directoraat-gen. v. >politie 38.1 4.2 bïnnenlandsche zaken 89.1 6.4 onderw., kunsten, wetensch. 95.4 8.5 nationale schuld 330.3 21.1 financiën 49.1 483.3 oorlog244.7 2.7 marine 78.7 0.6 openbare werken 40.5 7 6 verkeer en energie 25.4 2.7 handel en nijverheid 8.9 1.6 scheepvaart 3.9 dir.-gen. v. d. prijzen 4.2 4.2 landbouw, visscherij en voedselvoorziening 30.7 1.6 sociale zaken 65.9 1.7 overzeesche gebiedsdeelen 2.9 0.5 Buitengewone dienst De uitgaven en middelen van den bui tengewonen dienst zijn in millioenen guldens: uitgaven middelen Oorlogvoering, waaronder begrepen M. G., uitgaven voor resp. inkomsten van de geallieerden 105 40 Steun bij den herbouw, w.o. verstaan de uitgaven in verband met oorlogs schade, voor herstel rijks- eigendommen,andere scha devergoedingen, zee- en luchtvaartverzekeringswet, landbouwherstel 380 9.5 Op gang brengen bedrijven ■w.o. de uitgaven voor den wederopb. wagenpark en herstel Rijn- en binnen vloot 7 Noodhulp, w.o. bijzondere tegemoetkoming getroffen gemeenten, verzorging oor logsslachtoffers. oogstwerk zaamheden, vitamineverstr. uitzending kinderen naar buitenl., aankoop geneesm. e.d. voor Nederland, repa- trieering, ondersteuning riitgew. Nederlanders, subs. Volksherstel en H.A.R.K. 76 2.5 Voorzieningen in afwach ting en ten behoeve van de wederinsehakeling van ar beiders in het prod.proces, t.w. D.U.W., wachtgeldre gelingen, financieele tege moetkoming aan elders wonende arbeiders, over- bruggingssteun en andere sociale bijstand 176 Overheidsbemoeiing met distributie en prijsregeling t.w. C.D.K., tegemoetko mingen gemeentelijke di- stributiekosten, rijksbur., prijstoeslagen, w.o. de uit- keeringen a. h. staatsmijn- bedrijf en de partic. mijnen fonds prijspolitiek. C.C.D., nad. saldo L.C.F (incl uitk. aan landbouwers op lichte gronden 409 18 Kapi taalsuit gaven Kapitaalsver strekking en credietverleening a. staats bedrijven. -fondsen en •Instellingen 42 12 Credietverleening aan par ticuliere bedrijven 60 Middenstandssteun 12 Aanschaffing van mate- rieele uitrusting leger en vloot 35 Overige kapitaalposten 7 8 Personeelsuitgaven De stjjging der uitgaven is voor een vry aanzienlijk deel te wijten aan de perso neelsuitgaven, die (met inbegrip van de wachtgelden en de pensioenen) in het ge- heele jaar 1939 274 millioen bedroegen en voor het tweede halfjaar 1945 345.5 millioen. Weliswaar zijn de loonen en sa larissen in overheidsdienst sedert 1939 met ongeveer 25 pCt. geslegen en komt een belangrijk deel der nieuwe uitgaven voor rekening van de ministeries van oorlog cn marine, doch anderzijds is de stijging ook een gevolg van de sterk toegenomen overheidsbemoeiing en van het vaak in efficient functionneeren van het bestuurs apparaat. Dit bestuursapparaat was op het mo ment der bevrijding reeds sterk in om vang toegenomen. Bij het aantreden van dit kabinet vond het, behalve de erfenis op personeelsgebied, die de bezetter had achtergelaten, een omvangrijk apparaat door het M.G. in het leven geroepen ter vervulling van een aanvullende bestuurs taak en van allerlei opsporings-, bewa- kings- en hulpdiensten. Ook hierin school veel inefficiency. De taken, waarmede dit apparaat was belast, waren aanvankelijk echter volledig onmisbaar, eerst in den loop van het 2e halfjaar kon met de liqui datie, resp. overdracht daarvan aan de normale civiele, resp. militaire instanties een begin worden gemaakt. Tenslotte heeft de huidige regeering ten behoeve van de tenuitvoerlegging van haar program zich in vele gevallen ge noodzaakt gezien om nieuw personeel in dienst te stellen. De beoogde liquidatie van alle overtol lige en de reorganisatie van alle onmis bare personeelformaties zal zich zeker in de komende begrootingen weerspiegelen. Naar lagen rentestand Een andere groote groep van uitgaven op den dienst wordt gevormd door de leening- en schuldverplichtingen. Hierin schuilt ook de mogelykheid van een toe komstige verlichting van het staatsbudget, waartoe de minister doelbewust aanstuurt op een lagen rentestand voor overheids schuld, terwijl de aflossing der schuld, voor zoover niet door byzondere heffin gen in eens te bereiken, naar zyn meening zich over een zeer lange periode zal die nen uit te strekken. Ook een overschot Tegenover het tekort van deze autori satie-begrooting vertoont de kasbegroo- ting een overschot, dat nog aanmerkelijk hooger belooft te worden dan de raming. Dit overschot is te danken aan twee om standigheden, n.L den verkoop tegen prac- tisch contante betaling van goederen, welke in het buitenland op crediet wer den gekocht en voorts, de omvangrijke stortingen bij de rijkspostspaarbank en den postchèque- en girodienst. De eerste van een half jaar De begrooting voor het tweede half jaar 1945 vertoont het volgende beeld: gewone dienst Uitgaven circa 1142 millioen Middelen circa 549 millioen Nadeelig saldo circa 593 millioen buitengewone dienst circa 1309 millioen circa 90 millioen Uitgaven Middelen Nadeelig saldo circa 1219 millioen geheele dienst Uitgaven circa 2541 millioen Middelen circa 639 millioen Nadeelig saldo circa 1812 millioen omstandigheid vormt op dit oogenblik een krachtigen deflationislischen tegen stroom, welke de inflationistische werking van het budgetaire deficit in belangrijke mate opheft. Budgetair gezien is dit geen blijvende omstandigheid, integendeel op korten termijn dient de regeering ermede rekening te houden, dat het opnemen van buitenlandsche credieten za] verminderen en dat zelfs met de aflossing daarvan een begin dient te worden gemaakt. Dan zal de tegenpost van deze uitgaven op de ontvangsten sterk verminderen. Intusschen laten deze credieten en de geldsaneering op dit oogenblik de regeering eenigen tijd om orde op zaken te stellen. De minister geeft de verzekering, dat hjj dezen tijd zal uitbuiten en met inspan ning van alle krachten zal pogen, vóórdat de deflationistische werking, die van de ze factoren uitgaat, zal zyn opgehouden, het budgetaire deficit binnen verantwoor de grenzen terug te brengen. Afloopend karakter De geweldige taak van wederopbouw, waarvoor de regeering staat, maakt voors hands een hoog uitgavencijfer noodzake lijk. De buitengewone uitgaven dragen evenwel in hoofdzaak een afloopend ka rakter. Ter dekking hiervan zal een voortgaand beroep moeten worden ge daan op de besparingen, die nu reeds min of meer gedwongen door de geldsaneering medehielpen een kasmiddelenoverschot van beteekenis te scheppen. De regeering wenscht een actieve finan cieele politiek te voeren, teneinde den wederopbouw van ons zoo zwaar getrof fen land. binnen de technisch daaraan gestelde grenzen, zooveel mogelijk te sti- muleeren. Daartoe zal vooreerst de fis cale politiek dienstbaar worden gemaakt. Maar ook in haar beleid op het stuk der overheidsuitgaven zal zij de opvoering van het nationaal inkomen zich voor oogen stellen. Deze opvoering maakt het mogelijk een belangrijk deel van dat in komen ais besparingen te reserveeren, welke zullen moeten worden gebezigd ter aanvulling van het aanvankelijk nog be staand budgetaire deficit. De geleidelijke toeneming van het na tionaal inkomen en de daarmede gepaard gaande stijging van de fiscale inkomsten eenerzijds, de in de toekomst verminderde noodzaak de overheidsuitgaven als stimu lans voor de bedrijvigheid te bezigen an derzijds, stellen een verdwijnen van het deficit in het verschiet. Dan zal ook de budgetaire saneering bereikt zijn. Herziening van de algemeene omzetbelasting. In de Milliocnennota worden de volgende maatregelen op het gebied der belasting heffing aangekondigd: A Speciale heffingen, welke zullen worden gebezigd voor dc dekking der uit— gaven wegens geleden oorlogsschade eu voor de vermindering der staats- schukl. l>e eerste en belangrijkste dezer heffingen, de vormogcnsasmvasbelasting, is in ontwerp gereed en is in studie bij de belasting-adviescommissie. De voor bereiding van een heffing in eens is ter hand genomen. B Afschaffing van de vennootschapbelasting en van de vermogensbelasting op lichamen en vervanging door resp. een minder drukkende overninstbclasting en een z.g. winstgerechtlgde—belasting als voorheffing op de inkomstenbelasting. Doel dezer belastingherziening is de belemmeringen voor een ontplooiing van een gezonde ondernemersactiviteit weg te nemen en Nederland aantrekkelijker te maken voor de vestiging van nieuwe ondernemingen, hetgeen op den duur tot een stijging van het nationale inkomen en van de belastingopbrengsten zal leiden. G Herziening van de algemeene omzetbelasting, gepaard gaande met een ver- mindering of vrijstelling van deze heffing op noodzakelijke levensbehoeften; invoering van een weeldebelasting; verhooging van de successierechten en van de schenkingsrechten. Meerjarige begrootingen. Het streven zal er op gericht zijn de uitgaven uit den gewonen dienst te dek ken uit belastingen en voor den buiten- gewonen dienst te putten uit binnenland- sche besparingen en buitenlandsche lee ningen. Voor de uitgaven op den buiten- gewonen dienst staat de minister het sy steem van meerjarige begrootingen voor. De opstelling daarvan zal in nauw over leg moeten geschieden met den dienst van In het K.D.M.-Internaat te Soesterberg worden vele jongemnnnen door een grondige theoretische en praetische opleiding op hun toekomstige taak in de luchtvaart voorbereid. De leerlingen bouwen zelf de modellen, die met een echten motor worden uitgerust. Zij krijgen zoodoende een uitstekend inzicht in de grondbeginselen der aviatiek. (P«) het nationale plan, welke de regeering voornemens is in het leven te roepen. De staatsbegrooting zal in het kader moeten worden geplaatst van een te ont werpen nationaal budget, dat de raming bevat van 't te verwachten volksinkomen, zijn bronnen en zijn besteding. Aldus zal er naar gestreefd worden om ook bud getair de zienswijze tot uitdrukking te brengen, dat de publieke financiën niet als een op zichzelf staande grootheid, maar als een integreerend bestanddeel van de volkshuishouding dienen te wor den beschouwd. Om een zoo efficient mogelijke beste ding der overheidsgelden te waarborgen, worden thesaurie-inspecteurs opgeleid, die aan de verschillende ministeries zul len worden gedetacheerd en den minister van financiën van voorlichting zullen dienen. Voor alle organen, welke naar verwachting binnen vijf jaren kunnen verdwijnen of belangryk kunnen worden ingekrompen, zal een liquidatieschema worden opgesteld. Met het oog op de sterk gestegen personeelsuitgaven, is ook een op de hoogste efficiency gerichte re organisatie van alle personeelformaties ter hand genomen. Met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrootingstekort binnen verantwoordelijke grenzen terug te brengen, voordat een einde zal zijn gekomen aan de deflationistische tegen- strooming, welke op het oogenblik de in flationistische werking van het begroo tingstekort in belangrijke mate opheft. Deze deflationistische tegenstrooming is een gevolg van den verkoop tegen prac- tisch contante betaling van goederen, welke in het buitenland op crediet wor den ingekocht. Als onderdeel van de noodzakelijke re organisatie der rijksadministratie is de voorbereiding van een centrale vermo gensrechtelijke boekhouding voor hei rijk met crediteuren- en debiteurenadministra tie ter hand genomen.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 5